GIJ, SUIKERLIJDERS PLAATSELIJK NIEUWS MAAS- EN SCHEI DEBODE ZATERDAG 30 DECEMBER 1933 SOMMELSDIJK ARBEIDSBEMIDDELING. Vorige week stonden bij den agent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente inge schreven: 128 landarbeiders, 6 tr port- arbeiders, 6 schilders, 5 metselaars, land- bouwersknechts, 3 opperlieden. 2 losse werk lieden, 2 timmerlieden, 1 pakhuisknecht, 1 typograaf, 1 machinist groote vaa 1 be tonwerker, 1 stoker in 1 schippersknecht Hiervan waren 1.1. Zaterdag 90 personen werkloos HUISSLACHTINGEN. Ter gemeente-secretarie alhier werden vorige week 15 aanvragen voor huisslach tingen ingediend. DIENSTPLICHT. Door den Burgemeester dezer gemeente is bil publicatie bekend gemaakt, dat m Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1915. Voor de aangifte ter inschrijving zal m het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie op Woensdag, 17 Januari 1934, des voormiddags van 9—11.30 uur. (Zie verder aanplakbord). KERSTFEEST. L.l. Maandagavond werd in de Ned. Herv. Kerk alhier, met de kinderen van de Zon dagsschool alhier, Kerstfeest gevierd Ver teld werd door den Weleerw. heer Ds. E. van Asch en den ouderling P. Kieviet. De belangstelling was zoo groot, dat in de pa den der kerk zelfs stoelen moesten worden neergezet. Aan de kinderen werden versna peringen enz. uitgedeeld. Ook werden ver schillende prijzen, bestaande uit boekjes, aan de leerlingen der Zondagsschool uitge reikt. COLLECTE. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier collecte worden gehouden voor de emeritus-predikanten en huil weduwen en weezen. M1DDELHARN1S CHR. VROUWENBOND Kracht en Barmhartigheid Vanwege den Ned. Chr. Vrouwenbond werd in het Geref. Weeshui een Kerstavond gehouden. De presidente, mevr. Weeda, opende de bij eenkomst, die druk bezocht was, en las Luc. 1 Ds. Schaafsraa, van Den Bommel, hield daarna een rede over ...De plaats die de vrouw in neemt in de verwachting des heils vaar n hij op geestige en fijngevoelige wijze aantoonde, dat in de vo noren van de moeders van den ouden dat ook heden nog de vrouwen uit moeten stralen barmhartigheid en kracht. Enkele dames brachten daarna prachtige Kerst liederen ten gehoore. Mevr. Smits las na de pauze een prachtig Kerstverhaal voor, terwijl mej. v. d. Gevel het „O Kerstnacht, schooner dan de dagenvan Joost V. d. Vondel, voordroeg. Een dameskoortje zong tot slot een mooie Kerst cantate. In een schoollokaal bestond na afloop van deze mooie vergadering voor de aanwezigen gelegenheid tot het doen van enkele inkoopen, tot sterking van dc kas, waarvan vele belangstellenden gebruik maakten. KERSTFEESTVIERING met de kinderen der Gereformeerde Zondagsschool „Laat de Kinderkens tot Mij komen", onder leiding Van Ds. P. A. Zeilstra, in Rehoboth, op Dinsdag 26 December, 's nam. 2.30 uur. Ds. P .A. Zeilstra opent de Kerstfeestviering en laat zingen Ps. 98 vers 4 en gaat voor in gebed Hij leest daarna Lukas 2 1—20. Daarna vertelt de Zondagsschooionderwijzer A. Krijgsman Pz. de Kerstgeschiedenis. Hij vertelt dat onder het lezen van der Engelenboodschap aan de herders en der Engelenzang hij dacht aan de O.T.-geschiedenis, toen vader Jacob gevlucht voor Ezau te Bethel den besten nacht van z'n leven gehad heeft toen hij sliep onder een geopenden hemel. Toen klommen de En gelen op en neder, maar spraken of zongen niet. Eén sprak er, Die boven op den ladder stond: de Engel des Verbonds, onze Heere Jezus Christus, en zeide „Ik ben uw God en de God uws zaad tot in geslachten. Toen de Heere Jezus in volle heer lijkheid boven op, in Bethlehem omlaag, toen geen zwijgende maar zingende Engelen. Waarom? Toen Jezus geboren werd zweeg heel Gods schepping, ook Zijn men sch en wereld. Toen zongen de engelen het „Eere zij God, vrede op aarde, in de men- schen een welbehagen". Hij vertelt van onzen diepen val in ons verbondshoofd Adam in het paradijs. Wijst er op dat wij niet verloren gaan, maar verloren zijn. Om verloren zondaren als wij zijn te redden, kwam Jezus naar de aarde. Gods Zoon werd mensch, kind om kinderen, de lam metjes en schaapjes, van Zijn Uitverkoren Kerk te redden. Om aan een kruis te sterven. Kribbe en kruis hooren bijéén. Dat deed Jezus, de draad, de gouden draad die Adam vallen liet, liep Jezus onze Koning tot het einde af in gehoorzaamheid tot in d'en dood des kruises. Hij vertelt, dat dit Gods Eere gold, daarom zongen de Engelen „Eere zij God". Niet onze kleinheid, onze redding is het hoogste, neen de Eere Gods is het hoogst, komt God aan Zijn Eer in ons ,dan zijn wij zalig. Hij wekt op daar den kinderen veel te bidden, dan komt er vrede in ons hart, omdat God een welbe hagen in menschen heeft De Heere zegt tegen Jona, dat er in Nineve 120 duizend menschen waren en dat waren kleine kin dertjes. God wil naar het roepen van een raaf een roofvogel luisteren, ook naar een kinderstem. Toen Hagar Israaël onder de struiken gelegd had om hem niet te zien sterven en de kleine jongen riep, toen zeide de engel niet, dat hij naar moeders stem zoo had geluisterd al riep moeder ook, neen zeide de engel. God heeft moeder Hagar naar de stem der jongen gehoord ter plaatse waar hij is. Roep 'zoo aan Jezus om een nieuw hart; Hij vergeeft de 'zonde, en de Heere luistert niet alleen naar bid dende kinderen, God hoort ook graag zingende kinderen, klagende kinderen over de zonde redt de ÏHeere, doet ze zingen als David in Ps. 32. Wel zalig hij wiens zonden zijn vergeven, enz. Dan zingen wij ook ter eere Gods het lied zooals Paulus zeide met lofzangen en geestelijke liederen, zingende den Heere met aangenaamheid in uw hart. Zingen wij dan nu ter eere Gods het lied „Kribbe en kruis". Daarna wordt getracteerd wat vrijwillig geschon ken is door de bakkers, de leden der Geref. Kerk. Daarna vertelt Ds. P. A. Zeilstra een Kerstver telling. Van een kleine jongen die een verre reis ging maken, voor zijn gezondheid. Hoe deze uit een gezin was dat met den Heere had gebroken en bij oom met Gods Woord in aanraking kwam. Hij leerde door Gods genade bij oom bidden, ging naar de Zondagsschool, catechisatie en Kerk, leerde Jezus kennen, was instrument voer en vader en moeder om den Heere Jezus te zoeken en werd genezen naar lichaam en ziel. Wijst de kinderen en de ouders op den zegen van het Evangelie en waarschuwt tegen verkeerde boeken te lezen alsook couranten met alle vieze godslasterlijke lectuur, al staat er wel eens goeds in Dan worden allen nog eens getracteerd, waarna de k'nderen zingen het Kerstlied en het lied der Enaelen. Daarna zingen de dames bestuursleden en on derwijzeressen: mej. C. Wielaard, W. Kool, L. Koster en E. Driesse „Er is in 's werelds duistere ■wolken een licht der lichten opgegaan". Dan volgde uitdeeling der boekjes, tekstkaarten en voor ieder gezin een prachtige kalender voor 1934. Dan deelt Ds. P. A. Zeilstra de Bijbels en Psahnboekjes uit aan de vertrekkende leerlingen. Dan wordt gezong-n „Stille Nacht". Daarna dankt Ds. P. A Zeilstra den organist J. v. Zanten, den koster, de ouders en allen die hebben medegewerkt .ot de Kerstleestviering. De heer A. Kr.jgsman Pz. dankt Ds. P. A. Ze.Istra voor di.ns arbeid, alsook voor het geven van veel der Doeken, teksten en kalenders, waar voor hij een deel van zijn honorarium als medeü werker heeft opgeofierd, en vraagt de voorbede in het gebed der Gemeente voor d.en Evangelisatie- arbeid aan de ouders, alsook om kinderen nu anderen heengaan. POSTDUIF Bij den heer T. Hans achter de Kaai is een postduif aan komen vliegen, gemerkt N. M 3325 S 1933. ÜIENVERVOER In het begin dezer wiek zijn vanaf hei Havenhoofd vertrokken tuee Kngelsche zei booten, met bestemming naar Londen, gela den met 95U0 balen uien. KALME KERSTDAGEN Aangezien Eerste Kerstdag de café's geslo ten waren, is die dag zoodoende kalm gepas siei'd. Er was des middags en des avonds buitengewoon veel volk aanwezig, doch des avonds 11 uur waren allen verdwenen ca was de nachtelijke stilte ingetreden. ARBEIDSBEMIDDELING Bi] den correspondent der Arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos opgegeven, landarbeiders 117, letterzetters 5, timmerlie den 3, metselaars 11, diepzeevisschers 12, schilders 6, transportarbeiders 20, opperlie. den 4, bodkfoinder 1, boekdrukker 1, pak huisknechts 2, koopvaardijvaarder 1, schip persknechts 3. Totaal 191. ENKEL GEBROKEN Mej R. v. d. Valk had Woensdag het on geluk terwijl zij eenig werk verrichtte achter haar woning te vallen en haar enkelbeen te breken. Medische hulp was noodzakelijk. AANGIFTE MILITIE Woensdag 10 Jan. des namiddags uur zal de aangil'te gehouden worden voor de Nat. Mil van de jongelingenlichting 1934. AL TE LUIDRUCHTIG Dinsdagmiddag werd alhier een persoon afkomstig uit Dirksland door de gemeente veldwachter in het arrestantenlokaal opge borgen om reden hij zich te woest en te luid luchtig aanstelde. „ONS BELANG" Vrijdag zal in de zaal Meijer door de ver- eeniging de kolenbond „Ons Belang" een algemeene ledenvergadering gehouden. STAD AAN HARINGVLIET ÜIENVERVOER Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 1480 H.L. uien. GOED AFGELOOPEN De echtgenoote van J. G. had het ongeluk hij het aan boord gaan van een schip van de plank te glijden en in de kaai te vallen. Ge lukkig was liet water hoog, zoodat ze niet in de diepte viel. C. v d. Boogert, die bij haar was, riep direct om hulp, waarop gezamen lijk de vrouw uit het ijskoude water kon worden gehaaid. COLLECTE De collecte voor het tekort van de Zondag school heeft opgebracht 1 76.30. KERKVOOGDEN Tot Kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk zijn herbenoemd de heeren Adr. Mclaard Joliza. en M. van Dijk. JAARVERGADERING „DORCAS" Donderdag 21 December hield de Ned. Herv. Meisjesvereeniging „Dorcas" haar 3e jaarvergadering in het gymnastieklokaal dei o. 1. school. De eere-voorzitter, Ds. Polhuijs, opent de vergadering met te laten zingen Psalm 68 vers 10 en 17 en ging voor in gebed. Vervol gens las hij uit het eerste boek van Petrus een gedeelte van hoofdstuk 5, om de aan dacht nader te bepalen bij hetgeen geschre ven staat: „Werpt al uw bekommernissen op Hem, want Hij zorgt voor U" en „Weest nuchtèren en waakt". Er is bekommernis in dc harten der ouders, wanneer door hun kinderen niet veel wordt verdiend. Maar er is ook bekommernis wanneer de kinderen op het verkeerde pad gaan. Want hoevelen zijn er niet en vooral jonge menschen. die den godsdienst den rug hebben toegekeerd, die zich te wijs gevoelen om naar een preek van epn dominee te luisteren. Juist deze vereeniging en alle vereenigin- gen op dit gebied, zijn nuttig om zich te wijden aan het werk des Heeren. Ook is ei dikwijls bekommernis in de harten van jon ge menschen, zonder dat wc het merken. Spr. drukt zijn spijt uit dat zoovele jongens hun tijd zoo nutteloos besteden. De raad die Petrus ons geeft is daarom zoo mooi: „Bij Hem is altijd troost te vinden". Weest nurhteren en waakt. Er zijn men schen, die praten over den Bij-hel, maar die de woorden soms verdraaien. Dit komt om dat ze dan niet nuchter, niet wakker zijn. dat ze hun oogen niet goed open hebben Daarbij moeten we ook waken. We moeten niet kijken naar hen die hooger vliegen dan wij zelf. We moeten nederig blijven, ook a: staan we boven onze medemenschen. Met deze woorden verklaart spr. de verga dering voor geopend en volgt de voorlezing van de jaarverslagen. Uit het jaarverslag van de secretaresse blijkt, dat in het afgeloopen jaar 52 Meeding stukken zijn gemaakt. Dat dit aantal niet zoo bijzonder groot is vindt zijn oorzaak hierin, dat dit keer vroeg jaarvergadering wordt gehouden en de tijd dus niet voldoen de was. Er zijn echter nog veel meer klee dingstuikken in uitvoering. Vervolgens worden verschillende opstellen voord«-rhten en liederen ten gehoore ge bracht. Hierna wordt gezongen: „Daar ruiseht lang de wolken" terwijl door en kele dames versnaperingen worden rondge diend, waarna de pauze wordt aangekon digd. Tn de pauze kregen de aanwezige damoi gelegenheid de vervaardigde kledingstuk ken te bezichtigen. Hiervan werd druk go hruik gemaakt. De vergadering werd heropend met Psalm 118 1, waarna door de aanwezige zuster vereeni-gingen, nl. de Geref. Meisiesvereen. Lydia alhier, de Ned, Herv. Meisiesvereen Dnrcas uit Oude Tonge, de Ned. Herv. Jon gelingsveeren. Obadja en de Ned. Herv. Kna die genezing zoekt, vraagt gratis brochure „Kruidengeneeswijze PRIESTER HAIiOr DROGISTERIJ VERWAAL Ie Middellandstraat 49, ROTTERDAM penvereen. Jong Holland, beiden alhier, har telijke gelukwenschen werden uitgesporken Van vele vereenigingen uit den omtrek wa ren schrittelijke gelukwenschen ingekomen. De eere-voorzitter dankte alle afgevaardig den voor hun wenschen en bidt hun we üerKeerig alie goeds toe Vervolgens wordt liet jirogramma alge werkt, waarvan in het hijzonder vermeld dient te worden: „Een nachtelijk avontuur' door K. Noul en een stukje proza door J\ van den Band. De prettige stemming die er heerschlt werd door dezo stukjes in luim cn ernst zeer verhoogd. Hierna nam ouderling Trommel 't woord. Spr. nermnert aan hetgeen Ds. Polhuijs in tiet begin heelt gezegu en brengt hiermede ip verpand wat geschreven slaat in Ne- neinia 2 2U. Neliemia kreeg verlof om de muren van Jeruzalem te herbouwen, maai ondervond hierbij tegenstand. Hij had coll ier liet groote vertrouwen, dat hij het werk ■n Gods genade uitvoerde. De vereenigingen op godsdienstig gebied ondervinden ook veel tegenstand. Spr. roept Dorcas toe voort te gaan op den ingeslagen weg en zic-h niet te storen aan de verdervers der wereld, die altijd op de loer staan. Hebt hetzelfde ge loofsvertrouwen ais Ni hernia indertijd had Laat ons nooit volgoten dat Gods Woord onwankelbaar is. Mogen onze vijanden ons tegenstaan, het werk zal ons, gelijk Nelie- mia's werk, gelukken als wij op Gods Woord vertrouwen. Spr. richt een woord van dank tot allen die hebben medegewerkt om dezen avond te doen slagen. Vervolgens laat do eere-voorzitter nog zingen Psalm 103 1 en sluit de vergade ring inet dankgebed. De Meisjesvereeniging mag op een schitte renden avond terugzien. Het lokaal was vrij goed gevuld en het zal Dorcas goeu gedaan hebben ook wat meer belangstelling van ouderen te hebben ontvangen. OOLTGENSPLAAT GEKOZEN Tot ouderling in de Geref. Kerk is gekozen de heer D. Ko.-teweg Cz. en tot diaken de heer A. van den Doel. GEREF. MANNENVEREENIGING Alhier is opgericht een Gereformeerde Mannen- vereeniging met aanvankelijk 30 leden. Op een nader te bepalen vergadering zal een bestuur worden gekozen. JUBILEUM 1 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L. Jordaan in deze gemeente tot veldwach ter werd aangesteld. PROCES-VERBAAL Door rijks- en gemeentepolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal jongelui (jongens en meisjes) die bij avond in zaadschuren en andere verboden plaatsen vertoefden. JAARVERGADERING G. J. V. „OBADJA" De Geref. Jongel. Vereeniging „Obadja" hield in de Chr. School haar 35ste jaarvergadering. De leiding van dezen avond berustte bij den eerevoorzitter Ds. Reenders, welke liet zingen Ps. 103 vers 1, waarna hij voorging in gebed. Voorts werd gelezen Ps. 147. Namens Obadja heette hij de aanwezigen welkom, inzonderheid alle jeugdvereenigingen te dezer plaatse, welke van hun belangstelling blijk gaven, waarna volgde een uitgebreid openingswoord naar aanleiding van den voorgelezen Psalm. Vervolgens worden onder dank vastgesteld de jaarverslagen van' secretaris, penningmeester en bibliothecaris. De eerste inleideF is H. van Kem pen, welke behandelt het onderwerp „Absalom", waarop bespreking volgde. Voorts een voordracht door J. Breeman „Christus lijden", welke met onverdeelde aandacht werd ge volgd. Na de pauze werden felicitaties aangeboden door de Geref. Meisjesvereeniging, de Geref. Knapen- vereeniging, Hervormde Jongelingsvereeniging, Her vormde Meisjesvereeniging en de Hervormde Kna- penvereeniging, allen alhier, en van de Geref. Jongelingsvereen. te Den Bommel. De eerevoorzitter dankte allen voor de aange boden gelukwenschen. Door G. J. van werd vervolgens behandeld „Beroepskeuze". Op dit onderwerp volgde ook een aangename bespreking. Thans volgde een gedicht door A. Pieterse, door hem zelf gedicht, getiteld .Moedersmart, Moedertrouw, Moéderblijdschap", hetwelk ook met spanning werd gevolgd. Na een pauze met orgelspel en zingen van va derland sche liederen komt de laatste inleider, H. P. van Kempen, welke behandelt „De Afscheiding van 1834". Hierop volgde een lange bespreking, waarbij Ds. Reenders de verdediging op zich nam Spr. toonde volkomen op de hoogte te zijn met de gebeurtenissen van die dagen. Temeer kon spreker hierover handelen en bewijzen aanhalen, daar in de omgeving van zijn geboorteplaats, de eerste tafereelen van de Afscheiding plaats vonden. Om des tijds wille werd slechts een kort slot woord door hem gesproken naar aanleiding van Prediker 12 vers 1. Na een woord van dank aan allen, doch in het bizonder aan A. Pieterse welke de vereeniging na 15 jaar lid te zijn geweest, gaat verlaten, werd gezongen Ps. 119:5, waarna onderling W. C. van Kempen met dankgebed sluit. INSCHRIJVEN VOOR DE MILITIE Jongelieden, geboren in 1914, worden verzocht zich ter gemeentesecretarie te doen inschrijven voor de militie tusschen 1 en 21 Januari; meer bepaald wordt hiervoor zitting gehouden Donder dag 4 Januari des avonds 7 uur. ERNSTIG ONGEVAL Toen de 17-jarige A. Marcus de kachel wilde aanmaken met petroleum, volgde een ontploffing. Nadat hij door omstanders in jassen was gehuld om de vlammen te dooven, werd hij met zware brandwonden naar zijn woning gebracht. OUDE TONGE JAARVERGADERING IJSCLUB De ijscftib „De Schaats" hield haar jaarverga dering in de Oude School, onder voorzitterschap van den heer I. van de. Doel. De notulen gaven enkele leden tot opmerkingen aanleiding. Bij in gekomen stukken had een bespreking plaats over reddings- en verb;-ndmateriaal en werd een oplos sing gevonden. Het verslag van den secretaris gaf 182 leden op het eind tegen 180 bij het begin van het jaar. Dit verslag en het verslag van den pen ningmeester werd na onderzoek door een controle commissie goedgekeurd. Er bleek f 47.41 in kas te zijn. Bij de bestuursverkiezing werd een bespreking gehouden over reorganisatie van het bestuur. Het bestuurslid De Vin meende dat de functies niet goed waren verdeeld. Door den heer C. S. Both werd een motie van wantrouwen tegen het bestuur ingediend. Both meende na een 14-jarig bestaan der vereeniging niet tevreden te kunnen zijn. Op verschillende punten stelde hij het bestuur in gebreke. De heer C. Gebraad vond de. leiding ook wel Ce slap. Na 14 jaar moest het z.i. mogelijk zijn een ijsbaan te hebben. Het huren van een stuk land daarvoor leek hem niet onmogelijk. De bestuursleden De Vin en Hartog gaven te kennen, dat de tekortkomingen niet op hen konden slaan, daar zij eerst kort geleden zitting in het bestuur kregen. Bovendien zijn er met verschillen de landbouwers onderhandelingen gepleegd tot het verkrijgen van een ijsbaan. Voorzitter en secre taris bevestigen dit. Gebraad respecteert zulks, maar meent dat dc manier niet de juiste was. Dit is een kwestie vaD aanpakken en organiseeren. De motie Both wordt tenslotte niet aangenomen. Bij de bestuursverkiezing hebben dan vele stem mingen en herstemmingen plaats. Aftredend waren de heeren Van den Doel en Quisti Van den Doel werd herkozen en in de plaats van Quist werd gekozen de heer L. P. Koets. In de plaats van Mesrith welke had bedankt, werd gekozen de heer D. van den Tol. In de rondvraag worden eenige plannen mede gedeeld, die tot het verkrijgen van een goede ijsbaan zuilen kunnen leiden. Door tusschenkomst van de Gemeente zou men het werk in werkver schaffing kunnen uitvoeren. De overige kosten waren te dekken door rentelooze voorschotten of anderszins. Het Bestuur werd gemachtigd de plan nen verder uit te werken. De Voorzitter sloot deze veelbewogen vergade ring met een beroep op aller medewerking. Tot slot had een gratis verloting plaats, welke de lach spieren nog al eens m beweging bracht. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de op Zondag 17 December j.l. in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten behoeve van noodlijdende kerken en gezinnen bedroeg f 16.49. VEEMARKT. Op de Vrijdag j.l. alhier gehouden vee markt werden 28 biggen aangovoerd. NIEUWE TONGE INSCHRIJVING DIENSTPLICHT De inschrijving voor den dienstplicht, lichting 1935, voor personen geboren in 1915 zal plaats hebben op Donderdag 4 Jan. a.s. des voormiddags van 11—12 uur gemeentehuize. NIEUWE TONGE. Geboren: Simon zoon van C. v. d. Kroon en D. A. de Geus. WAARSCHUWING Het z.g. Nieuwjaar wenschen langs de huizen is ten strengste verboden, en bij overtreding daarvan zal proces-verbaal worden opgemaakt. UITSLAG SCHIETOEFENINGEN DER B.V.L. ALHIER L. Oudzegel 48—44 p., W. Koppenaal 48—40, J. C. Kievit 48—46, A. Knop- 47—43, C. Sneep 47—44, A. K. Nieuwkerk 47—40, D. de Witte 47, B. Holster 47—43, H. J. Vreeswijk 46, Jac. Vijfhuizen 45, Jac. Wesdorp 45, W. H. Hameete- man 45, H. van Ziebst 44, L. van Ziebst 42, Burgm. R. Sterk 41, L. v. d. Doel 41, 41, J. v, d. Doel 41, 40, A. Kievit 36 punten. ARBEIDSBEMIDDELING Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 110 werkloozen ingeschreven. UIEN-VERVOER De vorige week werden van hier vervoerd 4200 balen uien. BOTSING Op den z.g. Rooden Haan kwamen een tweetal auto's met elkander in botsing. Met eenige mate. rieele schade liep dit ongeluk, af. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. NIET STEMPELEN Op Nieuwjaarsdag behoeven de werkloozen niet te komen stempelen. MOND- EN KLAUWZEER Bij den landbouwer H. van Zielst is mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. PRIJSNOTEERING De prijzen der veldvruchten zijn alhier: Uien f 1.30, aardappelen f 1.40, peen f 1.30 per HL. De prijs der roomboter is alhier f 1.90 per kg. melk 8 ct per liter. OUDERLING Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer Johs. Luchteuburg. COLLECTE A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk de maandelijksche collecte gehouden worden. DIRKSLAND WERKLOOSHEID Bij de arbeidsbemiddeling stonden als werkzoe kenden ingeschreven: 145 landarbeiders, 4 metse laars, 1 schilder, 2 timmerlieden en 1 chauffeur. DIRKSLAND. Geboren: Gerrit, z. v. Pieter Kaslander en Teuntje Cornelia Bakker. Overleden: Willem Koole, 39 j., echtgenoot van Jacomina Polder. COMMISSIE VAN WINTERBEDEELING De Commissie van Winterbedeeling zal voor behoeftige gezinnen a.s. Zaterdagmiddag 2 uur ter secretarie zitting houden. KERKERAAD NED. HERV. KERK Tot ouderling in de Ned .Herv. Kerk is gekozen de heer D. Mooijaart. Tot diaken in de vacature A. Hameete werd gekozen de heer M. Grootenboer H. Hz., die voor deze benoeming heeft bedankt. La ter werd gekozen de heer P. A. Duhen, die deze benoeming heeft aangenomen. SCHIETOEFENINGEN B.V.L. Bij de door den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier gehouden schietwedstrijd werden de volgende aan tallen punten behaald: M. Guldemeester 94. W. Meijer 94, M. v. d. Groef 91, A. J, Schaaff 9L A. v. d. Houten 90, C. Jongejan 58, M. Grooteboer 88, J. H. Bestman 88, M. C. Peekstok 87, D. A. Roozemond 87, C. van Es 85, P. Poortvliet 84, J. Slis 83, W. Stolk 75. Het maximum aantal pun ten was 100. HERKINGEN KERSTFEESTVIERING Tweede Kerstdag- werd des avonds met de kinderen van de Zondagsschool in de Ned. Herv. Kerk het Kerstfeest gevierd. Behalve de kinderen met hun ouders waren nog vele belangstellenden aanwezig. De samenkomst werd geopend door ge meenschappelijk zingen van Ps. 68 10, waarna de heer J. Overweel voorging in ge bed. Vervolgens werd de bekende Kerstge schiedenis gelezen Door enkele leerlingen werden vervolgens eenige teksten opgezegd en de Kerstgeschiedenis verklaard en toegt licht Vervolgens zongen de kinderen het be kende Kerstlied „Stille NacJit", waarna ge meensc'happelijik gezongen werd de Lofzang van Zacharias vers 1 en 3 en gecollecteerd, waarna tractatie. Daarna heeft de voorzittei van het Zoridagsschoolbestuur, do heer J. A. Witvliet-, verteld van „de Verloren Zoon', waarna de kinderen weder een tweetal lie deren ten gehoore brachten, n.I. „Komt allen te zaam" en „In Bcthleiherns stal", waarna voor de tweede maal werd getracteerd. Vervolgens heeft de heer Overweel nog veirteld van een Kerstnacht uit 1870. Een aangrijpend verhaal uit den Fransch-Duit- schen oorlog In schrille tegenstelling met het Kerstfeest, waar alles van leven en Man dat zoo maar? De Lon- densche fascisten hebben „vliegende brigades" ge vormd, gewapen de met 6 jierso- nen bemande auto's, die in het nauw gedreven vrienden ter liulp komen. vrede spreekt heersebte daar oorlog en dood. Hierna zongen de kinderen „Verhei uw vreugdezangen" en „O, kindeke klein", waarna weder werd getracteerd. De lieer Overweel heelt tenslotte nog een kort slotwoord gesproken naar aanleiding van Lucas 2 20, waarna ieder die meege werkt had tot het welslagen van dit. Kerst feest werd dank gezegd. Gemeenschappelijk werd nog gezongen Ps. 33 11, waarna de heor Overweel eindigde met dunkgebed. De gebruikelijke uitreiking van een ol meer hoekjes kon ditmaal niet plaats lieu- ben, omdat een gedeelte, dooi onopgehel derde oorzaak, nog niet was aangekomen. De uitreiking hiervan zal binnen eenige da gen plaats vinden. Het muzikale gedeelt» van dezen avond werd verzorgd door den heer J. W. Witvliet, die zich goed van zijn taak heelt gekweten. INSCHRIJVING VOOR DE MILITIE Jongelieden, geboren m 1915, moeten zich in de maand Januari a.s. doen inschrijven voor den dienstplicht on meer bepaaldelijk op 8 Januari a.s. ter gemeente-secretarie, des v.m. van 10 tot 12 uur. VEERDIENST HERVAT Aangezien do haven alhier geheel ijsvrij is, is de veerdienst van hier op Zeeland we der horvat. Hiermede is een groot ongerici uti den weg geruimd. PUBLIEKE VERHURING Verschillende tuinen van liet Burgerlijk Amnhestuur zullen publiek worden ver huurd. Geteekende biljetten in te leveren ter gem.-secrctarie. Voor meerdere gegevous ver- wijzen we naar het aanplakbord. VACANTIE Dezo en volgende week zal in verband met de Kerst- en Niouwjaarsvacantie op de scholen geen catechisatie voor de schoolkin deren gehouden worden. AMBTSDRAGERS NED. HERV. KERK Bij de laatst gehouden stemming voor een ouderling en een diaken in de Neri. Herv Kerk, werd herkozen a.]s ouderling de heer C. J. van Wezel en als diaken de lieer J. v. o. Wende. Eerst,gen. nom zijn herbenoeming aan, torwijl laatstgenoemde hiervoor bedank te. In diens plaats werd gekozen de heer R. Witvliet J.Az. Daar deze niet ter vergade. ring aanwezig was, heelt, deze later bericht, deze benoeming niot te aanvaarden. Dien tengevolge heeft Woensdag- 27 Dec. opnieuw vergadering van stemgerechtigden plaats ge had, die wegens onvoltalligheid niet kon doorgaan. Mitsdien is deze nu uitgesteld toi 3 Jan. a.s. EXTRA-COLLECTE A.s. Zondag 31 Dec. zal in de avonddienst in dc Ned. Herv. Kerk een extra-collecte wor den gehouden voor emeriti predikanten, pre dikantsweduwen eu -weezen van don Gerei Bond. TERUGGEKEERD Vorige week zijn weder eeji tweetal pa tiënten uit het ziekenhuis te Rotterdam te ruggekeerd, om in oigon woning vorder to worden verpleegd. MELISSANT ARBEIDSBEMIDDELING Vorige week stonden bij de correspondentie der arbeidsbemiddeling 119 werkloozen ingeschreven. Deze week is een aanvang gemaakt met het ver strekken van vleesch in blik a 35 ct. per K.G. aan werkloozen en behoeftigen, tevens is deze week de steunregeling in werking getreden. UITSLAG SCHIETWEDSTRIJDEN B.VX. W. v. Veen 95 p., L. J. Nagtegaal 94 p., D. Gootjes 93 p., J. de Reus 92 p., C. Du Pree 91 p., L. de Geus 90 p., D. Sieling 90 p., A. Doornhcin 87 p., J. J. Schans 87 p., A. Melissant 87 pr, D. Doornhein 86 p., C. v. Beek 86 p., H. W. Kook 85 p., P. Kis 85 p., C. Tieleman 84 p., A. Troost 79 p., P. L. Vos 79 p.. A. Grootenboer 79 p., A. Man 76 p., M. Schans 66 p., W. P. Vogelaar 57 p. Onderling prijsschieten: A. Troost 48 p., D. Gootjes en H. W. Kook 47 p., W. v. Veen en J. de Reus 46 p., J. Troost en C. Du Pree 44 p., L. Nagtegaal 43 p., Aar Melissant en A. Doornhein 42 p., D. Doornhein 42 p. en C. v. Beek 40 p. STELLENDAM DE VISSCHERIJ EN DE IJSGANG De garnalenvisschers, die einde vorige week door de slechte vangsten van IJmuiden huiswaarts keerden, liepen even beneden de haven van Stel lendam op een zw„ar ijsveld, dat over de geheele breedte van de rivier vast zat. Het was voor de groote motorkofters niet mogelijk het ijs te breken. De motorkotter SL 2, schipper A. Roon, werd dkarbij zwaar lek en is in zinkenden staat bij de haven van Goedereede gekomen. Door andere vaartuigen is hij later binnengesleept en gelicht. Met den vloed is het ijs in de haven alhier gaan drijven. De SL 2 en 41 zijn te Goedereede geble ven. De garnalenvisscherij is daarmede voorloopig stop gezet. DIAKENEN GEREF. KERK Tot diakenen in de Geref. alhier zijn herkozen de heeren D. Kievit en gekozen de heer B. van Se- ters, en tot ouderling de heeren L. Klink en W. van Seters. De aftredende diaken de heer C. A. de La ter werd niet herkozen. COMMISSIE WERING SCHOOLVERZUIM Tot leden «ian de Commissie tot wering van Schoolverzuim werden herbenoemd de heeren J. A. Charboii, P. D. Holleman, H. van Eesteren, W. Blokland en J. J\. Jongsma. Tevens werd de Com missie uitgebreid tot 7 leden en werden benoemd de heeren M. Brooshoofd -n A. van Eek. GOEDEREEDE ARBEIDSBEMIDDELING Zaterdag jl. stonden bij de Arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven 65 landarbeiders* 2 schilders, 1 fitter en 1 visscher. MILITE-INSCHRIJVING De inschrijving voor de nat. militie zal plaats hebben 6 Jan. des voorm, 10.30 uur ter gemeente secretarie. KERSTFEEST Tweede Kerstdag nam. 6 uur werd door het be stuur der Zondagsschool Kerstfeest gevierd met de Zondagsschoolkinderen. Door gaven uit de ge meente kreeg elk der kinderen een prachtig lees boek en eenige versnaperingen, zoodat ze des avonds opgewekt naar huis gingen. CUDDORP ÜIENVERVOER De afgeloopen week werd van hier vervoerd ruim 3000 balen uien. Door de uiensorteerders werd voor eigen re kening naar Engeland verzonden 1500 balen uien. VERKOOPINGEN Zaterdagavond werd te Ouddorp ten verzoeke van Pieter Grinwis door Notaris v. d. Berg bij afslag verkocht een woonhuis met schuur aan de Hazenweg en werd afgemijnd door Joh. Feihweert voor 1640. Zaterdagavond werd te Ouddorp door Notaris v. d. Berg ten verzoeke van KI. Tanis Pz. bij inzet verkocht een woonhuis en schuur staande aan de Haven ap het recht van erfpacht tot 31 Juni 1934. Hoogste bieder was S. Bezuijen voor f 1200. 2. Een perceel tuingrond, staande op het recht van erfpacht voor onbepaalde tijd groot 58 RvM, hoogste bieder S. Bezuijen voor f 300. GERINGE -PRIJS Door het bestuur van de Cichoreidrogerij de Onverwacht zijn 100.0CO K.G. gedroogde cichorei verkocht voor den geringen prijs van f 3.50. DE VISSCHERIJ De garnalenvisschers hebben de afgeloopen week een paar dagen gevischt en hebben van 2070 K.G. garnalen gevangen, door de kuilvisschers werd niets verdiend. RUND VEECENTRALE Op de vergadering der Rundveecentrale, gehou den te Melissant, werd tot voorzitter gekozen de heer P. D. Sieling van Melissant, tot secretaris de heer L. Goedegebuure alhier, tot bestuursleden de heeren L. P. Akershoek alhier. P. Voogd, Goede reede, W. Heestermans te Melissant en C. Soete- man, Dirksland. DE KERSTVACANTIE Vanwege het Kerstfeest ontvingen al de bijna 450 leerlingen onzer Chr. School ieder een mooi boekje. Om aan het personeel betere gelegenheid tot reizen te kunnen geven bij den ijsgang, werd de Kerstvacantie met één dag vervroegd. KONIJNENTENTOONSTELLING In een der lokalen van de O.L. School hield de Konijnen- en Pluimveevereeniging „Nut en Genoe gen" alhier haar clubtentoonstelling van konijnen pluimvee en duiven. De officieele opening ge schiedde door Burgemeester G. J. F. Gobius du Sart. Het deed spr. genoegen sedert het bestaan van deze vereeniging deze 3e tentoonstelling met een kort woord te mogen openen. Bij mijn rondgang door de zaal en door de welwillende inlichtingen van den waarnemenden voorzitter P. Voogd Dz. is mij gebleken, dat in het bijzonder de konijnen zonder te kort te doen aan de andere inzendingen, en de vele eere- en eerste prijzen, van superieure kwaliteit zijn. Niettegenstaande deze vereeniging nog zoo kort bestaat, is het haar toch mogen ge lukken reeds zulk een collectie dieren tentoon te kunnen stellen. Deze sport is, zegt spr., vooral in deze tijd van werkeloosheid voor veie jongelieden een aangename en nuttige aanvulling om de wzr- kelooze dagen door te brengen. Spr. hoopte, dat de vereeniging in groei en bloei en tot nut van de Ouddorpsc'he Konijnen- en Pluimveefokkerij zal mogen toenemen, en verklaarde hiermede de ten toonstelling officieel geopend. Door den keurmeester den heer Pleith uit Oost- voorne werden de volgende bekroningen uitgereikt* Eereprijzen C. van Koppen, Joh. Hoek, P« Voogd Dz.t J. Visser en J. Vink. Eerste prijzen C .van Koppen, P. Hansen, M. Tanis Pz., Joh. Hoek, K. Akershoek, Jac. Hameete- man, A. Gurand, Sommelsdijk, J. Visser, P. Voogd, Jan Breen, E. v. Mannetje, Geervliet en L. Mas tenbroek. 2e Prijzen konijnen: P. Hanson, T. Tanis Jz., L, Mastenbroek Jz., A. Sperling, Joh. Hoek, J. Biene- feld, Sommelsdijk, K. en J. Grinwis, KI. Mierop, A. Guerund, Sommelsdijk, M. Tanis, Jac. v. d. Heuvel, J. Visser, P. Voogd, KI. Meijer, Joh. Vink en K. Akershoek Lz. Ie Prijzen pluimvee: J. Vink, P. Voogd Dz., T, v. d. Bok Ez.. J. Bienefeld, Sommelsdijk, KI. en J, Grinwis. P. Heerschap, M. Tanis Pz., Jac. West hoeve. 2e Prijzen: Jac. Poortvliet, Jac. Westhoeve, P. Voogd Dz., en Joh. Hoek, terwijl nog aan verschil lende personen 3e prijzen enz. werden toegekend. ZELDZAAM GEVAL Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat bij de Wed. D. Mierop een konijn 16 jongen ter wereld heeft gebracht. Moeder en kinderen zijn welvarend. KERSTFEESTVIERING Op 2e Kerstdag hield de heer Brussaard Kerst feestviering met de kinderen der Zondagsschool, s middags voor de kleine en 's avonds voor de grootere. Ouders der kinderen en familieleden weren ook uitgenoodigd, zoodat beide keeren de zaal geheel gevuld was. De aanwezigen hebben met veel genoegen deze kerstfeestviering bijge woond»

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 10