GIJ, SUIKERLIJDERS Gemeenteraad van Sommelsdijk Gemeenteraad van Oude Tonge MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 Gemeenteraad van Ooltgensplaat DROGISTERIJ VERWAAL Verkoopingen RADIO-BELASTING INGEVOERD Woensdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester den Hollander. Aanwezig zijn alle leden, behalve de heer Slis. De VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna allereerst het onderzoek van de ge loofsbrieven van het nieuwbenoemde raads lid, den heer J. Rlok Mzn. plaats vindt door de lieeren Roetjnan, v. d. Doel en le Comte. De heer v. d. DOEL zegt dat de brieven in orde zijn bevonden en adviseert tot toe lating, waartoe de raad m. a. s. besluit. Vervolgens worden tie notulen gelezen welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen zijn van Ged. Staten enkele goedkeuringen van genomen raadsbeslui ten. Ingekomen is verder een schrijven van Ged. Staten waarin meegedeeld wordt, dat zij van plan zijn over te gaan tot voorloo- pige continueering van de korting op de jaarwedden van burgemeester, wethouder, secretaris, ambtenaar van den Burg. Stand en gemeente-ontvanger. Ged. Staten vragen hierover het gevoelen van den Raad. De Raad besluit op v oorstel van B. en W. Ged. Staten mee te deelen, dat hij accoord gaat met het besluit tot voorloopige conti nueering. Ingekomen is bericht, dat zitting is ge houden door den Raad van State omtrent de wisselplaats. De uitspraak zal later vol- gen. Voorts zijn de hoeken en kas v an den gemeente-ontvanger in orde bevonden. Ingekomen is een schrijven van den heer van Es inzake straatverlichting, hetwelk in tie zitting van Donderdag beantwoordt zal worden. Enkele pensioengrondslagen worden vast gesteld. Ingekomen is een verzoek van C. Kievit om een achteruitgang aan de Molenlaan. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. voor stellen afwijzend te beschikken, omdat zij niet toe kunnen staan, dat van het terrein van Griethuizen grond wordt afgenomen. Het erf wordt veel te klein. Het verzoek wordt m. a. s. afgewezen. Ingekomen is een verzoek van C. Huizer om ondersteuning, hetwelk reeds door B. en W. gunstig is afgehandeld. Ingekomen is een verzoek van den Rond Van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouvv- en Zuivelbedrijf (om ondersteuning aan de ai'bediers door het crisiscomité), voorts om brandstoffentoeslag' en toeslag op de werk- loozenkas. De lieer .T. DE KORTE verzoekt een kerst- gave te verstrekken. De heer LE COMTE is er van doordron gen, dat een kerstgave noodzakelijk is en stelt voor de kerstgave te verleenen. De heeren van Es en Knape ondersteunen het voorstel. Het voorstel wordt met de stemmen van de beide wethouders tegen aangenomen. De toeslag op de werkloozen- kas wordt met alg'. stemmen verworpen. De VOORZITTER deelt mede, dat voor het crisis-comité nieuwe voorzieningen ge troffen moeten worden. Ingekomen is een verzoek van Blokland, Chr. de Vrieslaan, om verlenging van de concessie tot het distribueeren van radio. Adressant wijst erop, dat hij gaarne de concessie tot eenige jaren zag verlengd, om dat hij van plan is in de toekomst 3 pro gramma's uit te zenden. Daarvoor moeten echter onkosten gemaakt worden. Voor één jjaar kan adressant dat echter niet doen; wel voor eenige jaren. B. en W. stellen voor de concessie tot 3 jaren te verlengen. De heer VAN ES wil met 5 jaren verlen gen. De heer MITS is hier tegen. In verschil lende gemeenten is het zoo, dat de radio distributie een gemeentelijk bedrijf is. Spr. is er daarom tegen zich als gemeente aan banden te leggen en de concessie met 5 ja ren te verlengen. De heer VAN" ES zegt, dat de Minister 5 jaren ook goed vindt. De heer KNAPE zegt dat Blokland toch niet voor niets dié concessie krijgt. Spr. is er voor om de concessie met 5 jaren te ver lengen. Het voorstel van den heer van Es om met 5 jaren te verlengen wordt met de stem van 'den heer Mijs tegen aangenomen. Ingekomen is een verzoek van Van Driel Omtrent het bouwen aan den Dorpsweg. Hierover wordt eenigen tijd gesproken. De VOORZITTER zegt, dat deze kwestie 'tot de competentie van B. en W. behoort. B- en W. zullen de zaak onderzoeken. De heer KNAPE vraagt of liet bij de uit- Voering van het stratenplan aldaar indien do varkenshokken weg moeten, niet moge lijk is, dat op een andere plaats in de ge meente grond beschikbaar wordt gesteld voor de menschen, die een varkenshok wil len bouwen. De VOORZITTER zegt, dat de mogelijk heid daarvan onderzocht zal worden. Enkele wijzigingen van de gemeente- begrooting 1933 worden goedgekeurd. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur 1933 komt thans in behandeling. De heer LE COMTE brengt rapport uit over de rekening van liet Burgerlijk Arm bestuur .De rekening is in orde bevonden. Er is een nadeelig saldo van f 890.3H/2. Spr. verzoekt in kle geheime zitting over 'deze rekening nader te mogen spreken om te onderzoeken of wel voldoende maatrege len genomen zijn om het nadeelig saldo iweg te werken. De rekening 1932 van het Weeshuis is Eveneens in orde bevonden. De rekening 1932 van de gasfabriek sloot met een winst van f eStie.bl1^. Hierbjj merkt de heer le Comte op, dat bij de rekening en de begrooting van tie gasfabriek geen reke ning is gehouden met de pensioenaftrek, waaimee de gascsmmissie rekening gelieve te houden. De rekening van den vleeschkeurings- dienst der gemeenten Middelharnis e. a. 1932 sluit met een batig saldo van f 1398.93. De gemeenterekening sluit met een batig Saldo van f 7119.21. Vervolgens worden de erfpachten van Makloet en v. Griethuizen op enkele pun ten gewijzigd en worden enkele verzoeken, o. a. van Van Driel om grond in erfpacht ingewilligd. De VOORZITTER deelt vervolgens mede, dat sinds 12 November aan de werkloozen een brandstoffentoeslag wordt verstrekt. De sanctie van den Raad wordt gevraagd over deze toeslagverleening. De Raad keurt hot besluit van B. en W. goed. Het voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldleening van f 6750 a 5 wordt met alg. stemmen aangenomen. Aan Joppe en L. Goudswaard wordt grond in erfpacht uitgegeven aan het ter rein aan den Oostelijken Achterweg. De vaststelling van de verordening op heffing en beschikbaarheid van drinkwater in woningen wordt aangehouden omdat deze zaak eerstdaags in B. en W. behandeld moet worden. Do heer KNAPE vraagt waarom de ver ordening' nu weer achteruit wordt gescho ven. Spr. wil spoed verlangen aangezien de inwoners nog steeds door iemand van de waterleiding bezocht worden, waarvan zij verschoond wenschon te blijven. Kan dooi de waterleiding niet zoolang daarmee ge wacht worden tot de verordening is aange nomen? De heer LE COMTE is het daar wel een beetje mee eens. Do waterleiding moet tot zoolang wachten. De heer KNAPE had verwacht, dat B. en W. met een omlijnd voorstel zouden zijn ge komen. Drie maanden lang, aldus spr., heb ben we al geen raadszitting gehad en heb ben ze daarvoor den tijd gehad. Spr be schuldigt B. en W. van ontzettende laksoh- heid. De VOORZITTER: Wij hebben de veror dening nog niet zoolang in ons bezit. We willen spoed achter de zaak zetten. De heer KNAPE wil thans afhandelen. De VOORZITTER: Er is nog geen voorstel van B. en W. We zullen de zaak echter be spoedigen. Dan komen aan de orde de verordeningen op de heffing en invordering van gelden voor het hebben van lijnen boven openbare gronden of wateren ten dienste van radio- distributie-inrichtingen. De VOORZITTER deelt mede, dat de con cessionaris, de hoer Blokland, bij deze ver ordening voor elke aansluiting een nedrag van f 2.50 moet betalen. Wethouder MIJS: Ais de concessie dan nu toch 5 jaar is, zouden we er dan geen f 3 van maken? De heer VAN ES vindt een bedrag van f 2.50 reeds veel te hoog, want dat zal na tuurlijk wel verhaald moeten worden op de luisteraars. De heer KNAPE ziet in de radio een weelde-artikel en heeft, er geen bezwaar te gen, dat menschen, die zich de weelde van een radio kunnen pennitteeren daar een rijksdaalder voor betalen. De lieer VAN ES wil 't bedrag halveeren. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met de stemmen van de heeren van Es en Korteweg tegen aangenomen. Dan brengt de Voorzitter in behandeling het verzoek \an den Bond van Koffiehuis in Restauranthouders op Goeree en Over- flakkee tot het openhouden van de café'sop Zondag. R. en W. stellen voor de café's te sluiten op Zondag. De lieer VAN ES vraagt of dit een prin cipieel voorstel >s of 'lat het een gevolg is van wanordelijkheden, die geschied zijn. De VOORZITTER: Wanordelijkheden zijn er niet geschied. De lieer VAN ES: Dan hen ik er sterk te gen. De voetballers en vreemdelingen, die hier Zondags komen moeten dus maar zien waar ze heen komen. Spr. is er sterk tegen. De lieer KNAPE: De heer van Es haalt die voetballers nu wel aan, maar ik wou dat we die voetballers hier Zondags even gemakkelijk weg konden houden als we de café's kunnen sluiten. We moeten den Zon dag hooghouden en we doen met het aan nemen van dit voorstel niet anders dan onze schuldige plicht. Het voorstel van B. en W. wordt met de stemmen van de heeren van Es, Joppe en Mijs- tegen aangenomen. Het ambtenarenreglement wordt vervol gens naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten in overeenstemming gebracht niet de wijzigingen die door den Minister- President aangebracht zijn in het rijks ambtenarenreglement en waarin hoofdzake lijk de houding in politiek opzicht geregeld wordt. Tot de vaststelling van de gemeenschap pelijke regeling ter uitvoering der Vleesch- keuringswet voor de gemeenten Middelhar nis e. a. wordt, nadat enkele wijzigingen rijn aangebracht, op voorstel van den heer van Es, hoofdzakelijk art. 5 betreffend (het welk dan ook geschrapt wordt) met alge meens stemmen besloten. Het voorstel van B. en W. tot aanvraag van verlenging van den aflossingstermijn voorschotten ingevolge de Landarbeidnrswet voor los land in pacht van 50 op 75 jaren, wordt niet algemeene stemmen aangeno men. Aan de Vereenigipg tot instandhouding van een School met den Bijbel te Sommels dijk wordt ex-art. 101, 3e lid der Lager On derwijswet 1920 een vergoeding gegeven van f 192.97. Het bezwaarschrift van Spec inhoudende verzoek om vermindering van schoolgeld zal in geheime zitting behandeld worden. Bij de rondvraag vraagt de heer VAN ES hoe het staat met Bijleveld, of deze reeds kan gaan houwen. De VOORZITTER: Dat kan ik op 't oogen- blik niet zeggen. Het uitbreidingsplan is in Den Haag in behandeling. De hoer VAN ES dringt er bij B. en W. op aan, clat ze zullen trachten spoed achter deze zaak te zetten. De VOORZITTER: We zullen er over spreken. De lieer KNAPE is nog niet gerust over de verordening inzake de drinkwaterlei ding. Kunnen B. en W. voordat morgenmid dag de raad weer bijeenkomt, de verorde ning' niet behandelen en niet een voorstel komen? Dan kunnen we morgenmiddag, al dus spr., het spit afbijten. De VOORZITTER: We zullen het overwe gen of we het morgen reeds kunnen behan delen. Daarna gaat de raad over in geheime zitting. Vergadering van Donderdag Donderdagmiddag kwam de Raad van Sommelsdijk nogmaals bijeen. Het-voorstèl van B. en W. tot wijziging van de verordening tot de veldwachters wordt goedgekeurd. De begrootingen 1934 van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis worden goedge keurd. In behandeling kenit een schrijven van de E.M.G.O., naar aanleiding van de beschou walgen van den heer Van Es over het span- ningsverlies. De lieer van Es handhaaft zijn voorstel om alle nota's met 15 pet. te verlagen, in dien lampen van 230 volt gebruikt wor den op een net van 220 volt. De VOORZITTER zegt dat hij de twijfel achtige eer genoten heeft een conferentie bij te hebben mogen wonen van de heeren v. Es en Boom De heer v. Es heeft de heer Boom en mij echter niet overtuigd, aldus spreker. De heer VAN ES vraagt of dan de gege vens van de electrisch technische kalender niet juist zijn. De VOORZITTER dat kan ik niet beoor- deelen. Het voorstel van den heer v. Es wordt daarna met algemeene stemmen verworpen Vervolgens wordt gehandeld over het voor stel van den heer Van Es, om de vergoeding van de bosten van de lantaarns van f 14 op 7 te brengen. Na eenige bespreking wordt het voorstel van den heer v. Es in stemming gebracht De stemmen blijven staken. Dan komt in behandeling de gemeentebe- grooting 1934. De heer JOPPE maakt namens de com missie enkele opmerkingen. De commissie stelt voor de jaarwedde van Burgemeester en Wethouders enz. met 10% tG VCrlclgGU. De VOORZITTER zegt dat de Raad giste ren reeds besloten heeft Gedeputeerde Stalen te berichten, dat hij accoord gaat met het besluit van Ged. Staten om de korting 1933 op de jaarwedde op genoemde ambtenaren te eontinueenen. Het voorstel van de commissie om fle post onderhoud van lantaarns en verdere kosten der verlichting met 500 te verlagen, wordt hoewel de Voorzitter en Wethouder Dijkers er op wijzen, dat van den minister de raad niet beneden de f 1000 mag ra men, niet 5 stemmen voor en 3 tegen aan genomen. Het voorstel van de commissie pm voor de kosten van schoolfeestjes en reisjes een bedrag te voteeren, wordt met algemefne stemmen aangenomen. Het voorstel van de commissie, tot vermin dering van het tractement van den corres, pondent der arbeidsbeurs met 25, ten be hoeve van den volontair Vroegindewei wordt met de stem van den heer v. Es vóór, ver worpen. Een voorstel van den heer LE COMTE om over te gaan tot vaste aanstelling van een havenmeester en daartoe de betreffende post met 400 te verhoogen, wordt voor on derzoek in handen van B. en W. gesteld. B. en W. stellen vervolgens voor pensioen verhaal toe te passen op alle ambtenaren, die meer dan 1000 belooning, al dan niet bij cumulatie van betrekkingen ontvangen, oi zoo zij minder aan belooning genieten van hetgeen zij boven de 500 verdienen. De meerderheid van de commissie stelt voor niet 1000 maar 1500 te lezen. Dit voorstel wordt met de stemmen van de heeren Knape, le Comte en van Es vóór verworpen. Het voorstel van B. en W. is dientenge volge aangenomen. De begrooting wordt daarna met alge meene stemmen goedgekeurd. Tot regent van het Burg. Weeshuis wordt herkozen de heer J. A. Slis; tot lid van de Schoolcommissie de heer Boerboom en tot leden van de commissie tot Wering van Schoolverzuim de heeren Boerboom, v. d. Poel, Boeter, Knape, Volwerlc, Buth en Kor teweg. Tenslotte wordt op voorstel van B. en W. besloten een Kerstgave te verstrekken aan alle werkloozen. Donderdagmiddag kwam de raad dezer geimeente in vergadering bijeen onder vooi- zitterschap van burgemeester J. Donkersloot Aanwezig alle leden, behalve de heer v. N i euwenhui zen. De VOORZITTER opent de vergadering met gitlbed, waarna de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd worden. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen van Ged. Staten de goedkeu ring van enkele raadsbesluiten van de ge- gemeente rekening 1932 en van de rekening 1932 van de gemeente bewaarschool Ingekomen Is een schrijven van de Rijks dienst voor de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, waarin bericht wordt, dat de normaal-subsidie over 3e kwartaal 1933 op f400 is gesteld. Ingekomen is van de Industrieele Mij Ma- heg. de exploitatie-rekening over Juli en Augustus. Over deze maanden is een verlies van f 1413.86 geleden. Ingekomen is oen verslag van den keu ringsdienst van waren te Dordrecht over de gehouden inspecties. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangi: nomen. Ingekomen is bericht van de Stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee, dat uitbreiding van het hoofdtaizennet zon der garantie-stelling van de gemeente plaats zal vinden. De VOORZITTER deelt mede, dat indertijd door de bewoners, van den Gaiatlieesohen- dijk, J. A. v. Nieuwenihiuizcn e.a., een vei zoek is gericht om het hoofdtaizennet uit te breiden tot de schuur van v, Es. De giraneen.te kreeg toen bericht van de drinkwaterstichting, dat dit niet ging zon der dat de gemeente een garantie verleende. Inmiddels zijn dergelijke verzoeken ook bin nengekomen van bewoners aan DiPksland en Melissant, o.a. door Woth. Struik. Het waterlPidrngbestmir heeft zijn standpunt toen herzien, zoodat de uitbreiding thans zonder garanties van de gemeenten plaats vinden, wanneer het een groot algemeen be llang is. Ingekomen is een schrijven van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken omtrent cle gemeentebegrooting 1934. De VOORZITTER zegt dat met dit schrij ven geen rekening gehouden kon worden, aangezien de begrooting reeds weg was. Spr. kan omtrent de begrooting zeggen, dat ze terug za.1 komen en dat do gemeente op den gewonen dienst de kosten moet vin den voor weclrioozcuizorg. Op den kapitaaldienst wordt op onze be grooting voor dezen post f 12.500 eezet. De heeren zullen begrijpen, aldus spr., dat dn een fnuikend iets is voor de begrooting van de gemeente. Het zal absoluut onmogelijk zijn om een post van f 12.500 op den gewo nen dienst te zetten. De bijdrage van het Rijlk over 1933 zal 80 pCt. bedragen, een mee vuiler van 5 pCt. en voor 1934 zal dit 51 pCt. bedragen. Ingekomen is een schrijven van Gedep Staten, waarin het oordeel geraagd over het voorstel van Gedep, Staten tot voorloo pige continueering van de korting op de jaarwedden van burgemeester, wethouders, secretaris, ambtenaar van Burg. Stand en gemeente-ontvanger. Gedep. Staten deelen mee, dat zij over 1934 een aigeheele herzie ning aan do jaarwedde op het oog hetaen. B. en W. stellen voor het voorstel van Gedep. Staten goed te keuren. Aldus wordt besloten. De overige stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van de Holl.- Mij. van Landbouw tot het beschikbaar stal len van een lokaal aan de Openbare La gere Schooi, voor het houden van een kook cursus. Op voorstel van B. en W. wordt dit ver zoek ingewilligd. ingekomen is een schrijven van den heer M. J. Hemming, om als huurder in aanmer king te mogen komen van de gemeentewo- ning van G. van Nimwegen. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Hemming zelf een verbouwing van het ge bouw voor zijn rekening wil nemen. Er zal een slachtplaats in komen. De huur be draagt f5 per week met een waarborgstel ling van f50. B. en W. hebben ook nog een kostenbere kening laten maken ais aan het gebouw twee woningen gebouwd zouden worden. Dit kost de gemeente echter f1000. B. en W. stellen daarom voor het huis te verhuren aan den heer Hemming. De verbouwingskosten bedragen f 800 en zijn geheel voor rekening van den heer Hemming. De lieer G. HOBBEL vraagt of rekening gehouden is, dat de afval van de slacht plaats niet 's zomers zal stinken, zooals vaak gebeurt in een mestput of iets derge lijks. De VOORZITTER antwoordt, dat geen mestput gegraven zal worden. Als er klach ten zouden komen, dan zal zeer zeker in gegrepen worden. De afval moet gebracht worden naar een plaats, die B. en W. aan zullen geven. De heer VAN GURP vraagt, wanneer de huur ingaat. De VOORZITTER: Laten we zeggen over drie weken. De voordracht van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van verschil lende ingezetenen, waarin gevraagd over te gaan tot den, aanleg van een oprit van de Nieuwstraat. rechtsche richting steiger. B. en W. hebben deze zaak in studie ge nomen De kostenberekening wijst uit, dat er f475.000 nocdig zijn uit de gemeentekas, niettegenstaande het feit, dat de grond gra tis verreden kan worden. B en W. stellen dan ook voor in verband met de noodtoestand van de gemeentefinan- ciën afwijzend op dit verzoek te beschikken. Daarbij kost liet nog een paar prachtige boomen. De heer VAN GURP zegt, dat het een ont zettend groot gemeentebelang is. In de win ter is de Vooi-straat erg glad. en zomers kan men met de paarden over een derge lijke oprit gemakkelijk rijden. Ik gooi er direct f 150 af, al ben ik geen gemeente-op zichter. Want de grond krijgt men gratis. De VOORZITTER: Ik heb geen bezwaar om de gemeenteopzichter in de vergadering te laten komen. Er moet een hek komen, boomen moeten gerooid enz. enz. Spr. kan niet adviseeren, gezien de spanning die in de gemeentebegrooting is, het verzoek in te willigen. De heer HOKKES vraagt of deze zaak niet aangehouden kan worden tot de vol gende vergadering. De VOORZITTER vindt dit goed en zal aan het einde van de vergadering de ge meenteopzichter de zaak toe laten lichten. Aldus wordt besloten. De VOORZITTER deelt mede, dat hij van den heer van Boven, inspecteur van den Gezondheidsdienst, bericht gekregen heeft, dat hij er zich niet mee kan vereenigen, de- ontruiming van de gemcentewoningen aan de Nieuwstraat uit te stellen. De heer Van Boven vraagt of geen één woning van twee woningen gemaakt kan worden voor het groote gezin. De VOORZITTER zegt dat dit niet kan omdat de woning van v. Veen er tussehen ligt De gemeenteopzichter heeft de kosten be rekend op f 1006.wanneer van twee wo ningen één gemaakt zou moeten worden. De gemeenteopziehter stelt voor alles af te breken en nieuwe huizen te bouwen. Dit zal de Raad echter niet willen en B. en W. stellen daarom voor den inspecteur van volksgezondheid te berichten, dat de Raad er niet toe over kan gaan om deze onkos ten te maken en hem te verzoeken de ont- ruimingstermiin te verlengen. De heer VAN GURP: We zouden nog een poosje uit moeten kunnen, kijken voor Vermaat. De VOORZITTER r Juist. Het vorstel van B. en W. wordt daarna m. a. st. aangenomen. De VOORZITTER deelt mede, dat de hee* v. Niéuwenhuizen een plan heeft ontwik kelt i. z. de werkverschaffing dat daarop neerkomt, dat de werkloozen zooveel moge lijk geplaatst worden in hun gewonen werk, Hei plan van den heer v. Nieuwenhuizen wil de arbeiders een zeker perceel doen schoon houden in loondienst met rijks subsidie. B. en W. hadden niets dan lof voor het motief van den heer v. Nieuwen huize, toch had de vooi-zitter bezwaren er tegen. De inspecteur en B. en W. staan op het standpunt, dat reeds vroeger een derg. wij ze van werkverschaffing plaats heeft ge vonden, die tot resultaat heeft gehad een geringere opbrengst en allerlei andere na- deelen, het slot was 'Jat weer een steun regeling werd ingesteld. De inspecteur kan liet plan dan ook niet goedkeuren. Daarom stellen B. en W. voor het plan af te wijden, aangezien de Minister een der gelijk plan toch niet goed zal keuren. De heer BRINKMAN is er tegen. Want waar moet je met. de kinderen heen. De heer HOKKES sluit zich hierbij aan. Het voorstel van B. en W. wordt daarna m. a. st. aangenomen. Het verzoek van dra heer Ooms om schoolgeld verlaging in de vierde klas, wordt ingewilligd. De belastingambtenaren hebben een vergissing gemaakt, naar uit de stukken bleek. Het voorstel van B. en W. tot aanvul ling van het ambtenarenreglement i. z. po litieke gezindheid enz., overeenkomstig de wijzigingen die door den voorzitter van den Ministerraad voor de rijksambtenaren zijn vastgesteld, wordt met de voorgestelde wijzigingen van den Bond van gemeente ambtenaren, goedgekeurd. Alleen de heer BRINKMAN vindt, dat de ambtenaren op gruwelijke wijze worden aangetast in hun vrijheid. Verondersteld (lat men niet in de kerk zou mogen komen, hoe zou de ministerpresident dat vinden? De VOORZITTER zegt dat deze maatregel voor degenen, die trachten het gezag te on dermijnen, toe te juichen is, vooral in deze ernstige tijden. Niemand wordt in zijn vrije meening aangetast, alleen zij die het gezag willen ondermijnen. De heer HOKKES vraagt of een ambte naar S. D. P.ër mag zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat dit wel voor de militaire ambtenaren geldt, maar tot dusver heeft de Minister-président de S. D. A. P. nog niet voor alle ambtenaren verboden. Wordt ze revolutionair dan het wat anders. Iemand die echter den eed van trouw afgelegd heeft, moet zich daar aan Turnden. Do heer NT EU WAAL gelooft niet, dat de Regeering meent dat de S. D. A. P. verbo den moet worden voor de ambtenaren. Drie kwart van de ambtenaren is S. D. A. P.ër. We moeten het gezag hooghouden. De VOORZITTER* Dat is eerste vereisch- te. Het is te hopen dat de S. D A. P. haar beginselen nog meer znl heizien. Het rom melt nogal in die partij. De heer VAN ES kan zich met het voor stel van B. en W. zeer goed vereenigen, omdal het vertolkt, wat er in onze partij heerscht. Het voorstel van B. en W. wordt met de stemmen van de heeren Brinkman en Hok kes tegen aangenomen De lieeren Ai J. v. Oosterom. Verkerk en Brinkman worden in de commissie tot we ring van schoolverzuim herkozen. Aan de orde is de vaststelling verorde- Ining verplichte aansluiting waterleiding. De hoer v. GURP heeft meermalen zijn stem laten hnoren tegen de waterleiding, Spr. is niet tegen de waterleiding, 65.4% AANGESLOTEN Woensdagmorgen kwam de Raad dezer ;emeente bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Vooys Aanwezig alle loden. De VOORZITTER opent de vergadering waarna hij vraagt de goedkeuring van den Raad van de notulen, die ter inzage hebben gelegen. De Raad keurt de notulen goed. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. B. en W. hebben kasopname gedaan bij den gem.-ontvanger. In kas was f 3005.48 en de boeken zijn in orde bevonden. Eveneens is dit geschied bij het Burg. Armbestuur. In kas was f 136.66%, bij het Burger Weeshuis f 591,85 en bij den boedel Dabbe f317,50. De boeken zijn in orde bevonden. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten, waarin het gevoelen van den Raad ge vraagd wordt omtrent het voornemen van Gedep Staten om over te gaan tot voorloo pige continueering van de korting op de jaarwedden van burgemeester, wethouders, secretaris, ambtenaar van Burg. Stand en enieente-ontvanger. Op voorstel van B en W. besluit de Raad Ged. Staten mee te deelen, dat accoord ge gaan wordt met het voor te nemen besluit. Ingekomen is een schrijven van het Be stuur van de vereeniging tot verkrijging van onroerend goed voor landarbeiders te Oude Tonge, waarin gevraagd wordt ontheffing van het volden van de annuïteiten aan de gemeente in vprband met de slechte tijds omstandigheden. B. en W. stellen voor geen ontheffing te verleenen maar den Minister te verzoeken de annuïteiten van 30 op 75 jaren te bren gen. Ook voor de gemeente-woningen wil len B. en W trachten de annuiteit verlengd te krijgen. Aldus wordt besloten. Enkele pensioengrondslagen worden daar na vastgesteld. De bouwverordening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer DE WIT vraagt of de bouwver ordening verspreid wordt De VOORZITTER antwoordt, dat de ver ordening in druk zal verschijnen. Vervolgens worden voor vast benoemd de wegers C. Vogelaar, P. Gebraat en den ge meente-opzichter C Snijders. In de commissie tot wering van school verzuim worden herkozen de heeren H. J Meyer, L A Mooyaart, C L de Wit, G Ver- wey, G H Sterk, J v den Pol en K v Asperer. Tot leden in de commissie van plaatse lijk toezicht op het Lager Onderwijs worden herkozen de heeren K van Asperen en K J de Bruin. De VOORZITTER deelt mede, dat de sa- laris-comniissie de vorige week vergaderd heeft. De meerderheid stelt voor de sala rissen tot f500 te verlagen met 2en daar boven met 7% pCt. wat totaal een bezuini ging op de saïarissen, welke door den Raad vastgesteld worden, beteekent van f 793.95. De minderheid in de commissie is togen elke korting. Voordat B. en w. advies uit zullen brengen zullen ze eerst het oordeel vragen van de organisaties over deze korting. De zaak wordt aangehouden tot het ad vies van de organisaties binnen is gekomen. De VOORZITTER deelt inzake de wacht- week mede, dat nader overleg' zal worden gepleegd met de organisaties. Redelijke eischen zullen worden ingewilligd. Spr. doet vervolgens mededeeling van het. feit, dat de aansluiting aan de waterleiding buitengewoon goed verloopt. In Oude Tonge is thans reeds 65.4 pet van de bevolking aangesloten. Na Stellendam, waar 78.7 pet is aangesloten, staat Oude Tonge dus aan de spits. Spr. hoopt, dat alle burgers het groote algemeen gezondheidsbelang van de water leiding in zullen zien. De SECRETARIS leest vervolgens een schrijven van Gedep. Staten voor inzake werkloosheidsvoorziening. De heer GEBRAAT vraagt of het verzoek van den landarbeidsbond om een kerstgave te verstrekken, nog in behandeling komt. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. besloten hebben een kerstgave te verstrek ken. Het zal beter geregeld worden dan volgend jaar, er zal een uniforme regeling komen. De VOORZITTER spreekt tenslotte nog een enke] woord tot de raadsleden in ver band met het teit, dat dit met stellige zeker heid de laatste vergadering in dit jaar zal zijn. Spr. wees er op, dat er reden tot dank baarheid is. Niemand is ons in den loop van dit jaar door den dood ontnomen. Ook is geen enkel lid door ziekte verhinderd ge weest. de vergaderingen bij te wonen. Door allen is, ieder op zijn eigen wijze getracht, de belangen van de gemeente op de juiste wijze te behartigen. Aan ons werk kleefde fouten en vaak was er verschil van inzicht, maar steeds hebben we toch de belangen van de gemeente voor oogen gehouden. De toestand is in dit jaar slechter ge weest dan ooit. Indien niet vele maatrege len genomen waren om de bedrijven in stand te houden, was er een chaotische ver warring gekomen. Gods kastijdende hand drukt zwaar op ons, opdat wij ons tot Hem zouden bakee- ren, want van Hem alleen is uitkomst te wachten. Tenslotte brengt Spr. dank voor de welwillende houding die de Raad te genover hem heeft ingenomen en hem zoo doende liet werk gemakkelijk heeft ge maakt. Spr. wenscht tenslotte den raadsleden een heerlijk Kerstfeest en een gezegend Nieuw jaar. Daarna volgt sluiting. maar tegen de verplichte aansluiting. Voor menschen die niet kunnen betalen is dat inzonderheid een strop. Steeds worden maar meer wetten gemaakt en spr. meent, dat er vsor elke persoon in Nederland ongeveer een wet is. Gevolg zal zijn verkoop bij exe cutie óf de gevangenis in. Spr. hoopt, dat de raad eenparig besluit deze verordening niet aan te nemen. De VOORZITTER* Daar is u 7 jaar te laat mee. Spr. licht aan de hand van de stichtingsaete toe, dat in 1926 hiertoe reeds is besloten. De heer v. GURP spreekt niet voor zich zelf. Hij sluit aan. Hij spreekt voor ande ren, die niet kunnen De VOORZITTER V001* de menschen die niet kunnen betalen, zal een weg gevonden worden. Het besluit is niet terug te nemen, 't Is voor lien die kunnen en niet willen. De heer v. GURP zegt dat de verordening niet wordt aangenomen en dat nooit ver volging kan plaats hebben. Spr. adviseert met klem deze verordening niet aan te nemen. De heer VERMAAS schetst de totstand koming der waterleiding en de verslechte ring van den algemeenen toestand. Als we 't nu moesten doen, zou het niet doorgaan. Spr. zegt, dat na de besluiten, de Raad niet meer is gehoord, alleen is gezegd: de kosten zijn goedkoop, van buizen enz. Die zullen echter wel nooit meer goedkooper worden. Het is er bij ons doorgegaan, om dat een soepelheid is toegezegd. Spr. zegt, dat velen en hij-zelf het ook niet zullen kunnen betalen. Uit dien hoofde is hij er ook tegen. De heer HOKKES snijdt de tarieven aan. Die vindt hij in velerlei opzicht onbillijk. De VOORZITTER zegt dat het tarief niet aan de orde is. Dan moet men bij de stich ting zelf zijn. Terugkomend op cle verordening zegt spr., dat de stichting met door te gaan, zich 4 ton heeft bespaara Er is geen sprake van scherpe maatrege len tegen hen die absoluut niet kunnen be talen. De heer v. KEMPEN: Vele huurders van gemeente-woningen zijn 30 a 40 weken ach ter. Hoe moet dat dan met de betaling van het water, als dat hier komt? De VOORZITTER* Het waterverbruik voor de geineentewoningen komt voor rekening van de gemeente. Voor de rest zal een toe passing gebeuren De heer v. KEMPEN vraagt of geen sub sidie van het Rijk verkregen kan worden, of een renteloos voorschot bijv. De VOORZITTER. Dat is geprobeerd maar niet gelukt. Als er van geen venzet sprake is, zal geen vervolging worden toegepast. De lieer HOKKES wil in de verordening bij de boete inlasschen de zinsnede: „mits door de menschen niet kan worden betaald." De VOORZITTER: Dat kan niet. Dan neemt de gemeente dit voor zijn verant woording. De heer v. ES: Het feit ligt er. In 1926 is het besloten; moest het thans, dan zou het niet doorgaan. De heer v. GURP: Het besluit van 19*26 was eenerzijds voor de gemeente, maar nu heeft het twee zijden, nu komt het particu lier: hoofd voor hoofd; je moet betalen! De VOORZITTER Bestrijdt dit aan de hand van de verordening. De heer v. GURP zal zich hier niet door laten verblinden. Spr. is er, altijd tegen ge weest en is hel nog. De VOORZITTER zegt, dat de Raad een soepele toepassing zelf in handen heeft.. Zelfs wil Spr. toezeggen dat elk geval van vervolging eerst in den Raad gebracht zai worden, soepeler kan het al niet! die genezing zoekt, vraagt gratis brochure „Kruidengeneeswijse PRIESTER HAMOH" Ie Middellandstraat 49, ROTTERDAM De verordening wordt daarna met de stemmen van de heeren Van Gurp en Van Kempen tegen verworpen. Vervolgens wordt de bouwverordening goedgekeurd, op advies van den gemeente- opzichter. Enkele wijzigingen van de begrooting 1933 worden goedgekeurd. Door den Raad wordt voor werkverschaf fing op voorstel van B. en W. een leening aangegaan van f6000.— bij de Bank van Ned. Gemeenten a..4% pCt. per jaar. Het voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een rekening-courant overeen komst met de Bank van Ned. Gemeenten voor f6000 wordt m. a. st aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot verstrek king van f4500 aan kasgeld aan het Burg. Armbestuur voor 1934 wordt m. a. sL aan genomen. Het verzoek van de arbeidersbonden om steun, kolenbons enz ondergaat een breed voerige bespreking. De VOORZITTER deelt mede, dat het ge meentebestuur reeds drie weken lang een kolenbijslag in natura heeft gegeven aan de werkloozen in de werkverschaffing. Spr. vraagt de sanctie van den Raad over deze maatregel. Een verzoek van de R. K. organisatie om een kerstgave aan de werkloozen te ver strekken wordt eveneens breedvoerig be handeld. De heeren Van Es en v. Nieuwval zijn bang dat bet op een plaats komt. waai* het niet noodig is. De VOORZITTER zegt dat vorig jaar is gebleken dat men er te royaal is geweest. Het voorstel om degenen die in de vorst- regeling vallen een kerstgave te verstrek ken wordt met de stemmen van de heeren Vermaas, Brinkman en Hokkes voor, ver worpen. Daarna volgt sluiting. Op Zaterdag 16 December 1933, bij inzet, Op Zaterdag 23 December 1933 bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp, in het Logement Akershoek, van- Een huis niet schuurtje, erf en grond te Ouddorp aan Witjesweg, kadaster Sectie E no. 2036, groot 7 aren of 46 R. V. M. Dade lijk te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer Pieter Grin- wis Corneliszoon, thans te Rotterdam. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 23 December bij inzet en Zater dag 30 December bij afslag, telkens des av. 6 uur te Ouddorp in het logement Akers broek, van: A. een huis en schuurhuis staande op- en het recht van erfpacht tot 30 Juni 1936 aan den grond te Ouddorp aan de Havenu (eigendom van den Staat) ka daster Sectie E no. 2571, groot 3 aren 10 cen tiaren en B. een steenen hok staande op- en het recht van erfpacht voor onbepaalden tjjd van een perceel tuingrond te Ouddorp. aan Witjesweg (eigendom van den Staat) ka daster Sectie E no. 2065, groot 8 aren 90 cen tiaren of 58 Roeden V. M. Dadelijk fe aan vaarden. Ten verzoeke van den heer Klaas Tanis T.zoon te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG Zaterdag 30 December, des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement Akershoek, bij opbod en afslag in één zitting, ton verzoeke van den heer A. T. Fiege te Schiebroek, voor afbraak, de schuur op de Broekmansstee te Ouddorp, afmeting pl.m. ZO1/, bij 6 meter. Notaris VAN DEN BERG Vrijdag 5 Januari, bij inzet en Vrijdag 12 Januari bij afslag, telkens des namiddags 4 uur te Mclissant, ter herberge van M. van der Werf, van een huis met verdere opstal, erf en tu n te Melissant in den polder Oud Melissant, kadaster sectie A nos. 1593 eii 1595, samen groot 18 aren 25 centiaren of 119 Roeden V. M.; eigendom van mej. de Wed. C. Tieieman-Hanegraaf. Het perceel is op 1 Maart 1934 te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG s

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4