ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN vtnces BINNENLAND. BUITENLAND. Drinkwaterleidina Goeree en Overflakkee WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 48E JAARGANG N° 4001 HET FINANCIEEL BEHEER DER C .MEENTEN een sterke breidel noodig het proces-van der lubbe aardenburg verlaagt de belasting opwekking om zich vrijwillig aan te sluiten De adviseur antwoordt het Comité van Actie geen openbare actie tegen het regeeringsbeleid de steunverlagingen Voornaamste Nieuws* MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZA1ERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. KRACHTIGER OPTREDEN Als antwoord op de vragen van den heer Vliegen in verband met het toepassen in Nederlandsch-Indië van aan do zg. exorbi tante rechten ontleende bevoegdheden tegen over leiders van de nationale volksbeweging in ons Insnlinde, heeft minister Colijn mededeeling gedaan van de nota der Indi sche regeering over deze materie. Wie van dit lijvig stuk met aandacht kennis neemt, zal zich zeker niet verbazen dat nu krachtig zal worden ingegrepen, maar wel, dat zulks n u p a s geschieden zal. Er is op ernstige wijze gewaarschuwd, telkens weer, maar met als eenig gevolg, dat de revolutionaire actie op nog brutaler wijze werd gevoerd. „Te meer werd krachtig optreden thans poodzake.ijk geoordeeld zoo wordt o.m. in de nota medegedeeld nu de op nage noeg ieder gebied heerschendo malaise en de gevolgen der versobering van openbare huishoudingen een voor revolutionaire pro pagandisten gunstige gelegenheid openen, om door voorspiegeling van een aanmerk e lijk betere toekomst na bevrijding van het bestaand gezag dat in min of meer be dekte leimen als de oorzaak van do on gunst der tijden wordt voorgesteld de breede massa der bevolking voor hun denk heelden en oogmerken te winnen. Van deze gelegenheid is door de leiders dier vereenigingen op bedenkelijke wijze en met groote voortvarendheid gebruik ge maakt. Een ononderbroken voortzetting en snelle propaganda kenmerkten hun activi teit. Deze had een uitgesproken opruiend karakter. Zij was gericht op het aankwee- Uen van ten verzetgeest en, door toespitsing van allo tegenstellingen in da samenleving, van een onverzoenlijke vijandschap jegens het Nederlandsch gezag en zijn organen Mobilisatie van do volksmassa en revolu tionaire massabeweging vormde het uitge sproken doel der actie. De sfeer van onrust en spanning, welke ten gevolge van een en ander wel moest ontstaan, breidde zich hoe langer hoe ver der uit.'' Het besluit der Indische Regeering zal on- gctwijfold in breede kringen met ingenomen heid worden begroet. En onwillekeurig vraagt men zich al of ook in het moederland niet veel eerder met kracht tegen dergelijke revolutionaire ele menten moest zijn opgetreden. Onlangs deelden wij eenige staaltjes mede hoe hier bij de laatste verkiezingen per strooibiljet voor zekere partij werd propa ganda gemaakt. Vooraanstaande regeerings- personen werden op de meest liederlijke wijze belasterd en in hun goeden naam aan gerand. De agenten van Rusland en hun politieke neven meenen maar al te vaak alles te mogen doen. 't Wordt waarlijk hoog tijd, dat aan hun verderfelijken invloed paal en perk wordt gesteld. Ook hier geldt: heter laat, dan nooit. misten vond. Het vermoeden, dat zij het slachtoffer zijn geworden van een gevecht met smokkelaars, is bevestigd. Een 25-jari- ge Italiaan, Gufler, die in bet ziekenhuis te Innsbruck is opgenomen met een schot wond door de longen, heeft bekend bij den moord betrokken te zijn geweest met nog een ander, zekeren Hofer. De kommiezen hadden hen gearresteerd en geboeid in de schuilhut opgesloten, doch zij waren erin geslaagd zich te bevrijden en de drie be ambten te overmeesteren. Bij de worsteling had Gufler het schot door de long opgeloo pen. Zijn kameraad Hofer had daarop de drie kommiezen doodgeschoten en de hut in brand gestoken, ten einde de sporen van zijn misdaad uit te wisschen. Vervolgens had Hofer hem over de Oostenrijksche grens gebracht. DE NOBELPRIJS VOOR MEDICIJNEN Toegekend aan den Amerikaanschen zoöloog Thomas Hunt Morgan Naar uit Stockholm wordt gemeld, heeft het Collegium van het Carolinische instituut van de Zweedsche Academie den Nobelprijs 1933 voor medicijnen toegekend aan prof. Thomas Hunt Morgan van het Californiische instituut voor Techiülogie te Pasadena wegens zijn ont dekkingen inzake de functies der chromoso men ten opzichte van de erfelijkheid. Th. H. Morgan is 67 jaar oud en werd ge boren in Kentucky. Zijn chromosoom-theorie werd algemeen aanvaard. Van zjjn werken worden genoemd: The Development of the Frog's Egg, 1897; Regeneration 1901; Evolu tion and Adaptation 1903; Experimental Zoo logy 1907; Heredity and Sex 1913; Mechanism of Mendelian Heredity 1915; Critique of the Theorie of Evolution 1916; The theory of the Gene 1926. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft betreffende het financieele toezicht op de gemeenten dato 18 October een schrijven tot Ged. Staten in de onderscheiden provin cies gericht. De Minister merkt daarin o. a. op, dat do ernstige tijdsomstandigheden bijzondere HET GETUIGENVERHOOR NOG LANG NIET BEËINDIGD BERLIJN, 23 October. Het Rijksdagbrand proces is nu reeds langer dan een maand aan den gang en het getuigenverhoor ls nog lang niet beëindigd. Het is zelfs niet waarschijnlijk dat men met de zittingen te Berlijn deze week zal gereed komen. Ge tuigen zijn vandaag niet gedaagd. Heden zullen vooral deskundigen aan het woord komen. Dr. Bünger deelt mede, dat deskundi gen zullen worden gehoord over de vraag of v. d. Lubbe alleen de branden kan heb ben aangelegd. De eerste deskundige, Prof. Josse, ver klaart, dat in het Rijksdaggebouw drie brandhaarden waren te onderscheiden-: in het restaurant, in het sousterrein bij de zittingszaal en in de, groote zaal zelf. Vooral het verloop van den -brand in de zittingszaal heeft groote belangstelling ge wekt, omdat de brand daar zeer snel is geschied - in pl.m. 10 minuten. Dit heeft het vermoeden gewekt, dat de ventilatie daartoe heeft bijgedragen. Prof. Josse komt tot de conclusie, dat de ventilatie tijdens den brand echter niet heeft gewerkt. Er blijft slechts één mogelijkheid over: in de zittingszaal moeten gemakkelijk brandbare stoffen in groote hoeveelheid aanwezig zijn geweest, behalve de vuurmakers, DRIE ITALIAANSCHE GRENSSOLDATEN DOODGESCHOTEN. Uit Milaan; Toen drie Italiaansche grens soldaten, die drie dagen grenspatrouille hadden gehad, niet na het verstrijken van hun patrouilledienst in de kazerne terug- keerden, werd 'n patrouille uitgezonden, die op 300Q meiter. hoogte de lijken van de ver- MINISTER DE WILDE waakzaamheid ten aanzien van de finan ciën van alle publieke lichamen tot onaf wijsbare noodzakelijkheid maken. In 't bij zonder geldt dit wel voor de financiën der gemeenten, die te zamen een zeer belang rijk deel der publieke financiën vormen. Verschillende gemeentebesturen schijnen wan den ernst van het tijdsgewricht nog steeds niet doordrongen te zijn en voeren een financieel beleid, waaraan de aangege ven beginselen niet ten grondslag liggen. Een sterke breidel is hier noodig, wil niet het Rijk in zijn onderdeelen ondermijnd worden. Waardeerende het belangrijk werk door verschillende colleges van Ged. Staten in het belang wan het gezondhouden van de financiën der gemeenten verricht, merkt de Minister op, dat het hem verkeerd lijkt het heil te willen zoeken in een centralisatie van het scherpere toezicht, dat thans ver- eischt wordt naast wat reeds door Ged. Staten van oudsher geschiedt. Met ernst vraagt de Minister Ged. Staten hun volle kracht ten deze in te zetten in het belang der gemeenten in hun gewest en van het heele land. In de Raadsvergadering te Aardenburg werd besloten de opcenten der personeele belasting van 20 op 10 te brengen. De be- grooting kon daarbij ruimschoots sluitend gemaakt worden. Wel eun unicum In om. land. Een en ander is een gevolg van de vooi- deelen, welke de gemeente thans geniet door de in 1932 gesloten overeenkomst, met een Belgische firma betreffende gasleve- rantic. In de gehouden Bestuursvergadering van de Stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee is besloten niet in te gaan op de voorstellen van het Comité van Actie, welke onuitvoerbaar zijn geacht. Besloten werd een circulaire aan de bevolking to richten, waarin gewezen wordt op de onjuistheid van de bewering, dat er een termijn van vijf jaren gesteld zou zijn voor tot verplichte aansluiting overgegaan kan worden. Dit is absoluut onjuist. In het protocol van de Stichting van do Drinkwa terleiding hebben alle gemeenten do verpiieb ting op zich genomen om de bouwverorde ning in dier voege te wijzigen, dat allo hui zen verplicht zijn aan te sluiten op do wa terleiding. Uitzonderingsbepalingen zijn er niet ge maakt en alleen om die reden hebben Ged. Staten geld geleend voor de Stichting van de Waterleiding. De gemeenten hebben door do aanvaarding van de gezamenlijke over eenkomst op zich genomen de renten en al- lossingen voor deze leening te betalen. Aan gezien elk jaar f 100.000 aan renten en af lossingen opgebracht moeten worden, zou een uitstel van vijf jaren een opeenhooping van schuld veroorzaken van f 500 000, welke alleen door belastingverhooging gedelgd kan worden, of door verhooging der tarie ven. Het is dan ook in het belang van de ge heele bevolking om zoo snel mogelijk aan te sluiten. Het Bestuur dringt er dan ook sterk op aan, dat de burgers zich vrijwillig aanslui ten, want indien zulks niet het geval mocht zijn, zal onverwijld tot verplichte aanslui ting overgegaan moeten worden, terwijl dar. de faciliteiten, verbonden aan de vrijwillige aansluiting zullen vervallen en de aanslui ting geheel voor rekening van den betrok ken o komt. Het Bestuur wijst er verder op, dat zij, dio vanwege het DrinkwaterJeidingbedrij' vóór 1 November a.s., nog niet bezocht zijn en dus de persoonlijke toelichting op de ta riefregeling, vvelke door de technische staf van het bedrijf aan ieder burger gegeven wordt, nog niet ontvangen hebben, eerst dan verplicht zullen worden aan te sluiten, wanneer zij dat bezoek hebben gehad. Dat door het Bestuur niet ingegaan wordt op het bezwaarschrift van het Comité van Actie, lijkt ons verstandig, immers wij kun nen bij het lezen van het bezwaarschrift niet aan den indruk ontkomen en do pro motors van deze actie geven ons mede aan leiding, om tot deze gedachte te komen, dfu hier een bepaald groepsbelang aan 't woord is, nl. de beter-gesitueerden, zij, dio een groot huis bewonen. Wat zou echter het gevolg zijn, wanneer deze klasse verlaging van tarieven zou krijgen? Immers dit: dat de lage klassen, de arbeidersstand bijv. meer zou moeten betalen, want het geld moet toch ergens vandaan komen Men wil een meter-tarief, maar wie van de heeren van het Comité kan bewijzen, dat dit tarief billijker is dan het huidige, niet met algemeenheden maar aan de hand van cijfers? Wij gelooven niet, dat de Waterleiding in Wij ontvangen het volgende af schrift van een besluit van den Ministerraad De Raad van Ministers, over wegende, dat in deze woelige tijden de ambtelijke plicht medebrengt, dat de ambtenaar de Overheid in haar zware taak steune en haar geen moeilijkheden berokkene, noch in noch buiten de uitoefening zijner bediening, besluit: dat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie teyen de Overheid en haar beleid (w.g.) De Minister van Staat Voorzitter van den Raad van Ministers H. COLIJN EEN GELEIDELIJKE INVOERING? De conferentie van de wethouders van maatschappelijk hulpbetoon der vier groote steden heeft besloten aan de colleges van B. en W. voor te stellen zich te richten met een brief tot de regeering, waarin verzocht wordt de kortingen op de steunverleeningen aan werkloozen, die meer dan 2 bedra gen, geleidelijk, over eenige maanden ver deeld, in te voeren. De andere kortingen, die beneden die grens van 2 blijven, gaan dadelijk, met vagang van 1 November in. deze slechte tijden met gejuich door de be volking zal worden binnen gehaald. Een leder zal ons toestemmen, dat bij de lasten opgelegd vanwege het Rijk deze watergelden zeer ongelegen komen. Dit geldt echter niet voor een bepaalden groep van de bevolking, maar voor de geheele bevolking, niemand uitgesloten. We zijn allen genoodzaakt ons leven daarnaar in te richten. Dat echter ontwikkelde menschen als de onderteekenaars van 't Comité van Actie de bevolking aanraden; sluit u niet aam ligt ver buiten ons bevattingsvermogen. Deze heeren hebben geen oog gehad voor het al gemeen belang en te laat zullen zij bemer ken, dat zij zich als raadslieden hebben op geworpen in een materie, welke alleen door jarenlange ervaring en groote deskundig heid onder de knie kan worden verkregen. Wij vertrouwen op de adviseurs, welke de tarieven, zooals ze thans zijn vastgesteld gemaakt hebben voor de Stichting. Dat er gebreken kleven aan deze tariefregeling, wie zal bet kunnen ontkennen? Maar dit is ze ker, dat voor Flakkee gestreefd is naar de meeste billijke tarieven en dat deze tarieven beduidend veel lager zijn dan in andere plaatsen en streken van ons land. Nogmaals do lasten, welke do inbedrijf stelling van de Waterleiding voor de bevol king brengt, komen in dezen crisistijd on gelegen, maar ze moeten gedragen worden wil de ellende nog niet grooter worden. Ieder mensch, dat zicii in het gelukkige bezit van een verstand mag verheugen, zal dit inzien. Laat u daarom niet leiden doo1, ondeskundigen, dio geenerlci verantwoor ding dragen en u voor do onaangenamo er voor u nadeelige gevolgen van een verplich te aansluiting stellen. Sluit u vrijwillig aan! Wij zien geen en kele andere oplossing, welke op recht en billijkheid is gegrond! EEN CIRCULAIRE INZAKE DE AANSLUITINGEN Het bestuur van de Stichting „de Drink waterleiding Goeree en Overflakkee brengt het navolgendo ter kennis van hen, wier woningen niet verder dan 100 Meter vanaf de hoofdbuisleiding der waterleiding zijn gelegen: Door onzen adviseur is ons gerapporteerd, dat bij het bezoeken van hen, wier wonin gen voor aansluiting aan do Waterleiding in aanmerking komen, gebleken is, dat veelal wordt aangenomen, dat de verplich ting tot aansluiting eerst over vijf jaar zou ingaan. In verband daarmee vestigen wij er na drukkelijk de aandacht op, dat volgens de onder goedkeuring van Gedep. Staten der provincie tusschen de op het eiland gele gen gemeenten aangegane gemeenschappe lijke reg ling, elke gemeente zich verbonden beeft m de bouwverordening een bepaling op te nemen, volgens vvelke eigenaren van gebouwen, welke tot woning of werkplaats zijn bestemd, verplicht zijn, die perceelen aan de waterleiding aan te sluiten, indien de afstand va n Af de huisleiding niet meer dan 100 Meter bedraagt. Afgezien van de straf op overtreding bij de verordening vast gesteld, zal de gemeente, binnen wier gp- bied eenig perceel niet aan de Waterlei ding is aangesloten, het watertarief dat voor dit niet aangesloten perceel zou zijn ver schuldigd aan de kas der Waterleiding moeten afdragen. Op grond van vorenstaande bepaling ligt het voor de hand, dat alle gemeenten gp- noopt zullen zijn, aan de bepaling betref fende de verplichte aansluiting strikt de hand te houden, aangezien geen van de ge meenten zich de luxe permitteeren kan, om het verschuldigde watergeld voor de niet aangesloten woningen te betalen. Een tweede omstandigheid, die ons werd gerapporteerd, is deze, dat men veelal van gevoelen is, dat de termijn voor gratis aan leg van dienst- en binnenleidingen op 1 November a.s. zal worden verlengd. Daarbij wordt verwezen naar de E.M.G.O., die na enkele jaren faliciteiten is gaan verleenen, waarvan in de eerste jaren geen sprake was. Zoo worden thans gratis lichtpunten aangelegd en worden gedurende eenigen tijd gratis stroom verstrekt. Wij vestigen er uitdrukkelijk de aandacht op, dat een vergelijking tusschen de E.M.G.O. en het Waterleidingbedrijf ten deze niet opgaat. De aansluiting aan de E.M.G.O. is volkomen vrijwillig en de E.M.G.O. moet concur- reeren met gas en petroleum. De aanslui ting aan de Waterleiding daarentegen is, ge zien het groote hygiënische belang, verplich tendl Opdat de lasten voor de bewoners niet te groot worden, zijn de tarieven uiterst laag gesteld en worden bij aangifte vóór 1 November 1933 groote faciliteiten verleend. Zij, die de termijn van 1 November a.s. laten verloopen, zullen het aanstonds aan zichzelf hebben fe wijten, indien zij zich .voor aansluiting aan de waterleiding vrij belang rijke kosten moeten getroosten. Heropening van de gelegenheid tot gratis aansluiting en tot het verkrijgen van een gratis binnenleiding, is niet mogelijk, aan gezien volgens de door het Provinciaal Be stuur goed te keuren voorwaarden voor aansluiting en waterlevering, de kosten voor aansluiting na 1 November 1933 door de aangeslotenen zullen moeten betaald. Daar de voor den bouw der waterleiding benoodigde gelden door de Provincie aan de Stichting zijn verstrekt, mag wel als zeker worden aangenomen, dat het Provinciaal Bestuur nimmer na afloop van den bouw der Waterleiding nieuwe middelen zal toestaan voor het kosteloos aanbrengen van dienst- en binnenleidingen bij die ingezete nen, die den termijn van gratis aansluiting hebben laten verloopen. Alleen voorzoover men in enkele gemeen ten niet tijdig met liet ophalen der inteeken biljetten mocht gereed komen, zal de ter mijn voor gratis aansluiting zoovegj moge lijk v\ orden verlengd. Het Bestuur van de Stichting Drinkwater leiding Goeree en Overflakkee: I.. J. DEN HOLLANDER, VOORZITTER F. NIEBORG, Secretaris. ANTWOORD VAN DEN HEER GERBER AAN HET COMITé VAN ACTIE Utrecht, 21 October 1933 Mijnheer de Redacteur! In Uw blad van 21 October 1933 tref ik een uittreksel aan uit een brief, die door een Comité \an Actie tegen de waterleiding aan liet bestuur van de Stichting „De Drinkwa terleiding Goeree en Overflakkee is gerichl Naar mijn meening is het ten zeerste te betreuren, da ttnen gemeend heeft een actie te muoten voeren tegen een instelling, die u iet anders dan een weldaad voor de inge zetenen van liet eiland kan worden ge noemd. Door verschillende omstandigheden zijn de stichtingsko.-ten van de waterleiding pei mwoner goiekeirtl lager dan in andere «treken van ons land, zoodat de lasten, die de waterleiding op de bevolking zul leggen ook lager zullen ?ijn dan bij het meerendoel der bestaande groepswaterleidingen, niette genstaande voor 5300 van de 0300 aansluit- nure woningen niel alleen de aansluitlei zling, maar tevens de binnenleiding koste loos wordt aangelegd. Om d" nulerleiding voor het eiland Goe ree en Overflakkee te doen rendeeren be hoeft per aansluitbaar gezin gemiddeld f 1C.S1 t" yorden opgebracht f 105807 door 6293 gezinnen). Tien Gemeenten f 26.13, N.- Holla,nd I 20.00, Kilwaterleiding f 24.0-S Schouwan-Duiveland f 24.60, Tholen 18.55 Zuid-Beveland f 18.54, Westlandsche Water leiding f 21.63, Westelijk Noord-Brabant f 21.8*1). liet verblijdende gevolg hiervan is, dat de tarieven vooral die voor de arbeiders- er. kleine burgerwoningen zeer laag kon9en worden gpsteld en dat 46 pet. van de bevol king slechts van f 9 tot f 12 aan watergeld zal hebben te betalen, 28 pet. f 18 en 13 pet f 21 per jaar. Slechts de resteerende 13 pet betalen meer dan f 21 per jaar. Het hoogste tarief is f 4S per jaar, tenzii men een siertuin heeft grooter dan 100 M.2 of water gebruikt voor een had. een closet of wanneer men er een luxe auto op na houdt Het moet verder als een groote weldaad voor de bevolking werden aangemerkt, dat liet verbruikte water behalve dat voor be drijven niet zal worden gemeten, zoodat men zooveel water gebruiken mag als men noodig heeft Overal waar men noodgedwongen als ge volg van gebrek aan water dus om he' waterverbruik te remmen tot invoering van watermelers is moeten overgaan, betee- kende die maatregel een groot nadeel en oijgerief voor de bevolking, die niet zonder pit test bleef. Immers wanneer overal meters geplaatst worden moet meterhuur worden betaald (minimum f 3.60 per jaar), terw ijl extra-kos ten ontstaan voor het maandelijks doet) op nemen van de standen der watermeters. Voor Flakkee zou het invoeren van het metersysteem niet alleen op beperking vat" het waterverbruik komen te staan, maar bo vendien zou daarmede een kapitaal van f 100.000 gemoeid zijn, waarvan de rente en aflossing door de verbruikers in den vonn van meterhuur zou moeten worden opge bracht. Verder zou de exploitatie met enkele duizenden guldens voor loonen voor meter opnemers worden belast, kosten die even (hlz. 1) De Drinkwaterleiding. Regeeringsberiuit om geen openbare actie tegen regeeringsbeleid toe te laten, (blz. 2) Gemeenteraad van Melissant» Gemeenteraad van Den Bommel. Vergadering afd. Nieuwe Tonge van Het Groene Kruis. eens door de ingezetenen in den een of an-i deren vorm zouden moeten worden opge bracht. (De waterleiding mag geen winst maken, maar evenmin verlies lijden). Het stieten tan hbt Comité tan Actie komt nu uiteindelijk daarop neer, dat mert de lasten tan enkele beter-gesitueerden wit afschuiven op minder-gesitueerden. leder een zal het toch met mij neus zijn, dal eert bewoner van een huis van acht kamers, dio pi* bovendien nog een luxe-auto op na houdt, alsmede ecu hud en een closet t heter mis sen kan dun een arbeidersgezin met teel kinderen, dat een twee- of driekamerwo ning bewoont. De leden tan het Comité van Actie zullen, liever zien, dat dit arbeidersgezin, dat veel water noodig heelt, in zijn gebruik werd ge remd en bovendien nog f 3.60 meterhuur betaalt, dan dat zi] zelf f 7.20 voor een bad, f 0 voor een closet en f 7.20 voor pen luxe- auio betalenl Om de exploitatie sluitend te maken moet de waterleiding jaarlijks een zeker bedrag ontvangen, waaruit in de eerste plaats f 74.000 tooi- rente en aflossing en in do tweede plaats I 31.000 voor exploitatielasten- moeten tvorden bekostigd. Het bestuur der Stichting heeft er naai* gestreefd om deze kosten zoo billijk mogelijk over de bevolking te verdeelen. Gaat men nu de exploitatiekosten onnoo- dig verhoogen en dit is het geval wan neer men watermeters invoert en ver laagt men daartegenover de tarieven voor de beter-gesitueerden door hen vrij te stel len van de betaling van bijslagen, dan zal men hetgeen in eer aan exploitatiekosten vetschuldigd zal zijn en minder ontvan gen wordt, moeten verhalen op de kleine verbruikers, die daardoor niet alleen meer zullen h e h b e n te betalen, maar bo vendien nog zeer zuinig met het water zul len moeten omspringen, omdat elke M3 wa ter wordt li/rekend. Het Comité van Actie voert aan dat het watermeters wenscht om daardoor het wa terverbruik te bevorderen en de hy giënische toestanden op het eiland te verbe teren. Ieder weldenkend mensch zal moeten toe geven, dat het waterverbruik juist dqor het invoeren vrn watermeters wordt geremd en dat de hygiëne op liet eiland daarmede dus allerminst gebaat is. Waar het Comité een voorstelling van za ken geelt die volkomen met de werkelijkheid' in strijd is en waarvan alleen maar dé inge zetenen de dupe zouden worden, meende ik niet te mogen nalaten, de vinger op de al lergrofste onjuistheden te leggen. Bestrijding van de overige argumenten in den brief van het Comité lijkt mij overbodig, omdat hij gezette overweging menigeen zelf de onhoudbaarheid daarvan za! inzien; U dankzeggend voor de plaatsruimte, De adviseur van de. Stichting „Da Drinkwaterleiding Goeree en Over- flakkea'' C. GERBER. DE GEHEIME DISTILLEERDERIJ TE NAALDWIJK Vorige week hebben een groot aantal be lastingambtenaren en politie in vijf var- schillende geme-e.-ten in het Westland en te Maassluis invallen gedaan in verband met vermoedens betreffende clandestien vervaar digen en verkoopen van jenever Aan den Maasdijk te Naaldwijk werd op het erf van zekeren .7. v. d. M. een complete installatie onder den grond aangetroffen. Men ziet hier hef luik dat den toegang afsloot voor de onderaardsehe inrichting voor het vervaardigen van gedistilleerd in den tuin van verdachte. De koelketel, die men op de foto ziet was in den grond gegraven. Rechts de schuur waarin de ienever gestookt werd. De ijzeren platen rond den tuin moesten ongewenschte belangstelling afweren,

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1