Gemeenteraad van Goedereede 1933 MAAS- EN SCHELDERODE ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 Gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet PLAATSELIJK NIEUWS KT grond te Sectie E M. Dade- OP DINSDAG, 19 DECEMBER 1933, Afwezig, wegens lichte ongesteldheid, de heer C. J. Lodder. De Voorzitter, Burgemeester Charbon, opent de vergadering als volgt: Mijne heeren. Sinds onze laatste bijeen komst aan deze groene tafel heeft de raad ■en in het bijzonder het college van Burge meester en Wethouders weer een groot ver-1 lies geleden door het overlijden van den heer D. Breen. Dit is binnen een paar jaar de tweede slag, die aan het gemeentebestuur is toege bracht. De heer Breen is ruim 30 jaar lid van den raad geweest en heeft 16 jaar zit ting gehad in het College van B. en W. Hij was een verdienstelijk burger in onze gemeenschap en zal daar noode in kunnen worden gemist. Nog lang zal de gemoedelijke en prettige •wijze, waarop hij de gemeentezaken behan delde, in onze herinner ng staan en zal zijn nagedachtenis dan ook s'ecds in eere blijven bij alle ingezetenen van Goedereede. Bij mijn komst daar straks in de gemeente gewerd mij de tijding, dat de Gemeente opzichter P. van der Wende hedenmorgen was overleden. De heer Van der Wende was 32 jaar in functie als Gemeenteopzichter, waarvan hij juist met ingang van 1 Januari 1934 op zijn verzoek eervol werd ontslagen. Het is hem dus n'et gegund geweest van zijn welver diende rust te mogen genieten. Zijn nage dachtenis moge mede in herinnering blij ven. De notulen werden gelezen, goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken: a. Proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den Gemeente-Ontvan ger op 15 December 1933. In kas f 303.35, conform boeken en bescheiden. b. Schrijven van Jan Everaers en A. van Erkelens Cz., daarbij mededeelende, dat zij de benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente, niet aannemen. c. Kennisgeving van C. de Glopper en E. A. Snijder, respectievelijk Hoofd der O.L. School en Hoofd der Bijz. L. School, dat zij de benoeming tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim aannemen. Deze s'ukken worden voor kennisgeving aangenomen. Komt nader in behandeling het adres van K. Soeteman, slager alhier, om voor zijn nog leerplichtig kind genaamd Cornelis, ge boren 7 Juni 1920, die openbaar onderwijs geniet aan de openb. school voor uitgebreid lager onderwijs, gevestigd te Middelha -s, vanaf 1 Mei 1933, overeenkomstig artiki i3 der Lager-Onderwijswet 1920, uit de gemeen tekas te mogen ontvangen een vergoeding van f 60 per jaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit verzoek niet in te willigen, aangezien de heer Soeteman naar verhoud ng tol zijn in komen, h.i. die kosten wel kan dragen. De heer Renand vraagt of de door B. -U W. bekende cijfers van het inkomen wel juist zijn, waarop de Voorzitter zegt zulks kan worden aangenomen. Conform het voorste] van B. en W. aan genomen. Adres van K. Soeteman e.a., inhoudende verzoek voor 26 December 1933 en 1 Jan 1934, overeenkomstig artikel 9. 3e lid der Winkelsluitingswet, het sluitingsuur te be palen op 23.30 uur. Hiertoe wordt met algemeene stemmen beslo'en. Missive van heeren Gedeputeerde Staten, daarbij mededeelende, dat zij voornemens zijn te besluiten lot voorloopigp rontinuee ring van de korting, die over het kalender jaar 1933 op de jaarwedden van de Burge meesters, de We'bouders. de Secretarissen •en de Ontvangers van de gemeenten in deze provincie, alsmede op de vaste jaarwedden van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand dier gemeenten, wordt toegepast. mPt verzoek het gevoelen van den Raad (e dezer zake kenbaar te maken vóór 22 December 1933. Wordt éénparig besloten met dit voorne men accoord te gaan. Wordt voorlezing gedaan van een aanvul ling van het Ambtenarenreglement voor d" Gemeente Goedereede, ter uitvoer ng van Prov. Blad No. 80 van 1933, inzake de ge- wenschte bepalingen betrekking hebbende op de staatkundige gezindheid der Gemeen te-Ambtenaren op de wijze, waarop van die gezindheid blijk wordt gegeven. De heer Renaud vindt de gestelde bepalingen be lachelijk, aangezien wat iemand n ziin bin nens'e draagt, waarop het torh in hoofdzaak neerkomt, niet is weg te nemen. De Voorzitter repliceert, dat het juist gaaf om hetgeen ui'erlijk vertoond wordt. Deze aanvulling wordt daarna met alge meene stemmen vastgesteld. Tenslotte wordt in de nlaats van wijlen den heer D. Breen, benoemd tot afgevaar digde van de N.V. Electriciteits-Maatsrhappij „Goeree-Overflakkee", het raadslid F. den Eerzamen Jz. Het uit te keeren presentiegeld aan den afgevaardigde der gemeente voor het bijwo nen der vergaderingen van aandeelhouders der N.V. „E.M.G.O.", wordt vastgesteld op f 2.50 per bijgewoonde vergadering. Sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente Stad aan 't Haringvliet op Dinsdag 19 De cember 1933, des voormiddags 10.30 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden, met uitzondering van den heer J. Wagner, die met kennisgeving afwezig is. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige verga dering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken. Een proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat boeken en kas in orde zijn bevonden, in kas was f 85.6914; een rapnort van werkzaam heden van den keuringsdienst van waren te Dordrecht over het derde kwartaal 1933; een bedrijfsoverzicht van de gasfabriek „Oost Flakkee" over de maanden Juli en Augustus 1933, verlies f 1413,S6; een missive van Ge deputeerde Sta'en ten geleide van een goed gekeurd raadsbesluit tot wijziging der be grooting dienst 1933; een missive van Gede puteerde Staten ten geleide van de door ~e- noemd college vastgestelde gemeentereke ning dienst 1934, welke stukken voor kennis geving worden aangenomen. Korting jaarwedden B. S. en O. Ingekomen een schrijven van Gedeputeer de Staten, houdende mededeeling dat het voornemen bestaat de korting die over het jaar 1933 wordt toegepast op de salarissen van Bur fmeester, Secretaris, Ontvanger, Wethouders en Ambtenaren v. d. Burgerl. Stand voorloopig te continueeren. Een alge- heele herziening van genoemde salarissen is reeds ter hand genomen. Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt besloten ter kennis te brengen van Gedeputeerde Staten dat met deze rege ling accoord wordt gegaan. Aanvulling Ambtenarenreglement. Naar aanleiding van een provinciaal blad •wordt op voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten het Ambtenarenreglement aan te vullen met een bepaling betreffende het verleenen van ontslag op grond van revolutionaire gezindheid of aangesloten zijn bij een door den Minister verboden ver- eeniging van een ambtenaar iu dienst dei- gemeente. Vleeschkeuringswet. Wordt onveranderd vastgesteld een dooi de centrumgemeente toegezonden concept gemeenschappelijke regeling ter uitvoering van de Vleeschkeuringswet. Pensioengrondslagen. De pensioensgrondslagen van eenige ge meen 'eambtenaren worden vastgesteld op het bedrag der bezoldiging. Verplaatsing lantaarn. Ingekomen een verzoek van A. Braber e.a. om de lantaarn voor de woning van Bra ber voornoemd weer te doen branden. Wordt met algemeene stemmen besloten afwijzend op het verzoek te beslissen. Salaris weegmeester. Op het Verzoek van L. Goumare can zijn salaris als weegmeester te verhoogen wordt op voorstel van Burgemeester en Wethou ders besloten, dit aan te houden tot het salaris over 1933 bekend is. Vergoeding artikel 101 L.O.-Wet De vergoeding ingevolge artikel 101 L. O.- Wet wordt voor het jaar 1931 vastgesteld op f 10.88 Sir leerling of in totaal uit te keeren aan de Bijz. school f 1191.76. De vergoeding voor het jaar 1932 wordt vastges'eld op f 9.14 per leerling, totaalbe drag f 1100,56. Wijzig'ng begrooting 1933 en 1934. Aan Burgemeester en Wethouders wordt machtiging verleend tot wijziging der be grootingen 1933 en 1934. Werkloozenzorg. De Voorzitter deelt mede dat opnieuw van de twee arbeidersbonden in deze ge meente verzoeken zijn ingekomen om toe slag op de werkloozenuitkeering, verstrek king van kole.nhons alsmede het invoeren van een steunregeling. Aangezien in een vorige vergadering deze zaken reeds zijn behandeld acht het college van Burgemeester en Wethouders het niet iioodig deze adressen weer in behandeling te nemen. Het standpunt van het college ten op- zich e van de werkloozenzorg, vervolgde de voorzitter, wil ik nog even mede deelen. vorst voorbij is, kan de werk- scna ng een aanvang nemen, waardoor de ste™reseling overbodig is. «„„J3 i,6- oogconblik ontvangen de aangeslo tenen bij den bond een uitkeering van f 7.20 per week, wat ongeveer overeenkomt met het loon in het vrije bedrijf. Met het ver strekken van kolenbons e-d. zouden de werk loozen een hoogere uitkeering ontvaneen dan de arbeiders die in het vrije bedrijf werkzaam zijn, wat ons niet goed voorkomt. Wat betreft de ongeorganiseerden moge ik mede deelen dat zij die geen inkomsten hebben, wanneer zij lrertoe een verzoek in dienen, een bijdrage zullen ontvangen van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Wanneer de bondskassen uitgetrokken zijn en de vorstperiode nog niet geëindigd zal den Raad worden gevraagd op welke wii- ze dan in de werkloozenuitkeering moet worden voorzien. De heer Vroegindewey bepleit het ver strekken van een kolentoeslag aan de groo- te gezinnen, wanneer de gemeentefinanciën zulks toelaten. De heer van Paasse wil geen onderscheid maken tusschen georganiseerden en onge organiseerden, doch hen die werkloos zijn een uitkeering verstrekken. De heer van Sprang zegt dat er groot verschil is tusschen georganiseerden en on georganiseerden. Eerstgenoemden toch heb ben een offer gebracht om bij werkloosheid niet zonder inkomen te zijn. Bovendien hebben dezen wanneer zij lid tan een kerk zijn hun verplichtingen ten opzichte van de diaconie. Wanneer de gemeen'e nu steun gaat ver leenen zonder onderscheid te maken, moeten zij die zelf zorgen, ook nog bijdragen voor hen, die geen offer brengen. Het is echter te betreuren dat direct de hulp der gemeente wordt ingeroepen. Laten wij handelen zooals de Schrift ons leert, nl. dat hij die twee rokken heeft er een aan ziin naaste geeft. Hieruit moet niet worden opgemaakt dat ik tegen stcunverleening ben wanneer dit noodig is, doch wij moeten in dit opzicht zeer voorzichtig zijn. Na nog eenige bespreking verklaren zich allen voor het standpunt dat Burgemeester en Wethouders in dezen innemen. RHEUMATIEK EN SPIT IN DEN RUG Tevergeefs van alles geprobeerd Toen in drie dagen verbetering. De heer G. LI. te Venlo schreef ons dezer dagen boe bij geleden bad aan rheumatiek en spit in den rug. Tevergeefs probeerde hij allerlei middelen. Niets hielp. Tot hij op raad van een vriend Kruschen Salt3 nam en na drie dagen voelde hij reeds verlich ting. Nadat hij zijn dankbaarheid heeft uit gesproken, vervolgt de heer II.: „Na gebruik van uw probaat middel Kruschen Salts ben ik nu van mijn rheu- matiscbe pijn af. Ik kon baast niet gelooven, dat Kruschen Salts zoo een uitwerking kan teweegbrengen. Ik had reeds van alles ge probeerd, maar alles tevergeefs. Op aan raden van mijn vriend ben ik dan tot Kruschen Salts overgegaan en tot mijn groote blijdschap kon ik na drie dagen reeds beterschap bespeuren. Ook mijn spit in den rug een ondraaglijke pijn was zoo goed als geheel verdwenen. En daarom blijf ik mijn vriend dankbaar. Had ik het eerder geweten, dan had ik zooveel geld aan pillen en smeersels niet weggegooid. Daarom raad ik ieder lijder aan rheumatiek of spit in den rug aan om Kruschen Salts te gebruiken en ik geef u tevens de vrij heid dit schrijven te publiceeren in de dagbladen." G. H. te Venlo. Rheumatische toestand is het gevolg van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten nu van Kruschen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar vol komen uit het lichaam verwijderd wordt. Andere zouten in Kruschen verhinderen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en voorkomen daarbij niet alleen verdere ophooping van het gevaar lijke urinezuur, inaar ook van afvalstoffen, die de gezondheid ondermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis" Kruschen niet alleen rheumatische pijnen verdrijven en verder voorkomen, doch het zal uw geheele organisme verfrisschen en vernieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten h 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor éen rent per dag. Let op dat op liet etiket op de flesch, zoo- we! als op de buitenverpakking den naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam SOMMELSDIJK TENTOONSTELLING VAN KONIJNEN EN PLUIMVEE Deze tentoonstelling werd georganiseerd door de Konijnenfokvereeniging S. K. „Nut en Sport en werd gehouden in hotel Spee. De voorzitter, dt heer J. J. Bienefelt opende de tentoonstelling door de aanwezigen eer hartelijk welkom toe te roepc Het is jamirer. dat de secre taris der vereeniging, de hoer H. v .d. Meide, die als altijd een werkzaam aandeel aan dergelijke festivile.ten ïeemt, than.5 i-iet aanwezig kan zijn, doch wegens ziekte elders vertoeft. Gehoopt wordt op een spoedig herstel. In opdracht van 11 t bestuur van „Nut en Sport opent spr. de tentoonstelling. Er zijn sinds het bestaan der vereeniging reeds twee tentoonstellin gen gehouden. Alstoen mocht evenwel aan de in zending meedoen een ieder die wilde. Bij deze tentoonstelling is het anders. Het is thans de eerste clubtentoonstelling. De keuringsdag is een dag ge worden van eenige teleurstelling. Niet door den uitslag der keuring, maar door de grilligheid der natuur. Tengevolge der ijsgang op het Haringvliet konden de keurmeesters, t.w de heer A. Graumans te Soest voor konijnen en de heer D. Pleit te Oostvoorne, niet vroegtijdig h er zijn. Toch zijn ze met hun werk klaar kunnen komen en de inzen ders kunnen thans zien of en zoo ja welke prijzen hun dieren hebben verworven. De konijnentok alhier gaat in de goede richting. Dit ook was het oordeel van beide keurmeesters. De kwantiteit is dit jaar niet zoo groot, maar de kwaliteit is on getwijfeld veel beter. Opmerkingen die vorig jaar gemaakt moesten worden door de keur meesters, welke minder vleiend waren voor de inzenders, konden dit jaar allen achter wege blijven. Ook zij spraken hun voldoening daar over uit. De schenkers, die ons in ruime mate van prijzen heben voorzien, worden daarvoor hartelijk dank gezegd. Met het uitspreken van den wensch. dat deze tentoonstelling mocht meewerken tot het verhoogen van het fokken van goede konijnen, verklaarde hij deze le clubtentoonstelling voor geopend. Medegedeeld werd. dat dit jaar de wisselbeker was gewonnen door den heer J. Visser te Dirksland vbor het mooiste konijn der tentoonstelling, t.w. een wit Vlaamsch Ram. wegende 13 pond 3 ons. De prijs voor het zwaarste konijn ter ten toonstelling viel ten deel aan den heer B. van der Slik. Het konijn woog 13 pond 4^2 ons. Bij een rondgang door de keurig daarvoor inge richte zaal. bleek wat of ook op dit gebied te bere ken valt. Onmiskenbaar staat het vast, dat op deze tentoonstelling dieren waren ingezonden van goede kwaliteit. „Nut en Sport" heeft succes van haar werk. Ook hier wordt het „Excelsior" niet uit het oog verloren. De uitslag van de keuring is als volgt: Afdeeling konijnen. Vlaamsche reuzen (HaasrJeur). le prijs Voed ster (oud) J. J. Bienefelt. Sommelsdijk. Vlaamsche Reuzen (Wit), le prijs Ram (oud) H. Bakker. Dirksland; 2e pr. Ram (oud) J. C. Bolle, Sommelsdijk; 3e pr. Rara (oud) B. v. d. Slik, Sommelsdijk; le pr. Voedster (oud) J. Vol- werk, Sommelsdijk; 2e pr. Voedster (oud) L. van N.mwegen. Sommelsdijk; 3e pr. Voedster (oud) H. Doorschein, Sommelsdijk; 4e e.v. Voedster (oud) St. Visser, Dirksland. le pr. Ram (jong) Jac. Visser, Dirksland; 2e pr. Ram (jong) I. C. Bolle, Sommelsdijk; 3e pr. Ram (jong) H. Bakker, Dirksland; z.e.v. Ram (jong) K. v. d. Nieuwendijk, Sommelsdijk; le pr. Voedster (jongï Jac. Visser, Dirksland; 2e pr. Voedster (jong) I. C. Bolle, Sommelsdijk; 3e pr. Voedster (jong) K. v. d. Nieuwendijk. Sommelsdijk; z.e.v. Voedster (jong) J. J. Bienefelt, Sommelsdijk; z.e.v. Voedster (jong) B. v. d. Slik, Sommelsdijk. Vlaamsche Reuzen (Geel): le prijs Voedster (jong) H. Bakker, Dirksland; 2e pr. Voedster (oud) B. v. d. Slik, Sommelsdijk. Fransche Hangoor: 2e pr. Ram (jong) J. Vol- werk, Sommelsdijk. Lotharingen: le prijs Voedster (oud) A. A. F. J. Geelrand, Sommelsdijk; pr. Voedster (jong) St. Visser, Dirksland. Klein-Chinchilla: le prijs Ram A. Schol. Som melsdijk; 2e pr. Ram (oud) C. Riedijk, Herkingen. le pr. Voedster (oud) J. Visser, Ouddorp; le pr. Ram (jong) J. Visser, Ouddorp; 2e pr. Ram (jong) C. Riedijk, Herkingen; le pr. Voedster (jong) J. Visser, Ouddorp; 2e pr. Voedster (jong) J. Vol- werk. Sommelsdijk; 3e pr. Voedster (jong) C. Riedijk, Herkingen; z.e.v. Voedster (jong) C. Rie dijk, Herkingen; z.e.v. Voedster (jong) J. Volwerk, Sommelsdijk. BI. Weener: Ie prijs Ram (jong) J. Visser, Oud dorp; 2e pr. Ram (jong) I. C. Bolle, Sommelsdijk Havana: le prijs Ram (jong) I. C. Bolle, Som melsdijk; 2e pr. Ram (jong) I. C. Bolle. Sommels dijk. Belgisch haaskonijn: le pr. Voedster (oud). 2e pr. Ram (oud), le pr. Ram (jong), le pr. Voedster (jong), 2e pr. Voedsted (jong), 3e pr. Voedster (jong) W. 4e Wit, Sommelsdijk. Black an Tan: le prijs Ram (oud) J. van Ant werpen; 2e pr. Ram (oud) C. van der Sluis, Som melsdijk; le pr. Voedster (oud) J. van Antwerpen, Sommelsdijk; 2e pr Voedster (oud) S. J. Nagte- gaal, Nieuwe Tonge; z.e.v. Voedster (oud) A. Schol, Sommelsdijk; le en 2e pr. Ram (jong) J. van Antwerpen, Sommelsdijk: le en 2e pr. Voed ster (jong) Jo van Strien, Nieuwe Tonge; 3e pr. Voedster (jong) J. van Antwerpen, Sommelsdijk; 2 z.e.v. Voedster (jong) Jo van Strien, Nieuwe Tonge. Zilvervossen: le pr. Ram (jong) J. van Ant werpen, SoD.melsdijk; le pr. Voedster (jong) S. J. Nagtegaal, Nieuwe Tonge: 2e pr. Voedster (jong) J. van Antwerpen, Sommelsdijk. Castor Rex* le pr. Rara (jong) en le pr Voed ster (jong) J Koevoets, Sommelsdijk. Roodoog Polen: le pr. Voedster (oud) en le pr. Voedster (jong) H. v. d. Meide, Sommelsdijk. t ?raXia: !e pr* Beer en Ie Pr* Zeutf (jong) J. Volwerk, Sommelsdijk. Jeugdklasse. Vlaamsche Reus (Geel): B. v. d Slik, Sommels dijk; 2e pr. Ram J. Visser. Ouddorp; le pr. Voed ster B. v. d. Slik, Sommelsdijk; z.e.v. Voedster J. Visser, O uddorp. Vlaamsche Reuzen (Wit): le pr. Voedster I. C. Bolle. Sommelsdijk; 2e pr. Voedster B. v. d. Slik, Sommelsdijk; le Ram I. C. Bolle, Sommelsdijk. r AfA Pluimvee. Leghorn (Wit): le pr. Trio (jong). H. v. A Meide: 2e pr. Tria (long) G. Camphene, Sommels dijk; 3e pr. Trio (jong) L. Nelisse Az., Nieuwe 1 onge. Leghorn (Patrijs): le pr. Trio (jong) KI. van Alphen Az., Nieuwe Tonge. Leghorn (Exquer): le pr. Trio (oud) P. Voogd Dzn., Ouddorp. Bergeenden: le pr. Trio (oud) P. Voogd Dzn., Ouddorp. Javakrlelen (Zwart): le pr. Trio (Jong) Biene felt S de Wit. Sommelsdijk. Eveneens was ter tentoonstelling bezichtbaar gesteld een collectie opgezette vogels, enz. door den heer Geldhof te Middelharnis, die veel belang- s:eling trok. De tentoonstelling mocht zich in een flink bezoek verheugen. B.V.L. Do uitslag van do laatst gehouden schiet oefening door de afdeeling Middelharnis van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm is als volgt: (de tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn 'het aantal gesohotrn jiunton vai een vorige oefening die nog niet zijn ver meld). J. Doornbos 48; H. Fris 47 (43);. T. van den Boogert 46; J. Grootenhoer 46; P. Slriezenau 45; A. Butli 44; Joh Kievit 44; H. van der Put 44; A. Vis van Heemst 44; J. Vogelaar 44 (45): L. Buth 43 (45); G van Driel 43 (45); .1. Kamerling 43 (40); A. Bos molen 43 (44); Joh. van den Boogert 42; G. Knape Czn 42; I,. Koudijzer 41; C Slui 41' J. C. Kievit 40. (Het maximum-aantal te he reiken punten was 50). MOND- EN KLAUWZEER. Het laatste geval van de besmettelijke vee ziekte mond- en klauwzeer, voorkomende onder het vee van een landbouwer alhier, is geweken verklaard. HUISSLACHTINGEN. Vorige we, k werden ter gemeente secreta rie alhier 13 aanvragpn ingediend tot het doen van huisslachtingen. KERKERAADSLEDEN. Tot ouderling in de Ned. Ilerv. Kerk al hier is herbenoemd de heer M. van der Stad en tot diaken de heer Abr. Peokstok. Beiden hebben hun herbenoeming zich la ten welgevallen. MIDDELHARNIS GEREF. MANNENVEREEN OPGERICHT. Maandagavnd is in het cehouw „llelio- bot.h" te Middelharnis een Gerof. Mannen- vereeniging ojigerirht. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren J. van der Waal, voorz., Snelleman, Weeda, Maan en Witvliet. VERZONDEN. In het begin dezer week zijn vanaf het havenhoofd vertrokken twee lïngclsche zoo- booten met de bestemmimng naar Londen, geladen met 12.500 balen ajuin. LEK GESTOOTEN. Woensdagmorgen arriveerde in de buiten haven het motorschip „Jantje" uit Gronin gen dewelke op de reis van Hcllevootsluis door het vele en zware drijfijs lek geslnoten was en zijn toevlucht nam in de buiten haven om aldaar op gunstiger gelegenheiu te wachten om de reis voort te zetten. SCHROEF STUK GESLAGEN. De stoomboot Middelharnis had Woens dag het ongeluk om in het zware drijfijs in het Haringvliet de schroef stuk te slaan en ligt thans aan het havenhoofd en is tijde lijik buiten vaart gesteld moeten worden ARBEIDSBEMIDDELING. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling hebben zich als werkloos opgegeve,n 115 landarbeiders, 11 timmerlieden, 13 met- splaars. 6 schilders, 1 smid. 4 opperlieden, 5 lietonwerkers, 5 letterzetters, 1 'boekbinder, 15 diepzeevisschers, 20 transportaj-beiders. 1 horstel-maker, 2 pakhuisknechts, 1 zeelieden groote vaart, 3 sohippej'sknechls. Totaal 203 pei'sonen. EXTRA COLLECTE. Zondag zal in beide diensten der Chr. Ger Kerk een extra collecte gehouden worden ten bate wan het orgel. OPERATIE. De heer Joh. van Gelder, werkzaam bij de R.T.M. is naar het ziekenhuis te Rotter dam vertrokken om aldaar een operatie te ondergaan. DOODGEVALLEN Gistermiddag is alh er uil Londen gearri veerd de zeeboot ..Martin". Nabij het Goeree- sche hoofd is een matroos, afkomstig uit Le'land, in het ruim gestort. Hij was op slag dood. Zijn lijk is aan wal gebracht. STAD AAN HARINGVLIET UIEN-VERVOER Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 640 H L. uien. Momenteel wordt voor de uien besteed f 1.50. ARBBEIDSBEMIDDELING Bij den agent der Arheidshemiddel'ng stonden vorige week ingesrhi'even 55 werk loozen n.l. 50 landarbeidei-s, 4 timmerlieden en 1 schilder. TER INZAGE Ter gemeentesecretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van liet bestuur dei- polder Nieuwe Stad tot het stichten van een electrisch watergemaal met motor van 20 P.K. Op Woensdag 27 December a.s. dps namiddags 2 uur kunnen bezwaren tegen dit verzoek worden ingebracht. AUTO-ONGELUK C. van G., die met de auto van M. K wilde meerijden, werd door de auto aange reden dooi-dat hij er te kort voorliep. K„ die zijn stuur verloor, reed van den Molendijk af tegelijk van G. meesleurend. Gelukkig dat het ijs zoodanig dik was, dat de auto er niet doorzakte. De inzittenden, n.l. K. en twee dames, schrokken hevig maar bekwa men geen letsel. Van G. kwam er ook met eenige schrammen af. Het eene voorwiel van de auto werd geheel verbrijzeld COLLECTE De collecte welke maandelijksch in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de kerk wordt gehouden, heeft opgebracht ruim f 12. AANGENOMEN De lieeren M. Melaard en A. Abramse res pect evelijk gekozen tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk hebben deze benoe ming aangenomen KERSTFEEST Tweede Kers'dag zal in de Ned. Herv. Kerk des namiddags 1 uur het Kerstfeest van de Zondagsschool worden gehouden. AMBTSDRAGERS GEREF. KERK In de Geref. Kerk zijn aan de beurt van af treden als ouderling W. P. Jelier en als diaken W. van Sprang. Voor de verkiezing ziin de volgende dubbeltallen opgemaakt, voor ouderling W P. Jelier en J. van Sprang en voor diaken W. van Sprang en C. van Gur|>. DEN BOMMEL NOTABELENVERKIEZING De heer W. A. Lokker is gekozen tot nota bei der Ned. Herv. Kerk alhier. UITSLAG VERKOOPING CORN. BAKKER Perceel I, huis, aangeloojxm, J. Mooyaart. f 4150. Perceel II. erfpacht, aangeloojien, J. Zaaijer. f 1000. Perceel HL erfpacht, aangcloopen, Fred. Osseweyer f 70. Perceel IV, erfpacht, afgemijnd door L. de Jong, f 350. Perceel V, hypothecaire vordering afge mijnd door L. de Jong op f 60. ONTBONDEN. De alhier voorheen gevestigde ijsclub „De Volharding", is thans ontbonden. MOND EN KLAUWZEER. De besmettelijke veeziekte mond- en klauw zeer onder het vee van W. J. Rosmolen en H. Brogdorff is geweken. SUIKERBIETEN-VERVOER. In de afgeloopen maanden zijn uit deze gemeente 5% millioen K.G. suikerbieten naar elders vervoerd. VEILING. De plaats gehad hebbende veiling van het huis. in eigendom toobehoorende aan den heer C Bakker te Botterdam, is ingezet door 1 den heer J. Monijaart op f 4450 (huis). 2. den lieer J. Zaaijer op f 570 (erfpacht). 3. den heer F. Osseweijer op f 70 (erf pacht). 'en beer F. Osseweijer op f 310 (er' pariht). 5. den heer F. Osseweijer op f 50 (hypothe caire vordering). ONGEVAL. In de loods van den heer J. P. Mast viel een stapel zakgoed omver, tengevolge waai van den heer Joh. Bonman het ongeluk had onder deze stapel te geraken. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. OUDE TONGE INSCHRIJVING VOIR DEN DIENST PLICHT. De Burgemeester dezer gemeente maakt b' kenri dat in Januari a.s. voor den dienst plicht moeten worden ingpschreven perso nen die gehoren zijn in 1915. Voor de aangifte ter inschrijving zal in 't bijzonder gelegenheid worden gegeven ter geme-mte-sprretarie on Vrijdag 12 Januari 1934 van des voorm. 9.3011.30 uur. ARBEIDSBEURS. In de afgeloopen week meldden zich hij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 103 landarbeiders, 8 iandbouw- knechts, 2 transportarbeiders, 2 metselaars en 1 chauffeur. BEGIN VAN BRAND. Ten huize van den heer P. de Koning al- hier, wonende op den Molendijk, ontstond Maandagmoi'gen een begin van brand. Door krachtig ingrijpen van aldaar aanwezige personen kon ei-ger worden vooi'komen. OPENBARE VERGADERING Maandagavond heeft de Bond van Land- pachters en Hypotheekboe ren, afd. Oude Tonge en omstreken een openbare vergade ring gehouden in café Speelman alhier. Nadat de Voorzit'er de heer M. Vogel de ver endrring had geopend gaf hij het woord aan den heer Binsema, propagandist van brvengenoemden Bond. Spreker had tot onderwerp gekozen: „Strij den of afwachten". Spr. zette in breede trekken ui'een de pos tie waarin de Land- pachtcr en Hypotheekboer verkeerde, en de middelen om in een en ander verbetering te brengen. De vergadering die maar matig bezocht was had een degelijk en aangenaam karak ter. Door verschillende personen werden vragen gesteld die door den spreker naar genoegen werden beantwoord. Eenige perso nen konden als lid worden ingeschreven. Voor de afd. een zeer geslaagde avond. DE STEUNREGELING B. en W. dezer gemeente hebben beslo'en, niettegenstaande alhier de wachtweek niet kon worden u tbetaald, wegens het niet aan wezig zijn van c<-1 werkverschaffing en een steunregeling, eenige gevallen nog eens na der onder de loupe te nemen, wat tot resul taat bad dat aan een 20 a 25 tal arbeiders, de wacht wel zal worden uitbetaald. AANSLUITING WATERLEIDING Naar wij vtrnernen bedraagt het thans behaalde aantal aanslui'ingen aan de water leiding momenteel pl.rn. 70 van het to taal aantal. Vergelijken wij dit aantal met vele gemeenten, dan kunnen wij met dit tot nog toe behaalde aantal hoogst tevreden zijn. Wij sprtken ecliter den wensch uit dat het nog ontbrekende aan'al spoedig het goede voorbeeld zal volgen. NIEUWE TONGE ARBEIDSBEMIDDELING Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston< den 110 werkloozen ingeschreven. UIEN-VERVOER De vorige weck werden van hier vervoerd 3300 balen uien. SCHOORSTEENBRAND Bij de Wed. K. ontstond schoorsteenbi'and. Dit werd echter s|ioedig gebluscht, zoodat erger werd voorkomen. UIEN-PRIJZEN De prijs der uien is alhier f 1.50. Aardap pelen f 1.40 de ILL. VERKOOP BOUWLAND Uitslag van de gehouden verkooping van bouwland ten verzoeke van den heer T. H. Holleman te Middelharnis. Koop I, ingezet door II. Felsbourg, op f 560 per gemot; koop II, ingezet door H. Felsbourg oj» f 360 per gemot; koop III, in gezet door A. Versepul op f ">90 per geniet; koop IV, ingezet door A. Hollernan op f 515 per gemet; koop V, ingezet door A. Holleman op f 510 per gemet; koop VI, ingezet door A. Holleman op f 565 per gemet. Alle koopen werden afgemijnd door Nota ris van den Berg te Goedereede op f 630 per gemet, DIRKSLAND TER INZAGE Ter secretarie ligt ter inzage een vei'zoek met bijlagen van W. van Walbeek, wagen maker, alhier om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten van een wa- genmake.rij. waarin te plaatsen een electro motor van o p.k. voor het inwerking bren gen van een zaag-, schaaf-, boormachine, draaibank en slijpsteen, in het perceel, ka- das'raal bekend, gemeente Dirksland. Sec tie B Nos. 1506 en 2216. Op Woensdag 3 Januari a.s. des voormid dags 10 uur zal ter secretarie gelegenheid worden gegeven tot bet inbrengen van be zwaren tegen de verleening van de ge vraagde vergunning. AANVRAGEN OM STEUN De Commissie van Winterbedeeling zal op Zaterdag 30 Der. a.s. des nam. 2 uur in het Gemeentehuis zitting houden voor aanvra gen om ondersteuning. POLS GEBROKEN Mej. T. Both had het ongeluk zoodanig met haar rijwiel te vallen, dat zij een pols brak. KERKERAAD GEREF. GEM. Als ouderlingen in de kerk der Gerei. Gemeente zijn gekozen de heeren H. Bakker en J. de Wach'er, terwijl in de vacature voor vierde ouderling werd gekozen de heer G. van 't Geloof. Ais diaken werd gekozen de heer A. L. Bakker, terwijl in de vacature A. van 't Geloof, die zich om gezondheids redenen niet meer herkiesbaar stelde werd gekozen de herr T. Drooger. Naar wij ver nemen heeft de heer T. Drooger voor deze benoeming bedankt. O. L. SCHOOL Wegens het verminderen van het aantal leerlingen op de o. 1. school, zal naar wij vernemen met ingang van 1 Jan. a.s. een. onderwijzer op wachtgeld worden gesteld. HERKINGEN HUISVLIJT-TENTOONSTELLING Er bestaan plannen om begin Febi-uari al hier een Huisviijttentoonstelling te oi-gani- seeren. We hopen dat deze plannen zullen slagen. Nadere mcdedeelingen hieromtrent zullen nog volgen. KERSTFEEST Evenals vorige jaren wordt door enkele jonge dames met een lijst gecirculeerd om gelden in te zamelen voor de Kerstfeestvie- ring met de kinderen der Zondagsschool. VACANTIE De Kei-st- en Nieuwjaarsvaeantie op de Ned. Herv. School zal aanvangen op Vrijdag 22 dezer. HERKINGEN. G e b o r e n: Jaspert Abra ham zoon van Ruilof Witvliet en Catharina Jansen. BESTUUR LANDBOUWVEREENIGING In de plaats van wijlen den heer C. v. d. Velde Joh-sz. is tot voorzitter der Landbouw- HET AMBTSFEEST VAN BURGEMEESTER DE VLUGT VAN AMSTERDAM De burgemeester (bij schilde rij) luisterend naar een zan, hulde door een dameskoor i het Concertgebouw. Rechts o> der voorgrond Prins Hendrik.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 5