L ORGAAN ui hoc sUjno vtnces ZATERDAG 28 OCTOBER 1933 48E JAARGANG N°. 4002 DE ALGEMEENE AANSLUITING GROENE KRUIS TE MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Larid- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws D00DELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Voornaamste Nieuws. MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 by vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. IN CRISISTIJD Vooral onze tijd vraagt meer om de daad dan om veel gepraat. En verschillende teekenen wijzen er op, dat dit besef in breede kringen groeiende is Met name het thans zittend kabinet blijkt steeds meer te zijn een ministerie van de daad. Natuurlijk zal er omtrent meer dan één te nemen maatregel verschil van gevoelen bestaan. Te meer daar die maatregelen voor velen zeer pijnlijk zijn. Maar nooit mag men uit 't oog verliezen, dat we als volk, gelijk heel do wereld, een buitengewoon zwaren tijd doormaken. Zoo er thans geen krasse maatregelen ge nomen werden dan zouden de omstandig heden binnen zeer korten tijd ongetwijfeld dwingen tot nóg krasser maatregelen. Dat wordt door velen blijkbaar uit 't ooe verloren. Verschillende regeeringsmaatregelen ziet men in sommige bladen besproken op een toon, die verbaasd doet vragen: zouden die schrijvers er dan heclemaal niets van weten, dat we een wereldcrisis doormaken? Intusschen blijkt de Regeering hiervan wèl te zijn doordrongen/En dies is zij rus teloos in de weer om al 't mogelijke te doen nog grooter rampen te keeren. Daartoe is moed noodig. En een diep besef van verantwoordelijkheid. Jacht naar populariteit is goedkoop, maar brengt geen wezenlijk resultaat Voert nog verder van den rechten weg. Dit zijn zaken, die we in 't algemeen wel weten en waarvan we de waarheid ook wel toestemmen. Maar toch is noodig, dat we deze dingen ons gedurig weer helder voor den geest stellen. Op 't politieke erf wordt den laatsten tijd zooveel lawaai gemaakt, dat 't voor ieder oppassen is den rechten weg niet ikwijt te raken. Steeds weer hebben we ons ernstig af te vragen wat eisch van 't beginsel is en niet minder wat' de buitengewone omstandig heden i» 't algemeen belang vorderen. Wie met aandacht de raadsverslagen in ons vorig nummer las, zal wel beseft heb ben voor hoeveel moeilijkheden onze ge meentebesturen staan. En met hoeveel meer zorgen heeft een landsregeering ,to kampen. We leven in crisistijd. Velen willen dit blijkbaar maar niet in zien. Laten w-e dankbaar zijn, dat ook in dezen tijd in hoogcre en lagere regeeringskringen kloeke mannen worden gevonden, die de moeilijkheden onder de oogen durven zien. En die hun beste krachten geven om on., volk dezen crisistijd door te helpen. Moge de Heere dat pogen met Zijn zegen bekronen. Ook door spoedig een beteren tijd te doen aanbreken. VERWILDERING DER ZEDEN Daarover is de laatste maanden heel wat geschreven. En 't mag tot -"ank stemmen, dat vele organisaties met kra utige argu mentatie op een spoedig ingrijpen der Over heid hebben aangedrongen. Vooral ook voor 't platteland staan hier zaken van hooge beteekenis op 't spel. In zonderheid voor die plaatsen en streken, die des zomers door talrijke vacantiegangers Worden bezocht. Ook dit jaar zijn er weer heel wat erger lijke tooneelen afgespeeld, die wij hier niet zullen schetsen, maar die roepen om een spoedig en krachtig optreden. Gelukkig is de stem van protest ook tot de hooge colleges doorgedrongen. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting lezen wij o.m.: „Vele leden waren van meening, dat strenger moet worden opgetreden tegen de verschijnselen, welke uiting zijn van de verwildering onzer zeden. Zoo werd gewezen op de excessen van het strand en badleven, op de verspreiding van on zedelijke lectuur, op het voorkomen van schandalen, bijv. ter gelegenheid van do Kaagweek, op het feit, dat men 's avonds langs de wegen steeds meer auto's kan aantreffen, waarin paren zich onbehoorlijk gedragen. Met betrekking tot de z.g. natuurba den, welke in den laatsten tijd allerwegen worden opgericht, vroegen sommige le den den minister, of deze niet van oor deel is, dat zulke inrichtingen, vooral op het platteland, gevaren voor de open bare zedelijkheid meebrengen. Ook werden strenger maatregelen ge vraagd tegen de propaganda voor het toepassen van neo-malthusiaansche mid delen. Van verschillende zijden werden maat regelen gevraagd om het weerzinwek kend euvel te bestrijden, dat buitenland- sche vrouwen door het aangaan van schijnhuwelijken, met Nederlandsche mannen bereiken, dat zij haar „beroep" in Nederland veilig kunnen uitoefenen zonder aan uitwijzing bloot te staan". 't Zal ongetwijfeld in breede kringel, met instemming zijn vernomen, rlat Minis; ter Van Schaik aan de z.g n. kansspelen paal en perk wenscht to stellen. Maar ook hier ligt een terrein, dat zijn ernstige aandacht vraagt. Met vertrouwen wachten wij de maatre gelen af, die ongetwijfeld zullen worden ge nomen om de verwildering der zeden tegen te gaan. NADERE TOELICHTING! De Stichting „De Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee" heeft een nadere toelichting gegeven op de tarieven en voorwaarden voor aansluiting aan de waterleiding en deze toelichting per circu laire ter kennis gebracht van de burgerij. Wij doen enkele grepen uit de „Nadere Toe lichting": „Daar de wenschelijkheid gebleken is om nog enkele nadere inlichtingen met betrekking tot de voorwaarden voor aansluiting en waterlevering te verstrekken, wordt de bevolking van Goeree en Overflakkee er mede in kennis gesteld, dat de toeslagen, vermeld in bovenbedoelde circulaire (de circulaire van Augustus 1933, Redactie) voor wat betreft een paard of rund en een vrachtauto, zoo mede de toeslag voor het hebben van een twee wielig rij- of voertuig daaronder begrepen be stelwagens en verhuiswagens nader vermeld in de Voorwaarden voor aansluiting en waterlevering, niet zullen zijn verschuldigd indien de betrokken verbruiker een bedrijf of nering uit oefent, waarvoor wat^rlevering uitsluitend over een watermeter geschiedt." Vervolgens wordt verwezen naar de publicatie in de couranten op het eiland van begin Juli 1933, waarin uiteengezet wordt, waarom de zoogenaam de welstandstarieven hooger zijn naar mate het aantal kamers van de door den verbrui ker bewoonde woning grooter is en tevens, waar om andere tarieven onbillijker zijn dan andere regelingen. „Aan logementen, koffiehuizen, slagerijen, bak kerijen, veehouderijen, tuinderijen zal alleen maar water geleverd worden over een watermeter. Be doelde neringdoenden betalen het normale kamer- tarief, waarvoor zij recht hebben op een bepaalde hoeveelheid water. Deze hoeveelheid is bijvoor beeld voor de vierkamerwoningen per {a-Jr 45 M3 of 4500 emmers van 10 Liter, voor de vi fkamer- woningen 60 M3 per jaar of 6000 emmers van 10 Liter. Overschrijdt men echter deze hoeveelheid, dan moet het oververbruik met twintig cent per M5 worden bijbetaald. Een veehouder kan dus zijn vee met leidingwater drenken, zonder dat hij daarvoor extra behoeft te betalen, mits hij, wanneer hij een tarief betaalt voor een vijfkaraer- woning in totaal niet meer water verbruikt dan 60 M3 per jaar, onverschillig waarvoor hij het water gebruikt heeft. Wordt de hoeveelheid van 60 M3 overschreden dan wordt voor eiken M3 twintig cent bijbetaald. Voor den watermeter is een dergelijke vérbrui. ker een huur verschuldigd van dertig a veertig cent per maand, welke huur echter niet ln reke ning wordt gebracht wanneer het waterverbruik beneden de toegestane hoeveelheid blijft." Het bestuur wijst er nogmaals op, dat alle wonin gen, waarvoor aansluiting vóór de in b e - drijfstelling der waterleiding wordt aange vraagd, zonder kosten voor den verbruiker aan de hoofdbuisleiding zullen worden aangesloten." De verbindingsleidingen met het hoofdbuizen net zal voor die woningen voor rekening van de stichting worden gelegd en wel tot één Meter binnen de woning. De plaats waar de leiding de woning binnen komt zal in overleg met den bewoner worden be paald. Als regel zal dit zijn ter plaatse van een kel der of kelderkast." „Indien men nu overweegt, dat de kosten van een 10 Meter lange leiding met verbinding aan het hoofdbuizennet en meterput f 50 bedragen, van een 20 Meter lange leiding f 75, en van een 30 Meter lange leiding f 100, dan zal iedereen be grijpen, dat de bewoners in hun eigen voordeel handelen, indien zij zich onmiddellijk voor aan sluiting opgeven. Immers laten zij den termijn (1 November 1933) verloopen en sluiten zij eerst la ter aan, dan verbeuren zij niet alleen de gunst van gratis aansluiting, maar bovendien van de gratis binnenleiding met meter- of kraanput en tapkraan, waarvan de kosten op f 15 a f 20 kunnen worden gesteld en zullen zij de Volle kosten van een en ander moeten betalen. Het stichtingsbestuur is er dan ook van over tuigd, dat de geheele bevolking zich aanstonds als waterverbruiker zal opgeven." „Als gevolg van de huidige omstandigheden zullen de aanlegkosten- van de waterle'.ding b e - langrijk lager zijn dan het bedrag, waarop deze oorspronkelijk waren begroot. Verder zullen dank zij de medewerking van t Provinciaal Bestuur de voor den bouw benoodig- de gelden tegen een zeer lagen meterstand worden beschikbaar gesteld. Indien nu de geheele bevol king onmiddellijk aansluit en de exploitatie van de waterleiding dus al van den beginne af slui tend zal kunnen zijn, dan is het geenszms onmo gelijk, dat binnen enkele jaren de tarieven zullen kunnen worden verlaagd. Daartoe is echter alge- me ene aansluiting vanaf het eerste begin absoluut noodzakelijk. JAARVERGADERING MIDDELHARNIS Donderdagavond vergaderde de Vereeniging het Groene Kruis, af deeling Middelhainis en Sommelsdijk, in hotel Meyer. De Voorzitter, burgemeester L. J. den Hol lander, opent de jaarvergadering en heet alle aan wezigen hartelijk welkom. De secretaris, de heer V a n E s brengt daarna verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar. In het bestuur is geen verandering gekomen. De functies werden door dezelfde personen waargeno men als vorig jaar. Er werden gehouden: 1 leden vergadering, 4 bestuursvergaderingen en verder nog eenige besprekingen. Het ledental van het Groene Kruis bedroeg op 31 December 1932: 1316. Er zijn 52 nieuwe leden bijgekomen,, bedankt, .ver trokken of overleden 40. Alzoo een toename van 12 leden. Er werd een tweede herhalingscursus gehouden in Eerste Hulp bij Ongelukken. Deelname 9 man nelijke en 6 vrouwelijke personen, totaal 15. Allen hebben tot het einde den cursus gevolgd. De cursus werd gratis geleid door dokter Arends in een der lokalen der R. H. B. S. te Middelharnis, die door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met volle medewerking van den directeur, dr. van der Pol, afgestaan werd aan het bestuur der vereeniging „Het Groene Kruis", waarvoor de vereeniging bovengenoemde heeren zeer erkentelijk is. Op 6 April 1932 werd door de vorengenoemde personen examen gedaan in Eerste Hulp bij ongelukken. Het examen werd afgenomen door den docent Dr. Arends en den examinator Dr. H. E. Rosbergen te Brielle. Allen slaagden op één na. Van den ziekentransportdienst der Zuid-Holl. Vereeniging „Het Groene Kruis" werd eenige malen gebruik gemaakt, eveneens van den ont- smettingsdienst. De fimmabloemcollectie is weder om evenals vorige jaren gehouden in beide ge meenten met een bruto opbrengst van 127.33. De jonge dames die gecollecteerd hebben zeggen wij hartelijk dank. Wanneer men de tijdsomstandig heden in aanmerking neemt is de stand der finan- tiën van de vereeniging gunstig te noemen. Door vermindering van subsidies kan dit van de Wijk verpleging- belaas niet' gezegd worden, wat straks bi] de rekening en verantwoording van den pen ningmeester wel duidelijk zal worden. Toch willen wij in het verslag nog melding maken van de ge noten subsidie voor de tuberculose-bestrijaing van Rijk en Provincie gespecificeerd als volgt: Rijkssubsidie voor Huisbezoek 480.—, voor prophylax en verpleging 79.—. Van het Provin ciaal Bestuur van Zuid-Holland voor onderhoud van ligtenten 63.37, van dc Prov. Zuid-Holland voor Vereeniging tot bestrijding der tuberculose wegens 47 onder toezicht staande gezinnen 226 wegens verpleging van 2 patiënten 20.50, van 2 kinderen 33.84, tonaal f 902.71. Er werden 3 patiënten uitgezonden, 4 gezinnen kregen huurtoeslag en 3 gezinnen versterkende middelen. Verder kregen nog eenige patiënten reis geld voor onderzoeK raar het consultatiebureau te Rotterdam, terwijl bij andere patiënten de woning werd verbeterd. In de 'igten ten werden 13 patiënten verpleegd. Hoewel de vereeniging over 9 ligtenten beschikt was de aan vraag van patiënten grooter dan er ligtenten be schikbaar waren, zoodat wij aan de Zuid-Holland- sche Vereeniging „Het Groene Kruis" ligtenten in bruikleen aangevraagd en verkregen hebben, welke ook door de patiënten van onze vereeniging in gebruik genomen zijn. Op 1 Januari 1932 waren 41 gezinnen met 47 patiënten onder toezicht van de vereeniging. Nieuw ingeschreven in 1932: 9 gezinnen met 10 patiënten. Afgeschreven in 1932: 12 gezinnen met 15 patiën ten .Onder toezicht op 31 Dec. 1932 38 gezinnen met 42 patiënten. Verplegingsartikelen werden uit geleend 592 stuks. Terug ontvangen 571 stuks. Bij de leden in gebruik op 31 Dec. 298 stuks. Aange schaft werden 51 stuks verplegingsartikelen. Door den heer J. C. Snouck, directeur van het Instituut voor lichamelijke opvoeding te Amers foort, werd een voordracht gehouden met licht beelden over het onderwerp: Verkeerde en betere begrippen over lichamelijke opvoeding en de prac- tische toepassing daarvan in het belang der volks gezondheid. Voor het vele goede werk dat de vereeniging voor de patiënten doet is door iemand, die onbe kend wenscht te blijven uit dankbaarheid een gift binnengekomen van 10.—, die door het bestuur dankbaar aanvaard is. Mocht in het belang der vereeniging en in het bijzonder voor do lijdende menschheid deze daad navolging hebben. Door de vereeniging van de Wijkverpleging werden gehouden 1 ledenvergadering en 1 be stuursvergadering. Het ledental van de Wijkverple ging bedroeg op 31 December 1932 1985. Er zijn 50 nieuwe leden bijgekomen, bedankt, ver trokken of overleden 70 leden. Alzoo een achter uitgang van 29 leden. In de vacanties en ziektetljd van Zuster Brink man werd de wijk overgenomen door plaatsver vangsters. Door de zusters werden de navolgende ziekenbezoeken afgelegd: In de maand Januari 586: in Februari 540; in Maart 721; in April 639; in Mei 370; in Juni 426; in Juli 451; in Augustus 315; in September 374; in October 75; in Novem ber 445; in December 452. Totaal 5685 bezoeken. Voor de tuberculose-bestrijding in de maand Januari 73; Februari 59; Maart 51; April 49; Mei 58; Juni 41; Juli 53; Augustus 81; September 72; October 75; November 78; December 71. Totaal 661 huis- en ziekenbezoeken. Door de zuster zijn 6 patiënten naar Rotterdam gebracht. Tenslotte betuigt de secretaris namens de ver eeniging hartelijk dank aan zuster Brinkmên voor de opoffering en toewijding waarmee ze weer evenals vorige jaren haar taak heeft vervuld. De heer Vermeer brengt namens de kas- commissie verslag uit en deelt o.a. mede, dat de gemeente Sommelsdijk haar subsidie, wanneer er een batig saldo is, niet meer zal geven. De kas was in orde bevonden. De Voorzitter zal trachten de subsidie ge handhaafd te krijgen, aangezien er een nadeelig saldo is. De penningmeester, Dr. Arends, brengt finan- ONZE PRINSES ALS BRUIDSMEISJE Ronderdaq werd het huwelijk voltrokken tusschen freule E. v. Hardenbroek v. Harden broek en Mr. Ridder van Rappard, waarbij Prinses Juliana (midden) als bmidsmeisje fungeerde. tiecl verslag uit. De uitga\en hebben bedragen f 1530.76, de inkomsten f 1906,82, zoodat er een batig saldo is van f 375.86, De kosten voor de tuberculosebestrijding heb ben f 2033.84 bedragen, de baten voor dit werk hebben f 1716.99 bedragen, zoodat hiervoor een nadeelig saldo van f 316.85 genoteerd moet wor den, welk nadeelig saldo door de vereeniging het Groene Kruis bijgepast wordt. De heer vraagt of het Rijk zijn subsidie niet vermindert? De Voorzitter deelt mede, dat een schrij- c-i van het Ministerie van Soc. Zaken is ont vangen, waarin de Minister aandringt op de uiter ste zuinigheid bij de tb.c.-b^strijding. De voorzitter stelt voor het financieel be leid goed te keuren en de penningmeester te dé- chargeeren onder dankzegging. In de commissie tot het nazien van de boeken worden de heeren van Eek en C. Knape van Som melsdijk benoemd. De heer van Es wordt afgevaardigd naar de alg. vergadering, welke te Rotterdam gehouden zal worden. Bij de rondvraag stelt de heer Slik de vraag, om welke redenen op de woning van van Antwer pen te Sommelsdijk geen koepel geplaatst is. Dl voorzitter antwoordt, dat alleen op wo ningen, waarin zich tuberculose voordoet een koepel geplaatst wordt. Eén geval is er geweest, waarbij dit niet het geval was. Dit berust echter op een vergissing. De heer van Eek acht het misschien wel mogelijk, dat de eigenaars bijdragen in de kosten van het plaatsen van koepels op de woningen. De voorzitter; Deze kwestie heeft onze aandacht. De heer Slik is niet tevreden gesteld. Spr. vraagt of op grond van art. I van de statuten voldoende gedaan is. Of er wel voldoende midde len toegepast zijn in dit gevaJ. De voorzitter wijst erop, dat het plaatsen van een koepel 50.kost. Wanneer er dus maar 5 gevallen zijn, dan kost dit de vereeniging reeds 500.— wanneer de eigenaars niet in de kosten bijdragen. Wij zijn gebonden aan onze fi- nantiën. Wanneer een eigenaar een koepel op zijn huis krijgt dan stijgt zijn pand in waarde. Het is billijk, dat hij er ook aan betaalt. Dr. A re n d s merkt op, dat wanneer voor alle ziektegevallen een koepel moest worden gebracht, de vraag rijst: waar moeten we dan ophouden met koepels bouwen, willen we niet niet onze finantiën vast loopen. We kunnen niet aan elk verzoek voldoen. De heer Slik: De gemeenten geven toch sub sidie. Dr. Arends: Neen, niet voor den bouw van koepels. De voorzitter: Alleen in gevallen van tu berculose en indien het noodig is worden koepels geplaatst. De heer Slik is tevreden gesteld. Vervolgens worden de zaken van de wijkver pleging behandeld. De heer Vermeer brengt namens de com missie tot het nazien van de boeken verslag uit. De rekening is in orde bevonden. De penningmeester, de heer Slis, brengt het financieel verslag uit. De inkomsten hebben bedragen 4787.05, de uitgaven 3103.15, zoodat een batig saldo van 683.91 overblijft. De heer Knape wijst er op. dat de invalidi- teits-zegels voor vrouwen nooit hooger zijn dan 50 cent, zoodat voor zuster Brinkman teveel is betaald. De heer Slis deelt mede, dat hij steeds zegels van 60 ets. heeft moeten betalen. Spr. wil gaarne nader hierover inlichtingen vragen. Een der leden vraagt of er niet teveel geld in voorschot staat. De heer Slis antwoordt ,dat de pachten van het Armbestuur e.a. langzaam kunnen komen. De voorzitter zegt, dat ook nog contributie betaald moeten worden. Er is echter nog geen gebrek aan kasgeld. Het financieel verslag wordt daarna goedge keurd. De voorzitter zegt den penningmeester dank voor zijn beleid, daarna de heer Slis wordt gedéchargeerd. Van de gelegenheid tot rondvraag maakt nie mand gebruik. VERBOUW AARDAPPELEN 1934 EN LIDMAATSCHAP DER AARDAPPEL ORGANISATIE Do Gewestelijke Aardappelorgar.isatie in Noord- en Zuid-Holland, heeft per circulai re aan de di-strictsbesturen in Noord- en Zuid-Holland medegedeeld, dat alleen nog tot 1 November a.s. toetreding als lid mo gelijk zal zijn. Alleen zij, die over eigen verbouwde voorraden aardappelen beschik ken, mogen nog worden aangenomen. Deze stopzetting der toetreding houdt verband met de mogelijkheid, dat de verplichte be perking van de aardappelteelt, welke in overweging is, in 1931 tot stand zal komen. Een scherpe scheiding tusschen leden der G.A.O. on niet-leden is hierbij wensche- lijk en noodzakelijk, daar de eerste uit den aard dor zaak, wegens hun bewijs aan ver bouw en grootte der productie en wegens medewerking aan de steunregeling 1933, het meeste recht hebben op verhouw ln 1934. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING VOOR DE LANDARBEIDERS De hoofdbesturen van de drie landarbei dersbonden hebben den Minister van Socia le Zaken verzocht met ingang van 1 Dec. a.s., wanneer de worklooze leden hun regle mentaire uitkeeringen uit do werklozen kassen kunnen trekken, te bepalen: le. dat aan die werkloozo leden tijdens de uitkee- ringsweken een zoodanigen bijslag op de uitkeering uit de werkloozenkassen wordt verstrekt, dat zij ten minste het bedrag ontvangen, dat volgens de steunregelingen of een eventueele uitvriessteunregcling voor de tegen werkloosheid verzekerden is vast gesteld; 2c. dat de verzekerden tijdens de in de kasreglementen voorgeschreven wacht- dagen mogen blijven werken in de werk verschaffing of uitkeering mogen ontvan gen volgens steunregeling resp. uitvries- rcgeling. Do landarheidersbonden hebben verder den minister verzocht hun vertegenwooi- digers te willen ontvangen, om de verzoe ken nog nader toe te mogen lichten. Te Haarlem is een 3'^-jarig kind in de Haarlemmerliedestraat door een voor een ander voertuig uitwijkenden auto van den gemeentereinigingsdienst overreden en ge dood. Te Maarheeze (N.-Br.) werd de 60- jarige M. v d. W., die op een weg fietste, door een auto gegrepen De man werd tegen den grond geslingerd en liep ernstige inwen dige kneuz'ngen op. Hij is kort na het onge luk overleden. Gisteravond omstreeks elf uur werd tus schen Dieren en Brummen de 25-jarige W- B. uit Brummen achterop gereden door een auto, bestuurd door den aannemer Rood ui. Deventer B. werd zoodanig gewond, dat hij korten later overleed. doodelijk motorongeluk. Te Nijmegen raakte de motorist Van Eldik bij huize Heyendaal de macht over zijn stuur kwijt. Hij reed eerst een fietser aan, om ver volgens met zijn motorrijwiel over den Kop te slaan. De man kreeg zulke ernstige wonden, dat hij aan de gvolgen is gestorven. HET AANTAL RADIOLUISTERAARS. In ons land bedroeg op 1 Oct. j.l. het aantal aangegeven radio-ontvanginrichtin- gen 316.956. Het aantal aangeslotenen aan radiodistri- butiecentrales bedroeg 297,041, hetgeen in totaal neerkomt op 74 luisteraars per ïOOU inwoners. DRAISMA-VANVALKEMBURG'S (Biz. 1) Nadere toelichting tarieven en voorwaarden Drinkwaterleiding. Jaarverslag Groene Kruis te Middelharnis-Scnu melsdijk. Vergadering Gemeenteraad Dirksland, (Blz. 5) Het kabinet-Daladier gevallen. Sarraut kabinets* formateur. Spoorwegongeluk in Frankrijk; 30 dooden, 32 gewonden. De Ontwapeningsconferentie verdaagd. „MAAS"-NYMPHEN. STORING. Juist toen ik me vaardig maakte Voor het schrijven van een lied Plofte )ut electrisch licht uit (En in 't donker gaat het niet). Ook de radio zweeg plots'ling 't Werd dus stille duisternis En zoo kregen we een toestand Waar m'n vrouw verzot op is: „Kedme rust en lekk're warmte" Want dc kachel bleef intact Bijna had ik al m'n potlood En de blocnoot ingepakt Toen ik me opeens bewust werd Dat die onverwachte Bof Me toch wonderwel van pas kwam Als onmisb're „nymphen"-stof Vooraf ging ik controleeren Of geen stop 't begeven had Bij de onvermoeide doorlaat Van een kwantum kilowatt. Toen me bleek dat deze storing Niet bij mij haar oorzaak vond Keek ik zoo eens door de ramen 't Rustig dorpje even rond. En dat was, precies als eertijds, Star in duisternis gehuld En je liep, aan een lantaarnpaal, Net als vroeger, je een bult. Toen beseft' ik 't groote voordeel Dat ,,'t electrisch" Flakkee biedt Bij een licht van één-kaars-sterktc Schreef ik toen dit Nymphenlied. En dat lichtje sprong en danste, 't Werd fantastisch om me heen 'k Dacht aan lang vervlogen tijden Toen d' Argenta nog niet scheen. Aan de kaars en de profijter Aan de petroleumlamp Die zoo heerlijk vet kon walmen Voor de huisvrouw vaak een ramp. Ondanks crisis en malaise Tegenspoed en narigheid Kregen we de zegeningen Van de elcctriciteit. Die we, voor geen geld meer missen Het gemak gewent zoo gauw Daarom blijven ivij, flakkeenaars, Gaarne onze E.M.G.O. trouw. (Nadruk verboden.) HAKATE. rare chineezen. Men meldt ons uit Hoofddorp: Een pindaman vervoegde zich Maandag by mej. O. aan den Nieuwen Meerdijk om een pull-over te verkoopen. Mej. O. bekeek een der pull-overs die haar het mooist toescheen met een critisch oog en ontdekte er een gaatje :ii. Zij wilde hem natuurlijk niet hebben en gaf hem aan den Chinees terug. Maar de Chinees wilde de pull-over niet terug nemen en even min het erf afgaan. Buren schoten te hulp en de Chinees nam de wijk met achterlating van zijn koffertje.. Hiermede was de historie nog niet afgeloo pen. De Chinees zon op wraak en de wraak kwam. Want 's middags kwam hij terug met een kameraad, ook een Chinees. Zij vergisten zich echter in de deur en wilden nu met hun tweeën de woning van mej. S. binnendringen, ofschoon deze er niets mee te maken had. Deze richtte als verweer de waterslang op de twee Chineezen, maar ze gaven daar niets om, sprongen op mej. S. toe, grepen haar bij de haren en eischten geld, wat de juffrouw, om de twee Mongolen wat milder te stemmen, maar gaf. Maar de Chineezen kregen ook hun deel, want juist kwam de zoon van mej. S. thuis, die de Chineezen op gevoelige wijze heeft afgedroogd.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1