L ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOORDE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN innoc sicpw vinces' WluMudt's BINNENLAND. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1933 I '48E JAARGANG N°. 4005 een woord, waard om gehoord te worden DE RIJKSBIJDRAGE VOOR DE WERKLOOZENZORG BRIEVEN UIT AMERIKA EEN WELGESLAAGDE RINGVERGADERING Voornaamste Nieuws. MAAS-EN 4 9 EIDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 by vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Het alom in den lande bekende Xederlandsch Gasthuis voor behoeftige en minver- mogende ooglijders te Utrecht, dat dezer dagen zijn U5-ja,rig bestaan herdacht Onder de rubriek Land- en Tuinbouw schrijven wij een en ander over de z..g.n. C.R.C.-koeien een onderwerp, waarvoor uiteraard ook in onzen lezerskring groote aandacht zal bestaan. Verschillende maatregelen van de C.R.C. lokken in dc pers breede beschouwingen uit, en wij kunnen verstaan, dat men voor die maatregelen niet altijd onverdeelde bewon dering heeft. Ongetwijfeld is meer dan een artikeltje gekleurd door verkeerd sentiment. Maar anderzijds verstaan wij ten volle, dat bij sommigen liet gevoel begint te spre ken, dat wel eens al te veel geweld wordt aangedaan. Zoo schrijft een arme koemelkersvrouw aan het Chr. Hist. Weekblad voor Zuid-Hol land het volgende: Is er dan geen enkele Profeet des Hee- ren in ons Vaderland, die ons waar schuwt, altijd maar weer, tegen de ge- richten Gods, die er moeten volgen op de groote volkszonden, die wij boven op elkaar stapelen? En die nu zeker het toppunt hebben bereikt, in dc groote moord partij die men onder onze koeien houdt (want een moordpartij is het). Als men de verhalen kan gelooven van hen die in een van die slachtplaatsen werken, dan hebben de arme beesten geen tijd om te sterven. En is het vel soms al van de koe, terwijl het kalf nog leeft dn het ont velde moederdier. Verwachten wij nu werkelijk dat daar betere toestanden door geboren worden? Dat gelooft toch zeker niemand? Kunnen wij daar 's Heeren zegen over afsmeken? Wie durft dat te doen? Wij mogen geen nuchter kalfje slachten om met onze arme familie op te eten dan tegen veel kosten, en daar worden ze bij duizenden vpmietigd. Als God ons door een ziekte eens 20.000 beesten afnam, zou er dan geen biddag uitgeschreven worden? Maar laat nu allen te zamen ons ver ootmoedigen, zooals Daniël deed, toen hij had voor de zonden van zijn volk. En die hij ook gevoelde als zijn zonde. En dat wij God snieeken om licht en wijsheid voor allen die ons regeeren. Want wat zal er van ons worden als wij de groote gaven Gods verwerpen en meenen het zelf beter te kunnen regelen zonder die gaven? Dat wij deze stem van een eenvoudige an den lande hier opnemen, beteekent niet, dat wij dit in alles onderschrijven. De practijk stelt niet zelden voor moeilijk heden, waarvan de buitenstaander zelfs geen vermoeden heeft. Toch meenen wij, dat dit woord waard is beluisterd te worden, vooral door degenen, die in de gang van zaken zeggenschap hebben. Het behandelen van een dier staat niet los van onze levensbeschouwing. Op meer dan één plaats in de Schrift zien we hoe het dier in bescherming wordt geno men tegen wreedheid en laakbare willekeur. Dat het moet gaan zooals het nu gaat, ge looven we niet. Wellicht zijn maatregelen te nemen om excessen van de ergste soort, als waarvan toen thans hoort gewagen, tegen te gaan. En dan zou al veel gewonnen zijn. Een der te Katwijk gestrande liaringloggcrs. Een der schepen was Zondagmiddag weer vlot. Het andere, waarvan wij hierboven een foto geven, heeft, tut Maandagmorgen de branding moeten weerstaan, alvorens men liet met groote moeite uit het zand heeft kunnen losmaken. altijd nog weer terug. Dus dat is altijd een prettig idee. Ik neem mij voor U in eenige reisbrieven onze reis door Amerika te beschrijven. Het is wel een zeer interessante reis, dwars door hel hooggebergte, naar het mooiste plekje van Amerika, daar waar de zomer niet heet is en de winter geen vorst brengt. In Februari bloeien er de kersenboomen al. Het ligt dan ook ongeveer op de zelfde hoogte- graad als de Middellandsche Zee. Gij kunt U dus een voorstelling maken in welk klimaat we komen. We reizen nu uit het hartje van de winter binnen een veertien dagen naar een zomersch klimaat, wat op zich zelf al interressant is. Wij doen de reis met onze eigen auto. Wie de beschikking heeft over een goede land kaart bekijkt de reis maar eens! Intusschen moeten de lezers nog wel een paar weken geduld hebben, eer ze nu een brief van mij krijgen, want ik heb het de laatste weken zeer druk gehad met het afwikkelen van mijn zaken en af scheidsbezoeken doen bij vrienden en kennissen en op de reis zelf komt er van schrijven natuurlijk ook niets. Daarom: tot over eenige weken. We zullen hopen, dat de Heere onze God, Die aan tijd noch plaats gebonden is, ons in Zijn hoede neemt en ons zonder onheilen de reis blijft altijd riskant aan de plaats onzer bestemming brengen zal. Tot zoo ver de hartelijke groeten van Uw Amerikaansche Briefschrijver. Waarde lezers! Mijn lezers in het oude vaderland hebben het eenige weken zonder brief uit Amerika moeten tnoeten stellen. Ik zal de reden hiervan vertellen. Uw Amerikaansche briefschrijver verlaat zijn oude woonplaats Grand Rapids en is op het oogen- blik dat gij dit leest op weg met zijn gezin naar de verre Westkust van Amerika. Zooals bij U blijft ook bij ons de crisis haar zware hand drukken op het landbouw-bedrijfs- leven. Ook wij hebben daar onder te lijden gehad. Bezittingen, die voor een vijftal jaren nog een twintig duizend dollar waard waren, gaan nu weg voor vijfduizend. Wie een kleine hypotheek had op zijn bedrijf, wordt er door den hypotheekhouder afgezet, omdat zijn eigendom de waarde van de hypotheek nauwelijks meer heeft of er onder ge daald is. Wie kan, zoekt een beter heenkomen! Nu lijkt het ons toe, dat er in het verre Westen nog perspectieven liggen. Uw briefschrijver heeft althans een goede aanbieding gehad, die hij meende niet te mogen afslaan, al moet hij in zijn oude woonplaats drie getrouwde kinderen achter laten. Wij zijn nu op weg naar Santa Clara in Cali- fornië, ongeveer 4500 mijlen verwijderd van onze oude woonplaats. Het zal U niet gemakkelijk zijn deze afstand te realiseeren. Eenvoudige menschen denken allicht, zoolang je in het zelfde land bUjlt is het zoo heel erg niet met die afstand. Natuurlijk Worden zij hier bij geleid door de afstanden, die Zij in Nederland gewend zijn als maatstaf te nemen. Maar gij krijgt toch wel een eenigszins andere indruk, wanneer ik U zeg, dat het tijdsverschil tus schen Amsterdam en Grand Rapids ongeveer zes uur bedraagt en het tijdsverschil met de p'aats, waar wij nu heen gaan, bedraagt ongeveer elf uur! Het is dan ook een afstand zoover als vaa Am sterdam tot de uiterste Oostgrens van Europa, de "Russische Oeral dus ongeveer! Op die manier komt er veel van je kinderen in een weekend even te bezoeken. Het blijft er practisch bij, dat je ze «oogstens eens per jaar ziet. We zuilen dan ook moeten afwachten of we het op de duur zullen .Wennen. Gaat dat niet, dan kunnen over een jaar BOND VAN NED. HERV. JONG. VEREEN. OP GEREF. GRONDSLAG Op Donderdag 2 November kwam de „Ring I Flakkee van den Bond van Ned. Herv. Jongci. Vereen, op Geref. Grondslag" in het Koor der Ned. Herv. Kerk te Dirksland in eerste winterver gadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Overweel te Her- kingen, opent te ruim zeven uur de vergadering door te laten zingen Ps. 143 10, gaat voor in gebed, en leest Hand. 5:1 11. Hij heet vervolgens allen welkom en wijst op de kracht en 't nut der ringvergadering. Inzonderheid heet hij welkom de heer Baart van Dirksland, die wegens verhindering van Ds. v. d. Wal een slotwoord zal spreken. Vervolgens richt hij eenige woorden tot de ver gadering in verband met het voorgelezen Schrift gedeelte. Spr. wijst op dit Schriftgedeelte, het hooren en kennen van het heerlijk geluid van de trompet des Evangelies, en schetst de heerlijkheid en de vrucht van het kennen van dat geluid. Verder staat Spr. stil bij de Pinkstergemeente: daarheen moet het ook met onze Kerk, en onze taak is te strijden tegen het Rijk der duisternis. Gewezen wordt op de vele richtingsverschillen der Herv. Kerk en op het streven van vele groe pen op kerkelijk terrein. Ook hier, zegt spr., heeft de jongeling zijn taak, hij moet den strijd aanbin den tegen het thans heerschende kerkisme. Spr. hoopt, dat alle jongelingen, die zijn aange sloten bij de Herv. Geref. Jeugdbeweging, in de toekomst zullen strijden in het belang der Herv. Kerk. Dan krijgt de heer S. Dekker van Nieuwe Tonge, als secretaris van den Ring, gelegenheid zijn jaarverslag uit te brengen, waarna de pen ningmeester de heer P. v. d. B o o g e r d uit Som- melsdijk, een verslag geeft van de financieele toe stand. Vervolgens wordt door de afd. Dirksland een inleiding geleverd over „De roeping van Mozes De inleider wijst op de beleving van het volk Gods in Egypte en van Gods Kerk op aarde, en staat stil bij de verdrukking die Israël te doorstaan had; hij schetst daarna breedvoerig de strijd van een mensch op het keerpunt zijns levens. Achter eenvolgens staat inl. dan stil bij de wachttijd, de roeping en de last van Mozes. Op heldere wijze schetst hij het leven van Mozes, als een door God geroepene. Een levendige bespreking volgde op deze schoone inleiding, waaraan zoowel door de leden als door de belangstellenden druk werd deelge nomen. Na hes houden van een korte pauze, levert de afd. Nieuwe Tonge een inleiding, getiteld- Het leven van Calvijn". De inleider schetst het leven van Ca vijn vanaf zijn geboorte, en wijst op de kracht die hij bezat; 'en met welk een liefde hij die besteedde in 't belang van het Koninkrijk Gods, Een leerzame bespreking volgde op deze in leiding. Hierna leverde de afd. Middelharnis een vrij onderwerp getiteld „De waardeering van den arbeid". Op heldere wijze schetst de inleider de vele verschillen van opvattingen hierover. Hij wijst vervolgens op de egoistische beïnvloe ding en waardeering van den arbeid in den tegen- woordigen tijd, en staat stil bij de verbreking tus- schen product en arbeid. Geen prikkeling is er meer tot den arbeid, maar een prikkeling tot 1 o o n. Ten slotte wijst inl. op de vele slachtoffers van het materialisme, dat de arbeid er is om den mensch, en niet den mensch om den arbeid. Een levendige en leerzame bespreking volgde op deze inleiding. De voorzitter dankte allen, die op eenigerlei wijze medegewerkt hebben tot 't welslagen dezt vergadering en geeft vervolgens het woord aan den heer J. Baart tot het spreken van een slot woord. Deze wijst o.m, op de vele dingen die beslag leggen op menig jong leven, en op de heerschende en valsche democratie; voorts op de vele revolutio naire neigingen der jongeren, en noemt hierbij het overhellen naar het fascisme. Hij staat vervolgens stil bij de kracht van het Woord Gods, en be paalt rich bij de plaats die te veroveren is indien men zich toetst aan dat Woord. Spr. wekte op te strijden voor de Herv. Kerk en hoopte dat ook de jongeren steeds een open oog zullen hebben voor de nooden dezer kerk. De voorzitter dankte den heer Baart voor zijn woorden tot de vergadering gericht en hoopte dat deze ook vrucht zullen afwerpen. Na het zingen van Ps. 119:53 eindigde de heer Baart deze vergadering met dankgebed. H. TURKENBURG t BEKEND ZAADHANDELAAR EN PHILANTROOP OVERLEDEN zaadhandel te Bode graven heengegaan. Als we het wel hebben is er thans uit dit geslacht der zaadhandelaren nog maar een naamhouder, een kleinzoon, in het leven. De heer H. Turkenburg werd door een beroerte getroffen, die in weinige dagen een eind aan zijn arbeidzaam leven maakte. Voor het personeel was hij een humaan patroon, een vriend van allen, die in de laatste jaren wegens ernstige doofheid wel niet veel meer met hen kon omgaan, doch die niettemin in hun harten bleef leven. Zijn zwakke gezondheid deed hem de laatste jaren zich geheel uit het zakenleven terugtrekken. Maar niet dan nadat hij voor zijn personeel nog een pensioenfonds stichtte. Op kerkelijk gebied nam de overledene een vooraanstaande plaats in, hij was ouderling en president-kerkvoogd bij de Hervormde Kerk ge durende vele jaren. Hij was de nestor der Gerefor meerde beweging in de Hervormde Kerk te Bode graven. Als vurig strijder voor het Christelijk onderwijs werd eertijds mede onder zijn leiding de M.U.L.O. school gesticht. Dat zijn arbeid ook hier gewaar deerd is bleek uit zijn benoeming tot Eere-voor- zitter van het Schoolbestuur. De overledene was voorts commissaris van de Bodegraafsche Waterleiding. Hij zal op velerlei terrein noode worden gemist. Niet het minst zal zijn verscheiden gevoeld wor den door de zeer velen, die in den loop der jaren financieel door hem zijn geholpen. Niet licht klopte UITKEERING TERUGGEBRACHT VAN 75 OP 46 MILLIOEN Door den Minister van Binnenlandschc Zaken is aan de gemeentebesturen een schrijven gericht inzake do Rijksbijdrage in de gemeentelijke kosten voor workioozen- zorg. Aan dit schrijven is het volgende ontleend; Bij beschikking van 23 October hebben mijn ambtgenooten van sociale zaken en van financiën en ik voor het jaar 1933 voorschriften vastgesteld, betreffende de Rijksbijdrage in de gemeentelijke kosten van werklooshei'dszorg. Deze voorschriften hebben ton doel de groote ongelijkheid in den druk van de werkloosheidslasten op de budgetten der gemeenten -- welke bij do toeneming der werkloosheid steeds tastbaarder werd tot kleinere afmetingen terug te brengen. Met het oog hierop is aan de factoren grootte van den last en draagkracht der gemeente een overwegende invloed op de hoogte van de rijksbijdrage toegekend- In hot bijzonder voor de gemeenten, waar van de financiën door de crisislasten zijn of dreigen te worden ontwricht, zal de Rijks bijdrage volgens'deze voorschriften een aan- menkelijke verlichting kunnen beteekenen. De op grond van deze voorschriften aan do gemeente uit te keeren bedragen zullen vermoedelijk in totaal een som van 75'/2 millioen beloopen. In welke zorgvolle omstandigheden de Rijksfinanciën zich bevinden en hoe uiterst bezwaarlijk zich dekking voor zulk een uit- gaie ook laat. vinden, de regeering heefl desondanks termen aanwezig geacht tot be schikbaarstelling van dit bedrag over te gaan, uit overweging, dat de vaststelling van algemeens voorschriften door verschil lende omstandigheden eerst kon plaats heb ben op een tijdstip, dat liet jaar 1933 voor brt grootste gedeelte was verstreken en do gemeentebesturen in de verwachting kon den verkoeren, dat zij over het jaar 1933 een Rijksbijdrage zouden ontvangen, welke, in procenten van de desbetreffende uitgaven aangeduid, iiooger of ten minste van een gelijke hoogte zou zijn als over het jaar 1932 door hen is genoten. Teneinde echter voor het vervolg tot een financiering van deze uitga ven te geraken, welke in verband met de nog beschikbare middelen verantwoord is, acht de regeering zich verplicht reeds thans ter kennis van de gemeentebesturen te brengen, dat de Rijksbijdrage voor het jaar 1934 in totaal op een belangrijk lager niveau zal moeten worden gebracht- Op de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934 is voor dit doel een bedrag van 46 millioen uitge trokken. Tot dit bedrag, dat niet voor verhooging vatbaar is, zal derhalve noodgedwongen in 1934 liet totaal der Rijksbijdragen aan de gemeenten in do kosten der werkloosheids bestrijding beperkt moeten blijven. Aange zien het in de bedoeling ligt ook voor 1934 de verdeeling van dit bedrag tusschen de gemeenten te doen plaats hebben volgens al gemeenp normen in den geest, als thans voor 1933 zijn vastgesteld (met uitzondering alleen van de garantiebepaling), zullen aan de hand van de bovengenoemde cijfers de gemeentebesturen in staat zijn het bedrag der Rijksbijdrage, waarop zij bij gelijkblij vende werkloosheidsuitgaven zullen kunnen rekenen, ten naastenbij te becijferen. Zij zou den nl. als subsidiebedrag voorloopig in de begrooting 1934 moeten ramen het 4G/75e ge deelte van de Rijksbijdrage, die zij over 1933 zullen ontvangen, na aftrek van Het gedeel te van die bijdrage, dat wegens de garantie bepaling wordt ontvangen. De regering ontveinst zich geenszins, dat bij een dergelijke verlaging der rijksbij drage de gemeentefinanciën, indien de uit gaven gelijk zouden blijven, geheel zouden vastloopen. Zij is er zich dan ook van be wust, dat deze noodzakelijke verlaging van do rijksbijdrage gepaard moet gaan met een zoodanige verlaging der uitgaven, dat het aandeel der crisisuitaven hetwelk per sal do ten laste der gemeente blijft, ook op de gemeentebgrooting gedekt zal kunnen worden. De gemeentebesturen zullen daar toe bij het vaststellen der gemeente- begrootingen voor 1934 dezelfde ge dragslijn moeten volgen, welke de regeering bij het opmaken der rijks begrooting voor dat jaar heeft toe gepast- Zij zullen de uitgaven voor steunverleening en werkverschaffing (de laatste voor zoover deze naar bun aard niet op den kapitaaldienst behooren voor te komen) moeten brengen ten laste van den gewonen iemand vergeefs bij hem aan en de sympathie, die hij zich hierdoor in wijden kring had verworven, was dan ook wel zeer groot. Hoeveien zullen zich nog zijn vriendelijke blik en zijn warme handdruk herinneren, verblijd als hij was iemands nood te hebben mogen lenigen. Na zijn drukke levenstaak zocht hij in zijn nieuwe woning „Sursum Corda" de welverdiende rust, die hij echter maar kort heeft mogen ge nieten. De Rijksbijdrage voor Werkloozenzorg verminderd van 75 op 46 millioen. Gemeenteraadsvergadering van Ouddorp. Beiastingverhooging noodzakelijk. Minister president Goering als getuige in. het Rijksdagbrandproces, Bij een ongeluk op den onbewaakten overweg te Hoogland kwamen vier per sonen om het leven. Door het vergiitigingsgeval te Schoon hoven zijn twee personen overleden. Een welgeslaagde ringvergadering ia Dirksland. Behandeling der C.R.C.-koeien. bedaart spoedig me' een Per stuk 8 et. Doos 45 ct. Bij Uw drogist niet gehouden indien niet meer dan de helft van het getal zitting hebbende leden is opgekomen. Wanneer het vcreischte getal leden niet is op gekomen wordt een nieuwe vergadering belegd, op de in artikel 4S voorgeschreven wijze. Evenwel behoeven er slechts vier en twintig uren tusschen de rondzending der oproepingsbriefjes en het uur der vergadering te verloopen. Wanneer ook dan het vereischte getal niet is opgekomen geschiedt het beleggen der vergadering andermaal op dezelfde wijze, met aanhaling in de oproepingsbriefjes der bepalingen van dit artikel. Deze laatste vergadering wordt gehouden, on geacht het getal leden, dat is opgekomen. EEN LORENTZ-MONUMENT PLECHTIGE ONTHULLING TE LEIDEN Vrijdagmiddag heeft de plechtige onthulling plaats gehad van een Lorentznmonument, dat vanwege het Leidsch Lorentz-Comité is aan gebracht aan een der zijgevels van het Ka- merling-Onnes Laboratorium, afdeeling Theo retische Natuurkunde, boven de ingang van de Leeskamer Bo ha. Bij de onthulling wa ren tal van autoriteiten uit Universitaire kringen aanwezig, verschillende familieleden va wijlen Prof. Lorentz, terwijl de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was vertegenwoordigd door den chef van het Departement, den heer Van Beeck Calkoen. Ook was aanwezig de chef van den Rijks gebouwendienst, baron van Lijnden. In de eerste plaats werd ihet woord ge voerd door den Voorzitter van het Lorentz- Comité, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, die een welkomstwoorf sprak; daarna hield Prof. Dr. J. Huizinga, hoogleeraar in de al- gomeene geschiedenis, een rede, waarna Prof. Mr. O. v. Blom een korte slottoespraak hield. HET KAMERLID SCHAPER Men meldt ons uit Rotterdam: Het socialistisch Kamerlid J. H. Schaper is Donderdagavond op station Hofplein plot seling onwel geworden en in elkaar gezakt, tin is naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd. Den volgenden dag kon hij weer naar Den Haag vertrekken. In de vorige week te Dordrecht gehouden jaarlijksche aigemeene vergadering van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede werd in plaats van Mr. W. van Lanschot, die door huiselijke omstandigheden tot zijn spijt zich niet herkiesbaar kan stellen, hij accla matie tot Voorzitter gekozen Prof. Mr. V. II. Rutgers. DE RAAD VAN IJSELMONDE EEN BRIEF VAN BURGEMEESTER HAZENBERG Nadat de gemeenteraad van IJselmonde reeds twee maal bijeengeroepen is, terwijl beide malen de leden na enkele minuten wegliepen behalve de heeren van Rij Sr. (a.r.) en Luiendijk (a.r.), heeft de burgemeester, de heer B. P. Hazen berg, de raad voor de derde maal saamgeroepen tegen Dinsdag 7 November, des avonds om 7 uur. De heer Hazenberg heeft daarbij de volgende brief geschreven aan den raadsleden: „Ik haal hier uitdrukkelijk aan, art. 54 der gemeentewet, luidende als volgt: Art. 54. De vergadering van den Raad wordt dienst der gemeentebegrooting en er desondanks voor moeten zorg dragen, dat het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven, wat den ge wonen dienst betreft, gehandhaafd blijit. Teneinde dit te bereiken zul len zij, vooreerst wat de inkomsten betreft, voorzoover een voorzichtig beleid zulks gedoogt en rekening houdende met de realiteit, er naar moeten streven de middelen te vin den, welke tot dekking der gewone uitgaven noodig zijn. Blijft daarna een tekort op den ge wonen dienst bestaan, dan zal dit gedekt moeten worden door verla ging der uitgaven; deze verlaging is noodzakelijk en onvermijdelijk, om dat het doen van uitgaven, welke niet door de inkomsten zijn gedekt, veel grootere nadeelen na zich zou sleepen dan aan de meest drastische verlaging van uitgaven verbonden kunnen zijn, terwijl een overheveling van een grooter deel der gemeente uitgaven naar het rijksbudget mo menteel uitgesloten is to achten. VOLKENBOND EN VREDE Prof. RUTGERS TOT VOORZITTER GEKOZEN

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1