i ANTIREVOLUTIONAIR ORGAAN VOOR DE ZUIDHOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN 1 i BESTELHUIS Vacvwm ASPIS9IN billlike tarieven grijk!!! rant r. simons J Aan onze Lezers Duitschland uit de Volkenbond en Ontwapeningsconferentie $L PI f) ik i LOOT 38 ERDAM. mf- WOENSDAG 18 OCTOBER 1933 DE RIJKSDAG ONTBONDEN Voornaaf '<K,Nieuws- DE JEUGD VAN MARINUS VAN DER LUBBE y is U beleefd mede, den onze prijzen erlaagd zijn. ons motto; n kwantiteit is om alles een- ;oed te geven, andatie is onze chmarkt 12 6341, Rotterdam nsei'tkomtinorie voor U. r- MAAS EN Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZAT ER DAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. en verdere Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. D'ienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per - plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Het is ons een genoegen met dit num mer onze lezers het vergroote formaat van de Maas- en Scheldebode te kunnen aanbieden. Reeds lang gingen onze plannen in de richting van verbetering, vergrooting en verfraaiing. Verschillende rubrieken worden uit gebreid, en nieuwe toegevoegd. Wij noe men hiervan bij name Kerk- en School- nieuws, Land- en Tuinbouw, Binnen- en Buitenland. Het formaat is nu zóó gekozen, dat er veel meer dan voorheen kan worden opgenomen, en de Maas- en Scheldebode hierdoor nog meer aan de spits der in onze streken verschijnende plaatselijke bladen komt te staan. Voor het papier is een betere soort gekozen, terwijl vanaf heden talrijke illustraties zullen worden opgenomen. Ten slotte, ondanks dit alles, besloten wij den prijs nog te verminderen. Vanaf 1 December aanstaande is deze 90 ets. per kwartaal. En overigens, zie en oordeel. Wij van onzen kant zullen ons best doen de Maas- en Scheldebode een kleed en een inhoud te geven, welke overeenkomen met rechtmatig te stellen eischen. Help nu ons positief Christelijk blad te ver spreiden op de eilanden van Zuid-Hol land en Zeeland. Vooral in dezen tijd behoort in onze huizen de Christelijke Pers. Ook voor wat aangaat de voor lichting inzake plaatselijke aangelegen heden. Wij rekenen op U, gij kunt op ons vertrouwen. DE UITGEEFSTER. AL DONKERDER. 't Wordt al donkerder om ons heen. In ons vaderland wordt de druk van de crisis al zwaarder en algemeen leeft het besef, dat het dieptepunt lang nog niet is bereikt. En buiten onze grenzen Is de ellende en verwarring nog veel grooter. Telkens rees de hoop, dat weldra een be tere tijd zou aanlichten maar ook gedu rig weer werd die hoop weggevaagd. Toen de Londensche Conferentie zou be ginnen, waren de verwachtingen hoog ge spannen. De groote mogendheden zouden dan eindelijk de handen ineen slaan. Ieder begreep, dat 't zóó niet langer kon, dat men bezig was voor elkander en voor zichzelf 't economisch leven onmogelijk te maken. En waar dat gevoelen vrijwel algemeen was, daar zou te Londen de dageraad van den inieuwen dag rijzen. Hoe wreed was de ontgoocheling! De groo- to conferentie ging weldra uiteen zonder resultaat bereikt te hebben, wat eigenlijk beteekende, dat we nóg dieper in 't moeras zonken. Thans zijn de mogendheden weer te Ge neve bijeen. Niemand durfde omtrent deze samenkomst hooge verwachtingen koeste ren. Maar toch bleef in veler hart de hoop leven, dat er toch eindelijk zou komen een verstaan van en een samenwerking met elkander. Zóó alleen zou er redding kunnen dagen. En nu kwam Zaterdagmiddag plotseling het onheilspellend bericht: Duitschland treedt uit den Volkenbond en verlaat de Ontwapeningsconferentie. Tot welke nieuwe catastrofe zal deze be slissing wellicht weer aanleiding zijn? Wij weten 't niet. En niemand weet het. Wolken van donkerheid pakken zich steeds meer samen over gansch het wereld tooneel. We leven als op een vulkaan. Op de eeuwenoude vraag: Wachter, wat Is er van den nacht? blijft 't bange ant woord: Nog is het nacht! In alle kerken over heel ons vaderland is Zondag gebeden, ernstig gebeden of God uitkomst wil geven. Van Hem alleen blijft onze verwachting, Hij alleen is de Almachtige. Die redding kan geven als alle mensche- lijke actie niets anders vermag dan de ellende nog te vermeerderen. BUITENLAND I Do Duitsche Rijksregeering en het Duit sche volk zijn vervuld van dezelfde eere- NIFIIWF VFRKIE7INGEN opvatting, dat het toestaan van de gelijk- INIC.UVVc. VtrOMCZ.IINtjC.IN berechtigdheid aan Duitschland de onver- 12 NOVEMBER A.S. mijdelijke moreele en zakelijke voorwaarde is voor elk deelnemen van ons volk en zijn regeering aan internationale instellingen en verdragen De Duitsche Rijksregeering en bet Duitsche volk zijn daarom eensgezind in het besluit de ontwapeningsconfe rentie te verlaten en uit den Volken bond te treden tot deze werkelijke ge lijkberechtigdheid het volk niet meer onthouden wordt. De Duitsche Rijksregeering en het Duit sche volk zijn vastbesloten liever alle ellen de, alle vervolging en andere verschrikkin gen op zich te nemen dan in de toekomst verdragen te onderteekenen, die voor elk man van eer en voor elk volk, dat zich respecteert onaanvaardbaar zijn en in hun gevolgen slechts tot een vereeuwiging van de nood en ellende van het verdrag van Versailles en daarmede tot ineenstorting van de beschaafde statengemeenschap zul len leiden. De Duitsche Rijksregeering en het Duit sche volk hebben niet den wil aan een be wapeningswedstrijd van andere naties dee' te nemen. Zij eischen slechts die mate van veilig heid, die de natie rust en vrijheid en vreed zame arbeid garandeeren. De Duitsche Rijksregeering en het Duit sche volk zijn bereid gerechtvaardigde eischen van de Duitsche natie langs den weg van onderhandelingen en door verdra gen vast te stellen. De Rijksregeering richt aan het Duitsche volk de vraag: keurt het Duitsche volk de politiek van zijn Rijksregeering, die het hier voorgelegd krijgt, goed en is het be reid deze te aanvaarden als de uit drukking van zijn eigen opvattingen en zijn eigen wil. Radiorede van Hitier Zaterdagavond heeft Rijkskanselier Adolf Hitler een radiorede gehouden, die door alle Duitsche zenders werd uitgezonden. Uitvoe rig handelde hij daarin over Duitschlands recht op gelijke behandeling. BERLIJN, 14 October. Met het oog op de verdeemoedigende en onteerende houding der andere Mogendheden ter Ontwapenings conferentie te Genève, heeft de Rijksregeering heden besloten niet langer deel te nemen aan de Ont wapeningsconferentie. Tegelijkertijd zal de Rijksregee ring het lidmaatschap van den Volkenbond van het Duitsche Rijk opzeggen. Teneinde het Duitsche volk ge legenheid te geven zelf over het lot der Duitsche natie te beslissen, zal de Duitsche Rijksdag bij verorde ning van de Rijkswet van 14 Octo ber worden ontbonden en zullen nieuwe verkiezingen worden ge houden op 12 November a.s. Ook de volksvertegenwoordigingen der landen ontbonden. De Rijksminister van Binnenlandsche Za ken, Dr, Frick, heeft aan alle Rijksstadhou ders het volgende telegram gezonden: Met de ontbinding van den Rijksdag won HITLER den volgens par. II van de eerste gelijk- schakelingswet ook de volksvertegenwoordi gingen des lands ontbonden. Ik verzoek in opdracht van de Rijkskan selier van het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen overeenkomstig par. 1 alinea 2 van de Gelijkschakelingswet voorloopig af te zien. Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen is de Gelijkschakelingswet tegelijker tijd in den zin van de door Dr. Frick ge geven instructie gewijzigd. Oproep der Rijksregeering aan het Duitsche volk. De Duitsche Rijksregeering heeft de vol gende oproep aan het Duitsche volk ge richt: De Duitsche Rijksregeering en het Duit sche volk zijn eensgezind van wil om een politiek van vrede, verantwoordelijkheid en verzoening te voeren als grondslag van alle besluiten en elke handeling. De Duitsche Rijksregeering en het Dui- tche volk wijzen daarom het geweld af, als eert ondeugdelijk middel tot opheffing van bestaande geschillen binnen de bestaande statengemeenschap. De Duitsche Rijksregeering en het Duit sche volk verklaren opnieuw bereid te zijn toe te stemmen in elke werkelijke ontwape ning. Met de verzekering van hun bereid willigheid ook het laatste Duitsche machine geweer te vernietigen en de laatste man uit het leger te ontslaan, voorzoover de andere voiken hetzelfde besluiten. - He Duitsche Rijksregeering en het Duit sche volk koesteren den oprechten wensch met de andere naties, alle vroegere tegen standers inbegrepen, in den zin van het overwinnen van de oorlogspsychose en het uiteindelijk herstel van de oprechte onder linge verstandhouding alle aan de orde zijn de problemen zonder hartstocht langs den weg van onderhandeling te willen onder zoeken en te willen oplossen. De Duische Rijksregeering en het Duit sche volk verklaren zich dan ook ten allen tijde bereid door het sluiten van continen taio non-agressiepacten op langen termijn de vrede van Europa te waarborgen, de econo mische welvaart te dienen en aan de alge- Ter gelegenheid van hel gouden jubilê ran den A'ed. Journalistenkring werd een diner gegeven te Den Haag. Op onze foto ziet me71 aan de lioofdtafel zitten, v. I. n. Jlir. van Karnebeek, Henry Dekking, Minister Colijn en Prins Hendrik. I 'A> DE INDRUK IN HET BUITENLAND Te Genève Te Genève was men over het bericht van den Duitschen stap zóó verrast, dat het aan vankelijk nergens werd geloofd. De Duitsche vertegeijwoordigers werden met vragen be stormd. De eerste groote opwinding maakte in den loop van den miiddag plaats voor een rus tiger beoordeeling van den toestand. De toe stand wordt echter algemeen als buitenge woon ernstig beschouwd. Vooral wordt thans gesproken over de vraag, welke mo gelijkheden er nu zijn voor het verder voe ren der zakelijke onderhandelingen. Op den voorgrond staat daarbij de ge dachte, dat thans liet pact van vier in een of anderen vorm in werking zou kunnen treden. Aan Fransche zijde is men van mee rling, dat het pact heeft opgehouden te be staan, daar het was gegroeid in het kader van het Volkenbondspact en de vier mo gendheden het pact als zelfstandige Raads leden hadden geteekend. Daartegenover schijnt men in Engelsche en speciaal in Amerikaansche kringen het pact van vier thans als gescbikten uitweg te beschouwen. Van Amerikaansche zijde wordt zelfs verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten zich thans niet zou ont trekken aan een uitnoodigng der vier mo gendheden tot deelneming aan de onderhan delingen. Een goede indruk is gemaakt door het be sluit der Duitsche regeering tot het sluiten van non-agressieverdragen. Men neigt tot de meening, dat Frankrijk en Engeland voor loopig geen bijzondere stappen zullen doen, maar de verdere ontwikkeling zullen af wacht -ï. In Volkenbondskringen is de stemming buitengewoon gedrukt, daar het uittreden van Duitschland wordt beschouwd als een zware slag. DE MEENING VAN MINISTER DE GRAEFF Naar aanleiding van de berichten omtrent het uittreden van Duitschland uit den Vol kenbond is aan Minister Jhr. de Graeff, die dezer dagen uit Genève terugkeerde, de vraag gesteld, of de kwestie van de Jood- sche vluchtelingen, waartoe door Nederland het initiatief is genomen, er toe kan hebben bijgedragen, dat Duitse/aland zich in Genève geïsoleerd ging voelen. De minister ant woordde hierop, dat zulks naar zijn mee ning volkomen uitgesloten is. De houding van Duitschland inzake de Joodsche vluchte lingen is zeer begrijpend en zeer correct ge weest en ook de verhouding met de Duitsche delegatie heeft niets te wenschen overgelaten Voor zoover er gevoeligheden aan Duitsche zijde kunnen bestaan, zou dat alleen het geval kunnen zijn naar aanleiding van de behandeling in de minderheden-commissie, lig pij Dat was net onaange name lot onzer voor ouders. Aspirin is vol komen onschadelijk voor het organisme en doet de pijnen in weinige minuten ver dwijnen. e enig, op de wereld lAtsiuitend verkrijgbaar in de oranje-baridbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. maar hieraan heeft Nederland niet deelge nomen. In het algemeen ziin oordeel ge vende over deze gebeurtenissen, aarzelde de Minister niet deze ontwikkeling uiterst bedenkelijk te noemen voor den Volkenbond en zijn arbeid. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE WORDT VERDAAGD Zaterdagavond tegen 9 uur heeft het pre sidium der Ontwapeningsconferentie, na een bespreking die vier uur duurde, besloten de hoofdcommissie heden voor te stellen, de conferentie gedurende een korte periode, on geveer een week, te verdagen. Naar verluidt zou dit besluit vooral zijn genomen op aandringen van Italië en Ame rika, die een gematigde houding zouden wenschen aan te nemen. Men motiveert het besluit met de mededeel ing, dat men de af zonderlijke delegaties tijd wil geven om zich met hun regeering in verbinding te stellen en hun houding ten aanzien van de nieuw ontstane situatie te bepalen. Of, wanneer zulks noodig zal zijn, de hoofdcommissie ook na afloop van deze week nog langer verdaagd zal worden, staat nog niet vast. In de bureauzitting van Zaterdagmiddag is voorts de tekst vastgesteld van de ant woordnota aan Duitschland. Naar van wel ingelichte zijde wordt vernomen, is de nota in zeer hoffelijken en zakelijken toon ge houden. De tekst, die nog door een kleine redactie-commissie, waarin de vier groote mogendheden Engeland, Frankrijk, de Ver stalen en Italië vertegenwoordigd zijn, zou worden herzien, zou hedenmiddag ter goed keuring aan de hoofdcommissie worden voor gelegd en door Henderson, den voorzitter der Ontwapeningsconferentie, telegrafisch naar Berlijn worden gezonden. In sommige kringen hecht men groote po litieke beteekenis aan liet besluit tot verda ging, aangezien men van Engelsche en Fransche zijde aanvankelijk terstond in de hoofdcommeissie de beraadslagingen over den toestand wilde openen. Inmiddels zullen ook de diverse regeeringen gelegenheid heb ben zich over het besluit uit te spreken, zoodat een definitief besluit tot verdaging der geheele Ontwapeningsconferentie niet te Genève zal worden genomen, maar door de regeeringen der groote mogendheden. De Duitsche delegatie uit Genève vertrokken. Uit Genève: De Duitsche delegatie is Za terdag uit Genève vertrokken. Ook de permanente Duitsche vertegen woordiging bij den Volkenbond keert in ge zeischap van gezant Von Keiler naar Ber lijn terug. Een beslissing over het blijven van Duit sche ambtenaren in het secretariaat is nog niet genomen. GEEN ONTWAPENINGSCONVENTIE PARIJS, 16 October. Naar van officieuse Fransche zijde in verband met de gister te Genève gehouden besprekingen verluidt, zou zoowel Engeland als Amerika het Italiaan- sche standpunt inzake het staken der Ont wapeningsonderhandelingen te Genéve, deelen. Vooral het Amerikaansche stand punt zou or de laatste 24 uur aanzienlijke wij zigingen hebben ondergaan. Men zou op het oogenblilt nl. van meening zijn, clat het vast stellen van een ontwapeningsconventie meer na- dan voordeelen en zelfs groote gevaren zou opleveren. Bovendien is de Amerikaansche delegatie van meening, dat voornamelijk de Euronee- sche mogendheden door den nieuw ontsta llen toestand in -het bijzonder worden getrof fen, en dat de Amerikaansche rol van be middelaar daardoor zeer moeilijk is. PLANNEN VAN MUSSOLINI ROME, 16 October. Het verluidt dat Mus solini reeds Donderdag van het voornemen van Duitschland in kennis was gesteld. Mussolini moet Vrijdag nog getracht heb ben Duitschland, alttians nog voor den Vol kenbond te behouden. Aangekondigd wordt, dat Italië de leden van het Viermogendhedcnpart en Amerika voor een conferentie zou uitnoodigen. GEWELDIGE BRAND VERWOEST TWEE DUIZEND HUIZEN 66 dooden en gewonden. Uit Tokio: Een ontzaggelijke ramp in de Funakawa heeft, volgens een mededeeling van het Japansche ministerie van binnen landsche zaken 2000 huizen ten prooi doen vallen aan de vlammen. Tot dusverre zijn 66 dooden en gewonden geborgen. (biz. iy Duitschland treedt uit dsn Volkenbond en verlaat de Ontwapeningsconferentie. Mededeelingen uit de jeugd van Marinus van der Lubbe. (biz. 2) Provinciale bcgrooting van Zuid-Holland voor 1934. Mej. H. S. S. Kuyper overleden. Crisisheifing op suiker. De muiterij op de „Zeven Provinciën", (biz. 3) De waterleiding op ^lakkee. Inzake de garnalenvisscherij werd eeu commissie van onderzoek ingesteld. Vervroegd ontslag bij de Spoorwegen. Het antwoord van Henderson aan Duitsch land. HERINNERINGEN VAN OUDE SCHOOLKAMERADEN Men meldt ons uit 's-Hertogenbosch: Nu de geheele wereld met belangstelling het Rijksdaggebouw-proces volgt en alle aandacht zich concentreert op den Neder lander, die de hoofdpersoon is van dit pro ces, is het ons gelukt met verschillende per sonen, die Van der Lubbe in zijn jeugd heb ben gekend, een onderhoud te hebben, waar bij merkwaardige dingen omtrent zijn ka rakter aan het licht kwamen. Marinus van der Lubbe heeft onderwijs genoten op een Chr. lagere school te 's-Her togenbosch. Hij was het type van een jongen van de straat. Zijn ouders leefden in zeer moeilijke om standigheden. Als jongen was hij tegenover vreemden stil en teruggetrokken, hoewel hij zich op school wel eens een keer te buiten ging. Merkwaardig waren zijn bij jongens van dien leeftijd zeldzaam voorkomende en on natuurlijke uitingen van godsdienstig besef Hij typeerde zich als een jongen met een eigen nieening. Een van zijn zwakke zijden was reeds in zijn jeugd, dat hij zoo gemak kelijk om te koopen was. Zijn broer had veel invloed op hem en kon hem tot allerlei kattekwaad overhalen. Zijn rechtsgevoel, dat hij in hooge mate be zat, heeft hein, volgens verschillende school kameraden ten onrechte tot 't communisme gebracht, hoewel hij als jongen 'n innerlijks afschuw had van het communisme en het socialisme. Ilij had deze afkeer op gods dienstige gronden „Het communisme en so cialisme doen allerlei kwaad en gaan in tegen God zoo vertelde liij eens tot een vriend in wien hij vertrouwen had. Zijn houding in het Rijksdaggebouw-pro ces is geheel in overeenstemming met zijn karakter m zijn jeugd, want nimmer ver ried hij zijn kameraden. Een hoogst en kele keer, wanneer men hem in een gevoe lig gesprek apart nam kon hij er toe ko men te vertellen lioe alles zich toegedragen had. In alle andere gevallen antwoordde hij met een „neen" en „ja". Van der Lubbe haatte leugenachtige ver halen, korte ontkenningen echter beschouw de hij blijkbaar niet als een leugen. Wanneer men liem tot een gesprek kon verleiden biechtte hij alles eerlijk op. Ver schillende \an zijn vroegere schoolkamera den gelooven, dat van der Lubbe ook nu zijn medebrandstichters, aangenomen na tuurlijk dat hij die heeft gehad, niet zal verraden. Van der Lubbe heeft een groot gedeelte van zijn jeugd gewoond in 's-Hertogenbosch, een gedeelte van zijn opvoeding heelt hij nog genoten in een weezengesticht aldaar. Met diepe ontroering volgen zijn oude schoolkameraden het proces. Zijn opvoeding en karakter van vroeger zouden niemand van zijn vroegere bekenden kunnen doen vermoeden, dat van der Lubbe tot zulk een daad zou komen. Marinus van der Lubbe (X) als leerling der Chr. lagere school te 's-Herlogcnbosch, >1; I 31 I _j. UY

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1