p [hten. Zaterdag 14 No. 3998 TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. Van Ouddorp tot De Plaat [viSv^BgÉ Rechtzaken. RUIMTE. Ziwart 29 40 40 29 29 20 28 39 39 48 12 21 48 22 4 15 ht bo. 194. 14, 16, 18, 19, 34, 38, 39, 40, Zwart 14 25 13329, 26 37; 20 29 winst 26 37 18 27 23 43 16 29 43 34 25 14 17, 18, 21, 26. 17, 38, 39, 40, 48. 17, 18, 21, 26. 38, 39, 40, 47. Ivoudig, doch de Ken. 1 rubriek. tTIE. fangen. Dank U. ENDSCHAP", wintercompetitie P—2. ordijk 0—2. Ing, doch verder >DELHARNIS. Jl October. per 100 stuks. per 100 stuks. 100 stuks. 100 stuks. 1 krop. I kilo. 18.80 p. 100 kilo. |9 per 100 kilo. kilo. per 100 kilo. Ikilo. 100 kilo. 1 kilo. Jf 10 per 100 kilo. |kilo. 100 kilo. |6 per 100 kilo. 100 kilo. kilo. |00 kilo. fe October. lone (trosmerk) Jcelmerk) 0,68 I 0,35, picklers inclusief baal. lot 3,45. lot 5.70. |60. I snapte hij mee 1 bekomen. zwijgen. Toen I Tip. Om nooit ook niet meer toch wel eens danja dan Mevrouw, vertellen, dat pie maar eens >nd". Mevrouw x> dikwijls. Ze gulden toen hij n. Hij had z'n len groenteboer liever dan Pap- wat een ras- >nd en dat was d'r naast was p voor 'n ordi- Iden hem toen appie. ch een snoezig hondje, heele- rulletjes, waar- rwarte schitter- n halsband een Mevrouw ging neusje in de verwaaid beest niet zeggen om egen z'n vriend lar toen' hoorde dt vervolgd). r-mncsitWOWSES Oct 1933 Vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET, op j Dinsdag 10 October 1933, des voor- middags 10.30 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken. Een proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat boeken en kas in orde zijn bevonden, in kas was 317,69J4 een mededeeling van het gemeente bestuur van Dirksland, dat tot lid van de stich ting de drinkwaterleiding is benoemd, de heer j. Roodzant K.Pzn.een beschikking van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, waarbij is bepaald dat de vermindering bedoeld in art. 1 der Wet van 18 Maart 1932 voor deze ge meente voor het uitkeeringsjaar 1933/34 achter wege blijfteen missive van Gedeputeerde Sta ten ten geleide van een afschrift van het be sluit betreffende vermindering van de jaarwed den der Wethouders een bedrijfsoverzicht van de gasfabriek „Oost Flakkee" over de maanden Jan.-Febr., winst 535,69, Maart en April, verlies 3067,84, Mei en Juni verlies 2721,35, alsmede het verslag omtrent de toestand en de exploitatie der gasfabriek over het boekjaar 1932, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Naar aanleiding van het jaarverslag der gas fabriek, deelt de heer WAGNER mede, dat het honorarium van den heer Blokhuis voor een uitgebracht rapport ten bedrage van 750,— hem abnormaal hoog voorkomt. De heer VAN SPRANG heeft in het ver slag gelezen, dat op de sociale lasten ruim 200,is bezuinigd, terwijl in het personeel geen verandering is gekomen. Hij wil gaarne weten hoe deze bezuiniging is verkregen. De VOORZITTER gelooft dat minder tijde lijk personeel de reden is, doch zal dit nader onderzoeken. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur <van Ooltgenspiaat 'om ad- haesie te betuigen aan het adres tot opheffing der Gezondheidscommissie stellen B. en W. voor hierop gunstig te beslissen. Met algemeene stemmen wordt besloten de Regeering te verzoeken de Gezondheidscommis sie op te heffen. Ingekomen is een adres van den Bond van Koffiehuishuoders te Amsterdam om de koffie huizen en restaurants vrij te stellen van per- soneele belasting. B. en W. stellen voor afwijzend op het ver zoek te beslissen. De heeren VAN PAASSE en VAN SPRANG meenen, dat de herbergiers door de wet op de personeele belasting zwaarder lasten hebben. Aangezien in deze gemeente echter de opcen ten op de personeele belasting niet abonrmaal hoog zijn, wordt besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Goedgekeurd wordt een door B. en W. op gemaakt suppletoir kohier van de hondenbelas ting met een totaal van vier aanslagen tot een bedrag van zes gulden. De schoolgeldverordening, zooals deze thans geldt, is goedgekeurd tot 1 Januari a.s. In ver band hiermede stellen B. en W. voor de ver ordening ongewijzigd opnieuw ter goedkeuring in te zenden. Hiertoe wordt met algemeene stemmen be sloten. Ingekomen een verzoek van een comité van winterlezingen om het gymnastieklokaal der O. L. School af te staan voor het houden van lezingen. De VOORZITTER deelt mede, dat een der gelijk verzoek is ingekomen van een vereeniging tot verbreiding der waarheid, waarop door B. en W. afwijzend is beschikt. Nu wordt onder een anderen naam getracht de beschikking over het lokaal te verkrijgen. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beslissen. De heer VAN PAASSE wil het verzoek toe staan, omdat verschillende andere vereenigingen ook van het lokaal gebruik maken. De heer VROEGINDEWEIJ deelt de mee ning van den heer Van Paasse. Na een breedvoerige bespreking, waaraan alle leden deelnemen, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Van Paas se, Vroegindeweij en Braber J.Lz. Ingekomen is een adres van den Bond van arbeiders in het landbouwbedrijf a£d. Stad aan 't Haringvliet, met verzoek: 1. een flinke post op de begrooting te plaatsen voor werkverschaf fing; 2. de rouleerregeling af te schaffen; 3. de georganiseerden 0,50 per week meer te betalen dan de ongeorganiseerden; 4. het verstrekken van kindertoeslag en kolenbons, en 5. het invoeren yan avondschoolonderwijs. Tevens ingekomen van den Ned. Chr. Bond van Arbeiders een verzoek tot invoering van een Steunregeling. De VOORZITTER deelt mede, dat op de begrooting 1934 3000 is uitgetrokken voor werkverschaffing, dat de rouleerergeling in ver band staat met de gezinsinkomsten en moet ge schieden in overleg met den inspecteur van de werkverschaffing, dat de rouleerregeling in ver- er nog Voldoende gelegenheid is voor werkver schaffing, wordt niet goedgekeurd. B. en W. stellen voor de diverse verzoeken van de Land- arbeidersbonden voor kennisgeving aan te ne men. Na eenige bespreking wordt hiertoe besloten. Mede wordt besloten personen, die korter dan twee jaren in de gemeente wonen, niet in aan merking te laten komen voor werkverschaffing of steun. De VOORZITTER deelt nog mede, dat ge tracht is goedkoop vleesch voor de werkloozen en armlastigen te verkrijgen. De heer WAGNER vraagt of ook in deze gemeente geen steun kan worden verleend door het Nat. Crisiscomité. De VOORZITTER deelt mede, dat dan een plaatselijk comité moet zijn opgericht. Het vo rig jaar is tevergeefs getracht zulk een comité op te richten. Er zal opnieuw worden getracht zulk een comité op te richten. Ingekomen is een verzoek van weegmeester Goumare om verhooging var? salaris in verband met de daling der opbrengst van de weegbrug en de verhooging van het pen si oen verhaal. Na bespreking van dit verzoek wordt besloten een onderzoek in te stellen naar het salaris van weegmeesters in omliggende gemeenten en in een volgende vergadering een beslissing te nemen. De gemeentebegrooting dienst 1934 wordt na voorlezing voorloopig vastgesteld als volgt Ontvangsten en uitgaven gewonen dienst 52225,513^Kapitaaldienstontvangsten 3015,42H» uitgaven 2400,—, batig slot 615,42^. De begrooting van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur dienst 1934 wordt goedgekeurd tot een totaal bedrag ontvangsten en uitgaven van 1543,44. De subsidie van de gemeente is ge raamd op 1500. De VOORZITTER deelt mede, dat de kosten van het maken van een goot in de Burg. Sterk- straat voor de woning van Van Asperen zijn geraamd op 100. Besloten wordt dit werk uit te voeren. In verband met een schrijven van Ged. Sta ten en naar aanleiding van ingekomen klachten over het hooge kadegeld stellen B. en W. den Raad voor de tarieven van het kadegeld te ver lagen en wel voor de volgende producten: sui kerbieten 20 cent, hooi en stroo 15 cent, mest 15 cent per 1000 K.G., superphosphaat 2 cent 1 en andere kunstmeststoffen 3 cent per 100 KG. en hout gezaagd of ongezaagd 10 cent per M3. Besloten wordt het kadegeld te wijzigen over- j eenkomstig het voorstel van B. en W. I De heer WAGNER vraagt of de straatver- lichting niet wat vroeger kan beginnen, j De VOORZITTER deelt mede, dat dit in verband staat met de maan. De heer VAN PAASSE vraagt of de lan taarn bij A. Braber Jz. niet kan worden ver plaatst naar de woning bij Landheer. Hiertoe wordt besloten. Dan sluiting. MIDDELHARN1S. Door den feilen Zuid- westen wind waaiden Woensdagmiddag aan het Zandpad een, drietal boomen omver. Een er van kwam terecht op het markies van den goud en zilverwinkel van den heer E. Hartogs, waar door dit gedeeltelijk verbrijzeld werd, zoodat dit voor hem een belangrijke schadepost ver oorzaakte. Donderdag had alhier van gemeentewege de beproeving plaats van de stoombrandspuit. Nadat men eenigen tijd met deze werkzaamheden bezig was geweest, was men genoodzaakt hst werk op te geven, daar de spuit geen water g Onze dorpsgenoot de heer J. Vermeer is Donderdagmorgen naar Utrecht vertrokken om in het ziekenhuis ter observatie te worden op genomen, terwijl Mej. C. van der Meide Woens dag naar het ziekenhuis „Ejudokia" te Rotterdam is vertrokken, waar zij met gunstig gevolg een operatie heeft ondergaan. Zaterdag 14 October zal er door het be stuur van het waterschap de Oude polders loo- zende op de haven van Middelharnis een schouw worden gehouden over dammen, sloot en en scheidingen enz. Over een breedte van 2,60 M. moet het vuil worden afgehakt en onmiddellijk worden opgeruimd. De commissie voor werkverdeeling, die thans slechts een adviseerende stem heeft, be staat uit de heeren A. Koese, A. Doornbos, C. van der Meide, J. P. Timmer^ en A. J. Dijkers, voor de werkgevers, en de heeren G. v. d. Kooij, J. v. d. Slik, Jac. v. d. Velde en G. van Groningen voor de vakvereenigingen. De heer K. J. van Splunter alhier verwierf op de 18e groote Nationale Vakwedstrijd te Rotterdam, uitgeschreven door de N.V. Industrie en Handelsvereeniging v.h. Diederiks Zn. te Rotterdam, een eervolle vermelding, met fe licitatie door de jury voor bewezen vakkennis in de afdeeling speculaas. Wij brengen in herinnering, dat de rente- kaarten en -boekjes van de arbeiders, die in deze gemeente wonen en werken, moeten worden in geleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 21 October 1933. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 100 H.L. aardappelen, 875 H.L. poters en 850 H.L. uien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling pton- den de vorige week 2 werkloozen ingeschreven. Bij het verrichten van zijn werkzaamheden had J. M. het ongeluk in zijn duim te snijden, waarmee hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. De verkoop van het Roode Kruis-speldje heeft in deze gemeente opgebracht de som van 22,50. In den tuin van M. Borgdorff is een pom poen gegroeid, welke het kolossale gewicht had van 48 pond. Tijdens den storm van Woensdag j.l. zijn onder'deze gemeente verscheidene boomen ont worteld, terwijl bij den landbouwer C. Arens- man een hoek van een rieten dak van de schuur is gewaaid. Het zoontje van A. J. V. had het ongeluk in de volle Kaai te vallen. Door omstanders is hij weer op het droge gebracht. OOLTGENSPLAAT. Belanghebbenden wor den opmerkzaam gemaakt, dat zij, die een huis slachting wenschen te verrichten, eerst daarvan aangifte moeten doen bij slager Buth, nadat zij de acte van vrijstelling ingevolge de crisis- varkenswet hebben ontvangen, moeten ze zich vervoegen ter gemeente-secretarie ten einde aan gifte te doen ingevolge de vleeschkeuringswet. TWEE SLEEPBOOTEN IN DEN STORM GEBLEVEN. Schippersfamilie moeizaam gered. Woensdagmiddag was de sleepboot Hannover met twee sleepkasten op weg van Rotterdam naar Antwerpen, toen ter hoogte van de Gala- theesche haven ten gevolge van den storm de sleepboot, de sleepkast de Rosmale niet meer houden kon, in ieder geval brak de tros los en werd de kast vrijgegeven aan de wilde baren en zonk. De bemanning werd overgenomen door den sleepboot Hannover, welke daarna met de andere kast naar de vluchthaven van Dintel- oord wilde varen. Ook de andere kast kon het niet meer houden en bij het zwenken zonk ook dit schip. Met moeite kon de bemanning, een schipper, zijn vrouw en twee kinderen en een knecht, zich redden in een roeiboot. Het geld kon de vrouw niet meer uit de kajuit halen. Hate over kop moest het schip, dat een Igente van 81 M. heeft, verlaten worden. De vrouw en de kinderen waren hevig over stuur en doodsangsten werden uitgestaan. Twee uren lang hebben de schipper en zijn knecht tegen de ziedende golven gekampt en eindelijk kon men druipnat de Galatheesche haven binnen loopen, waar men bij een boer een veilige schuilplaats vond. Per auto is de schipper en zijn familie naar Ooltgenjsplaat overgebracht, waar ze in hotel Vinke van droge kleeren' zijn voorzien en in welk hotel zij overnacht hebben. De schipper en de knecht zijn 's avonds nog naar Dinteloord gegaan, de vrouw en de kinderen den volgenden morgen. De bergingsmaatschappij van v. d. Tak was reeds Donderdagmorgen ter 1 plaatse aanwezig om de schepen te lichten. Eén van de schippers vreesde, dat zijn schip midden door gebroken was. Het is nog niet vast komen te staan of de sleepboot de tros van de kasten heeft doorgekapt of dat de trossen uit zichzelf afgebroken zijn. OUDE TONGE. Het zoontje van den heer K. J. de Bruin had het ongeluk op de speel plaats zoodanig op een der knieën te vallen, dat de geneeskundige hulp van Dr. Parree moest worden ingeroepen. Tengevolge van het open raken van een puistje op een der handen van den heer P. M. van den Noord ontstond bloedvergiftiging. Ge neeskundige hulp van Dr. Parree was nood zakelijk. Tijdens den storm van Woensdag j.l. zijn op den Oudelandschendijk alhier twee boomen ontworteld, terwijl eenige strooklampen en vele boonstaken omwaaiden. Bij den heer H, van der Jagt zijn eenige ruiten ingewaaid. Bij het aanslaan van zijn auto bemerkte de heer C. PolJemans niet, dat deze op zijn „ach teruit" stond ingeschakeld, zoodat deze plotse ling achteruit begon te rijden. Pollemans pro beerde nog in den auto te springen en deze tot stilstand te brengen, doch hierbij struikelde hij, zoodat een der wielen van den auto hem over een been reed. De auto, die van den dijk in een aldaar gelegen sloot reed, moest later door een kraanwagen van den heer J. Nijsse gelicht worden, waarna bleek, dat het voertuig eenige materieele schade had opgeloopen, terwijl bij nadere informatie is gebleken, dat bij den heer Pollemans geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Bij zijn werkzaamheden in een der loodsen aan het Handelsterrein alhier geraakte de knecht van de fa. P. van Schelven, de heer M. H. Steur, onder zakken vallende tarwe; het onge luk, dat zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien, bleek na met vereende krachten het slachtoffer van onder de zakken vandaan ge haald te hebben, wonder boven wonder goed te zijn afgeloopen. Dr. Parree, wiens hulp dadelijk was ingeroepen, kon geen inwendige kneuzingen constateeren. Aan de navolgende buitengewoon dienst plichtigen der lichting 1931 is met ingang van 1 October 1933 ontslag van den dienst bij de landmacht verleend wegens geëindigde dienst plicht: Johannes Bezemer, Dirk de Berg, David Hoogmoed, Jan Knaape, Cornelis van den Nieu- wendijk, Dirk Willem van der Vliet, terwijl Jacobus Pollemans, behoorende tot het 2e Regt. Veldartillerie als gewoon distplichtige der lich ting 1913 eveneens ontslagen is wegens dienst- beëindiging. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden schiet oefeningen van den B. V. L. alhier werden de volgende punten behaald: B. Holster 48, A. Knöps 46, C. Sneep 46, Th. Melissant 45, G. v. d. Werf 45, A. K. Nieuwkerk 45, W. Droo- ger 45, P. van Prooijen 45, A. Kievit 44, H. J. Vreeswijk 43, H. van Zielst 42, Burgem. R. Sterk 42, G. A. v. d. Wende 41, D. N. C. Prince 41, C. van Gelder 40, L. A. van Zielst 38, M. Holster 38, J. Westdorp 31, Joh. Simonse 28 en K. van Alphen 28 punten. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: Uien 0,80, aardappelen 1,40 en peen 0,90 per H.L. Houdt niet aan auto's vast. De heer T., die achter een auto reed en deze vast hield, kwam doordat deze plotseling een zijweg inreed te vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. A.s. Maandag zal de uitbetaling der ouder domsrente plaats hebben op dë gewone uren. Gedurende het tijdperk Januari—-October zijn uit deze gemeente 38 personen in een der ziekenhuizen te Rotterdam verpleegd. istS> DIRKSLAND. Verleden week werden vanuit deze gemeente verscheept 3500 H.L. aardappe len, 2000 balen peen, 1500 balen uien, 1000 H.L. poters en 102000 K.G. witlofwortelen. Op Maandag 23 October a.s. zal door het bestuur van den polder Onwaard een schouw worden gehouden. Het aantal ingeschreven werklooze land-' arbeiders liep deze week nog op. Het is hier nog niet voorgekomen, dat gedurende de bieten campagne zooveel werkloozen stonden inge schreven. MELISSANT. Door een ingezetene is de muziekvereeniging „Tot Nut en Genoegen" ter herinnering van het 35-jarig bestaan op royale wijze onthaald. Als bijzonderheid zij nog gemeld, dat de heer A. v. d. Spaan vanaf de oprichting aan de vereeniging verbonden is geweest. Het nieuwbenoemde raadslid J. van Vliet is met zijn gezin naar Rotterdam vertrokken. De lijst van de S.D.A.P. is hierdoor uitgeput, zoo dat hiervoor een candidaat van de A. R. of C. H. in aanmerking komt. HERRINGEN. A.s. Dinsdag zal ien Hulp- postkantore de uitbetaling der Ouderdomsrente op de gewone uren plaats vinden. - In den winkel van den schilder J. Kareis was een pompoen ter bezichtiging opgesteld, die het kolossale gewicht had van 109 pond. Voor waar een zeldzaamheid. De pompoen was ge kweekt in den tuin van Mej. de Wed. J. Kar- dux onder deze gemeente. In genoemden tuin moeten nog verscheidene exemplaren van enorm gewicht voorkomen. De dienstplichtigen der lichting 1933 D. de Jong en P. Riedijk zullen zich op Maandag 16 October naar Vlissingen moeten begeven oon aldaar bij de Kust Artillerie te worden in gelijfd. Het aantal te heffen opcenten op de hoofd som der personeele belasting voor 1934 zal ge lijk zijn aan die voor 1933 en voor alle aan slagen 85 bedragen. STELLENDAM* Tengevolge van den storm op Woensdag j.l. woei van het ter garaalen- visscherij uitgevaren vaartuig S. L. 2, schipper L. Roon het zeil in stukken, waardoor het vaar tuig stuurloos werd. De schipper liet het anker uitwerpen, doch dit hield niet. Na eenige ver dere pogingen en het opsteken van een lange tros en het volaan draaien van den motor wist de schipper het vaartuig voor stranden te be hoeden. Gelukkig was de S.L. 44, schipper A Brinkman, in de buurt. Deze verleende hulp en nam de S.L. 2 op sleeptouw en bracht het vaar tuig in de haven. Met eenige averij liep het ge lukkig goed af. Een nader vaartuig, uitoefenende de botvis- scherij in 't Haringvliet en voor anker liggend even ten Noorden van de haven alhier, sloeg er van voor en geraakte tegen de voor de haven liggende zandbank. De schipper seinde om hulp. De S. L. 49, schipper B. de Blok, voer uit om hulp te bieden, en wist verbinding tot stand te brengen. Met bijstand van de S. L. 36 schipper H. Brinkman werd het gestrandde Thoolsche vaartuig afgebracht en de haven alhier binnen gebracht. Van de korenmolen van J. Nagtegaal sloegen een paar zeilen van de wieken aan flarden en ook van de woning van P. W. R. Blokland vlogen enkele pannen van 't dak. GOEDEREEDE. Dinsdag 17 Oct. zal op de gewone uren aan het postkantoor de ouderdoms rente worden uitbetaald. De vorige week werd door den Noord- zee-visscher C. Lokker een geheel vischnet ver loren, wat een schade beteekent van ongeveer 150.—. De vorige week werd door de garnalen- visschers van 30 tot 40 kilo gevangen, die 15 ct. per kilo aan de pellerijen werden afgele verd. De Noordzee-visschers besomden van 90 tot 150 gulden per vaartuig. De storm van Woensdag heeft alhier weinig schade aangericht. Een enkele stroo- klamp woei uit elkaar. Het zeewater liep wel zoo hoog, dat de uiterwaarden blank stonden, doch de bieten op de kaden bleven droog. Als een bijzonderheid zij gemeld dat v. d. Houten en A. C. den Eerzamen nog rijpe frambozen uit den tuin halen. Op de Varkensmarkt is door een auto een electrische straatlantaarnpaal omgereden, Met de juinprijs gaat het ook niet. Werd de vorige week nog I.— per 60 kilo besteed, nu is de prijs gedaald tot 0.90. Naar sjalotten of koepeen geen vraag en aardappelen worden heelemaal niet opgekocht. Het schijnt dat de burgers ook goed zonder kunnen doen, nu on danks de groote hoeveelheid heden de prijzen wat hoog zijn. - Nu de petroleum zoo goedkoop wordt is er alhier al iemand opgehouden met de electri- citeit. OUDDORP. Dezer dagen werd tegen een 2- tal winkeliers proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding IJkwet. Alhier werd door een landbouwer 24.000 K.G. suikerbieten gerooid per gemet. Het sui kergehalte is gemiddeld 16 pCt. De heer Joost Nieuwland, alhier, heeft te Sommelsdijk afgemijnd 2 woningen met smede- rij van de Wed. W. Breur voor f 2730. Het is hem gegund. Degenen die nog geen lid zijn geworden van de Varkens-Centrale worden beslist aan geraden zich direct als lid bij den Secretaris der Vereeniging op te geven, daar anders uitsluiting tot het houden van varkens toegepast zal wor den. De zeevisscher A. Sperling had het on geluk 4 vischnetten zoodanig te scheuren, dat hij een schadelijke week had. A.s. Maandag en Dinsdag wordt de ou derdomsrente uitbetaald. De smidsgezel G. v. d. Houten bad het ongeluk toen hij een paard aan het beslaan was, zoodanig een klap tegen zijn hoofd te krijgen dat hij bloedend verwond werd. De 16-jarige P. van 't Hof had het onge luk, toen hij van zijn werk kwam met de fiets kopje onder in een sloot te geraken. Hij werd bijtijds door zijn kameraden gered. T. Tanis Kz. viel van een hollend paard en bezeerde zich zoodanig dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. - Tijdens den storm van Woensdag zijn enkele boomen omgewaaid en vele dakpannen van de woningen verbrijzeld. Persoonlijke on gelukken zijn niet voorgekomen. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 13 October 1933. J. v. V. staat terecht, dat hij als bestuurder van een auto op den Galatheeschen dijk een wielrijdster aangereden heeft. Verd. had bij het links passeeren van een bakkerswagen aan deze wielrijdster niet voldoende passage-ruimte ge geven. Het bleek echter uit het verhoor, dat verd. den bakkerswagen reeds lang gepasseerd was toen de wielrijdster aangereden werd en dat hij bij de botsing rechts van den weg reed. De wielrijdester Maria N. verklaarde, dat zij tegen de inzittenden in de auto gezwaaid had, tengevolge waarvan haar stuur omzwenkte en zij tegen de auto aanbotste. De Kantonrechter sprak verdachte vrij. Verd. v. L., inwoneres van Ooltgenspiaat, niet verschenen, wordt er van beschuldigd de W. met steenen gegooid te hebben. Verdachte wordt veroordeeld tot 5 gulden boete subs. 5 dagen hechtenis. C. v. A„ 21 jaar, koopman te Sommelsdijk, heeft op 12 Augustus zonder verlof met zijn ijswagen een standplaats te Dirksland inge nomen en staat daarvoor terecht. Verdachte ontkent dit. Veldwachter Kramer beweert, dat hij wel een uur lang in Dirksland gestaan heeft en toonde zich toen zeer onverschillig tegenover de politie. De Kantonrechter veroordeelt hem tot 5 boete subs. 5 dagen. Verdachte staat vervolgens terecht voor een zelfde overtreding in Dirksland, door veldwach ter Bakker geconstateerd. Nu wordt hij veroordeeld tot 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. T. W., 39 jaar, werkman te Melissant, heeft op 8 Juli met een kruisnet in verboden visch- water willen gaan visschen. Verdachte bekent het feit gepleegd te hebben. Verdachte staat volgens het proces-verbaal als vischstrooper bekend. Hij wordt veroordeeld tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van het vischnet. MAA&'-N YMPHEN Om de zender^ en de golven Is al wat geconcurreerd I En de lange golf van Holland Wordt door menig land begeerd f Door de vele sterke zenders Raakte 't luchtruim haast versperd, 't Werd dus tijd, dat deze toestand Grondiglijk verbeterd werd. Onze oudere ontvangers Raakten 't juiste spoor vaak kwijt, Al die drukte in den aether Eischt veel selectiviteit. Luisterde je soms op Huizen Naar 't kwartiertje voor den boer, Hoorde je meteen uit Frankrijk 'n SJeepend: „parlez-moi d'amourl" Hoorde j' iemand ernstig praten Over het onthoudingsplan, Gaf Berlijn, als begeleiding, „So lang Man noch trinken kann 1" En hoe langer je dan draaide, Des te erger was 't kabaal, Wat de korte golf ons bracht was Zuiver internationaal In ons land ging Doctor Koomans Met z'n mannen aan den gang, Om die kwestie op te lossen Piekerde hij maanden lang, Nam hij uitgebreide proeven, Peinsde men en overdacht Hoe of men dit brandend vraagstuk Radicaal ten einde bracht. Wel toevallig, dat de mode Toonaangevend hier moest zijn Koomans volgde namelijk de Theorie der „slanke lijn". Was de „draaggolf" eertijds van een Dubb'le „zijband" vergezeld, Koomans vindt één ruim voldoende En zoo wint hij ruimer veld Voor nog vele sterke zenders Straks kan men weer ongestoord Op 't kristalletje genieten, Zonder dat men and'ren hoort Holland is nog niet verloren Zoo lang het die mannen heeft, En van tijd tot tijd de wereld 'n Proefje van zijn kunnen geeft f (Nadruk verboden)HAKATE. H. v. P., 27 kooiman te Dirksland wordt beschuldigd de eenden van zijn eendenkooi op het erwt inland van v. d. Broek te hebben laten loopen. Verdachte ontkent en zegt .dat het wilde eenden waren. v. d. B. getuigt, dat de eenden zijn gewas vernielden en vordert een schadevergoeding van 30. Getuige zegt, dat het geen wilde eenden waren, maar de eenden van verdachte. De Kantonrechter zegt, dat er geen bewijs van schatting aanwezig is en raadt get. aan een civiele vordering in te stellen. Verd. vraagt aan get. v. d. B. hoeveel eenden er in de erwten geweest zijn. De Kantonrechter: Dat komt er niet op aan. Al waren het er maar twee. Verd.: Ik heb vaak genoeg gezien, dat er 300 eenden neerstreken. Ik heb er maar 30 in de kooi. De Ambt. van het O. M. wijst op verklaringen van verd. in het proces-verbaal, die hiermee in tegenspraak zijn en vraagt 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter vonnist 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. Voor dezelfde overtreding op een anderen dag gepleegd staat verdachte vervolgens terecht. De Kantonrechter veroordeelt verd. tot 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. J. S., 54 j., te Middelharnis, staat terecht, dat hij rijdend met zijn auto uit het siop bij Hotel Meijer den Visschersdijk op, de auto van den heer Lemkes aangereden had. Verdachte zegt, dat hij de auto niet zien kon, terwijl hij signaal gegeven had. Get. Lemkes uit Den Bommel verklaart, dat hij zoo uithalen moest naar rechts dat hij met zijn auto een vrouw aan moest rijden. Get. verklaart signaal gegeven te hebben Get. meent, dat verd. te hard uit het slop gereden heeft Verdachte zegt, dat get. L. hem eerder had moeten zien. Get. L. was zeer overstuur. De Ambtenaar: Dank je de koekoek, als je er bijna twee dood rijdt f Get. P., 23-jarig inwoneres, verklaart, dat de auto, die uit het slop kwam, hard gereden heeft en de auto van L. zachtjes. Verdachte: Ik heb gezien, dat de heer L. hard gereden heeft. De Ambtenaar: Dan had u dus kunnen stop pen. Nu hebt u uw eigen doodvonnis geveld. (Vroolijkheid). De Ambt. van het O. M. acht de schuld be wezen. Hij gelooft, dat de snelheid van den heer S. te groot is geweest. Hij had op den deci meter moeten kunnen stoppen. De Ambt. vraagt 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelt verd. tot 8 subs. 4 dagen hechtenis. J. C. v. E., 70 j., landbouwer te Herkingen, staat terecht, dat hij zijn koe had laten loopen in een anders boonenland. Verdachte zegt, dat hij er zelf niet bij is geweest. C. D., 60 j., herbergierster te Herkingen, eige nares van het land, verklaart, dat de koe van v. E. in haar land, waarop suikerbieten groei den, liep. C. K., 39 j., te Herkingen, verklaart, dat zij gezien heeft, dat de koe op het land liep. De Ambt. vraagt 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelt verd. tot 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. P. v. d. S., 45 j., chauffeur te Middelharnis, staat terecht, dat hij op den Staakweg te Dirks land een vrouw heeft aangereden, die tenge volge daarvan in de sloot terecht kwam. Verd. zat met zijn auto links in de bocht. P. v. R., 36 j., te Stellendam, verklaart, dat zij plotseling aangereden was. Aangezien nog een andere getuige gehoord moet worden, wordt de zaak aangehouden tot 10 November. W. de L., 20 slagersknecht te Middelhar nis, staat terecht, omdat hij zonder rijbewijs een motor bestuurd heeft op het Jaagpad. N. G., 15 j., verklaart, dat zij verdachte heeft zien rijden. Verd. wordt veroordeeld tot 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. A. de J., 20 j., te Stellendam, staat eveneens

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3