I JSEN OFFELS il MPT en Winter ORGAAN sicjno vinces ZAA INGtWONE IfiNBIEDING SCHMAGHINES ;oopjes I. LUIJTEN N.V. ÏTGOLFPLATEN BINNENLAND. TWEEDE KAMER IBER 1933 8.25 8.50 BOER 11D IN IS |S. KRUIDKUNDIGE IARINGVLIET M1DDELHARNIS toch niet duur E 42. ROTTERDAM WOFNSDAG 15 NOVEMBER 1933 48E JAARGANG N°. 4007 WIJZIGING AMBTENARENWET 1929 Voornaamste Nieuws. 1 leklant en le klas zaak. lekerd. Brieven onder Ian dit blad. aillon Dekens, I wol, mooie des- ln«Jc'eure/)» I 200 J Iche Dekens, lwol. geheel door. fantasie patro- t marmer, maat fn Fantasie InS, pracht des ire fijne kleuren, so ons, maat |he Wollen tie Dekens, |n dessins, in allo leuren, o.a. zalm, lose en geel, -ons, maat |n Fantasie F» medaillon h diverse fijne Ibinaties, groo« lersoons maat 2-75 4.25 5.25 Ie Wollen Dekens, pessins, in alle puren, groote - f„oon, maat^ 50 I 56481 LINOLEUMS de laagste prijzen f 24. f 24. f 36.— f ÏO.SO f 48. f 36. slaapkamer. spotgoedkoop |chting in Nederland op en kruidenproducten. tosteloos |lein rotterdam 50 CENT •uaatw. CSBBBB BS voor KORTOM 'MACHINES jobiu«bbbbbbbbbb 1, Haringvliet Z.Z. 32 releioon 52158 8, Telefoon 231 EN I IDE EEN MAAND kve f 2.00 ïolven inbegrepen kosten t i 1.25 Grand Hotel Central MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. TERAR DUM PROSIM Onze Regeering heeft vorige week wei duidelijk gesproken. Op de radiorede van minister Verschuur, waarin het standpunt der Riveering ten opzichte van verschillende be'.mgiijke aan gelegenheden werd uiteengezet, wezen wij leeds. En tijdens de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting voor 1934 in de Tweede Kamer heeft j.l. Vrijdag minister president Colijn in een magistrale rede van meer dan twee uur het Regeeiingsbeleid ver ledigd. Als steeds was Dr Colijn beknopt on glas helder. We dachten aan 't getuigenis door A. B. K gegeven: men weet precies, wat men aan hem heeft! We lazen in een dagblad-artikel, er waren in deze rede gedeelten, waard om van bui ten geleerd te worden. Vooral ook omtrent de verhouding tus schen Regeering en Kamer liet de minister president zich niet onduidelijk uit. Beknopt saamgevat zeide Dr Colijn hier over: Een conflict nu tusschen Regeering en Kamer zou sterk het fascisme in de hand werken. Den totalen staat wijst do Regeering af met hartstocht Den staat maken tot de hoogste expressie van de geestelijke een heid, zou een eenheid zijn, die ook op het kerkhof te vinden is. De Regeering wil de vrijheid en rechten des volks handhaven. Maar er is veel opgehoopte ontevredenheid, van onderscheiden aard, die samenvloeien kan om met illegale middelen naar de macht te grijpen. Dit alles is nog geen vragen naar IU/iuwe vormen. Politieke partijen hebben te zorgen voor deugdelijke volksvoorlichting, de Regee ring heeft te regeeren en aan nieuwe serieuse denkbeelden leiding te geven. Mocht voor dit laatste grondwetsherziening noodig zijn, dan is de Regeering daartoe bereid. Maar voorshands ziet ze daaraan nog geen behoef te, nu we hebben de Bedrijfsraden met art. 194 der Grondwet. Het Kabinet beseft zijn ontzaglijk moei lijke taak. Het kan echter niet de dingen doen, die de heer Kersten vraagt op geeste lijk terrein, maar die in strijd zijn met dr Grondwet en zelfs onder een theocratie on mogelijk zijn gebleken voor vrome koningen onder Israël. Er zijn ook anderen, die door het Kabinet niet zullen kunnen worden bevredigd. De heeren van uiterst links bijvoorbeeld. Het Kabinet wil, onder inwachting van den zegen van Boven, zoo hard werken, dat de moedeloosheid geen kans krijgt om ons hart binnen te dringen. Het aanvaardt, bij het vervullen van zijn taak, de levensspreuk van een mijner overleden geestverwanten: Terar dum prosim. D.w.z.: dat ik vertere. als ik maar nuttig ben voor mijn volk. Algemeen bekend is, dat Dr Colijn niiet van groote woorden houdt. Schallende leu zen en fanfares zijn hem vreemd. Dat hij nochtans de taak van zijn Kabi net in een zoo verheven devies tot uitdruk king heeft gebracht, is ongetwijfeld bewijs van den onverzettelijken wil, die onder zijn krachtige leiding alle ministers bezielt. Werken zóó hard als menschen maar kunnen werken. Maar onder inwachting van den zegen van Boven. Worde die zegen aan Regeering en Kamer en daarmede aan gansch ons volk over vloedig geschonken.! VERBLIJDEND VERSCHIJNSEL 't Is niet onaardig opgemerkt, dat ons Nederlandsche volk dit jaar een „historisch bad" heeft genomen, dat voor zijn nationaal besef uitnemende gevolgen heeft gehad. De herdenking van Prins Willems geboortedag heeft ons volk in meer dan één opzicht goed gedaan. In verband met die herdenking zijn vele vergaderingen gehouden, waar bevoegde historici het leven van Oranje-hebben be licht Vooral zal in onze herinnering blijven voortleven een samenkomst, waarin de be kende roomsch-katholieke historievorscher pastoor W. Nolet optrad. Als katholiek gees telijke had hij natuurlijk talrijke bezwaren ten opzichte van Oranjes houding inzake de religie, maar voorts getuigde zijn door wrochte rede van zooveel gezonde vader landsliefde en geestdriftige bewondering voor den eersten Willem dat men soms moeite had zijn oogen te gelooven, dat daar eon man stond, wiens kleedij 't uitwees.dat hij tot Rome's meest trouwste zonen be hoorde. Diezelfde pastoor Nolet s.chreef hl de Maasbode van j.l. Zaterdag en Zondag iwee zeer lezenswaardige artikelen over ,.I uther en zijn werk". Hij vangt aan met de verklaring, dat het nog niet zoo erg lang geleden is, dat het onder ons (d.i. katholieken) tot den goeden toon behoorde om van de reformatoren niets dan kwuad te vertellen. Die stemming, zegt de schrijver, is gelukkig verdwenen. „Moge in de Luther-literatuur, die in breedo stroomen gaat vloeien, blijken, dat dit ook bij onze andersdenkende Broeders in Jezus Christus tegenover ons het geval is. Voor ons land doen de gelegenheidspubli caties van 1917 het beste verwachten". Ook de teekening, die de schrijver geeft van Luthers persoon is zeer opmerkelijk: „Zijn karakter, zelfbewust en krachtig, onderwierp zich niet makkelijk aan de eestelijke leiding van de kloosteroversten: in het klooster vond hij dan ook geen rust Hij zocht een grootere mate van zekerheid aangaande zijn persoonlijke verhouding to' God, dan aan een mensch gegeven is te he zitten. Op dien twijfel zou hij tenslotte vast- loopen". Vooits wordt een breede levensschets van den grooten Hervormer gegeven, waarvan dachten we telkens onder 't lezen menige katholieke „leek" verbaasd zal op zien. Want wie sprak nooit een eenvoudig katholiek, die Luthcr beschouwde ais een vreeselijk mensch, in leven en sterven een afschrikwekkend voorbeeld voor iedereen? Opmerkelijk mag ook deze bekentenis heeten: „Dat de beweging, die door Luther ontketend werd, zoo grooten bijval vond. is helaas, maar ai te goed te verklaren uit de tijdsomstandigheden. Paus Adriaan VI be greep dat zoo goed, toen hij 'op den Rijks dag van Neurenberg 1522) zijn Legaat Chieregatie liet verklaren, dat de zonden der geestelijkheid de schuld droegen van de bestrijding der Kerk, en liet beioven, dat. de misbruiken aan het pauselijk Hof zouden verbeterd wor den. Inderdaad waren die mis brinken zoo talrijk, dat het niet te verwon deren is, dat menig ernstig man meende, dat in Luther de langverwachte hervormer op trad." De uiteenzetting, die pastoor Nolet geeft van Luthers theologie, is ook zeer interes sant om te lezen. Hier wordt waarlijk eer ernstige poging gedaan om de protestant sche sfeer zoo diciit mogelijk te benaderen. Dat zal een katholiek nooit volkomen geluk ken, schreef Dr. Kuyper eens, en we zien dat woord ook hier bevestigd. Maar wie deze artikelen met aandacht leest, zal moeten toestemmen, dat de ernstige wij hier in elk geval gevonden wordt. De reden hiervan zoeken we mede in wal de schrijver zelf zegt: „De vriendschappe lijke en innige samenwerking op politiek gebied met de zonen van de Hervorming heeft het ijs gebroken, en men zoekt van weerskanten toenadering door de poging, om elkander te berijpen" Pastoor Nolet eindigt zijn artikelen met dit ernstig woord: „De herdenking van Luthers geboorte zij aanleiding, om te bid den voor het werk van de Hereeniging. De breuk, die er is in de samenleving, moge door Gods leiding geheeld worden". Waar de schrijver elders zegt, dat herstel van de geestelijke eenheid alleen mogelijk is door terugkeer tot Rome daar gelooven en hopen wij, dat zulk een „Hereeniging" nooit tot stand zal komen, wanneer Rome blijft wat het voor ons protestantsch bewustzijn is. Toch zijn we dankbaar voor deze eerlijke stem uit 't Roomsche kamp. Ook daar wordt Luther en de Hervorming en het Calvinisme door steeds breederen kring verstaan. En dat achten we een verblijdend ver schijnsel. REGEERINGSCONTROLE op bezoldigingsregelingen. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de artt 125 en 126 der Ambtenarenwet- 1929 wezen sommige leden erop, dat inzake de gemeentelijke regelingen het toezicht van Ged. Staten op de gemeentebesturen vol gens dit ontwerp zal worden vervangen door de Kroon. De gemeente, zoo betoogden zij, staat thans, en terecht, onder zeer scherp toezicht Maar nu de loonen te willen gelijk maken met die bij het rijk, is streven naar een niet gewenschte uniformiteit, welke wegens het omlaag drukken der gemeentelijke loo nen schadelijk zal werken. Voor het weg nemen van excessen is geen wetswijziging noodig; daartoe zijn middelen, waarover bet centrale gezag thans reeds beschikt, vol doende. Vele andere leden waren van oordeel, dat het ontwerp volledige instemming verdient. Mr D. J. de Geer REDEVOERINGEN VAN MR. DE GEER EN DR. COLIJN Bij de voortgezette behandeling der Rijks begrooting 1934 heeft Mr de Geer een be langrijke rede gehouden, die veel aanra kingspunten met die van don heer Sc-hou- ter had. Vrij uitvoe rig behandelde hij het verschijnsel der fascistische stroomin gen. Een lijdschrilt- artikcl van voor 30 jaar over de soc.-de- mocratia deed hem voor liet fascisme een analogie aan de hand. Het optreden van fascisten steldi hij op één lijn met lat van kwakzalvers, hun revolutionair godoc met „opsnij den", maar in hun levensbeschouwing schuilt de verde feli.ke leer van het staats- absolutisme. Dit 'aatste maakt den N.s.B tot een algemeen gevaar. Verbod er van scheen ook den lieei de Geci logiscli en ge raden. De heer de Geer gaf aan het fascisme in ons land niet de minste kans. Staatkundig heeft het, ondanks vele holle woorden, niets aan te bieden, dat beter is dan wat we bezit ten. Toch dienen we ons politiek en parle mentair leven naar eiscli der omstandighe den te herzien. Uitwassen moeten afgesne den en ook mag geen defaitisme worden gekweekt. Ook de heer de Geer wees de instelling van 'n staatscommissie om de corporatieve- staat idee te onderzoekon af, nu de Reg po ring verklaarde er geen beboette aan te hebben. De Katholieken blij ven dus met hun wensch alleen stuan en zuilen dezen bliksemafleider niet krijgen. Ten aanzien van liet financieel beleid zegde de heer de Geer aan het kabinet al len steun toe, al valt over enkele voorstel len nog nader te praten. Van het leenon voor crisissteunuitgaven wilde bij echter niet weten. Op dit punt bestreed bij den heer Albania; die achtergebleven was bij de algemeene ontwikkeling der denkbeel den te dezer zake, ook in zijn eigen partij. De heer de Geer was evenmin als de heer Sciiouten heelemaa! gerust op de op brengst van het dekkingsplan. En inder daad: zoowel in de opbrengst der belastin gen als in de perspectief-bezuinigingen schuilen allerlei onzekere elementen. Om deze reden zal het te meer onmogelijk blij ken essentieele wijzigingen in de finan- cieele voorstellen aan te brengen. Dat de oud minister van Finanriën ten slotte een waarschuwend woordje sprak over de voortzetting der Zuiderzee werken, is een stoutighcidje, dat hem gaarne zij ge gund. De revolutionairen deden ook hun stem hooren. De heer de Visser verongelukte met twee moties, doordat een van zijn partijge- nooten afwezig was en kameraad Effendi, die over de „Zeven Provinciën" wou uit pakken, kreeg het nauwelijks begonnen aan den stok met den voorzitter, die hem het woord ontnam. Met eenige belangstelling luisterde de Kamer naar den beer Sneevliet, die een uit stekend orator bleek te zijn niet alleen, maar ook een debater in wien de heer De Visser zijn mannetje gevonden heeft. Op het schablonen-werk van den slaaf- schen Moskouschen vertegenwoordiger oefende hij van revolutionair standpunt een vernietigende critiek. Nadat de heer Kersten over alles, behalve over de begrooting gesproken had en daar bij zijn talenten als met den schijn der vroomheid verwarring stichtend volksmen ner had ten toon gespreid, maakte de heer v. d. Tempel het restant van den soc.-dem. spreektijd op en sloot Mr. Pius Arts met een zeer onbeduidend speechje de rij der sprekers. Dr. Colijn aan 't woord Den volgenden dag sprak de minister-pre sident Dr H. Colijn. Vat een belang stelling! Loges en tribunes waren dicht bezet in afwachting van de rede van den minis ter-president. Op tg merken wa ren mevr. Colijn en mevr. Oud, de staats raden Sohokking en Hasselman, ouctimi- nlster Donner, de voorzitter van de Eerste Kamer en de senatoren F„ck en Knottenbelt, bene vens mej. Wester- anan, oud-lid van de Tw ode Kamer. Ook de Oostenrijk sche zaakgelastigde, de heer Alexis, was aanwezig. In een rede van ongeveer 2 uur heeft Dr Colijn het regeeringsbesolieid op de gehou den redevoeringen gegeven. Na een aantal losse punten te hebben be handeld, volgden beschouwingen over de financiën, de economie, de werkloosheids bestrijding, de gezagshandhaving en de nieuwe staatkundige orgainen. We vernamen, dat een wetsontwerp om het cumuleeren van allerlei pensioenen te gen te gaan, in voorbereiding is, evenals een wijziging der Pachtwet. Instelling van een Rijkskinderfonds stuit Stelling werd genomen tegen elke aantas ting van ons ruilmiddel. Armen en verdruk ten, spaarders, bezitters van kleine vermo gens, allerlei instellingen, pensioen en lijf- Dr II. Colijn rentetrekkers zouden er slachtoffer van worden. Bovendien leert de ervaring, dat de economische terugslag van depreciatie lang niet "altijd den schuldenlast verlaagt en den export stimuleert. Bij de economie verwijlde de minister president het langst. Den heer Albania werd zijn achterlijkheid op dit gebied on der het oog gebracht en ook zijn volkomen ongemotiveerd optimisme. Met liet kapitalistische stelsel heeft de economische wereldontwrieliting niets ti maken, wel met onverstand en onjuist In grijpen der staatsmacht in het vrije goede renverkeer en de productie. Verbetering is voorloopig niet te wachten en daarmee zul len ook wij rekening hebben te houden en onze economische structuur hebben om te vormen. Willen we geen eeuwen terugval len, dan zial er alles op gezet moeten wor den om onzen export te bevorderen. Een commissie van onderzoek zal worden ingesteld om de beweerde misbruiken bij de crisisregelingen te onderzoeken. Dat we ook naar het oordeel der Regee- ring met den landbouwsteun thans aan hei eind zijn, zal velen rust geven, die vrees den voor steeds voortgaande opdrijving der levenskostcn. Na de wrrklooshcidsplannen kwam de gezagshandhav ing. Wil de S.D.A.P. zich ontwikkelen tot eer nationaal betrouwbare partij, dan zullen verschillende togen haar leden genomen maatregelen kunnen vervallen. Eer cchtei niet. Nader werd te kennen gegeven, dat met liet verbod van „artie" voor ambtenaren eigenlijk bedoeld wordt het verbieden vari agitatie. Wat do N.S.B. betreft betoogde Dr. Colijn, dat z.i. de aanleiding voor ingrijpen er nog niet was. nneh in het program, noch in de gevoerde actie. Vopr wat de minstei'-president verder op merkte over de verhouding tusschen Regee. ring en Kamer, verwijzen wij naar de eerste driestar in ons blad van heden. Met groote aandacht heeft de Kamer naar dit gedocumenteerd en helder betoog ge luisterd. Minister Oud heeft daarna de financieele beschouwingen lïmntvvoord in een rede, die een uur in beslag nam. Op allerlei onderdeden zal de Kamer bij verschillende ingediende wetsontwerp - - na der kunnen terugkomen. NOTARIS L. G. JAMES l VOORMAN HIT DE CHR. JONGEJ.INGS- VEREENIGINGEN. Te Maorssen had onder zeer groote be langstelling de teraardebestelling |ilaats van notaris L. G. James. I)e kist werd graf vvaarts gedragen door leden der Clir. Jong. Vereen. „Eben-Haëzer", waarvan de over ledene eere voorzitter was, voorafgegaan door de meisjes van het Meisjeshuis welke „Veilig in Jezus' armen zongen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten trad als eerste spreker naar voren Ds. P. Veen uit Utrecht, die zeide in de geest van d<" over ledene te handelen als hij weinig over hem zelf sprak, 't Was God die ons James gaf. Al vroeg gaf hij zich op christelijk terrein. Ais candidaat-notaris richtte hij hier al spoedig de Chr. J.V. op. Hoe gaf hij zich aan de Evangelische Alliantie, Licht im Osten, de Christenen in Rusland, het Ned. Jong. Verbond. Hij was een kind van God en daarom ligt ook over deze begrafenis een feestelijke glans. Eens stond hij voor eenige honderden jongelingen en sprak over: nie mand zorgt voor mijn ziel. Christus kende hij cn gaf Hem door. Op zijn sterfbed ge tuigde hij: het kleine licht gaat uit maar het groote Licht gaat op. Jkvr. H a r t s e n van Den Haag getuigde dat het leven hem Christus was dus het sterven gewin, veertig jaar heeft spr. hem gekend als Christen, als raadsman, aan wien spr. ontzettend veel te danken heeft. Ds. Couvec van de Stadszending te Utrecht sprak over de liefde voor deze arbeid van de gestorvene. Als spreker met hem sprak dan was 't Christus en dien ge kruisigd. Tot slot liet deze spr. zingen een der lievelingsliederen en wel Gez. 49 2, waarna het Onze Vader gebeden werd. Ds. S. H. J. J a m e s uit Rotterdam, broer van den overledene, las nog een gedeelte der Heilige Schrift cn strooide onder het uitspreken der Drieëenheidsformulc zand in de groeve. De oudste zoon dankte voor de belang stelling, in het bijzonder het Meisjeshuis, de Clir. J.V. en de trouwe dienstbode. NEDERLAND EN VOLKENBOND Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Buitenlandsehe Zaken verheugt het den minister, dat tegenover de enkele leden, die van oordeel zijn, dat Nederland zich uit den Volkenbond zou moeten terugtrekken, vele andere staan die deze opvatting met kracht terugwezen. Do minister is van meening, dat zij, die zich op den bodem van gehoorzaamheid aan Gods Woord stellen, doel en streven van den Volkenbond met alle krachten moeten bevorderen. Den Volkenbond te willen bin den aan de eigen geloofsovertuiging is on- vercenigbaar met de universaliteit, die den Bond behoort te kenmerken, en die slechts tc verwezenlijken is indien aldaar de on derscheidene godsdienstige opvattingen kun neii samenwerken. DE KONINGIN-MOEDER geen audiënties in het winter seizoen De hofrla 'es en de waarnemende groot meester van II.M. de Koningin-Moeder ma ken bekend, dat II M gedurende het winter seizoen bij het verloenen van audient es zich zal moeten beperken en in deze omstandig heden niet verwachten, dat aanvragen om eerbiedige opwachting te maken zullen wor den ingediend. Instede trawan kunnen da mes en heeren zich inschrijven in het daar voor bestemd: boek ten Paleize Voorhout. VEREENIGING DE PRINCEVLAG algem. vergadering en huldiging prinses juliana Hef Hoofdbestuur van de Vereeniging „De Princevlag" besloot in zijn vergadering van 8 dezer, dat de eerstvolgende algemeene le denvergadering oj) 30 April 1934 to Den Haag zal worden gehouden en op dien dag met alle afdcelingen een grootschc vlaggenparade te organiseeren teneinde II. K. II. Prinses Juliana op haar 25ste verjaardag te huldi gen. In de Commissie van voorbereiding wor den benoemd de hoeren A. N. M. Allard, Joh. G. L. Erlott, voorz. afd. Den Haag, H. J. Nestelroy, voorz. afd. Amsterdam en E J. Woerts, alg. secretaris. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inz. het wetsontwerp tot wijziging der Ambtenarenwet 1929, wijzen de ministers van bin- nenlandsche zaken en van financiën erop. dat het doel der regeering slechts is. excessen te weren en af te snijden, i.e. indien een door geenerlei omstan digheid gemotiveerd of gerechtvaardigd onredelijk verschil in de rechtspositie, meer in het bijzonder ten aanzien van de salarieering van overheidsper soneel, wordt aangetroffen. Aangaande de opmerking van enkele leden, be treffende het georganiseerd overleg, zooals dat te Amsterdam is geregeld, moeten de ministers hun oordee' nog voorbehouden. DE PANDER-POSTJAGER DE VOORr.OOPIGE VERTREKDATUM Het Comité „Snelpost" heeft als voorloopiqe vertrekdatum van de Postjager 25 November vast gesteld. De overneming van het toestel kan dan 18 November plaats hebben. Dit besluit is natuur lijk gebaseerd op de hoop, dat zich geen strubbe lingen zullen voordoen. De overneming zal geschieden in de groote han gar van Schiphol. Na de plechtigheid zal het toe stel worden gedemonstreerd. WIJ EN DE SOVJETS een ongewijzigd standpunt. De Minister van Buitenlandsehe Zaken heeft blijI. 'ns zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, met belangstelling kennis genomen van hetgeen in het voor loopige verslag wordt opgemerkt ten aan- zën van d. verhouding tot Sowjet-Rusiand. Dit vraagstuk wordt door de regeering geenszins uit het oog verloren. Of het aanknoopen van nauwere relaties met de Sovvjet-Unie nieuwe mogelijkheden voor den Nederlandse-hen export zouden bie den, is nog in onderzoek. Het is dor regeering bekend dat van par ticuliere zijde poginrvn van dien aard in het werk worden gesteld, welke voorzoover der regeering hekend zich vooralsnog in een aanvangsdatum bevinden. De regeering is van oordeel dat het stand punt in 1924, inzake het onderhavige vraag stuk ingenomen, alsnog geacht moet wor den juist te zijn, ook wat betreft de Rus sische vóór-oorlogsschulden. Niettemin houdt de regeering rekening met de rol, die ge wijzigde omstandigheden ten deze hebben te spelen. Dat het herstel der diplomatieke betrek kingen met de U.S.S.R. in andere landen, waar zulks is geschied, niet tot moeilijkhe den aanleiding gegeven zou hebben, is een bewering, die de minister in haar algemeen heid niet vermag to onderschrijven. Belangrijke redevoeringen van Mr. de Geer en Dr. Colijn in de Tweede Kamer. De uitslag der verkiezingen in Duitschland. Het Rijksdagbrandproces. Zitting van het Kantongerecht te Sommelsdijk. Verschillende doodelijke verkeersongelukken. Hevige ontploffing te Rotterdam. Een zeer ernstig gewonde. DE BEGROOTING VAN UTRECHT HET TEKORT WEGGEWERKT. Verschenen is de provinciale begroo- i.jting van Utrecht voor 1934. Ged. Staten deelen aan de Prov. Staten mee, dat een aanzienlijk tekort overbrugd moest worden. De maatregelen welke zij voorstellen komen neer op vermindering van de subsidies met tien procent, uitgenomen de subsidies voor on- en minvermogen de tuberculoselijders, de verzorging van armlastige krankzinnigen, verhoo ging van de korting op de jaarwedden met V/o% voor de gehuwden en S7o voor de ongehuwden (de kindertoelage uitgezonderd) en verhooging van be lastingen. Voor de belastingverhooging wen- schen Ged. Staten in aanmerking te doen komen de opcenten op de hoofd sommen der inkomsten- en vermogens belasting. Deze opcenten zullen voor elk dezer belastingen met twee opcenten verhoogd moeten worden. Geraamd is 500.000 voor de uit voering van het provinciaal wegenplan De begrooting srait in inkomsten en uitgaven voor den gewonen dienst mei. 3.457.220,55, voor den kapitaalsdienst met 15.990.925. De hoogere korting wenschen Ged, Staten ook te zien toegepast op hun eigen jaarwedden evenals de vorige korting. ARNHEMS BEGROOTINGS- MOEILIJKHEDEN De verminderingen, welke het Rijk zul toejiassen op de uitkeering van het gemeen tefonds en op de rijksbijdrage voor de nerkverschaffinaskosten, beteekenen voor de gemeente Arnhem een niet onaanzien lijke tegenvaller. Zooals reeds gemeld, wees de gemeente- begrooting \oor 1931 reeds een tekort aan van f 100.000, welk tekort B. en W. dachten weg te werken, o m. door salarisverlaging en door opbel ring van het bewaarschool- onderwijs. Door de verminderde rijksin komsten zal de gemeente nu bovendien nog f225.000 derven als gevolg van de vermin derde uitkeering uit liet gemeentefonds en nog ruim 2 ton als verminderde werk ver- schaffingsbijdrage. Het totale tekort op do gemeentebegrooting 1934 is derhalve tot bijna zes ton opgeloopen. Dachten B. en W. tot nog toe de begroo ting zonder belastingverhooging sluitend te krijgen, thans zal men ongetwijfeld tot krachtige bezuiniging en tot inkomstenver- m-erdering moeten overgaan. PROPAGANDA C.N.V. Nog 67 vergaderingen» De November-propaganda van het Chr. Nat. Vakverbond, die op 1 November j.l. werd ingezet, zal op 17 November a.s. geëindigd zijn. Op 67 plaatsen worden in deze week vergaderin gen gehouden, waarin een tweetal sprekers zullen optreden. De geluidsfilm van Hitlers rede in Siemens'stadt wordt door een rijdende bioscoop voor hel Berlijnsche "publiek veiloond.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1