1 ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOORDE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN vuices NP ZATERDAG 18 NOVEMBER 1933 OP van IN.V. .AND Itterdam EN IRS 48E JAARGANG N°. 40081 DE BIETENTEELT ADRES AAN DEN MINISTER BEMESTINGSPROEFVELD OP CICHOREI TE OUDDORP DE BEREIKTE RESULTATEN DRAlSltlA-vAN-VALKEMBURQ'S" ft A •iLEVERTR DE HAVEN VAN MIDDELHARNIS UITVOER VAN AARDAPPELEN TWEEDE KAMER HET COMMUNISTISCH KAMERLID ROESTAM Voornaamste Nieuws. DE MUITERIJ OP ..DE ZEVEN PROVINCIËN"1 5.60, dito ^■an A. Kïe- lloco f 5.7Ö, N.A. - Zaad loco f 5 75, 6.05. Nov.- c.i.f Rotter 5; Java LlO, Nov.-aCl 4.10 J loco f 3.90, It af fabriek |ew in balen f 5.05, Dec af fabriek |mburg Nov. ov.-Pec afl loco f 6.50 |0. Oct.-Nov. I light loco f 4.75; Oct tatorbsKwA de hands Fruit 81431 ADRES! p. 70 K.G. I uur I uur Rotterdam. voor het llen naar Irdam of JLEUMS I PRIJZEN 24.— 24 36 10 S0 48 36 KAMER- OOP !IÜ kal, onder federland, SCTEN DELIJKE eningen. kosteloos teit van IRIJZEN STAAT dit blad MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 by vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. :j: DE S.D.A.P. DE OUDE 1 Is met de soc.-dem. weer heelemaa! mis. Wie meende, dat zij bezig waren in meer nationale richting zich te oriënteeren en ook begrip gekregen hadden van onze nationale veiligheid, heeft zich vergist. In de nachtbijeenkomst van Dinsdag op Woensdag was het de heer K. ter Laan, die in zeer onbehoorlijke taal minister Deckers aanviel en dezen als den vijand van de S.D.A.P. teekende. Dat was een schande lijke, lompe voorstelling van zaken. Wen be hoort minstens aan te nemen, dat de mi n-v ter naar plicht en geweten in 's lands be lang handelt. Na den cynischen Zaandamschen burge meester, wiens geestverwanten B.V.L. mor.- schen uit hun organisatie stooten, volgde de heer v. Zadelhoff met een ontwapenings speech van het oude genre, waarmee hij tel ken jare zijn politiek bestaan poogt te recht vaardigen. Het was alles oude, opgewarmde kost; begrip van veranderde verhoudingen, die sommigen in artikelen van den heer Al bania over het Herzieningsrapport der S D A. P. hadden meenen te zien, was ten eenen- male afwezig. Men wil zich weer vrij hou den om desnoods aan „dappere ongehoor zaamheid" zich te buiten te gaan en door sabotage van een eventueele mobilisatie het eigen vaderland in gevaar te brengen, aan gijn belagers daardoor hand- en spandien sten bewijzend. Niets geleerd dus en ook niets veranderd. Kwam deze houding onverwacht? Allerminst. Ze was volkomen in overeen stemming met de, re Je door den hees Albar- da 's middags gehouden. Ook daarin was de oude revolutionaire toon duidelijk waar neembaar, gelijk dr Colijn Woensdagmiddag terecht constateerde. De roode heeren zoe ken de strijd, beleedigen ministers, veriooche nen nationale waarden, maken onze op handhaving der neutraliteit gerichte lands verdediging ten onrechte belachelijk v.n treden daa. door op als ijverige propagandis ten voor de fascistische strooming, welker groei in ons vaderland door hen zoo gevreesd wordt. Naar zij zeggen althans. De Regeering en cok ons volk zullen voor dit optreden der revolutionaire heeren van de S. D. A. P. de oogen niet sluiten. Deze begeeren blijkbaa. als nationaal-onbetrouvv baar te poseeren, maar moeten t" _n ook niet jammeren over tegen hen genomen maatre gelen maai voor hun overmoedigheid een offer willen brengen gens hem zal bet zaad van dit proces op stand zaaien in Indonesië Dat de heer Sneevliet aan dit laatste zal trachten mee te werken, betwijfelen w> geen oogenblik. Doch we betreuren het, dat het na de in- droevige geschiedenis met „De Zeven Pro vinciën" nog mogelijk is, via ons parle ment dergelijke opruiende taal do wereld in te slingeren. Voorzitter Ruys dreigde den spreker 't woord te ontnemen als hij zoo voortging. Ware 't maar mogelijk dergelijke woord voerders het zwijgen op te leggen vóór het zoo ver kwam. „DE ZEVEN PROVINCIËN" Als te verwachten was, kwam bij de be handeling der defensie-begrooting ook lei- sprake het treurspel op „De Zeven Provin ciën". Nu is 't opmerkelijk en zeer leerzaam te letten op de houding der S.D.A.P. Na mens haar kwam de heer Drop met 't ern stigste gezicht van de wereld verklaren, dat zij en bet N.V.V. geenerlei aansprake lijkheid dragen voor de gebeiÉrtenissen in Indië. Als 't zoo te pas komt, kunnen de heeren hun memorie heel gauw op non-activiteit stellen. Dat één hunner verklaarde het ge val „verduiveld aardig" te vinden, dat heei hun pers wekenlang gestookt heeft en dat tijdens de laatste verkiezingen getracht is uit dit ontzettende drama politieke munt te slaan de heeren denken er zelfs niet meer aan en zijn verontwaardigd als een poging gedaan wordt hun geheugen op dit punt wat op te frisschen. De heer Drop gaf voorts uiting aan zijn yrees, dat er niets gedaan is of wordt voor hen, die niet mede schuldig zijn aan de muiterij en er toch dupe van zijn geworden En de heer Sneevliet maakte 't nóg fraaier. Deze revolutionair-socialistische af gevaardigde meende, dat de S.D.A.P. mede schuldig stond voor het gebeurde op het pantserschip. Maar de Regeering was veel te streng opgetreden. Ze had bedaard moe ter blijven, evenals destijds de Engelsche autoriteiten, toen daar muiterij uitbrak.-En ook de vroegere gouvernieur-generaal den burg, ofschoon anti-revolutionair teeke- nende opmerking! had getoond de juiste wijze te kennen om ontevreden elementen tegemoet te treden. Als we bedaard gebleven waren veel schade en schande waren ons bespaard^ge- ibleven, zoo zuchtte deze gevaarlijke sofist. Men kan schier zijn oogen niet gelooven als men van al deze politieke wijsheid ken nis neemt. Geen wonder, dat deze spreker 't enkele malen met den voorzitter aan den stok kreeg. Maar meestal was dit-voor-hem aanlei ding om er nog .een. schepj e op te doen. Vol Door den Flakkeeschen Boerenbond is het yolgende adres gericht aan den Minister van Economische Zaken: „Het Dag Bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond veroorlooft zich de vrijheid ■Uwer Explicaties aandacht te vragen, voor ■het feit, dat, in verband met den bui'enge- ■woon grooten bietenoogst, het aanvankelijk zoo gunstig resultaat, daarvan niet ten •volle zal kunnen worden uitgenut. Voor zoover althans nu bekend is, zal de totale •groei van 1933, vermoedelijk de grens van de door U eertijds bepaalde hoeveelheid ■van 1710 millioen K.G. garantiebieten verre ■overschrijden. Een gevolg daarvan is, dat, ■voor liet groote overschot geen oeconomi- «che bestemming gevonden zal kunnen wor den. indien er althans Uwerzijds alsnog ■geen andere regeling, te dien opzichte wordt getroffen. Volgens de meening van het D B. staan daartoe twee wegen open, welke het, met alle bescheidenheid, daartoe gedrongen, door het buitengewoon groote belang voor onze streek aan Uwe Excellentie wil ter kennis brengen. Ten eerste. Uwe Excellentie bepale als nog, dat alle bieten van oogst 1933, evenals van oogst 1932. als jfremiebieten zullen ■worden erkend. Mochten hiertegen over wegende bezwaren liestaan, zoo dat die weg niet kan worden gevolgd, dan meent ons Bestuur, als tweede oplossing het vol gende te kunnen voorstellen: Uwe Excellentie verstrekke voor het sur plus van 1933, dus de bieten gegroeid boven de 1710 millioen, de zekerheid dat deze n et door garantie gedekte bieten in een even tueele bietensteunregeling voor 1934 volle dig zullen worden opgenomen. De bedoel ng is, alleen de niet door garan tie gedekte bieten, welke nu aan de suiker fabrieken zijn of worden afgeleverd, te er kennen en deze te doen overschrijven naar de campagne 19341935. Deze leveringen dienen zeer juist geregis treerd te worden en in mindering te worden gebracht, van de aan de betrokken leveran ciers over 1934, toe te kennen hoeveelheden garantiebieten, zoo dat ze absoluut worden beschouwd, als te zijn geteeldt in 1934. Indien Uwe Excellentie, deze laatste stel ling, die toch zeker zeer bescheiden is, in uitvoering zou kunnen en willen brengen, zou daardoor een v^eldaad aan vele nood lijdende telers bewezen worden. F.en weldaad, die geen enkel finantieel offer vraagt en waarvan het resultaat voor zeer veel telers van bu tengewoon belang is, hoewel zij een jaar lang van de gelde lijke opbrengst van hun product verstoken blijven. Door den lagen prijs der cichorei is het thans geen gunstig oogenblik om voor de teelt en bemesting van dit gewas bij de landbouwers belangstelling te wekken. Des ondanks is het gewenscht, dat velen het onderstaande eens nauwkeurig zullen na gaan. Bij vele landbouwers .althans in Ouddorp, heerscht de meening, dat een bemesting van cichorei met een stikstof vrijwel over bodig en nutteloos is. Anderen meenen, dat alleen zwavelzure ammon'ak eenige guns tige werking vertoont. Dat deze beschou wingen onwaar zijn, stond bij mij vast. Ook cichorei moet wel degelijk behoefte hebben aan stikstof. En de eenige manier om onze landbouwers van deze waarheid te over- tu'gèn ,was het aanleggen \an een stikstof- proefveld. Het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenindustrie te Amsterdam was, op mijn verzoek, direct bereid zulk een proefveld fe doen aanleggen. Op een stuk land van den heer J. Mierop te Ouddorp aan den Beneden weg achter de boerderij „Hofdijk" werden 15 perceelen, elk groot 1 Are, afgezet. Alles We"Lbe,?Uest met 100 K-G- Kalizout 40 pet. en i00 K.G. Superfosfaat per H.A. Stalmest was op dit land gedurende verscheidene jaren n:et gegeven. Dit. maakte de proef zuiverder, daar nu van eenige nawerking der stair est geen cnrake kon zijn. De stik stof werd toegediend in den vorm van Kalk salpeter en wel in vijf verschillende hoeveel heden, namelijk: le. geen Kalksalpcter, 2e 400 K.G. per H.A., 3e 525 K.G. per HA., 4e 650 KG. per HA. en 5e 775 KG. per H.A. Elk dezer 5 perceelen kwam 3 maal voor. De opbrengst op 3 Are was als volgt: Zonder Kalksalpeter 1078 K.G. Per H.A. berekend bedroeg de opbrengst: Zonder Kalksalpe'er 35.933 K.G. wortels Met 400 K.G. Kalksalpeter 17.433 Door toedien.ng van 404) K.G. Kalksalpeter per H.A. kreeg men een meeropbrengst van 11.500 K.G. cichorei, hetgeen berekend tegen 5,50 per 1000 K.G. overeenkomt met 85,25. De meerdere bemestingskosten van 400 K.G. Kalksalpeter bedragen ongeveer 26,40, zoodat met deze bemesting, zelfs bij dezen zeer lagen cichoreiprijs, nog voldoen de voordeel was fe behalen. De hoogere giften Kalksalpcter, hoven 400 K.G., gaven geen belangrijk hoogere op brengst, doch bij een iets lioogeren c rhorei- prijs zouden deze op soortgelijke gronden nog rendabel kunnen zijn. Met dit proefveld is duidelijk gedemon streerd, dat cichorei zeer dankbaar is voor een stikstofbemesting. Als een bemesting met 400 K.G. Kalksal peter per H.A. 11.500 K.G. cichorei meer op levert, mogen we waarlijk niet langer ver kondigen, dat dit gewas geen stikstof noodig heeft! Wanneer, naar wc hopen, de cichorei- prijzen mogen stijgen, kunnen onze land bouwers hun voordeel doen met den uitslag van dit mooio proefveld P. SPIJBBOEK Landbouwonderwijzer, Ouddorp Met 400 K.G. Kalksalpeter 1423 525 1459 650 775 1459 1540 BEHANDELING" VOOR DE RAAD VAN STATE De afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State heeft behan deld eenjicroep van den liaad der gemeente M.ddelharnis tegen een besluit van Gedepu teerue staten van Zuul-iiuilaml, waarbij is goedgekeurd de begrooting van de gasfa briek te Middelharnis, waarop door den ltaad van Sommeisdijk (die deze begrooting behandelt krachtens een gemeenschappelijke regeling tusschen heide gemeenten) een posi van f 5.000 is gebracht voor het maken van een wisselplaats in de haven van Middel harnis ten behoeve van de schepen van eu naar Sommeisdijk. Mr. Eli as, uit Baarn, lichtte het beroep toe. De gasfabriek is zonder aantasting van haar bedrijfskapitaal niet in staat, deze wis selplaats te betalen. Bovendien wil men waditen op liet resultaat van liet onderzoek, dat wordt ingesteld naar unificatie van gas- en eiectriciteitslevering aan Goeree- en Over- flakkee. Ook op historische gronden betoog de pleiter, dat aan dc gasfabriek kan wor den opgedragen een wisselplaats te maken, ten behoeve van de Sommclsdijksche schip pers. De heer J. H. Dijkers, wethouder van Sommeisdijk, bestreed liet beroep. Deze kwestie, zeide hij, dateert reeds van 1927 Wanneer vóór de gasfabriek een groote ko lenboot Ügt, kunnen de skippers voor en van Sommeisdijk er niet door. Een verbete ring van de haven in dit opzicht is voor Sommeisdijk een levenskwestie. Ten opzich te van de door Mr. Elias genoemde unifi catie staan de meeste gemeenten sceptisch. In afwachting van hot resutaat van het on derzoek wenscht de gemeente een princi- pieele beslissing. lie Koninklijke beslissing volgt later. ZEER ONGUNSTIGE CIJFERS Met den uitvoer van aardappelen gaat het dit jaar al heel slecht; aan liet eind van October waren we met dezen uitvoer bij ver leden jaar vergeleken ongeveer 11V2 millioen gulden ten achter 26.232.000 tegen 14.669.000). In October heeft vooral het uitvoercijfer voor pootaardappelen teleurgesteld. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bu reau voor de Statistiek, heeft ons land in die maand slechts 6028 ton pootaardappelen ter waarde van 235.000 uitgevoerd, tegen 38.385 ton ter waarde van 1.483.000 in October 1932. De voornaamste afnemers van dit arti kel waren: Frankrijk met 2839 ton, België en Luxemburg met 1519, Duitschland met 949 en Brazilië met 392 ton. De uitvoer van k 1 e i-a ar d a p p e I e n heeft in October bedragen 23.227 ton ter waarde van f 377.000, tegen 26.078 ton ter waarde van 453.000. Opmerkelijk is het groote aantal landen, waarheen we klei-aardappelen verzenden. In October gingen 6654 ton naar Algiers en Tunis, 4025 ton naar Spaansch West-Afrika, 2922 ton nar België en Luxemburg, 2501 ton naar Egypte, 1949 ton naar Groot-Brittannië, 1552 ton naar Brazilië, 865 ton naar Gibral tar, 671 ton naar Venezuela, 413 ton naar Ar gentinië en nog kleine hoeveelheden naar eenige andere landen. De uitvoer van veen- en zandaard- appelen was ook in October weer van geen beteekenis. Er gingen nog 923 ton zand- aardappelen over de grenzen (waarvan 806 ton naar Duitschland) ter waarde van l }nS£2'. teRen 32S2 ton ter waarde van I 47.000 in October .van het vorige jaar. Albarda BEHANDELING RIJKSBEGROOTING 1934 Dat „replieken maar replieken" zijn is reeds vele malen gezegd en opnieuw beves tigd. De posities veranderen in tweeden termijn niet. Er is dan ook geen aanleiding tot uitvoe rige nabetrachting. Slechts constat ceren we drie dingen. In de eerste plaats, dat opnieuw aan de Regeering liet onlogische in haar houding ten opzichte van den N. S. B. is voorgehou den. Velen hopen dan ook dat de Re geering bij nadere overweging zal willen inzien, dat de cenig juiste gedragslijn is om ook den Mussert-bond op liet zwarte lijstje te plaatsen. liet tweede, dat we willen opmerken, geldt de S.D.A.P. De lieer Albarda heeft gepoogd in een vlotte, op zich zelf niet onverdienste lijke repliek, zijn partij van den smet dor onbetrouwbaar heid te zuiveren. Het is hem, gelijk de liee ren Joekes en Schou ten terecht consta teerden, niet gelukt. Tweeslachtigheid blijft .ook nadat we hebben kunnen ken nis nemen van de samenvatting van liet onder leiding van den heer Albarda uitgebrachte „herzieningsrapport", haar kenmerk. Half revolutionair half evolu tionair acht zij ook nu nog het voor haar aangewezen standpunt. De moed ontbreekt ook om zich kordaat te stellen tegenover do onverantwoordelijke aanslagen op de gemeentelijke autonomie door het ingrijpen van onbevoegde partij-instanties. Zoolang de S.D.A.P. zoo blijft, willen we, in liet belang der democratie, miets met baar te maken hebben, concludeerde de lieer Joekes. Eerst moet ze haar onbetrouw baarheid en laffe tweeslachtigheid, zooals die ook in het geval van de „Zeven Provin ciën" gebleken is, afleggen. „Lees maar de brochure van den heer Buys", interrumpeerde vlijmend scherp de heer Duymaer van Twist. Inderdaad in deze brochure maakt Mr. I)uys aan zijn partij dezelfde verwijten, die anderen op goede gronden tot haar richten. Ten slotte constateercn we, dat do heer Wosterman zich onttrokken heeft aan een principieele verdediging van het fascisme. l)en hem toegeworpen handschoen liet hij liggen. Het is moedig noch eervol. Algemeene beschouwingen. Over de heerooti.igsreplieken hebben we overigens liet veel meer te zeggen. De N. S. B. blijft onder scherp toezicht. Er vrfit mee t-> en i, dat de bijl op 't on verwachtst vallen kan. Op o.i. overtuigende wijze 'eeft Dr. Colijn nogmaals het ingrijpen in het hypotheekwe zen afgewezen. Zoo iets ware zonder mee' een roekei .osheid mot ver gaande con- sekvventies. Ook 11 tkeeringen in eens kan de Regeering niet doen. Aan de heeren Kersten en Lingbeek werd nogmaals te kennen gegeven, dat hun regeer- methoden door 96 van de 100 Kamerleden wordt veroordeeld. De Grondwet zou haar ook niet gedoogen. Die bindt trouwens ook de Regeering bij haar bestrijden van revolu tionaire propaganda. Slechts met revolutio naire fascistische methoden zou de heer Kor sten zijn doel kunnen bereiken. Maar daar mee kan hij bij ons volk in zijn overgroote meerderheid niet terecht. Minister Oud heeft nog enkele financieele besohouwingingen gehouden, mede om daardoor enkele stee nen uit den weg te ruimen, die de Ka tholieke fractie in 't moedig voortgaan schenen te belemme ren. De heer Jan ter Laan werd tusschen de druppeltjes door even onderhouden wil men „afge straft" in verband met liet door heb be toonde wanbegrip omtrent de grond- der Regeering in f-^r. Vliegen de heer Vliegen het nationalisme Minister Oud wettelijke bevoegdheid zake de ambtenarensalarissen. De heer ter Laan ging daarbij uit van een gevaarlijke re volutionaire opvatting omtrent de positie van bet parlement tegenover de Regeering. Te recht wees de minister van Financiën er op, da' wie door zulke denkbeelden zich laat leiden het parlementaire stelsel vervalscht en in discrediet brengt. Buitenlandsche Zaken. Met dc begrooting van Buitenlandsche Za ken werd een aanvang gemaakt. Veel belangstelling bleek ei te bestaan voor den stand van het Belgische vraagstuk en voor het gebeurde in de Rijnvaart commissie, waar een poging schijnt te zijn gedaan om ons land een loer te draaien. Hoewel zulks met zuidelijke hoffelijkheid schijnt te zijn geschied .strandde dit onbehoorlijke expert ment op de waakzaamheid onzer Regeering De heer Vliegen vergastte ons op zijn ein deloozen lofz-ang over den Volkenbond, alhoe wel hij diens falen op voorname punten be zwaarlijk kan ontken nen.- We noemen maar I/inden en de Ontwape ningsconferentie. Minder behoorlijk, neen gevaarlijk vonden we liet, dat hij Duitsch land aanwees als het groote oorlogsgevaar in Europa. F.enig bewijs was aan deze bewering echter niet toegevoegd. Tenzij men dit heeft te zien in den hekel, dien schijnt te hebben aan der Duitsche nationaal- sociaiisten. 't Klonk, al te grotesk in den mond van dezen vredesminnaar, die in Augustus 1914 piet geweld ons land in den oorlog wilde drijven aan de zijde der en tente. Weet hij dan niets van het super- bewepende Frankrijk, waarvan de oostgren zen één groote betonnen vesting vormen? Deze onbehoorlijkheid was minstens even groot als de cnheta nelijkheid, die we van den heer VHagen dezer dagen in do roode pers lazen. Het schijnt, dat hij is uitgenoodigd om weer üd te worden van de Nederlandsche delegatie ter ontwapeningsconferentie. Uit deze delegatie was de heer Vliegen na het onderdrukken van de muiterij op de ..Zeven Provinciën" kwaad weggeloopen. Maar nu zou hij dan weer mee mogen. Wat deert echter de heer Vliegen? In een vergadering te Tilburg praatte hij zijn veranderde houding goed. volstond daar mee evenwel niet. maar verklaardp, dat zijn her-uitnoodiving door den Minister van Bui tenlandsche Zaken .„een klap is in het ge zicht van minister Deckers". De Regeering had getoond de soc.-do.m. nipt huiten de volksgemeenschap te willen sluiten .De heer Vliegen ging er echter zelt buiten staan. Nu hij weer terug mocht ko men, moeten we aannemen, dat sedert bij hem het inzicht gerilpt was, dat voor zijn overijlde daad geen houdbare gronden wa ren aan te voeren. Hoe kan dan de terug keer van den heer Vliegen in de delegatie een diskwalificatie n.b. door de Regee ring! zijn voor minister Derkers, die heel wat meer politieke moed toont dan de heelc soc.-dem. fractii bij elkaar? Het is een absurditeit zulks te denken en te zeggen. De heer Vliegen die blijkbaar het gevoel had zich zelf in het gezicht te hebben geslagen spreekt haar niettemin uit Zie, dat vinden wij zoo onbehoorlijk, dat eigenlijk het bescheid daarop zon moeten luiden: 'e heer Vliegen raat niet naar Ge neve, tenzij hij zich eerst over zijn onge pastheid verontschuldigt teaenover hen, die hij meende te moeten treffen. IN DE GEVANGENIS EN FAILLIET. Het communistisch Tweede Kamerlid Roestam Effendi, die na verwerping van zijn cassatieberoep door den Hoogen Raad. wegens opruiing 30 dagen gevangenisstraf moest gaan uitzitten, is thans bezig de hein opgelegde straf te ondergaan. Ook is de heer Roestam Dinsdag door de Amsterdamsche Rechtbank failliet ver klaard. Nog een der andere communistische hoog- edelgestrengen schijnt ook voor dit laatste ernstig in aanmerking te komen. Behandeling der jRijksbegrooting 1934 in da Tweede Kamer. De eerste vonnissen inzake de muiterij op d$ „Zeven Provinciën". Gemeenteraadsvergadering van Oude Tonge. Gemeenteraadsvergadering van Den Bommel. Adres van den Flakkeeschen Boerenbond ovetf de Bietenteelt. Bemestingsproefveld op cichorei te Ouddorp, De haven van Middelharnis. Behandeling vooC Raad van State. DE EERSTE VONNISSEN. SOERABAIJA, 14 Nov. (Aneta). Da Zeekrijgsraad heeft lieden de volgende vonnissen gowezen in de zaken van de eerste groep beklaagden: Kawila- rang 18 jaar gevangenisstraf, Tiehu- mena 10 jaar gevangenisstraf, conform den eisch, Manuputti IS jaar gevange nisstraf (eisch was 14 jaar), Solhida- na 18 jaar gevangenisstraf (eiscli was 15 jaar), Parinussa 8 jaar gevangenis straf, conform den eisch, Waliap 6 jaar gevangenisstraf conform don eisch, Saris 9 jaar, conform den eisch, Kosuinah 8 jaar, conform den eisch, Ramelan 6 jaar, conform den eisch, Soewarso 7 jaar (eisch 6 jaar) Ardoni 8 jaar, conform den eisch; Sa- leh 8 jaar, conform den eisch; Mintjé 18 jaar (eisch 17 jaar); Hendriks IS jaar (eisch 16 jaar); Soeliardjo 16 j., eisch 14 jaar; Abdel Karim 8 jaar, eisch 7 jaar, Achmad 9 jaar, conform den eisch; Alialias en Partodihardjo 8 jaar (eisoh 7 jaar); Tatipikalawang 9 jaar, conform den eisch. Alle beklaagden hebben hooger be roep aangeteekend. Zij hebben wederom den officier der administratie 2e klas II. C. van 't Hof aangezocht als zoodanig. De overwegingen van de vonnissen bo- vatten, dat beklaagden de aan boord zijndo officieren en onderofficieren^-bproofd heb* ben van liun vrijheid tot 'handelen en op* zettelijk hebben verhinderd hun dienst te verrichten en gedwongen zich uitsluitend op te houden op het achterschip, welke toestand geschapen werd door twee dooi de opstandige schepelingen, gelijktijdig verrichte complexen van handelingen, n.I. le. het onder stoom gaan met het schip benevens ten 2e. het vermeesteren van wa pens en munitie. Alle beklaagden aldus zegt het vonnis hebben handelingen verricht, welke moe ten worden beschouwd als rechtstreeksche medewerking. Het verweer in de raadslieden tegen be zwarende omstandigheden betreffende on middellijke hulp (de ten laste legging stelde dat ter plaatse geen onmiddellijke hulp te verkrijgen was) heeft den zeekrijgsraad niet tot een andere zienswijze gebracht. Overwegende omtrent de soort en de maat van de straf, dat de ernst van het misdrijf en de omstandigheden onder welke het werd gepleegd in aanmerking genomen da de ernstigste bestraffing vordert, kon even wel worden volstaan met de oplegging van vrijheidsstraf ais hoofdstraf. Volgende zaken BATAVIA, 14 Nov. (Aneta.) Naar wij ver- nemen zal de Zeekrijgsraad te Soerabaja op 28 Nov. a.s. de zaken behandelen van de 2e groep der muiters aan boord van „De Zeven Provinciën". Deze groep bestaat uit 8 beklaagden en wel de volgende Europeesche schepelingen M. Boshart, G. F. Dannau; M. Dooyeweerd; B. v. Leeuwen; W. Tichelaar; P A. Peeters; W. Snel en C. A Vermeulen Aanbieding van regeeringsvee op de markt te Sneek De eigenaar ont vangt een bon en weldra zitten de dieren in blik.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1