BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws* MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 MAC DONALD OVER GENEVE DE STRIJD OM DE DOLLAR yemüe koude iMijnJkcuMs Voeder SUIKERBIETENSTEUN HET RIJKSDAGBRAND-PROCES Soenke voor het gerecht gedaagd Het persbureau der justitie te Berlijn deelt mede: Tegen den 38-jarigen steenbouwer Rudolf Soenke is een aanklacht wegens meineed in gediend. Soenke was, zooals men weet, op 30 Oct.. van dit jaar tijdens het rijksdagbrandpro- ces gearresteerd. Uit de instructie is ge bleken, dat Soenke onder eede bewust val- sche verklaringen over zijn lidmaatschap van de K.P.D. (Duitsche comm. partij) en zijn bekend zijn met den in het rijksdag brandproces beklaagden Bulgaar Taneff heeft afgelegd. Tevens heeft de beschuldigde toegegeven, dat zijn verklaring ondereede, volgens welke hij Taneff in Roemenië had leeren kennen en in Berlijn toevallig had ontmoet, valsch was. Tenslotte heeft Soenke ook in zoo verre onder eede onwaarheid gesproken, als hij voor den vierden strafsenaat van het rijks gerecht beweerde, dat hij voor Taneff geen koffer van het station had gehaald. De hoofdbehaneling van het proces tegen Soenke zou reeds in de eerstvolgende dagen voor het Schwurgerecht te Berlijn beginnen. Van der Lubbe spreekt LEIPZIG 23 Nov. Vanmorgen werd het Rijks dagbrandproces weer te Leipzig geopend. Van der Lubbe kijkt vrij om zich heen. Eerste getuige is de liftbediende van het Rijks daggebouw D ri e s t e r h o e f t die mededeelingen doet over het brengen van de garderobe van Torgler naar de communistische fractiekamer. Get. B a r t z uit Berlijn, die van 1930 tot Nov. 1932 lid van de Roode Hulp is geweest, wordt gehoord om mededeelingen te doen over de be spreking die, volgens getuige Grothe in Bartz' woning in het begin van April zou zijn gehouden. De President stelt verschillende vragen om trent de tegenstellingen tusschen de verklaringen van Bartz en Grothe. Dan wordt groot opzien gebaard door het feit, dat Van der Lubbe een vraag stelt, die wel iswaar niet belangrijk is. ook niet in direct verband staat met het verhoor van Bartz, maar de eerste zelfstandige vraag en van inzicht getuigende op merking is, die Van der Lubbe tijdens het proces verloop heeft gesteld. Hij zegt: ..Wij hebben nu deze maanden proces gehad. Eerst te Leipzig, toen te Berlijn en nu voor de derde maal weer te Leipzig. Ik zou willen weten wanneer het vonnis wordt uitgesproken en wanneer het voltrokken wordt. Ik heb de Rijksdag in brand gestoken en wat daarna gebeurd is is toch heel iets anders. Ik wilde vragen wanneer het vonnis zal komen. President: Dat kan ik nu nog niet zeggen. Dr. Seufert (tot Van der Lubbe): Deze kwesties worden allemaal behandeld omdat mis schien medeplichtigen bij de zaak betrokken zijn. Dr. Werner: Men kan hem eens vragen hoe het met zijn medeplichtigen staat. .President: Het ligt aan u of u eens wat meer wilt vertellen wie de medeplichtigen zijn. De duur van het proces hangt ook van u af. D i m i t r o f f richt zich tot Van der Lubbe en tracht hem over te halen nu eindelijk eens alles op te biechten. Dimitroff moet zwijgen en Van der Lubbe verklaart: Het is toch duidelijk: ik heb al te ken nen gegeven, dat ik de Rijksdag neb aangestoken. Ik heb dat alleen gedaan. Dit is een proces en er moet eens een vonnis komen. Het duurt al acht maanden. Ik ga daar niet mee accoord. President (tot den tolk): Zeg hem, dat ook nog anderen ervan beschuldigd worden samen met hem de daad te hebber verricht en dat eerst alles öpgehelderd moet worden vóór wij tot een oordeel kunnen komen. Dr. Seuffert: Je hebt tot nogtoe gezegd, dat niemand je geholpen heeft. Van der Lubbe: Ja, dat is ook zoo, maar de ontwikkeling van het proces is te omslachtig. President: Maar dat ligt ook aan u. Van der Lubbe: Hier zijn ook andere be klaagden en dL bevestigen toch zelfstandig, dat zij niets met het proces te maken hebben, den Rijksdag niet hebben aangestoken en er ook niet in zijn geweest. President: Daarvan moet juist het bewijs geleverd worden. Dat kan niet van het proces gescheiden worden. Van der Lubbe: Over de ontwikkeling ge durende de acht maanden dat ik in arrest ben is duidelijk getoond, waar ik mij heb opgehouden en waar ik geweest ben. Dr. W er n e r: Ik verzoek hem nogmaals na drukkelijk te zeggen of hij helpers heeft gehad of de daad alleen heeft uitgevoerd. Van der Lubbe: Dimitroff en de anderen 2ijn in het proces betrokken doch hebben er niets VAN DER LUBBE Inee te maken. Ik wil in elk geval een vonnis hebben: twintig jaar gevangenisstraf of de dood, maar ik wil, dat er iet- gebeurt. Ik wil ook ge wone kleeren hebben. Van der Lubbe zegt verder: Ik moet er ten sterkste tegen pr^esteeren, dat men na een los oordeel van beambten in ketenen wordt geslagen en dat men ook het proces volgens dezelfde be- oordcelingen voert. Ik ga daar niet mee accoord. Ik wil in de gevangenis. Men kan toch ook aan de andere beklaagden, Dimitroff en Torgler, vra gen of zij schuldig zijn of niet, dan kunnen zij antwoorden. Dr. Buenger: Eerst hebt u zich erop beroe pen, dat de andere beklaagden gezegd hebben, dat zij het niet hebben gedaan, doch u weet toch zelf, dat er niets bewezen is als de anderen zeggen dat zij niets gedaan hebben! Van der Lubbe: Nog nooit heeft men aan de andere beklaagden de vraag gesteld of zij den Rijksdag in brand hebben gestoken of niet. Dr. Werner: Hebt u met iemand afgesproken de daad te plegen voor u den brand aanstak. v. d. Lubbe: Neen, de brand toont steeds hetzelfde beeld, dat niet veranderd kan worden. Men ontwikkelt rondom den brand een proces, doch ik zi'e er geen uitweg in. De daad wa in drie minuten gedaan. Kan één persoon dat niet doen? In de gevangeniscel heb ik mij verbaasd. Ik heb moeten meemaken dat ik zesmaal per dag eten kreeg. Daarmee kan ik niet accoord gaan. De President onderdrukt den ietwat ver ward geworden woordenstroom van v. d .Lubbe en merkt op: Maar de hoofdzaak is en blijft, dat men niet kan aannemen, dat u den Rijksdag in tien minuten alleen in brand hebt gestoken. v .d. L u b b e: Als het daarom was gegaan, dan was alles al klaar geweest. P re s Ja zeker, maar als u niet duidelijk zegt, wie de groote zaal in brand heeft gestoken, dan moet t proces tot 't einde worden gevoerd zooals tot nog toe. Dc advocaat Dr, Teich ert: Welke midd;! VASTBESLOTEN VOORTGAAN. Nadat de leider der oppositie in het En- gelsche Lagerhuis, Lansbury, ernstige cri- tiek had geoefend op de regeeiingspolitiek in zake do ontwapening, welke z. i. nooit tot den vrede zal leiden, heeft de premier Mac Donald een rede geiiouden, waarin hij, de buitenlandsche politiek besprekeud, in hoofdzaak betoogde, dat oudanks den moei lijken toestand van Europa, die door het uittreden van Duitschland uit den Volken hond nog ernstiger was geworden, de F.n- gelsche regeering vastbesloten is het werk der internationale samenwerking te hand haven. Te Geneve is gemeenschappelijk be sloten het werk der ontwapeningsconferen tie niet te laten mislukken, doch wel is men MAC DONALD in sterke mate van meening, dat naast het werk te Genève aanvullende stappen langs diplomatieken weg ondernomen moeten worden, om de werkzaamheden der ontwa peningsconferentie krachtdadig te onder steunen. Sir Johan Simon, zoo verklaarde Mac Do nald in antwoord op zekere polemieken in de dagbladen, vertegenwoordigt in Genève het geheele Britsche kabinet. Dat de conferentie moet doorgaan, daar over heeft nooit twijfel bestaan. liet eenige, waar twijfel over bestaan heeft, is, welke de best geschikte methode is. Aan liet slot van zijn betoog deelde da eerste minister mede, dat de onderhande lingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland een gunstig verloop hadden. Na Mac Donald kwam Churchill aan het woord, die Mac Donalds leiding in aangelegenhe den van buitenlandsche politiek, zoowel ala leider van de socialistische als van de na tionale regeeringen betitelde als door het ongeluk vergezeld Het verdrag van Lausanne, zoo zeide Churchill, is een zeer groote fout geweest, omdat het Duitschland van zijn betalingen vrijstelde zonder aa_n Engeland eenig voor deel van de andere landen te brengen. De gedachte, dat het ontwerp-Mac Donald voor een ontwapeningsconventie in staat is Duitschland en Frankrijk te verzoenen, is belachelijk. Het plan maakt Duitschland en Italië in getal sterker dan Frankrijk en verstoort het Europeesohe evenwicht De ontwapeningsconferentie is een gevaar geweest voor den vrede in Europa en heefr ook den Volkenbond zelf in ernstig gevaar gebracht. DE RECHTSCHE OVERWINNING IN SPANJE Een telegram uit Madrid meldt, dat er thans reeds 201 algevaardigden der rechter zijde tegenover 178 van het midden en van de linkerzijde gekozen waren. Een kleine hon derd uitslagen waren nog niet bekend. In Madrid is het Dinsdagavond voor het socialistische Volkshuis plotseling tot schiet partijen gekomen tusschen daar te hoop ge- loopen communisten en socialisten. Naar verluidt zouden 7 jiersonen gewond zijn. De politie heeft de omgeving afgezet. Geruchten over een dreigenden militairen opstand worden met kracht tegengesproken door de regeering. ROOSEVELT EN DE „INTOLERANTE DOMKOPPEN" WASHINGTON, 23 November. In regee- ringsbringen blijft men het strikte stilzwij gen bewaren omtrent de toekomstige mone taire plannen. De w.n. secretaris van de Schatkist, Morgonthau, sohijnt plannen 'e hebben tot volledige reorganisatie van het departement van financiën. Morgenthau ;s een warm voorstander van de valuta-plan non van President Roosevelt en is dan ook door den President naar Wairnspringé in Georgia ontboden, teneinde de nieuwe plan nen te bespreken. WASHINGTON, 23 Nov. Na Roosevelts vertrek van Warmsprings, is de langver wachte strijd om de toekomstige Ameri- kaanscho timncieele politiek in volle he vigheid ontbrand. De aanhangers van de politiek van den goudaankoop, die verdere depreciatie van den dollar wenschen, zooals een van Roose velts meest vertrouwde adviseurs Warren cn diens voornaamste leerlingen Morgen thau, Woodin en Prof. Irvin Fisher staan fel tegenover de financiers B. Barueh, Prof. Sprague en de Amerikaanschc Kamer van Koophandel, die stabilisatie van den dollar bepleiten. Barueh als leider van de z.g. sound-money groep opende de campagne tegen Roosevelt heeft v. d. Lubbe gebruikt, om de zaal in brand te steken? v. d. Lubbe: Dat heb ik in de protocollen duidelijk gemaakt. President: Volgens verklaringen van deskun digen is 't onmogelijk, dat u met stukken goed de groote zaal in brand hebt gestoken. Van der Lubbe: Dat is slechts de persoon lijke opvatting der deskundigen. De groote zaal moet juist heel gemakkelijk brandbaar zijn geweest. De vraag, vanwaar ik gekomen ben en hoe het voordien was, is niet duidelijk gesteld. Over die vraag is nog niet gesproken. Ook over 't stichten van den brand niet. met een artikel in de veelgelezen „Satur day Evening Post" warain hij de onmid- delijke stabilisatie van den dollar op goud basis verdedigde. De jaarvergadering van de Amerikaan- sche Kamer van Koophandel publiceerde een gelijkluidende resolutie. Sprague, de voormalige adviseur van het departement van de Schatkist, is naar men weet in verband met deze kwestie onder protest afgetreden. Woodin wees de bewering van Sprague terug, dat de Amerikaansche leeningen on gezond zouden zijn. Morgenthau verklaarde dat het Ameri kaansche crediet heel stevig staat. Roosevelt noemde gisteren in een radio rede de tegenstanders der regeeringspoli- tiek„gewichtig doende i n t o 1 e r a n te domkoppen." Algemeen is men er van overtuigd dat de toekomstige Amerkiaansche valutapoli- tiek afhangt van het resultaat van den strijd tusschen Woodin en Barueh. PIJNLIJK INCIDENT IN HET HOOGERHUIS In het Engelsche Hoogerhuis heeft zich Dinsdag een dramatisch incident zonder precedent afgespeeld. Toen de Britsche koning de troonrede had beëindigd en van zijn troon wilde afdalen, schreeuwde de labour-afgevaardigde Mc. Go vern: „En de afschaffing van de„Means Test" en de vermindering van den werkloozen- steun? Gij moest u schamen en denken aan de mensciien, die buiten doodgaan van hon ger!" Hot optreden van Mc Govern vond onge twijfeld zijn aanleiding in het schitterend vertoon waarmee de opening van het parle ment gepaard gaat. Op de desbetreffende vraag verklaarde Mc Govern eenvoudig: „Ik kon het niet meer uithouden of me beheerschen". Hij toonde geen spijt Nader wordt in de bladen echter gemeld, dat het veroorzaken van het incident in de fractie der onafhankelijke arbeiderspartij was afgesproken. De Koning en de Koningin namen geen notitie van het geschreeuw. Onder de par lementsleden ontstond echter groote opwin ding. Jonge leden van het parlement in de buurt van MacGovern wilden hem te tijf, doch werden daarvan teruggehouden door de oudere collega's. Nadat de koning en de koningin met het gewone ceremonieel waren vertrokken, werd heftig tegen de houding van Mac Govern geprotesteerd. is spoedig verdreven met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Dj burgemeester van Numansdorp, de heer W. Paans, heejt tegen 1 Januari 193i ontslag aangevraagd. Hij hoopt zich alsdan te Oosterbeek te vestigen. LAND- EN TUINBOUW PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND TWEEDE GEWONE ZITTING De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen deze week onder voorzitter schap van Jhr Mr Dr II A van Karnebeek, commissaris der Koningin, in tweede ge wone zitting 1933 bijeen. De Voorzitter constateert, dat de Prov. Staten sinds de vorige vergadering twee leden hebben verloren: der. heer K. R van Staal, die onlangs is afgetreden, en den heer C. Warnaer, die overleed. spr. brengt m herinnering, dat de heer van Staal van Juli 19191920 en daarna van 1927 tot onlangs zitting heeft gehad m deze Staten. Hij was een strijdbaar m<m; die zich krachtig kon doen gelden. De heer van Staal heeft het God. Staten en tp'6 echien ook zijn medeleden niet altijd ge makkelijk gemaakt, doch hij kenmerk e zich door grooten ijver en veelzijdige belang stelling. Met den heer Warnaer is een typische f: guur heengegaan, die na den heer Von Fi- senne het langst heeft deel uitgemaakt van de Staten van Zuid-Holland, nl. van 1906 af, met een tweejarige onderbreking van 1919— 1921, tot zijn overlijden. Hij had een practi- sohen, aehleren kijk op Ie «aken, in het bij zonder uie van het groot eiland, waar hi.i gewoond heeft. In de commissie voor de •.vegen en :n het waterschap was hij met groote kracht werkzaam. Zijn ujo"d, vaak n-ct humor, had gezag on zijn lidmaatschap van de Staten getuigde van nuttige werk- «aentheid op elerlei gebied. Zijn iool be- tcekent een gevoelig ver. es voor de Slaton, bij wie zijn nagedachtenis eerbiedig zal voortleven De geloofsbrieven van de heeren G. van Andel (a.r) en P J van Harmeien 6.d) wer den goedgekeurd, waarna beide heeren wer den beëedigd en geïnstalleerd. De agendapunten werden hetzij voor ken nisgeving aangenomen, dan wel in handen van commissi s gestold of naar de afdeelin- gen verzonden. De voorzitter sluit te ruim half 12 de vergadering, met de medcdecling dat de Staten op Dinsdag 12 Be unber te 11 uur weder zullen bijeen komen. J. HUIZINGA 25 JAREN BURGEMEESTER liet zal 2 Dec. a.s. 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. H u i z i n g a tot burgemees ter benoemd werd van Axel, welke plaats in Mei 1912 door hem verwisseld werd met Terneuzen waar hij sindsdien dit ambt is blijven vervullen. De heer J. Huizinga, die 2 April 1868 te Iluizum geboren werd en zich later te Kam pen vestigde, heeft geheel zijn leven bij zonder veel arbeid verricht op het kerke lijk en politiek gebied Al spoedig werd hij lid van de gemeenteraad. In 1905 en ook in 1909 was hij candidaat voor de Tweede Kamer respect, in liet district Scho terland en Amsterdam III, twee uitgespro ken „roode districten. Als lid van het hoofdbestuur van Patrimonium werd hij in 1006 benoemd tot propagandist van deze ver eeniging. Hierop volgde in 1908 zijn henoe ming tot burgemeester door Minister Heems kerk. In Terneuzen heeft de heer Huizinga als burgemeester een lang niet altijd gemakke lijke taak gehad. De aard van de bevolking, het contact met België, sterker nog dan met Nederland, de stroom van Belgische vluchtelingen in den oorlog, die door Ter- neuzen leidde, de actie van België indertijd om Zeeuwsch-Vlaanderen over te nemen, 't waren al moeiten, die de heer H. veel beslommeringen gaven, doch al deze moeiten heeft hij het hoofd weten te bieden. Buiten zijn ambtsbezigheden beweegt de a.s. jubila ris zich nog op sociaal terrein, terwijl ook dc evangelisatie de liefde van zijn hart heeft. Het politiek terrein heeft hij ver laten. Onze Koningin benoemde hem tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook van dc Belgische regeertng ontving hij een on derscheiding voor het vele werk ten bate der Belgische vluchtelingen verricht PRIJS OP ELF GULDEN GESTELD MAXIMUM HOEVEELHEID 1710 MILLIOEN K.G. De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden ten behoeve van de telers van suikerbieten, die ten kantore van de „Com missie inzake steun aan de suikerbieten teelt" te Bergen op Zoom, als gerechtigd tot het telen van garant ebieten, oogst 1933, staan ingeschreven, uit het Landbouw-Crisis fonds steun te verleencn overeenkomstig het bepaalde bi] het „Reglement-Suikerbie- tensteun 1933", Aan dit reglement wordt het volgende ontleend: Uit het Landbouw Crisisfonds wordt ten behoeve van de telers van suikerbieten, voor zoover die bieten op Nederlandschen bodem zijn geteeld en aan de Nederlandsche coö peratieve fabriek en of aan de Centrale Sui ker Maatschappij te Amsterdam ter ver werking op suiker zijn geleverd, voor vol gens dit reglement vastgestelde hoeveel heden aan de fabrieken steun (garantie) verleend tot zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor bieten, waarvoor steun wordt verleend (garantiebieten), geleverd op de gebruikelijke condities aan grootscheepsvaar- vvater, gemiddeld ongeveer 11,per 1000 K.G. netto zal kunnep worden uitbetaald. AU garantiebieten wordt voor de campag ne 1933 per bietenteler aangemerkt een hoe veelheid overeenkomende met het gemid delde van 80 pet. van zijn teelt in 1929; 80 pet. van zijn teelt in 1930 en 100 pet. van zijn te;elt garantiebieten in 1932. De Commissie voor de uitvoering van de garantieregeling kan het recht om garantie bieten te leveren op ruimere schaal toestaan zoolang het totaal der ingewilligde aanvra gen het quantum van 1710 millioen K.G. ga rantiebieten niet overschrijdt. De Commissie is voorts bevoegd het recht tot het leveren van garaantiebieten te beper- pen tot een door haar vast te stellen tijdstip Uitbetaling De fabriek verplicht zich de uitbetaling aan de leveranciers van garantiebieten te zullen bewerkstelligen, zoo spoedig moge lijk na ontvangst van den steun met inacht neming van den tijd, welke voor de admini stratieve organisatorische maatregelen ver- eischt wordt. Voor zoover de getroffen maatregelen en de tijdige uitbetaling van den steun aan de fa brieken dit mogelijk maken, zal de uitbeta ling in ieder geval geschieden. a. voor de garantiebieten, welke vóór 1 No vember 1933 zijn geleverd, in de maand No vember 1933; voor de garantiebieten, welke in de maand November 1933 zijn geleverd, in de maand December 1933; voor de garantiebieten welke in de maand December 1933 zijn geleverd, in de maand Januari 1934, en wel telkens met minstens 80 pet van den daarvoor vastgestelden prijs; b. voor alle garantiebieten vóór 1 Mei 1934 met het nog niet uitbetaalde gedeelte van den prijs. MOND- EN KLAUWZEER Duizenden veebeslagen aangetast Over geheel Nederland valt in de laatste maanden een ernstige uitbreiding van het mond- en klauwzeer te constateeren. Hoe zeer deze kwaal, waar tot heden nog geen afdoende middelen voor gevonden schijnen te zijn. de Nederlandsche veestapel teistert mag blijken uit do cijfers die de Staatscourant maandelijks publiceert. In de maand Augustus werd bij het vee 10834 eigenaren deze ziekte geconstateerd vcej in Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant met nog 1569 besmette bedrijven uit de vorige maand. In September kwamen hij het vee van 11.856 andere eigenaien ge vallen voor, terwijl 8.406 oude gevallen nog niet genezen waren. Gedurende October werden weer 7373 an dere veebeslagen aangetast tewijl op 15292 andere boerderijen de ziekte nog niet gewe ken was. De meeste gevallen doen zich voor in de reeds genoemde provinciën met nog Utrecht en Noord-Holland, terwijl ook in Gelder land de ziekte zich thans ernstig uitbreidt. POOT AARDAPPELCOMMISSIE. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot leden van de Pootaardappel- commissie de heeren: L. A. F. Prins te Wassenaar, Ir. .J. Sie- benga te Wapeningen, II. W. Jansen te Roo sendaal, E. Vermue te 's-Gravenpolder, L. van Djjke te Groede, P. J. Jacobs te Roer mond, J. Vos Jzn. te Tiengemetcn, P. J.Tim- nici's to Klundert, C. Keoman te Noord- Scliarwoude, E. Hnrkemn te Assen, Tlu J Hettema te Leeuwarden, I.. S. Hilarides te Pingjum en J. S. van Tuinen te Berlikum. Tot voorzitter is benoemd L. A. F. Prins en tot onder-voorzitter Ir. J. Siobenga. OUDE VROUW VERBRAND Te dicht bij een kachel gaan zitten Men meldt ons uit Rotterdam: Dinsdagmiddag om kwart voor twee is in een woning aan de Drievriendenstraat een ernstig ongeluk gebeurd. De 84-jarige mej. J. Vrolijk-Goverts was met een oude man, die blind is, alleen thuis. Zij heeft de pot. kachel roodgloeiend opgestookt en is er vlak Dij gaan zitten om zich te verwarmen. Op een gegeven oogenblik zijn haar kleeren in brand geraakt. Voordat de te hulp ge snelde buren de brandende kleeren van dc vrouw konden dooven, was zij reeds deer lijk verbrand. Per auto van den Geneeskun digen Dienst is zij met brandvenvondingen tot den tweeden graad over het geheel* lichaam naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar zij in hoogst ernstige toestand ter verpleging werd opgenomen. In den loop van den dag is de vrouw aan de bekomen brandwon, en overleden. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN By Asten (N.-Br.) reed een auto te wa ter. Twee inzittenden waren ernstig gewond, w.o. een vrouw, die een schedelbreuk opliep. Bij Gem ert (N.-Br.), reed een motorist tegen een hoop steenen op. De man werd ernstig aan het hoofd gewond en in zorgwek- kenden toeetand opgenomen. ZIJN VADER OPGELICHT Iemand te Tilburg had van een ander een bedrag van ruim zestig gulden te vorderen. Het bedrag zou per postcheque worden over gemaakt. Toen het wat lang duurde, voorat eer de cheque kwam, ging de schuldeischer bij den schuldenaar informeeren. De laatste ver klaarde al lang tevoren het geld te hebben toegezonden en als bewijs daarvoor toonde hij het rteu. Beide mannen begaven zich naar het postkantoor, waar spoedig bleek, dat het geld ook reeds was geïnd. Een nader onder zoek bracht aan het licht, dat de handteeke- ning-voor-ontvangst op de chèque valsch was. Het bleek, dat de 20-jarige zoon van den schuldeischer de enveloppe met de chèque thuis uit de bus had gehaald, op de chèque de valsche handteekening van zijn vader had ge zet en vervolgens het geld geind had. Dit laatste had hij ten eigen bate aangewend. De jongeman ie opgesloten en naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. MEISJE LEVEND VERBRAND Te Arnhem is in een woning aan de Bou- riciusstraat. de 21-jarige dienstbode D. ten H., uit Ellecom, door het aanmaken van de kachel, in aanraking gekomen met vuur, met het gevolg, dat haar kleeren vlam vatten. Het meisje bekwam ernstige verwondingen en overleed spoedig. HONDENTROUW In De Meye onder Bodegraven vond een landbouwer, toen hy 's morgens de deur van zijn woning ontsloot, een kettinghond, welke hy ongeveer elf jaar geleden aan een melk venter te Leiden had verkocht, voor den drempel liggen. Gedurende al die jaren had het dier trouw zijn plicht als trekhond ge daan, maar nu hy te oud voor zijn taak be gon te worden, had zijn baas hem de vrijheid geschonken. Het dier maakte van deze gele genheid gebruik om naar zijn vroegeren baas, waar het hem blijkbaar beter bevallen wap, terug te keeren, en de afstand van 25 K.M. bleek daartoe geen beletsel te vormen. DE GOKKERIJ TE SCHIEBROEK VAN DE BAAN. Een nieuw uitgevonden gonkertjspel wero uit de groote zaal van „Arcadia" overge bracht naar de speelzaal van Du Pont aan den Kleiweg. Bij de overbrenging van het nieuwe mate riaal naar de speelzaal aan den Kleiweg hebben eenige tot op heden onbekende per sonen kans gezien f 1200 aan fiches, dus zoogenaamde speehvaarden, te bemachtigen. Den eersten gokavond bleek dan ook, dat de bank in totaal f 700 had verloren aan de spelers. Behalve die verloren som was nog bijna f 700 meer aan fiches, die teruggebraent waren, uitbetaald, dan de bank in den aan vang van het spel had bezeten. Een „bank", die verliest, stel je voor! Gister meende men in een man, die f 35 aan fiches wilde inwisselen, een van de dieven te zien, doch dit bleek niet het geval te zijn. Tusschen de leden van de „directie" is het nog hommeles geworden. De een wilde met alle mogelijkheid en alle macht het spel voort zetten, terwijl anderen daar absoluut niets meer voor voelden, daar men steeds in angst leefde voor wat de politie of de justitie van plan was te doen en er nog een groot aantal gestolen fiches in omloop is. De ruzie liep zóó hoog, dat er een geheele volksoploop ont stond. Tenslotte werd besloten het spel niet verder voort te zetten. Het chronosapel te Schiebroek zal worden gesloten, de zaal zal worden opge zegd en de speeltafels worden verkocht. Hier mede is voorloopig voor Schiebroek de geheele behendigheids-affaire van de baan. MISLUKTE LIST De gisthandelaar D., uit Oss, was met zijn wagen bij een bakker te Heosch toen de marechaussee het dienstig oordeelde den in houd van den wagen te controleeren. Oogen- DAME UIT DEN HAAG LEED LANGEN TIJD AAN SPIERPIJNEN Nu van alle pijn verlost. „Sedert langen tijd leed ik aan spierpijnen, die in hoofdzaak veroorzaakt werden door het zenuwgestel. Van alles had ik al gepro beerd om van die pijnen af te komen, editor zonder resultaat. Totdat ik nu een jaar geleden begonnen bon met het gebruiken van Kruschen Saits. Eigenlijk gezegd had ik er al na een half jaar zooveel haat van: de pijnen waren nagenoeg geheel weg. Toen had ik U reeds willen berichten, hoeveel succes ik met het gebruik van Kruschen Salts ge had had. Ik heb echter een vol jaar gewacht om met te meer zekerheid de genezing aan. bovengenoemd middel toe te schrijven en het iedereen te kunnen aanbevelen. Ik geef U daarom ook het recht, van mijn schrijven ge bruik te maken als aanbeveling van het voortreffelijke „Kruschen Salts". A. B." De pijnen van allerlei vormen van rheu- matiek zijn meestal een aanduiding van te trage werking der inwendige organen, een gebrek, waarvan de lijder zich zelden be wust is. Deze toestand brengt echter een on gemerkte ophooping van schadelijke stoffen, die langzamerhand het bloed onzuiver ma ken en de ondraaglijke pijnen veroorzaken. De „kleine dageiijksche dosis" Kruschen Salts houdt Uw inwendige organen in actiew werking, zoodat alle onzuiverheden volledig en regelmatig uit het lichaam verwijderd worden. Het gevolg is een inwendige „rein heid" en een zuivere bloedsomloop, vrij van alle schadelijke stoffer., welke verantwooi- delijk zijn voor menigen, onverklaarbare!i toestand van slechte gezondheid. Kruschcr Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij allo ajiothokers en drogisten a ƒ0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Op het oogenblik kunt U Kruschen Salto probeeren zonder dat het U iets kost. Er zijn namelijk onlangs onder de apothekers en drogisten een aantal flacons Kruschen. verdeeld, die alle verpakt zijn met een gratis proetflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kru- schen te openen. En indien U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U deu grooten flacon ongeschonden terugbrengen naar den ajxitheker of drogist, bij wien U dezen gekocht hebt. Hij zal U Uw go hecle uitgave 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen teruglietalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proef flacon alleen verpakt is bij dc groote maat en slechts voor een beperkten tijd verkrijg baar is. Gaat dus naar LTw ajxitheker of drogist., voordat hij deze „groote proefpakken" uit verkocht heeft. Let op, dat op het etiket op de flescli zoowel als op de buitenverpakking do naam Rowntrv Handels-Maatschappij Am sterdam voorkomt. Ingezonden Mededeeling. schqnlijk bevatte deze niets dan gist. De bovenste laag tenminste van de lading werd gevormd door pakken met deze grondstof voor bakkers. De marechaussees keken echter die per en toen bleek, dat onder deze eene laag niets anders te vinden was dan Duitsche mar garine. Voertuig en lading zijn daarop in be- elag genomen, terwijl tegen D. proces-ver baal is opgemaakt VERDRONKEN Zondag is te Den Dungen (N.Br.) de 40- jari.ee G. K. door onbekende oorzaak op de Dungensche brug met zijn rijwiel in do Zuid-Willemsvaart geraakt. Hoewel de hem vergezellende personen, onder wie zich zijn vrouw bevond, terstond alle pogingen aan wendden om den man te rédden, waren de leversgeesten, toen men hem tenslotte aan den kant had gebracht, reeds geweken. Iv. had acht kinderen. EEN HONDENSLAGER Te Terneuzen deed men bij de politie aan gifte dat door een slager ter plaatse in- plaats van kalfsvleesch, hondenvleesch zon zijn verkocht. De slager hierover gehoord, ontkende zulks te hebben gedaan, doch wel kwam vast te staan, dat hij een „vet hond je" van een ingezetene te Terneuzen had weten te bemachtigen en het diertje had geslacht. Dit zou echter gebeurd zijn na het tijdstip waarop klagers van hem kalfs vleesch hadden gekocht. AANTEEKENEN OP DE RAADSTRIBUNB Dinsdagavond vroeg iemand op de publieke tribune in de Amsterdamsche raadszaal aan den bode, tijdens de lange rede van den heer De Miranda, wanneer hij nu eindelijk kon aan teekenen. Aanteekenen? vroeg de bode. Ja, antwoordde hij; ik ben hier met mijn meisje, 's Middags heb ik ook al in de rij ge staan, en een andere bode zeide, dat het om half negen weer begon. De Tel. meende het geval als volgt te ver klaren: De man had 's middags op het stadhuis in de file gestaan om aan te teekenen, daar hij wilde trouwen. Hij wan, omdat het zoo lang duurde, weggegaan en had aan den portier gevraagd, wanneer het weer begon. Deze dacht natuurlijk, dat het over de raadszitting ging en zeide: „om half negen". Zoo kwam hij 's avonds met zijn aanstaan de vrouw in de file vóór de publieke tribune terecht en in de raadszaal, waar hjj slechts politiek hoorde. Toen hem zijn vergissing dui delijk was gemaakt, besloot liij Woensdag op een betere en afdoende wijze aan te tee kenen en wel bij den Burgerlijken Stand op het Singel. Donderdagmorgen is op bet Centraal Station te Utrecht een vit Den Haag binnenko mende trein .net vrij groote snelheid op ren uit zeven wagons bestaanden stilstaanders trein gereden. Vijf wagons werden in elkaar geschoren cn grootendcels vernield; per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bovenstaande foto geeft een beeld van de geweldige vet woest' tg die >erd aangebracht, ment ireurd. -SE?

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 6