Bij Ruwe Handen Purol Kerk en School BRANDING BINNENLAND. Gemengd Nieuws* Ft'A AS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 1 NOVEMBER 1933 nieuw handelsverdrag met duitschland nieuwe crisisheffingen? het uniformverbod het zendervraagstuk HET GROENE KRUIS bezuiniging bij de spoorwegen de uitbetaling der scrips prof. dr h. h. kuyper scheveningsche logger in den storm schaking van een meisje ernstig auto-ongeluk bij ede twee personen verdronken twee huizen verbrand te eindhoven DE ONDERHANDELINGEN BEGONNEN. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat te 's-Gravenhage cp het Departement van Economische Zaken de onderhandelin gen zijn begonnen over een nieuw' Neder- landsch-Duitsch handelsverdrag ter vervan ging van het douane- en credietverdrag dat op 31 December a.s. afloopt. Aan deze bespreking wordt deelgenomen door ambtenaren van verschillenden depar tementen uiteraard vooral door die van Economische Zaken. De onderhandelingen worden van Neder- landsche zijde gevoerd door een delegatn onder leiding van dr. Hischfeld, directeui generaal van Handel en Nijverheid en van Duitsche zijde door een delegatie onder lei ding van dr. Koehler, „Ministerialriirektor im Reichsministerium fifr Ernahrung und Landwirschaft". De Nederlandsche delegatie is als volgt samengesteld: dr. Hirschfeld, voorzitter; Ir. Bonthuis, ir. Joustra, dr. Nederbragt, dr. Posthuma, mr. Ries, mr. Schaepman, mi Steenberghe, de heer Valstar en dr. Van der Waals. De Duitsche delgatie bestaat, behalve uit den voorzitter dr. Koehler, uit dr. Benzier, dr. Flach, dr. Walther en dr. Wucher. O.A. OP RIJST, STROOP EN ZETMEEL Naar het „Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren" verneemt, wordt in vakkringen ernstig rekening gehouden met de mogelijk heid van diverse nieuwe crisisheffingen o.a. op 1-ijst, blanke stroop, sago, bakmeel en alle andere zetmeelproducten. EERSTE ZAAK VOOR HET KANTON GERECHT Men meldt ons uit Rotterdam: Vrijdag heeut de kantonrechter mr C. C. Tieleman de eerste zaak behandeld die be trekking heeft op overtreding van het Uni- iormverbod. De 2a-jarige typograaf B. K. had een rood driepijlen-vlaggetje op zijn fiets meegevoerd, welk vlaggetje een uiting zou zijn van een politiek streven. Verdachte was niet verschenen. De ambtenaar van het O.M. mr. E. W. R. v. d. Kun heeft het ten iastegelegde bewezen geacht. Het is van algemeene bekendheio, dat de 3-pijlenvlag een uiting is van socia listisch streven. In Duitschland gold dit tee- ken als tegenhanger van het hakenkruis. Toch kan bet niet beschouwd worden als een teeken van anti-nationaal socialistische gezindheid, want dan zouden de leden van alle andere partijen dit teeken kunnen dra gen. Het wordt echter slechts gevoerd door personen van een socialistische richting, Zoorlat het dus volledig onder het Uniform- verbod valt. De ambtenaar eischte f 10 boete subs 2 dagen hechtenis. De kantonrechter zal over 8 dagen schrif telijk vonnis wijzen. Mr. WESTERMAN GEVERBALISEERD Vrijdagavond is na afloop van een vergadering in de Stadsgehoorzaal te Leiden, waar hij woord gevoerd had, tegen het Kamerlid Mr. Dr. Wester man proces-verbaal opgemaakt terzake van over treding van het uniformverbod. Het betreft hier het dragen van het insigne van het Verbond van Nat. Herstel, een klein schijfje, 1 2/io c.M. 'ang en 1 c.M. breed, dat als een opzichtig onderschei- dingsteeken, uiting gevend aan een bepaald staat kundig streven is aangemerkt. Het insigne is in beslag genomen. Tegen den voorzitter der Leidsche afdeeling Mr. de Vries is eveneens proces-verbaal opgemaakt. Naar „De Tijd" verneemt wijdt Minister de Wilde ernstige aandacht aan het zender- vraagstuk. De leiders der omroepvereenigin- gen zijn dezer dagen door hem ontvangen en vonden gelegenheid den Minister hun bevindingen over de tegenwoordige regeling en hun verlangen voor een mogelijke ver andering kenbaar te maken. Binnenkort zal door de Regeering beraad slaagd worden tot een gezamenlijke exploi tatie der zenders te komen. De wijze, waar op dit geschieden zal is nog niet zeker, maar zonder twijfel zal bij de te nemen besluiten vast staan, dat de zendtijden niet veranderd .worden. Tot zoover het bericht in d e T ij d. Wat hier meegedeeld is, is .juist; maar het is niet juist, dat het aan de Tijd aoorgegeven is ter publicatie. Inderdaad heeft de minister de leiders der omroepvereenigingen, ieder afzonderlijk in vertrouwelijk onderhoud ge raadpleegd voor een wijziging in de exploi- Algemeene vergadering te Rotterdam In de 37ste algemeene vergadering van het Groene Kruis kwam o.m. aan de orde het verslag van de Commissie voor de Geestelijke Volksgezondheid. De Commissie is in 1932 benoemd en wordt gevormd door de heeren dr. Joh. v. d. Spek, dr. J. Ph. Elias, arts A. in 't Veld, dr. W. Beyerman, A. H. D. Wepsler, dr. Th. Meinema, H Frantzen. Het werk is begonnen in het district Delft en de voorzitter wees er op, dat het te vormen district ongeveer het Westland omvat. Het is een volksbelang als een voor zorg- en nazorgdienst voor geesteszieken tot s'and komt. Dr. Beyerman, direrteur van het St. Jorisgasthuis te Delft zal aan het hoofd van dezen districtsdienst komen. F.r moet nu een schakel komen tusschen het hoofd van dezen dienst en de plaatse lijke commissies. Deze dienst verricht reeds goed werk. De commissie stelde voor een soeiaal- naedagoog aan te stellen Als zoodanig is voorlnopig werkzaam de heer C. Leeftang, oud-hoofri van een school voor buitengew. lager onderwijs te Rotterdam. De heer Leef- lang heeft zich bereid verklaard met een kleine vergoeding tevreden te zijn. Vervolgens werd gesproken over Arbitrage in het Groene Kruis door dr. W. Schuurmans Stekhoven. Reeds vijf jaar bestaat er in Zuid Hol land een Commissie ter behartiging van de belangen van de zusters, terwijl sedert ver leden jaar ook een soortgelijke commissie voor de leiders en leidsters van de consul- tatiehureaux voor de zuigelingenbesrher- ming bestaat. De eerstgenoemde commis sie heeft veel gedaan voor een goede rechts positie: de resultaten zijn verheugend. Niet alleen wat de rechtspositie der verschil de functionarissen betreft, maar ook ten aanzien van moeilijkheden in de organi satie. Na breede hespreking werd bij acclamatie het volgende hoofdbestuursvoorstel aange nomen- De algemeene vergadering drags het hoofdbestuur op om de arbitrage bij ge schillen en klachten in de Zuid-Hollandsche verceniging te regelen overeenkomstig de beginselen, welke door het algemeen be stuur van de Algemeene Nederlandsoho vereeniging Het Groene Kruis zijn aange nomen: Dr. Schuurmans Stekhoven werd hulde gebracht voor zijn veelomvattende be moeiingen. Begrooting en rondvraag Nadat de begrooting was vastgesteld op een bedrag van 38.875,werd bij de rondvraag nog gesproken over de totstand koming van een waterleiding op Voorne en Putten. De heer Van Andel, burgemeester van Zuidland, tevens hoofdbestuurslid, deel de mee, dat het comité diligent is. Het bleek, dat een grondwaterleiding uitgeslo ten is. Een duinwaterleiding is het meest gewenscht: desnoods zou men tot een ri vierwaterleiding besluiten. Nadat dr. Augustein uit Den Haag den voorzitter had gehuldigd voor zijn vele werk voor Het Groene Kruis, werd de ver gadering gesloten. tatie der zenders en de minister heeft aan die vertegenwoordigers, zijn zienswijze mee gedeeld. Maar de besprekingen droegen een vertrouwelijk karakter en publicatie was dus niet gewenscht. Binnenkort worden de con ferenties hervat en zal men er dus meer van hooren. AFVLOEIING ARBEIDERS-REMMER De Commissie door den Pereoneeleraad benoemd om de kwestie der afvloeiing van de overcomplete arbeiders-remmer te be spreken heeft op Woensdag 25 Oct. een on derhoud met de Directie gehad. Bij deze bespreking heeft de Directie mee gedeeld: dat op 1 Januari a.6. circa 600 remmers overcompleet komen; dat aan 70 arbeidens-remmer en tram conducteurs d.d. arbeider-remmer boven de 55 jaar ontölag met direct ingaand pensioen zat worden verleend; dat 31 remmers, die examen hebben ge daan voor leerling-oonducteur met ingang van 1 Jan. a.s. tot deze functie zuilen wor den benoemd; dat waarschijnlijk nog plm. 20 remmers vóór 1 Jan a.s. kunnen worden te werk ge steld bij den Dienst van Weg en Werken; door deze maatregelen zal dus het aantal overcomplete remmers teruggebracht kunnen worden tot plm. 479, die dan voor opwacht- geldstelling in aanmerking zouden komen; Daarbij zal worden nagegaan of door uit breiding van de 6tationekadens, teneinde in evenitueele reserve voor den treindienst te kunnen voorzien, van deze 479 remmers nog een aantal in het bedrijf zou kunnen wor den gehouden, daar het in het voornemen der Directie ligt om zooveel mogelijk van de voor treindienst overbodige beambten in spoorwegdienst te houden. Protocol te Den Haag onderteekend. Van Regeeringszijde is het volgende offi- cieele communique verstrekt: De onderhandelingen tusschen de Neder landsche en Duitsche gedelegeerden hebben Zaterdag geleid tot de onderteekening te 's-Gravenhage van een protocol, op grond waarvan de scrips van Nederlandsche sehuldeischers, welke scrips voortvloeien uit coupons en andere schuldvorderingen, waarvan de vervaldag in het tweede half jaar van 1933 ligt, tot hun volle waarde in valuta getransforeerd worden. Deze regeling is mogelijk geworden, door dat zekere voor Duitschland bestaande mo gelijkheden tot extra-uitvoer in dienst kon den worden gesteld van de transferregeling. Aangezien de inschakeling van een bank- consortium, dat voor de volle betaling een voorschot zou geven, niet plaats vindt, zal aan de aanspraken op rente van de Neder landsche sehuldeischers in het algemeen in twee termijnen voldaan worden. De siot- betaling zal namelijk eerst dan geschieden, wanneer is vastgesteld, dat de schuldeischer die rechten ontleent aan scrips, als Neder- landsch schuldeischer beschouwd moet worden. Op het oogenblik worden tusschen de be voegde instanties met betrekking tot de technische uitvoering van het protocol nog onderhandelingen gevoerd, waarvan de at- sluiting binnen weinige dagen verwacht kan worden. Na beëindiging van deze on derhandelingen zullen nadere mededeelin- gen gedaan kunnen worden betreffende de technische bijzonderheden van de regeling. ALLERHEILIGENDIENST Te Amstelveen besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk in Hersteld Verband tot een een „Allerheiligendienst" op heden-avond (voorganger Dg M. Hinlopen) „ter herden king der gestorven geloovigen". „Wij ge denken dan de eenheid in Christus van alle geloovigen, daarboven en hierbeneden. Wij meenen, dat in een Prot. Kerk plaats moet kunnen zijn voor dezen bijzonderen dienst naast de enkele, die wij nu kennen als: oud en nieuwjaar, herdenking der Kerkhervor ming, bid- en dankuur voor het gewas" GEEN OPSTANDING DES VLEESCHES D s H. W M. H u p k e s Jr, pred. der Ned. Heiw. Gemeente te Zwaagwesteinde, die in dertijrl door propaganda voor de „volmaakt- baarheideleer" van zich deed hooren, heeft nu een traktaatje geschreven, waarin hij de opstanding des vieesches loochent. W. VAN OEVEREN De heer W. van Oeveren te Wolfaartodjjk. op kerkelijk en sociaal gebied in Zeeland een zeer bekende figuur, vele jaren lid van Prov. Kerkbestuur en Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk en penningmeester van „Aanpakken", viert Zondag 5 Nov. a.s. zijn 80sten verjaar dag. In „Doet. Weekbl." wordt hij door Ds. H. Visser gehuldigd om wat hij door de Ver eeniging .Aanpakken" (bijeenbrengen van één millioen voor het Syn. Fonds) voor de schraalste predikantstractementen heeft ge daan. Sinds 1916 werd van die som aan de Synode afgedragen. De Regeering benoemde hem tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. NED. HERV. KERK Beloepen: Te Ouddorp (Z.-H.), C. B. Holland te Putten (G.). Te Akker- en Murmerwoude, H. A. Molenaar te Ideegahui- zen. Te Anjum (toiz.), oand. H. de Lange Wz. te Woerden. Te Roderwolde, cand. F. H. Landsman te Utrecht. Aan'genomen: Naar Amsterdam (vac.- Dr. P. A. Klap), W. H. A. Nelck te Wesel- monde. Bedankt: Voor Kesteren, J. Haring te Giessendam-Nederhardinxveld. Voor Din- teloord, C. B. Holland te Putten (G.). GEREF. KERKEN Tweetal: Te Sehoonebeek, cand. H. J. Riphagen te Apeldoorn en cand. W. H. van Zujjlen te Kampen. Aangenomen: Naar Groningen (vac.- G. H. A. van der Vegte), A. Wijngaarden te Bedum. Naar Oudega (Small.), Th. Boers- ma te Hijlaard. Bedankt: Voor Middelburg (vac.-D. Ringnalda), A. Wijngaarden te Bedum. Voor Rijnsburg (vac.-J. de Waard), A. S. Timmer te Bedum. OUD-GEREF. GEMEENTEN Aangenomen: Naar Utrecht, J. van 't Hoog, oefenaar aldaar. Beroepen: Te Den Helder, N. van der Kraats, thans oefenaar aldaar. Wij vernemen, dat Prof. Dr. H. H. Kuyper het Diaconessenhuis te Haar lem tijdelijk heeft verlaten, omdat de chirurgische behandeling, die hij nog verder ondergaan moet, op het oogenblik nog niet kan worden voort gezet. De hoogleeraar zal in zijn wo ning te Bloemendaal eenigen tijd ver pleegd worden, teneinde wat op krach ten te komen voor een volgend chirur gisch ingrijpen. PREEKEN MET NABESPREKING. Te Den Haag gaf Dr. M. M. den Hertog, pred. der Ned. Herv. Geim. Zondaymorgen na afloop van den dienst gelegenheid in een van de hijgebouwen der Wilhelminakerk vra gen over de preek te stellen. Dr. K. SCHILDEK. Dr. K. Schilder, benoemd hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, zal met ingang van 1 November a.s. aldaar (Vloeddijk 101) gevestigd zijn. TEGEN DEN MODUS VIVENDI De wijze, waarop het „Kerkopbouw"-rapport zoo juist verschenen, door de Instelling van „huis gemeenten" aan de minderheden in de Nro. Herv. Kerk een bestaansrecht wil geven, ontmoet van de zijde van den Geref. Bond zeer ernstig verzet. Ds. M. van Grieken weigert (in de „Waarheids vriend") om in eenigerlei pacificatie-voorste, ta.v. de vrijzinnigheid te treden en zou dan liever den toestand in de Ned. Herv. Kerk laten zooals die Vrijdagmorgen 9 uur is de Scheveningsehe logger SCh 285 in de Scheveningsche bin nenhaven binnengekomen. De schipper M. Pronk heeft medegedeeld, dat hij Donderdag middag te 12 uur door een stortzee is over vallen. Het water, dat me* groote kracht over het dek sloeg, richtte vrij ernstige schade aan. Vier leden van de bemanning werden over boord geslagen, terwijl een vijfde, de 38- jarige K. P. tegen het dek werd geworpen tengevolge waarvan hij een beer brak, en verschillende wonden aan het gelaat be kwam. De vier mannen, die over boord sloegen, konden allen worden gered. Drie van hen waren licht gewond, de vierde, de ongeveer 30-jarige W. den H. had echter eenige kneu zingen aan het dijbeen opgeloopen, alsmede een hoofdw inde. Alle gewonden werden door den Geneesk. Dienst naar het Roode Kruis Ziekenhuis ver voerd. SCHIP OP HET HOLLANDSCHE DIEP GEZ3NKEN. Men meldt ons uit Lage Zwaluwe: Op het Hollandsche Diep nabij de spoor brug Moerdijk, onder Hooge- en Lage Zwa luwe, is Zaterdagnacht het zeilschip „Nooit Gedacht" uit Klundert, groot 65 ton, gela den met suikerbieten, door een windvlaag vol water geloopen en gezonken. De schip per met zijn knecht moesten alles achter laten. Zij konden zich door in een roeiboot te springen redden. Het schip en de lading zijn niet verzekerd. Van het schip steken de mast en het zeil nog boven water uit. Na twee jaar gearresteerd Men meldt ons uit'Bodegraven: Door de gem.-politie van Zwammerdam is Donderdagmorgen met assistentie van de e:em.-politie te Rodegraven gearresteerd wö- gens schaking van een minderjarig meisje zekere J. K. uit Den Haag, wiens opsporing wegens genoemd feit in November 1931 door den Commissaris van Politie te Den Haag was verzocht. Bedoeld meisje is om streeks dien Jatui„ plotseling uit de ouder lijke woning verdwenen en trots alJe na- snoring van de politie, tot in het buiten land toe, werd geen spoor van h^n ontdekt De gem.-politie var Bod^gravm kreeg deze week van de politie te Den Haag een aan wijzing dat zi zich vrr noedelijk in deze omgeving moesten ophouden. Inderdaad werde i bedoelde persjnen in een woon schuit. liggende bij „Paardenburg" te 7,wam- merdam, aangetroffen. Gebleken is, dat deze personen telkens van woonplaats verwissel den. de schuit veranderden en ook op an- dere wijze zich aan de nasporing van de politie trachtten te onttrekken. Het meisje werd in deze schuit in gezelschap van .1. K. aangetroffen. Op last van den burge meester van Zwammerdam, aan wien hei onderzoek door de politie alhier werd over gedragen, zijn beide personen gearresteerd en op transport gesteld naar Den Haag en ter beschikking gesteld van de politie aldaar. TWEE ZWAAR GEWONDEN. Zondagavond omstreeks halftwaalf heef! even buiten het dorp Ede, ter hoogte van „Kernheim", een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Vier jongelui uit Veenendaai had den aldaar een auto gehuurd en keerden op genoemd tijdstip, na in Ede gedanst te hebben, huiswaarts. Waarschijnlijk tenge volge van den mist is de wagen, bestuurd door den 20-jarigen F. van Rijswijk tegen een boom gereden, dwars over den weg ge slingerd en aan de andere zijde tegen een tweeden boom gebotst. De vier inzittenden werden er uit geslingerd. Twee van hen, de 20-jarige F. van Rijswijk en de 23-jarige G. v. d. Poel hadden zeer ernstige verwondin gen opgeloopen en zijn, nadat de eerste hulp verleend was, in bewusteloozen toe stand naar het Diaconessenhuis te Arnhem overgebracht. De beide anderen, de 23-jan- ge C. Balderman en de 20-jarige G. Diepe- veen, bleken minder ernstige verwondingen te hebben opgeloopen. Zij konden later huis waarts keeren. De commissaris van politie uit Ede, de heer H. P. J. Huisman, was spoedig ter plaatse en trof onmiddellijk de noodige maatregelen en stelde een uitge breid onderzoek in. De auto is in beslag genomen. AUTO-ONGELUK BIJ DE HEMBRUG Vrijdagavond tegen half tien had bij de pont over het Noordzee kanaal bij de Hembrug een zeer tragisch auto-ongeluk plaats, dat aan twee personen, de heer en mevrouw Sibben uit Bakkum het leven heeft gekost. Ze waren in een gesloten personenauto, waarin behalve genoemde personen ook nog een dokter eveneens uit Bak kum, de heer van der Sluis gezeten was, op weg naar Amsterdam. De oprit naar genoemde pont, bij de Ar tillerie Inrichtingen was, mede door de slechte weersomstandigheden tamelijk in duister gehuld. Waarschijnlijk heeft de be stuurder hierdoor de verkeerde oprit van de pont genomen, zoodat de auto nardoes in het Noordzeekanaal terecht kwam, dat daar ter plaatse bijna 4 Meter diep is De auto verdween geheel onder de oppervlakte. De bestuurder, dr. Versluis uit Bakkum, wist door het inslaan van een ruit naar bui ten te komen en zwemmende den wal te bereiken. Door een militaire politie en een voorbijganger werd hij op het droge ge haald. Het mocht hun echter niet meer ge lukken de beide andere inzittenden, de heer en mevr. S. te bevrijden, hoewel zij zich di rect in een roeiboot naar de plaats des on- heils begaven. Door een beambte van de Artillerie Inrichtingen werd onmiddellijk de politie te Zaandam en die van het bu reau Spaarndammerstraat te Amsterdam gewaarschuwd, welke laatste de Amster- damsche brandweer alarmeerde, die onmid dellijk met een kraan wagen uitrukte. De auto werd toen op het droge ge.bracht. Kunstmatige ademhaling bij den heer en mevr. S. mocht niet meer baten. Reide slachtoffers zijn door den G. G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. De be stuurder, dr. Versluis is er vrijwel zonder letsel afgekomen. Hij heeft eenige schram men en beenwonden opgeloopen en 's naar het ziekenhuis te Zaandam vervoerd. DE PINDA CHINEEZEN VERLIEZEN HUN ONDERDAK. Zaterdagmiddag brak brand uit in per ceel 37 aan de Laagstraat te Eindhoven. De brand woedde zeer fel, zoodat het vuur snel om zich heen greep. Het belendende per ceel stond eveneens weldra in lichte laaie. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat beide wopingen geheel uitbrandden. In de perceelen woon den de te Eindhoven ventende pinda-chl- neezen, die bij den brand hun schamele bezit geheel in vlammen zagen opgaan. De politie zorgde voor onderdak. De huizen waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Arabieren houden een optocht voi de moskee van Omar te Jeruzalei tijdens de demonstraties tegen 6 toenemende immigratie der Jode. in Palestina. FEUILLETON DOOR K. H. MARINUSSEN (40 Annin wilde nng iets opmerken, maar haar trof e. n waarschuwende Mik van haar moeder, die later zeidc: „We moeten er zoo weinig mogelijk over praten, Annie. Dat heb ik al bemerkt Dolf schijnt onverschillig, maar li j is het niet Echter wil hij bepaald niet \\r:en en zeggen, waarom hij naar ver zoening met Frits heeft gestreefd. We moe ten hein laten geworden. Zoo ooit, dan word ik nu >as recht gewaar, dat niets kan ge- for 'cer.i." \nnii wist niet, wat er van te denken. Zii twii ëlrfe er aan, of moeder hot wei bij hel red-te eind had. Het kwam haar tot haar ontsteltenis, voor, dat Dolf onverschilliger leek (h 1 vroeger. En zij had juist het togeom ingestelde verwacht! Ook ijn cynisme kwam zoo nu en dan danig i m dén hoek gluren. Met een zekere verhitt 'ing sprak hij over den voortduren- (lon or log, over de verblinding der volken, d'p ell- ar vermoordden. En ook bleef hij \olhar 'm iri zijn houding van niet ter kerk to ■vim-1 al luisterde hij vol eerbied, wanneer moede1 uit den bijbel las. Annie had gewild, djl m.jodcr hem het lezen, maar mevrouw Woldinga had opzettelijk geweigerd, aan dien wensch te voldoen. Het viel Annie op, dat moeder ditmaal zoo heel weinig met Dolf sprak over het heil zijner ziel. Bijna met geen woord repte zij er van. Alleen, wanneer hij al te cynisch was, liet zij een zachte waarschuwing hooren. Annie uitte er haar verwondering over, maar mevrouw Woldinga glimiaohte. „Mijn lieve kind, geloof mij nu maar, wij behoeven op het oogenblik niet te werken. Want God werkt. Je denkt van niet. Je meent dat hij nog onverschilliger geworden is, maar dat is niets dan schijn. Als kleine jongen was Dolf al zoo. Dan hield hij zich heel groot, maar eenmaal kwam het moment, dat hij <jn hart bij moeder uitstortte. Op dat oogenblik wacht ik. Ik voel, dat het ko men zal, ook ai duurt het misschien nog heel lang" Natuurlijk respecteerde Annie het gevoelen van haar moeder, dat blijkbaar vast stond Maar er zich mede vereenigen kon zij niet. Er was den eersten dag, dat Dolf in Rot terdam verioefde, slechts even een vertrou welijk oogenblik tusschen haar en hem. Voor de rest was Dolf „akelig gewoon; tot op het vervelende en saaie" af. Het vertrouwelijk moment was er, toen hij naar den toestand van Lucie informeerde en zij hem kon antwoorden dat Lucie het zeer goed maakte en over enkele weken weer buiten zou loojien. „Dat verheugt mij", zeide hij. „Ik schrok, toen ik van Frits hoorde, en informeerde daarom den volgenden morgen. „En moer'T en ik schrokken van je tele gram. Had je het niet per brief kunnen doen?" „Ik wilde zoo spoedig mogelijk zekerheid hebben. Je antwoord, dat er vlug was, nam de onzekerheid wel niet geheel weg, maar 'k wist toch wat meer." „Ga je morgen mee naar de Hilderinlks?" vroeg zij, alleen, om hem eens te polsen. Fei telijk schrok zij van haar eigen vraag. Nu moest hij eens toestemmend antwoorden! „Ik naar de Hilderinks?! Hoe kom je er bij! Wat zou ik er doen? 't Is nog de groote vraag, of zij een heiden, ais ik, de deur niet zullen wijzen. „Dat weet je wel beter. Ik dacht alleen, dat je Lucie wel eens zoudt willen spreken. El- ken morgen en middag zit zij een paar uur op." „Lucie en ik moeten elkaar niet ontmoeten. Dat wil het noodlot „Dat is geen uitdrukking, Dolf." „Pardon dan. Dat dulden de omstandighe den nu eenmaal niet We hebben het ook af gesproken." „Wie? Lucie en jij!" Hoewel zij goheel op de hoogte was. vroeg Annie, om hem te polsen. „Ja, Lucie en ik. We zijn als de beste vrien den gescheiden Ik mag terugkomen, als nu ja, dat doet er niet toe" „Ik weet wel, wat je bedoelt Kun je dat niei omschrijven, Dolf?" „Ga alsjeblieft niet preeken, zus. Laat mij maar aan nr'n lot over. Het komt, om in jullie terminologie te spreken, met mij óf in orde of niet in orde. Een andere keus is er niet." „Maar ais je nu wilt, dat het in orde komt „Zeur niet," zeide hij rmv, „het geldt hie'r niet het aantrekken van een ander jasje" Annie zweeg, verschrikt van zijn bruus- ken uitval, wat op haar gelaat te lezen viel. Hij had onmiddellijk spijt van zijn woor den. „Vergeef me, Annie. Ik meende het niet zoo erg. Maar je moet niet gaan bedisselen 'k Heb het kwaad genoeg met mijzelf, Moeder is veel verstandiger. Zij praat nergens over." Dus .overwoog Annie plotseling, had moe der tóch gelijk! Wendde Dolf dan inderdaad onverschilligheid voor? Of wilde hij zich niet gewonnen geven? „Spreek je Lucie morgen?" vroeg hij op geheel anderen toon. „Ja. Vanzelf." „Je zult wel zeggen, dat ik er ben en dat is ook geen bezwaar. Maar zeg niets van ons gesprek. Het is beter, dat zij het niet weet. Zij behoeft ook niet te weten, dat ik in mijn brieven aan jou naar haar informeerde. Het wordt toch niets tusschen ons. De kloof blijft." De laatste woorden sprak hij op heeschen toon en hij verliet ijlings het vertrek. Met de wanhoop op bet gelaat. Het werd Annie nu in eenen duidelijk: hij worstelde aan allen kant en zijn onverschil ligheid was voorgewend. De post bracht dien avond Dolf was weer gewoon en vertelde op de hem eigen wijze eenige vermakelijke voorvallen met smokkelaars aap de grens een kort briefje van Frits, meedeeiend, dat hij plotseling eenige dagen verlof krijgen kon en over Rot terdam naar Laarwoud dacht te reizen. Of Dolf met licm mede naar Laarwoud ging. Dan kon hij vandaar naar Hulst terug- keeren. Nu de mobilisatie al maar voortduurde en er geen uitzicht op_ het einde kwam, was Lena met haar spruit naar Laarwoud te ruggekeerd. Met graagte aanvaardde Dolf de uitnoodi- ging, zoodat hij den volgenden avond in Laar woud was, waar Lena hem met vreugde ontving. Frits had h .u geheel op de hoogte gebracht. Zij was innig dankbaar, dat de verhouding in orde was en sprak met geen enkel woord over het gebeurde. „Hoe ga ie nu met Dolf om?" vroeg zij, toen deze zich ter ruste had begeven. „Kameraadschappelijk. Meer niet. Ik heb ook leergeld betaald en ben tot een eenigs- zins ander inzicht gekomen. Eén avond, toen ik hem in Kieuw-Namen opzocht, hebben we een ernstig gesprek met elkaar gehad. Ik heb hem toen eerlijk beke d, dat mijn verzet tegen zijn gaan naar Leiden dom en kort zichtig was, want dat Amsterdam, iij de ge geven omstandigheden, toch geen baat zou hebben gebrac.it. Sindsdien spreken we daar over niet meer. En «oor het overige wacht ik af. Er valt niet te forceeren. Hij ver keert in een heftigen tweestrijd, dat is klaar. God geve, dat hij tot een helder inziciht komt." ,.ln elk geval hen ik ai zeer verheugd, dat het tusschen jullie in orde is," zei do Lena. Jullie moeten maar zooveel mogelijk met elkaar omgaan." ,,'t Duurt niet lang meer." „Waarom niet? Word je overgepaaitst?" „Over enkele maanden wordt Dot s com pagnie afgelost. Hij gaat naar Zuid-Beveland of Walcheren. Dat is vast. Wat er met mijn bataljon gebeurt staat nog niet vast. Ver moedelijk gaan wij naar Brabant, 't Is in eik geval wat dichterbij." Zij vlijde zich tegen zijn schouder. „Wanneer komt er focii een eind aan deze ellende. Frits?" „God alleen weet het, lieveling. We moeten alleen op Hem ons betrouwen stellen. Ais wij dat niet doen, is het leed heel niet te dragen." Hij greep den bijbel, om ais vroeger te eindigen. „Waarom heb je het niet gedaan, toen Dolf nog beneden was?" ,,'k Heb er aan gedacht, maar achtte het vanavond beter Jiet niet te doen. Morgen avond zal ik het hem vragen. Wenseht hij er niet bij te blijven ,dan kan hij altijd naar boven gaan." Frits las een troostpsalm. „Ik lees vaak in de psalmen," zei ie hij. „Het is treffend, zooals zij verkwikken.' Dan vouwde hij de handen, bad voo vrouw en kind, voor land en volk en voor Dolf. „Heere, schenk Gij hem het volle licht. Breek dat weerbarstige hart, dat zonder vrede is en dat U zoekt." Geloof je werkelijk, dat Dolf G"d zoekt?" vroeg Li na. „Hij maakt op mij die nindruk niet." .Oppervlakkig beschouwd, heb je gelijk. Maar ik hen er van overtuigd, dat hij zoe kende is. Ziin tegenwoordige staat bsvredigt hem niet. Dat heb ik bemerkt aan tal i an ultlriingen. ook al waren ze vaak bitter. We moeten a'wachten, Lena." Den \o genden morgen fietste Frits naar zijn ouden vriend Meulemans, die verbaasd was, hem te zien. „Alweer in het dorp? Of ben je wegge jaagd?" lachte hij, noodend: „Kom binnen man". (Wordt vervolgd). t' f

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2