Kerk en School MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 20 DECEMBER 1933 POLITIESCHANDAAL IN BELGIE 1/ lf> NED. IIERV. KERK Drietal: Te Alkmaar (vac.-ïl. T- Hak), J C. Terlouw te Suawoude, W. Rijnsbur ger te Oud-Beijerland en Jac. Vermaas te Hooareveen. Bedankt: Voor Krimpen a. d. Lek, H. Schroten te Sluipwijk (bij Gouda). Voor Den Bommel (Flakkee), A. G. Ocnterhuis te Eemnes-Buiten. Voor Dinteloord, J. Lek- kerkerker te Oldebroek. GEREF. KERKEN Drietal: Te Venlo-Roermond, cand. J. Groen te Rot:erdam. cand. L. Touwen te Amsterdam en Jonker te Zuidbroek. Beroepen: Te Huizen (N.-H.), S. Hoekstra te Lollum. Te Venlo-Roermond, cand. Jac. Groen Jr. te Rotterdam (Delfshaven)Te Vleu ten (II.), cand. O. v. Noort te Westbroek (U.). Aangenomen: Naar Wormer, cand. K. Doornbos te Groningen. Bedankt: Voor Naaldwijk, P G Kunst te Deventer. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Goes, D. J. Barth te Bors- sele en M. Heikoop te Utrecht. Beroepen: Te Ierseke, G. H. Kersten te Rot' terdam. Bedankt: Voor Aagtekerke, M. Heikoop te Utrecht. Dr G. M. DEN HARTOGH Vorige week had de promotie plaats van Dr G. M den Hartogh, em.-pred. der Geref. Kerk van Hazerswoui en benoemd hoog- lee aar aan de Theo!. School te Kampen, tot Doctor in de Rechtsgeelerdheid, welke pro motie aan de Vrije Universiteit te Amster dam geschiedde. Het proefschrift: „Groen van Prin- sterer en de Ver kiezingen van 1871. Een keer punt in de wor dingsgeschiedenis der Anti-Revoluti onaire Partij", is opgedragen aan Z.Exc. Dr. H. Colijn, die hem in zijn studie heeft aangemoedigd en door zijn meele ven in zijn verde ren arbeid tot steun is geweest. In de inleiding van zijn proef schrift deelt de promovendus lift volgende van persoonlij ken aard mede: „Als knaap werd ik door mijn bijna blinde Vader, dien ik geregeld de „Standaard' voorlas, met liefde ingeleid in den heroi- schen kamp van Groen en Kuyper. Met groote belangstelling hoorde ik van de ver kiezingen van 1871, toen Groen over het ge- lieeie land drie candidaten stelde: Kuyper, Keuchenitis en Van Otterloo, waarvan niet één gekozen werd. Reeds toen leefde in mij liet verlangen om goed op de hoogte te ko men van het waarom en hoe en waartoe van deze daad en door te dringen in het geen mij zoo veelszins geheimzinnig voor- kwam. „Mijn vader heeft de vervulling van dit door iicm opgewekte jeugdideaal niet mogen beleven. Maar het is mij een weelde te weten dat ik met deze studie in zijn geest heb gehandeld. En het zal mij een vreugde wpzen, wanneer ik met dezen arbeid in zijn voetspoor door vermeerdering van kennis iets mag bijdragen tot de verwakkering van liefde voor de historie van den beginsel strijd in de vorige eeuw." Do disscitatie is een werk geworden van 281 bladzijden druks. In zestien hoofdstuk ken wordt liet politieke gebeuren van 1871 duidelijk belicht. Aan het 2:1-tal stellingen, die Dr. Den Hartogh op ziin proefschrift liet volgen, ont- leenen we de volgende: II. Het doel dat Groen van Prinsterer in zake het Lager Onderwijs beoogde, was de gelijke gelegenheid voor alle ouders om overeenkomstig hun geloof aan hun kin deren een schoolopleiding te doen geven. Ter bereiking van dit doel, de vrijheid van onderwijs, heeft Groen aan een splitsing der .Staatsschool steeds de voorkeur gegeven. VI. in gedingen tot echtscheiding of tot scheiding van tafel en bed moet de rechter ook nu hij enkele bekentenis van den ge daagde of wanneer deze den eisch niet te- go.ïtin <eckt, een nader bewijs bevelen; de Jieêrschende jurisprudentie maakt echter een uitdrukkelijk westvoorschrift noodzake lijk. IV ih t worde aan echtgonooten mogelijk gemaakt bij testament te bepalen, dat de langstlevende ven lien vrurhten van de legitieme portie in do nalatenschap van den vooroverledene zal genieten. XVI. Aan den procureur-generaal bij den Hoogen Rand worde, gelijk Prof. Mr. P. Scholten heeft bepleit, de bevoegdheid toe gekend zich te verzetten tegen aflegging v an eed ol belofte naar Art. 88 der Grond wet door hen die blijkens zijn openlijke ver klaringen en gedragingen in oprechtheid niet kan verklaren getrouw te zullen zijn aan de Grondwet. XVII. Samenvoeging van kleine Gemeen ten leidt in den regel niet tot bezuiniging. XVIII. Het onderwijs in lichamelijke oetening dient met het oog op de financiën der gemeente uit den rij der verplichte vakken voor het lager onderwijs te ver dwijnen. XIX. Het verleenen van subsidie uit de kassen van publiekrechtelijke lichamen aan Kerken ter voorziening in den eeredienst, worde niet uitgebreid buiten de verplich ting der Grondwet XX. De grondgedachten der tegenwoordi ge crisisivetgcving zijn juist. XXI. Een streven naar verandering in de grondwettelijke gelijkstelling der gezindhe den als zich thans bij enkele politieke par tijen openbaart, werd reeds door Groen van Prinsterer als een jammerlijk overleg ge kwalificeerd. XXIII. Voor alle tijden geldt de waarheid van Da Costa's woord: alie krenking van Gods Waarheid werkt nadeelig op elk ge bied. Ds. G. MOLENAAR Maandag 18 December jl. herdacht Ds. G. Molenaar te Rotterdam (Erasmusstraat 14), emeritus-predikant der Chr. Gerei'. Kerk zijn 80sten verjaardag. Ds. Molenaar is geboren in de Waard- en Groet-Polder onder de gemeente Winkel (N.-H.). Zijn ouders waren met den gods dienst geheel onbekend en door omgang met leden eener Chr. Geref. Kerk in den Anna Pauiowna-Polder, kwam in hem de begeerte om zijn leven in den dienst van Gods Ko ninkrijk te stellen. Een zeer moeilijke jeugd heeft hij gehad. Zijn vader was vroeg gestor ven, alsmede zijn geheele familie (cholera) en zoo kwam hij geheel alleen te staan met zijn moeder. Zijn verlangen om tot zendeling opgeleid te worden, kon niet in vervulling gaan. In 1884 vestigde hij zich te Rotterdam. Bui ten zijn dageiijkschen arbeid om heeft hij met al zijn krachten zich gegeven aan den Evan gelisatie-arbeid. Vaak hield hij in de Peper straat Bijbellezingen voor de Z.V. „Morde- chai". Zondagsmorgens om 5 uur werden door hem en anderen traktaten uitgedeeld bij sta tions en stoombootsteigers. In 1892 werd hij gekozen tot diaken in de Geref. Kerk (Kerk A) en door Ds. Klinkert (Raampoortlaan) be ver tigd; welk ambt hij spoedig wisselde met dat van ouderling. In een zaal op den Zinker- weg heeft hij vaak gesproken en had daar veel belangstelling. In 1903 ging hij over naar de Chr. Geref. Kerk. In Nov. 1904 verkreeg hij van de Classis Den Haag vergunning een stichtelijk woord te spreken. Zondag aan Zondag ging hij uit preeken. Als oefenaar heeft hij gearbeid in de Gemeenten Delft en Maassluis. In dien tijd heeft hji zich bekwaamd tot het examen naar Art. 8 D.K.O. en 10 Oct. 1916 werd hij door de Classis Amsterdam tot het ambt van die naar des Woords toegelaten en werd hij dooi de Gemeente Den Helder als haar predikant beroepen. Bevestigd door De. J. W. Geels, destijds te Haarlem, deed hij zijn intrede te Den Helder met ais tekst 2 Cor. 5 20. In 1918 verbond hij zich aan de Gemeente van Baarn, die tijdens zijn arbeid zich zeer heeft uitgebreid. In 1924, dus op 70-jarigen leeftijd, ging hij naar Oud- Bvjerland, totdat hij emeritaat verkreeg. Hij was deputaat voor de Zending en voorzitter van het Chr. Schoolbestuur te Oud-Beijerland. Op den Oudejaarsavond van 1931 nam hij te Oud-Beiierland, wegens hem verleend emeri taat, afscheid en vestigde zich als emeritus te Rotterdam. Hoewel hem de rust gegund werd, bleef hij zich ten volle geven aan den arbeid. Nog steeds gaat hij iederen Zondag uit preeken en leidt hij in Rotterdam den Evangelisatie- arbeid onder de volwassenen. De samenkomsten zijn zeer goed bezocht; de bezoekers zijn zeer aan hem gehecht. In ziin leven heeft Ds. Molenaar veel zor gen gekend, maar hij heeft de moeiten hip- moedig gedragen. DE BIJBEL IN CHINA De Bijbel is het meest verhreide hoek in China. Alleen dit jaar reeds zijn 61.190 exem plaren door het Amerikaansche Bijbelge nootschap, dat thans een eeuw in China werkt, geplaatst. In den loop van deze hon derd jaar heeft dit Bijbelgenootschap bijna dr'e mijlioen Bijbels verkocht. Het tolaal aantal* Chineesche Bijbels wordt op onge veer 25 millioen geschat Dr. Morrison, een Amerikaansch zendp ling, bracht in 1807 de eerste volledige w taling van den Bijhei in het Ch neesch tot stand. Daarvoor waren reeds gedeelten in hpt Chineesch vertaald, welke echter ten leem spoorloos zijn verdwenen. Dr. Morrison hee't zeventien jaar aan zijn vertaling gewelkt. Ongeveer tegelijkertijd kwam ten ver 'Ring van de hand van den Engelschen zendeling dr. Marshman gereed. Thans is de Bij hel in 935 dialecten vertaald. CHAUTEMPS EN DE SENAAT EEN TELEFOONTJE MET CAILLAUX Uit Parijs: Minister-president Chauteraps heeft een telefonisch onderhoud gehad met Caillaux, den voorzitter van de senaatscommissie voor financiën, ten einde alsnog te pogen een toenadering tot stand te brengen usschen het regeeringsprogram en het standpunt van den senaat inzake herstel van het budge.air evenwicht. Bonnet n Marchandeaux confereerden hunner zijds met den rapporteur van genoemde commissie.' Men gelooft, dat overeenstemming nog bereikt zal worden. De senaat heeft de procedure van uiterste ur gentie aanvaard voor de debatten over het finan cieel ontwerp, welke Maandag j.l. een aanvang namen. De senaatscommissie voor financiën handhaaft den tekst, welke zij heeft opgesteld, aangaande de salariskorting der beambten, welke haar, naar men weet, nog niet ver genoeg gaat. DE TOESTAND IN SPANJE De gouverneur van Logrono deelt mede, dat in zijn provincie in totaal 1000 bommen, meer dan 10.000 geweerpa:ronen en 1000 geweren door de opstandelingen in de steek zijn gelaten. De leiding van het syndicalistische vakverbond dat de voor naamste rol heeft gespeeld bij de jongste omwen telingspogingen, heeft voor haar leden in geheel Spanje het parool uitgegeven het werk te hervat ten. Uit enkele plaatsen in verschillende provin cies worden nog bomaanslagen gemeld, die echter in 't algemeen geen ernstige gevolgen hebben. De kelnersstaking te Madrid kon door bemid deling van de Regeering na 13 dagen te hebben geduurd, worden bijgelegd. KABINETSCRISIS IN SPANJE REGEERING-BARRIOS AFGETREDEN. Uit Madrid: Bij een onderhoud dat minis ter-president Martinez Barrios met presi dent Zamora Heeft gehad, heeft hij het ont slag van het kabinet ingediend. Het Kabinet Lerroux gevormd. Zaterdagmiddag heeft de president van Spanje den leider der radicale partij, Ler- roux, belast met de vorming van een nieu we regeering. De nieuwe minister-president, hoeft na ruggespraak met de gematigde re publikeinsche partijen en de Agrariërs de volgende regeering samengesteld: Minister president: Leiroux (radicaal). Buitenland «che zaken: Pita Bomero Orga (reeds lid der afgetreden regeering). Justitie: Alvarez Voldes (liberaal democraat), Binnenland- sche zaken: Rico Avello (radicaal). Van de dertien leden van het kabinet hadden zes zitting in de afgetreden regee ring Negen ministers zijn lid van de radi cale partij, drie vertegenwoordigen burger lijke democratsiche groepen en één is reehtsch. Deze regeering is een uitgesproken min- derheidsregereing. waaraan do Accion Popu lar en de Agrariërs hun welwillenden «teun hebben toegezegd De minister van binnenlandsehe zaken, daar hij geen afge vaardigde is, wordt vervangen, zoodra de alarmtoestand wordt opgeheven. De oplos sing der regeeringscrisis heeft geen verras sing gebracht, het verloop is geweest, zoo als het voorspeld was. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND Het cijfer van 1930 bijna bereikt De in'ormationsdicnri (officieele corres pondentie van het Duitsche Arbeidsfront) meldt: het resultaat der werkloozentelling per einde November heeft een groote ver rassing gebracht. Met 3.71 millioen personen is het werkloozencijfer op dezen datum n;et alleen beneden de beide vorige jaren geble ven, maar zelfs is bijna het werlcloozenrijfer van 1930 (3.699.000) bereikt EEN LAGERWUIS-ZITTING VAN 23 UUR Het Engelsche Lagerhuis heeft Vrijdag, na zes uren discussie de finanrieele resolutie he'reffende de werkloosheid met 184 tegen 35 stemmen aangenomen. De lagerhuis'eden gingen daarna om half een, na een zitting, die bijna 23 uur onafgebroken had ge duurd, lachend uiteen, nadat de regeering had gezegd, dat ze niet wilde aandringen op nninui-ie'liike behandeling van de andere agenda-punten. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BLJ POZNAN Tien dooden vijftig gewonden Te Poznan (Polen) reed Vrijdagmorgen een personentrein door een onveilig signaal en kwam dientengevolge in botsing met een stilstaanden trein. Van dezen laatsten iren werden 3 wagons geheel vernield en van de 10 meter hooge spoordijk geworpen. Tien personen werden gedood en 50 ernstig ge wond. De slachtoffers zijn voor een groot deel schoolkinderen. Op de plaats van het ongeluk speelden zich hartverscheurende tooneelen af. Zoo dra voldoende reddingspersoneel en hulp materiaal aanwezig was, werd met het op rit men begonnen. De wagons moesten uit elkaar gehakt worden en vele ongelukkige inzittenden moesten worden uitgezaagd. Van de 50 gewonden zijn 20 er zoo ernstig aan toe, dat men voor hun leven vreest. I)e toe stand der gewonden was door de strenge vorst nog hachelijker dan hij toch reeds zou zijn geweest. Een dicht bij de plaats van het ongeval staand huis bood niet vol doende ruimte om alle slachtoffers te kun nen hergen. Slechts gelpideli.jk konden de' slachtoffers met behulp van ambulance- en m.litaire vrachtauto's naar de stad gevoerd. De vernielde wagen van een trein, die nabij Poznan Po lenmet een anderen trein in botsing kwam. Tien kinde ren werden gedood en vijftig andere zwaar gewond. De gracht om het kasteel Bouvigne is dicht gevroren en de Bredasche jeugd weet er zich best te vermaken Hoe lang zal de ijspret nog duren? CORRUPTIE OP GROOTE SCHAAL VERSCHILLENDE ARRESTATIES In Brussel is hevige ontsteltenis gewekt door de arrestatie van den hoofd-commisso ris van politie Angerhausen, dio verdacht wordt zich groote geldelijke voordeelen te hebben verschaft door aan bekeuringen vin automobilisten, welke zijn ondergeschikten bij tiem aanbrachten, geen gevolg te geven. l)e hoofdcommissaris heeft een volledige be kentenis afgelegd en is toen naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zijn corrupt gedrag loopt minstens over de drie laatste jaren. De arrestatie van Angerhausen is spoedig gevolgd dooi die van de commandant van de zesde sectie te Brussel. Verder is een commissaris van politie van Antwerpen ge arresteerd. Heit politicschandaal wekt m geheel België groot opzien, te moer, daar bekend is geworden, dat nog meer arresta ties zullen worden verricht. Inzake de arrestatie van Angerhausen ver luidt. dat deze en de andere gearresteerden met een gepensionneerd commissaris van politie, die na zijn uittreden uit den diensf een zaak in benzine en o-lde had geopend, oen overeenkomst gesloten hadden, dat te gen een provisie van 10 klanten zouden worden aangebracht. Zij gingen daarbij bui tengewoon geraffineerd te werk. Steeds meer chauffeurs kwamen in den laatster, tijd „in aanraking met de politie". Er wer den dan uitvoerige protocollen opgemaakt, waarbij terloops te verstaan werd gegeven, dat een uit den diienst getreden collega een handel in olie en benzine had geopend, en dat het raadzaam was daar inkoopen te doen. Vele chauffeurs vonden het dan inder daad raadzaam een dergelijke wenk na te komen, waarna de protocollen weer w- dwenen, en het zaakje „met een sisser" af liep. De gepensionneerde politieman, Pau wels geheeten, zit met zijn beide zoons reeds chtec slot en grendel. Nader wordt gemeld, dat ook de commis sairissen van politie van Ukkcd en van Schaerheek zijn gearresteerd. Te Schaet-beek had de commissaris zijn ondergeschikten goed op het hart gedrukt de belangen der voetgangers goed te behar tigen bij het toenemend auto-verkeer en een zoo groot mogelijk aantal bekeuringen te maken. Van de bekeuringen kwam dan meestal niets, maar de commissaris ging bij den benzine- en oliehandel van den oud collega en diens zoons zijn provisie beuren voor den aanaebrachten nieuwen klant Volgens hetzelfde recept moet ook te Brus sel gewerkt zijn. Te Ukkel werd het nog eenvoudiger g° daan. Daar bezrcht de commissaris persoon lijk de auto-garages on gaf in overweging dien bepaalden olie- en benzinehandel te be- voordeelen. De rest werd wel begrepen. DE STORM IN HET KANAAL LICHTSCHIP GESTRAND. VIER DOODEN. De storm in het Kanaal heeft op zee ver scheidene ongelukken veroorzaakt. Het lichtschip Grevolingen is van zijn ankers geslagen. De eerste machinist van een En- gelscli stoomschip is ier hooate van Ques- sant over boord geslagen Tal van schepen hebben een toevlucht gezocht op de reede van Cherbourg. Nader wordt gemeld, dat het lichtschip Dvck. dat men eerst gezonken waande, te ruggevonden is op 4 mijl bewesten Greve- lingen, waar het gestrand is. Men heeft drie mar. waargenomen in den lantaren van liet schip, waar zij klaarblijkelijk een toe vlucht voor de zeeën hebben gezocht. Over liet lot van de verdere vier opvarenden vei keert men in het onzekere. (Nader wordt gemeld, dat vier opvarenden verdronken zijn. De overlevenden zijn gered). Ofschoon du storm van Woensdag giste ren in kracht is verminderd, zijn de Ka- naalhooten alle met vertraging verrtokken en twee booten, die de haven van Dover niet uit konden komen, zijn teruggekeerd en de passagiers zijn via Folkestone naar Calais vervoerd. Een Fransche hark, de Bicque, is op 3 mijl afstand van Calais in hulpeloo zen toestand aangetroffen. De 7 opvarenden hadden het schip reeds verlaten. Aan de Ierschc kust zijn wrakstukken aan gespoeld van den trailer Calmoren; de 9 op varenden worden als verloren beschouwd. Uit Londen: het schip dat Woensdag ter hoogte van Aldeburgh tijdens den hevigen storm is gezonken, is gebleken te zijn de Pulmoro, metende 109 ton en afkomstig uit fxmden. De bemanning, bestaande uit negen koppen, is verdronken. VRIJGESROKEN NEGER GELYNCHT. Uit Columbia (Tennessee): De twintig- l'arige neger Cord Cheek, die eenigen tija geleden op de beschuldiging een blank meisje te hebben aangerand, was gearres teerd. is door een menigte zonder vorm van proces aan een boom opgehangen. Cheek was Woensdag uit de gevangenis ontslagen, omdat er geen bewijzen van zijn schuld konden worden gevonden. Nog geen twee dagen later vond de politie zijn ontzield lichaam. Zij beschikt niet over aanwijzin gen, die opheldering zouden kunnen bren gen in deze geheimzinnige lynchpartij BOMMENWERPEN OP SNELVARENDE SCHEPEN Nieuw soort luchtdoeloefening De mil taire medewerker van de „Daily Telegraph" maakt op opvallende wijze mel ding van een nieuw soort luchtdoeloefening van Engelsche bombardementsvliegtuigen boven de Noordzee. Als dreigende doelen voor bommenoefeningen zouden gebruikt worden gepantserde racebooten van onge veer 12 Meter lengte met een snelheid van 45 K.M. per uur. De bemann ng van deze motorbooten is beschermd tegen de uitwer king van geworpen oefenhemmen door pant serplaten van 1.25 c.M. dikte. Elk racehoot is voorzien van drie motoren van 100 P.K. en van drie schroeven. Als oefenhommon worden de gewone bommei: Van 8 of 10 pond gewicht gebruikt, gem aak;.-11 I gietijzer en gevuld met een rookmeng-seL Deze bommen worden van 300 tot 5000 M. hoogte in z.g, valaanvallen op de motorbooten geworpen, die in volle vaart over het water stuiven terwijl de bemanning onder de pantserpla ten is ui'gerust met valhelmen, oorhesclier- men een zeer groote nauwkëur gheid bij het hij niet meer op zijn post te Washington te hnmmenwerpen op schepen te bereiken. Bij deze proeven zou een zeer actief aandeel hehlien de bekende majoor Lawrence, die in den oorlog de Arabieren tegen de Turken aanvoerde. F1NSCH SCHIP GEZONKEN TWAALF DOODEN Uit Ilolsingfors. Bij de Alandseilanden heeft in den nacht op Donderdag een scheepsongeluk plaats gehad, waarbij 12 personen om het leven zijn gekomen. Het Finsche schip Plus is in de buurt van Mariehann in een storm aan den grond geraakt en binnen enkele seconden gezonken Sleehts vier leden der bemanning konden zich redden, terwijl de overige 12 zijn verdronken. Van 'net wrak zijn nog slechts de toppen van de masten hoven den waterspiegel zichtbaar EEN MONSTER IN EEN SCHOTSCH MEER Heel Engeland «preekt sedert drie maan den over een monsterachtig dier, in Loch Nes het meer te Ir.verness-shire, waarvan tenminste 51 getuigen bezweren het te heb ben waargenomen. Men denkt te doen te hebben met een reuaschtige hagedis en maakt vergelijkingen met de z.g. „zeeslang" die ook door talrijke menschen in den loop der jaren gezien moet zijn. In het Lagerhuis is gisteren het monster van Loch Nes besproken. Een schotsch af gevaardigde deed liet voorstel, dat de regee ring een onderzoek zal laten instellen, b.v. door het van vliegtuigen uit te laten waar nemen. De staat-secretaris voor Schotland vond. dat men meer bewijzen moet hebben voor liet bestaan van liet monster alvorens de Fngelsche luchtstrijdkrachten aan het werk te zetten. De socialistische afgevaardigde Mac Lean verklaarde hierop, dat de regeering er heter aan zou doen, zich bezig te houden met het monster d.-r werkloosheid. Dp vroegere staatssecretaris voor Schot land, Adamson, heeft in een iiersconferenti v veiklaarri. dar men met moet sjiotten met het monster. Het zou een feit zijn. De afgevaardigde voor Inverness, Sir Mur doch Mac Donaid, heeft voorgesteld he' monster in een groot vischnet te vangen. Anderen stellen voor het meer te laten leegloopen en op die wijze het monster ze ker te vangen lederen dag trekken honderden geleerden, journalisten en fotografen naar het meer om eventueel het monster te kunnen aan schouwen. Het monster zou 20 M. lang zijn. De Srhotsche autoriteit! n hebben verbo den het dier te dooden Het meer wordt dag- en nacht door politiebeambten bewaakt. ACHT KINDEREN GEDOOD BIJ BOTSING In de buurt van Palatka (Florida) hee't een goederentrein een vrachtauto aangere den. vvgarin schoolk aderen waren gezeten Acht kinderen werden op slag gedood. Ver scheidene ernstig en tal van lichtgewonde kinderen werden naar het ziekenhui over gebracht. Gevreesd wordt voor het leven van enkele der jonge slachtoffers. COMMUNISTISCHE OPSTAND IN CHINA ONDERDRUKT Vijfduizend communisten gedood Uit Sjanghai: In een driedsagsoh verbit terd gevecht heeft generaal Tsjang-Kai-Sjek c'e communistische strijdmacht in de pro vincie Kiangei overwonnen. Volgens een officieele meriede»llng zijn 5000 communis- t n gedood, onder wie de communistische generaal Loe-Ping-H - HET EERSTE DOODVONNIS IN OOSTENRIJK NIET VOLTROKKEN Gratieverleening binnen drie uur Het eerste doodvonnis sedert de invoering van den doodstraf in Oostenrijk door -Je rechtbank te Wels uitgesproken tegen den. moordenaar Breitvvisser, is niet voltrokken. Volgens de wet moet het vonnis twee uur na de uitspraak worden voltrokken. De ad vocaat van den beklaagde had een uitstel van een uur weten te krijgen en stelde zicli telefonisch in verbinding met een collega to Weenen, die voor hem het gratieverzoek bij de Kanselarij van den Bondspresident zou indienen. De Weensehe advocaat begaf zich terstond naar de Bondskanselarij, doch het ongeluk wilde, dat bondspresident Miklas niet te Weenen vertoefde, aangezien hij zich naar Mellnitz had begeven, om de opening van een juist geélec-trificeerde tramlijn bij te wonen. Ondanks dezen tegenslag bereikte het gratieverzoek den bondspresident in den kortst mogelijken tijd en 't antwoord kwam via Weenen nog juist op tijd te Wels aan. President Miklas had de doodstraf ver anderd in levenslange zware kerkerstraf met eens per kwartaal op den dag van den moord opsluiting gedurende een dag in een donkere cel. Toen de beklaagde, die reeds In de cel voor de ter dood veroordeelde zat, mede- decling van de gratieverleening kreeg, brak. hij in snikken uit. Het telegram met de gratieverleening ar riveerde drie minuten voor het voor de te rechtstelling vastgestelde tijdstip te Wels. President Miklas motiveerde zijn besluit aldus, dat hij den Kerstvrede van de Ad vent-wek en niet door een terechtstelling wilde verstoren. NEGEN MENSCHEN OP DE ELECTRISCHE STOEL Naar uit Montgomery in Alabama wordt gemeld, heeft het Hooggerechtshof van dien staat negen doodvonn ssen tegen acht man nen en een vrouw bekrachtigd. Alle veroor deelden zullen worden terechtgesteld op 9 Februari 1934. Dan zal de grootste massa executie door de electrische stoel plaats vinden, die in de Vereenigde Staten ooit is voorgekomen. VIER MILLIOEN AMERIKAANSCHE WERKLOOZEN AAN DEN ARBEID Uit Washington: President Boose- velts belofte, dat per 16 December 4 mil lioen menschen weer in het arbeidsproces zouden zijn ingeschakeld, is, naar officieel wordt verklaard, vervuld. Als gevolg van da actie der hersteladministratie en het doen uitvoeren van openbare werken op grooto schaal is de Amerikaansche regeering er in geslaagd het werkloozen-leger aanzienlijk in te krimpen. Volgens officieele ramingen bedraagt hel werkloozencijfer thans 7 a 8 millioen, ter wijl liet volgens de arbcidsfederatie op 10 miliioen moet worden gesteld, in elk geval dus een zeer belangrijke vermindering ver- geieken met het cijfer van een jaar geleden, toen getallen van 17 en zelfs van 20 millioen werden genoemd. KAN VAN DER LUBBE TER DOOD VEROORDEELD WORDEN? In zijn pleidooi, dat eindigde met het ver zoek aan het hof om Van der Lubbe tot een aanzienlijke tijdelijke tuchthuisstraf te ver- oordeelen, stelde en beantwoordde Dr. Seuf- fert ook de rechtsvraag, of van der Lubbo wel ter dood veroordeeld kan worden. Het desbetreffende gedeelte van het ver slag luidt aldus: Mocht het gerechtshof toch in tegenstel ling met zijn zienswijze tot een veroordee ling wegens hoogverraad komen, dan zou inderdaad de doodstraf op grond van artikel 307 II van toepassing zijn. De rechtsvraag of van der Lubbe tot de zwaardere straf kan worden veroordeeld, dio eerst na zijn daad door de rijksregeering wettelijk is vastgesteld, beantwoordde dr. Seuftert na uitvoerige juridische uiteenzet tingen bevestigend. In II van het strafwetboek wordt welis waar het niet slechts in Duitschland, maar in heel Europa sedert de Fransche revolutie bestaande juridische beginsel neergelegd, dat op een vergrijp tegen ds wet slechts die straf kan worden toegepast, waarmede ten tijde van het plegen van de daad in de wet gedreigd werd. Maar de op regelmatige wijze tot, stand gekomen rijkswet van 24 Maart 1933 heeft deze bepaling volkomen rechtmatig opgeheven Volgens artikel 5 van do verordening tot bescherming van volk en slaat kan »«liter de doodstraf in verhand met artikel 307 van het strafwetboek alleen dan worden uitge sproken, als er op de daad levenslang tucht huis staat. Dit moet echter door pleiter ont kend worden. Al heeft de daad nog zooveel nadeel aangericht, zij heeft, dank zij üe na- t onale regeering', het bestaan van het Duitsche r ij k nooit ernstig in gevaar gebracht. Dr. Scuffert keslcot daarop zijn pleidooi met het reeds gemelde verzoek. riepen oi bereiden pij en Sc ja op alle dan altijc massa zie ven afwe Dat 't herberg droef vloed ui kon: Mij hemel Bij i belijders weg voo Die Krib banier ken vervullin zal vijan Maar

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 6