ORGAAN llllISP signo vinces it BUITENLAND. BINNENLAND. ZATERDAG 21 OCTOBER 1933 I 48E JAARGANG N°. 4000 DE RIJKSMIDDELEN OVER SEPTEMBER Voornaamste Nieuws. MAAS EN ELDEBODE Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 b\j vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. GELOOF EN WETENSCHAP Bij de viering van het tweede lustrum der R.K. Universiteit te Nijmegen hield mi nister Merchant een zeer merkwaardige .rede, waarover het laatste woord nog wel niet gesproken zal zijn. De minister sprak o.m. de volgende woor den: „De regeering heeft het op prijs ge steld bij de viering van het tweede lustrum van uw universiteit blijk te geven van haar belangstelling, omdat de viering van groot» beteekenis is zoowel voor het onderwijs als voor de wetenschap. De vestiging dezer uni versiteit was hier in Nederland niet zoo eenvoudig. De officieele wetenschap had on bewust een eigen cachet gekregen, onbo wust, want zij meende zonder cachet te le ven. Zij meende als de wetenschap, zonder meer, andere inzichten dan de hare van het terrein der wetenschap te kunnen uitslui ten. Zij was verwend, en verwende lieden verwend door monopolie of wat ook wij zien het dagelijks om ons heen kunnen gemakkelijk het spoor bijster worden". Na uiteengezet te hebben, dat de officieele wetenschap hoopte den godsdienst steeds meer te overwoekeren en overbodig te ma ken, vervolgde de minister: „Het is duidelijk, dat het juist andersom is. Ook nieuwe ontdekkingen van de weten schap en verscherpingen van het mcnsche- lijk vernuft moeten de ondoorgrondelijke wonderen van Gods scheppingen hooget .verheffen. De wetenschap, ook vooral de universitaire wetenschap, is als alle men- schenwerk aan den godsdienst gesubordi neerd. De godsdienst ondervindt van de we tenschap geenerlei concurrentie. De gods dienst beperkt evenmin het terrein van de wetenschap ais omgekeerd. Dat het wellicht anders is begrepen moet zijn voortgevloeid uit den waan dat de godsdienst zijn terrein met prikkeldraad omgaf, teneinde usurpatie van de wetenschap te weren, dat men de wetenschap vleugellam zou maken ofn haar te verhinderen tot de hoogten van den godsdienst op fe stijgen". Dit laatste hadden wij zeer zeker anders gezegd. Maar wat minister Marchant zeide over de nieuwe ontdekkingen van de wetenschap en de wonderen van Gods schepping hgeft Dr. Kuyper in zijn beroemde werk „De Gemeene Gratie" daar niet meermalen op gewezen? Velen zullen moeite hebben te geiooVen, dat dit uitspraken zijn van mr. Marchant, die zich vroeger over deze materie wel eens anders uitliet. is bij het klimmen der jaren ook het in zicht van den vroegeren vrijz.-dem. leider .verruimd en verhelderd? Hoe het ook zij 't is en blijft een zeer merkwaardige uitspraak. van de haar gelaten vrijheid zich niet door zedelijke normen gebonden ge voelde, des te meer de vrijheid ontaardde in bandeloosheid, die zich bij alle extreme richtingen, niettegenstaande de zelftucht en orde in eigen gelederen, openbaart. Zij alle zijn losgeslagen van de Christelijke bescha ving, die ons geheele volksleven heeft door drenkt en er den grondslag van uitmaakt. Want liberaal staatsbeleid, absolute gods dienstige normen voor het staatkundig le ven verwerpende, erkent de zedelijke grond slagen der menschelijke samenleving, zoo als die terug zijn te vinden in de Tien Ge boden en in de Bergrede, waarop het Chris tendom steunt! Hieruit volgt, dat nimmer een bepaalde Christelijke dogmatische kerk leer als het fundament van den Nederland- schen Staat beschouwd kan worden, maar dat integendeel in den liberalen Staat de verschillende godsdiensten Joodsche, Ko- tholieke en Protestante op één-lijn ge steld worden." Dat schrikbeeld van ,ieen bepaalde Chris telijke dogmatische kerkleer als het funda ment van den Nederlandschen Staat" kan moeilijk worden geacht te zien op de Anti- Rev. Partij, die in art. 4 van haar program tegen dat gevaar reeds een halve eeuw ge leden waarschuwde. Maar de waardeering voor de christelijke beginselen, „de zedelijke grondslagen der menschelijke samenleving", uit dezen onver dacht liberalen mond is in elk geval zeer merkwaardig. Vroeger is wel eens een ander geluid ver nomen. Daarom te meer valt zulk 'n uitspraak op. NOG EEN MERKWAARDIGE UITSPRAAK Wie het oor te luisteren legt, kan tegen woordig van politieke kopstukken merk waardige uitspraken vernemen. En wie zich dan herinnert hoe in dienzelfden kring een dertig jaar geleden over diezelfde onderwer pen werd gesproken, ziet een verrassend verschil. Denk maar eens hoe vroeger in socialisti- schen kring over den godsdienst werd ge sproken en geschreven. In een prachtig debat in de Tweede Ka mer tusschen Dr. Kuyper en Mr. Troelstra heeft de anti-revolutionaire staatsman eens talrijke citaten gegeven om aan te toonen hoe de roode vaan en het Kruis steeds on verzoenlijke tegenstellingen bleken te zijn. Zulke even ruwe als rauwe uitingen ver neemt men in onzen tijd gelukkig niet meer. Al wil dat natuurlijk allerminst zeggen, dat de tegenstellingen nu verzoend zouden zijn. De antithese hoevele malen ook reeds dood en begraven verklaard is nu eenmaal geen uitvinding van een mensch, maar volle levenswerkelijkheid. Zeêr merkwaardig was de uitspraak van Mr. Wendelaar, den nieuwen leider van den Vrijheidsbond. In zijn openingsrede van de verleden week Zaterdag gehouden alge meene vergadering van de Liberale Staats partij zeide hij o. m.: „Wel verre van voor stander te zijn van een ongebonden vrij heid, kon Thorbecke in zijn dagen gerust» die vrijheid aan de maatschappij, aan de in dividuen laten, gebonden als zij waren aan liet universéele Christelijke karakter van de toenmalige samenleving. Hoe meer echter dit Christelijk karakter van onze samen leving door prediking van Marxisme en andere materialistische levensbeschouwing verzwakt werd, hoe grooter de schare .werd, die bij het gebruik maken Mej. H. S. S. KUYPER f Op den dag, dat wij dit schrijven, is te Den Haag onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van mej. Kuyper ter aarde besteld. Ons Christenvolk en inzonderheid de Chr. vrouwen- en meisjesbeweging heeft in haar heengaan een zeer gevoelig verlies geleden, Aan deze vrouw had God groote en rijke gaven geschonken. En zij heeft met die ga ven gewoekerd zoo lang het dag voor haar is geweest. Hoe straalde door al haar geschriften lief de voor en kennis van de werken van haar grooten.vader door. Daarom alleen reeds had zij 't oor en 't hart van de velen, die zoo gaarne naar haar luisterden. Op velerlei terrein heeft zij baanbrekend werk verricht. Maar zij bleef in alles v r o u w, die oog had voor de afzonderlijke levenstaak, die God de vrouw heeft toege wezen. Haar talrijke geschriften zullen ongetwij feld gaarne gelezen blijven. Terwijl inzon derheid de Geref. Meisjesbond haar toege- wijden arbeid in dankbare gedachtenis zal houden. De ouderen vallen weg de een vroeger, de ander wat later. - Maar de arbeid blijft en zal zelfs in de toekomst nog verhoogde krachtsinspanning vorderen. Moge er dan maar steeds een schare -"an jongeren gereed staan om met telkens ver nieuwde bezieling 't werk der ouderen over te nemen en voort te zetten. EEN NADERE VERKLARING VAN VON NEURATH Wat aan duidelijkheid nog aan de radio rede van Rijkskanselier Hitler, over het hesluit tot uittreding van Duitstchland uit den Volkenbond en uit de Ontwapenings conferentie mocht ontbreken, is zoo hejder als de dag geworden door de rede die Rijks minister Von Neurath heeft gehouden voor de buitenlandsche pers. Ons viel daarin op, dat, naar de verzeke ring van Von Neurath, het bedoelde besluit voor de staatslieden en diplomaten, die be trokken waren bii de vertrouwelijke onder handelingen van den laatsten tijd, absoluut geen verrassing is geweest. Wanneer van officieele zijde dus ontstel tenis en verontwaardiging aan den dag wordt gelegd, moet men dat niet zoo ern stig nemen. De lieeren hebben heel goed ge weten. dat het op een breuk met het na- tionaal-socialistjsche Duitschland moest uit- loopen, doch zij hebben er de voorkeur aan risico te nemen, teneinde de uiterlijke eenstemmigheid te demonstreeren tegen de z.g. herbewapening van Duitsch land. De verklaring van Sir John Simon, die het plan-Mac Donald van 11 December 19:12 ondersteboven kegelde, terwille van den Franschen onwil om tot ontwapening over te gaan, blijkt den doorslag gegeven te hebben tot. het Berlijnsche besluit. Het meest interessante in Von Neuraths verklaring is de volkomen logische rede- DE ZUSTER VAN DIMITROFF het laatste machinegeweer te vernietigen en den laatsten soldaat te ontslaan? Waar om, indien het overeenstemming wilde, be gint het met een breuk? Waarom verzet het zich togen controle, indien het bereid is, het laatste geweer stuk te slaan? Waarom niet het loyale en oprechte plan tot progressieve vermindering van bewapening aanvaard? (Geestdriftige toejuichingen). De mate, waarin wij altijd bewijzen heb hen gegeven, werkelijke zware offers te wil len brengen in liet verleden, machtigt ons te volharden in een houding, die gen mar- chandage, noch een prijsgeven toelaat (toe juichingen). Frankrijk zal trouw blijven aan de politiek der samenwerking en in dezen geest den toestand onderzoeken, welke niet alleen Duitschland en Frankrijk'interesseert, doch allo volken. Deze week vertrok van Schiphol, op haar doorreis naar Kopenhagen, Helena Dimi- trova, zuster van Dimitroff, die terecht staat inzake het Rijksdagbrandproces. Boven staande foto werd genomen op het Leidsche plein te Amsterdam, voor het vertrek der K.L.M.-bus naar Schiphol. neering, dat Duitschland na zijn uittreding den anderen absoluut niet in den weg staat als zij willen trachten het onderling eens te worden over hun eigen ontwapening, want liet is al ontwapend en het is ten al len tijde bereid onderhandelingen en voor stellen in ontvangst te nemen. Dit is de kwestie zoo nuchter en zuiver mogelijk gesteld^ Dat de idealist Henderson gepikeerd is over het feit, dat zijn kaartenhuisje omver geblazen ligt, valt te verstaan. Het is nu eenmaal zijn taak oin het ideaal hoven de werkelijkheid te verheffen, doch de werke lijkheid leert nu eenmaal, dat Duitschland er genoeg Van heeft over ontwapenings plannen te blijven praten zonder dat er hij de zwaarheviiapende staten van Europa eenige ernstige ontwapeningswil te he speuren valt. Een deel van die werkelijkheid is ook, zooals Henderson in zijn gisteren uitge sproken radio-rede zeide, dat een kabinets minister van zijn eigen land dezer dagen in een openbare redevoering de vredosidee onmogelijk heeft genoemd en er oji heelt gewezen dat gewichttige dingen altijd en overal alleen door aanwending van macht waren tot stand gebracht. Henderson noemt zulk een taal gevaarlijk. Maar begrijpt hij dan niet, dat het ont wapende Duitsche rijk, omringd van zwaar bewapende en niet zeel- vriendelijk gestem de buren en de gedachten vervuld met de vernederingen van Versailles, zich niet al tijd maar weer de verschuiving van de ont wapeningsbelofte naar de toekomst kan doen welgevallen? Idealen zijn mooi, maar wij hebben nn eenmaal met de feiten te maken. Het is te hopen, dat hpt besef daarvan thans gaat doordringen hij de staatslieden, die thans zonder Duitschland de ontwape ningsconferentie gaaa voortzetten. DALADIER OVER DUITSCHLANDS BESLUIT In de voor het eerst na het zomer-reces bij eengekomen Fransche Kamer heeft minister president Daladier een re"5e gehouden, waar in hij gewag maakte van Duitschlands uit treden uit den Volkenbond. Dat besluit van Berlijn, aldus spr., maak te ten onzent te dringender noodzakelijk het herstel van het budgetair evenwicht, zulks niet alleen om redenen van binnen- landsche maar ook in het belang der buiten landsche poli tiek. Frankrijk laat zich bij die po litiek leiden door zijn be zorgdheid voor den vrede van Europa en voor de veiligheid van het eigen volk. Het uittreden van Duitsch land uit den volkenbond heeft plotseling een nieuw ele ment gebracht in de discussies over de organi satie van den vrede en de regeering is doen de al de gevolgen daarvan te onderzoeken. Alvorens over dit vraagstuk een parle mentaire discussie mogelijk is, moet duide lijk het terrein zijn afgebakend, waarop men zal opereeren. De regeering is er volstrekt van overtuigd dat zij steeds en van harte een politiek van internationale samenwerking heeft gevoerd, bezield van een vurig verlangen, het ver trouwen en de veiligheid der volken te zien hersteld, zoo dat de waardigheid van alle volken gelijkelijk gewaarborgd is. Wij zijn voor geen enkel woord doof, doch wij zijn evenmin blind voor de feiten. Waarom heeft Duitschland het te Genève voorbereide werkelijke ontwapeningsplan niet willen goedkeuren, indien het bereid is DALADIER DE STEMMING OP 12 NOVEMBER IN DUITSCHLAND Waarover en hoe? De staatscourant bevatte een verordening over de volksstemming, welke op 12 Novem ber a.s. zal worden gehouden over het uit treden van Duitschland uit den Volkenbond. Hieruit blijkt, dat op liet stembiljet het volgende gedrukt zal staan: Keurt 't Duitsche volk de in den omroep van do rijksregeering van 14 October uit eengezette politiek goed en is het volk be reid, dit als een uiting van zijn eigpn wil en opvatting te verklaren? Hieronder staat in twee vierkanten „Ja" en „Neen". De stemgerechtigde moet een kruis zetten onder het woord „ja" als hij het met de regeering eens is en in het te genovergestelde geval onder het woord „neen". DE HONGERSNOOD IN RUSLAND Reeds zes millioen menschen gestorven Uit Warschau wordt gemeld, dat in den tijd van Januari tot Augustus van dit jaar in de Oekraïne zes millioen menschen den hongerdood zijn gestorven, dat is onge veer 15 pet. van alle inwoners van sovjet- Rusland. Voorts zouden in denzelfden tijd ongeveer negen millioen hongerende boe ren hun dorpen hebben verlaten en op zoek naar voedsel naar andere gebieden in de sovjet-unie zijn getrokken. Kcnige distric ten, zooals Winica en Tschernigow zouden hierdoor bijna geheel ontvolkt zijn. De sovjet-regeering te Moskou heeft een bijzondere afdeeling voor de kolonisatie in liet leven geroepen, welke tot taak heeft, deze ontvolkte gebieden in de Oekraïne te koloniseeren. STAATSLEENING RUIM VOLTEEKEND Naar wij vernemen is de 4 pet. tweede Nederlandsche Staatslee- ning 1933, waarop deze week de in schrijving was opengesteld, ruim volteekend. Op de verzekerde deelneming zal eenige korting moeten worden toe gepast. DE INTERNATIONALE" VERBODEN De voorzitter van de V.A.R.A. heeft Woensdagavond bekend gemaakt, dat de Radio-Omroep-Controle-Commissie in een brief aan het hoofdbestuur van de V.A.R.A. meegedeeld heeft, dat zij uit zending van de Internationale, in wel ke vorm of onder welke omstandighe den ook, niet meer kan toelaten, aan gezien uitzending gevaar kan opleve ren voor de openbare orde en da veilig heid van den Staat. De Commissie is van meening, dat dit lied een revolutionaire strekking heeft en volgens art. 2 lid 1 van hel radio-reglement behooi't tot mededee- lingen van woord- en tooninhoud, wel ke niet voldoen aan art. 2 lid 2. Naar het oordeel der regeering zal het bepaalde in het 7e lid van art. 2 van het Radio-regiement (het z.g. uit zonderingsartikel) in geen enkel geval toepassing kunnen vinden. Voorts deelde de voorzitter mee, dat besloten is, voortaan de Socialistcn- marsch te spelen. Hetgeen men gisteravond dan ook geprobeerd heeft, Echter, nadat de eei- ste twee regels gespeeld waren, werd de uitzending afgebroken. Even daarna klonk een stem, die mededeelde: „De uitzending is verbro ken op last van de Radiocontrole-com- sie en wordt vandaag niet hervat". De V.A.ÏI.A. heeft naar aanleiding hiervan reeds drie protestve.-gaderin- gen georganiseerd: te Amsterdam, Rotterdam en Den Haa<r. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. -r r~i Foto Rotsma Op den watertoren, die te Zuidzijde op liet eiland Goeree en Overflakker in aanbouw is is dezer daqen de koperen koepel geplaatst. De vlag wappert naar hartelust, boven het koper, dat na verloop van tijd groen zal oxydeeren en den watertoren in de toekomst een sierlijk symbool zal doen zijn van den hygiënischen vooruitgang van het eiland Goeree en O verf lakker! Men verwacht, dat de toren voor Sint-Sicolaas voltooid zal zijn Een prachtige surprise dus voor het eiland Flakkee! Vaklieden r rijzen den watertoren als één van de mooiste torens van Nederland. Opbrengst 1.4 millioen boven de raming gebleven Vertoonde de opbrongst van de Rijksmid delen in de maand Augustus allerminst een fleurig beeld, met de maand September is precies het omgekeerde hot geval. Daarmee wordt opnieuw bewezen welk een grillig ka rakter de maandelijksche staten der Rijks middelen bezitten, 't F.ene oogenblik waant men de crisis overwonnen, 't andere oogen blik zit men weer diep in de put. Voor de maand September is liet eindcijfer f 3,3 mil lioen hooger dan verleden jaar en f 1,4 mil lioen hooger dan 1/12 van de raming voor 1933, zoodat de opbrengst gestegen is va» f 29,9 millioen iai 1932 tot f 33,2 iniillioen thans. liet nadeelige verschil voor de eerste 9 maanden van 1933 bedraagt thans f 1 millioen, daar de opbrengst in dit tijdvak is gedaald van 1 295 tot f .280 millioen. In werkelijkheid is dit verschil natuur lijk grooter, omdat er 3 inkomstenbronnen op den middelenstaat voorkomen, die vorig jaar "nog niet bestonden, n.l. de opcenten op de invoerrechten, de opcenten op de bieraccijns en de suikeropcenten. Bij elkaar hebben deze 3 heffingen in September f 2,6 De Rijksmiddelen over September. Nederlandsche Staatsleening ruim vol* teekend. Het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond. Gemeenteraad van Ooltgensplaat. Gemeenteraad van Den Bommel Voor den Zondag (met vrouwen- en kin* derrubriek). Hevige herfstonweders op verschillende plaatsen. Doodelijk ongeluk met de Blauwe Tram, Adres van het Comité van actie tegen de Waterleiding. millioen opgebracht (1/12 raming f 1,95 mill.) en over de eerste 9 maanden f 18,4 millioen, hetgeen zeggen wil dat we over dit tijdvak i-geleken met 1932 maar even tjes met f 33 millioen zijn achteruitgoboerd, om over een vergelijking met 1931 en 1930 nog maar niet eens te spreken. Men ziet. dat er nog allerminst reden ia oin een juirliton aan te heffen. Tiet uitein delijk resulk. u dezer middelenstaat moge niet ongunstiu schijnen, in wezen staat de zaak anders. Tenslotte blijkt uit al dezu cijfers, dat van een werkelijke conjunc* ture^lp verbetering nog allerminst sprake is. Integend'1 uit alles blijkt, dat de crisis in ons econc'i iisch bestel steeds dieper ln* vreet en du' tot nu toe alleen verhoogde heffingen de chokken konden opvangen. P. J. RAAYMAKERS t Te Overveen is op 86-jarigen leeftijd over leden de heer P. J. Raaymakers, oud secretaris-generaal van de Rijksverzeke ringsbank. De lieer Raaynjakers, die te Wouw wcnf geboren, ging reeds jong in dienst der P.T.T. eerst als klerk te Roozendaal en daarna als kommies derde klasse te Am sterdam. Door Dr. A. Kuyper, toenmaals Minis ter van Rinnenlandsche Zaken, werd hij be noemd tot lot secretaris-generaal der Rijks verzekeringsbank, in welke functie hij zeer veel arbeid hooft verricht. Hij trad als zoo danig af in October 1914, maar bleet nog tot 1923 l d van den Raad van Toezicht. Daarnaast was hij nog in verschillende an dere functies werkzaam. Vele onderscheidingen vielen jjem ten deel; hij was o.m. commandeur in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en ontving het ridderkruis in de Orde van den R. Gregorius den Grooten. DE WERKLOOSHEID STABIEL. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat de werkloosheid on der de 001.800 leden van ingevolge liet Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 25 tot en met 30 September 1933 heeft bedragen 24,1 pet., terwijl zij in de vorige verslagweek (i tot. en met 9 September) bedroeg 24,5 pet. Laat men den mijnbouw, waarin wisselende werk loosheid heersclit, buiten beschouwing, dan blijkt de werkloosheid nagenoeg niet ver anderd te zijn. ÏTanqsuUinJhaddeZrden' °P °nlanqs gouden tentoonstelling dc algcmcene, l X

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1