Gemeenteraad van Middelharnis MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 13 DECEMBER 1933 Gemengd Nieuws CAFE'S ZONDAGS GESLOTEN Waterleidingdebat 1/ Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. J. den Hollander Aanwezig alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen van de vo rige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Alvorens daarmee te beginnen, verzoekt de VOORZITTER den raadsleden in hun be schouwingen kort te zijn. Ingekomen is een schrijven van J. van t Hot!', inzake verkoop van touw door den sluiswachter. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van het Prov. Bestuur betreffende de gemeenterekening 1931. Idem, betreffende goedkeuring van een huurcontract. Deze brieven worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van J. I Krijgs man, om steunverleening. De lieer v. d. KOOY vraagt, waarom ver schillende mensclien minder uitkeering ge kregen hebben. De VOORZITTER antwoordt, dat reeds tot verhooging van de steun voor die menschen is overgegaan. De heer v. d. KOOY vraagt waarom Krijgs mail verlaging heelt gekregen. De VOORZITTER zegt, dat het Burg. Arm bestuur de steunbedragen vaststelt. De Raad kan de steunbedragen niet gaan behandelen. De heer v. d. KOOY: Ik mag toch wel weten, welke motieven Dij Burg. Armbestuur Voorgezeten hebben? De heer J. v. d. MEYDEN zegt, dat de heer V. d. Kooy dit kon weten, want de aanvrage van Krijgsman is in besloten zitting behan- de ld en daarover mogen we niets zeggen. De heer KOOTF.N zegt, dat Krijgsman in- derdaad noodlijdend is. Als werkman kreeg liij veel meer steun, dan nu van het Burg. Armbestuur. Spr. verzoekt verhooging, vooi- al met het oog op den winter. Be heer v. d. KOOY zegt, dat de heer v. d Meer eigenmachtig tegen de Wed. Opperlee gezegd heeft: je hoeft volgende week niet meer terug te komen. De VOORZITTER zegt, dat gezorgd zal worden, dat dit niet meer voor zal komen. Ilij heeft natuurlijk uit zuiniglieidsovenvegin- 8eDeShee" JClvl d. MEYDEN zegt, dat weth. Struik hem gezegd heeft, dat hij niets van de weduwe af wist. Spr. vindt het verkeeiu dat deze zaken niet door B. en W. behandeld zijn maar wet alleen door een amhtenaa»' o'e VOORZITTER zegt, dat de beer v. d. Meer op zijn advies gehandeld heelt. De heer KOOTEN vindt het treurig, dat een weduwe, die pas haar man naar t grax gebracht heeft, aldus behandeld wordt. Van dit punt wordt, op verzoek van den VOORZITTER afgestapt Ingekomen is een schrijven van het Mi nisterie van Financiën betreffende de ver lenging van aflossingstermijn voorschot Landarbpiderswet. De VOORZITTER deelt mede, dat een ver lenging van 73 jaren is toegestaan, hetwelk gelukkig is voor de landarbeiders. Aan de orde zijn vervolgens de ingekomen istukken aangaande de algeheele Zondags sluiting van de café's in Middelharnis. Van de afd. Goeree en Overflakikee van 'den Ned. Bond van Koffiehuishouders, en |van de koffielmishouders te Midelharnis zijn adressen binnen gekomen, waarin verzocht wordt de café's den geheelen dag open te houden in verband met de slechte toestand in het bedrijf. Dan is er een voorstel binnengekomen Van het raadslid C v. d. Meide, tot het open houden van de café's op Zondag en 't stet Jen van het sluitingsuur op elf uur. De heer C. v. d. MEIDE wijst er in zijn •toelichting van het voorstel op, dat een A.R Kamerlid ook gezegd heeft, dat er op Zon dag treinen moeten rijden. Ook do Amster- damsche burgemeester, een a.r. man, ver strekt dansvergunningen voor den Zondag. Spr. doet een beroep op alle raadsleden om algeheele sluiting te voorkomen. Voorts wijst de heer v. d. Meide er of), dat in du Schrift, noch in de Geloofsbelijdenis iets te vinden is, over de sluiting van de café's om 10 uur. Spr. stelt dan ook voor 't Sluitingsuur op elf uur te stellen. Tenslotte is er een voorstel van de heeren Vermaas, Koottyi, Vroegindewey, Doornbos pn Vogelaar, om de herbergen des Zondags gesloten ïe houden. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en |W. de toestand willen handhaven zooals hij is. Ook vinden B. en W. geen reden om het sluitingsuur op 11 uur te stellen. De heer VERMAAS merkt allereerst op, tlat het bekend is, dat spr. wil ki>men tot algeheele Zondiagsluiting. Wij verwaShten zeer zeker bestrijding, maar ae wijze van strijden, die de heer C. v. d. Meide Toepast kan niet door den beugel. Zijn opmerking, dat nergens in de Heilige Schrift of in de Geloofsbelijdenis iets staat over de sluiting van de café's om tien uur, hoort wel thuis an den mond van een atheïst of godlooche naar, maar niet in den mond van een Chris ten. Men mag de Schrift en de Geloofsbe lijdenis niet gebruiken, om te zeggen, dat do café's tot elf uur open moeten blijven. De heer J. v. d. MEYDE: Wil de pers aan- teekenen, dat hier C. v. d. Meide bedoeld wordt. Anders zonder, de menschen soms denken, dat ik het ben! De heer VERMAAS stelt dan ook voor, om het voorstel van den heer C. v. d. Meide te verwerpen en zijn voorstel over te nemen. Wij beroepen ons niet op het woord van menschen, maar op Gods Woord, dat zegt, dat de Sabhathdag geheiligd moet worden. De heer C. v. d. MEIDE wil niet spreken over de godsdienstige zaken, daartoe noo- digt spr. den heer Vermaas uit, om bij hein een avond op visite te komen. Spr. wijst erop, dat het voorstel van de heer Vermaas r/ibelachelijk is. De heer VROEGINDEWÈI.T. Ik heb het stukje van den heer v. d. Meide gehoord. Hij heeft zijn meening daarin uitgedrukt en daar heb ik geen bezwaar tegen. Elk mag zijn meening hebben. Spr. kan het echter niet begrijpen dat B. en W. voorstel len de cafe's op Zondag open te houden. Wanneer er op Zondag zooveel verteerd wordt, dat de caféhouders er van kunnen bestaan, is dat diep treurig. Dat er vreem delingen zouden zijn, waarvoor de cafe's open zouden moeten zijn, kan ik niet begrij pen. De burgers bezoeken de cafe's en doen het hier. We kunnen het van B. en W. niet begrijpen, dat ze met overgaat tot Zondags- sluiting nu liet mogelijk is zo heelemaal te sluiten. Het is niet onze dag maar Gods dag. Ik hoop dat de Raad het voorstel aan zal ne men van algeheele Zbndagssluiting en dat hij nog niet zoo diep is gezonken, dat hij den Zondag niet wil heiligen. Wat de verlenging van het sluitingsuur tot 11 uur betreft, ik ben er tegen. Willen de menschen wat drinken dan kunnen ze thuis een kop koffie krijgen. Ik weet, dat als er een vergadering is de Burgemeester steeds de gelegenheid biedt om langer dan slui tingstijd te vergaderen. Op Zondag kan ik me dat niet van hem begrijpen. Ik hoop dat B. en W. toch nog met het voorstel zul len komen om de cafe's op Zondag te slui ten. inderdaad liet drankmisbruik is sterk af genomen en daarom moeten wij algeheele Zondagssluiting van de cale's toejuichen. Als we dat doen, dan heeft elk meer vrij heid dan de gebondenheid van de men schen die daar heengaan. De VOORZITTER. Ik hen nu al twaalf ja ren hier. Dit college is precies hetzelfde als het vorig college, dat hetzelfde standpunt innam, li zegt zelf, dat liet drankmisbruik zeer beperkt is. De laatste jaren is liet vast niet meer dan vroeger. Wanneer de cale's gesloten worden, dan bereiken we daar nog niet het beoogde doel mee, want dan wor den dc menschen lid van de sociëteit en die is Zondags wel open. Er wordt zoo gespro ken over aimoe, maar u moest eens weten wat daar per jaar ontvangen wordt. Wan neer de cafe's dicht gaan dan zullen zij, die gewend zijn om om half een een bittertje te gaan drinken, naar de sociëteit gaan, die natuurlijk veel drukker bezocht zal worden B. en W. staan er machteloos tegenover en wijzen het voorstel af, omdat wij niet een verbetering van den toestand inzien, maar een verplaatsing naar de sociëteit. De lieer V'RÜEGINDEWIJ zggt dat het geen beschuldiging van B. en W. is. In dien tijd heb ik niet geweten, dat de cafe's den ganschen dag gesloten mochten worden. Dat is de oorzaak waarvan het me nu tegen valt. De kwestie van de sociëteit neemt onze verantwoording niet weg. Die kunnen we niet sluiten maar laten we het bij den Mi nister probeeren. Het is een hol, een ver keerde plaats, waar alle menschen maar vrijelijk in en uit kunnen gaan.. De Regee ring kan daar wel verandering in brengen. Ik acht de sluiting van de cafe's noodig, ten eerste omdat het een ontheiligen is van Gods dag en ten tweede omdat het geld weggooien is. Wat we kunnen doen moeten we doen! De heer KOESE vreest, dat er nog meer sociëteiten zullen komen als het voorstel- Vermaas wordt aangenomen. De heer VERMAAS. De Raad is verant woordelijk zoover te gaan als hij kan. Wij moeten verzoeken dat in dergelijke pest- holen en nachtkroegen waar gedobbeld wordt, politieinvallen worden gedaan. De VOORZITTER zegt, dat in besloten zit ting mededeelingen hieromtrent zullen wor den gedaan. We zullen trachten de toestand zoo gauiw mogelijk te doen eindigen. De heer KOOTE sluit zich aan bij het go sprokene door de heeren Vroegindewij en Vermaas met een beroep op de Wet des Heeren. De heer KOESE vraagt of de héér Ver maas door de Zondagssluiting niet meer bier zal verkoopen. De heer VERMAAS. Als de heer Koese niets anders te zeggen heeft, kan hij beter zijn mond heelemaal houden. De heer C. v. d. MEIDE zegt, dat het hem persoonlijk niet bekend is, dat er in de socië teit iets gebeurd, dat niet goed ia Het zijn nette menschen, maar misschien moet ik dat dan in twijfel trekken, maar zeer juist is opgemerkt, dat het kwaad dan wordt verplaatst. Nu worden de cafe's gesloten en den men schen gebracht naar plaatsen die in den Gemeenteraad van Middelharnis, rotkroeg en pestholen worden genoemd Dat is van christelijke menschen een verkeerd stand punt. Door deze cafesluiting wordt het volk buitengewoon geprikkeld. De VOORZITTER brengt het voorstel- Vermuas c.s. in stemming. Het wordt met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Wethouder Slis, C. v. d. Meide, Koese en v. d. Kooij. Ingekomen is een schrijven van het raadslid J. van der Meide inzake het op breken van de 'straten. Adressant is van meening, dat een overeenkomst aangegaan moet worden met de Emgo, de waterleiding en de gasfabriek, dat de straten op kosten van deze bedrijven, wanneer ze opgebroken worden voor waterleiding- of gasbuizen en electrisohe kabels, weer in orde gemaakt worden. De VOORZITTER merkt op, dat het met den Westdijk en het Zandpad zoo is gele gen dat door de waterleiding alle buizen uit den grond gehaald zijn. De gasfabriek heeft op zich genomen, dat zij als tegen prestatie voor de bestrating zal zorgen. De toestand is erg, maar er is weinig aan te doen, want men kan toch niet af gaan straten wanneer men weet, dat binnen kort de heele zaak weer opgebroken moet worden voor het aanleggen van de zijleidin gen van de waterleiding. De heer ,1. v. d. MEIDE weet niet of de voorzitter zijn verzoek heeft begrepen. Ik stel me voor, dat op de Voorstraat b.v. links eerst de kabel van de Emgo en anderhalve meter weder de buis van de gasfabriek en weer iets verder de buis van de waterlei ding ligt. Wie zal nu uitmaken, wanneer het straatdek opgebroken wordt door deze maatschappijen, en de straat vernield is, wie de schuldige is van ai die ongerechtig heid. De finantieele toestand van de ge meente is van dien aard, dat al die her stellingen niet ten koste van de gemeente kunnen geschieden. Wat ik er van zie ko men. Mijn bedoeling is door den gemeente opzichter na te laten gaan wie de schul dige is. De heer VOGELAAR zegt dat reeds meer dere malen besloten is een dergelijke over eenkomst met de bedrijven te treffen. De heer J. v. d. MEIDE: Secretaris, ik wil in de notulen hebben, dat ik gezegd heb, dat het de gemeente veel geld zal kosten. Dan is het aan mijn verantwoor ding! De heer DOORNBOS, acht het eveneens noodzakelijk, dat de straten onder toezicht van den gemeenteopzichter in orde won den gebracht. De heer VOGELAAR: Er is niets op te gen dat de heer v. d. Meide de straten goed wil laten maken, maar we hebben nu al enkele malen de toezegging van B. en W gekregen dat de zaak in orde zou komen en nu ook weer. De heer v. d. Meide zegt altijd het volste vertrouwen te hebben in B. en W. Laat hem dat dan toonen. De heer J. v. d. MEIDE: Ik zal het her halen. tot vervelens toe. De VOORZITTER: Dan zullen wij u dat met de ons ten dienste staande middelen beletten! Ingekomen is een adres van P, van Splunter .inzake aanslag schoolgeld. Adres sant verzoekt ontheffing omdat geen in komstenbelasting wordt genoten. In .beslo ten zitting zal hieroever gehandeld worden. Ingekomen is een schrijven van de com missie van beheer voor het gasbedrijf. De commissie deelt mede, dat de winst over 1931 en 193:2 t' 7127.50IA heeft bedragen en uitgekeerd kan worden na goedkeuring van den Raad. Middelharnis ontvangt ongeveer f -1000. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten, waarin meegedeeld wordt de conti nueering van de korting op de jaarwedden, van burgemeester, secretaris en ambtenaar van den Burg. Stand over het jaar 1934 Op voorstel van den Voorzitter wordt dit bij de begrooting behandeld. Aangeboden wordt door Mr. Nijgh uit Hel- levoetsluis een tweetal foto's, één van wij len den heer Van Weel, burgemeester van Middelharnis en één van den grootvader van den schenker, wijlen den haar Nijgh secretaris van de gemeente. De conditie is er bijgemaakt, dat liet portret van den heer Van Weel in de burgemeesters kamer zal hangen. De VOORZITTER stelt voor de portretten in clank te aanvaarden. Het is altijd een prettige gedachte, dat zij, die hun beste krachten voor de gemeente gegeven hebben, door middel van een portret in de herinne ring voort blijven leven. De heer VROEGINDEWEI kan zich heel goed vereenigen met het voorste! van B. en W. Als jongen kan ik me, aldus spr., den ouden heer Va>n Weel nog zeer goed herinneren. Ook de heer Nijgh heelt jaren lang de gemeente trouw gediend Spr zou den schenker willen verzoeken ook van zijn vader, den heer Nijgh een portret te schenken. De heer VOGELAAR: Is het piet onbe scheiden om een geschenk in dank te aan vaarden en meteen nog meer te vragen? (Vroolijkheid). De heer VROEGINDEWEII: Ik geloof niet dat Mr. Nijgh ons dat kwalijk zou nemen. Punt 2 van de agenda is de herstemming over de verordening van B. en W. inzake het parkeeren op de Voorstraat enz. Vorig maal staakten de stemmen, omdat de heer Vroegindeweij toen niet aanwezig was. De heer VROEGINDEWEIJ zegt tegen liet voorstel van B. en W. te zijn, zoodat de verordening met 0 tegen 5 stemmen werd afgekeurd. B. en W. zullen met een nieuwe verordening komen. Aan de orde is dan de vaststelling van de gemeenschappelijke verordening tot uit voering van de Vleeschkeuringawet. De hoofdplaats voor het keuringsdistrict is Middelharnis. De heer VROEGINDEWEIJ vraagt of het hoofd van den dienst, de veearts, niet in Middelharnis, de hoofdplaats, moet komen wonen. De VOORZITTER: Ja, dat staat in de verordeningl De verordening wordt daarna vastgesteld Aan mej. Waterman en den heer H. I. Deijs, beide werkzaam als leerkrachten aan de Openb. Lagere School alhier wordt eervol ontslag verleend. D,e heer C. v. d. MEIDE: Is dat in het be lang van het onderwijs en is er overleg gepleegd met hoogere colleges? De VOORZ. antwoordt dat Mej. Water man met pensioen gaat en dat de heer Deijs een overtollige leerkracht is. Dit be sluit is in overleg met het schoolhoofd ge nomen. De Minister wil het zoo hebben. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen de heeren A. Krijgsman, A. Koese, J. Antsemn en J. Timmers. Tot iid van de Commissie van toezicht op het Middelb. Onderwijs wordt herko zen de heerH. F. Dorreboom. Tot regent van het Burgerlijk Weeshuis wordt herbenoemd de heer J. Boeter. Dan is aan de orde, de vaststelling van de reke ning 1932 en de begrooting 1934 van het Burgerlijk Weeshuis. De VÓORZ. deelt mede, dat de rekening 1932 nogmaals door de commissie is nage zien. De heer VOGELAAR brengt namens de commissie versloft uit. Spr. zou allereerst willen zeggen, dat het publiek een verkeer de gedachtengang in de pers heeft meenen te vinden, hetwelk misschien het gevolg is van de veelzijdige besprekingen in de vo rige vergaderingen. Er is een verkeerde conclusie getrokken, alsof de rekening niet in orde zon zijn. Er is echter geen reden tot op- of aanmerking geweest. Het ging meer over de vorrïï van boekhouding dan over de kas. Er is dan ook niet het minste wantrouwen Het spijt de commissie, dat door sommige menschen een verkeerde conclusie is getrok ken, waardoor een blaam op den boekhou der wordt geworpen. De commissie heeft de uitgaven en inkomsten nagegaan. De rekening is perfect in orde. Alleen de wijze van boekhouden was niet naar ons genoe gen. Ons is toegezegd, dat het volgend jaar de boekhouding meer overzichtelijker zal zijn. De ontvangsten hebben bedragen f 19.004.58 de uitgaven f 15.340.31 en het batig slot m 36.064.27l/2- Spr. deelt vervolgens mgde, dat de com missie het noodzakelijk acht, dat niet tel ken jare de geheele commissie aftreedt maar elk jaar één lid. De twee die over zijn blijven ingewijd en zijnbeter op de hoogte terwijl er tocli telkens nieuw bloed in komt. De VOORZ. zegt dat hier tegen geen be zwaar is. Spr. deelt mede, dat bij de behan deling van de begrooting B. en W. voor zullen stellen het accountantsonderzoek niet 4 keer per jaar maar tweemaal per jaar te doen plaats vinden. De heer J. v. d. MEIDE wijst er op, dat de rappoi'teur nu de zaak zoo heeft voorge steld, dat de boeken colkomen in orde zijn bevonden. In de vorige vergadering is er reeds over gesproken en de pers heeft het een beetje voorgesteld, alsof de regenten va gebonden waren. Wanneer er het vorig jaar vóór de raadsvergadering over gesproken was had al die soeza achterwege kunnen blijven. Spr. richt zich vervolgens tot den heer Ver-maas en verwacht, dat deze nu wel tevreden zal zijn, en gerust kan gaan slapen. Hij kan zijn stokpaardje: het stukje van f 100.— nu laten rusten. De heer VERMAAS wil op een zeer zach te wijze den heer v. d. Meide antwoorden. Vorig jaar heeft spr. de rekening nagezien en nu is de zaak in orde. De rekening wordt daarna goedgekeurd. Ook de begrooting 1934 voor het Burger lijk Weeshuis wordt op voorstel van den rapporteur van de commissie, den heer C. v. d. Meide, goedgekeurd met een eind cijfer van 22.486.75. Het suppletoir kohier hondenbelasting 1934 wordt met 14 aansla gen tot een bedrag van f32.vastgesteld Dan is aan de orde liet voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldlee- ning van f20.000.bij de Bank van Ned. Gemeenten tegen een rente van 4%. Nadat de heeren Vroegindeweij en Ver maas gevraagd hebben, of het leenen hij een particuliere maatschappij niet voordee- liger is en de voorzitter aangetoond heeft, dat dit niet het geval is, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot het geven in erfpacht van een perceeltje grond bij de O.L. Scholen aan de Erngo en van een per ceeltje aan de Juliana van Stolberglaan en aan de Prins Hendrikstraat aan A. en D. Maris wordt m.a.s. aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de verordening op de beschikbaar stelling van drinkwater brengt een langdurige bespreking met zich mee. De heer VROEGINDEWEIJ: Is dat een verordening door het gemeentebestuur op gesteld? De VOORZ. Neen, met Ged. Staten is over leg gepleegd. Ged. Staten achten een derge lijke verordening noodzakelijk. De heer VROEGINDEWEIJ. Eerst hebben we in de bouwverordening vast moeten stellen dat de menschen aan moeten slui ten en nu gaan we vastleggen, dat ze di rect aansluiten moeten. Nu kan ik, als ik de verordening goedgekeurd heb, B. en W. ontheffing verleenen als er goed regen water is. De Burgemeester van Melissant heeft echter gezegd, dat al het regenwater afgekeurd zal worden. Spr. begrijpt niet waarom een verordening als deze noodig is. Nu mogen de menschen die gemoedsbezwa ren en geen geld hebben om te betalen, twee maanden gaan z tten dus dat gaat nogal (vroolijkheid). De menschen worden achter slot en grendel gezet en verdienen dan heelemaal niets en het slot is dat die menschen hun leven lang in de gevangenis doorbrengen. Spr. kan zich er nooit mee vereenigen, dat zulke zware straffen wor den toegepast en zal nooit kunnen aanvaar den, dat iemand daarvoor met f300 boete gestraft wordt. Het is hangen of branden. Da tijd is veel gevaarlijker dan de inquisi- tie-tijd. Nu moeten we sterven en toen rnoch ten we nog blijven leven, als we berouw toonden. Nu mogen we in de gevangenis sterven. En dat in een tijd dat er zooveel mensclien in nood verkeeren! Hoe is het mogelijk zoo'n verordening vast testelleni In Middelharnis zijn er zeker honderd die onmogelijk kunnen betalen. Spr. hoopt, dat, als het juist is, dat de heer v. d. Meide gezegd heeft, dat Mid delharnis heoger staat dan andere gemeen ten, Middelharnis dat ook zal bewijzen, door de verordening niet goed te keuren. De VOORZITTER zegt, dat de heer Vroeg indeweij de zaak wel wat te zwart kleurt. Het is niet zoo erg als het voorgesteld wordt. In de eerste plaats is deze verorde ning gemaakt voor menschen, die het dubbel en dwars kunnen betalen. Wanneer deze menschen niet willen zal deze verordening worden toegepast. Dan wat betreft de menschen, die niet kunnen betalen. Er zijn al gemeenten waar de menschen voor over de 50 pCt. hebben aangesloten. In Middelharnis zijn er al 30 pCt. ongeveer. En dat zal wel meer worden. De zaak zal niet zoo angstvallig bekeken worden. De verordening zal zoo soepel mogelijk worden toegepast. Alle gemeenten hebben de verordening aangenomen behalve Middelharnis en Som- melsdijk en als we rekenen dat er in het geheel 70 a 80 pCt. van de bevolking aan zullen sluiten, dan behoeven we niet zoo bezorgd te zijn. Wat nu de regenwaterkwestie betreft, aangetoond zal moeten worden, dat het deugdelijk water is. Wanneer niet betaald lean worden, dan zal daar natuurlijk mee gerekend worden. De verordening' zal toege past worden voor menschen, die niet willen betalen, maar het wel kannen. De heer DOORNBOS sluit zich aan hij het betoog van den heer Vroegindeweij. Spr. wil van den Voorzitter hooien, waar aange geven sta jt de datum, waaróp aangesloten moet worden. De VOORZITTER zegt, dat dit er niet in staat Spr. wijst erop, dat als deze verorde ning niet vastgesteld wordt, nagegaan zal worden hoeveel perceelen niet aangesloten zijn en hoeveel geld niet opgebracht is. Het tekort moet dan uit de belastingen worden aangezuiverd, zoodat die verhoogd moeten worden. Spr. gelooft, dat het mee zal vallen. Er is nu reeds 30 pCt dat aangesloten heeft en het zal wel meer worden. De heer DOORNBOS zegt, dat er geen rechtsgrond voor de toepassing van de ver ordening aanwezig is, als geen öatuhi op genomen wordt. De heer VOGELAAR: Dan kan de heer Doornbos de verordening rustig aanvaarden. Het zal dan wel meevallen. De heer DOORNBOS: De voorzitter kan nu wei zeggen dat er een soepele toepas sing zal zijn, maar er kunnen veranderingen komen en dan wordt streng toegepast. Er zijn tal van menschen, d'ie zich de weelde van waterleiding niet kunnen ver oorloven. Spr. is er tegen omdat geen datum is aangegeven. Staat die er niet in, clan gaan de menschen oneindig vrijuit. Wan neer er een tekort is zal dit omgeslagen worden in de belasting. Zij die zich de weelde van waterleiding kunnen veroorle- ven kunnen heel wat beter een klein be drag aan belasting betalen. De VOORZITTER wijst er nogmaals op, dat de verordening alleen toegepast zal wor den tegen menschen, die wel betalen kun nen. De heer DOORNBOS: De rechter moet een rechtsgrond hebben en die is er niet! De heer VOGELAAR: Als ik Doornbos'red» goed beschouw moe, ik concludeeren, dat de verordening nog niet scherp genoeg belijnd is. Het is dus beter, dat er een datum be paald wordt. De heer DOORNBOS vraagt zich af hoe de raad een dergelijke verordening kan goed keuren met een dergelijke verplichting. De VOORZITTER zegt, dat die datum niet noodig is. Deze verordening, aldus spr., is door zeer bevoegde menschen samengesteld. De heer DOORNBOS betreurt het, dat geen datum is aangegeven. Die is stilletjes ver zwegen. Nu komen ze als een boeman met zulke dreigementen. Ik hoop, dat de men schen zich niet zullen laten verleiden. De heer VERMAAS sluit zich aan rij het geen gezegd is door de heeren Vroegindeweij en Doornhos. Er zijn meer dan 100 menschen die niet kunnen betalen en nu door deze vei'ordening geforceerd worden tot aanslui ting. De voorzitter spreekt nu wel van een soepele houding, maar als dat niet vastge legd wordt, wie zal dan de grens vaststellen? Het regenwater zal gekeurd worden, maar heeft de praktijk niet geleerd, dat al het regenwater afgekeurd zat worden? Een door de gemeente verkregen toestem ming bij een dergelijke verordening is van onwaarde. De VOORZITTER: De verordening is sa mengesteld door een jurist, doorkneed in het administratief recht en op tal van plaat sen is een dergelijke verordening vastge steld. De heer VERMAAS: De kantonrechter te Zutphen heeft anders een veroordeel ing op grond van deze verordening niet erkend. De VOORZITTER: Dat was een andere verordening. De heer KOOTE sluit zich aan bij de hee ren Vroegindewey, Doornbos en Vermaas De prins van Wales ontsteekt de eeuwige lamp in de St. Albert Hall te Londen, tér gelegenheid van de viering van 't Toe. H. feest. De bloemlezing van den voorzitter heeft het alles zoo prachtig voorgesteld. Als het dan zoo mooi is, en als er dan zooveel ani mo voor de waterleiding is, dan is zulk een verordening totaal overbodig en behoeven de menschen niet de gevangenis in en behoeft niet gedreigd te worden met een zware geldboete. Van hoogerhand wordt steeds aangedron gen op bezuiniging. Nu worden de menschen gedwongen iets te koopen wat ze niet n-oo dig hebben. Op die manier gaan we zoo zachtjes aan Russische toestanden krijgen. Nog iets: Toen de waterleiding hier aan genomen is, is door ir. Visscher een aan sluitingstermijn van vijf jaren genoemd. Er zou niet streng opgetreden worden. Wat is daar van terecht gekomen? De heer C. v. d. MEIDE: Als er vandaag nog beslist zou moeten worden, zouden ver moedelijk alle gemeenten togen de waterlei ding stemmen. Ze is er nu eenmaal op Flak- kee en nu moeten we die waterleiding ren dabel trachten te maken. Voor saboteeren voel ik niets. Over de verordening valt echter nog te spreken. Is het niet mogelijk dat ze anders gesteld wordt, zoodat de rechter wel veroor deelt, maar zonder toepassing van straf of zelf de boete vaststelt. Een geldboete van 300 is spr. wel wat hoog. We geven den rechter nu het wapen zelt in handen. De heer VOGELAAR: Dat staat er niet in. Met 300 is het maximum bedoeld. De VOORZITTER: Geen enkele rechter zal zoo maar direct de maximum-geldboete van 300 toepassen. Ai leen bij meerdere over tredingen achter elkander moet d'e rechter deze geldboete kunnen eischen. De heer VERMAAS vraagt of er gesn andere mogelijkheid is, bijv. door evenals bij de waterleiding in Overijssel ,waar het Rijk 50 subsidie heeft gegeven, de regee ring om een rijkssubsidie te vragen en haar van de moeilijke toestand op Flakkee te overtuigen? Aan Terneuzen is ook renteloos voorschot verstrekt. Dat heeft men vermoedelijk vroeger ver zuimd. Misschien kunnen we ook veriasin van rentetype verkrijgen. De 100.000 gulden die Flakkee per jaar moet opbrengen is te veel. De VOORZITTER antwoordt, dat bij Ged Staten reeds verzocht is om renteverlaging van de conversieleening. Antwoord is nog niet ingekomen. Wat het andere betreft, het Rijk betaalt absoluut niets, de Provincie ook niet. Spr. wijst er vervolgens op, dat bijna geheel Ne derland van waterleiding voorzien is, alleen Flakkee maakt een uitzondering en komt in dit opzicht achteraan. Daarbij kan de waterleiding nog andere perspectieven brengen. Flakkee heeft in den landbouw een bijzonderen naam, het is een van de beste landbouwstreken. Wij willen geen uitzondering maken met andei'e stre ken. Verschillende landbouwers hebben er reeds bij de stichting op aangedrongen: sluit ons aan voor ons vee, en in de laat ste vergadering hebben wij besloten een zoo danige regeling te treffen, zoodat deze men schen ook des zomers water voor hun vee kunnen krijgen. Dan is er nog een mogelijkheid, ni. dat zich op Flakkee kleinindustrie zal ontwik kelen. Het zou echter struisvogelpolitiek zijn door te beweren, dat het geen moeilijke tijd zou zijn. Daar worelt rekening mee gehon den. Wanneer de heeren straks zullen hoo- ren, dat 80 van Flakkee zich aangesloten hebben, dan hopen we, dat van de veror dening alleen maar de uitzonderings gevallen van toepassing zuilen zijn. De heer VERMAAS zegt, dat kleinindustrie maar een begrip :s, waar we niets aan heb ben. Als ik de handel naga, aldus spr,, dan zeg ik, neen, op de vraag of dat mogelijk is. Wat Terneuzen betreft dan weet ik dat er nu reeds Kamerleden zijn, die zeggen: laten we de waterleiding, gezien de slechte tijds omstandigheden, uitstellen. Gezien de gewel dige achteruitgang vind ik het gek om tot een waterleiding over te gaan. De heer DOORNBOS: Laat de menschen dan vrij als het zulk een toekomst heeft. De VOORZITTER: Dat komt omdat het gemeenschajjsgevoel hij u zoo slecht ontwik keld is. D-?t is de zaak! Het zijn meestal dergelijke menschen, die voor de waterlei ding niets voelen. Men wil water hebben voor z'n auto, closets, badkamer enz., maar er niets voor betalen. De heer DOORNBOS: Ik heb er niets op tegen dat tegen die menschen maatregelen genomen worden. Hoe kan men echter men schen verplichten, die niet kunnen betalen? De VOORZITTER: Als het zoover komt dan zullen wij daar zeer zeker reken'ng mee houden. Maar er zijn massa's menschen, die voor een gemeenschappelijk belang niets over hebben, maar voor allerlei andere din gen, die geen nut hebben. Dat menschen, die niet kunnen betalen in de gevangenis geworpen zouden worden, daar zou ik nooit aan mee willen doen. Daar kennen de heeren me toch wel voor. De heer KOOTE: De menschen worden uit geknepen als een citroenl De VOORZITTER: Er zijn menschen, die voor 36 water voor twee closets, badkamer en hun aut» of tuin willen hebben en dat gaat niet. Is het billijk, dat deze menschen meer betalen en dat aan de toestand, dat een groot deel van de bevolking dag in dag uit met water moet slepen, een einde komt? De heer KOOTE: De voorzitter heeft nog een rozenkransje op de waterleiding gewor pen, maar ik zie niet welke kleinindustrie er door de waterleiding zou moeten komen, misschien een zeepfabriek om zeep te leveren voor het schoonmaken van de goe deren, die geel worden van het leiding water. De VOORZITTER: Ik heb gezegd, dat de mogelijkheid er zal zijn, dat er kleinindustrie kan komen. Maar we stappen van de Zctd-k elf De heer VROEGINDEWEY: Ik nog niet! Ik geloof wel, dat de verordening goed oji- gemaakt zal zijn. Daarom ben ik er juist zoo bang voor. De menschen moeten aan sluiten, of ze willen of niet! Nu zegt (b> voorzitter, dat de landbouwers om water vragen voor hun vee, maar prof. Visscher of ir. Visscher heeft gezegd, dat het huishoudwater is, dus geen veewater. Daarbij is er gezegd, dat er maar voor 50 jaren water genoeg zal zijn. Dat vindt spr. te kort, want dan zouden we na dien tijd allemaal weer regenbakken aan moeten gaan schaffen en zijn we weer even ver. (Vroolijkheid.) Sjir. zou de mensclien daarom vrij willen laten. Ook stelt spr. voor de boete op 50 cent te stellen met een dag en een nacht hechtenis. We kunnen ook de zaak uitstel len. Laten we zoo wijs zijn. De VOORZITTER.' Er is hier vroeger al op alle mogelijke manieren geprobeerd ora aan te toonen, dat er geen water genoeg zou zijn. Het is echter niet gelukt. De directeur van de Mabey heeft gezegd, dat hij ervan overtuigd was, dat er water genoeg zou zijn. De knapste menschen, o.a. de directeur -ven het Rijksbureau, hebben gezegd, dat er voor geslachten volop water zal zijn. Ook „in een grootc gemeente heeft men 25 jaren geleden een spoedeischende vergadering gehouden, omdat men bang was, dat er over 25 jaren geen water genoeg zou zijn. Nu heeft deze gemeente nog volop water. Daarover behoeven we ons crus niet druk' te maken. De heer KOESE zegt niet tegen de water leiding maar tegen deze waterleiding te zijn. De VOORZITTER brengt de verordening daarna in stemming. Tegen stemmen ie heeren Koese, Vroegindeweij, Doornbos, Koote en Vermaas. Daarna gaat de Raad over in geheime zitting om de reductie op de pachten te be spreken en de vergadering wordt dan niet meer geopend vanwege het vergevorderde uur en het feit, dat verschillende raads leden reeds zijn verdwenen. De overige agendapunten worden in eert volgende vergadering behandeld: 17. Bespreking reductie op de paenten. 18. Vaststelling pensioensgrondslagen. t 19. Wijziging gemeentehegrooting 1933. 20. Wijziging gemeentehegrooting 1934. i 21. Wijziging steunregeling. ONDER HET IJS GESCHOTEN EN VERDRONKEN Vrijdagmiddag 4 uur had op de Prinsengracht te Amsterdam een tragisch ongeluk plaats. Een 29-jarige expeditieknecht in dienst bij de druk kerij Anderson in de Kerkstraat, reed mei zijn driewieler in de Prinsengracht. Hij zakte met het tamelijk zware voertuig door het ijs. waar hij on middellijk onder schoot. Onmiddellijk werden politie en brandweer gewaarschuwd, doch de voorbijgan gers. die het ongeluk uit de verte hadden zien gebeuren, waren er niet zeker van, dat de expeditie knecht nog op de driewieler zat, toen deze in het water reed. Aanvankelijk had het dreggen geen succes, zoodat de assistentie van een pol'.tieboot werd ingeroepen. Ruim een uur na het gebeurde werd het lichaam van den man gevonden Het slachtoffer is niet gehuwd. VERDRONKEN De 21-jarige H. Keuters, stoker der trico tage-fabrieken onder Aarle (N. Br.) ver scheen niet op de fabriek. Het bleek, dat hij wei van huis was gegaan. Men veronderstel de dat hij op weg naar zijn werk. met zij'n. fiets nabij sluis 7 waarschijnlijk van het rij wielpad was geraakt en in de Zuid Willems vaart was gereden. Het personeel van de sluis heeft gedregd en het lijk van den jon geman opgehaald. Het werd naar de nabij- ligigende ouderlijke woning vervoerd. EEN SMOKKELTRUC De smokkeltrucs worden aan de Neder- landsch-Belgische grens hoe langer hoe ge raffineerder. Aan de grens stonden Donder dag smokkelaars gereed met verschillende zware koeien. De Belgische smokkelaars speurden echter onraad en één van hen tros er nu met een magere koe op uit, de kom miezen tegemoet. Toen de kommiezen dicht genoeg waren genaderd joeg hij de koe over de grens. De kommiezen stelden alles in het werk om de koe te vangen, terwijl in dien tijd de smokkelaars met de vette koeien on gehinderd de grens passeerden. EEN MEISJE GESCALPEERD In de tricotagefabriek der fa Schmidt te Wildervank is liet 18-jarig meisje van W. met een in werking zijnde machine in aan raking gekomen. Haar harerj werden totaal afgerukt. In ernstigen toestand is het slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. 1

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2