Gemeenteraad van Nieuwe Tonge Kantongerecht Sommelsdijk PLAATSELIJK NIEUWS MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 13 DECEMBER 1933 Over Wielrenners en Veerschippers RUWE HU/O WATERLEIDING EN BOUW VERORDENING een Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge, op Vrijdag 8 December, des namiddags 2 uur. Voorzitter Burgemeester Sterk. Afwezig met kennisgeving wegens ongesteldheid de heeren Prince en Nelisse. De VOORZITTER opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergade ring werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Een schrijven van Ged. Staten inzake de salaris- korting over 1934 voor den burgemeester, gera.- secretaris, gem.-ontvanger, ambtenaar Burg. Stand en de wethouders. Bericht werd, dat voor dat jaar eenzelfde korting geraamd moet worden als in 1933 en daarmede door te gaan tot een nadere re geling is afgekomen. Besloten werd hieraan te voldoen. T Van den Modernen en Chr. Bond van Land arbeiders een verzoek om toeslag op de uitkeering van de werkloozenkassen. B. en W. stelden voor de wachtweek door te^ betalen en een kindertoeslag van 50 cent per kind' per week tot een maximum van 5 en de ongeorga niseerden de wachtweek niet uit te betalen. De heer TIJL zeide zich hiermede te kunnen ver eenigen, doch verwachtte dat een verschil in de uitkeering gemaakt zal worden voor de ongeorgani seerden als de werklcozenkassen trekken De VOORZITTER zeide, dat dit vanzelf uit de steunregeling voortvloeit en de Miniver daar anders geen goedkeuring aan kan hechten. De heer TIJL vroeg of er ook nog niet een ko- lenbon verstrekt kon worden. De VOORZITTER zeide dat de toeslag op de uitkeering al geheel voor rekening van de ge meente komt, dat zulks met de kolenbon ook het geval is en dat de gemeente die kosten niet kan dragen. De heer TIJL zeide er zich dan bij te zullen neerleggen, alhoewel het hem zeer gewenscht voor kwam. De VOORZITTER deelde nog mede dat hij de gemeentebegrooting de opmerking is gemaakt, dat de subsidie van het Rijk bij werkverschaffing en steun zeer gering zal zijn; dit wordt geregeld naar het aantal werkloozen dat een gemeente in het vo rig jaar heeft gehad en de opbrengst van de belas tingen. In 1933 hebben wij voor werkverschaffing een geringe uitgaaf gehad, omdat wij in de gun stige omstandigheden verkeerden met de werkzaam heden aan de nieuwe weg en de waterleiding. Ik zal echter trachten op het Ministerie dit duidelijk te maken, dat 1933 een uitzonderingsjaar is ge weest door die omstandigheden. Dat jaar als maat staf te nemen is voor deze gemeente zeer funest. Daarna werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Nog was ingekomen de goedkeuring van Ged. Staten over de gemeenterekening 1932. Proces-verbaal van de kasopname bij den ge meente-ontvanger, waaruit bleek, dat in kas was een bedrag van f 996,93 overeenkomstig boeken en bescheiden. De VOORZITTER deelde mede, dat in de vorige vergadering besloten is de R. T. M. te ver- Zoeken. de overeenkomst inzake het pad nabij het Tramstation te doen beëindigen, nu dit geen zin meer heeft na den aanleg van de nieuwe weg. Hierop is thans bericht ontvangen dat de R. T. M. daarmede accoord ging. Van Ged. Staten een schrijven, waarin B. en W. werden gemachtigd de pachten van het Burgerlijk Armbestuur te verlagen van f 71 op f 50. welke pachtsom gedurende de eerste 7 jaren gehandhaafd kan worden met ingang van het pachtjaar 1932 1933. De heer TIJL zeide dat dit ook billijk was, want de pachten waren inderdaad te hoog voor dezen tijd. Vaststelling verordening inzake beschikbaarheid van drinkwater. De VOORZITTER zeide dat deze verordening eigenijik een gevolg is van het reeds in 1926 geno men besluit tot stichting van een drinkwaterleiding met verplichte aansluiting. De heer A. VAN ALPHEN: Voorzitter, hoe gaat dat nu met de menschen die absoluut on machtig zijn de kosten van de waterleiding te beta len en die toch verplicht zullen worden aan te sluiten, zooals ik er zelf zoovele kan. De VOORZITTER: Eerst zal uit een grondig onderzoek moeten blijken dat ze beslist niet kun nen ,want velen die het nog wel heel goed kunnen betalen, blijven ook weigerachtig en het is treurig dat zoo weinig gevoeld wordt voor het algemeen belang dat er mee gediend wordt. Het geld moet er echter komen, het is in 't algemeen belang dat die exploitatie zoo vlug mogelijk sluitend komt. Hoe 't echter gaan zal voor die menschen. welke geheel onmachtig zijn, is nog niet geregeld en kan spr. niet zoo beslissend zeggen. De heer TIJL: Is het waar, dat zij, die aanslui ten, ook uiteindelijk nog zullen gaan betalen voor diegenen welke blijven weigeren, om welke redenen dan ook, als dat over de belasting verhaald moet worden via de gemeente? De VOORZITrER: Dat weigeren van de men schen kan toch eigenlijk niet door den beugell Het gemeentebestuur door hen gekozen, heeft in 1929 het besluit tot aanleg getolereerd, nu het op aansluiten komt zou het publiek haar vertegenwoor digers in den steek laten, het publiek mag zich in deze niet terug trekken en heeft te aanvaarden wat het eenmaal heeft besloten. Het valt natuurlijk niet te ontkennen, dat het inderdaad voor velen ongele gen komt, doch anderzijds komt Flakkee juist in dezen tijd aan een goedkoope waterleiding, die met lage tarieven rendabel gemaakt en gehouden kan worden. Dat is een voordeel voor de .oekomst van blljvenden aard. Wanneer wij zien naar dergelijke sticht'ngen rondom ons, b.v. Tholen en Schouwen en Duiveland, daar zijn de tarieven veel duurder. De heer VAN ALPHEN: Wanneer ik echter de tarieven in Oud-Beijerland vergelijk, dan zijn wij hier nog lang niet goedkoop uit: daar betaalt men voor een 4 kamer-woning f 1,25 per maand en hier f 1,75. De VOORZITTER: Mogelijk is er nog een be drijf met lager tarieven te vinden, doch men raoet de omstandigheden bezien. In Oud-Beijeriand is een klein buizennet met een flink aantal aaushiit- bare perceelen en hier hebben wij een lang buizen net II moet de bedrijven vergelijken die ongeveer eenzelfde aantal aansluitbare perceelen hebben met een bijkans even groot buizennet, dan vindt u er geen die lager is, uitgesloten b.v. Utrecht, dat heel gunstig is, omdat die het water voor het grijpen heeft, vlak bij huls. Flakkee moet echter dankbaar zijn, dat het bedrijf zoo goedkoop gemaakt is kun nen worden. Daarna werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. De heer A. van Alphen stemde onder protest voor Vaststelling nieuwe bouwverordening De heer TIJL zeide dat hij van die boel niet veel begreep, echter meende hij dat de voorwaarden voor stallen te zwaar en te veel kosten zouden. De heer BREESNEE vroeg een advies van de geme en te-opzi ch ter. De VOORZITTER zegt, dat dit er bijgevoegd was toen het ter circulatie bij de leden is afge zonden. Een paar leden hadden dit gezien, anderen weer niet De VOORZITTER zeide, dat dit met de wen- schen van den opzichter rekening gehouden zal vastgesteld33"13 ^et ontwerP"verordening werd Op verzoek van den Pensioenraad werden de grondslagen van den gem.-ontvanger en veldwach ter opnieuw vastgesteld. Op verzoek van Ged. Staten werd gewijzigd het ambtenaren-reglement, met verbod van uiting ge ven aan revolutionaire gezindheid en het dragen van uniformen en insignes met kennelijk doel daar mede uiting te geven aan een politieke overtuiging. Van den Minister van Economische Zaken was terug ontvangen de verordening regelende de afwij kingen van de Winkelsluitingswet, met de bemer king dat art. 3 gewijzigd moet worden, waardoor de mogelijkheid wordt gegeven op den Zondag melk af ie halen to. voormiddags 9 uur. Gedurende den zomertijd de sluitingstijden van de winkels te doen aanvangen in den ouden tijd; dit naar de om standigheid van plaatselijk algemeen gebruik. Aan dit verzoek werd voldaan. De gemeentebegrooting, dienst 1933, werd met af- en overschrijvingen gewijzigd. Rondvraag De heer TIJL: Besloten Is aan Timmer een toe- slag te geven voor de kinderen die de Chr. School te Herkingen bezoeken. Waar mij echter gebleken I is, dat die kinderen in geen maand de school be- zoeken, stel ik voor die vergoeding in te trekken of niet meer uit te betalen dan voor die dagen waar op die kinderen inderdaad op school zijn geweest. Het schijnt op een Chr. School nogal gemakke lijk te zijn de kinderen thuis te houden. Op de Openbare School had men al lang aanmaningen gehad en zou men me; den kantonrechter kennis maken. De VOORZITTER: Wij betalen per afgelegde kilometer, zoodat wij de opgaaf van het hoofd dier j school afwachten alvorens tot betalen over te gaan. j De heer A. VA ALPHEN: Het gaat toch niet aan de school te verzuimen? Wordt daar de ab sentielijst niet bijgehouden? De heer BREESNEE: Daarmede schijnt men op de Chr. Scholen nogal eens de hand te lichten; daarom is het noodzakelijk dat de opgaaf van het hoofd wordt gecontroleerd, alvorens tot betaling o^er te gaan De VOORZITTER zeide onderzoek toe, waarna de vergadering in gesloten zitting overging. •I. v. L. te Dirksland staat terecht wegens 't houden van den linkerkant van den weg. Verdachte ontkent. Mej. C. v. L., -11 jaar, uit Dirksland, ge tuigt dat verd. een melkslijter heeft aange reden toen hij op snelle wijze de linkerkant vtan den weg hield. Een andere vrouwelijke getuige verklaart hetzelfde. De Ambtenaar van het O.M. wijst er in zijn requisitoir op, dat de aanrijding wettig en overtuigend is bewezen. De civiele vor dering is echter zoo groot, dat spr. een ge ringe boete van f 10 subs. 5 dagen hechte nis eischt. Verdachte wordt veroordeeld tot f 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. Als gemachtigde van mej. V. komt voor de heer C. Knape. De zaak handelt over een overtreding van de arbeidswet, in de vorige zitting reeds gedee'telijk behandeld. Getuige W. verklaart, dat hij bedrijfslei der is in de smederij van mej. V. Get. zegt, dat hij wel meer alleen .ia sluitingstijd in de smederij werkzaam was. Verbalisant van Es verklaart, dat geen arbeidslijst aanwezig was. Getuige \V. had tegen hem gezegd, dat de controleur van de Arbeidswet verklaard heeft, dat geen ar beidslijst noodig was. De heer Knape raagt nogmaals of een bedrijfsleider in een zaak, waarvan een vrouw het hoofd is, voor dit feit vervolgd kan worden. Spr. vraagt of hier niet over heen gezien wordt. Het is volgens spr. een kwestie van overmacht- De kantonrechter: Er wordt hier niets over de oogen gezien! De Ambtenaar van het O. M. merkt in zijn requisitoir op dat volgens den Hoogen Raad van een bedrijfsleider zonder dat per soneel onder hem staat, niet gesproken kan worden. Get. W. is volgens hem dan ook geen bedrijfsleider, hij werkt daar alleen, en is zooais de verbalisant het populair uitdrukt: werknemer. Spr. persisteerde bij zijn eisch in de vorige zitting uitgesproken en eischte f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Verd. wordt veroordeeld tot f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. J. L. v. H., niet verschenen, staat terecht omdat hij gras gestolen heeft van een gras veld van de dames Vroegindewey te Mid- delhamis. M. K., 30 jaar, wonende te Middeihamis, heeft gezien, dat verdachte deze overtre ding gepleegd heeft. De Ambtenaar eischte f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelt verd. tot f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. C. de M„ 26 jaar, koopman te Sommels dijk, is vorige keer reeds voor geweest. De zaak was toen aangehouden opdat de ver balisant gehoord zou worden. De verbali sant verklaart, dat hij gezien had, dat verd. links in den weg gereden heeft. Eerst gin gen de voorlichten uit en toen later de ach terlichten. De Ambtenaar: Dat is niet mogelijk. Als de groote lichten uitgaan dan gaan tegelij kertijd de achterlichten uit. De verbalisant blijft bij zijn prooes-ver- baal. De verdachte zegt niets van de veld wachters te hebben gezien. Het was en s- bocht. De heer de Ambtenaar is zelf auto mobilist en u weet wel dat men dan op het verkeer let dat van rechts komt De verbalisant verklaart dat hij midden op den weg gestaan heeft en bijna rake lings werd aangereden. De verd.: Dat is sterk! Hoe kan verbali sant dit zoo zeker zeggen, als hij er zelf aan twijfelde, want verbalisant heeft mij zelf bij zich laten komen om het verbaal te reconstrueeren. De andere verbalisant wijst erop, dat het absoluut gegaan is, zooals de eerste verba lisant in het verbaal heeft gezet. De Ambtenaar acht het wettig en overtui gend bewijs geleverd en de kantonrechtei veroordeelt verdachte tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis, f 8 subs. 4 dagen, en f 6 boete subs. 3 dagen. C. v. A., niet verschenen, wonende te Sommelsdijk. Als gemachtigde komt voor J. Tr., die verklaart, dat verd. niet het hem ten laste gelegde feit: een standplaats in nemen met zijn ijswagen in Dirksland zon der vergunning gepleegd heeft. Hij is ge woon door het dorp gereden en heeft daar niet gestaan om op klanten te wachten. De verbalisant blijft bij zijn proces-ver baal. Verdachte wordt bij verstek veroordeeld. A. O., 19 jaar, bakker, B. P., 18 jaar, land arbeider, beide te Middelharnis, S. de R., 18 jaar, landarbeider te Dirksland, C. J. Kn., 18 jaar, arbeider te Dirksland, staan terecht omdat zij een wielerwedstrijd gereden heb ben op den weg van Dirksland naar Oud dorp, dus het verkeer in gevaar gebracht hebben. De Ambtenaar: Je gaf de anderen toch 5 minuten voorsprong. Verd. O.: Ja. De Ambtenaar: Dan is het een wedstrijd! De overige verdachten verklaren hetzelf de als verd. O.; P. verklaart, dat hij een uur i order thuis kwam. De Ambtenaar: Dan heb je niet eerlijk ge reden (vroolijkheid). Ook de veldwachter wordt nog gehoord. Groepjes menschen hadden staan kijken. Vermoedelijk is er oen geld gereden, maar met zekerhe.d is dit niet te zeggen. De Ambt. eischt in zijn requis'toir 5.— boete subs, twee dagen hech'enis. De Kantonrechter veroordeelt allen tot 3 boete subs, twee dagen hechtenis. C. Z. v. L., 61 jaar, landbouwer te Oude Tonge, staat terecht omdat zijn hond, die niet vastgehou l- werd, voor de tweede maal een fietsend meisje geheten heeft. Verd. zegt, dat het meisje de hond opge hitst heeft. Het meisje verklaart dat dit niet waar is. Verd. zegt, dat de hond thans gemuil band is. De Ambt. eischt Sboete snbs vier dagen De Kantonrechter veroordeelt verd, tot 8 boete subs, vier dagen hechtenis. F. C. J. v. N., 25 jaar, schippersknecht te Ooltgensplnat staat terecht omdat hij een vaartuig bestuurd had op het Volkerak niet voorzien van lichten. Verd.: Het proces-verhaal is vaisch. De Ambtenaar: Dat is een groot woord directeur! Verd.: Ik ben knecht De ander is baas. Dus het proces-verhaal is verkeerd. Na eenig heen en weer praten blijkt, dat er drie Van Nimwegens waren. Twee ervan zijn firmanten en verd. is knecht. Verd. zegt, dat alle lichten brandden. De veldwachter zoekt mij, aldus verd. De boot valt nog niet onder de bepalingen van het binnenvaartreglement en bepaalde lijk niet onder het artikel hetwelk verd. overtreden zou hebben, want in dit artikel staat, dat de boot 10 meter lang moet zijn. De Ambtenaar: Hoe lang is de boot dan? Verdach'e overlegt een brief van den ge meenteopzichter, die verklaart dat de boot 9.98 meter lang is (vroolijkheid). Verdachte: Ja weet u waarom die veld wachter me zoekt? Ik heb eens verkeering gehad met die. man z'n dochter (vroolijk heid). Get. L. Donkersloot verklaart, dat inder daad de lichten gebrand hebben. Get. was zelf passagier en heeft geholpen om het an kerlicht omhoog te trekken. De Ambtenaar stelt voor de zaak aan te houden om een onderzoek in te stellen en den verbalisant te hooren. Na eenig overleg met den kantonrechter eischte de Ambtenaar vrijspraak aangezid bet wettig en overtuigend bewijs niet is ge leverd. De Kantonrechter spreekt verdachte even eens vrij. P. v. d. Sp., 20 jaar, slager te Melissant staal terecht omdat hij een kalf mishandeld heeft bij liet vervoer. De buitengewoon-gem.-veldwachter van Dirksland, de heer v. B., verklaart, dat het kalf in een zak gedaan werd met den kop onder den rug. Verd. ontkent. Het kalf is geen halve me ter vervoerd. De Amblenaar: Verpakking hoort bij ver voer! Spr. eischt 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Do Kantonrechter veroordeelt verd. tot 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. J. G. de V., niet verschenen, wordt wegens het verkoopen van druiven na sluitingstijd, veroordeeld tot 5 boete subs, drie dagen hechtenis. J. V., 46 jaar, koopman, uit Achthuizen, staat terecht omdat hij bier heeft verkocht zonder drankvergunni.ig en wordt veroor deeld tot fS boete subs. 4 dagen hechtenis. J. A. P. niet verschenen. De zaak wordt aangehouden tot de eerste terechtzitting in de maand Februari. J. V., net verschenen, staat terecht, om dat hij zonder locstemming van de be- vrachtmgscommissie goederen vervoerd heeft. Verd. is in beroep gegaan bij den Raad van Beroep. Die Raad heeft nog steeds geen uitspraak gedaan. Get. J. Y. wijst er op, dat verd. op een bonboekje moet gaan varen. De Ambtenaar wijst er op, dat geen von nis geveld kan worden wanneer verd. nog in appèl is. De zaak wordt eveneens aangehouden. J. M., 57 jaar, landbouwer te Middelhar nis staat terecht wegens strooperij in de omstreken van Melissant. Verd. zegt dat hij wel in het bezit van een machtiging was om te jagen. Get. G. verklaart dat de haas geschoten is op het land van v. N euwentiuizen. II. VV. K. verklaart hetzelfde. J. L. H. uit Dirksland verklaart het jacht recht te hebben op het land van van Nieu- wenhuizen. Of verd. dat ook heeft, weet hij niet. De Ambt. acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischt de uitlever ng van het geweer en f 25 boete subs. 10 da gen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelt verdachte tot f 15. SOMMELSDIJK IJSCLUB „SOMMELSDIJK". Maandagavond vergaderde de IJsclub „Sommelsdijk" in hotel Spee alhier. Oe voorzitter, de heer II. van Es, opende de ver gadering, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en verheugde er zich in, dat de le den in zoo grooten getale waren opgeko men. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd Vastgesteld. Een schrijven was ingekomen van den rentmeester der Ambachtsheerlijkheid, waar in werd medegedeeld, dat volle medewer king werd verleend om bij vorst de z.g. Wil- demqnskreek in gebruik te nemen door de IJsclub. De voorzitter bracht hiervoor dank. De rekening van den penningmeester werd vastgesteld. Op de Boerenleenbank staat nog een saldo van f 186.96. Dan wordt een breedvoerige discussie ga- houden over de avondverlicliting op de ijs baan Besloten werd eiken avond de haan te verlichten tot 9 uur en des Zaterdags tot 10 uur. De leden verkrijgen gratis toegang. Niet-leden moeten f 0.10 per avond betalen. Strenge controlemaatregelen zullen worden getroffen tegen niet-betalendo niet-leden Eveneens wordt besloten bij aanhoudende of weer voorkomende vorst wedstrijden ie doen houden voor kinderen. Het bestuur wordt voor een en ander gemachtigd. Aan het slot werden enkele surprises, gra tis beschikbaar gesteld door een lid der IJs club, verloot. Na een woord van hartelijken dank voor hun tegenwoordigheid en het vragen van aller steun, opdat alles op de ijsbaan zoo goed mogelijk zal verloopen, sluit de voor zitter de geanimeerde vergadering. JAARVERGADERING De Chr. Jongelingsvereen. op G. G. ..Spreuken 23 23a" alhier zal Woensdag 13 Dec. a.s., des avonds te 7 uur. in de Chr. Geref. Kerk te Mid delharnis. haar 13e jaarvergadering houden. O.ra. zuilen de volgende inleidingen worden geleverd- Gew. Gesch. „Bileam", door vr. J. v. d. Poel; Ca techismus Zondag 17 „Christus Triumphator". door vr. D. Mans. Kerkgesch. „Het leven van Cal- viln", door vr. W. v. d. Boom, en Maatsch. onder- wern „Gerechtigheid in het sociale leven", door vr. A. J. Koster. Een slotwoord zal worden ge sproken door den weleerw. heer Ds. W. F. Laman ARBEIDSBEMIDDELING Vorige week stonden bi) den agent der Arbeids bemiddeling dezer gemeente ingeschreven: 104 landarbeiders. 6 transportarbeiders .5 metselaars, 4 landbouwersknechts, 3 schilders. 3 opperlieden. 2 losse werklieden, 1 pakhuisknecht, 1 typograal, 1 machinist groote vaart. 4 timmerlieden en 1 beton werker. Hiervan waren IJ. Zaterdag 83 geheel werkloos: HUISSLACHTINGEN Vorige week werden ter gemeente-secretarie al hier 7 aanvragen voor huisslachtingen ingediend. WILHELMINABRUG Gedurende de maana November 1.1. passeerden 33 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente. Hieronder zijn niet begrepen schepen met abonne ment en beurtschepen KOLENBOND Tot commissaris van den Kolenbond „Helpt Elkander" is in de plaats van den heer H. van Es die als zoodanig niet herkiesbaar was. gekozen de heer H. van der Velde, terwijl als bestuursleden van den Kolenbond zijn herbenoemd de heeren H. Roetman en Ph. Razenberg. KONIJNENFOKVEREEN. Vrijdag 15 en Zaterdag 16 December a.s. zal door de Konijnlokvereeniging SJC.V. „Nut en Sport" alhier, in hotel Spee de jaarlijksche tentoon stelling worden gehouden van konijnen, pluimvee, enz. Onder andere is ook ingezonden een collectie opgezette vogels. Beschikbaar zijn oun. verschil lende schitterende klasse- en eereprijzen. MIDDELHARNIS CHR. U.L.O.-SCHOOL OUDERAVOND Vrijdagavond zal door de Chr. U.l.o.-school in het gemeentelijk gymnastieklokaal een Ouderavond worden gehouden. Het program ma bevat het volgende: 1. Opening; 2. Opwekkend woord van den voorzitter; 3. Inleiding van het Hoofd der School over; „Wat hebben onze opgroeiende jongens en meisjes noodig?"; Pauze; 4. Mu- z.kaal intermezzo (piano en viool); 5. In leiding van den hoer A. P versluis over; „Christendom en opvoeding"; 6. Sluiting. In de pauze zal thee worden rondgediend JAARVERGADERING J. V. De Chr. Jongel ngsvercen. Spreuken 23 23, hoopt Woensdag 3 Dec. 's avonds 7 uur in de Chr. Geref. Kerk aan de, Hoflaan hjtar, J3e jaarv orgaderi ig te houden. Het piogiam- ma luidt als voigl; 1. Opening door den- voorzitter, Ds. Mans. 2. Jaarverslag van den secretaris. 3. Jaarverslag van den penning meester. 4. Jaarverslag van den bibliothe caris. 5. Inleiding Gewijde Gesch.: Bileam, door J. V. d. Poel. Pauze. 6. Inleiding Cate chismus Zondag 17, getiteld: „Christus rriumphator" door Ds. Mans. Pauze. 7. In leid ng Kerkgesrhiedenis: Het leven van Calvin, door W. v. d. Booma. Inleiding Maaschappelijk onderwerp: Gerechtighgid in het sociale leven, door A. J. Koster. Slotwoord en sluit.ng door Ds. W. F. Laman. GEREF. GEMEENTE Dinsdagavond half 7 zal in do Gerefor- meerde Gemeente optreden de heer van den Berg uit Rotterdam. UITVOERING „SURSUM CORDA" Woensdag 13 December zal de zangver- eeniging Sursum Corda met medewerking van het kinderkoor onder leiding van den heer Weeda een uitvoering geven in de Geref. Kerk. Als hoofdnummer zal worden gezongen Jeftha's dochter. BIJBELLEZING Hedenavond half zeven zal Ds. W. F. La man Bijbellezing houden in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoflaan. COLLECTE De collecte gehouden in de Chr. Geref. Kerk voor emeritis-predikanten, weduwen en weezen heeft opgebracht ruim 84 gulden. ARM GEBROKEN De dochter van G. J. v. Strien had het ongeluk zoodanig op het ijs te vallen dat zij haar arm brak. A. KOUDIJZER 90 JAAR De heer Adr anus Koudijzer viert van daag zijn 90sten verjaardag. De oude heer is nog kras en doet iederen dag nog zij\ weik- z aamheden. SCHOORSTEENBRAND Bij den heer D. Struik ontstond een schoor steenbrand. Het liet zich nog al ernstig aanzien, maar werd spoedig gebluschi, zoo dat erger voorkomen werd. KLAP VAN EEN PAARD De werkman J. Krijgsman kreeg zoodanig een klap van een paard, dat hij zich ernstig bezeerde en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. VORST EN IJS Door de vorst en het vele ijs moest de stoomboot Maasnimf halverwege de reis staken, hetwelk voor de passagiers niet pret tig was om den heelen nacht op de boot door te brengen. Eerst Zondagmorgen half elf was hij aan het Hoofd en konden de pas sagiers verder per tram huiswaarts. POLS GEBROKEN Het dochtertje van den heer J. v. d. Valk had het ongeluk met het schaatsenrijden te vallen en haar pols te breken. DEN BOMMEL VERVOER AARDAPPELEN. Gedurende de afgeloopen week zijn in de- z„ gemeente vervoerd 553 H.L. aardappelen. Tengevolge van het ijs varen de beurtschip pers thans niet uit, WERKLOOSHEID. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 101 werkzoekenden ingeschreven, waarvan 63 werkloozen. PROCES-VERBAAL. Door den gemeente-veldwachter is inge volge art. 245 van het wetboek van Straf recht proces-verbaal opgemaakt tegen C. van Es. POLS GEBROKEN. Mej. C. de Graaff is hij het schaatsenrij den gevallen, tengevolge waarvan zij een pols brak. SCHIETWEDSTRIJD B. V. L. A.s. Woensdagavond zal er in het gym nastieklokaal der Openbare Lagere School I door de leden van den Bijz. Vrijw Land storm alhier een schietwedstrijd gehouden worden. MOND- EN KLAUWZEER. De besmettelijke ziekte mond- en klauw zeer onder het vee van Jb. Mijs is genezen verklaard. STEMPELUUR WERKLOOZEN. Burgemeester en Wethouders hebben be paald dat de werkloozen des voormiddags ten 10 uur moeten stempelen. Degenen, die in of in de nabijheid van het dorp vvon-m moeten ter gemeenie-serretarie stempelen; degenen, die in Achthuizen en in de Zuid zijde wonen kunnen stempelen bij den heer P. Broeders te Achthuizen. BOUWVERGUNNING. Burgemeester en Wethouders hebben aan L. Bommelse, A. M. Smeets en A. C. Zoon vergunning verleend tot het bouwen van een schuurtje; terwijl zij aan J Geelhoed Lzn. en M. Bakker vergunning helihen ver leend tot het bouwen van een varkenshok. BEDEELING IN NATURA. Degenen, die in aanmerking wensrhen te komen voor bedeeling in natura door het plaatselijk crisis-comité, kunnen daartoe een schriftelijke aanvrage indienen bij den secretaris van dat comité, den heer L. Lemkes. STEUNREGELING. Men verzoekt ons te willen mededeelcn. dat het in het belang van de werkloozen is, dat zij in verband met do uitvoering dor steunregeling, hun verdiensten en andere Inkomsten met groote nauwgezetheid naar waarheid opgeven. Opzettelijke onjuiste op gave kan tengevolge hebben dat, onvermin derd een strafvervolging, uitsluiting van den steun volgt. OOLTGENSPLAAT COLLECTE De 3 maandelijksctie collecte voor de vereen, de Macht van het Kleine heeft opge bracht f 21.55. HERV. KNAPENVEREENIGING De eerste jaarvergadering van de IJerv. Knapenvereen. op G. G. „Bidt en Werkt" wordt gehouden op D.V. Woensdag 13 De cember ten 6330 uur in de Zondagsschool. RINGVERGADERING J.V. Donderdag a.s. tep 7 uur zal D.V. in de Zondagsschool der Herv. Kerk een Ringver- gadering worden gehouden van Herv. Jon- gelingsvereenigingen op Flakkee. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Saartje Donker.-loot, van Den Bommel; Ds. K. Reenders, van Leens; K. van Gelder en gezin van Hellevoetsluis; M. H. van der Made, van Den Bommel; A. Ham ster, van Scheemda. Vertrokken: T. C. Akkerman, naar Den Haag; J. Kosten, naar Wassenaar; M. IJpe- laar, naar Monster; E. Langeweg, naar Den Haag; A. Dorseman, naar Ouddorp; L. Rom- melse en gezin, naar Den Bommel; J. P H. de Best, naar Beugen; C. A. Braker en gezin, naar Medemblik; W. M. Vervloet, naar Rotterdam. WERKLOOSHEID De aanmelding van werkloozen moet van II tot 16 December plaats hebben ten ge meentehuize des morgens 10.30 uur. IJSONGEVAL M. Huyer kwam zoodanig op het ijs te vallen, dat hij in het ziekenhuis werd op genomen. SCHIETEN B. V. L. Uitslag: J. W. Korteweg 91, M. van Bins- bergen 89, Jan J. van Ree 87, A. van den Heuvel 87, L. van Kempen Dz. 87, J. C. Beik- hoff 86, B. Oorbeek 86, H. de Bonte 85, G. W. van Kempen 85, A. C. de Bruin 84, Joh. van Kempen 84, Joh. van Gurp 82, P. Koiteweg Dz. 81, L. Vermaat 80, A. van Dam 84, H. van Rossum Pz. 78, H. van Kempen 77, H. van Rossum Az. 74, T. Kiewiet 70, P. van Kempen Jz. 61. NOTARIS GEARRESTEERD Notaris A. van alhier is in arrest gesteld door den officier van justitie te Rot terdam, wegens fraude. Genoemde notaris was naar Rotterdam vertrokken om den of ficier van justitie van zijn fraude in kennis te stellen. Onmiddellijk daarna had de ar restatie plaats. Een en ander is nu eerst pu- pliek geworden, omdat hij bij zijn vertrek had gezegd, dat hij voor enkele dagen op reis moest Vrijdag is de justitie te Ooltgens- plaat geweest om ten huize van den notaris een onderzoek in te stellen; omtrent aard eri omvang der verduistering is nog niets be kend geworden, doch van betrouwbare zijde verneemt het „Vaderland", dat het bedrag zeer aanzienlijk moet zijn. Het was bekend, dat het notariaat geen beste reputatie had en dat er vele zaken werden afgedaan, die Sc/? ra Ie Lippen Gesprongen Handen een andere notaris niet wenschte te doen. Dit feit heeft meniermaal tot de conclusie geleid, dat er iets niet in den haak moest zijn, maar positieve bewijzen werden niet vernomen. De officier van justitie te Rotterdam leidt het onderzoek, dat nog in vollen gang is. Of er bewoners van het eiland gedupeprd zijn, is niet bekend. OUDE TONGE ARBEIDSBEURS In de afgeloopen week meldden zich hij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 105 landarbeiders, 6 landliouw- knerhts, 2 transportarbeiders cn 2 metse laars. UITVOERING MUZIEKVEREENIGING Naar wij vernemen hoopt de rnuziekver. „Vooruit" op Vrijdag a.s. in het gebouw dcc oude school alhier, een uitvoering te geven, COLLECTE Zondagmorgen a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk, alhier, ppn collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst komt ten bate van noodlijdende kerken en personen. CONCOURS Naar wij vernemen heelt het bestuur der nmziekvereen. „Vooruit" besloten om op 2do Pinksterdag a.s. deel te nemen aan 't alsdan te Goedereede te houden concours. VEEMARKT Op de Vrijdag j.l. alhier gehouden vee markt werden aangeboerd 27 biggen. Han del slaj). ZWEMVEREEN. „ZWEMLUST" Naar wij vernemen hoopt de zwemvereen. „Zvvemlust op 19 December een amuse mentsavond te organiseeren. Om. zal dan worden opgevoerd het tooneelstuk „Willy's trouwdag", van Otto Harting. KOSTELOOZE INENTING Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat op 22 December a.s. des nam. te vier uur, ten huize van den gemeente-geneesheer, ge legenheid zul zijn tot kostelooze inenting. Gelieve trouwboekje mee te brengen. AFLOSSING AANDEELEN GELDLEENING Ten laste dezer gemeente zijn uitgeloot: van if/2 geldleening van 19u7 groot t 38000.—, aandeel no. 27; van 4j/2 geldleening van 1928 groot f 60.000aandeelen nos. 22 en 51. De uitgelote aandeelen zuilen vanaf Dins dag 2 Januari 1934 betaalbaar zijn ten kan tore van den Gemeente-Ontvanger. DISTRIBUTIE VAN VLEESCH. Ook hier ter plaatse is reeds een aanvang gemaakt voor daartoe aangewezen perso nen, met het verkrijgbaar stellen van vleesch in blik. ONTSPANNING WERKLOOZEN. In aansluiting op ons bericht van Vrij dag j.l. dient thans vermeld te worden dat nog meerdere cursisten zich hebben aange meld voor de alhier te geven cursus tot ontspannuig en ontwikkeling van jeugdiga werkloozen. Het aantal cursisten bedraagt titans 39. MOND- EN KLAUWZEER. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer hij het vee van den landbouwer P. Buijs alhier, is thans geweken verklaard. NIEUWE TONGE IJSBAAN GEOPEND Maandagmiddag is de ijsbaan alhier voor het publiek geopend. ONZE LANDBOUWPRODUCTEN De vorige week werden van hier vervoerd 1300 balen uien en 800 balen peen. IJSONGEVAL Mej. L. v. S. had het ongeluk ojt het tja zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. WERKLOOSHEID Bij den agent van de arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 110 werkloozen in geschreven. BOTER EN MELK De prijs der roomboter is alhier f 1.90 per kg.; melk 8 et per liter. SCHIETOEFENINGEN B.V.L. Bij de gehouden schietoefeningen van den B.V.L alhier, werden de volgende punten behaald: J. Wesdorp 47, W Koppenaal 46 p. W. Drooger 46, G v d Werf 46 p., H J Vrees wijk 45 p., A K Nieuvvkerk 45 p., C v Gelder 45 p.. C Verseput 44 p., W A v Alphen 43 n. P van Prooijen 41 p., J v d Doel 41 p., J J van Heemst 40 p., D de Wille 40 p. Niet ver van Londen beheert een oudstrij der een Lelietjes van-dalen-boerderij In een recordtijd (iS dagenwerden de plantjes, na geïmpor teerd te zijn, in de kassen tot bloei ge bracht en verhandeld

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3