PLAATSELIJK NIEUWS WOENSDAG 8 NOVEMBER 1933 MAAS- EN SCHELDEBODE i'H k gemeenteraad van ouddorp /aOWTii MAA< V. v beiastingverhooging noodzakelijk Vrijdagmiddag om half drie kwam de gemeente raad van Ouddorp in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Gobi us du Sarc. Aanwezig alle leden. De Voorzitter gaat voor in gebed, waarna de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is de begrooting 1934 van de Vleescb keuringsdienst van de gemeente Dirksland. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van C. Tanis e.a. om de lantaarn te verplaatsen bij de West Komte- bedde, zoodat de Achterweg 's avonds ook ver licht wordt. B. en W. stellen voor afwijzend hierop te be schikken, omdat het bijna alleen in het belang van van den heer C. Tanis is. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van J. Wierop om de lantaarn bij de wed. Wierop weer aan te steken 's avonds. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en ergens anders een lantaarn te dooven. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten in houdende enkele bemerkingen aangaande de ge meenterekening 1932. B. en W. stellen voor aan het verzoek van Ged. Staten om enkele wijzigingen aan te brengen in de gemeenterekening te voldoen. De Voorzitter deelt mede, dat deze wijzi ging het batig saldo 1934 met 1600 zal vermin deren. Het voorstel wordt aangenomen. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, •waarin de opheffing van de openbare lagere school aan den Oostelijk wordt geadviseerd. De bewoners van den Oostdijk hebben een adres gericht aan B. en W. en den gemeenteraad om te trachten de opheffing van de school te voorkomen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. met groot leedwezen het schrijven van Ged. Sta ten hebben gelezen. Vijftig jaar geleden werd de school gesticht. Het is een cultureel punt voor de omgeving geweest en is voor de opvoeding der jeugd van grooten Invloed geweest. Een tijd geleden is er een vergadering gehouden door de ouders der schoolgaande kinderen aan den Oostdijk en het gemeentebestuur. Op deze verga dering is met klem aangedrongen bij B. en W. om de school te behouden. B. en W. zelf zijn er ook van overtuigd dat de school in een groote behoefte voorziet. B. en W. stellen dan ook voor Ged. Sta ten te verzoeken deze school aan te houden. Spr. vertrouwt, dat, indien de raad een dergelijk ver zoek richt tot Ged. Staten, dit in ernstige over weging zal worden genomen. De heer Abr. Padmos merkt op, dat het hem een genoegen doet, dat B- en W. de school willen behouden. Spr. betwijfelt het echter, of het verzoek van den Raad, zonder dat deugdelijke ar gumenten en logische uiteenzettingen er bij gege,- ven worden, aangenomen zal worden. Spr. zet zijn gednehten uitvoerig uiteen. M. de V! aldus spr. Naar aanleiding van dat verzoekschrift vraag ik daarover het woord, om in de le plaats mijn bevreemding uit te drukken, over het verloop van deze aangelegenheid. Tot nu toe dragen wij als Raadsleden slechts maar officieuze kennis van he betrokken schrij ven, dat reeds wel meer dan 50 dagen in bezit is geweest van Uw college. Het is mij gebleken, dat dit schrijven als van zulk een ernstigen aard is opgevat, dat mondelinge samenspreking met de ouders van de betrokken kinderen door Uw college gewenscht scheen. De uitwerking van die samenspreking heeft zoo danig gewerkt op de bewoners van den Oostdijk dat, ofschoon zij doordrongen waren van de nood zakelijke bezuinigingsplannen der overheid, zij geen middel onbeproefd laten om deze school voor bun afgelegen buurtschap te behouden. Wij als Raad kunnen ons dan ook zoo inden ken wat de gevolgen voor die burgers onzer ge meente zouden zijn wanneer deze school onver hoopt verdwijnen moest; de saamhoorigheid als burgers van éénzelfde plaats zou zeker teloor gaan, want ingeval dit plaats had zouden de leerlingen niet naar Ouddorp op school komen, maar zeker naar het dlchtstbij gelegen Goedereede, Het spreekt dus vanzelf, dat wij met deze ouders samen naar een andere oplossing zoeken, die naar billijkheid en traditie toch het beoogde doel der Regeering naderen nl.: bezuinigen. Het is onze ernstige roeping als Raad. zijnde dan maar een gering onderdeel van de Hoogere bestuursorganen, om de Regeering niet te dwars- boomen bij aangekondigde bezuinigingsplannen. De onvermijdelijke bezuinigingsplannen die van Regeeringszijde loskwamen, hebben wij te aan vaarden net als een lawine in de bergstreeken die lang te voren teekenen van loslating hebben ge toond, en de bewoners tot groote ramp kunnen worden indien zij niet tijdig worden afgeleid naar veiliger bedding. Hoe hebben wij nu te handelen in deze? Als het moet, dan het dreigend gevaar goed onder de oogen te zien, en als mannen bezield met burger plicht, van twee kwade kansen, de minst kwade te kiezen. In de eerste plaats beginnen wij een onderzoek an te stellen naar het aantal leerlingen van die scholen, welke in aanmerking zullen komen tot opheffing. Hebben wij dat gedaan, dan blijkt ons, dat de Openbare School in den Oostdijk in aantal ster ker is dan haar gelijke hier op het dorp. Dit is dus voor ons al een eerste vingerwijzing wat ons te doen staat. Voorts gaan wij zien in hoeverre wij de ouders naar recht en billijkheid het meest en in het uiterste ter wille moge zijn, en ons plaatsende op het neutrale standpunt door Zijne Exc. Minister JVtarchant zoo volgbaar geteekend. De historie van een paar jaar terug heeft met onuitwisbaar schrift ons opgeteekend, dat de ouders in den Oostdijk zich zoo verknocht gevoel den aan hun school, dat zij de poging die aange wend werd van vrienden van het Bijzonder Onder wijs, om aldaar die school in een Christelijke te doen omzetten, hebben laten mislukken. Het is voldoende bekend met welk een razzia de voorstan ders van het Openbaar Onderwijs, als vurige pro pagandisten, hier van het dorp, naar den Oost dijk zijn getogen, om op een en dezelfden avond door belegde vergaderingen met medeweten van B. en W. de mogelijkheid hebben gesmoord tot omzetting in een Bijzondere School. Dit is dus een feit van beteekenis geworden, waaraan de volle aandacht dient gewijd, zoodat op ondubbel zinnige wijze gebleken is, dat de Oostdijk aan baar school gehecht is. Nu doet zich een ander en niet minder merk waardig verschijnsel hier op het dorp yooT. 'Nog maar kort na die Oostdijksche strubbeling, kwam hier door vertrek van den nog steeds ge waardeerde heer Tichelman, als Hoofd der le Openbare School, deze plaats vacant en moest co or het Dagelijksch Bestuur worden omgezien naar «en andere Hoofd. Na eenigc mislukte pogingen, zijn B. en W. er is geslaagu, om zulk een persoon voor Ouddorp te vinden, waarin zij meenden, dat zij overeen komstig de mentaliteit van het overgroote deel van het centra der dorpsbevolking, waren ge slaagd in het thans tegenwoordig Hoofd den !WelBd. Heer Brussaart. Bij de voordracht door B. en W. aan den Raad gedaan werden de hoedanigheden als onderwijs kracht naar voren gebracht, alsmede zijn voorlief de voor onderwijs in Christelljken geest. Gij zult U herinneren mijnheer de Voorzitter, dat ik voor deze benoeming, de opmerking nog heb gemaakt, dat het Openbaar Onderwijs het beste gediend wordt door neutrale leerkrachten, en dat wij ais Raad zonder eenlge partijdigheid of voor liefde van gezindheid, het beste voor dat onder wijs hebben te zoeken, n.l. neutraal bekend staande persoonlijkheden. Zonder dat ik thans hier van deze plaats een oordeel zal vellen over de persoon als zoodanig, gvil ik wel wjjfl meening zeggen over die personen die deze benoeming hebben tot stand gebracht en zij die daarin geen actief deel hebben genomen, maar zonder protest hebben goedgevonden, dat deze benoeming is goedgekeurd. Wij heben dus hier in de Openbare School een onderwijzer die zich niet bedekt uitlaat over zijn Godsdienstige gevoelens, maar openlijk laat zien, welke Godsdienstige begrippen hij is toegedaan. Nogmaals ik spreek geen woorden van afkeu ring uit over iemand die voor zijn Godsdienstige gevoelens uitkomt, maar ik constateer thans slechts, dat de ouders van zijn schoolgaande kin deren in het minst geen bezwaar maken voor het onderwijs dat door dien geest gedrenkt wordt, Wij zijn dus gevoegelijk genaderd hier te Oud dorp aan het moment, dat het neutrale Openbare onderwijs niet meer van beteekenis worde begeerd en dat wij als Raad tot de conclusie moeten ko men, dat hier de Openbare School meer gemist kan worden dan in den Oostdijk. Dit een en ander wordt nog sterker geillustreerd, dat de besproken onderwijzer zich beijvert voor doelbewuste Zondagsschoolarbeid, dat de ouders van verschillende schoolgaande kinderen zonder eenig bezwaar hun kinderen toevertrouwen aan zijn hoede. Bij eventueele opheffing van deze Openbare School, die nu al reeds in de windselen ligt om zich als een Christelijke te gaan ontpoppen, be hoeft het voor het betrokken Hoofd toch geen be zwaar te zijn om dan in die School hier of elders nog eerlang het vrije Christelijke onderwijs naar hartelust aan de kinderen te mogen toedienen. Ziehier mijnheer de Voorzitter mijn meening, die ik aan den Raad voorleg en hoop dat hij mij daar in terzijde staat. De heer J. Westhoeven acht het ook beter in verband met de bezuinigingswenschen van het Rijk, dat de le openbare school opgeheven wordt en niet de school aan den Oostdijk. De heer Ha m e e t e m a n: We behoeven niet te spreken over de le openb. school. Daar spreken Ged. Staten niet over. Het gaat alleen over de school aan den Oostdijk en die te moeten be houden. De heer G r i n w i s: Het gaat over bezuiniging. De Voorzitter: Het gaat niet over de school binnen de kom van de gemeente, maar al leen over de school buiten de kom. De heer Tanis zegt, dat het geen werk is, dat een dergelijk stuk, hetwelk op 11 Aug. bij B. en W. is ingekomen, eerst heden den Raad wordt meegedeeld. Dat is verduistering van ingekomen stukken De Voorzitter: U moet geen woorden ge bruiken, waar u de portée niet van begrijpt. De heer Tanis: Wij weten van niets! Is dat in de lijn? De V o o r z i 11 e r: Ik zal u zeggen, waarom het stuk eerst heden in den Raad is gebracht en ook niet in de raadsvergadering van 30 Augustus aan de orde kon worden gesteld. Deze brief is tij dens mijn verlof binnengekomen. Toen ik thuis kwam, deelde wethouder Breen mij mede, dat deze brief was ingekomen. Wat de opmerkingen van den heer Padmos aan- faat, wijs ik er op, dat in het schrijven van Ged. taten alleen gesproken wordt over de school aan den Oostdijk en met geen woord gerept wordt over de school in het dorp. Inderdaad is het leerlingen aantal van laatstgenoemde school lager dan-van de school aan den Oostdijk, en, indien het moest, kunnen de kinderen van de school aan het dorp gemakkelijker naar de school aan den Oostdijk, dan andersom. Ik wil echter trachten beide scholen te behouden. Ik behoef niet tot in de onderdeelen in te gaan op het betoog van den heer Padmos. Wat de geest betreft op de school in het dorp, kan ik niet anders antwoorden, dan dat die geest voldoet aan de eischen vau de Lager Onderwijs wet. Zoolang de minister van Onderwijs er geen bezwaar tegen heeft, kan de gemeenteraad er ook niets tegen doen. u——- Den heer J. Westhoeve antwoord ik hetzelfde. De opheffing van de school in de kom van de ge meente is niet aan de orde en wat het argument van bezuinigen betreft: beteekent het bezuiniging voor de gemeente? Indien dit zoo was, dan kon de gemeenteraad er voor zijn. Een opheffing van de school in de kom van de gemeente is, geloof ik, niet in het belang van de gemeente. Er zijn ouders, die gehecht zijn aan de openbare lagere school. Daarbij wordt er met gebed begonnen en geëindigd. Ik geloof niet, dat opheffing van die school in aan merking komt. De heer Abr. Padmos: Als Ik het stuk, dat nu ingekomen is, eerder in had kunnen zien, dan had ik nu deze schijnbare flater niet gemaakt. Ik zeg schijnbare flater, want ik ben er zeker van, dat de regeering één openbare school op wil heffen. Wanneer er dan één moet vallen, dan zou ik B. en W. aan willen raden, en stel het ook voor, dat zij de opheffing van de school in het dorp aan zullen raden. Ik geloof niet, dat ik een stap te vroeg ben. De Voorzitter. Het ligt niet op mijn weg, om in deze richting stappen te doen. Ik denk er dan ook niet aan om dij stappen te doen. Ik zal met alle kracht de opheffing van de openbare school in het dorp trachten te voorkomen. Beide scholen hebben recht van bestaan. De heer Abr. Padmos: Het heeft den schijn, dat er één school weg moet. Dat lees ik er uit. De Voorzitter antwoordt, dat daar absoluut niet over gesproken wordt. Spr. wijst er vervolgens op, dat hij door de mondelinge besprekingen met de Prov. Griffie tot dusver de school aan den Oostdijk heeft kunnen behouden. Ik zal al het mogelijke blijven doen voor het behoud xan de school aan den Oostdijk. Mocht men dan wijzen op de school in het dorp, dan hoop ik daarvoor te vechten. De heer Mastenbroek vraagt, waarom men het hoofd van de openbare school uit Rotterdam heeft geroepen. Spr. spreekt zijn afkeuring uit over het genoemde hoofd, welke opmerkingen echter onverstaanbaar zijn. De Voorzitter: Hij heeft gewoon gesollici teerd. De heer Mastenbroek: Men heeft mij ge zegd, dat hij communist was. Niemand weet eigen lijk wat hij is. De Voorzitter: Wat-ie is weet ik niet. Het lijkt mij het beste, dat u het eens aan hem vraagt. Spr. wijst er nog eens op, dat B. en W. met klem aandringen niet in de door den heer Padmos voor gestelde richting te gaan. De heer Tanis: Ik stel voor de school aan den Oostdijk te behouden en de school In het dorp op te heffen. Het Js beter, dat er 10 kinderen uit het dorp naar den Oostdijk, dan 53 van den Oostdijk naar bet dorp gaan. De Voorzitter: Nu mo:t men dc zaak niet verwarren. Er wordt niet gevraagd of de raad be slissen wil welke school er van de twee opgeheven kan worden. Ged. Staten advlseeren alleen B. en W. van Ouddorp de school aan den Oostdijk op te heffen. Daarover wordt een uitspraak gevraagd. De heer Tanis vraagt het woord. De Voorzitter: II heeft nu al drie keer het woord gehad. De heer Tanis: Al wou ik tien keer woord hebben, dan heeft u me dat te geven. De V o o r z 111 e r: Ik heb de leiding van de vergadering. De heer Tanis, Het voorstel van mi] is geheel in de lijn van den Minister, die, volgens berichten i nde bladen den raadsleden gevraagd heeft, mee te helpen in het aangeven van bezuinigingen. Wij moeten ook bezuinigen en hier kan het. De Voorzitter: We dwalen af. B. en W. stellen voor de school no. 2 te behouden en dit Ged. Staten te berichten. Ik breng dit voorstel in stemming. De heer Abr. Padmos: Dan breng ik mijn voorstel er tegen in. De heer Tanis: Als de Raad voorstelt de school aan den Oostdijk niet op te heffen, dan valt de school aan den Oostdijk, want Ged. Staten willen één school bezuinigen. Dat moeten we voor komen, De Voorzitter: We moeten het er over eens zijn, dat school no. 2 niet opgeheven mag worden. Een ander voorstel kunnen we aan ons voorstel niet vastkoppelen. Ik breng het voorstel van B. en W. in stemming. De Voorzitter begint de namen te lezen.. De heer Tanis: Niet stemmen. Het is met van elkander los te maken. Anders stem ik niet! De heer Padmos. Laten we anders de zaak uistellen tot een volgende vergadering, dan kunnen we alles nog eens grondig onderzoeken De Secretaris: Alle afstanden zijn door den inspecteur opgemeten en op kaart gebracht. De heer Abr. Padmos: De geestelijke teeke- ning ook? Wethouder KI. Westhoeve is er ook voor de zaak aan te houden. Spr. acht het gewenscht den Minister onder de oqgen te brengen hoe de zaak in elkander zit in Ouddorp. De Vo o r z i 11 e r: En als de Minister nu niets zegt, zijn de heeren er dan nog voor om toch de openbare school op te heffen? De heer Tanis. Ja! Er moet bezuinigd worden. Daarover zijn we het eens: de school aan den Oostdijk moet behtouden blijven. De Voorzitter: Stemmen! De heeren Breen, Hameeteman en Westdijk stemmen reeds voor. De heer L. Padmos: We stemmen toch niet! Wethouder KI. Westhoeve zou ook voor willen stellen de kleinste school op te ruimen, de school in de kom van de gemeente. We moeten den Minister op de hoogte stellen van de zaak. Er zal een klein gedeelte van de kinderen naar den Oostdijk kunnen gaan, wanneer de ouders per tinent een openbare school willen hebben. De rest kan naar de bijzondere school. De Secretaris wil het verstsrtekkende voor stel in stemming brengen. Vougens hem is dit het voorstel-Tanis. Er heerscht verschil van meening over. Wethouder KI. Westhoeve dringt nogmaals aan op het aanhouden vau de zaak tot de volgende vergadering. Inmiddels kan dan overleg gepleegd worden met den Minister. De Voorzitter: Waarom gaan de heeren slapende honden wakker maken? De heer Abr. Padmos: Het ligt toch voor de hand. dat er een school weg moet. De Voorzitter: Ik geef de hoop niet op! De heer Abr. Padmos: De teerling is ge worpen! Wethouder KI. W e s t h o e v e: Minister Mar- chant wil bezuiniging, en de le dorpsschool is het eerstaangewezen daarvoor. De Voorzitter: De heeren gaan slapende honden wakker maken. De heer T a n I s. Wakker? Dat is noodig! Spr. trekt zijn voorstel in en sluit zich aan bij het voorstel van weth. KI. Westhoeve. De Voorzitter: Heelemaal onmogelijk lijkt het mij niet, de school te behouden. Ik geef dc moed niet op. Ik zou Je danken om de openbare school in het dorp op te heffen. De heer Tanis: Ik rust geen uur meer! De heer Mastenbroek: Het is geen open bare school meer. De V o o r z i tter brengt het voorstel vau weth. KI. Westhoeve in stemming, hetwelk met alge- meene stemmen aangenomen wordt. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarin enkele opmerkingen gemaakt worden i.z. de politieverordening, welke in de vorige vergadering veranderd is op voorstel van den heer Tanis e.a. Het betreffen slechts enkele redactiewijzigingen, welke nog aangebracht moeten worden. De Raad kan er zich mede vereenigen. De heer Hameeteman wil geacht worden te hebben tegengestemd. Aan de orde is vervolgens de gemeentebegroting 1934. De Voorzitter geeft, alvorens den rappor teur het woord te verleenert, een toelichtende be schouwing. Met de grootste zorg Is deze begrooting samengesteld. Afgevraagd moest worden, waar geld vandaan moest komen om de werkloozenzorg te financieren. Er moet ƒ20.000 komen voor werk loozenzorg, zoodat de begrooting zonder belasting- verhooging niet sluitend is te krijgen. B. en W. stellen dan ook voor, de opcenten op de personeele belasting van 100 op 200 te brengen en de opcenten op de gemeentefondsbelasting van 80 op 100. Dit is verre van aangenaam en het is dan ook met enkele schroom, dat B. en W. de be grooting overleggen. Na rijp beraad en veel over weging hebben wij echter niet anders kunnen doen Ik durf niet te beweren, aldus spr., dat de werlc- loozen thans afdoende zijn geholpen. Wij hebben althans zoo goed mogelijk voor hen gezorgd. De heer Tanis brengt vervolgens rapport uit namens de begrotingscommissie, waarin ook zit ting hadden de heeren Mastenbroek, Hameeteman en Tanis. De commissie, aldus spr., stelt voor de begroo ting aan te nemen, aangezien alles in orde is be vonden. Er is een batig slot over 1932 van ƒ2951.82, de ontvangsten en uitgaven bedragen 88.755.09, ter wijl dit cijfer voor de kapitaalsdienst 1725.51 is. De Voorzitter deelt mede, dat er een paar objecten voor werkverschaffing gevonden zijn. Mis schien komen er in de toekomst wel meer. De heer Abr. Padmos merkt op; dat het niet in zijn bedoeling ligt om het werk van de begroo- tingscommissie gaan bespreken, maar toch had spr. gaarne de begrooting postgewijs behandeld. De Voorzitter: Om de begrooting post voor post te behandelen, daar heb ik geen bezwaar te gen, maar dan vraag ik me af, waarvoor hebben we dan de heeren van de commissie bij elkaar la ten komen. Als de raad er toe besluit, dan zullen we dat voortaan doen. Wethouder Breen: Of de heele raad moet In de commissie. De heer Padmos merkt op, dat hem ter secre tarie geweigerd is van de begrooting inzage te ne men en gegevens daaruit op te schrijven. De Secretaris: Wie heeft dat gezegd? De heer Padmos: Kapteyn. De Voorzitter: Dat berust dan op een ver gissing. Als de heeren postgewijze behandeling willen, dan moeten we geen commissie benoemen. De heer Padmos kan zich hiermee niet ver eenigen. Spr. ziet wel degelijk de noodzakelijkheid van een commissie in, maar daarnaast ook nog een behandeling door den Raad, om na te gaan of er eventueel nog bezuinigingen aangebracht kunnen worden. De Voorzitter acht het beter, eerst de agenda af te werken en daarna de begrooting post voor post te behandelen. Spr. stemt den heer Pad mos toe, dat hij er volgens de wet recht op heeft dit te verlangen. Op voorstel van B. en W. worden 1.32 H.A. grond van de Doopsgezinde Kerk en 0.9240 H.A. grond van de wed. Voogd aangekocht voor de werkverschaffing, de kleigrond wordt in werkver schaffing boven gebracht. B. en W. ontvangen tevens machtiging van den Raad om andere perceelen aan te koopen voor werkverschaffing. Vervolgens wordt de begrooting post voor post behandeld. De heer Abr. Padmos wijst erop, dat in ,,De Rotterdammer" een zeer juist artikel gestaan heeft. Dit blad, aldus spr., waarschuwt zeer te recht de gemeenteraden om zooveel mogelijk te bezuinigen. De gemeenteraden moeten zelf met be zuinigingsvoorstellen komen, willen zij ingrijpen van de rijksregeering voorkomen. Spr. betwijfelt of deze gedachte bij het samenstellen van de be grooting heeft voorgezeten. De Voorzitter: Alles is nagegaan tot in kleinigheden. Ook de commissie heeft het gedaan. De heer J. Westhoeve: Bezuinigen zou je moeten kunnen in de we kloosheid, Nauwkeurig nagegaan zal moeten worden of er menschen voor de gemeente werken, die er recht op hebben. De heer Padmos licht nogmaals zijn stand punt toe en acht bezuiniging op alle mogelijke kleine posten als subsidies aan tuinbouwvereeni- gingca enz. noodzakelijk» t De Voorzitter. Er moet toch grond zijn voor deze bewering. Komt u dan zelf met bezui nigingsvoorstellen! Men komt tr niet met te zeg gen, dat er nog meer bezuinigd kan worden! Wethouder KI. Westh otfve: We snappen de goede bedoeling van Padmos wel, maar we zien geen verdere bezuinigingen. De heer Abr. Padmos dankt voor de goed willige houding, die de voorzitter in deze zaak heeft ingenomen en het doet spr. een genoegen, dat de post betreffende de Ned. Heidemij. niet op de begrooting voorkomt. De Voorzitter zegt dat dit laatste wel het geval is. Het Rijk verleent geen subsidie aan de werkverschaffing als deze niet geleid wordt door de Ned. Heide-Mij. De heer Ab r. Padmos zegt, dat de Minister zelf in zijn openingsrede in de Kamer toegezegd heeft, dat hij de werkverschaffing in handen van particulieren zal gaan leggen zonder controle van dt. Heide Mij. Het is gebleken, dat de Heide Mij. bij het egaliseeren van het land belemmerend werkt. De Voorzitter: B. en W. zijn er van over tuigd, dat zij hun plicht gedaan hebben en dat zij de werkverschaffing zoo economisch mogelijk uit hebben laten voeren. De gemeentebegrooting wordt daarna met alge- meene stemmen goedgekeurd. De heer B o s 1 a n d vraagt bij de rondvraag of niet overgegaan kan worden tot oprichting van een commissie van bijstand voor de werkverschaf fing. De voorzitter antwoordt, dat dit tot de taak berust van B. en W., welk college ook door den Minister daartoe is aangewezen. Dit neemt niet weg, dat B. en W. bet zeer op prijs stellen, wanneer raadsleden en ook particulieren ons mee- deelen wanneer iemand geen recht heeft op steun of iets dergelijks. Wij houden ons aanbevole> De Secretaris zet uiteen, dat de werkloozcn ingeschreven staan op een kaartsysteem, waardoor weinig abuizen voor kunnen komen. De voorzitter brengt vervolgens ter sprake het voorstel van den heer Hameeteman tot het plaatsen van 1 a n t a rns aan den Oost- el ij k, welk voorstel in de vorige vergadering is ingediend. Spr. ontraadt ten sterkste hiertoe over te gaan gezien het feit, dat uiterste bezuiniging noodzakelijk L. Spr. verzoekt den heer Hameete man zijn voorstel op te schorten. De heer Hameeteman: Hebt u de kosten berekend van een lantaarn? De voorzitter: f 60. De heer Hameeteman: Als we de post la ten vei vallen, krijgen we dan belastingverlaging. De voorzitter: Neen, we hebben nog een post onvoorzien. De heer Hameeteman vindt het ondanks de slechte tijd gewenscht dat de lantaarns Hge- plaatst worden. De menschen daar zijn bij het begin al ten achter gesteld. De heer G ri n w i s: Er zijn anders nooit lan taarns geweest. De heer Hameeteman: In vergelijking met de rest van het dorp is er niets aan gedaan. Het is noodzakelijk, dat er drie lantaarns komen. Wethouder Breen wijst erop, dat er ook nog andere buurten zijn als de Volweg enz., die het zelfde lot treffen. De raadsleden achten dit echter niet juist. De Oostdijk maakt wel degelijk verschil met deze buurten. De voorzitter wil het voorstel Hameete man in stemming brengen. De heer Mastenbroek. Het voorstel is al in de vorige vergadering aangenomen. De voorzitter: Dan zullen we het doen, klaar! Daarna volgt sluiting. OOLTGENSPLAAT CATECHISATIE-UREN. De catechisaties in de Herv. Kerk zijn gisteren 7 Nov. weer begonnen. Meisjes van 16 jaar en ouder van 2.30—3.30 uur, meisjes beneden 16 jaar van 3.30—4.30 uur; jongens van 16 jaar en ouder van 67 uur,'jongens beneden 16 jaar van 7—8 uur. VERSCHEEPT. Verscheept zijn: 89735 K.G. aardappelen, 33995 K.G. poters, 50000 K.G. uien en 15000 K.G. koepeen. DE WERKLOOSHEID. Heden stonden bij de Arbeidsbemiddeling 54 werkloozen ingeschreven. VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN De ontwikkeling.1:- en ontspanningscursussen voor jeugdige werkloozen hebben wederom een aanvang genomen. INGEKOMEN PERSONEN Bartus van Dijk van Schiedam. Johanna Paulina Dorsman van Amersfoort. Leendert Noordijk van Middelharnis. Jacob Adrianus Vervloed en gezin van den Bommel. VERTROKKEN PERSONEN Jan van der Vliet naar Hoorn. Willem A. van Kempen naar Wassenaar. Chrlstiaan D. M. Meyer naar Rotterdam. Petrus J. F. Koster naar 's-Gra- venhage. Hendrik Vervloet naar Den Bommel. Govert van Nimwegen en gezin naar Rotterdam. Lamberta en Janna Verburg naar Rotterdam. Adrianus Krodidijk naar ''S-Gravénhage. OUDE TONGE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Op Donderdag 9 November des v.m. 10 uur zai de Gemeenteraad in vergadering bijeen komen. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen; 2. In gekomen stukken: 3. Vaststelling verordening be treffende de beschikbaarheid van drinkwater in woningen. (Het ontwerp ligt voor U ter Secretarie ter inzage)4. Vaststelling suppletoir-kohier hon denbelasting dienst 1933: 5. Wijziging gemeente begrooting. dienst 1933; 6. Voorstel aankoop nieuwe weegbrug; 7. Voorloopige vaststelling reke ningen dienst 1932, van: a. Gemeente; b. Algemeen Armbestuur; c. Boedel Dabbe; d. Burger Weeshuis; 8. Vaststelling begrootingen dienst 1934, van: a. Gemeente; b. Algemeen Armbestuur; c. Boedel Dabbe; d. Burger Weeshuis. AANVANG CATECHISATIE. Dinsdag a.s. zullen de verschillende cate chisaties, uitgaande van de Ned. Herv.Gem. alhier een aanvang nemen, en wel: 2.30 3.30 nam. voor meisjes van 13—16 jaar, 3.304.30 nam. voor meisjes van 16 jaar en ouder; 6—7 nam. voor jongens van 13— 16 jaar, 7—8 nam. voor jongens van 16 jaar- en ouder. EEN PROTEST. Naar wij vernemen heeft de heer J. H. de Leeuw bij Gedep. Staten protest aangetee- kend tegen het besluit van het bestuur van de polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge, tot niet toelating als be stuurslid, waar z.i. met dit besluit gehan deld is In sti#d met het Polderreglément. ARBEIDSBEURS. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der Arbeidsbemiddeling als werk loos aan; 27 landarbeiders, 1 landbouw- knecht en 1 transportarbeider. BEURSNOTEERINGEN Op de Vrijdag j.l. alhier gehouden beurs werden de navolgende prijzen genoteerd: aardappelen f 1.40; grove aardappelen 0.50; uien 1.—; poters 0.35; peen 1.25, alles per H.L., terwijl voor de graanvruchten de navolgende prijzen werden genqteerd: schokker erwten 1013; erwten 8—10; bruine boonen 7—9 cent. VEEMARKT Op de Vrijdag j.l. alhier gehouden veemarkt werden aangevoerd: 41 biggen, 2 manden kippen. NIEUWE TONGE BEGROOTING 1934. De begrooting voor het dienstjaar 1931- der Ned. Herv. kerk alhier zal gedurende acht dagen ter inzage liggen bij den kerke- lijken ontvanger den heer Jb. Print GESLAAGD. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het candidaats-examen bouw kundig ingenieur de heer J. de Wilde alhier. WERKLOOSHEID. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 20 werkloozen in geschreven. MARKTBERICHT. Voor de uien besteedt men alhier thans f 1.10 de H.L. en voor de aardappelen f 1.40 de H.L. UITSLAG SCHIETOEFENINGEN Bij de gehouden schietoefeningen der B. V. L. alhier, werden de volgende punten behaald: L. v. Zielst 47; G. v. d. Werf 47; C. Verseput 46; A. Knops 46; C. Sneep 45; H. J. Vreeswijk 44; D. Prince 44; W. Koppenaal 44: D. de Witte 44; W. v. v. Alphen 44; A. K. Nieuwkerk 43; P. v. Prooijen 42: K. v. Es 42; J. Wesdorp 41; J. v. d. Doel 41; Jac. Vijfhuizen 39; W. Drooger 39; H. v. Zielst 38, L. Oudzegel 35. AARDAPPELVERVOER. De vorige week werden van hier ver voerd: 3400 balen uien en 2000 H.L. aard appelen. DIRKSLAND UITSLAG AANBESTEDING Bij de door de Van Weel Stichting en de Dia conale Ziekenhuisvereeniging gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een lighal, autogarage en hekwerk bij het Ziekenhuis werd ingeschreven als volgt: Jb. Both alhier f 5246; P. A. Duhen al hier f 6090; Fa. Mosselman en Korteweg te Rot terdam f 6430; A. van den Doel te Sommelsdijk f 6432.10; C. Spee te Sommelsdijk f 6730. DOOPSBEDIENING N. H. KERK Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbediening worden gehouden. WERKLOOSHEID Bij de arbeidsbemiddeling stonden als werkzoe kenden ingeschreven 14 landarbeiders, 1 timmer mansknecht en 1 metselaarsknecht. SCHIETWEDSTRIJD B.VX. De uitslag van de door de Bijz. Vrijw. Land storm alhier gehouden schietwedstrijd is als volgt: P. Los 46, M. C. Peekstok 46, A. J. Schaaff 45, W. Meyer 44, C. Jongejan 43, A. v. d. Houten 43, C. van Es 42, J. H. Bestman 41, P. Poortvliet 41, M. v. d. Groef 38, M. Grootenboer 36 en J. C. de Vos 35 punten. Het maximum aantal te be reiken punten was 50. MELISSANT DANKSTOND VOOR HET GEWAS Zondagmorgen a.s. zal een Dankure voor het gewas worden gehouden. Ook des avonds zal er dienst zijn. In beide diensten zal de gebruikelijke Oogstcollecte worden gehouden. UITSLAG SERIE-SCHIETEN Op de laatst gehouden schietoefeningen van de B.V.L. behaalde H. W. Koole 90 pt.; M. A. A. Buis 87 pt.; D. Gootjes 87 pt.; J. de Reus 86 pt.; P. L. Vos 85 pt.; D. Doornhein 83 pt.; C. v. Beek 82 pt.; D. Sieling 91 pt,; M. Schans 63 pt. Te be halen punten 100. J. v. Putten 46 pt.; P. J. Groe nendijk 46 pt.; A. Troost 42 pt.; A. Grootenboer 38 pt. en C. Melissant 20 pt. Te behalen punten 50. Er is in 't geheel geei reden voor, kiesoijn kalm te verdragen In weinige minuten kan men van deze pijn bevrijd zijn, wanneer men Aspirin neemt, het voor het organisme onschadelijke middel. Ultsiu-tano verkrijgbaar in de oranje-banebu 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabi. a i0 cis. PROCES-VERB AAL Vorige week is tegen een drietal personen pro ces-verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht en tegen twee personen voor een aanrijding. ONGEVAL Donderdag had de echtgenoote van J. S. het ongeluk te vallen waardoor zij haar been brak. De hulp van Dr. Huisman moest worden ingeroe pen. HERKINGEN VERKIEZING GEZWORENEN. Voor de verkiezing van een 3-tal gezwo renen voor het polderdeel Klinkerland zal zitting worden gehouden in het Weeshuis te Nieuwe Tonge op Woensdag 22 Nov., van des voorm. 8.30 tot 10.30 uur. KERKVOOGDIJ. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. hoopt op 11 en 25 November, 's avonds van 6.30 8 uur, zitting te houden in de consistorie kamer der Kerk tot ontvangst van zitplaat- eengelden, tuinhuren, erfpachten enz. SCHOUW. Op 13 November zal er door het bestuur van 't polderdeel Klinkerland schouw wor den gedreven. Aanvang 's middags 12 uur. CATECHISATIES. De catechisaties bij de Geref. Gem. zul len als volgt worden gehouden: Dinsdag 3—4 uur meisjes van 12—15 jaar, van 6.30— 7.30 uur meisjes boven de 15 jaar. Woens- dac 'i—7 uur jongens van 1215 jaar, 78 uui ongens boven de 15 jaar. De catechisaties bij de Ned. Herv. Kerk zijn geregeld ais volgt: Dinsdag van 34 uur schoolkinderen, van 45 uur meisjes van 1216 jaar, van 67 uur meisjes boven 16 jaar, van 7—8 uur jongens van 1216 jaar, van S—9 uur jongens boven 16 jaar. TIMOTHEUS. In de vacature wegens bedanken van den heer M. Dorst is tot bestuurslid van de Ned. Herv. (Ger.) J. V. „Timotheüs" alhier gekozen de heer Jan Bertman Johz. SCHIETOEFENINGEN. Door het bestuur der Landbouwvereen. „De Eendracht" is aan de afd. Herkingen van den Bijz. Vrijw. Landstorm toegestaan; gedurende de wintermaanden in de loods, 6taande aan den Peuterdijk, schietoefenin gen te houden. Deze oefeningen zullen nu a.s. Donderdag D.V. om 630 gehouden wor den. Nu er wederom een geschikte gelegen heid voor deze oefeningen is gevonden, ver trouwen we dat de leden door trouwe op komst van hun waardeering blijk zullen geven. GOEDEREEDE VERVOER VELDVRUCHTEN. De vorige week werden 800 balen uien vervoerd en aardappelen natuurlijk gene. STOOMHEIMACHINE GEARRIVEERD. Zaterdag is in de haven alhier gearri veerd een drijvende stoommachine van de N.V. Th. Smeulers, tot het inheien van nieuwe beschoeiingspalen aan de Noordha venkom. VISSCHERIJ. Vanwege het stormachtige weder van do vorige week werd door de Noordzee- en gar- nalenvisschers slechts Maandag gevischt. De Noordzeevisschers besomden van f 30— f 80 en de garnalenvisschers gemiddeld 30 K.G,, die aan de pellerijen zijn afgeleverd a 15 cent per K.G. VERLOREN EN GEVONDEN. Door den garnalenvisscher P. Kastelein werd de voorlaatste week een geheel visch- tuig verloren. Hij had nog juist de tijd er een boei op te werpen en heeft het de vori ge week weer in zijn geheel kunnen op- dreggen. Al is er de vorige dag slechts éen dag gevischt, toch hadden A. v. II. f 25 en T. G. f 30 schade aan hun netten. ARBEIDSBEMIDDELING. Zaterdag j.l. stonden bij den agent der Arbeidsbemiddeling als werkzoekenden in geschreven 13 landarbeiders en 2 schilders. GEVOLGEN VAN DEN REGEN. De vele regens van den iaatsten tijd heb ben de akkers zeer week gemaakt. Voor wat vóór den regen door 2 paarden gemakke lijk van het veld werd getrokken zijn nu 4 paarden noodig. voorgaan het, De Pruisische. minister-Pï£.sident GoerHfi l&'dens 'het verhoor in het proces Dan den R ijUsda-ghrand,

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2