ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN sicjno VLtices Kantongerecht Sommelsdijk WOENSDAG 17 JANUARI 1934 48E JAARGANG N°. 4025 JAARVERGADERING Huishoudgeld verdwenen. Voornaamste Nieuws. VLIEGRAMP IN FRANKRIJK ZWARE AARDBEVING IN BRITSCH-INDIE MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.9(1 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertemiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen' 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. VAN DE NED. HERV. (GEREF.) ME1SJESVEREEN1GING ..LYD1A" TE SOMMELSDIJK groote belangstelling het zondagsschoolgebouw tot in de hoeken gevuld Dezer dagen hield de Ned. Herv. (Geref.) Meisjesver. „I.ydia" te Sommelsdijk, haar vijlde jaarvergadering. De vergadering stond onder leiding van haar cere-voorzitter den Weleerw. heer Ds E. van Asch, Ned. Herv. predikant, alhier. De Zondagsschool was stampvol. Zelfs in het pad waren stoelen neergezet, achter in de zaal stonden verschillende belangstellen den, die geen plaats meer hadden kunnen bemachtigen. Ds van Asch verzocht de vergadering te zingen Ps. 105, verzen 1 en 2 eij ging daar na voor in gebed. Vervolgens sprak hij zijn openingswoord uit. Hij achtte het een groot genoegen be last te zijn met de leiding van dezen avond. Spr. feliciteerde de vereeniging met dit jaarfeest; hei is een groot geluk weer in staat gesteld te worden als vereeniging te herdenken, dat we weer een jaar met elkan der mochten arbeiden. Hij bidt Gods zegen af op dit werk en hoopt, dat het veel vreug de pi°£e verschaffen in vele woningen en dat van het weldoen aan anderen ook zegen moge uitgaan voor eigen hart. Het doel van den Heere met het scheppen van den mensch was, dat deze hem zi u loven en prijzen tot in eeuwigheid. Het is de dure roeping van den menscli om te wan delen in den weg der geboden. Wanneer wij evenwei om ons heenzien, dan merken wij, dat de praktijk van het leven zoo geheel anders is. Al is het, dat het hart het wil, er gaat van de wereld zulk een enorme be koring uit. De wereld wil den mensch op zijn terrein lokken, om zijn zijn ziel te ver warren in den maalstroom rjer tijden. Wij leven in een wereld, die steeds meer ach teruit gaat, niemand onzer zal dit ontken nen. Ondanks de vooruitgang van de tech niek glijdt de wereld naar den afgrond. De zonde openbaart zich in steeds afzichtelijker vormen, al nemen wij haar soms waar als een engel des lichts. En nu komt God tot ons met Zijn getuige nis ,dat wij zondaren zijn. Wanneer dat ge tuigenis onze verontwaardiging opwekt, wanneer ons dat in onzen trots beleedigt, dan bewijst dat, dat we onszelf niet kennen. In Zijn Woord spreekt de Heere hard van het vieesch. Het Woord Gods spaart ons niet, het stelt ons ten toon in al onzen eigenwaan. Maar het Woord Gods getuigt ook van den Christus, hoe in Hem 't werk der verlossing openstaat voor alle boetvaar dige zondaren en voor de gebrokenen van harte. In Psalm 148 lezen wij: Jongelingen en ook maagden, gij ouden met de jongen! Dat zij den Naam des Heeren loven want Zijn Naam alleen is hoog verheven; Zijn majesteit is over de aarde en den hemel. En nu biedt de wereld aan om den mensch bevrediging te schenken, maar de praktijk des levens leert, dat de wereld geen echte bevrediging geven kan. Voor hem, die dorst naar gerechtigheid, biedt de wereld geen ialenis. Dat kan alleen Hij geven, Die van Zichzelf heeft getuigd, dat Hij gisteren pn heden en tot in eeuwigheid dezelfde is. Christus heeft overwonnen door Zichzelf te geven tot een rantsoen voor velen. En nu wil God het eeuwige leven geven zonder eenige verdienste onzerzijds dan het gelooi in den Heere Jezus. De Voorz. geeft daarna aan de secreta resse mej. van den N i e u w e n d ij k, ge legenheid om haar jaarverslag' uit te bren gen. Tot de vereeniging traden 11 nieuwe leden toe, maar 17 leden verlieten ons, om verschillende redenen. Alzoo een teruggang van B leden. Spr. vindt het jammer, dat in een groote gemeente als deze niet meerdere meisjes zich geroepen gevoelen om zich hij de vereeniging aan te sluiten, dat kan ge makkelijk. Des Zondags houdt de vereeni ging geregeld haar vergaderingen voor het onderling bespreken van Gods Woord, op de in-de-weeksche vergaderingen worden kleedingstukken gemaakt. Een gevoelig verlies leed de vereeniging door net bedanken van de presidente inej. Mulder geb. Hartman ,die om gezondheids redenen neenging. Haar opvolgster was inej Joiia van den Boogert. Spr. getuigt van het leerrijke werk van de vereeniging. Niet minder dan 240 klee- dihgsstukken werden vervaardigd, welke straks hun weg zullen vinden naar de ouden van dagen en de gezinnen, waar ar moede heerscht. De vereeniging werd daar toe in staat gesteld door een bijdrage van dén Kerkeraad van f 100 en een lijst, welke in de gemeente circuleerde en bijna f 150 opbracht. De secretaresse eindigt haar belangwek kend verslag met de hoop, dat God den ar beid der vereeniging moge zegenen. Vervolgens brengt de penningmeesteresse mejuffrouw Kwakernaak, verslag uit van den financieelen toestand op heden der vereeniging. Dit verslag muntte uit door zijn goeden- vorm. De meeste verslagen van financieelen aard zijn gewoonlijk ongeniet baar, maar dit verslag- was gekruid met humor, terwijl de verslaggeefster eindigde met de vergadering „op rijm en maat" toe te spreken, wat bij allen ten zeerste in den smaak viel. Hierna zongen de leden der vereeniging gezamenlijk het Bondslied. Aan den zang namen tevens deel de leden van vereeni- gingen uit de omliggende plaatsen. Het werd door de vergadering aandachtig aan gehoord. Nu was aan de beurt een inleiding Ge wijde Geschiedenis over „Simson" door mej. A. Kieviet, waarna mej. M. Kieviet 'i OM KNIKKERS EN OM GELD Stroopen in de Oostduinen De 30-jarige kruidenier, J. C. v. N., stond te recht omdat hij in zijn vrachtauto op Zo-dag per sonen naar de kerk in Middelharnis had vervoerd, zonder dat de auto daarvoor ^oedjekeurd was. Verdachte verklaart iederen Zondag met zijn auto met kruidenierswaren erin te rijden en dan menschen mee te nemen. De menschen zitten dan op een kistje. Majoor Kleinjan getuigt als verbalisant, dat hij hier niet verdachte had wi'ïeu treffen, opr. beziet het meer als een juridisch belang. Twee derde van de auto stond vol met kruidenierswaren, terwijl de wet eischt, dat er plaats moet zijn voor 8 perso nen. Die konden er echter niet in. Daarbij heeft verd. een lichamelijk letsel en beteekent dit een gevaar voor het verkeer. Als getuigen komen voor de zuster van ver dachte en C. v. B., veldarbeider te Stad aan 't Haringvliet, die bevestigde dat zij met de auto meerijden. De ambtenaar van het O.M. verklaart in zijn requisitoir dat de Majoor hier een interessant ge val aangebracht heeft, zoowel uit juridisch als uit practisch oogpunt. Inderdaad kan het gebeurde gevaarlijk genoemd worden. De arresten van den Hoogen Raad gaan niet in op een dergelijk geval. Het is dan ook iets nieuws. Spr. is van meening, dat de auto ruimte moet bieden aan 8 personen. Dit was niet het ge val. Er was maar ruimte voor 3 personen. Spr. eischt geen hooge boete, omdat het hier meer gaat om de knikkers dan om het geld Spr. eischt f 3 boete. Mr. N ij g h, de verdediger, wijst erop, dat de Minister in zijn toelichting er op gewezen heeft, dat bij de beoordeeling van deze kwestie, gelet moet worden op het vervoersvermogen, niet op de ruimte. Spr. vraagd vrijspraak of aflders schuldigver klaring zonder toepassing van straf. De kantonrechter acht verdachte schul dig maar zonder toepassing van straf. Op verboden jachtterrein A. v. d. K., 66 jaar, uit Wassenaar, staat te recht omdat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het betreden van jachtterrein niet aan hem toebe- hoorend, terwijl hij eveneens een jachtacte bij zich had. Verdachte zegt, dat het procesverbaal van den Majoor op fantasie berust. De kantonrechter: U had toch geen jachtacte! Verdachte: Ja dat is zoo. Ik had geen goe de jachtactie. Ambtenaar: Dus dat is geen fantasie. Verdachte: Maar de veldwachters hebben op de loer gelegen alsof we struikroovers waren. Maar ik weet het wel, ze willen nacuurlijk bij den een of ander in een goed blaadje komen. De ambtenaar: Nu moet u zulke dingen niet gaan zeggen, want dan bederft u de zaak voor uzelf. Verd.: k ben misschien boven m'n theewater! De ambt.: Dat is al vroeg! (Vroolijkheid). Er ontspint zich een langdurig vraaggesprek tus- schen verdachte, veldwachters en den ambtenaar. Verdachte ontkent op verboden terrein te hebben geloopen. De veldwachters getuigen het tegen overgestelde. De ambtenaar eischt bevestiging van het von nis, waartegen verd. in /erzet was gekomen. De kantonrechter oordeelt conform. H. K., niet verschenen, heeft op verboden grond geloopen en wordt chartoe veroordeeld tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. E. B., 34 jaar, molenaar te Achthuizen, wordt er van beschuldigd aan W. L. een tweeloopsjacht- geweer te hebben gegeven, hetgeen verboden is. Verdachte wilde met schenking van dit geweer zijn schuld betalen. Verdachte erkent. De ambtenaar eischt f I boete subs, 1 dag hechtenis. De kantonrechter vonnist conform. C. Gr., 64 jaar, boerenknecht te Melissant, staat terecht omdat hij buiten noodzaak met zijn ge span de linkerkant van den weg heeft gehouden. Verdachte zegt dat hij hiertoe genoodzaakt was, omdat hij uit moest wijken. M. v. O., 56 jarig vrouw uit Melissant, getuigt, dat verd. met ziin kar de linkerkant van den -weg hield. Get. verklaart ook dat verd. links moest houden voor een koe. De ambt zegt in zijn requisitoir dat ook de ge leider van de koe rechts had moeten houden. Spr. „SimsonliecT op niet onverdienstelijke wijze voordroeg. Nadat nog .geluisterd was naar een inlei ding Vad. Geschiedenis „Hoofd om Hoofd" door mej. A. v a n d e r S1 u i shet zingep van het lied „Nacht" en een inleiding Kerk geschiedenis over „Nero" door mej A. Hoek werd pauze gehouden. Na de pauze kwamen nog enkele inlei dingen aan de orde. Van mej. M. van den Nieuwendijk een inleiding „Gewijde Ge schietienis „Het nieuwe Jeruzalem", een in leiding Zendingsgeschiedenis „Williams", door mej. Kwakernaak en een inleiding Gewijde Geschiedenis „Izaks huwelijk" door mej. C. Roodzant. Een en ander werd af gewisseld door het zingen van eenige liede ren: t.w. De Heilige Stad; Zalig alleen Heer is 't hart, dat U mint; en: Zucht naar Boven. Deze avond gaf een uitstekenden indruk van het werk dezer meisjesvereeniging. Het ten gehoore gebrachte geeft alleszins blijk, dat hier hard gewerkt wordt. Ook de arbeid der vereeniging voor ouden en behoeftigen verdient alleszins lof en steun. Het heeft ons innig verheugd, dat zoovelen door hun opkomst blijk gaven belang te stellen in den arbeid dezer vereeniging. eischt f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. De kantonrechter vonnist conform. W. v. V., niet verschenen, is met zijn auto tegen een stilstaande auto aangereden in Dirks- land op den Staakweg. J. A., 38 jaar, autoverhuurder te Ouddorp ge tuigt, dat zijn auto aangebeden was, terwijl er nog ruimte genoeg was om te passeeren. J. VI., 28 jaar, veldarbeider te Ouddorp, ver klaart als getuige a charge, dat hij in de stil staande auto met den anderen getuige gezeten had. De auto was tegen het spatbord aangereden. De ambtenaar eischt een boete van f 15 subs. 10 dagen hechtenis De kantonrechter vonnist conform. B. v. D., niet verschenen, heeft tegen een hek geleund in Sommelsdijk, hetgeen verboden is. Verd. wordt veroordeeld tot f 3 boete sobs 2 dagen hechtenis. J. D. en J. W., niet verschenen, hebben gevent zonder vergunning. Ze worden veroordeeld tot f 3 boete, subs 2 dagen hechtenis. J. W., werkloos visscher, uit Ouddorp staat terecht wegens overtred.ng van de Leerplichtwet. Verd. gaat als straatmuzikant langs de huizen. Twee leerplichtige kinderen helpen hem met^het ophalen van geld. Verdach.e zegt 8 kinderen te hebben. Hij krijgt geen steun en moet hiertoe wel overgaan. De ambtenaar van het O. M. zegt dat de Inlich tingen niet slecht zijn. Inderdaad krijgt verd. geen steun. Spr. eischt f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verd. tot f 1 boete subs 1 dag hechtenis. H. C., niet verschenen, wordt wegens het rijden zonder liaht veroordeeld tot f 5 boete subs 3 dagen hechtenis. J. v. M., te Den Bommel, wordt wegens over treding van de Leerplichtwet veroordeeld tot f 3 boète subs 3 dagen hedjteüis. J. P., niet verschenen, wordt wegens dezelfde overtreding veroordeeld tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. C. A. v. P., niet verschenen, wordt wegens het besturen van een wagen zonder licht veroordeeld tot f 5 boete subs 3 dagen hechtenis. H. V., niet verschenen, wordt wegens het venten zonder vergunning veroordeeld tot f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. C. v. d. M., niet verschenen, wordt wegens over treding van de ijkswet veroordeeld tot f 1 boete subs 1 dag hechtenis. W. F. v. W., 18-jarig veldarbeider te Den Bommel, staat terecht wegens openbare dronken schap op den Oostdijk aldaar. Verdachte wordt veroordeeld tot f 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. J. de W., 40-jarig caféhouder te Ooltgensplaat, staat terecht omdat hij na sluitingstijd nog 5 per sonen in zijn café aanwezig had. Verd. wordt veroordeeld tot f 12 boete subs 6 dagen hechtenis. J. M., 23 j., veldarbeider te Ooltgensplaat. wordt omdat hij na sluitingstijd in het café van de W. was geweest, veroordeeld tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. C. V., niet verschenen, wordt wegens het ven ten zonder vergunning tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis veroordeeld. Eveneens voor het zelfde feit f 3 boete subs 2 dagen hechtenis. L. de H., niet verschenen, wordt tweemaal ver oordeeld resp. tot f 5 subs 3 dagen en f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis, wegens het visschen zon der vergunning. J. v. d. L. en C. v. d. L., beiden arbeiders te Ouddorp staan terecht wegens het strikken van konijnen in de Oostduinen. Verdachten zeggen, dat dit een onwaarheid is. Twee getuigen kunnen dit verkla ren. De ambtenaar: Zeker D. K. en P. van 't H.? Verdachte: Ja! Get KI. Wordt ernstig gewaarschuwd voor meineed. Hij verklaart niet te hebben gezien dat verdachten strikken hebben geplaatst. De ambtenaar: Dat zeg je heel listig, want anders ging je naar Rotterdam voor meineed! Je durft niet te verklaren, dat ze geen strikken ge plaatst hebben. Verd. van 't H. verklaart hetzelfde. De ambtenaar eischt f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelt conform. D. K., 42-jarig arbeider te Ouddoro. wordt beschuldigd van het plaatsen van een strik in de Oostduinen voor het ^angen van wild. Verdachte: Ik had er niet één! De ambtenaar: Dan zeker twee! Verd. heeft eveneens op verboden grond geloo pen. De kantonrechter vonnist conform den eisch: f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis en f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. C. A. V. en L. de H., niet verschenen, worden wegens venten zonder vergunning veroordeeld tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. St. H., niet verschenen, wordt wegens het be sturen van een voertuig zonder verlichting ver oordeeld tot f 5 boete suibs 3 dagen hechtenis. J. v. d. L., C. v. d. L., D. KI. en P. v. 't H. worden nu allen veroordeeld tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis wegens het loopen in de Oost duinen te Ouddorp. K. v. d. W., 40 jaar, landarbeider, wordt wegens overtreding van de Leerplichtwet veroordeeld tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. P. de W., wordt wegens h'etzelfde feit veroor deeld tot f 3 boete subs 2 dagen hechtenis. De loopkathet rollend huisje van de neergestorte laadbrug te V laar ding en, wordt door den bok Kolossus boven water gebracht. Zoo men weet kwamen bij dit ongeval twee personen om 't leven. Ka dagen lang opruimingswerk konden eerst de lijken ivorden geborgen. J. C. M., 41-jarig molenaar te Sommelsdijk, staat terecht wegens overtreding van het maal- en menggebod. Verdachte heeft verkeerde mengper- centages toegepast voor zijn meel. Daardoor kon hij veel goedkooper meel leveren, echter van ver keerde kwaliteit. Verschillende bakkers hadden meel van hem afgenomen. Verdachte ontkent het tenlaste gelegde. De ambtenaar deelt mede vanmorgen een telefoontje uit Den Haag te hebben gehad, waarbij hem door den controle dienst gevraagd werd, verd. tot een zware straf te veroordeelen; verd. staat als een knoeier bekend. Spr. achtte het noodzakelijk, dat de controleur in deze zaak als ge.uige voorkomt. Besloten wordt de zaak hierover tot de volgende zitting aan te houden. F. v. N., niet verschenen, wordt wegens het venten zonder vergunning veroordeeld tot f 3 boe;e subs 2 dagen hechtenis. H. C. L., niet verschenen, wordt wegens het rijden zonder licht veroordeeld tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. A. V., 29 jaar, schipper te Sommelsdijk, wordt wegens het berijden van een motor zonder geldig nummerbewijs veroordeeld tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. J. W., uit Ouddorp, krijgt nogmaals een boete van f 1 subs. 1 dag hechtenis, wegens overtreding van de Leerplichtwet. C. O., uit Ouddorp, wordt wegens het loopen in de Oostduinen zonder vergunning veroordeeld tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Idem W. v. d. W. uit Ouddorp, wegens dezelfde overtreding. KI. D. wordt wegens het rijden zonder licht veroordeeld tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. K. uit Oude Tonge staat als gemachtigde van zijn tante, terecht wegens het te koop aanbieden van ongekeurd vieesch. Verd. zegt, dat het varken niet in den winkel hing maar in de slachtplaats, waar de veearts het zou komen keuren De keuringsveearts is ook geweest, en verd. dacht dan ook dat het goedgekeurd was. De ambtenaar van he: O.M. zegt in zijn requisi toir, dat allereerst de keuringsveearts verkeerd gehandeld heeft, Er wordt met oormerken maar wat omge sprongen. Het is voor de politie dan zeer moeilijk om controle uit te oefenen. Er is maar één van de twee varkens, die in het hok waren gekeurd. Dat is niet de fout van verdachte maar van den veearts, die niet den moed had om het oormerk aan te brengen. Toch heeft verdachte eveneens verkeerd gehan deld door een ongekeurd varken te slachten. Spr. eischt echter gen hooge boete f 25 subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte zegt, dat de controleurs tijdens zijn afwezigheid in het varkenshok zijn geweest en daar volgens zijn meening twee varkens, die daar rondliepen, gekeurd zouden hebben. Dit bleek echter niet het geval te zijn, maar dat wist verd. niet. Verdachte blijft er bij, dat hij niet wist, dat het varken nog niet gekeurd was. Dat het oormerk er niet aan zat gebeurt meer. Maar de veearts hoort te zorgen dat het er op blijft zitten en niet wij, aldus verd. Verd. heeft daarom groote bezwa ren tegen deze veroordeeling. Daarbij hing het varken in de slachtplaats en niet in den winkel. Besloten wordt de zaak aan te houden tot het doen hooren van den veearts. H. P., niet verschenen, wordt wegens overtre ding van de Leerplichtwet veroordeeld tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. A. v. R., niet verschenen, wordt wegens het rij den zonder licht veroordeeld tot f 5 boele subs 3 dagen hechtenis. M. K., niet verschenen, wordt wegens overtre ding van de Leerplichtwet schuldig verklaard zon der toepassing van strai, gezien de armelijke om standigheden waarin hij verkeert. J. v. D., 18 j., landbouwer te Sommelsdijk, is aangeklaagd wegens het dragen van een opzichag insigne, dat eei. bepaald staatkundig streven uit drukt, een rcod-wit-blauw veld waarop een rechtopstaande bezem met steel, een overtreding van het Uniformverbod Verd. zegt lid te zijn van den Ned. Fascisten- bond en wijit erop. dat kantonrechters in Leiden en Utrecht menschen hiervoor hebben vrijgespro ken. De ambtenaar van het O.M. zegt in zijn requisi toir, dat de Hooge Ra in deze zaak nog geen uitspraak heeft gedaan, zoodat nog zeer verschil lend gevonnisd zal worden. Spr. vraagr zich af: is het een opzichtig teeken? Ja, dat is het! Te., tweede: duidt het een bepaald staatkundig streven aan? Dat is ook het geval. Persoonlijk ziet spr. h er dus wel een overtre ding en eischt een boete van f 2 subs 1 dag hech tenis. Verd.: Als dat strafbaar is dan kunnen er wel dagelijks 15 a 20 processen-verbaal opge maakt worden. De kantonrechter: Waar dient dat ding voor? Verd.: Niet om hatelijk te zijn of iets derge lijks, maar daarom opdat d menschen, wanneer ze inlichtingen omtren: ,het fascisme willen hebben bi, mij terecht kunnen. De kantonrechter vindt het speldje heelemaa! niet- opzicht;g en spreekt verdachte vrij. De ambtenaar gaat over deze zaak in appèl. G. M. v. d. B., 18 j., te Melissant, staat wegens hetzelfde feit terecht n wordt eveneens vrijge sproken. POLITIERECHTER ROTTERDAM Terecht stond de heei' H. van Es, raadslid te Sommelsdijk, wegens beleediging van den heer J. Knape Mzn., ambtenaar ter se cretarie aldaar. Verd. geeft de feiten toe. Hij heeft op 31 Octoher 1.1 zich over dezen ambtenaar uit gelaten als zou deze onbetrouwbaar zijn. Get. Knape zet uiteen hoe deze beleedi ging hem beeft gegriefd. Spr. heeft altijd getracht als orgaan der werkloozenzorg, in welke kwaliteit de beleediging- heeft plaats gehad, nauwgezet de voorschriften toe te passen en iets voor den landarbeider te doen, hij is ook secretaris-penningmeester van de Ver. tot uitvoering en toepassing der Landarbeiderswet. Dit jaar verschijnt een roman, waarin de geestelijke en stoffelijke nood van den landarbeider wordt geschetst Ileeft de heer van Es willen zeggen dat spr. in het geniep de landarbeiders den hals wil omdraaien? De Officier van Justitie eischt, gezien de maatschappelijke positie van den beleedig- de, f 50 boete subs. dagen hechtenis. De verdediger concludeert tot ontslag van rechtsvervolging, aangezien de beleedigde partij de beleediging zou hebben uitgelokt. Verd. werd veroordeeld tot f 50 boete. Muizen zijn de schrik van de huisvrouw, een voortdurende bron van schade en ergernis. Ze rooven lev» nsmicdelen en besmetten het voedsel, waarmee ze in aanraking komen. De Heer A. te K. doodde met één doosje „Rodent" van 90 cent niet minder dan 113 muizen. Rodent heeft inderdaad een bijzondere aantrekkingskracht en een fatale uitwerking op muizen en ratten. Waarom zoudt U dus nog langer last van muizen hebben? Een doos Rodent van 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. zal U tientallen guldens besparen. Imp. Fa. B. Meindersma - Den Haag. B5C Voor het Kantongerecht te Sommelsdijk werden verschillende zaken behandeld. Jaarvergadering van „Lydia" te Sommelsdijk» Bij een vliegramp in Frankrijk werden 11 per sonen gedood. Zware aardbeving in Britsch-Indië. Van der Lubbe werd te Leipzig begraven. De zwendelzaak Stavisky en de Fransche Kamer. Hevige Nazi-agitatie in Oostenrijk. DE ..EMERAUDE" BIJ NOODLANDING VERBRAND elf dooden, w.o. de gouverneur van indo-china Het Fransche groote vliegtuig „Emé- raude", dat op den terugtocht van Indo- China was en Maandag, kort 11a uur 's avonds Franschen tijd te Lyon gestart was, is kort na 9 uur 's avonds (Fr. tijd) in de onmiddellijke nabijheid van Corbigny (departement Nevers) in Oost- Frankrijk 111 vlammen gehuld neerge stort. In totaal zijn er elf dooden te betreu ren. Onder deze zijn behalve de gouver neur-generaal van Indo-China, Pasquicr. de directeur der Fransche handeisluclit- vaart, Chaumier, de Ffajischc consul voor Damascus, Larrieneu, alsmede vier hooge beambten der Fransche lucht vaart-maatschappij „Air FYance". VELE DOODEN EN GEWONDEN ook te calcutta schade. Uit Calcutta wordt geseind, dat ver schillende deelen van Britsch-Indië gis ternamiddag door een zware aardbeving zijn geteisterd. De schokken hielden ongeveer drie minuten aan en veroor zaakten onder de inwoners een hevige paniek, waarbij velen onder den voet werden geloopen. Het station Jamei pur van den East India-spoorweg stortte tenge volge van de hevige aard schokken in. Verscheidene perso nen, onder wie vrouwen en kinderen van op het station werkzame employé's, werden gedood. Te Patna zouden acht dooden te be treuren zijn en te Gaya in de provincie Bihar negen. In beide plaatsen werden verscheiden gebouwen verwoest. De inboorlingen beweren dat zij nog nooit zoo'n hevige aardbeving hebben meegemaakt. Te Bombay is slechts een lichte heving waargenomen en werd geenerlei schade aangericht. Vertegenwoordigers van Amsterdam, Rotteidam, Den Haag, enz. tijdens de wedstrijden op den Hat. Damdag tn „De Kroon' te Haarlem. weasiryaen

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1