ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN BINNENLAND. WOFMSDAG 22 NOVEMBER 1933 48E JAARGANG N°. 4009 Het Geheugen van ons Eiland TWEEDE KAMER DE RIJKSMIDDELEN IN OCTOBER Voornaamste Nieuws. MAAS EN siqno vuices ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling'. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën woi'den ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. „De Maas- en Scheldebode" zou men kunnen noemen het geheugen van het eiland Goeree en Overflakkee. De krant is een onmisbare factor in onze samenleving, zij is een vergaarbak van alles wat niet door de mazen kan glippen van het journalistennet; het jour nalisten-net, wat wordt daarmee bedoeld, geachte lezers? Niemand minder dan U. Wij allen zijn journalisten, nieuwsver- wekkers en nieuwsvergaarders. Elke week, elke dag, elk uur wordt er aan de krant gewerkt, allerlei hande lingen, bewust en onbewust, leiden er toe, dat U tweemaal per week het product van Uw verrichtingen, groot en klein, voor U ziet, de IMaas- en Scheldebode, De krant is oorzaak, dat wij ons op de hoogte weten met het denken en doen van onze medemenschen, zij is ons tweede geheugen. Lezers, evenals wij ons geheugen zoo nu en dan eens moeten opfrisschen, zoo is het ook noodig dat onze krant eens een nieuw verfje krijgt. „De Maas- en Schelde bode", het geheugen van Goeree en Over flakkee, is opgefrischt. In allerlei opzicht zijn verbeteringen aangebracht. De polsslag van het leven, niet alleen van ons eiland, maar van de geheele ■wereld, in binnenlandsch en buitenlandsch nieuws, klopt krachtiger! Werft abonné's en zegt hen dat ons geheugen regelmatig een opfrisscher noo dig heeft! Die regelmatige opfrisscher is de Maas- en Scheldebode. Die zich nu abonneeren ontvangen tot 1 December de krant gratis! STUNTELIG GEDOE Het bericht over de motieven, welke den heer Vliegen deden besluiten weer naar Genève te gaan, kreeg eenige aanvulling in de roode pers. Volgens de roode pers had de heer Vlie gen in Tilburg gezegd, dat hij op verzoek van den Minister weer naar Genève ging en voegde daaraan toe: Maar van groot belang is ook, dat dit een klap is in het gezicht van Mr. Deckers. De sociaal-democraten zijn „on betrouwbaar", ende regeering stuurt zoo'n sociaal-democraat naar Genéve! Mijn protest, dat ik in Februari uitte is van volle kracht gebleven. De regeering is daarvan op de hoogte. Van allo kanten keurdo men deze onbe hoorlijke taal af. Ook, omdat de heer Vliegen de zaak zoo radicaal omdraaide. De Regee ring is niet veranderd, maar hij. Hij liep uit Genève weg en ondanks zijn protest gaat hij cr weer heen. Vrij willig! Hij wordt niet gestuurd. Blijkbaar schrok de heer Vliegen toen hij zijn woorden in de roode pers zag staan en in overleg met de redactie kwam er toen dit redactioneele bericht in: Wij hebben ons Dinsdag, in den loop van den dag met Vliegen in verbinding gesteld naar aanleiding van de aanmer kingen, die enkele burgerlijke bladen in verband mot onze publicatie hebben ge maakt. In overleg met Vliegen wijzen wij er op dat in ons bericht de voornaamste re denen voor Vliegen's besluit niet zijn vermeld. De zinsneden waarop nu de volle aandacht viel waren niet meer dan ter loops gemaakte opmerkingen die door de wij ze,, waarop zij in de krant kwamen meer nadruk kregen 'dan juist was. .Mooie journalistiek, welke de hoofdzaak Vergeet en op' de bijkomstigheden t e v e e 1 nadruk legt! Terloops gemaakte opmerkingen! Maar ze werden met wellust door de roo- scribenten geëxploiteerd.. De heer Vliegen ging nog wat' verder. Hij meldde aan de „N.RottCrt.", „dat zijn door Het Volk -„zeeronvolledig" weergegeven opmerkingen niet voor Het Volk, doch voor een „besloten kring" be stemd waren. „Ik ontken niet" zoo schrijft de heer Vliegen „dat ik iets van dien aard heb gezegd, maar van liet stukje in de krant weet ik niets". De bedachtzame heer Vliegen had dus do bedoeling om in besloten kring tegen de Regecring te stoken. Het is meer dan erg. Vooral omdat hij in de Kamer tot spreken gedwongen moest worden door de felle afstraffing, welke do heer J. J. C. van Dijk hem toediende. Ilij maakte er zich met een praatje en een flauw grapje af. Maar de regeering zal zich ernstig moeten afvragen of zóó iemand haar kan vertegen woordigen in een internationaal gezelschap waar woorden gewikt en gewogen moeten worden. BEHANDELING DER RIJKSBEGROOTING 1931 Niet zonder strijd is minister Slotemaker de Bruine er in geslaagd hot wetsontwerp, dat de opheffing der Gezondheidscommissies zal brengen, aangenomen te krijgen. De aar zeling, die er bij velen was en die tenslotte uitdrukking vond in oen uitstel motie van Dr. v. d. YVaerden, stelde hij echter in het juiste licht. F,r moet wat gebeuren en men moet durven kiezen. Zouden de Gezondheids commissies blijven bestaan, dan zouden de subsidies voor de Volksgezondheid er aan moeten gelooven. En dat is veel erger. Rcsul taa'. was, dat met groote meerderheid 02 tegen 20 stemmen liet wetsontwerp er door ging. Daarna ging het met Buitenlaiidsclic Za ken verder. De geregelde bestrijders van den Volken bond, die zeer eenzijdig den nadruk leggen op de voor ieder sprekende tekortkomingen in den politicikcn arbeid van den Volken l)ond, lieten zich weer hooien. Op dit punt is er ook weer een eenheidsfront tusschen de communisten en den heer Keisten: thans is daar de revolutionair Sneevliet bijgeko men. Dat de heer v. Dijk de zonderlinge uitla ting van den heer Vliegen in verband met zijn terugkeer naar Genève eens stevig onder handen nam, was volkomen van pas. De heer Vliegen trachtte een verklaring te geven van den „slag in liet "ezicht" van minister Deckers. Zij leek ons zeer onvol doende, omdat we er een bevestiging in kre gen, dat dc. gewraakte woorden inderdaad gesproken zijn. De Dcfensiebegrooting is met 50 tegen 17 stemmen aangenomen. Na vele jaren stem den ditmaal ook de vrijz.-dem. er voor. Ter motiveering van deze veranderde houding beriepen ze zich op do instelling der com- missie-Idenburg, waaraan ze in die mate het karakter van een bczuinigingsinstantie gaven, dat ze de begrooting als een „voor- loopige raming van uitgaven" beschouw den. Daarmee was hun geweten gerust. Van de 22 soc.-dem. waren er slechts li aanwe zig om hun partijplicht te vervullen en de heer Vliegen had heusch niet noodig te zeggen, dat dit tegenstemmen ook geschied de om de houding, die door den minister van Defensie tegenover de soc.-dem. wordt aangenomen. De S. G. P.-fractie achtte het niet noodig hij deze begrooting zich van haar nationalcn plicht te kwijten. In haar geheel ontbrak zij. We willen, nu we toch over Defensie spreken, met een enkel woord relovee- ren de uitstekende, lieldcre en kloeke rede door minister Deckers Donderdag avond gehouden. In keurigen vorm en met groote slagvaar digheid trad hij op tegen den man der S.D.A.P., die den mi nister „onze vijand" had genoemd. Een hoog standpunt nam de minister daarbij Minister Deckers in, maar daarmee ging gepaard een „striemende critiek" op de sofistische en onware beschouwingen van den heer K. ter Laan: Scherp rafelde hij - om eens de terminologie van de roode pers te gebruiken diens gezochte argumenten, met behulp waarvan hij den minister in een hoek wilde dringen, uiteen. Met groote resoluutheid handhaafde hij als zijn grond wettelijke en nationale taak dc zorg om de weermacht betrouwbaar te doen zijn. De roode heeren weten precies wat ze aan dezen minister hebben. En ook ons volk verstaat, dat hij voor de revolutionaire taal en dreigementen geen streep op zij gaat. Met genoegen vernamen we dat de met de christelijke organisaties van marine- soneel ontstane moeilijkheden op misver stand berusten. Het komt in orde, verzeker de Dr. Deckers. Buitenlandsche Zaken. Ten aanzien van de begrooting van Bui tenlandsche Zaken, die ook werd afgedaan, kunnen we kort zijn. Met voldoening zal 's ministers verkla ring vernomen zijn, dat de Bijnvaarteom- missie de positieve instructie heeft nm zich tegen elke aantasting, van onze souvereini- teit over onze eigen binnenwateren te ver zetten. Dat niet alleen tegen onrust verwekken de nationaal-socialisten in ons land streng wordt opgetreden, maar ook tegen uit Duitschland uitgeweken elementen, die in ons land stoken tegen de ons Bevriende Duitsche regeering, achten we het voldoen aan een eisch van rechtvaardigheid. Minister de Graeff Vliegen vloog tegen de lamp. De clou van deze zitting is geworden wat we maar zullen noemen „het incident- Vliegen". Minister de Graeff heeft deze aangelegen heid met groote openhartigheid behandeld. Op li Febr. 1933 fs, g. had de heer Vlie- gen zjjn ontslag in gediend als gedele geerde ter Ontwa peningsconferentie. Om do bom der „Ze ven Provinciën", die toch met de inter- nationalo ontwape ning niets to maken heeft. De heer Vlie gen sprak in zijn brief van „een daad van onbezonnen heid" der Regeering, waarvan een niet te verdedigen „slach ting" het gevolg was. Wat de Regeering te Genève deed moest bij velen, de heer Vlie gen natuurlijk voorop, welverdienden weer zin wokken en elk moreel gezag missen. Zoo schreef hij althans. In plaats van onmiddellijk aan het ver zoek van den heer Vliegen te voldoen', is minister Beelaerts van Blokland met hem in contact getreden om de ontslagaanvrage in te trekken. Toen minister de Graeff optrad, vond hi) hot verzoek-Vliegen onafgedaan. Er is toen correspondentie gevolgd in de lijn van de voorheen gevoerde besprekingen, waarvan het gevolg was, dat de heer Vliegen zich met behoud van eigen overtuiging op nieuw beschikbaar stelde. Hij wilde ook niet graag uit de delegatie met het oog op zijn partij, heeft iiij te Tilburg verklaard, Die Tilburgsche rede was voor den minis ter aanvankelijk aanleiding om tot het he- sluit te komen liet mandaat van den heer Vliegen terug te nemen. Deze was er echter als de kippen hij om schriftelijk te verkla ren. dat de in zijn pers verschenen woorden in besloten kring waren gesproken, zeer onvolledig waren en net accent verkeerd legden, zoodat de heer Vliegen er gconerlei verantwoordelijkheid voor aanvaardde. Een soc.-dem. journalist was tot zonde bok gemaakt en hij zelf geraakte huiten schot zonder te verklaren, dat hij de ge wraakte woorden niet gezegd had. Zij zijn natuurlijk wèl gesproken. Het is prachtig revolutionair pathos in een arbeidersverga dering! De minister was van oordeel, dat hij bij dezen stand van zaken, den heer Vliegen moeilijk kon heenzenden. De heer v. Dijk toonde zich echter niet tevreden en noemde ook uiteindelijk 's mi nisters houding onbevredigend. In dit stadium van liet debat ging de heer Vliegen vermoedelijk denkende dat hij al binnen was er toe over met eenige hooghartigheid to verklaren, dat hij geen verantwoording wenschto af te leggen over wat binnenskamers door hem gesproken was en dat hij hij zijn meening bleef. Dat was hem evenwel blijkbaar nog niet ge noeg. Want er overheen kwam nog eens de betuiging, dat het optreden der Regee ring een „schandvlek" was. Daarmee sprak hij zijn eigen vonnis uit. Het was het loopen met het hoofd tegen den muur. In de Kamer ontstond groote beroering. Ook de minister zag in, dat hij nu den heer Vliegen moeilijk meer handhaven kon Bij zijn repliek verklaarde hij dan ook, na de uitlating van den heer Vliegen diens her benoeming in nadere overweging te moeten ucmen. WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET MEER VERKOOPGELEGENHEID op ZONDAG Bi] het Ministerie van Economische Za ken is een wijziging van de Winkelslui tingswet in voorbereiding, waarin de Mi nister volgens zijn toezegging niet het prin cipe van de wet wijzigt, doch de mogelijk heid wil openen om den openingstijd van winkels op den Zondag bij gemeente-veror dening te verlengen van 4 op 6 uur. Het bestuur van den Chr. Mid denstand richt zich tot Dr. Colijn Aan den Minister-President is het volgende tele gram gezonden: Bestuur van Vereeniging Christelijke Midden- tand in Nederland vernomen hebbende, dat de Minister van Economische Zaken voornemens is de Winkelsluitingswet zóó te wijzigen, dat de ver koopgelegenheid op Zondag wordt verruimd, wendt zich tot Uwe Excellentie met dringend ver zoek deze wetswijziging te voorkomen wijl wij van Uwe Excellentie krachtens Uw beginsel verwach ten, dat niet onder Uw presidentschap een wets wijziging wordt tot stand gebracht, waardoor de Zondagsrust nog meer wordt verstoord. LEGAAT VOOR NEERBOSCH. P. N. LI., te Overschie overleden, heeft aan de Weesinrichting te Neerbosch 1000 vermaakt. OPBRENGST ƒ4,2 MILLIOEN GEDAALD Dc Rijksmiddelen hebben in de maand October opgebracht 33-801.695 (vorig jaar ƒ38.093.972), waarmee een achteruitgang te boeken valt van 4.2 millioen. De middelen bleven ƒ2 miililiocn hoven de raming. In 10 maanden was de opbrengst ƒ314.752.250, of 19.209 000 m'nder dan een jaar geleden. Men zal zich herinneren dat de maand October 19)2 voor do Rijksmiddelen buiten gewoon gunstig was, o.inl.u de invoerrech ten toen niet minder dan ƒ13,6 mülioen op brachten. Dit hield verband mei de aange kondigde verhooging van de rechten per 1 Januari 1933. Dit jaar moeten we d- mee valler m seen, en het is dan ook niets geen wonder, dat de invoerrechten terugvielen op 7,6 millioen, toch nog een hoog bedrag als men bedenkt, dat 1/12 van do 'amitig 6,3 millioen bedraagt. Daarnaast leverden de opcenten een bedrag van 1,2 millioen, zoodat de invoerrechten liet in totaal deze maand tot bijna 9 millioen brachten. Wel licht is de komende omzetbelast'.ig hieraan niet onschuldig. Over 10 maanden werd ontvangen 62 millioen (v. j. 70 millioen) bij een 'ammg van 63 millioen- De nieuwe opcenten bracht-en in hetzelfde tijdvak 13 millioen op, waarmee ze ruim 4 millioen boven de ram'n# bleven. Een post, die deze maand zeer meevalt, is de suikeraccijns met de opcenten. Deze ac cijns bracht op 6.1 millioen (v. j. 5,1 mil lioen), terwijl do opcenten 1,2 millioen op leverden (raming 8% ton). OPDRACHT AAN ROTTERDAMSCHE WERVEN Naar wij vernemen staat het thans vast, dat twee der drie tank schepen die voor de Anglo Saxon Petroleum Company gebouwd zul len worden, bij de Rotterdamsche werven zullen worden onderge bracht. Aan de Rotterdamsche Droog dok Mij. en de N.V. Wiltons Ma chinefabriek en Scheepswerf is op dracht gegeven voor den bouw elk van één Diesselmotortankschip van 12.000 ton dead wight. DRIE SCHEPEN VOOR DE SHELL WORDEN IN NEDERLAND GEBOUWD De Koninklijke Shell groep heeft in Nederland orders geplaatst voor de bouw van drie motor-tankschepen elk van 12000 ton. Zeer waarschijnlijk zal een dezer schepen gebouwd worden door de Nederl. Scheepsbouw Mij., terwijl eveneens waarschijnlijk „Werkspoor" de motor-installatie zal leveren. DE BOOTDIENST VLISSINGEN-TERNEUZEN Dc Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg heeft zich met een adres tot de Prov. Staten van Zeeland gewend naar aan leiding van het voorstel tot opheffing van de lijn Vlissingen-Neuzen van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Westerschelde. Zij verzoekt daarin den Staten geen definitieve beslissing ten dezen te willen nemen alvorens Ged. Staten de zekerheid hebben gegeven, dat ook voor het goederenvervoer van Vlissingen v.v. een aannemelijke regeling zal worden getroffen. DE ZEEUWSCHE BURGEMEESTERSSALARISSEN MOETEN VERLAAGD WORDEN Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zich tot de gemeenteraden in die provincie gewend met een schrijven, waarin zij de noodzakelijkheid aan- toenen, om de jaarwedden van burgemeesters, ont vangers en secretarissen met 12J^% te vermin deren. HET LEDENTAL VAN HET Ci N. V. Blijkens mededeeling in „De Gids", het orgaan van het C. N. V., is het ledental met 599 achteruitgegaan. Voegt men bij dien teruggang over de 22 bij het Verhond aan gesloten organisaties den teruggang ont staan door de door den Minister geëischte afscheiding van het marinepersoneel, dan is er een totaal-verlies van 671 leden. Het ledental kwam hierdoor van 118.507 op 1 Juli 1933 op 117.836 op 1 October 1933. De sterkste teruggang treft men aan bij de organisaties van kleermakers, sigarenma kers en textielarbeiders. Laatstgenoemden verloren op een ledental van 5807 ruim 200 leden. De landarbeiders hadden op '27.13S leden een verlies van 101 leden. De heer Stapelkamp is in „De Gids" van meening, dat de terugloop, die tot dusverre is te constateeren, vrijwel geheel een gevolg is van de crisisomstandigheden, waarin wij verkeeren. Dit blijkt ook hieruit, dat in de vrije be drijven, die het zwaarst door de crisis zijn getroffen, zooals de textiel-, kleeding- en sigarenindustrie de terugloop 't grootst is, DE VERKEERSBRUG B!J ZALTBOMMEL DE PLECHTIGE OPENING. Bij dc Zaterdag onder groote belangstol- ling plaats gehad hel) Ij en de plechtige ope ning van de brug voor gewoon verkeer ovei de Waal bij Zaltbommel voerden aelitereen- volgens het woord Ir. v. d. Broek, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, Minister K a 1 f f en baron van II e e m- st ra, Commissaris der Koningin in de pro\ Gelderland. Nadat minister Kal ff het Oranjelint had doorgeknipt, met behulp van een schaartje hem aangeboden door liet dochtertje van ir. W. J. II. Harmsen, hoofdingenieur van don Rijkswaterstaat en directeur van het Bruggen bureau, dat den houw van de brug ontwierp, werd een groote rood-wit-blauwe vlag, die den toegang tot do brug geheel afsloot, opzij geschoven en maakte 't groote gezelschap van genoodigden de wandeling over het bouwwerk naar het Zuidelijk einde waar de pleclitige onthulling van het monu ment, aangeboden door de Kamers van Koophandel te Utrecht, Den Bosch, Eind hoven, Tilburg en Tiel, plaats had. Honderden belangstellenden uit de omge- vnig, o.vv. besturen en leden van verschil lende plaatselijke vereenigingen, hadden zich hier opgesteld. Ook was aanwezig het regiment wielrijders uit Den Bosch, onder leiding van kap. Kloppenburg. Een plaatse lijk muziekkorps bracht bij de plechtigheid enkele malen het Wilhelmus ten gchoore. Onder de genoodigden bevonden zich nog de Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht Z. Exc. mr 's Jacob en gene raal S e y f f a r d t, chef van den Generalen Staf met zijn adjudant. Na deze plechtigheid geschiedde de ont vangst door het gemeentebestuur van Zalt- Bommel. DE NIEUWE BRUG BIJ BARENDRECHT THANS GEHEEL GEREED Het groote werk van de electrificatie dar spoor lijn RirV'-dam—Dordrecht gaat thans zijn einde naderen. De veranderingen aan het Rotterdamsche Beursstation en aan de Dordtsche emplacementen vormen de laatste schakels, die nog voltooid moeten worden. De spoorbrug over de Waal, nabij Barendrecht, welke voor het electrisch verkeer moest worden verzwaard is thans met het plaatsen van de beide nieuwe brugdeelen gereed gekomen. De twee nieuwe brugdeelen wegende elk 40 ton en lang 17 M. zijn gebouwd bij de Ned. Staalin dustrie te Rotterdam. In onderdeelen werden de bruggen per spoorwagen naar het station Baren drecht gebracht, daar gemonteerd en op zware lor ries geplaatst. Om 8.20 u. Zaterdagavond vertrok 't personeel van Werkspoor per trein van de D.P. te Rotterdam, om het werk dat tot Maandagmorgen duurde, te gaan beginnen. De leiding berustte bij ir. A. Plomp, chef van Weg en Werken te Rotter dam, ir. Kersten van Werkspoor en ir. Minderhout, hoofdingenieur bij Werkspoor. Het afbranden van de oude brugdeelen, die daarna op zolderschuiten in de Waal werden neergelaten, geschiedde door personeel van de firma Piet Smit. Met lorries heeft men de nieuwe brugdeelen op de oude deelen gebracht. Op de vier hoeken der nieuwe deelen waren hydraulische vijzels gemon teerd. Toen de nieuwe brug zich op de oude be vond, werden pyramiden van stopbalken ge bouwd, waarop de stempels der vijzels konden rusten. Men kon door de nieuwe brug wat op te vijzelen, de lorries er onder uit rijden. Nadat de rails waren opgenomen heeft men de oude brug door middel van ijzeren strippen aan de nieuwe vastgemaakt. Toen de oude brug vervolgens was losgebrand hing deze dus aan de nieuwe, die op Overleden is het bekende oud-lid der Tweede Kamer A. Roodhuyzen. De Rijksbegrooting in de Tweede Kamer. Amerika erkent de Sovjet-Unie, Bij het vergaan van de „Saxilby" kwamen 27 personen om 't leven. Op de Noordzee is het Duitsche s.s. „Kreuzsee" vergaan, waarbij tien opvarenden den dood vonden. Bevestiging en intrede van Ds. K. Reenders bij de Geref. Kerk van Ooltgensplaat. Het afscheid van inspecteur Evenhuis, haar beurt rustte op de vijzels, waarop men deze liet zakken. Toen de nieuwe brug haar steun punten had bereikt steunde de oude op de balken- laag der zolderschuiten. Daarmee waren de moei lijkheden in een vlot tempo overwonnen. DE CRISIS ZUIVEL-CENTRALE EN HET KERSTFEESTE DER ARMEN. Bij verschillende weldadigheidsinstellingen en -vereenigingen bestaat de gewoonte omstreeks Kerstmis pakketten inet levensmiddelen uit te reiken als Kerstgave. Van meerdere zijden bereikten de Crisis-Zuivel- Centrale aanvragen om ook dit jaar voor dat doel onbelaste margarine en vetten beschikbaar te stel len. De Crisis-Zuivel-Centrale verklaart zich bereid dergelijke verzoeken in welwillende overweging te nemen en noodigt de vereenigingen en instellingen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, derhalve uit haar daarbij op te geven resp. over te leggen: a. een verklaring van het bestuur, waaruit blijkt, hoeveel Onvermengde Margarine en/of Vet in andere jaren voor dat doel werd uitgereikt; b. de hoeveelheid van deze artikelen, welke thans benoodigd zal zijn onder bijvoeging van een door het bestuur geteekend afschrift van den orderbrief aan den leverancier; c. een verklaring van den leverancier, van welke margarinefabrie' en/of vetsmelterij de artikelen worden betrokken; d. den datum, waarop deze artikelen geleverd moeten worden: e. den datum waarop en de plaats waar de uit reiking der kerstgave zal plaats hebben. Het is de bedoeling, dat zooveel mogelijk de margarine en andere vetten zullen worden aange kocht bij dezelfde leveranciers, van wie zij de vorige jaren betrokken zijn. Aangezien het vervoer der onbelaste artikelen slechts mag plaats hebben onder dekking van een door de C.Z.C. afgegeven geleidebiljet, dienen aanvragen, als bovenbedoeld, zoo spoedig mogelijk en in elk geval vóór 30 November 1933 te worden ingezonden aan het adres der Crisis-Zuivel- Centrale, te s-Gravenhage, Laan van Meerder- voort 84. DE WERKLOOSHEID In de week van 23 tot 28 October heeft het werkloosheidspercentage 24.8 pet. bedra gen, tegen 26.8 pet,, in dezelfde week van het vorige jaar. Sinds het laatst van Aug. 1933, toen de werkloosheid 23.6 pet. bedroeg, is zij met 1.2 pet. gestegen. Deze stijging is minder dan in normale omstandigheden in' dit gedeelte van het jaar gewoonlijk valt waar te nemen. Op 28 October waren werkloos 298.298 personen tegen 292.394 op 14 Oct. j.I. Dc groote markt te Den Dusch bleek te klem om alle auto's, die aan den slerril over de Zaltbornmelsche brug deelnamen, te, bergen, -

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1