ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN Ul sicjrio vinces z/\TFPOAG 11 NOVE^PrR 1933 J j 48E JAARGANG N°. 4006 FLAKKEE VOOR DE RADIO De heer v. d. Heuvel spreekt over de consumptie-aardappelregeling SALARISVERMINDERING RIJKSPERSONEEL Vermindering voor ongehuwden 7 pCt. aan het einde der schaal IETS NIEUWS OP FLAKKEE! ZEEUWSCHE VOLKSALMANAK 1934 Voornaamste Nieuws. RAPPORT COMMISSIE-SCHOUTEN MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. ALS ééN VOLK DE CRISIS DOOR Be radiorede, die minister Verschuur Binsdagavond hield, trok zeer de belang stelling. En niet 't minst op onze Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche eilanden zullen velen haar beluisterd hebben. We hebben nu twee ministers voor de microfoon gehad om een uiteenzetting te geven van de geweldige moeilijkheden, waa1- mede in dezen crisistijd het Nederlandsche volk en niet minder zijn regeering te kam pen hebben. Dit nader contact tusschen regeering en volk achten wij van groot belang. En wan neer dit geschiedt op de sympathieke wijze, waarin tevens een warm sociaal gevoel spreekt, als waarvan deze rode van minis ter Verschuur getuigde dan zal dit nieuwste middel van contact zoeken onge twijfeld vrucht kunnen afwerpen. Natuurlijk zal niet ieder het oordeel van den minister over de vele onderwerpen, die hij aansneed, zoo zonder meer onderschrij ven. Maar de grondtoon van deze rede was ons zeer sympathiek. Hier sprak een be windsman, die er niet over denkt zijn oor deel en wil als wet te decrateeren, maar die in alles blijk gaf het oordeel van de ver schillende maatschappelijke groepen op prijs te stellen. De Regeering zoo sprak de minister gevoelt zich geplaatst voor een taak, die zij alleen, als zij door het vertrouwen des volks gedragen wordt, vervullen kan. Zij ver nedert zich voor Gods Hand, Die de ge schiedenis maakt. En bij het lezen der ge schiedenis van ons vaderland wordt het vertrouwen in de Voorzienigheid, die ons ook buiten den oorlog hield, onwrikbaar. Dat is taal, die inzonderheid ons Christen volk beamen zal. Waar Overheidspersonen zöó spreken en zóó hun taak zien, daat mag de behartiging der hoogste volksbe langen veilig worden geacht Er was een groot verschil tusschen de radiorede van minister Oud en die van minister Verschuur. Dat kwam wel in de eerste plaats door de onderscheiden taak, die beiden in het huidig Kabinet hebben te vervullen. Maar in 't slot van beide redevoeringen was ook groote overeenkomst Dat was een scherpe veroordeeling van 't uitsluitend op komen voor eigen groepsbelang. Zou dat in dezen tijd tot 't uiterste wor den doorgedreven, dan was de ellende niet te overzien. Vallen nu duizenden slacht offers dan zouden er tienduizenden vallen. Niet één bepaalde groep mag denken, dat zij alleen de getroffene is. Alle groepen der bevolking lijden evenzeer. Minister Ver schuur zei 't zoo juist: Wij zouden zooveel meer geduld tot dragen voelen, als wij dat goed beseffen en onze volkseenheid zou door het gemeenschappelijk lijden zoo hecht worden gesmeed. Aan 't slot werd deze gedachte nog bree der uitgewerkt: Wij moeten als één volk, met één gemeenschappelijk belang deze cri sis door. Elke groep, die lijdt, heeft de aan dacht der Regoering. Doch onvermijdelijke euvels, welke elke regeling aankleven, mogen door de groep, die getroffen wordt, niet op dé overdrevenste wijze tot de pu blieke opinie worden uitgedragen. Bezwa ren moeten worden afgemeten aan 't groote algemeen belang, waarop de maatregel is ingesteld. Mijn doel zou voor een deel bereikt zijn zoo sprak de minister verder als mijn hoorders deze conclusie hadden getrokken: onmatigheid in de critiek 1» niet passend, waar de moeilijkheden zóó groot zijn. An derdeels was mijn doel dit te bereiken, dat elk onderdeel der bevolking van den last en het lijden der andere groepen iets zou begrijpen en zou helpen dragen. Ten slotte beoogde ik tusschen ons volk, dat zwaar onder zijn zorgen gebukt gaat en de Regeering in wie al die zorgen als in eer. middelpunt samenvallen, te bevorderen die sfeer van vertrouwen, welke zooveel kan bijdragen tot het heil der gemeenschap. Laten we hopen, dat de minister dit doel bij velen zal hebben bereikt In warme bewoordingen is hier uitdruk king gegeven aan een gedachte, dia door onze anti-revolutionaire voormannen altijd is bepleit. 't Is trouwens een echt Schriftuurlijk be ginsel, dat het lijden van één lid door alle leden moet worden meegedragen. Jammer, dat dit, ook in eigen kring, niet ■veel meer wordt beseft. Beter gezegd: dat er niet veel meer naar gehandeld wordt t Zou de lasten niet alleen verlichten. Maar t zou het juk, waaronder zoovelen gebukt gaan, lichter te dragen maken. En t laatste is bijna van nog meer betee kenis dan 't eerste. BETERSCHAP BELOOFD In ons blad van Woensdag drukten wij er ons leedwezen over uit, dat bij de extra afslachting van 20,000 runderen, zich too- neelen hebben voorgedaan, die zeer te be treuren zijn. Men behoeft waarlijk niet aan overgevoeligheid te lijden, om met afkeer vervuld te worden bij 't lezen van de bijzon derheden daarvan. Gelukkig is minister Verschuur in zijn radiorede ook deze geruchtmakende zaak niet stilzwijgend voorbij gegaan. Er hebben zich enkele bijzonderheden voorgedaan zoo sprak do minister woor delijk welke door fouten in do organism tie moeten worden verklaard. Door bijzon der grooten aanvoer heeft het vee hier en daar te lang en onder te slechte condities moeten wachten op zijn lot. Dit is te be treuren. Alle dieren-leed.dat voorkomen kan worden, moet voorkomen worden. Men heeft zich ook niet voldoende gehouden aan het voorschrift, van den beginne af gegeven, dat geen hoog-drachtig vee zou worden aan geboden. Dit is toch geschied hier en daar; en de coulaniie van de rundveecentrale heeft tengevolge gehad, dat het werpen onder allerongunstigste omstandigheden is voorgekmen. Aan deze betrekkelijk kleine maar te betreuren fouten in de uitvoering, zal een einde gemaakt worden. Dit is wel zeer duidelijke taal. Geen poging werd gedaan om goed te pra ten wat is gebeurd, ook al zijn er zeer ze ker verzachtende omstandigheden aan te wijzen. Ruiterlijk wordt erkend, dat zich gebeur tenissen voordedon, die te betreuren en ai to keuren zijn. Beslist wordt toegezegd, dat aan deze fou ten een clndo zal worden gemaakt Vooral dit deel van 's ministers rede zal door velen met groote ingenomenheid zijn aangehoord. En we twijfelen er geen oogenblik aan. het beloofd herstel zal spoedig intreden. Woensdagavond van 6 uur tot half even sprak voor de ucrofoon van de led. Chr. >Radio- "ereeniging de heer v. d. Heuvel, an Ooltgensplaat, oorzitter van de \fd. Flakkee van 'en Chr. Boeren- en "uindersbond, lid an het Bestuur der led. Aardappelcen- -ale, over het on- erwerp: „De con- jmptie aardappel- >geling." Spr. begon met op te merken, dat het met eenige aarzeling was, dat hij zich zette om het doel van de Ned. Aardappel-Centrale uiteen te zetten, omdat een actie, welke prijsstijging wil tot stand brengen niet prettig aandoet. Nederland is steeds een land geweest, dat in zijn historie en aanleg een afkeer gehad heeft van dwang. Het is echter een groote mate van onwe tendheid, dat vele meenen zich afkeurend over deze centrale te moeten uitlaten. Spr. zette uiteen, waarom het crisis-aardappel- besluit genomen moest worden, welke uitvoering de Ned. Aardappelcentrale zich tot taak ziet gesteld. De export-inkrimping is de hoofdoorzaak. Spr. toonde aan de hand van cijfers aan, dat de ver minderde export en de gecontingenteerde uitvoer, zich vooral de laatste twee jaren heeft doen gelden. Niet alleen echter de buitenlandsche situatie is een gevolg geweest van de crisismaatregel, ook de binnenlandsche toestand is aanleiding geweest. In 1933 is 130 H.A. uitgepoot; 1 H.A. brengt 300 H.L. op; 300 X 130 H.A. beteekent een totaie opbrengst van 2730 millioen K.G. Nederland heeft een bevolking van 8 millioen menschen, die dus 800 millioen K.G. aardappelen kunnen gebruiken. Voor export enz. is er 400 millioen K.G. bestemd, totaal kan er dan 1250 millioen K.G. gebruikt worden; 1500 millioen K.G. aardappelen zijn er over. Er zijn dus veel te veel aardappelen en daar om moest de Regeering maatregelen treffen. Spr. g!ng vervolgens dieper In op de wijze waar op de Ned. Aardappelcentrale de maatregelen tot uitvoering van het aardappelbesluit, neemt. Spr. waarschuwde tegen de raadgeving van ver schillende zijden gegeven: boeren ruimt op, het loopt verkeerd! Spr. keerde zich hier ten scherpste tegen: het loopt althans finantieel goed! Spr. wees er voorts op. dat het onjuist Is, om te insunieeren, dat de hooge heeren en de contro leurs met de centen gaan strijken. De hooge heeren ontvangen niets en de controleurs ontvangen hoog stens per maand f 100. De regeling is niet volmaakt, toch heeft de re geling zeer veel nut gedaan. Zij heeft voorkomen, dat de aardappelen niets waard zouden zijn. Ook is er een ander nut, ze heeft bewerkt, dat volgend jaar een regeling kan worden gemaakt, welke nog meer effect zal hebben. Tenslotte vroeg spr. een ieder, de Ned. Aardappel Centrale te beschouwen als een door der tijden nood ontstane instelling. Spr. wekte vooral den landbouwers op, mee te werken en niet te saboteeren. Laten we, aldus besloot spr. echter vooral niet vergeten in dezen tijd, dat we hier geen blijvende stad hebben. Spr. besloot met een gedicht, waarin het godsvertrou wen bezongen werd. ELECTRISCH LASSCHEN Voor de afdeeling Goedereede en Overflak- kee van den Bond van Smedenpatroons (BS.P.V.) werd door den heer S. G. I'. de I.ange in de Ambachtsschool te Middel- harnis een ie? ng tiet projectie-plaatjes ge houden over de Philips' Laschgelijkricliter. De heer De Lange, employé bij de Philips' fabrieken, werd door den voorzitter van de afdeeling, den heer C. Vis, welkom gehee- ten en stelde den heer De Lange aan de aanwezigen voor. Spr. hoopte, dat de aanwezigen dezen mid dag iets nieuws zouden zien op het gebied1 van electrisch lasschen, hetwelk hier op Flakkee nog nooit is geschied. Spr. hoopte tenslotte, dat de heer De Lange als resultaat van zijn werk op dezen middag mocht zien, dat velen overgaaji tot de aanschaffing van het nieuwe apparaat- De lieer De La.nge dankte voor de groo te opkomst en wees er allereerst op, dat het alom verwondering heeft gewekt, dat dit product in de Philips-fabriek thuis hoort Spr. zou aantoonen, dat het toch in geen geval verwondering behoefde te wekken. Alvorens daartoe over te gaan maakte spr. aan de hand van lichtbeelden met zijn ge hoor een wandeling langs en door de Phi- lips-fabrieken. Op pakkende wijze schetste spr. den groei van de oude bukskin-fabriek van vader Philips tot één van de grootste wereld- bedrijven. Spr. behandelde vervolgens den gelijk- richter in het algemeen en begon met deze apparaten voor radio, dan voor autnbalterij en vervolgens voor het electrisch lasschen. Alvorens met het laatste te beginnen maak te spr. nog enkele algemeene opmerkingen. Het electrische lasschen gaat den klink nagel hoe langer hoe meer verdrijven. Het autogene lasschen wordt verdreven door het electrisch procédé. Dit laatste heeft vele voordeelen boven het autogene lasschen. Het autogene lasschen brengt moeilijk heden met zich t.o.v. de temperatuurspan- ning. De vlam van het autogene lasch- apparaat is grooter van omvang dan bij het electrisch lasschen. Verder heeft men voor al bij zwaar materiaal zeer veel tijd nodig De electrische methode geeft zeker wel (10 net. tijdsbesparing, en: tijd kost geld. Ook is hot electrisch lasschen gevaarloos Statist sch is te bewijzen, dat de ongelukken met liet autogene lasschen nog zeer vele zijn. Spr .toonde vervolgens aan, dat de ideale electrische stroom voor het electrisch las schen: de gelijkstroom is, in tegenstelling met wisselst-oom, waarvoor men tot dusver laschtransformatoren noodig had. Het wer ken mol wisselstroom had echter geen lasch- technischevoordeelen. Dit bewijst de prak tijk. Sedert korten tijd kan men echter het omvormen van wisselstroom resp. van draaistroom in Spr. ging op de technische zijde van het vraagstuk nog veel dieper in en gaf daarna enkele demonstraties met de nieuwe vinding. Inderdaad besrhouwt men in vakkringen de laschgelijkricliter van Philips als een groote technische vooruitgang. DE VEFRDIENST OOLTGEN 3PLA AT-DINTELOORD De fa. v. d. Kraak heeft de veerdienst nog niet geopend. Nog steeds is mep bezig aan het graven van een vaargeul. We betwijfelen echter, of het -onder baggeren zal gaan en het komt ons voor, flat genoemde firma zonder meerderen steun in haar poging moeilijk of in 't geheel niet slagen zal. We zullen echter hopen, dat die steun ook inder daad verkregen zal worden. Naar wij vernemen, zal de Zeeuwsche Volks almanak, welke verleden jaar voor het eerst werd Uitgegeven, met de bedoeling, een oude Zeeuwsche traditie te herstellen, ook dit jaar weer verschijnen, en wel in denzelfden vorm. maar met een nog meer Uitgebreiden inhoud. Uitgeefster is Boekhandel fa. Joh. J. Krop, te Renesse. Aan verschillende be zwaren, verleden jaar in de pers geuit, is thans tegemoet gekomen. De uitgave zal bijdragen be vatten van Mr. P. Dieleman, J. Vijverberg, J. P. Paulusse, Jan H. Eekhout, K. de Vos, Leo van Breen, G. D. v. Oosten, enz. In het officieele gedeelte zijn een groot aantal nieuwe gegevens ondergebracht, welke een bijzon dere attractie zullen vormen. De prijs bleef onver anderd, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, omdat het boekje in handen gewenscht wordt Van iederen Zeeuw. De uitgave zal op 1 December verschijnen. WIJZIGING DER WINKELSLUITINGSWET ONTWERP SPOEDIG GEREED Het wetsontwerp tot wijziging, der Win kelsluitingswet verkeert thans in vergevoi- ilerden staat van voorbereiding. Naar de Tel. meldt, moeten er nog enkele adviezen worden afgewacht van buiten-departemen tale instanties. Daardoor is niet nauwkeu rig te zeggen, hoeveel weken het nog zal duren voor het ontwerp de Kamer zal wor den aangeboden. In ieder geval zal het echter spoedig geschieden. Naar de Nieuwe Venlosche CrL verneem' heeft de regeering in de centrale coinmi.- sie voor hel georganiseerd overleg de vol gunde mededeelingen gedaan: De thans geldende tijdelijke kortin gen op de salarissen worden met in gang van 1 Januari a.s. vervangen door een vaste korting van 10 pet. Deze vaste korting houdt dus tevens in, dat ook de pensioengrondslag van l Januari a.s. af met 10 pet. naar be neden gaat, terwijl daarmede ook de kindertoelage voor salarissen boven 2000 vermindert. De bijdrage voor eigen pensioen, welke thans 3 pet. bedraagt, wordt op W2 pet. gebracht. De oploopendo aftrek voor onge huwden gaat niet door. De plannen voor een nieuwe saiaris- r.cgeling per 1 Januari 1935 zijn ver vallen. Wij kunnen deze mededeelingen in het algemeen bevestigen. Alleen ten aanzien van de oploopende aftrek voor ongehuwden meenen wij te weten, dat het berirht tot een misverstand zou kunnen leiden. Zijn wij wel ingelicht dan is het zoo, dat d e vermindering voor o 11 g eh u w d e n 1% za I z ij n doel: enkel aan het einde der schaal. Dat wil dus zegen, dat ongehuwden nimmer meer mogen ontvangen dan 90'A van liet maximum der wedde aan het ambt verhonden. Dit regeerlngsvoorstel heeft onder de deelnemers aan het georganiseerd overleg geen algemeene instemming gevonden. O.a. is de gedachte geopperd om de verhooging van de pensioenbijdrage te vervangen dooi een tijdelijko crisis-korting. Practisch schijnt het gewijzigde voorstel voor 's Rijks kas hierop neer te komen, dat het totaal-bedrag der korting gebracht is van 15.750.000, op ongeveer 10.000.000,— Bovendien bezuinigt het Rijk door het vermin deren van zijn stortingen in het pen sioenfonds nog 4.000.000,—, zoodat de last der Rijksbcgrooting met onge- voor 14.000.000,wordt verlicht. ZAANDAMS BEGROOTING THANS GOEDGEKEURD Naar de „Tel." bericht is thans bij het Zanndamsche gemeentebestuur bericht in gekomen van den Minister van Financiën, waaruit blijkt, dat do moeilijkheden voor de begrooting van 1934 zijn overwonnen. Volgens genoemd blad verklaarde de bur gemeester, dat de regeering er zich niet tegen verzet, dat do gemeente Zaandam er toe overgaat om het ongedekt tekorl ovei 1932 in een tijdsverloop van zeven jaar weg te werken, zoodat zij zelf op de zeven ko mende begrootingen van de jaren 1934 tot 1940 met 8('00,— wordt belast. Deze ben- kening berust op 87.000— tekort over 1933 minus 31.000,— overschot over 1931, zoo dat dus tevens de regeering goedgekeurd zou hebben om dit overschot van 1931 ten gunste van de begrooting-1934 te brengen. De radio-rede van Minister Verschuur. Radio-rede van den heer P. v. d. Heuvel over de consumptie-aardappelregeling. Electrisch lasschen. Iets nieuws op Flakkee De Tweede Kamer en de Rijksbegrooting 1934. De salarisvermindering van het Rijks personeel. Albert Vogel overleden. Talrijke doodelijke ongevallen. Het Rijksdagbrandproces. De koning van Aighanistan vermoord. ALLEEN ALGEMEENE RICHTLIJNEN ZULLEN WORDEN AANGEGEVEN. Naar de Tel. verneemt, is het rapport van de door den minister van binnenland sche zaken ingestelde commissie-Schouten bestaande uit zes Tweede Kamerleden zeer binnenkort te verwachten. Deze commissie heeft tot taak den mi nister normen aan te geven, welke de regeering eventueel kunnen dienen bij toe passing van haar nieuwe bevoegdheid volgens de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen wijziging van de Ambtenarenwet, namelijk bij provinciale besturen, gemeentebesturen en water schappen aan te dringen op wijziging van de bezoldiging van het personeel hunner instellingen en desnoods bij Koninklijk besluit zelf nieuwe salarisregelingen vast te stellen. In tegensteling met de meening. bij velen ontstaan, dat deze commissie bedragen zou adviseeren, van regeeringswege te be vorderen of vast te stellen voor de salaris sen van alle groepen van ambtenaren der provincies, gemeenten en waterschappen, zal het rapport geen salarisschalen bevat ten, zooals b.v. in het Rijksbezoldigings besluit voor de rijksambtenaren voorko mende. De commissie zal geen salarisbe dragen aangeven, maar alleen algemeene richtlijnen betreffende groepsindeelingen voor bezoldigingen, pensioenverhaal, be zoldiging van jeugdige personen, kinder toelage en andere beginselen, bij bezoldi gingsregelingen in aanmerking komende. gelijkstroom voor laschdoelelnden ook óp 'andere wijze uitvoeren, zonder dat daarvoor motor en dynamo met hun rotee- rende ankers noodig zijn, n.i. met den Philips-lasch-geiijkrichter. Dit toestel bestaat ook uit een transfor mator, die regelbaar uitgevoerd is, zoodat men hem op elke gewenschte stroomsferkte kan instellen. Maar de draaistroom van lage spanning, die hierbij wordt verkregen, wordi niet rechtstreeks voor het lasschen gebruikt, maar eerst in drie zoogenaamde gelijkricht- hu'zcn in gelijkstroom omgezet. Zoo verkrijgt men op de allereenvoudigste wijze den voor het lasschen bijzonder gescheten gelijk stroom. Dit toestel benadert dus in de constructie veel meer den laschlransformator, dan den omvormer, maar het heft tevens twee be langrijke bezwaren tegen den laschtransfor- mator op, n.i. de beperkingen, die het las schen met wisselstroom ten opzichte van de keuze der electroden met zich medebrengt en liet bezwaar van de onsymetrische be lasting der drie phasen door den voor aan sluiting op één phase ingerichten. iasch- transformator. doodcnUmpcl le Ku*°' keizerUjk ae~ant, na ar de gevallenen-herdenking te Tokio, brengt de gilt van den kei:er plechtig naai den I. BINNENLAND

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1