VOOR VROUW EN KIND MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 HIJ KOMT WAAR OVER WIJ LAZEN ADVENTSBEDE BIJ 80.C00 STEUNTREKKENDEN... GEEN ENKELE DIENSTBODE SPRUYTE DAVIDS ri-:; VOORDE ZONDAG „En hij zal vóór Hem henengaan--. Lucas 117a. Wat er alles omtrent de grootsche be stemming van Johannes den Dooper gezegd wordt door den engel, die aan i Zacharias in den tempel verscheen, het klinkt den priester als muziek in de ooren, en het heeft stellig straks, als de betee- kenis van de boodschap des Heeren geheel tot zijn besef doordringt, ziin ziel vervuld met aanbidding en met blij ge zang. schoon zijn mond nog gesloten moest blijven. Maar het voornaamste in die bood schap is de roepstem: de Heere komt! Hij komt tot Ziin volk. om te zien. hoe Hij het vindt. Hij komt tot Zijn volk. om het uit zijn ellende te verlossen. De Heere komt! Daarmee is het een heilsboodschap, een Evangelie, de mededeeling van den engel, deze aankondiging van de nadering van den beloofden Messias. Zou niet de zoon van Zacharias voor Hem heengaan, om den Heere te bereiden een toegerust volk? Hij zou dus de heraut zijn. die oudtijds werd vooruitgezonden, om de nadering van een vorst, in de steden en dorpen, waarlangs hij zijn tocht maakte, tijdig aan te kondigen en schikkingen te treffen, die moesten dienen, om zulk een doorluchtig personage waardig te ontvangen. ,.De Koning komt, de Koning komt! zie daar de roepstem, waarmee Johannes tot het volk Isrel zich zou wenden. Dit is het voornaamste in het woord van dén engel. De Heere gaat Zijn volk bezoeken. Hij is reeds dichtbij. Zijn heraut is alreeds op komst. ..Maakt alles gereed. Kijkt uit van de hoooten en wallen, want de Heere bezoekt Zijn volk. De koning komt. de koning komt!" Geliik een volk. dat zijn vorst of vorstin liefheeft, reikhalst en met gespannen ver wachting saamgedromd staat, en er gaat een schok door de rijen, als het geroep klinkt: „daar komen ze", en het gejuich nadert als een golf. aanrollende over de dichte menigte, zoo moet er beweging komen en diepe, blijde ontroering bij 's Heeren volk, als de heraut voor den Hee-t henengaat, om Zijn komst aan te kondigen. Welk een blijde boodschap! De Heere komt tot Zijn arm. verlaten volk. Hij be zoekt weer Zijn erfdeel. Het volk. dat eeuwenlang Zijn stem niet meer gehoord heeft, noch Zijn gezanten gezien, zal zich in Zijn verschijning mogen verheugen. Hij zal eindelijk weer omzien naar de een zame. zich vergeten gevoelende. „S-'on zegt: de Heere heeft mij verlaten, de Heere heeft mij vergeten. Kan ook een vrouw haar zuigeling vergeten, dat zij zich niet ontferme over de vrucht haars buiks? Ofschoon deze vergate. zoo zal Ik u toch niet vergeten. Zie, ik heb u in de beide handpalmen gegraveerd, uwe muren zijn steeds voor Mij." Dit profeti sche woord blijkt nu waarheid. Nu komt de Trooster tot het verlaten kind. „Nu neemt Hij Isrel, zijn knecht op (gelijk een moeder haar schreiend kind opneemt), opdat Hij gedachtig ware aan Zijn barm hartigheid". Deze komst des Heeren zal zijn met een volheid van genadé, om alle ellendi- gen te verlossen en alle treurenden te troosten, om den treurigen Sions te geven: sieraad voor asch. en vreugdeolie voor treurigheid en het gewaad des lofs vcor een benauwden geest. Hij zal komen als Isrels koning, een heraut voor Hem u t. In vreemde heerschappij, in knellende banden van overweldigers, was het volk gekluisterd. Maar Hij zal die banden los maken. Hij zal het onder Zijn eigen heer schappij wederbrengen. Zulk een koning te hebben, zulk een zachtmoedig en goe dertieren koning! Uit de slavernij des Boozen verlost. Hem te mogen tevoet vallen! Welk een vooruitzicht! Niet waar? dat is het voornaamste in de boodschap van den engel aan Zacha rias: „De Heere komt" Het meest verblij dende. Dat moet, zal het goed zijn. het hart des volks van vreugde doen op springen. Uw hart ook? Als de Adventsboodschap weer verno men wordt, als de roepstem u weer be reikt: „de Heere komt", verblijdt u da'.? De Heere kwam eenmaal in het vleesch en bezocht Zijn volk in de volheid des tijds. En daarom komt Hij ook nu nog, wel niet meer in het vleesch. Want naar het vleesch is Hij in den hemel, en blijft daar. totdat Hij wederkomt ten oordeel. Maar Hij komt door Zijn Geest. Verblijdt u dat, als de boodschap weer klinkt: de Heere komt? Hij is aldoor komende, door de eeuwen heen. Ook tot u. Ook in u Om woning bij u te maken. Of verlangt gij niet naar Zijn komst? Hebt gij Hem niet noodig? Is uw bede niet: Kom, Heere Jezus, kom ook tot mij? Om dat goed te kunnen bidden, moet gij eerst weten, hoe behoeftig gij zijt, hoe gij het zonder Hem niet kunt stellen. Een arm zondaar moet tegenover een rijken Jezus staan en smee- ken: Heere. bezoek mij toch. ook mij: want ik kan niet zonder u. Wend u tot mij en wees mij genadig, want ik ben eenzaam en ellendig. Voer mij uit mijne nooden". Wie zoo leerde bidden, wacht op de Adventsboodschap, en antwoordt blijde: Heer, zijt gij daar? Ik heb u ver wacht en Gij zult mij zalig maken. Maar het is de Koning, die komt. Hij komt, om te heerschen. Verwacht Hem zoo. Gij weet wel, in wat ketenen der zonde gij gekluisterd laagt, en dat gij een dienstknecht van den Booze zijt van na ture. En dat die banden nog lang niet geheel losgemaakt zijn. Knellen ze u? Verwacht dan uw koning en roept: Zone Davids, ontferm u mijner. Verlos mij van den geweldenaar, ik word overheerd, maak mij vrij. Kom in mijn hart. mijn koning, ga daarin ten troon zitten. Regeer met onbeperkte heerschappij. Ik zal u nederig te voet vallen. Ik wil u dienen met blijdschap. DE DU1TSCHE NIJVERHEID Aan de hanc. van een artikel in ,.Das neue Ta- gebuch" van Joach m Haniel schetst „He* Vader land" de posi.ie van de Duitsche nijverheid onder het nationaal-socialisme. De ondernemersviljheid is,-vooral door dc gedwongen kartelvorming, zeer beperkt. 1. de ondernemer kar zijn waren niet meer verkoopen naar e gen inzicht. De prijzen en verkoopsv oorwaarden worden meestal door kartels voorgeschreven. De prijzen staan onder stactsccntróle. 2. Hij kan niet meer produceeren wat hij wil. De kartels s.el'en normen vast. 3. Hij kan n:et meer de hoeveelheid produ ceeren, die hij wil. De kartels stellen de hoe veelheden vast. 4. Hij kc.n niet d grondstoffen qehruiken die hij wil. De S aat schrijft hem door middel der kartels voor aan bepaalde producenten van orondstoffen de voorkeur te geven. 5. Hij kan net vri de produc ievoorv aarden bepa'en. De duur van den arbe'd-dag. de ploe- genwisseling en het gebruik van machines zijn Waar de Regeering heeft bepaald dat na 5 maq worden aangevoerd was het begin dez Scheveningsche haven. Alles kwam huisloe weerzoo vluq mogelijk voet aan wal zetten in het wiel, want hierdoor liep het water grond liepen. Wel is waar was het geval n geruimen tijd oponthoud tot gevolgDeze veroorzaakt werd December geen pekel- of stevrharinq meer er week een buitengewone drukte in <le en ieder schipper wilde, mede door het koude De felle Oostenwind stak echter een spaak zoo laar, wegdat enkele schepen aan den iet van ernstigen aard, doch het had toch jolo geeft een blik op de stagnatie dit Heere Jezus, richt mijn schreden Naar den stal van Bethlehem. Laat mij daar mijn liefd' U zeggen Met van dank bewogen stem. Heere Jezus, leid mijn harte Heen naar Uw geboortestal. Waar ik, lieve, trouwe Heiland, Enkel maar aanbidden zal. Heere Jezus, door Uw komen Uit des hemels zaligheid. Hebt Gij schuldbeladen zondaars 'n Plaats in 't Vaderhuis bereid. Heere Jezus, laat mij knielen Bij Uw arme kribbe neer Laat m'alleen naar mogen staam'len „Lieve Heiland lieve Heer aan regels gebonden, welke de kartels of de S aat stellen. 6. Hij, kan den omvang van het bedrijf niet vrij bepalen. De Staat verplicht tot bepaalde beleggingen en uitbreid ng van bedrijf. 7. Hij is niet vrij bij het kiezen van zijn per soneel. Bij de GJeichscha'tung heeft hij heel wat „onbetrouwbare" arbeiders en beambten moe en ontslaan en vervangen door bruinhera- den. 8. Hij kan niet zelf de loonen bepalen. De Staat stelt bepaalde normen. De handel is nog meer in zijn vrijheid be perkt dan de industrie. Voor deze komen bij de 8 genoemde punten nog: 9. De handelsomvang wordt voor de meeste waren door de kartels vastgesteld. 10. De wijze van reclame maken Is aan voorwaarden onderworpen Het cadeaustelsel Is verboden Men mag nie: permanent „uitver koop" houden. ..opruimen" mag men alleen ge durende korten tijd en na verkregen toestem ming. De wijze van adverteeren is aan regels gebonden. 11. Men is n et vrij bij het lnkoopen van waren. De Saksische hoedenwinkels zijn b.v verplicht bij elke bestelling minstens 10 procent „Markenbüte" te koopen. 12. Men is niet vrij in het openen van zaken. Er mogen geen nieuwe winkels met ..eenhe ds- prijzen" geopend worden. Gedurende twee 'aar mogen geen nieuwe winkels geopend worJen. In warenhuizen mogen geen eetgelegenheden meer zijn. DE AMERIKAAN DENKT SLECHTS AAN ECONOMIE Wij lezen in het orgaan „Ik zal Handhaven": Het is merkwaardig, met welk een geraak men zich in Amer ka heenzet over de bezwa ren. die er verbonden zijn aan de erkenning van de Sowjet-Unie. Wanneer men de rede neeringen nagaat, die in verband daarmee gehouden worden, wordt het merkwaardige echter wel begrijpelijk. Men schenkt n.l. alleen aandacht aan de materieele zijde van het vraagstuk en den.ri niet of we nlg aan den geestelijken kant der dingen. Als S u/jet-Rus- fand geen gevaar oplevert voor het eo uomisch stelsel, dan is de Amerikaan te*"*edc*>. A' s<>» de bedreiging, die het comm misrae voor Je hoog- ste goederen der beschaving oplever' vovr moraal, huwelijk, gezin, niet veel en ve"' be langrijker is! Typeerend voor de Amerlkaansche zienswijze ls de volgende beschouwing van een corres pondent uit New York- „Hoewel het Atnerikaansche volk in hooge mate vljandtg staat tegenover het communisti sche stelsel, s aat het sympathiek tegenover het Russische volk zelf. Er bestaat een psycholo gische overeenkomst tusschen Amerikanen en Russen, die per sé niet bestaat tusschen Amerikanen en Europeanen. In groot* lijnen zijn de tradit e en historie van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie veel meer aan elkaar ver wan; dan men oppervlakkig denken zou Over de resultaten van communistische propaganda in Amerika behoeft men zich niet bezorgd te maken. Het heele stelsel drulscht niet alleen tegen alles in wat den Amerikaan nauw aan DE TOCHT VAN DEN POSTJAGER ER WORDT NIET BIJ DONKER GEVLOGEN! Woensdag zijn op Schiphol mededee'ingon gedaan over de tocht van den postjager naar ïndië en terug. Met het toestel, dat in den nacht van Vrijdag op Zateidag naar Ïndië zal ver trekken, zal 500 k.g. post kunnen woeden verzonden. Wat de snelheid aangaat, is bii de eerste proeven gebleken, dat met de schroeven welke spoedig op den grond ver stelbaar zi'n, weliswaar een kruissnelheid van minstens '280 K.m. kan worden bereikt doth dat om een kruissnelheid van 300 K.in. te kunnen beieiken, in de lucht ver stelbare schroeven noodig zijn. Met de7<* schroeven, die uit Amerika zullen moeten komen en die over ongeveer 6 maanden kunnen worden verwacht, zai een maximum snelheid van 360 Km per uur kunnen worden bereikt. Het gevolg van het ont breken van deze schroef is dat kortere af standen per dag zullen worden afgelegd, zoodat meer zal moeten worden getankt, wat extra oponthoud zal veroorzaken. Bovendien zal niet hij donker worden gevlogen, aangezien et het Comité eerstens om te doen is studiemateriaal te verkrijgen en niet een recordvlucht te doen onder nemen. De terugreis naar Nederland zal iets kortei kunnen zijn aangezien men dan met de zoi mee kan vliegen, hetgeen oen vei schil van eenige uren uitmaakt Op 17 December wordt de terugreis aari- vaa rd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vei trekt men Men hoopt den eersten dag te Athene aan te komen De at te leggen af stand hangt van het weer af. Naar wij vernemen, zal de „Vara" een reportage ven het vertrek van den post jager op e'amofoonplnteri vastleggen ea deze nog denzelfden dag uitzenden. Panders Postjager, die straks de reis naar Ned. ïndië In vij' dagen hoopt te volbrengen, bracht ook een bezoek aan het vliegveld U aalhaven. Een foto van den luchtreus, die in slechts vijf minuten van Amsterdam naar hen Haag vloog. het hart ligt, maar als een super-lndivtdualist en ingeboren kapitalist is er niets, dan hem in het commun sme aantrekken kan. Die mij wijzen op de luidruchtige communist'sche partij in Amerika, kan ik alleen antwoorden, dat het lawaai omgekeerd evenredig is to: den aan hang en deze grootendeels uit n et-Amerikanen bestaat met een handje-vol snobbistische bur gers. die willen „dik doen" en voor de mini male %rest oprechte IJveraars. „Zou de Sowjetstaat meer kunnen aantoonen ten opzich e van sociale en polit eke vrijheid, algemeenen welstand e d., dan zou het wat anders zijn. Maar wanneer de erkenning een fe.t Is geworden, zal de quaestie van propaganda veel gevaarlijker voor Rusland dan voor Amerika worden. De Russen zijn vurige bewonderaars van Amerika." che effie ency, vindingrijkheid, levenswijze en andere dingen, die zij zelf pas beginnen te leeren en zoo graag zouden vermeesteren. Wanneer erkenn ng door Amerika nu een grooter uitwisseling van ideren en bezoeken aan elkaar bewerkt, dan zuMen de boeren en arbeiders onder sikkel en hamer vee! eerder onder Amerlkaansche invloed komen dan dat een farmer uit het Wes en een vurige voorstander van collect visatie wordt". Zooals deze correspondent, redeneeren tal- looze Amer kanen. Als ze over communisme en communistische propaganda hooren spreken, denken ze aan de bestrijding van het kapitalis tisch sielsel. Duizendmaal erger is echter de communisti sche ondermijn'ng van godsd enst en cultuur. In „Het Zoeklicht" schrijft de redacteur, de heer Johannes de Heer, uit Driebergen, over een familie, wonende te Rotterdam, die een d enstbode zocht. In Rotterdam zijn 80.000 steuntrekkenden. doch de Gemeentelijke Arbeidsbeurs had te Ro'terdam geen enkele dienstbode beschikbaar. Toen werden er 4 advertenties geplaatst, die tenslotte één meisje op leverdendie het den anderen dag weer af zegde. Johannes de Heer schrijft naar aanleiding hier van in „Het Zoeklicht" o.a. het volgende: (dat men) maar eens moest informeeren wat men in Engeland doet ten opzichte vat. steun trekkende meisjes, die fees elijk bedanken om d enstbode te zijn. Het is toch wel wat al te gracieus om als kost en inwoning pius salaris in ruil voor huiswerc, geweigerd wordt, dan maar voor rekening van de belastmg- beta'ers het dienstbodenvraagstuk acuut te houden! Een spruytgen heeft de Heer geplant Te Bethlehem, int Jootsche lant. Uit Davids stam gesproten Vol Conincklijke loten. Sijn twijgen staen wijt uit-gebreyt. Met bloemen cierliick overspreyt. Als met een peirlen crone; Geen schoonheyt is soo schone. In 's Heeren lusthof sa] hy staen Vol vruchten, die de siel vetsaên. Sifn geloof geneest de crancken. Wijt boven alle drancken. Gods waerheyt sa! sijn wortel sijn Gods heete liefd' sijn sonne-schijn Den groten Geest een reyne En levende fonteyne. O Vader goet! geeft, dat wij ras Dit over-costelijck gewas Met herten vreugd genieten: Geen cruys sal ons verdrieten. JACOBUS REVIUS. H erbij mopen wij opmerken, dat men In En geland od dit gebied o. de laatste jaren door schade en schande wijs is geworden, zooals mi), van reer nabil, is medegedeeld. Maar wat n dere zaak voor ons van belang is: wij moeten a's Christenvrouwen medeheipen om het huishoudelijk werk weer in eer te her stellen. EVEN UIT DE ZORGEN Onder vrienden „Vannacht meende mijn vrouw, dat zij inbrekers hoorde en ik ging direct naar beneden om ze te betrappenI" „Hoe wist je zoo zeker, dat je vrouw zich ver gist had?" T egemoetkomlng „Ik kom om de hand van uw dochter". „Fameus kérel, neem vooral die hand, die zij steeds in mijn zak heeft!" VOOR DE VROUW Een van de aardigste vergaderingen, mits goed georganiseerd, welke de winter ons brengen kan en waarheen ik. als 'k kan. graag iedere vader en moeder s'uren zou. is zeker de ouderavond van de school waarop hun kinderen gaan. Vanzelf spreekt, dat zoo'n avond zoo ingericht moet wezen, dat er tijd voor een flinke pauze overblijft om het werk van de kinderen eens te bekijken, en ook om eens even te praten met dié leerkracht, die hun jonnen of meisje onder zijn of haar hoede heeft. Als alles gewoon gaat komt er van contact tus schen school en huis vaak niet zoo heel veel te recht. Een langdurige zièkte. extra groote ondeu gendheid, soms ook zeer slecht leeren. brengt ouders en schoo^rsoneel wel eens bij elkander, maar anders, als alles zoo rust'g en normaal ver loopt, nu dan lijkt het wel of zoo'n contact niet zoo erg noodig is. En toch is dat wel zoo. vooral voor hen die eiken dao op school weer de kinderen onderwijzen moeten. Het zijn voor hen toch eigenlijk vreemde kinderen, van wien ze n'ets anders weten, dan wat ze onder schooltijd van de k'nderen zien. Nu is da' ook wel een aard'g deel van den dag, maar men moet ook n'et vergeten, dat In schcol het kind voortdurend zich onder toezicht weet. het voort durend weik heeft en ook staat onder de macht van de oeest van de geheele klasse. De ouders, die zich zelf wat kennen, weten al leen daardoor al veel van hun kind. omdat het hun k'r.d dat e'renschappen en eigenaardighe den van hen geërfd heeft en zij zien het als *t rich meer onoedwonoen aan het spel overgeeft. Weten van zijn liefhebberijen en van zijn tegen zin meer af. Nu gaat het er tegenwoordig in de school om. dat rrmn het k'nd zoovee' mogelilk leert, maar wie wprkeli'k met toewi'd'ng rijn werk doet. zal graag zoo'-ori tro'-e'Hk van he' k'nd weten, wen kan hem dan heter helpen 'n zün leeren en wellicht bij de gro<">t<»ren 'ets meer voor hen zijn En oo 'oo'n ouderavond komt men ongezocht eens bij elkaar, over en weer kan men eens even wat praten en wellicht wordt het begin van nauwer cornet oemaakt. Misschien denkt menigeen, dat het soon verschil niet zal uitmaken tusschen school en huis met het kind. Dat is toch valak grooter dan men denkt Een aardig geval hierinner ik mij nog van vroeger. Op een morgen werd er geklopt aan m'n lokaal deur. Een ^ader vroeg z'n zoontje te spreken. De bengel had een stuk gereedschap uit de werkplaats weooemaakt, en vader moest het hebben, juist dien morgen. ..De bengel", een kereltje van ruim zes jaar. gaf vader de gewenschte Inlichtingen, en toen vader weg wilde gaan vroeg hij nog even hoe het met z'n zoontje Piet ging. maar hij vroeg he- op zoo'n torn. dat ik hem vol verbaz'ng aankeek en zei dat het heel goed ging. Piet was een rustig bescheiden kereltje in 't leeren. Toen was het vaders beurt om verbaasd naar mij te kijken, en inderhaast werd een flink s'rafregister van m'n aardige Piet opge noemd. Heel even stonden vader en ilr elkaar aan te zien. en geen van beiden wisten wat we geloo- ven moesten. Maar vader had haast, er was niet veel tijd om te praten, en hij ging met een zoo'n hartgrondig gemeend „nou dan het beste d'r mee" da' ik toen ineens wist. die vader gelooft me vast "iet',ziin ls nu eenmaal een bengel. Maar va der had mij ook niet overtuigd, ik wist, onze Piet was een prettg kereltje, waar wat mee te berinnen viel. en die maar zéér sporadisch straf verdiende. kjeek me, dat we eigenlijk allebei ge lijk hac.den gehad. Pie: thuis, of Pet in school, daar was verschil tusschen. En als je dat weet dan kun je gaan probeeren om iets van de school- Piet ook thuis te krijgen. 11ar]^eren keer werd me eens een school- kiek getoond van een ventje dat ik alleen maar van thuis kende. En daarvan kende ik hem als een vrij lastige, drenserioe zeurp'et. alleen maar hef als hij lets afgebedeld vilde hebben. Een luid- ruch ig klein vervelend potentaatje, dat meer gezag had dan vader of moeoer En op de schcolkiek zag ik hem staan als een klein verlegen ïongetie. dat blonde kopje een beetje scheef van verlegenheid, nu eens heelemaal een kind r.«<3. aard'g om te zien. 'k Mo°st Ineen* naar de. onderwijzeres kilken. daar moest we! de oplosslno van het raadsel van het groote verschil liggen. Nu daar zag ik wel een vriendelijk gezicht maar toch was ook te zien dat ze wist wat ze wilde. Dat zal de kiene dwinge land wel gevoe'd hebben en zich daarnaar geschikt. En thuis was het alleen de kleine baas maar, die wist wat hij wilde en dan moesten vader en moe der het ook maar willen. Dat was in ieder geval voor de rust wel gemakkelijk. Kijk en «ls er nu wa*. contact komt tusschen school en huis, dan kunnen beide partijen hun er varingen eens uitwisselen en er hun winst mee doen, wat het kind natuurlijk ten goede komt. Dit geldt wel voor den geheelen tijd. dat het kind school gaat. Men kan missch:en denken, nu ja, In de latere, jaren, dat ls meer te begrijpen. Er komt dan de tijd dat vooral de jongens een beetje de richt ng moeten zoeken voor het latere leven, en I dan is vader en moeder er soms flink mee gebaat als ze eens hooren in welke richting de aanleg zich het best laa: ontwikkelen. I Maar ook voor den eersten tijd ls het voor de I peuters goed als hun juffrouw eens iets van „thuis" van hen hoort. De eerste dagen dat ze op school komen zijn het nog van die echte moederkindertjes, maar al heel gauw worden het schoo'k nderen. die liefst maar gewoon doen zooals ze allemaal doen. anders word Je uitgelachen. En dan ls er kans dat men alleen „de klas" aaat zien. Nu die klas i s er en men staat er voor bin- j nen een gesteden tijd „die klas" verschillende „we tenschappen" aan het verstand te brengen. Pietjes en Keesjes apart. Daarom vind ik ouderavonden zoo heel prettig en nut:ig, en alle vaders en moeders moeten er als ze eenigszins kunnen maar naar toe gaan. Dat is plich: en het geheele schoolsysteem is er op berekend, dat ieder z'n plicht doet, elke vol- yonoe klas wii graag slechts daar verder gaan waar het systeem aan 't j'nd van het jaar de mijl paal stelde. Het sluit alios in elkaar. Elke leer kracht wi, ook graag voor „vol" worden aangezien door naar behooren het vastge .telde leerplan af te werken. Komen er dan een paar kwade weken tus- schen, wat vooral in de laagste klassen zoo vaak geDeurt, dat een kwade hoest de peuters beurt om beurt thuis houdt, dan krijgt zoo licht het dril- sys.eem iemand beet, men wil toch op tijd kJaar zijn en ru~n jaagt „de klas" voort, zonder de enke ling meer te zien. Mear als je dan de moeders weer eens ontmoet er je hoprt de één als mu een liefkozing in de stem vragen naar haar k.eine ineid, dan zie je ue pukken weer eens los van de klas, en apart alle maal, als een klein peutertj' da. toch e'genlijk zoo heel veel te verwerken krijg: in haar klei-1e bol. Dan 's hef of dp k'*»- veer adders wordt fris- scher en nieuwer. Het blijft niet enkel „de klas" maar er komt weer aandacht voor de Jantjes, VOOR DE JEUGD M'n beste nichtjes en neefjes! Dezen keer heb Ik heel wat op m'n hart. Nee. nu niet over Sint N colaas. Jullie begrijpen, dat ik wel zoo best opgepast heb, dat het met Sint heel goed in orde geki men is. Dezen keer ga ik met jullie praten over onzen vacantiewedstriid. Een maand of wat geleden vroeg een uit onze raadsel familie of ik dezen wedstrijd eens wilde u.tschrijven. Nu het was een aardig idée. alleen voor de jongere nichtjes en neefjes wat moeilijk. Doch daar heb ik al wat op verzonnen. Maar ik heb nog een andere reden waarom ik dit keer eens een wedstrijd uitschrijf precies zooals die neef het mij gevraagd heeft. Dat kom; omdat die neef al zoo lang, zóó lang een trouwe klant n ons hoekje geweest ls. Nu wil die neef afscheid gaan nemen uit ons hoekje. Dat vind ik natuurlijk niets prettig, en ik denk dat hij het zelf ook lang niet leuk vindt, maar als k nu vertel dat die neef al van 27 November (926 trouw met ons meedoet, dan kunnen we be grijpen, dat hij me laatst kwam vertellen: Tante ik geloof dat ik nu zoo langzamerhand maar af scheid ga nemen. Afscheid nemen is niet prettig, en vooral nu vind ik het héél niet prettig. Als je zooveel jaren, ruim zeven, zulke goede krantenfam'lie geweest ben. dan zou je willen, dat het zoo maar blijven kon. Maar dat gaat niet. Nu begrijpen jullie meteen, waarom ik aan dien wensch gehoor gaf. As goede vrienden van ons gaan, doen we ze graag nog een pleizier. Als ik al die briefjes van dien neef eens bewaard had, wat zou dat een stapel zijn. Wacht, ik za in mijn boek eens tellen hoeveel het.er geweest zijn Wat denken jullie? Honderd-vier-en-veertig. Dat zou een heele sta pel qewees* zijn hoor! Maar nu ga ik eens praten over den wedstrijd, die onze neef verzonnen heeft We schrijven dezen keer een SPREEKWOORDENWEDSTRIJD uit Jullie moeten probeeren zooveel mogelijk spreek woorden zien te vinden, schrijft die netjes onder elkaar, nummer de spreekwoorden en sttuur ze mij in. O, terwij] ik dit lees. weet ik nu al, dat ik straks met de handen in 't haar zal zitten, zoo moeilijk zullen jullie het me maken met je spreekwoorden. Ik waag hel er toch maar op. Maar denk er om. goed eerst eens opletten of het werkelijk wel een spreekwoord is. Een aardig gezegde, dat ze alleen bij je thuis d kwljs gebruiken, is daarom nog geen spreek woord. De drie inzenders, of inzendsters, die de hoogste getallen spreekwoorden hebben gevonden, krijgen een prijs. Want ik geef de-en keer DRIE BOEKEN als prijs. Ik denk, dat mijn jonge nichtjes en neefjes al boos hebben gekeken. Deze denken vast. al gaat er nu zoo'n neefje uit ons hoekje weg. daarom hoeft Tante -och nog geen wedstrijd op te geven, die voor ons te moeilijk is. Nu dat ls waar. daarom heb ik voor jullie wat anders bedacht. Voor de jongeren geef ik een LEG-PUZZLE Jullie moeten van stevig papier vier figuurtjes kn'ppcn zooals k er hier één geel. Deze vier figuurtjes moet je zoo in elkaar pas sen :ot ze een kruis (-f kijk zoo één als je op school in een optelsom zet) vormen Je moet er maar eens flink je best op doen en dan lukt het best. Als je weet hoe het moet plak je ze precies zoo op een ander stuk papier en stuurt het weer naar mij op. He; moet héél. héél precies hoor, anders ver speel je de kans op een prijs. Ook voor de wedstrijd van de jongeren geef ik DRIE BOEKEN D'is dat wordt voor één keer samen zoo maar zes boeken uit mijn prijzenhoekje. Dat is nog al wat hé? Nu moet ik eerst no* vertellen, dat ik tot Vrijdag 5 Januari den tijd geef voor dezen wedstrijd. Jullie hebben dus bijna een maand den tijd. Maar k raac jullie aan maar direct te beginnen. Een poed begin, is 't halve werk, zegt het spreek woord. O, kijk. daar heb ik al 't begin gemaakt met één spreekwoord voor den wedstrijd. Nu er zijn meer spreekwoorden, dat helpt. Daarnaar moeten de knappe bollen zelf maar zoeken. Jullie mogen zelf kiezen aan welke wedstrijd je wilt meedoen. Maar jullie begrijpen wel, als een kerel van veer ien jaar aan de Lcg-Puzzle zou meedoen, dan wordt zijn kans op een prijs niet zco heel groot, want zóó één vind ik is oud genoeg om aan de spreekwoordenwedstrijd deel te nemen. Ik kijk altijd goed naar den leeftijd, dat moet wel, anders zouden de ouderen all'cht de meeste kansen op een prijs hebben, en dat is niet eeriijk. Denk; er allemaal goed aan, dat je op ,e inzen ding goed je naam, voornaam, leeftijd en 3dres vermeldt, anders moet ik je werk waaraan natuur lijk veel zorg en tijd besteed is, zoo maar in de papiermand dren. En dat is hee! jammer. Nu geloof ik. dat -k alles verteld heb, wat ik op m'n hart had W e nog iets te vragen heeef'. mag dat natuurlijk doen! Adres voor de inzending is als gewoonlijk: Tan e Truus, Bureau Maas en Schelüe- bode, Sommelsdljk.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 5