GROOT VERKOOPS - ONDERZOEK ANT MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 9 DECFMBER 1933 WOEN Kerk en School Hulp van Fifty-Fifty rookers wordt ruim beloond. RUIME BELOONING Land- en Tuinbouw. Steu n Gemengd Nieuws* WAT DE HAND VINDT BIN NED. HERV. KERK Beroepen: Te Eexta (toe?.)J. J. van Oosterzee te Tjerkgaast. Aangenomen: Naar Sneek (vac.-H. W. te Winkel), Jac. Treffers te Marken. Bedankt: Voor Sliedrecht (vac.-G. J. G. de Bel), Jac. Treffe-s te Marken. Voor Ni.jkerk, G. (vac.-P. J. van Melle), H. A. de Geus te De Bilt (U.). GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Huizen (N.-HS. Hoek stra te Lo'lum en G. Zey'! te De Glind (U.). Te Burunr. cand. Th. J. Kerssies te Wil- dervank en cand. T- H. Meedendorp te Assen. Aangenomen: Naar Lemele en Leme- lerveld, cand. A. J. W» Vogelaar, hulppred. te Nijmegen. CÜR. GEREF. KERK Aangenomen: Naar Den Helder (als voorganger), Jac. Rebel te Huizen fN.-Il.). GEREF/ GEMEENTEN Bedankt: Voor Tholen, J. Fraanje te Barneveld. Ds. C. L. F. VAN SCHELVEN" Ds. C. L. F. van Schelven, em.-pred. der Geref. Kerk te Wageningen, thans woonachtig te Driebergen, is in zijn huis een ongeval over komen, waardoor hy een bekkenfractuur be kwam. Hij is in het Diaconessenhuis te Utrecht opgenomen. Ondanks zijn hooge leef tijd was Ds. van Schelven nog druk met al lerlei vereenigingiiarbeid. Het ligt voor de hand, dat dit werk thans voor een goed deel moet rusten. Op verzoek van Ds. van Schel ven, vestigen wij hierop nog even expresse- lijk de aandacht. VERKIEZINGEN In de Ned. Hervormde Kerk: Zierikzee. Voor het Kiescollege. Men meldt aan de „Ned.": „Door de orthodoxe en vrijz. kiesvereenigin- gen was overeengekomen eikaars candidaten niet te bestrijden en de candidatuur voor de de vacature B. C. de Mul door links onaange vochten te latep. De orth. kiesvereen. kwam echter met geheel nieuwe candidaten, wat blijkbaar door linkis niet bedoeldd was; im mers dan zouden de beide aftr. orth. ook door nieuwe functionarissen vervangen worden. Dat stichtte verwarring, blijkend uit advertenties en strooibiljetten. Het resultaat der gehouden verkiezingen is nu zoo: de vrijz. aftredende gemachtigde werd herkozen, alsook de beide orthodoxen; terwijl in de vacature-de Mul de heer W. P. L. Bakker werd gekozen, die echter ook vorige malen geen candidatuur wilde aanvaarden". PROMOTIE Dr. J. BREDERVELD Woensdag jl. promoveerde de heer .T. Brederveld, onderwijzer aan de Geref. U.L.O.-Kopschool aan de Hoogl. Kerkgracht te Leiden tot Doctor in de Letteren en Wijs begeerte, op het proefschrift „Het Object der Psychologie". Een gebeurtenis, d:e de kroon zet op sta gen arbeid onder bijzondere omstandighe- Met het doel om de waarde van de verschillende distributiemiddelen in Holland te onderzoeken, heeft de Verkooporganisatie van de fabrikanten het denkbeeld opgevat, om het boven afgebeeld Dollarteeken in diverse kleuren aan te brengen op verschillende 3/4 ets, Fifty Fifty sigaretten, die in ge heel Nederland meer en meer verkocht worden. Ten einde dit onderzoek te doen slagen moet iedere met een -teeken gemerkte Fifty Fifty sigaret zoo spoedig mogelijk'bij ons terugkomen, met opgave van datum van verkoop aan het publiek. De fabrikanten verzoeken een ieder van hun geachte clientèle vriendelijk, hen met het bereiken van hun doel behulpzaam te willen zijn. U behoeft niet anders te doen dan elke, door U in Uw pakje Fifty Fifty sigaretten gevonden speciaal bedrukte sigaret per brief In te zenden aan: Goodwin 6 Co., Postbus 2, Amsterdam Noord en daarbij te vermelden Uw naam en adres, alsmede naam en adres van Uw winkelier en datum van koop. U ontvangt dan voor Uw moeite een Dr J. BREDERVELD den en die van een wetenschappelijken aan leg getuigt, die groote bewondering afdwingt Jakob Brederveld, geboren te Vlaai-din gen 8 Dec. 1886, bezocht de Lagere School te IJrnu.den-Oost, waar wijlen zijn vader Oefenaar was bij de Geref. Kerk. Zonder speciale opleiding aan Kweek- of Normaalschool, lesnemend bij verschillende schoolhoofden, behaalde hij op 18-jarigcn leeftijd de akte van onderwijzer en werd benoemd aan de Chr. School. Ie Nieuw-Ven- nep, welke plaats hij later verwisselde met Kootwijkerbroek, waar hij met een schrifte lijken cursus de hoofdakte haalde. In 1006 was hij werkzaam te Delft aan de school van den Heer Hemmes, daarna te Bodegraven aan de School van den lieer J. van Andel lot 1 D c. 1918, toen hij benoemd werd le Leiden als onderwijzer aan de U.L.O. Kopschool aan de Hoogl. Kerkgracht, (d'rstëds hoofd wijlen de heer W. Vros, thans sinds 1926 de heer W. G. Aldershoff.). Ondertcsschen behaalde de heer Breder veld de akten: Fransch, Engelsch en Wis kunde, maar sinds jaren ging zijn denken uit naar de Wij-begeerte, waarin hij lief hebberde zonder bepaald doel. Het is aan Ds. Bouwman, Geref. predikant te loeiden te danken dat er lijn in zijn studie kwam en hij op aanraden van genoemden pred. in 1922 staatsexamen deed en slaagde. Twee jaar nadien volgde zijn candidaats en in Nov. 1926 deed hij zijn doctoraal aan de Leidsche Universiteit en slaagde „Cum Laude". En nu, onder zijn promotor, Prof Dr. A. J. de Sopper, promoveerde de heer Brederveld tot Doctor in de Letteren en Wijsbegeerte. Een geweldige prestatie, een unicum, om ondanks zijn voor' du renden arbeid aan een groeiende Kopschool, zoo volhardend te stu- deeren in een niet alledaagsch vak als de Wijsbegeerte. Het getuigt van buitengewoon wetenschappelijken aanleg en dit resultaat is de welverdiende kroon op zijn stoer werken. Bij dit alles bleef hij eenvoudig en begin sel-getrouw. zich noo t schamend vooi dat beginsel uit te komrn. Moge de vrucht van deze wetenschappe lijke aanleg en arbeid niet l.'perkt bl'jven tot voldoening van eigen kunnen, maar dienstbaar gemaakt worden daar, waar dit beter tot zijn recht komt dan bij het U.L.O.- onderwijs. THEOL. SCHOOL TE KAMPEN Rectoraatsoverdracht en inaugu raties. Naar wij u:t de allerbes'e bron vernemen, heeft het Curatorium van de Theol. School te Kampen bepaald, dat Je overdracht van het rectoraat en de inauguratie van de nieuw benoemde hoogleeraren aan deze School zal plaats vinden op Woensdag 17 Jan. a.s. Alle plechtigheden vinden plaats in de Burgwal- kerk en zullen staan onder leiding van den pres.dent-curator, Ds. P. Bos, van de Leek (Gron.) In de morgenvergadering die om 10 uur aanvangt, zal de aftredende rector. Prof. Dr. A. G. Honig, het rec'oraat overdragen aan zijn opvolger, Prof. Dr. J. Ridderbos. Vervolgens zal de pres.-curator, de nieuwbe noemde hoogleeraren, Prof. Dr. K. Schilder en Prof. Mr. G. M. den Hartogh, installer ren. In de m ddagbijeenkomst die om 2 uur aanvangt, zal eerst Prof. Dr. K. Schilder, zijn inauguratie houden en dan Prof. Mr. G. M. den Hartogh. Na de inaugureele oraties zul len enkele toespraken worden gehouden. Ook za! op 17 Jan. weer officieel afscheid worden genomen van den aftredenden hoogleeraar, Prof. Dr. A. G. Honig. Het officieele ambtsgewaad. Was het tot op heden in de geschiedenis van de Theol. School te Kampen gebruik, dat haar hoogleeraren bij officieele plechtighe den in rok verschenen, thans zullen zij, naar wij vernemen, ook de toga gaan dragen. Op 17 Jan. a.s. zullen de 5 hoogleeraren van de Theol. School officie-el in toga bij de recto raatsoverdracht en de inauguraties aanwezig zijp. LEVERING C.R.V.-VEE Door de Crisis-Ruiidveecentrale zal gele genheid worden geboden aan haar te leve ren: dracht g rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden die ren, van welke moet worden aangenomen, dat zij langer dan zeven maanden drachtig zijn) te: Alkmaar, Breda Coevorden, Gorin chem, Nijke -k, Nijmegen. Steenwijk, Rijssen. Tiel op IS Dcc. Tc Deventer: Doetinchem, Oostburg, Pur- merend, Rotterdam. Sneek, Weert op 19 Dec. Te Apeldoorn, Assen, Borculo. Etten en Leur, Groningen, 's-Hertogenbosch Venraij, Wolvega op 20 Dec. Te Gouda, Hoogeveen, Leeuwarden, Scha- gen, Zierikzee, Zutphen, Zwolle op 21 Dec. Te Eindhoven, Emnien, Gulpen, Hengelo (O.), Leiden, Utrecht, Winschoten op 22 Dec. Prijzen en voorwaarden als in de vooraf gaande week. De kaarien voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmiddag 11 December a.s. ten kantore van de Crisis- Uundv eecentrale te 's-Gruvenhage zijn ont vangen. DE TEELTBEPERKING VAN DEN TUINBOUW HANDHAVING DER REGEERINGS- MAATREGELEN Het schema voor de teeltrCigeling van t-uinbouwgewassen heeft in tuinbouwkringen instemming gevonden. Geen tuinder of hij is ervan overtuigd dat de tecltbeperking noo dig is. Dok in de kweekerijen rond Rotterdam waar vooral de slateelt belangrijk is, zoo wel als op de bedrijven m het Westland met andere hoofd'eelten, ismen van de noodzake lijkheid van de beperking overtuigd. Het jaar van de minimumprijzen heeft wel heel duidelijk aangetoond met welke ge weldiee overproductie de tuinbouw te kam pen heeft. Daaraan moet een e.nde worden gemaakt. De minimumprijzen zijn goed om een tijde lijk overtollige aanvoer op de markt Ie ne men, waardoor wordt voorkomen dat hel product voor niets zijn weg vindt en over verzadiging van de markt voor de volgende dagen onmogelijk wordt gemaakt. Maar dat middel faalt, naar het oordeel van de Tuinderij, wanneer de stroom van producten aanhoudt, zonder dat daarvooi koopers zijn. Dan blijft de prijs steeds om en op den min.mumprijs hangen, waaraan de tuinbouw dan ten gronde moet gaan. Indien het ernstig verstooid evenwicht tusschen productie en afze mogelijkheid te gen eenigszins rederlijke prijzen n et langs- den kortst mogelijken weg wordt hersteld maar indien dit langs natuurlijken weg moet komen, dan is dit leed voor den tuin bouw niet te overzien. Daarvan is men nu in tuinderskringeti volkomen bewust, vandaar dat het plan om de teelt te gaan beptrken overal onder dp tuinders nsteinming heeft gevonden. Er is echter meer noodig dan instemming van de zijde van den tuinbouw om de voor genomen teeltbeperking tenvolle te doen slagen. Het is niet voldoende als men als tuinder de tceltbeperk n.g goedvindt, of met instemming zich ermede vereen gt, doch de tuinbouw moet, wil het effect van de teelt.be- perking die moet worden doorgevoerd vol komen zijn, de volle medewerking verlee- nen. Dit kan alleen door zich te houden aan de voorschriften, terwijl de kweekers controle op elkander zullen moeten uitoefenen, waar door algemeen de geheele Nederlandsche tuinbouw zich aan de regeling houden zal. De tuinbouw verkeert in nood en daarom moet de tuinbouw zich met aan een plicht onttrekken. DE STEUN AAN LANDARBEIDERS. De hoofdbesturen van de „moderne" Chr. en R.K landaibeSdersbonden hebben aan alle betrokken gemeentebesturen verzocht de werk verschaffingen ook In de trekkingsperiode- zoo lang mogelijk open te houden, en ln geen. geva] den verzekerden vroeger ontslag te geven dan den niet-.vprzekerd.en: aan de zekerden bij het trekken uit de werkloozen- kn? een zoodanigen bijslag te geven, dat uit- keering uit de werkioozenkas plus bijslag ten minste gelijk is aan het bedrag, in de steun regeling met inbegrip van gezinsleden- en woninghuurbUslag vastgesteld voor de trek- gerechtigde leden: aan de trekkende leden bovendien een brandstoffenbijslag te ver- HAAR KNIEëN WEIGERDEN Gevolg van verwaarloosde rhcumatiek Verlichting na een lijden van 14 jaar Hier volgt een brief, die bewijst, dat zelfs een lang verwaarloosde rheumatiek voor het iuiste middel zal wijken. „Ongeveer 12 tot 1-f jaar lang heb ik nu aan rheumatiek geleden en dom genoeg, nooit ernstig geprobeerd hot kwijt te raken. Het soort rheumatiek, dat ik had, ontnam mij het gebruik van handen en knieën. Nu en dan konden mijn knieën eensklaps weigeren, zoodat ik neerviel als geen stoel of tafel in mijn nabijheid was. Eindelij! besloot ik dan Kruschen Salts eens te pro- beoren ik nam een ernstige proef en nu voel ik me een ander wezen. Ik kan nauwe lijks zelf gelooven, dat ik zoo korten tijd geleden nog met een stok rondstrompelde." Mevr. M. L. P Rheumatiek wordt veroorzaakt door on voldoende werking der inwendige organen, een toestand waarvan de lijder zich zeider. bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalproducten en een daar mee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zijn voor den geheelen ge zondheidstoestand. En deze stoffen onder mijnen liet geheele gestel. Kruschcti Salts is het natuurlijke recept tot behoud van een inwendige zuiverheid De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot gemakkelijke, ge regelde werking. U wordt dus inwendig vrii gehouden van alle onzuiverheden, welke indien zij zich kunnen oplioopen, ongetwij feld het peil Uwer gezondheid zullen ver lagen. De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen voorkomt dit. Want de zes ver schillende zouten in Kraschen verhonger de werking der afvocrorganen, verschaffen U nieuwen levenslust Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a Ó.90 en 1.60 per llacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesrh zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntive Handels-Maatschappij Am sterdam voorkomt. Ingezonden Mededeeling DE INKRIMPING VAN DEN TUINBOUW De Bond van Bloemenveilingen, omvatten de de veilingen te Rottei-rimn. Rerkel, het Westland enz. heeft aan den Roger ringseom mKsaris een adres gericht, waarin wordt verzocht te bepalen, dat het land, hetwelk volgens de regeling voor de teelt-Inkrim ping niet voor groenten enz. mag worden bestemd, ook niet voor bloementeelt inge richt mag worden. Hierdoor zouden de bloemenkweekers dan nosr meer yoihr-oonl worden, daar uitbrei ding van de bloementeelt niet toelaatbaar moet worden geacht. NED. CHR LANDARBEIDERSBOND. Zaterdag vergaderden te Goes de afgevaar digden van zoo gced ala alle afJeelingen van den Ned. Chr. Landarbeidersbond op Zuid- en Noord-Be vel and onder voorzitterschap van den heer P. Dulkenaar uit Wolfaartsdljk. die de vergadering op de gebruikelijke wftze opende. Een groote provinciale landdag zal niet worden gehouden. Bijeenkomsten voor elk district of eiland zullen worden georgani seerd. Na de afhandeling van verschillende huls- houdeliJke zaken hield de heer de Groot, van Hoedekenskerkt, een inleiding over de be oefening van huisvlijt, spéciaal door werk leesten. Bespreking volgde Daarna sprak de beer A. Vingerling, .hoo.fdbestuur.dQr .uit. Goes, ever: „Onze taak voor den komenden winter" Een lang*^*ige bespreking volgde, waarbjj tal van vragen uit de practük werden gesteld en beantwoord. Pogingen zullen worden aangewend, om op Noord-Beveland een Chr. Besturenbond op te richten. Ds. Hetebrlj te Rilland eindigde met dankgebed. „MAAS"-NYMPHEN. De gemeenteraad van Goeree Nam een sympathiek besluit En de ingewijden weten Wat dit voor „het Hoofd" beduidt. Want daar wonen onze visscliers Van de garnaal en de schol En de maat van hunne armoe Is, tot aan den rand toe, vol. Als U, in een restauratie, Een garnalenslaatje at Of een fijn gebakken tarbot Met wat kropsla en patat Dacht ge dan ooit aan den visscher Die dat lekkers voor U vangt En die toch, voor al zijn zwoegen, Slechts een schamel loon ontvangt Wist U, als U op een bruiloft Soms eens fijn met visch dineerd' Dat 't gezin van zoo een visscher 't Allernoodigste ontbeert Wist ge dat zoo'n nijv're visscher Wat of hoeveel hij ook ving Meestal maar met drie, vier gulden In de week, naar huis toe ging. Weet ge wel wat dit beteekent Voor de arme visschersvrouw Die, zoo goed als elke moeder, 't Kind graag warmer kleeden zou? In den raad heeft men gelukkig De ellende goed verstaan En, als Sinterklaasverrassing, Onzen visschers ivèl gedaan. Want, al is zoo'n steun maar matig 't Zal van harte welkom zijn En de suf-gepeinsde vrouwen 'n Straaltje warme zonneschijn. (Nadruk verboden.) HAKATE. SLACHTOFFERS VAN HET IJS Heel 't lanJ door heeft men volop genoten van het ijsvermaak, waartoe deze winter wel vroeg gelegenheid gaf. Helaas vielen ei' ook weer eenige slacht offers. Dinsdag zijn op de Westeinderplasscn onder Aalsmeer twee jongens van om streeks 9 jaar van de tuinarbeiders Kluin- haar en Illok, door het ijs gezakt en ver dronken. Ook is de 16-jarige mej. L. Visser te H o m- m e r t s bij Sneek door het ijs gezakt en verdronken. Voorts is te D u l v e 1 s r a k een echtpaar door het ijs gezakt. Beiden konden evenwel door omstanders gered worden. DOOR EEN PAARD GEDOOD De fin-jarige landbouwer J. B. Rappmge, wonende te Zuidwold" (Dr.), die onder een steigerend paard geraakte en dientengevolge ernstig werd verwond, is aan zijn bekomen verwondingen overleden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK De heer en mevrouw Zijlstra uit Bruns» sum waren in den nacht van D nsdag op Woensdag te Gladbach-Reit (Duitschland) per auto op den weg toen zij in botsing kwamen met een anderen wagen. De heer Zijlstra is hierbij op slag gedood. Zijn echte genoote werd zeer ernstig gewond. De vrachtboot Agatlia.uit Glasgow, die met een lading cement op weg naar Denemarken, op de rotsen van Bamagaragh, Ierland liep. Met door pijlen afgeschoten lijnen kon de bemanning met veel moeite worden gered. door D v. d. S. Bertha, zou je nu vanavond niet eens thuis blijven? Je weet. de Van Harens komen altijd vroeg." „Thuisblijven? Maar moeder, hoe komt u er bij? Is het niet meer dan voldoende, dat u thuis bent? Ze zullen van mij nog lang genoeg kunnen ge nieten. Half negen ben ik er wel weer." Mevrouw R ngers zweeg, 't Was haar verre van aangenaam een uur lang met de familie Van Haren alleen te zijn. Bertha had er zco goed slag van met alle drie te praten, maar zijzelf zag daar geweld;g egen op. Mijnheer nam altijd een air aan van: wat-ben-ik-goed-dat-ik-me-in-zulk-gezelschap- begeef, mevrouw had op alles en iedereen wat aan te merken en Julia, de dochter, zei n ets. zoolang Bertha er niet was. Een reden te meer voor deze. niet weg te gaan. doch Bertha verzuimde d: avond kerk alleen in geval van hooge noodzakelijkheid. Mevrouw zuchtte in s'ilte. t Was feitelijk slecht, het je dochter kwalijk te nemen, dat ze naar de kerk ging en toch 't was heel moeilijk, het niet te doen. Bertha scheen van moeders overpeinzingen niets te merken, Ber ha ging zich aankleeden en stapte even over zessen de deur uit. Bertha ging graag naar de kerk, sloeg 's morgens noch 's avonds over, zou vanavond zeker niet hebben willen wegblijven, nu dominee Meyer sprak, d en ze zoo heel graag hoorde. Inwendig mokte ze nog een beetje na over moeders vraag. Moeder ontving de Van Harens niet graag, nou ja. da*~ moest ze zoo eerlijk zijn, het te laten. Bertha zelf hield ook niet van die menschen. Aanstellerig vond zij ze en als het aan haar had gelegen, zouden ze niet te vaak over den drempel gekomen zijn. Vooral Zondagsavonds kon je er zoo makkelijk van af, je kon immers zeggen: „wilt u na half negen komen, want we gaan naar de kerk?" Dan bleven ze wel weg, want om tien uur vertrokken ze altijd. „Half elf thuis", was pa Van Van Harens' stelregel, waar hij zelden van afweek. Maar nee, moeder ontving ze met een vriendelijk gezicht en moest er dan ook maar mee zien klaar te komen. Moeder had werkelijk geen klagen over haar. Was ze niet bijna altijd thuis? Nam ze moeder niet uit de handen, wat ze kon? Had ze ook niet onlangs weer de kans op een aardige be trekking laten loopen om moeders wil? Had ze getoond, hoe zwaar dit haar viel? Maar, wat ze voor moeder opgaf, haar kerkgaan nooit! En vaster dan anders was haar stap, waarmee ze tempel- waarts ging. Ze voelde zich tevreden over zich zelf. Weinig moeders hadden een dochter als zij. Mevrouw Ringers, zich schikkend in het onver mijdelijke, begon alles gereed te maken voor de ontvangst der visite. Hoe moest zij ze een plaats geven? Wacht, mevrouw hier. Nee, dat was te lastig, dan moest ze telkens voor haar heen met thee schenken. Den vorigen keer had ze zoo wel geze ten. maar toen was Bertha er geweest en was zij zelf den heelen avond blijven zitten. Er moest wat anders op verzonnen worden. Hè, vervelend, dat ze er niet met Bertha over gesproken had. Bertha zou er wel raad op geweten hebben, Bertha was in alles zoo makkelijk. Wat zou ze toch moeten beginnen, als z«. Bertha niet had. Maar goed, dat ze het haar uit 't hoofd had gepraat bij dien dominee als hulp in de huishouding te gaan. Zou het geen onzin geweest zijn? Een meisje, dat het nergens om hoefde te'doen. dat thuis zoo'n makke lijk leventje had. zou daar bij een ander gaan werken, want wat was het anders? Ja, er was een meid, maar in een groot gezin, waar de moeder ziek was, nou. daar kwam heel wat kijken, hoor? Groote onzin zou het gewees* zijn en toch. wat was Bertha er fel op geweest. Zeker omdat het bij een dominee was. Voor a wa' bij de kerk hoorde, liep Bertha zich dood. 't Had ge ex, beetje moeite gekost, er haar van terug te houden: alleen de overweging dat zij, die het niet noodig had, de plaats vrij moest laten voor een ander, die naar een baantje zat te snakken, had Bertha op andere gedachten gebracht, maar of ze er al heelemaal overheen was mevrouw Ringers geloofde het niet. Nee, Bertha was er nog niet over heen, Bertha zou heel graag na3r da* kleine dorp in Friesland gegaan zijn, om te zorgen voor die zieke moeder en dat groot gezin. I 't Was volkomen waar, dat geen financieele redenen aanleiding gaven, de deur uit te gaan, 't was waar, dat ze thuis had, wat de menschen noemden een best leven, maar 't was haar tè best. j In Bertha woonde een werkzame geest en die I voelde zich gekluisterd, 't Gaf haar soms zoo'n I j ongelukkig gevoel van groote onvoldaanheid, dat i leven enkel voor wat nietigheden. Wat had ze thuis te doen? Niets. De meid deed het werk, moeder kookte het eten, moeder deed liefst alles, wat geen diens:bodenwerk was, alles, behalve dan I visite ontvangen. Daarin zag ze zich graag geas- sisteerd door haar „groote" dochter, die zooveel beter haar „wereld" kende. Moeder was nooit hee- lemaal ontgroeid aan het milieu, waaruit ze sproot. j To; haar trouwen een hard-werkend naaistertje, had ze nooit goed kunnen wennen aan de weelde, i die langzaam maar zeker kwam. Vader was gelukkig in z'n zaken geweest en toen hij een jaar of drie geleden heenging, was- moeder achtergebleven als een „rijke" weduwe, zooals de familie het noemde. En natuurlijk, een „rijke" weduwe vond het niet noodig, dat haar dochter geld verdiende, vond. dat ze zich wel op een of andere manier kon nutig maken. Ja. op de een of andere manier! Maar welke? Bertha handwerkte voor alle mogelijke bazars, maakte kleeren voor arme familie van de meid. j was aan een vereeniging, die voor de zend ng naa'de. doch dit alles bevredigde niet. Zelfs wou ze een verantwoordelijke positie innemen. zicu nutt'g. nee onmisbaar weten, maar wat moes' een I me'sie van vijfentwintig* Dat kan geen tehuis voor verwaarloosde kinderen oprichten. dat kon moeilijk, i als zekere «reule, de armenwijken Uitrek! ea, Daar-1 voor moest je ouder zijn en toch ook weer over meer geld beschikken. Moeders „rijkdom", waar sommige familieleden zulke begeerige blikken op wierpen, was van dien aard, dat ze er met haar dochter burgerlijk van leven kon, doch meer ook niet. Bovendien had moeder een afkeer van groote uitgaven ten behoeve van een ander. Én zoo vlood Bertha's leven heen zonder dat ze er van genieten kon, omdat ze miste den zegen van den arbeid. Zoo was er soms een mokkende stemming tusschen moeder en dochter, die beider leven bedierf. En toch hielden ze zielsveel van elkaar, toch leefde vaak in beiden de onuitgespro ken gedachte elkaar niet goed te behandelen. Dezen avond ook ts het toch niet zoo rustig in Bertha, als haar vaste gang zou doen vermoeden. Ze weet, hoe de Van Harens in moeder nog altijd zien de arme huisnaaister, weet, dat moeder zich verlegen zal voelen en zich daardoor niet van haar besten kant zal doen zien. Ze kan niet Jaren er aan te denken, hoe moeder verleden jaar vier lange weken heeft thuis gezeten, omdat zij Bertha, wegens ongesteldheid de deur niet uit mocht Moe der had toch wel veel voor haar over. Nou ja. maar zij ook voor moeder. Sinds haar vriendin getrouwd was, had ze geen vaste vriendschap meer willen slu ten. omdat moeder zoo graag met haar ging wandelen Zondagsmiddags en omdat moeder het zoo erg vond, nu en dan een avond alleen te zitten. Eigenlijk dwaas. Moeder was nog geen oude vrouw; twee-en-vijftig pas. Moeder kon ook best vriendschap zoeken onder dames van haar eigen leeftijd .Maar dat deed moeder niet en daarom Kom, nu niet meer denken, niet meer er over piekeren ook, dat moeder op het oogenbJik alleen is en niet alleen wou zijn. In de verte zag ze al de kerk. lichtend achter de hooge boomen van het plein. Kijk, je zag de menschen al binnen stroomen. Ja. 't werd ook tijd. tien voor half zeven al. Je was maar niet zóó door die dichte menschenrijen heer op ie plaats. 't Orpe' speelde zacht, toer Bertha binnenkwam Altijd weer «vondermoo die diepe r 'anken rui- schend door de machtige gewelven, vooral in den winteravond, als gouden lampeschljn in warmen gloed licht over honderden hoofden, die, biddend gebogen, of luisterend geheven, één schijnen in lof aan hun Schepper. Ja, in Gods huis is het Bertha altijd goed, al voelt ze zich ook soms heel ver van God zelf. Ver heeft ze zich gevoeld, toen vader stierf, die haar zoo zoo goed begreep, ver, toen een jaar later ander groot leed naar trof, vei haar ziel zucht, om toch ook een plaats in het groote leven te mogen hebben, maar hoè het ook is en hoè het ook was, in het Godshuis kwam altijd beter gevoel v*- vingen de sombere gedachten. De lange bank, waarin de plaatsen met den naam „Ringers" zijn, was nog zoo goed als leeg. De meeste „eigenaars" kwamen 's avonds niet; een geluk voor de vele wachtenden. Maar eén plaats, die al in geen jaar werd inge nomen door de dame, wier naam er boven prijkte, was heden bezet, en wel de plaats vlak naast Bertha. Ze keek eens op zij. Dat was geen meisje uit de stad. Een hoed met veeren boven wat vettige, glad gekamde haren, een heel erg blozend ge zicht. dat door menigeen vuurrood genoemd zou worden, een grove mantel met te korte mouwen, vanuit ong_*hi ic'schoende ruwp wenchmaep sta ken. En tóch zat ze op de plaats van de oude ziekelijke mevrouw Brouwer. Zeker een nieuw iistmeisje, e i „mHsie van buiten zooals me vrouw vroeger al zoo graag hebben wou. Bertha kende de oude dame wel van den ;ijd. toen ze nog flink genoeg was, om naar de kerk te gaan, w:st ook, dat ze een Rcomsche dienstbode had. Maar 't was de eerste Zondag in November, dus had mevrouw zeker een nieuwe meid ge kregen. Ze zag er wei wat erg raar uit. Bertha schoof ongemerkt een eindje weg. Ver- geefsche moeite. Toen een belletje het sein gaf van plaatsnemen en de wachtende menschen in schoven. drong het meisje zich dicht tegen haar aan, zeker n de geda hte, dat al die menschen in hun bank moesten. Gunst neen, er bleven er genoeg staan, dat was niet anders. De kerk was voor dominee Meijer altijd te klein. 't Eerste psalmvers werd opgegeven. Bertha kende het, liet dus haar boekje veilig op zijn plaats in haar tasch. 't Meisje keek haar aan, keek naar haar han den, naar haar tasch, vermoedde daar zeker geen kerkboek in en hield, toen het voorspel ein digde, eensklaps Berthó haar eigen oud boekje voor. Met een hoofdbeweging wou deze het „boerekind" beduiden, dat ze het niet noodig had, doch met een gemoedelijk lachje zei het meisje; „smeer je maar niet; zing maar gerust mee." Bertha wist niet, of ze boos moest kijken of lachen. De menschen hadden haar aangezien. Geen wonder ook. Wat een stem had me dat schep sel! Of ze de koeien bij mekaar riep. Ja. wat een stem. Dat dachten allen, die in de nabijheid van mevrouw Brouwers nieuwe diens boden zaten 't Was vreeselijk, zooals ze zong. Of ze er bij aan het melkemmers schuren was, vond Bertha. Maar 't geval was toch kom'sch en ze zou zich nu maar houden, of ze werkelijk geen boek nad. 't Kind sloeg tóch al zoo'n zot figuur. En vreemd. Bertha dacht er geen oogenblik aan, of ze ook zelf niet een zot figuur sloeg. Bertha interesseerde zich voor dat meisje zonder het te willen. Ber.ha knoopte een geschiedenis aan haar vast. De oudste uit een groot gezin mis schien, armoe, ellende thuis; weinig verd:enste op het dorp, dan het moedig besluit van die oudste om in de stad te gaan dienen en een groot deel van haar loon naar huis te sturen. Veel van de preek ging dien avond voor Bertha verleren. Toen de kerk uitging knikte ze „het meisje" vriendelijk vaarwel. Een „goeienavond juffrouw", was het antwoord. (Wordt vervolgd) Deze Cour: ABONNEi) vooruitbeta AFZONDE T\ MINIS! Ter sluiten* voor 1934 he< een verhoogii dig geoordeel volgende vier Uit het ihoogere ophre Een niet jnb Kefjjk had accijns van (15 pet.) te voor sigarettt brengen op Prijs. Overleg me ding voor dit uister tot eei ten bate van vankelijk 1( dragen en .al lioen. Het vri; sterke verand De minister machinaal voor cigarillc dichtgewericti en pruimtaba anderd dus) Lgatstgenóem ee fliriken Voorts, wen xvege den mii vergunning worpen art ik te koop aa; een lageren aangebrachte verbod wordt van kortinger Wgels versct tiet'bij o7 in M^ïksfabrika tien \an gësc Het ontwer 'delijke crisisr eoc.-dem liete tabak van van den wer beide commui ken liet slecl idaarden ziel Natuurlijk wenschen ger piet. Zelfs de, diend hadden Ook voor hen ver ze die h; rook opgegaa cieelen nood. Z. h. s. kre ve-dediging' buis. Achter de zijn ambtgen ■wiens begroo verschaffing worden afged Van de ing< 13 het woorc litanie, gelijk een te zetter praat, doch dat moest imaar zon. V Alles bij kef, die met loozen in de geen cent w- groote moeil vraagstuk zi ten, waren dekken. BEERTA DE BI REGE Bij d( wetsontv de tot der g-eme Blijker ting achi landsche komen gemeente van het De heer J. Beerta, wie gesteld. De machtigt

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 6