ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN siyno vinces BUITENLAND. BER 1933 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1933 48E JAARGANG NO. 4011 TWEEDE KAMER Voornaamste Nieuws, I lG leed langen flERPIJNEN pijn verlost. led ik aan spierpijnen, nrzaakl werden dooi1 lies had ik al gepro- In af te komen, echter lit ik nu een jaar in met het gebruiken jenlijk gezegd had ik zooveel baat van: de [elieel weg. Toen had ichten, hoeveel succes |n Kruschen Salts ae- een vol jaar gewacht ïeid de genezing aan :oe t<> schrijven en het ntevelen. Ik geef U an mijn schrijven ge- .anbeveling van het ■n Salts". A. B." lei vormen van rheu- |n aanduiding van te endige organen, een |ijder zich zelden be- brengt echter een on n sciiadelijke stoffen, bloed onzuiver ma- pijnen veroorzaken, ie dosis" Kruscliei i lige organen in actieve pzuiverheden volledip lichaam verwijden t een inwendige „rein- |loedsomloop, vrij vau welke verantwooi - |en, onverklaarbaren jezondlicid. Kruschev erkrijghaar bij allej n a ƒ0.00 en 1.60 ;ezondlieid voor éèit [lit U Kruschen Salts het U iets kost. E> J onder de apothekers Ital flacons liruscheu Ikt zijn met een gratis kon gratis proefflacoiï Igewonen flacon Kru- Idicn U na deze proef In bent, kunt U den lionden terugbrengen If drogist, bij wien It. Hij zal U Uw ge- 10 onmiddellijk en Jbetalen. [dat de gratis proef is bij de groote maat Iperkten tijd verkrijg (apotheker of drogist.. T>te proefpaliken" uit etiket op de flesch buiten verpakking de Els-Maatschappij Am- lezonden Jlededeelinq. niets dan gist. De van de lading werd et deze grondstof voor ees keken echter die- I onder deze eene laag Vas dan Duitsche mar ling zyn daarop in be- ltegen D. proces-ver- JJNKEN lungen (N.Br.) de 40- Jekende oorzaak op net zijn rijwiel in de aakt. Hoewel de hem onder wie zich zijn ld alle pogingen aan- te redden, waren de In liem tenslotte aan [t, reeds geweken. K. jjNSLAGER len bij de politie aan jager ter plaatse in- hondenvleescli zou Ier hierover gehoord, ken gedaan, doch wel (at hij een „vet hond- Ie te Terneuzen had en het diertje had Ir gebeurd zijn na het Irs van hem kalfs- lit. PK RAADSTB1BUNB Iemand op de publieks lamsche raadszaal aan Ige rede van den heer ■j nu eindelijk kon aan leg de bode. I; ik ben hier met mijn |ik ook al in de rij ge- ode zeide, dat het om teval als volgt te ver las op het stadhuis in te teekenen, daar hij omdat het zoo lang had aan den portier J weer begon. Deze It over de raadszitting If negen". Ids met zijn aanstaan- lir de publieke tribune ■zaal, waar hjj slechts lm zijn vergissing dui- liesloot hij Woensdag |nde wijze aan te tee- Burgerlijken Stand op MAAS-EN 1 ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. VOLKSONDERWIJS. I „Volksonderwijs" hield Vrijdagavond in hotel Mijer te Middelharnis een propagan- ria-avond, waarop als spreker optrad Ds. Westmijsse van Rotterdam. De geachte spreker wees er in zijn be toog op, dat men door het belachelijk ma ken, het bespotten van zijn tegenstanders de lachers in een vergadering op zijn hand krijgt. Een dergelijke strijdwijze noemde hij, onsinziens zeer terecht,: klein gedoe! VV'ij vragen ons echter af, waarom Ds. Westmijsse met zulk een zichtbaar genoe gen het tooneelstukjie bij zijn hoorders in herinnering bracht, hetwelk even voordat hij. begon te spreken werd opgevoerd en waarin op smalende wijze de stichting van een bijzondere school werd uitgebeeld, een gebeurtenis, welke onder g'rootc hilariteit door de aanwezigen werd meegemaakt. De spreker had hier een prachtige gele genheid gehad om te bewijzen dat het zijn eerlijke bedoeling was om op nobeler wijze den strijd te voeren. De spreker zelf maak te reeds de opmerking, dat het hier geat om een strijd voor beginselen. De tegen standers werden door spreker en tooncel spelers uitgeschilderd als domkoppen, de schoolstrijd werd verkracht tot een zet op het. politieke schaakbord, als een misdaad tegenover het kind. Als een onmensche- lijke actie. De toon van waardeering ont brak ten eenenmalc, misstanden hij het christelijk onderwijs werden als kenmer kend voor hot geheelc christelijk onderwijs geschetst, zelfs ontzag de spreker zich niet om te spreken over: de bende van het bijzonder onderwijs. Deze geachte predikant bleek bedroevend slecht op de hoogte te zijn wat de toestand Van ons land en speciaal van het onder- triïs in het algemeen betreft. Waar bleet spr. met zijn critiek op het beleid van den Minister van Onderwijs, waarmee hij zich absoluut niet kan vereenigen? Ook onder de voorstanders van het openbaar onder wijs zijn zij gelukkig nog te vinden, die eerlijk durven te zijn. Minister Marchant heeft het in zijn redevoering, welke hij Zaterdagavond voor de radio hield nog eens 'duidelijk gezegd: liet schip moest op de helling, ook al was er geen crisis! De actie van Ds. Westmijsse leek ons niet alleen onchristelijk maar tevens anti nationaal. Welke zin heeft het om de voorstanders van het bijzonder onderwijs als huiche laars uit te schilderen, als menschon, die zich de 18-karaats-christenen noemen! Christendom en Christendom is twee. ,Er is verschil tusschen of men onbewust Uit de krachten van het christendom leeft., zooals de spreker wil, óf dat men meer reeeier, Bijbelsch christendom noodzakelijk acht. Het moet Ds. Westmijsse als predi kant van een groote stadsgemeente toch hekend zijn, dat de principieele verschillen op christelijk terrein zeer groot zijn, het moet hem ook bekend zijn, dat het, vrijzin nig christendom onmogelijk de grootst gemeene deeler van het protestantisme kan zijn. Niemand uit het orthodoxe kamp en uit het vrijzinnige kamp, waar Ds. West mijsse zich het meest thuisvoelt, kan de arrogantie hebben zijn medemenschen te dwingen om zich aan zijn idealen ot be ginselen te onderwerpen. Ds. Westmijsse noemde de openbare school bij uitstek ge schikt omdat zij getuigt van het vrijzinnig christendom. Wij gelooven het ook en wij hopen, dat zij als zoodanig groote vruchten af moge werpen voor ons volksleven, maar wij vinden het een zeer eigenaardige op merking, dat de openbare school de eenig ware christelijke school ig omdat zij ondog matisch en onsectarisch zou zijn. Ons volk is op zijn vrijheid gesteld. En het, is inbreuk maken op die vrijheid, wanneer men de openbare school op zou dringen aan ons volk, en andersom wan neer men de openbare school zou sluiten, beteekende dit ook een misgreep. Zij die Vrijdagavond zich achter Ds. .Westmijsse schaarden, hebben weinig be grip van democratie, van geestelijke vrij heid! Dergelijke actie maakt de splijtzwam in ons volksleven! VERBETEKING OP KOMST? In ons blad van 18 November spraken wij er ons leedwezen over uit, da» 't mogelijk is, dat sommige Kamerleden via ons parjp! ment him opruiende taal de wereld in slingeren. Gelukkig wordt dit ook door anderen be treurd. Dezer dagen brachten de dagbladen het bericht, dat door den heer Aalborse c.s. een Wetsontwerp is ingediend tot wijziging van BINNENLAND Minister de Wilde VOORTGEZETTE BEHANDELING DER RIJKSBEGROOTING Binnenlandscb Bestuur Met de behandeling vaa de afdeeling Bin- nenlandsch Bestuur van de begrooting van Binnenlandsche Zaken werd voortgegaan. Minister De Wilde kan tevrednn zijn. Het heeft hem aan lof voor zijn krachtig optreden niet ont broken en van den steun der Ka mer werd hem van allerlei zij den dc verzeke ring geboden. Er was ook critiek maai die uitte zich toch grooten deels m zeer wei willenden vorm. We zullen over de behandelde on denverpen niet in beschouwingen treden. Vermeld zij slechts, dat 's ministers maat regelen in zake gozagsln 'dha- ing veel instemming ion- den, behalve bij de zuiver revolutionairen. De circulaire ter zake van het tegengaan van excessen bij het bad- en strandleven, vond weinig genade in de oogen der soc. dem. en communisten. En eigenlijk stelde zich ook de liberaal Wendelaar op het stand punt, dat er voor de circulaire weinig aan leiding was. Wc kermen dat geluid van ouds. Dat bij de behandeling der vele onder werpen talrijke herhalingen bij de twintig sprekers over B. B. vielen te constateeren, moge te allen overvloede worden gememo reerd. Een spreker slechts .liet zich schrappen. Dat was de liberale heer Louwes. Een stille hulde zij hem daarvoor gebracht. Minister de Wilde aan 't woord. Met onverdeelde aandacht heeft de Ka mer geluisterd naar de rede van ongeveer anderhalf uur, waarin de Minister van Bin nenlandsche Zaken de twintig sprekers bij de afdeeling Binnenlandsch Bestuur heeft beantwoord. Bouw en vorm er van waren voortreffelijk en de overtuiging, waarmee zij werd uitgesproken, boeide merkbaar de Kamer. Voortdurend bleef de minister in contact met zijn hoorders; het eene Ka merlid na het andere betrok hij als 't ware in zijn krachtig en welsprekend be toog. Met name kwam dat uit in het deel, waarin de autonomie der gemeenten werd behandeld. Met spiekende cijfers toonde de minister aan, dat reeds sinds 1931 de gemeentebesturen bezig zijn om door ca mouflage van of onkunde omtrent den werkelijken toestand, naar den kelder te gaan. Gemeenterekeningen sloten, dank zij allerlei manipulaties met overschotten, maar in werkelijkheid waren er tekorten, die voor 1931 op 29 millioen en voor 1932 reeds op 51 millioen te stellen zijn. Wat 1933 zal opleveren laat zich lichtelijk vermoeden. Zoo kan het niet doorgaan, en daarom was het noodig, dat de gemeenten tot de werkelijkheid werden teruggeroepen. Des noods op hardhandige wijze. Anders dreig den zij naar de afgrond te rennen, vooral daar, waar onvoorzichtige bestuurders de richting van den gemeentelijken wagen bepaalden. Zonder het met zooveel woorden uit te het reglement van orde der Tweede Kamer Naar de meening der voorstellers bevat dat reglement oen ernstige leemte, doordat verwijdering van een lid slechts kan plaats hebben, nadat de Kamer daartoe heeft be sloten. De voorgestelde nieuwe bepalingen beoogen in de eerste plaats daarin te voor zien. Voorts willen dc voorstellers doen verval len de bepaling, dat de voorzitter een lid, dat beleedigende uitdrukkingen bezigt of de orde verstoort, eerst tot de orde moet roe pen. Het op eenigerlei wijze blijk geven van instemming met onwettige handelingen zou reeds een voldoende grond moeten vormen voor het ontnemen van het woord. Men wil de bepaling schrappen, welke de eerste maai slechts verwijdering mogelijk maakt voor één dag. Verder willen de voorstellers verwijdering mogelijk maken van die leden, die zich aan beleedigend of ontoelaatbaar optreden schul dig maken, zelfs bij wijze van interruptie, ook al kan in den eigenlijken zin van het woord niet van verstoring der orde worden gesproken. Ten slotte wil men den voorzit ter de bevoegdheid geven te gelasten, dat in het officieel verslag een door hem aan te wijzen deel van de rede van een verwij- ,derd lid niet zal worden opgenomen. Wij juichen dit voornemen van harte toe. Wij hopen, dat deze verscherpte bepalin gen zullen worden aangenomen. En dat er ook streng de hand aan zal worden gehouden. Zooals 't nu vaak ging. was 't al te mal. Er schjjnt .verbetering op komst te zijn! spreken, gaf de ministe-r in dat deel van zijn rede de meest vernietigende critiek op de houding, die in verschillende gemeente besturen dooi' soc.-dem. wordt aangeno men. Die houding kan niet genoeg ge brandmerkt- Zij wilden echter onverzettelijk de Regeering op hun weg. Er wordt weer geregeerd. Dezelfde krachtige toon beluisterden we ook ten aanzien van de burgenvachten. Onherroepelijk zullen daaruit de fascisti sche elementen moeten worden verwijderd en het is uit met het verzet dergenen, die aanschrijvingen der Regeering te dezer zake zoo n beetje aan hun laars lapteif, ja zelfs zich niet ontzagen er in 't openbaar onjuiste, indisciplinaire critiek op uit te brengen. Wat het kiesrecht betreft wees ministei de Wilde op de noodzaak van een behoorlijk samengesteld parlement. Een versnipperde volksvertegenwoordiging is vrijwel waarde loos als factor van volksinvloed. Den heer Zandt werd getracht aan liet verstand te brengen, dat er geen stcm- dwang of stemplicht bestaat. Er is wel opkomstplicht, waar de minister even min als de anti-rev. fractie voorstander van is. De Kamer heeft in haar meerder heid alle pogingen van anti-rev. zijde om aan dezen plicht een einde te maken, tot heden toe afgewezen. De zaak staat intus- scheu zoo, dat niemand verplicht is te stemmen en dus ook niet van wege be zwaren tegen den stemplicht zich aan ver volging behoeft bloot te stellen. De eenzijtlige beschouwingen van den heer Lingbeek in verband met de burge meestersbenoemingen gedaan, werden met één forscheii slag vernietigd. Ook op dit punt bakende de minister zijn standplint duidelijk af. Voor de cu mulatie Kamerlid-burgemeester is hij niet te vinden. Dat dc overheid geen politieagent is, werd tenslotte nog eens tegenover den heer Zandt betoogd in verband met de bioscopen. De heer Zandt, die voorstander is van niet- ope.nbare, besloten bioscopen, kreeg te ver staan, dat ouders, die tegen bioscoopbezoek bezwaar hebben, zelf hun kinderen behoo- ren te weerhouden. Binnenlandsche Zaken, dat ons bij do af deeling Armwezen dc maidenspeech van den heer v. d. Zaal over dé ondersteuning van behoeftige Nederlanders in Duitschland bracht, ging er z.h.s. door. Over de radio werd zeer kort en gema tigd gesproken. De zendtijdverdeeling werd niet aange vallen. De verscherpte controle werd, be halve door de soe.-dem., algemeen tocge juicht. En wat de kwestie van den zender betreft, viel een enkel door Mr. Boon on juist genoemd verwijt in de richting van de A.V.R.O. Bij voorbaat werd vau ver schillende zijden het denkbeeld van staats exploitatie van één zender afgewezen. Alle sprekers onthielden cv zich van om op dit vraagstuk diep in te gaan. De mi nister overweegt en nu een oplossing in- staat-van-wording was, namen allen een afwachtende houding aan. Ten aanzien van een in te stellen beroeps instantie betreffende beslissingen van de Radio-controlecommissie, bleek, algemeen, dat men deze niet bij den minister zou wen schen te zien gevestigd. Do heer v. Dijk achtte den Radioraad daarvoor aangewe zen. Vermoedelijk sprak hij uit, wat ook anderen, die geen ambtelijk intermediair ten deze vvenschen, begeeren. VLIEGEN NIET NAAR GENEVE geen lid meer van onze delegatie Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Van der Hoeven heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord, dat deze in de woorden, door den heer Vliegen over zijn dele geering ter Ontwapeningsconferentie in de Tweede Kamer gesproken, aan leiding heeft gevonden, zijn verzoek aan den heer Vliegen, om op zijn ont slagaanvrage terug te komen, tenig te nemen. Dienovereenkomstig Heeft de Minis ter aan If. M. de Koningin de aanvra ge om ontheffing uit bedoelde functie met gunstig advies voorgelegd. IR MUSSERT ONDER PROTEST ONTSLAG NEMEN? In de pers circuleerde de mededeeling dat ir. Mussert onder protest ontslag zou nemen, indien men hem van hoogerhand zou dwingen te kiezen tusschen fascisten leider of het hoofdingenieurschap van den Utrechtschen Provincialen Waterstaai Naar aanleiding van dat bericht deelt men aan de „Volkskrant" mee, dat die keuze den heer Mussert wel niet al te zwaar zal vallen, omdat hij tijdig gezorgd zou hebben, dat een fonds is gevormd, waardoor hij voor zijn leven financieel schadeloos zal worden gesteld voor het ge val hij bovengenoemde keuze zou moeten doen. STOPZETTING DER HARING- VISSCHERIJ OP ZATERDAG 2 DECEMBER A.S. Naar wij vernemen zal de haring- visscherij op Zaterdag 2 December worden geëindigd. Het bestuur van de Stichting voor de N'ederlandsche Haringvisscherij heeft gister met algemeene stemmen besloten den Minister van Economische Zaken te adviseeren den aanvoer van pekel- en steurharing na 4 December a.s. in Nederland te verbieden. Men verwacht dat de Minister reeds heden een desbetreffend besluit zal nemen. Hierdoor zal 't dan niet meer mogelijk zijn, dat sche.ppn na de vast gestelde datum van 2 December, toch blijven visschen. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de bestuurders van broodbakkerijen, waar in tevens koek, banket, enz. wordt vervaar digd, vergund in liet tijdvak van gisteren tot en niet 5 Dec. op werkdagen en boven dien op 21, 22, 23, 28 en 30 Dec. de werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren te verlengen. Voor de jongens van 16 en 17 jaar zijn speciale arbeidsvoorwaarden gesteld. HET RIJKSDAGBRANDPROCES HET ALIBI VAN POPOFF. Van der Luhbc heelt Vrijdag weer met gebogen hoofd gezwegen', tot groote teleur stelling van de vele belangstellenden, welke thans de zaal van Hot Rijksgerechtshof te Leipzig vulden, in do hoop den I.eidschen jongeling in zijn nieuwe pose te zien. Nog een zestiental getuigen stond op de lijst, als restje van het Éerlijnsche verboor. Veel interessants of verrassends beeft dat verhoor \an Vrijdag niet geleverd. In den loop der verbooren werd o.a. dui delijk, dat de Bulgaarsche beklaagden, die oerst 9 Maart werden opgepakt en wien men toen allerlei verbooren liet ondergaan zon der hun te zeggen, dat ze verdacht werden van den Rijksdagbrand, (lachten, dat ze we gens paspoortvervalsching enz. gearresteerd waren. Toen ze eindelijk begrepen van welke misdaad ze beschuldigd werden, verander den ze natuurlijk van tront en begrepen ze, dat het er voor hen vooral op aankwam hun alibi op 27 Februari, den dag van den brand, vast te stellen. Popoff drong er toen dadelijk op aan ge confronteerd te worden met personen in café s die hij den avond van den brand had bezocht. Het was inmiddels half Mei ge worden, maar de rechter van instructie vond blijkbaar, dat er niet zooveel haast met dat alibi was en eerst op 17 Juni legde men den betrokken kellners de toto's voor van den betrokkenen, met de vraag of ze dezen keuden, wat niet het geval bleek. Eindelijk, tijdens het proces, op 20 Novem ber, wisten de Bulgaren gedaan te krijgen, dat 7.ij met de betrokken kellners gecon fronteerd werden. Nu was het zoowat negen maanden gele den en het spreekt wel vanzelf, dat deze kellners op 20 November niet meer met ze kerheid kouden herinneren wie ze op 27 Februari bediend hadden. Thans wordt niettemin mot stelligheid geconstateerd, dat Popoff er niet in ge slaagd is zijn alibi op 27 Februari to bewij zen. Ieder, die niet partij is in dit proces, zal dit als een smaad voor do rechtszeker heid gevoelen. Wie is „Peter?" Het Rijksgerechtshof te Leipzig heeft zich Zaterdag gemimen tijd het hoofd gebroken met de identiteit van zekeren „Peter", die kwitanties heeft onderteekend welke bij Popolf gevonden zijn en die Popol'f wellicht zouden kunnen compromitteeron, niet om dat eruit zou blijken, dat hij mede-schuldig is aan den Rijksdagbrand, maar misschien omdat men daarmee zou kunnen bewijzen, dat hij tegen den Duitschen staat heeft saamgespannen on dan in vredesnaam maar om d i e reden veroordeeld zou kun nen worden. Het gelukte echter niet vast te stellen wie „Peter" is. De „Peter", die de politie in een concentratie-kamp had weten op te duiken, zekere Werner Hirsch, werd door Popoff zeer stellig als den zijne afge wezen. Met nog enkele andere candidaten was men even ongelukkig. Ten slotte werd er een metselaar, zekere Schmidt, verhoord, in wiens woning vol gens de verklaring van getuige Grothe, in den nacht van 26 oji 2.7 Februari leden van den Ronden Frontstrijdershond in alarmbe reidheid geweest zijn. Getuige verklaart on der eede, dat zulks niet het geval geweest is. Hij kent Grothe heelemaal niet. Getuige noemt overigens alle verklaringen van Gro the phantastisch. Dat is de znoveelste die onder eede de verklaringen van het paradepaard van den procureur-generaal weerlegt. Toch is Grothe nog altijd niet wegens meineed gearresteerd. Dit is wel opvallend, temeer daar de getuige a décharge Soencke onmiddellijk is gevangengezet toen hij op een leugen betrapt werd, De verdediging bleef in dezen eveneens nalatig. Dimitroff heeft dit laatste op sarcastische wijze geaccentueerd, toen hij, boosaardig lachend, den procureur-generaal in overwe ging gaf Grothe op zijn geestvermogens te laten onderzoeken. duiken tot 400 m. diepte Begin volgend jaar zullen in" de Middel- landsche Zee duikers van de Artiglio af dalen tot 400 M. diepte, d.i. 100 M. dieper dan het tof nu toe bereikte maximum. De Artiglio zal vervolgens een kruistocht op de Iloode Zee ondernemen voor het visschen van sponzen en parelen op groote diepte. KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK SERRAUT OPGEVOLGD DOOR CHANTEMPS. PARITS, 23 November. In de naehtzittin^ van de Frfinsche Kamer kwam tegen uur vanmorgen een voorstel in stemming van den neo-socialistischcn afgevaardigde Gou- uin. om don kortingvrijen grondslag dei- ambtenaarssalarissen vast te stellen on 12.000 frs. De Ilegeering wensehte dezen grondslag echter maximaal frs. 11.000 te doen bodra gen en stelde de vertrouwenskwestie. Met 321 tegen 247 stommen werd het voor stel Gounin echter aangenomen. Minister-president Sarraut kondigde daar op het ontslag van zijn kabinet aan. HET NIEUWE MINISTERIE. President Lebrun heeft Chautemps. den minister van binnenlandsche zaken in het afgetreden kabi- net. belast met de vorming van een nieuwe regee ring. Chautemps heeft de opdracht voorloopig aanvaard. Vóór de opdracht tot het vormen van een kabinet aan Chautemps was verleend, had dc pre sident der republiek eerst nog Herriot ontvan gen. wien hij verzocht zich te belasten met dc samenstelling eener nieuwe regeering. Herriot had echter de opdracht van de hand gewezen met het oog op zijn gezondheidstoestand. In het kabinet-Chautemps zullen, wanneer dit althans tot stand komt. verschillende ministers uit het-vorige kabinet zitting hebben, o.a. Daladier, Sarraut en Pierre Cot. terwijl Boncour buitenland sche Zaken zal houden. Chautemps zou van zins zijn een kabinet te vormen van repubHkeinsche concentratie zonder socialisten en neo-soüalisten. PARITS, November. Minister-pi osident Chautemps heeft \ioeg in den ochtend de definitieve lijst gepubliceerd der ministers di» in zijn kabinet zitting zullen hebben. Het kabinet ziet er thans als volgt uit: Minister-president en Binnenlandsche Za ken: Chautemps; Buiten la ndsohe Zaken* Paul Boncour; lust.itie: Revnauld; Oorlog: Daladier; Marline: Sarraut: Luchtv.: Pierre Cot.; Onderwijs: De Monchy; Financien Georges Bonnet; Begroeting*. Marchandeau; Handel* Laurent Kynac; Openbare Werken: Paganon- KoTonën; Dalader: Arbeid- Frot; Landbouw: Queuillc: Pensioenen: Ducos, Posterijen: Mistier; Gezondheid en Sociale Zaken: Israel. ZELFMOORD-VLIEGTOCHT VAN AMERIKAANSCHE Uit TacksonvolP (Florida) wordt gemeld, dat de bekende mrs. Louise Stanton uit Gran, de weduwe van een millionnair zelt moord heeft gepleegd. Zij heeft een vlieg tuig gehuurd, vloog daarmee tot boven de zee, totdat de benzine voorraad was opgo bruikt. Toe» liet zij het toestel in het watei glijden. Van levensmiddelen heelt men geen spoor gevonden. In een achtergelaten brief werd een cheque gevonden, welks waarde het door den eigenaar van liet toestel gele den verlies dekt. INVASIE VAN WILDE ZWIJNEN Door honger gedreven, kwam een troep wilde zwijnen des nachts de Poolsche stad Kempno binnen aan de Duitsche grens. Zij liepen naar het marktterrein, waar zich nog een ige menschen bevonden, die hevig ver schrikt werden. Een politieman vuurde zijn revolver op de beesten af, maar daar trok ken zij zich niets van aan. Tenslotte wist de voorzitter van de plaatselijke jachtclub 3 zwijnen neer te leggen, waarop dc andere aftrokken. In Frankrijk werd het kabinet Sarraut ten val gebracht en opgevolgd door het ministerie-Chuu* temps. Het Rijksdagbrandproces. Niemand weet wie „Peter" is. De heer Vliegen gaat niet naar Geneve. Minister de Wilde verdedigt zijn begrooting Itl dc Tweede Kamer. Gemeenteraad van Melissant stelt steunregeling} vast. De Engelsche premier MacDonald in ge-f sprek met Mr. Cordell Hull over de stabili** atie van het pond sterling, hetgeen voor, de wereldhuishouding van groot belang is»J Even belangrijk i> voor aller gezondheid een steec!- gelijkwaardig juist gedoseerd geneesmiddel, hetwelk in de echte „Aspirin'V tabletten door. <hct Baycxdcmis gegararr». deerd is. EEN GEHEIMZINNIGE GESCHIEDENIS Een geheimzinnige moord heeft in Chi* ago sensatie gewekt. In de operatiekamer, van een medicus dr. Wynekoop vond zijn, moeder het hik urn haar schoondochter on der zeer bijzondere omstandigheden. Dr, Wvnekoops jeugdige echtgenoote lag bijna geheel naakt als voor een operatie op de operatietafel, door eenige kogels doorboord, waarvan écu het hart had geraakt. liet liet zich aanzien alsof de moord was gebeurd terwijl liet slachtoffer onder narcose was. Dr. Wynekoop, zijn moeder, vier andero huisgenooten en een meisje, met wie dr. Wynekoop een liaison had, zijn door de po litie aangehouden om te worden verhoord. Fit het verhoor is tot dusver gebleken, dat de moeder f'°n dokter, die evoueens dokter is, de Ónge vrouw, die zij een klei ne operatie onder narcose zou laten onder gaan, met revolverschoten had gedood. Men twijfelt evenwel nog aan de juistheid de voorstelling, die de vrouw aangaande haar misdaad geeft, Dc zoon heeft nl. go* zogd, dat ziin moeder gelogen hoeft, doch de moeder heeft haar verklaring herhaald, eraan toevoegend, dat zijn zoon zijn mond moet houden als hij van zijn moeder spreekt. In den looji van vier jaren zijn in mevr. Wynekoops omgeving nog' vier duistere sterfgevallen voorgekomen, waaronder van Dr. Alice Wynekoops echtgenoot en een pleegdochter \an haaiv Het défilé van dc blauwt' huzaren voor d burt/emeeslcr van Deventer bij qeleneifa iieia van het r^O-jartfj bestaarisfeest van het vierde haljregiment huzaren* I Ij

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1