SCHAAKRUBRIEK. DAMMEN. Binnenland. AD.OVERSTRIJD SB3ST HOEKTE OOS VKOTTW E Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. VROUWENZORGEN. Slechte teint rheumatiek te dik altijd moe. Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij het erg druk heb ben gehad. En de lange tijd die noodig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar één middel, en na zes weken zag zij alle klachten al verdwijnen. De eenvoudige verklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit één zelfde oorzaak. Zij schrijft: „Sinds ik zes weken geleden Kruschen begon te nemen, is mijn gezondheid hard vooruitge gaan. Mijn teint, die er onfrisch uitzag, is nu helder en gezond geworden. Mijn rheumatiek is bijna verdwenen. Twee maanden geleden was mijn gewicht 138 pond en gisteren woog ik op dezelfde weegschaal 128 pond. Deze gewichts vermindering heeft me wonderlijk veel goed ge daan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegenwoordig en ik kan beter werken dan ik in maanden deed. Daarom zou ik Kruschen nooit meer willen missen." Mej. A. L. R. Zoovele kwalen, waarover de menschen kla gen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal worden terugge bracht tot één grond-oorzaak traagheid der inwendige organen. Er is één zekere, veilige weg om Uw organen regelmatig aan 't werk te houden de „kleine dagelijksche dosis" Kru schen Salts. Kruschen is een wetenschappelijke combinatie van zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot betere werking en aldus alle afvalstoffen wegruimen, die Uw organisme verstoppen en het bloed onzuiver maken. Kruschen heeft een zuiverenden en versterkenden invloed op den bloedsomloop, zoo dat het elke vezel van Uw lichaam doorstroomt met tintelenden levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handelsmaatschappij Amster dam voorkomt. (Adv.) schrapers, etc. veroorloven het delven en het transport der zouten onder de meest gunstige omstandigheden. Deze werkzaamheden worden tevens verge makkelijkt door een verlichting van de gale rijen en werkplaatsen door electrische projec toren. Met de exploitatie is in October 1932 begon nen en de gangen zijn reeds over een oppervlakte van meer dan 3 K.M. gereed. Het aantal werk plaatsen1 bedraagt gemiddeld 12 tot 16; dit aan tal kan gemakkelijk vermeerderd worden, doch de Potatas Ibericas prefereert een zoo klein mogelijk aantal goede werkplaatsen. Maal- en sorteer-inrichting. Bij den uitgang van de schacht worden de kalizouten door middel van een automatische inrichting in een maal- en sorteerwerkplaats geleid, welke afdeeling in een gebouw van 6 verdiepingen, van gewapend beton opgetrokken, is ondergebracht. Een eenvoudige inrichting tus- schen het malen en sorteeren maakt het moge lijk, dat de zouten de mijn verlaten als een „handelsüblich" product. Opslagplaats. De opslagplaats is een groot gebouw van ge wapend beton in parabolischen vorm, van 28 M. breed, 19 M hoog en 120 M. lang. Bij het verlaten van de sorteer-werkplaats worden de zouten door een onderaardsch'en gang en door een lift op een riem gebracht, welke loopt over de geheele lengte van de opslag plaats, alwaar de zouten' worden gesorteerd volgens kwaliteit. Dit magazijn kan 25,000 ton kali bevatten, waarbij rekening is gehouden met de noodzake lijke open ruimten tusschen de hoopen van ver schillende kwaliteiten. Door een schraper wordt de kali uit het magazijn op transportbanden geplaatst, welke de kali direct op den wagon aflevert. Vordering der exploitatie. De exploitatie is begonnen den 12den Octo ber 1932, d.w.z. binnen minder dan 15 maanden nadat voor het eerst met een houweel het begin werd gemaakt voor de eerste schacht, hetgeen als een record mag worden beschouwd. De productie, welke begon met 300 ton per dag, steeg tot 500 ton per dag in December 1932 en liep naar de 1000 ton in 1933. De ontwikke ling van de ondergrondsche werkzaamheden, alsmede de mechanische outillage, stellen de P. I. er gemakkelijk toe in staat de productie snel te vermeerderen. Gedurende den eersten tijd heeft de P. I., profiteerende van het hooge gemiddelde ge halte aan kali der gevonden zoutén, alle kwali teiten kunnen leveren, die door handel en land bouw gevraagd werden; zonder dat zij tot eenige fabriekmatige bereiding behoefde over te gaan. Maar niettemin werd met den bouw van een raffinadery begonnen, teneinde de exploitatie te verbeteren en de productie, inzonderheid van hooggradige zouten te verhoogen. Deze fabriek zal 50 ton ruw zout per uur kunnen verwerken. Begin Augustus 1934 hoopt men te kunnen be ginnen. Voorts is men nog bezig met den bouw van een meng- en opzakinrichting, teneinde de productie te kunnen stabiliseeren. Een tweede schacht van 4,50 M. diameter wordt geboord en zal klaar zijn begin Decem ber 1933. Deze schacht is hoofdzakelijk bedoeld als hulpschacht, alsmede voor ventilatie-doel- einden; onder normale omstandigheden zal deze schacht dienen voor den aanvoer van hout en andere materialen, waardoor schacht 1 gedeel telijk wordt ontlast en zijn productie kan ver hoogen. Over het algemeen mag worden beweerd, dat de door P. I. tot stand gebrachte werken met de grootste zorg werden gemaakt en dat zij menige technische nieuwigheid bevatten. De werken van gewapend beton, zooals het gebouw voor de hef-inrichting, de z.g. silo enz., zijn van I^jzondere constructie, die aan het geheel een indruk van degelijkheid geven. Alhoewel de stad Salient en' de omgeving (Manresa, Sampedor, San Fructuoso, Balsare- ny, Berga etc.) voldoende gelegenheid bieden voor huisvesting van het personeel der Potatas Ibericas, heeft de P. I. besloten tot het bouwen van een tuindorp. Dit tuindorp bestaat uit huizen van 2 verdie pingen; blokken dubbele huizen, elk bestaande uit 6 flats, bevattende 4 groote kamers met een groot bordes, zooals dit in Catalonië de ge woonte is. Naast elk huis is een tuin van 100 vierk. meter. De huizen zijn gelegen rondom een groot oud gebouw met schitterende tuinen. Laadhaven: Barcelona. De mijn is door middel van een privé zijspoor verbonden met den spoorweg naar Barcelona. P. I. is nog in onderhandeling met autoriteiten over een eigen werf bij de dokken van Morret. Dit dok gelegen aan den ingang van de haven heeft een vrije toegang. De diepte bedraagt 31 Yi ft, zoodat alle groote stoombooten daar kunnen aanleggen. Zoodra de vergunning is verleend, zal de P. I. op de kade een magazijn laten bouwen, voorzien1 van de modernste uitrustingen op dit gebied, waardoor de opslag van kali, alsmede het laden van booten in een minimum van tijd kan geschieden. De planden voor dit magazijn zijn reeds geheel gereed en kan een en ander dus spoedig ten uitvoer worden gebracht. Momenteel maakt de P. I. gébruik van de diensten van een groote stuwadoorsfirma te Barcelona, die verscheidene opslagplaatsen aan de Spaansche kade te harer beschikking stelt. In deze magazijnen kunnen totaal 10,000 ton worden opgeslagen. Transporten. P. I. heeft een transport-dienst ingesteld, waardoor het mogelijk is op een vlugge manier de voorraden aan te vullen, die zij in ver schillende landen beschikbaar houdt en waar door zij dus alle orders snel en prompt kan uitvoeren. Speciaal om in de behoefte van de Holland- sche klanten te voorzien heeft P. I. een ge regelde dienst ingesteld van Barcelona naar de voornaamste Hollandsche havens als Terneuzen, Rotterdam, Delfzijl. Zij maakt in elk van deze havens gebruik van de diensten van de grootste stuwadoors en door haar goede organisatie, wat betreft het trans port te water in Holland, kunnen de kalizouten op de snelste manier naar alle deelen van Hol land worden verzonden. P. I. heeft op industrieel gebied een zeer goe den naam verworven, hetgeen U duidelijk zal zijn na bovenstaande korte opsomming. Door de rijkdom van hare mijnen, de gunstige ligging in de nabijheid van Barcelona, de goede technische en commercieele organisatie, verdient P. I. een eerste plaats onder de kaliproducenten. De kalizouten, geleverd door P. I., hebben sedert het begin van de exploitatie (November 1932) op alle markten waar zij geïntroduceerd zijn, een buitengewoon gunstigen indruk ge maakt, doordat zij er prima uitzien, éen regel matig gehalte hebben, en bovendien niet samen- bakken wanneer zij in magazijn zijn opgeslagen. In dit verband zij opgemerkt, dat een paiiij kalizouten van P. I., nadat deze circa 6 maanden in een vochtig klimaat was opgeslagen geweest, zonder eenige moeite kon worden verwerkt en nog even goed strooibaar was als op het mo ment, dat zij op magazijn werd genomen. Dit korte verslag moge aan alle gebruikers van kalizouten de overtuiging schenken, dat het P. I.-concern in alle opzichten in staat is hen tot hun volle tevrdenheid te bedienen. Het is goed aan kleine verdritelijkheden niet toe te geven, opdat we genoegen leeren krijgen in groote blijdschap. EPICURUS. Wat men wil, dat zijn kinderen zijn, moet men eerst zelf zijn. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. N a n n i n g, Gerarduslaan 15 Eindhoven. No. 311. De sleutelzet van probleem no. 368 is 1. Dg6 dreigt 2. Dc6 mat. Enkele eenvoudige en niet veel zeggende varianten. Probleem voor den wedstrijd. No. 373. B. WAGNER - Stad aan 't Haringvliet. Eerste plaatsing. Zwart (3). Wit (7). Wit: Kf8, Da6, Lb8, c8, Pd3, pi. b3, g4. Zwart: Kd5, pi. c7, d7. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Zaterdag 4 Nov. Oplossing Eindspel no, 485. 1. h4, Dd4; 2. Te4, Ddl; 3. Kh2, Dh5; 4. Tf4, De5; 5. Tg4, Kf5; 6. Dd7, De6; 7. Tf4 enz. Of: 1. h4, Dd2; 2. h5, Kh5; 3. Df7, Kg5; 4. Dg7, Kh5; 5. g4, Kh4; 6. Dh7, Kg4; 7. Te4, Kg5; 8. f4, Kg4; 9. Dhl, Kg3; 10. Dh4, Kf3; 11. Dg4 mat. Eindspel no. 486. Freedman. Wit: Kgl, Dh6, Tel, h8, pi. a2, b3, f2, g2, h3. Zwart: Kf7, Dg6, Te3, e6, pi. a6, b5, g2. Wit geeft mat in 5 zetten. CORRESPONDENTIE. B. V. Heb uw aantal punten met 1 verhoogd. J. P. C. Dank voor problemen, 'k Heb er nu 19 in voorraad. Klopt dat 'k Betaalde geen strafport. Vr. gegr. Correspondentie dezer rubriek aan M. Verbiest, Hofstraat, Sommelsdijk. Probleem no, 193. Zwart: 4, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 18, 23, 28, 29. Wit: 16, 21, 25, 27, 31, 32, 34, 35, 37, 38, 39, 49. Wit speelt en wint. Probleem no. 194. Zwart: 3, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 23, 24, 26. Wit: 25, 27, 28, 31, 32, 33, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 50. Wit speelt en wint. Oplossingen in de volgende rubriek. CORRESPONDENTIE. J. W. Adressën mag ik niet geven in dezen zin. S. B. te N. 1. 33—299 20; 2. 37-31. 26 28 gewonnen. N. N. Wend U tot den heer P. J. van Dar telen, Raadhuisstraat 1, Heemstede. DAMCLUB „KUNST EN VRIENDSCHAP". Het bestuur deelt mede, dat zij, die nog aan de wintercompetitie wenschen deel te nemen, j zich as. Maandag nog kunnen opgeven. Voor deze competitie zijn vele prijzen beschikbaar gesteld. Leden of niet-leden hebben vrijen toe gang. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DORDRECHT EN OMSTREKEN. Kort verslag vergadering 21 September 1933. Behandeld werd het rapport der commissie inzake steunverleening in natura. De Kamer kon zich met de hoofdconclusies van het rapport niet vereenigen'. Een stelsel, neerkomende hier op, dat via een ingewikkeld bonnenstelsel aan den groot- en kleinhandel 12 van hare win sten wordt afgenomen, werd niet te aanvaarden geacht. De kosten der werkloozenuitkeeringén mochten, naar het oordeel der Kamer, niet voor een deel op een kleine groep handelaren wor den verhaald. De heer Looijen wees op de gevaarlijke ge volgen, die de aanvaarding van het wetsont werp tot wering van vreemde arbeidskrachten voornamelijk voor het aannemersbedrijf zou kunnen hebben. Wering van het baggermate- rieel, dat met inbegrip van bedienend personeel nog bevredigend emplooi vindt, zou van een wettelijke regeling hier te lande te vreezen zijn. Het Bureau zal dit onderwerp nog nader bezien. Bij den Minister van Economische Zaken zal worden aangedrongen op een voor de grossiers in en mengers van margarine minder nadeelige toepassing van de Crisis-Zuivelwet. BOND VAN BEDRIJFSAUTOHOUDERS. De Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land (B.B.N.) stelde heden de Ministers van Buitenlandsche Zaken en Waterstaat telegra fisch er mede in kennis, dat het Nederlandsche goederentransport naar Duitschland, onder meer ook het meubeltransport, door de Duitsche auto riteiten volkomen: is stopgezet en dat deze zich beroepen op de nieuwe regeling, welke 15 Au gustus j.l. is gepubliceerd en eerst op 1 Decem ber a.s. zal ingaan. In Nederlandsche expediteurskringen heerscht groote ontstemming over deze belemmering van Nederlandsche transporten naar Duitschland, te meer, omdat de Nederlandsche Regeering Duit sche transportondernemers geen enkele belem mering in dén weg legt. Het geheele goederen vervoer komt op deze wijze geheel in handen van de Duitsche expediteurs. De B.B.N. verzoekt dén Minister van Buiten landsche Zaken onmiddellijk te willen ingrijpen, eventueel terstond maatregelen te willen treffen, waardoor Duitsche transportondernemers in Nederland aan dezelfde beperkende bepalingen zullen worden onderworpen, als waaraan de Nederlandsche in Duitschland bloot staan. HOOGSTRAAT 223 ROTTERDAM Nü het leven, ha 3e zomermaanden weer z'n gewone loop hervat heeft, is op de scholen ook het werk weer aan den gang. De scholen voor uitgebreid onderwijs en de middelbare scholen houden meestal door hun huiswerk de belangstelling in den huiselijken kring toch wel gaande. Er hangt vaak ook veel van het resultaat van dat onderwijs af in verband met de toekomst, de rapportentijd is voor 't geheele gezin vaak een tijd van spanning. Nee, die scholen raken niet zoo gauw in het huiselijk vergeetboek. Maar de gewone lagere school, als het daar maar de gewone gang gaat, als er niets bij- r zonders is om over te spreken, och, dan is dat schoolgaan zoon vanzelfsheid, zoo gewoon, d^t men er dikwijls de belangstelling voor verliest. In den vacantietijd, ja, vooral bij ongunstig weer als men meer dan gewenscht de rakkers om zich heen heeft, dan verzucht men wel eens iets over de school en dat het tijd is, dat zij weer begint, maar als alles weer z'n regel matige gang gaat, dan maakt men zich er verder niet druk over. En als er iets is, waar men zich druk over gaat maken, dan is er voor 't onderwijzend personeel meestal nog niet zoo heel veel reden om verblijd te zijn, want dan is belangstelling meestal synoniem met critiek en was het dan ook nog maar gerechtvaardigde critiek, wat natuurlijk mogelijk is, maar meestal is 't juist 't tegendeel. Het ergste is, dat vaak kinderen het dan al eer weten, dan meester. Het blijkt dan wel, dat in den huiselijken kring waar de kin deken bij zijn, de betrokken onderwijskracht het danig heeft moeten ontgelden. Zooiets vindt men dan heel niet vreemd. Maar stel eens voor, dat een onderwijzer in de klas eens een van de ouders der leerlingen zoo tot onderwerp van z'n critiek maakte. Dan was d>? school te klein om de klachten te ontvangen over hem of haar, die zich zoo vergat. Natuurlijk is het een nooit goed te praten fout als zooiets gebeurde. Maar dat thuis er zoo over gesproken wordt waar de vermaarde kleine potjes met groote ooren bij zijn, mag wel. Bedenk dan ook, dat de kleine potjes niet alleen groote ooren, maar ook rappe tongetjes hebben, die bij een bestraf fing op school, op 't speelplein hun schade wel inhalen door te zeggen: „wat kan mij 't schelen, m'n vader, m'n moeder zeit toch" Zag men maar eens in, dat dit een meten met twee maten is. En zag men dan ook maar eens in, dat men met het ondermijnen met eens anders gezag op den duur eigen gezag ook prijs geert. De verhouding huis—school is van zoo groot belang. En het eerste begin van goede samenwerking is, dat men thuis begint met de school hoog te houden, en dan verder eens wat echte be langstelling te toonen voor den gang van zaken in school en vooral hoe het met het eigen kind gaat. Verder gaat alles nog wel vrij goed als Jantje of Pietje vrij vlot leert. Dan heet het: „die van mijn leert best." Maar omgekeerd, dan hoort men: „die meester pakt het heel verkeerd aan." Soms hoort men: „nou het gfaat niet zoo best, hij kan het wel, hoor, maar hij is toch zoo speelsch", wat dan zeker ook de verborgen klacht inhoudt, dat men in school die speelsch- heid niet goed weet te beteugelen en de aan dacht weet op te eischen voor het leeren. Zoo speelt men schuilevinkje en de samen werking school—huis is er niet mee gebaat. Als men eenvoudig erkent: die kleine van mij kan nog niet zoo vlot mee, 'en men waagt dan 's avonds eens een half uurtje er aan om met meester te spreken, wat men daar samen aan doen kan, dan is er zoo ontzaglijk veel ge- J wonnen, want dan staat men toch schouder aan schouder om zoon kind vooruit te helpen. Met liefde, geduld en bovenal een goede samen werking is er zoo veel te bereiken. De meeste kinderen' krijgen niet veel meer dan gewoon lager onderwijs, daarom is het zaak, dat men daarvan maakt wat er van te maken valt. Als men dan van huis uit begint om het goede te willen' door onderlinge samenwerking en 'be langstelling, dan is er zoo veel gewonnen, want het gaat toch om het belang van het kind. Dan moet men thuis ook eens bedenken, dat meester voor een klas staat. Stel eens voor, dat men in een rijtje van tien eendere huizen, tien even1 groote gezinnen had wonen, en men gaf die tien moeders precies evenveel huishoudgeld, dan was het nog een wonder, welk een verschil in resultaten dat zou opleveren. De één vermag met een bepaalde som het dubbele wat een ander kan. Je hebt huismoeders, die buitengewoon zijn en die veel vermogen, maar helaas ook, die altijd te kort komen, en toch hadden ze ieder precies even veel ontvangen. Nu, in de school staat meester laten we zeg gen voor veertig leerlingen. Hij behandelt een leerstof en allen beluisteren ze precies dezelfde woorden, ze zitten in hetzelfde lokaal gn ze krijgen precies dezelfde tijd om de stof te ver werken. Maar nu het resultaat Dat verschilt nog al wat. Het gebeurt dan heel vaak, dat de grootste tobber nog een extra deel krijgt van meesters zorg, doordat hij even naast de jongen gaat zitten en probeert het nog eenvoudiger te zeggen, nog wat duidelijker te maken. Maar veel kan men toch ook niet, want de klas, d. w. z. negenendertig anderen, wachten om weer verder te gaan. Dat aantal laten wachten op één of twee achterblijvers mag ook niet. En een onderwijzer met liefde voor z'n werk neemt graag zoover mogelijk ook z'n achterblijvers mee. Onder schooltijd is er niet zooveel gelegen heid. Dan kan het nog op twee manieren. Of meester houd 't kind wat langer na school tijd, wat lang niet altijd het gewenschte resul taat heeft, omdat het kind geestelijk vaak moe is* al van de schooluren, en ook voor hem dit nablijven zoo gauw het idee van schoolblijven heeft, waardoor het kind nerveus wordt en daar door nog minder bevattelijk voor leerstof. Dan is er nog een één weg en dat is, dat wat werk mee naar huis gegeven wordt. Doch meestal begint men om bestwil van het kind dien weg in te slaan, om er ook heel gauw weer op terug te keer en, want bijna nooit heeft m'en' waardeering en haast nooit medewerking. Men geeft dan zoo den indruk, dat meester zoo iets doet voor eigen gemak en „de man wordt er toch voor betaald om de kinderen te leeren." Dan keert men haastig van dien weg terug en probeert nog maar onder schooltijd te redden wat er te redden valt, maar niet tot belang van het kind. Dat is natuurlijk jammer. Als men daar eens anders tegenover ging staan. Het belang van het kind is toch waard, dat men van beide kanten z'n best doet, opdat van de leerjaren zooveel mogelijk profijt wordt getrokken. CORRESPONDENTE. Mej. B, te D. Aan uw adres Zend ik U ge vraagd patroon toe. M'n beste nichtjes en neefjes! Gisteravond las ik in de krant, dat Zaterdag de klok een uur moet worden teruggezet. Dat beteekent dus, dat het volgende week 's avonds al heel vroeg weer donker zal wezen. Dat heeft een onprettige en een' prettige kant. Als het nog niet koud is en je bent na schooltijd nog een poosje prettig aan 't spelen, dan hoor je al weer gauw roepen: „Binnen komen, 't begint donker te worden Dat is even vervelend, maar als je eenmaal binnen bent, dan is alles- ook weer prettig en gezellig. Daar is het licht en daar kun je ook o zooveel prettige werkjes doen. Verbeeld je, één nichtje schreef me al over sneeuw en ijs. Brr, om van te rillen, om nu al aan te denken. Dat is nog wel vroeg, hoor, al komt ook dat weer zoo ongemerkt gauw. Even vertel ik nog, dat de prijs gewonnen is door NELLY KNAPE te Sommelsdijk. „.MIJN JONGEN". Verder allemaal veel hartelijke groeten van jullie TANTE TRUUS. Bram P. te Numansdorp. Wat heb jij een heerlijke vacantie gehad. Zoo'n Oom is wat waard. Om jaloersch op te worden. Als jij soms een volgende vacantie geen zin hebt om er weer heen te gaan, dan waarschuw je maar, hoor Dat plaatsje zal dan wel weer bezet worden. Hoe is 't met je auto-ped Zeg, Bram, waar blijft zus? Jan W. te Stad aan 't Haringvliet. De tijd naar je verjaardag schiet nu heel hard op. Het is een gezellige tijd om jarig te zijn. Wat is broertje al een dikkerd I Hoe oud is hij nu precies Vind zusje de kleine broer ook lief Aan allemaal de groeten terug en jij de groeten van Oom. Nellie W. te Stad aan 't Haringvliet. O Nel- lek, was dat mijn portret? Ik ben eens voor den spiegel gaan staan om te zien of 't waar is, maar nee hoor, gelukkig niet. Dat was een pak van mijn hart. Krijg ik mezelf de volgende maal een beetje anders geteekend? Maar jouw eigen portret geleek ook niet best. Dus kunnen we elkaar troosten. Ja, de winter heeft ook heel veel goede en prettige dingen, maar...... de winter beteekent voor sommigen ook wel eens dubbele zorgen, dat moeten we ook wel eens bedenken. Nelly K. te Sommelsdijk. Dat is een gezellig feest geweest. Ik vind het leuk dat jij me er zoo van alles over geschreven hebt. Nu is het net of ik er ook weer bij geweest ben. Zoo'r naaigarnituur is een fijne prijs. Daar kun ;e van den winter pleizier van hebben, dan is het de naai- en handwerktijd. Jammer dat het toen zoo regende Marie K. te Sommelsdijk. Vertel jij me een volgende maal over het feest Van jou kreeg ik nu nief veel hoor. Maar misschien als het 's avonds vroeg donker is dat dan de zin om een langen brief te schrijven vanzelf komt. Bram W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat er in jou brief stond was heel gewichtig. Tot nu toe heb ik er maar weinig gehad, die zoo lang volhielden. Ejen enkele moest er uitscheiden omdat ze ver van huis een1 andere school gin gen bezoeken. Maar in Februari dan heb jij wel den tijd bereikt dat je er boven1 uitgegroeid bent. Maar tot dien verjaardag hoop ik je nog trouw in onze club te zien met je brieven. Ik vind het een heel leuke afspraak die je wil maken. Die wedstrijd hoop ik vlak voor de Kerstvacantie uit te schrijven. Die ik ontmoet heb was de heer P. Het adres weet ik op t oogenblik niet, als ik 't weet za lik het je toe zenden. Ik zal het beste bericht over Kees maar gelooven. Dat is zeker wel goed. Dank voor je raadsels. Cornelia A, R. te Nieuwe Tonge. Om zoo n reden kan ik het begrijpen dat het brievenschrij ven er bij ingeschoten is. Wat zal die veel te vertellen 'hebben. Op zoo'n manier krijg je heel prettige Aardrijkskundeles, want je zult de plaatsen waarover verteld wordt toch zeker wel opzoeken in je Atlas. Jannie van D. te Beverwijk. Ik ben blij dat ie het 'boek zoo mooi vindt. Dat je het in één avond uit hebt, kan ik heusch niets aan doen, want ik geloof dat jij zoo'n vlugge lezeres bent. Ik herinner me tenminste uit je vroegere brieven nog wel, welke stapels boeken je al gelezen hebt. Zoo'n onverwachts vacantiedaagje is wel prettig hé Sara B. te Den Haag. Ja, als je een paar na men meer had gehad. Dat heb ik ook nog ge dacht. Als er een jongen in huis is, dan is alles altijd een beetje anders. Jammer anders dat ik toen daardoor in dat booze vergeethoekje kwam te staan. Maar als ik je vertel dat ik door jul lie laan gewandeld héb, in de vacantie, dan ben jij misschien een- beetje boos op mij, dat ik niet aangebeld heb. Weet je wat, nu beloven we allebei beterschap, dan is 't weer goed hé? Watse K. te IJmuiden, Dat had ik dus kranig geraden. Ja, zoo'n naam verraadt je gauw. Kom je nog wel eens naar Flakkee. Dat is nog een aardig reisje. Niet zoo ver van IJmuiden- van daan zit nog een raadselnichtje van ons, dat kun je wel zien in ons hoekje. Als ik weer eens de buurt uitkom, zal ik eens zien wie van jul lie beiden ik het makkelijkst vinden kan. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Dat is kranig wat je me schreef over 't schaken. Zoo ver heb ik het nooit gebracht. Die brieven van vroeger herinner ik me nog best. (Het stond wel grappig maar voor dien leeftijd was het toch ook flink werk. Dank voor je nieuwe raadsels. Vond jij deze raadsels zoo gemakkelijk? Dat zelden er meer. Maar vlak na de vacantie moet het ook ineens niet zoo moeilijk wezen-, Ida J. te Stellendam. Dat was een heeleboel nieuws te vertellen. Je bent dan wel aan 't reizen geweest in je vacantie. In Warmond ben ik ook wel eens geweest, maar die toren heb ik niet beklommen. Bij gebrek aan tijd hoor en niet bij gebrek aan moed, want ik had er net als jij vast wel in de hoogte over durven loopen. Toen ik het las dat jij het wel gedrufd had, dacht ik, klein maar dapper. Wat zei jij tegen die andere grooten„Sliep uit". Niet verder vertellen hoor, dat ik het wel ge dacht heb. Als je zoo'n heerlijke vacantie hebt gehad, dan heb je later heel wat om nog e'ens te overdenken-. Jammer dat er temidden van zooveel goeds en prettigs, dat ééne -heel erg verdrietige bericht kwam. Wil je voor dien anderen brief heel hartelijk dank zeggen. De groeten van Tante G., die is afscheid wezen nemen. Dank voor je raadsels. Jozientje S. te Ouddbrp, Jullie zullen wel blij zijn dat het heele span weer present was na de hersftvacantie, dan kan je met z'n allen tenminste weer verder gaan. Jullie hebben an ders weer gauw vacantie, ik ben nog maar net flink aan 't werk na de zomervacantie. Ik ben blij dat je prijs zoo naar genoegen is. Pietje K. te Stellendam. Die kleine peuters kunnen zoo echt aardig zijn. Het zijn dan eigen lijk van de echte speelgoedpoppen. Zal jij ze niet een beetje verwennen Ik vind het leuk dat je dat 'boek zoo mooi vindt. Heb je 't nu al uit Vooral in dezen tijd is 't een echte tijd om te lezen. Jij doet het zeker ook wel graag, ik ook, maar ik heb er niet altijd tijd voor. Doe aan zus de groeten terug. De oplossingen zijn I. Rijn, Vecht, Lek, Maas. II. Palestina, tin, aap, Lies. III. Hengelo. Nieuwe raadsels t I. Ingezonden door Arie W. te Stad aan 't Haringvliet Het geheel bestaat uit 17 letters en is iets wat je dikwijls ziet. 8, 5, 11 is een plaats waar men misdadigers herbergt. 9, 15, 17, 12 is een -hoofddeksel. Een 14, 2, 16 is verfrisschend. 3, 6, 7 is éen' afgekorte meisjesnaam. I. 13, 10, 4 is een vogeltje. II. Ingezonden door Ida J. te Stellendam Ik ben midden in Wildervank en aan 't eind van Sappemeer. Wie ben ik III. Ingezonden door Bram W. te Stad aan 't Haringvliet Verborgen landennamen: 'Hier bengel, anders kan ik je niet noemen. 'Hij was in de kamer, ik achter in de keuken. De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 13 October worden gezonden aan: TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2