Emigratie naar Nieuw-Quinea? Kerk en School. Gemengd Nieuws. ning inzake de Winkelsluitingswet zou dien aangaande aangevuld moetên worden. Persoon lijk ben ik er voor om den verkoop van melk voor 9 uur 's morgens in tijden wanneer er ge brek aan melk heerscht, toe te staan. In gewone omstandigheden niet. De heer A. VAN ALPHEJN: Ik geloofyiiet aan een melktekort. Het gaat tegen de melk- slijters. Mosselman verkoopt Zondag aan Zon dag melk aan menschen, die er om komen. Het is hun standpunt om dat te doen, niet de nood zaak. Ik heb zelf koeden, maar ik heb nog nooit Zondags melk verkocht. Slechts tweemaal is het voorgekomen, dat men bij mij om melk kwam vragen toen er een zieke was. Ik heb die melk toen niet verkocht, maar gegeVen. Wanneer het noodig is kan iedereen dat best doen. Het is echter bij deze menschen een1 belustheid om op Zondag geld te verdienen, maar volgens Gods Woord en Gods Wet mogen ze geen melk verkoopen op Zondag. De heer W. VAN ALPHEN acht het in hoogstnoodzakelijke gevallen wel noodig, dat des Zondags melk gekocht kan worden. Voor zieke menschen en kinderen b.v. Nu moeten ze eerst een bewijs gaan halen bij den dokter, die echter des Zondagsmorgens daar niet klaar voor staat. Ik ben er voor, aldus spr., om bepaalde uren, des zomers voor 's ochtends 8 uur en des winters voor 's ochtends half negen den verkoop van melk toe te staan. "De heer A. VAN ALPHEN: Al staat u het bepaalde uren toe, dan is het gebod al ge schonden. Het is den geheelen dag Zondag. De heer W.vVAN ALPHEN: Alleen in nood zaak zou ik het toe willen staan. De VOORZITTER brengt het voorstel van den heer W. van Alphen in stemming, dat met de stem van den heer A. van Alphen tegen wordt aangenomen. Ingekomen is het verslag over kas en boeken van den gemeente-ontvanger. In kas was 124,403^2- De boeken waren in orde. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van het gemeente bestuur van Dirksland, waarin bericht wordt, dat in de vacature van wijlen den heer C. War- naer benoemd is tot bestuurslid van de Stich ting Waterleiding de heer J. Roodzant K.Pz. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een dankbetuiging van J. Oos terling, gemeenteveldwachter, voor de salaris- verhooging van 70 per jaar. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van het gemeente bestuur van Ooltgensplaat, waarin gevraagd wordt adhaesie te betuigen aan het verzoek van Ooltgensplaat, gericht tot de Regeering, tot op heffing van de Gezondheidscommissie. De VOORZITTER deelt mede, dat inmiddels de Minister beloofd heeft een ontwerp van wet in te zullen dienen, waarbij de Gezondheids commissies opgeheven zullen worden. Was dit niet het geval geweest, dan zouden B. en W. nog niet voor een adhaesiebetuiging geweest zijn. Besloten wordt geen adhaesie, te betuigen. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot verbreking van de overeenkomst met de R.T.M. om het voetpad bij het station van Nieuwe Tonge op gemeentekosten te onderhou den, aangezien de nieuwe weg er gekomen is en de gemeente dus geen belang meer heeft bij dit voetpad. De VOORZITTER deelt mede, dat deze overeenkomst slechts met wederzijdsch goed vinden verbroken kan worden B. en W. stellen voor de R.T.M. te vragen deze overeenkomst te niet te doen. Ingekomen is een verzoek van den Ned Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters in Nederland tot verlaging van de personeele be lasting en in dit opzicht gelijkstelling te ver- leenen met winkelbedrijven. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. de zaak overwogen hebben. De meerderheid van B. en W. stelt voor afwijzend te beschikken. Er zijn klassen van 70, "80 en 90 opcenten. Deze menschen vallen in de groep van 80 opcenten. Weth. BREESNEE wijst er op, dat voor winkels wel een gedeelte wordt afgetrokken. Spr. is het er niet mee eens. Deze menschen betalen ook voor billards en hooren ook bij den middenstand. De VOORZITTER: Als ze gelijk met win kels komen, vervallen ze voor de personeele belasting. Het verzoek wordt daarop afgewezen met de stem van weth. Breesnee tegen. Aan de orde is de voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1932. De heer NELISSE brengt rapport uit en zegt, dat geen onordelijkheden 'en geen fouten ge vonden werden. De commissie adviseert de rekening aldus vast te stellen. De VOORZITTER dankt voor het uitge brachte rapport en deelt mede, dat de ontvang sten 67813,54^ en de uitgaven 67091,98 waren, zoodat een batig saldo van 721,56^ overblijft. Dit is de gewone dienst. De kapitaal- dienst bracht aan ontvangsten 44,076,17, uitgaven 43,976,17, aldus een batig saldo van 100,-. Dt heer NELISSE deelt mede, dat eveneens de begrooting 1934 in orde was bevonden. De heer A. VAN ALPHEN is bang, dat de inkomsten tegen zullen vallen. De VOORZITTER: Wij hebben onze ge gevens voor het vaststellen van de begrooting van den inspecteur der directe belastingen te Hellevoetsluis. De heer TIJL: De meeste menschen hebben hun biljetten al thuis en het valt ze tegen. Ik vraag me af of de post voor werkloosheidsbe strijding wel hoog genoeg is. De toestand is kritiek. Van nu af aan loopen er al verschil lende werkloos en kunnen nog niet stempelen. In werkelijkheid is de bietencampagne spoedig afgeloopen. Zijn er nog andere middelen om de werkloosheid te boVen' te komen De VOORZITTER: Wij hebben nog de post onvoorzien, groot 3000. De heer TIJL: De toestand wordt veel en veel erger dan vorig jaar. 'De VOORZITTER: Dat kan nog meevallen wanneer de prijzen van de uien omhoog gaan. De heer TIJL: Er is absoluut geen werk. Met man en macht wordt aan het beetje peen gewerkt. In 14 dagen is alles aan den kant. De begrooting wordt ongewijzigd vastgesteld. De gewone dienst heeft een eindcijfer van 70,250,05. De kapitaaldienst aan ontvangsten 23072,60, aan uitgaven 22,172,60, batig saldo 100. De rekening 1932 van het Alg. Armbestuur wordt, nadat de heer TIJL namens de com missie daartoe heeft geadviseerd, goedgekeurd. Eveneens de begrooting 1934. Tenslotte wordt de geldleening no. 12 uit geloot. Dan gaat de Raad over in geheime zitting. „Er zijn vele voorstanders, maar eveneens vele sceptici." li. Het blijkt ons bij herhaling, dat zooals gezegd omtrent dit „uithoekje der wereld" de wildste geruchten de ronde doen, en dat in breede lagen van ons volk trots het hoog- opgevoerde peil, en de perfectioneering van ons onderwijs, een verbluffend gemis aan kennis imtrent de koloniën in het algemeen en Nieuw- Guinea in het bijzonder wordt gedemonstreerd. Bleef het nu bij een erkenning van dit gemis aan kennis, dein zou men daar nog vrede mee kunnen hebben. Maar het komt ons uiterst licht vaardig voor, wèl kennis van land en volk ten toon te spreiden door de positieve verklaring, dat Nieuw-Guinea „een moordend klimaat heeft". Deze verklaring afkomstig uit intellec- tueelen kring is niet goed te praten, omdat zij in strijd is met de waarheid. Zou dit werkelijk het geval zijn, zou deze verklaring juist zijn, dan zou er, letterlijk op gevat, niets kunnen leven, dan zouden er geen 200,000 Papoea's zijn, dan zouden er geen kolo nisten gevestigd zijn, dan zou er geen Binnen- landsch bestuur zijn en dan zou er geen zen- dings- of missiearbeid verricht worden. Dan zouden er dus ook geen Japanners ge vestigd zijn, die met succes katoen verbouwen. Evenmin zouden de prachtige paradijsvogels er kunnen tieren. Niemand kan een dergelijke ver klaring „au serieux" nemen, wijl zij ook wordt weersproken door een veeljarigen zendingsar- 'beid van zendelings-families, terwijl de vader van een dezer zendelingen daarvóór een groot aantal jaren als zendeling op Nieuw-Guinea werkzaam is geweest. Men spreekt ook van vreeselijke ziekten, o.a. malaria. Zij, die in Indië hebben gewoond, weten, dat deze ziekte in den geheelen Archipel voorkomt, dat deze ziekte door"de geneeskundi gen met succes kan worden bestreden en dat niemand zich hoeden kan voor een muskieten beet. Trouwens, malaria blijkt ook in Nederland voor te komen (Noord-Holland). Ik heb zelf, tijdens mijn verblijf op het eiland B'illiton, malaria gehad. Door zich tijdig van ge neeskundige hulp te voorzien, is men met enkele dagen de ziekte kwijt. Gevolgen van deze ziekte heb ik nooit ondervonden. En zooals het met de malaria gesteld is, zoo is het ook met alle andere tropische ziekten. De wetenschap heeft practisch alle tropische ziekten onder de knie. Het is slechts zaak, tijdig hare hulp indien noodig in te roepen. En dat in 1925, tijdens een expeditie onder commando van kapitein De Jong, diens expedi tieleden, uiteraard onder bovenmenschelijke om standigheden haar arbeid verrichtende, practisch geheel is omgekomen, bewijst niets voor een verongelukken van een kolonist, indien deze zich vestigt zóó, dat hem alle beschikbare mid delen ten dienste staan om zijn leven te be schermen. Het is op Nieuw-Guinea, schrijft een kolonist, precies zoo, als overal in Indië. En wij voegen er bij: men heeft in Indië, dus ook op Nieuw-Guinea, er voor te zorgen, dat men de noodige zorg aan het lichaam besteedt. Doet men dit niet, dan. is de kans natuurlijk aanwezig, dat men „onder de palmen" terecht komt. Doen wij hier niet precies het zelfde Of gaan wij naar de tropen met de vooropgezette bedoeling onszelf te verwaar- loozen Men moet dan ook de waarschuwing van' den op Nieuw-Guinea aanwezigen landbouwconsu- lent op de juiste wijze interpreteeren. Nieuw-Guinea heeft geen enkele plaats, welke gelijk te stellen is met b.v. Batavia, Bandoeng, Medan, enz. Nieuw-Guinea moet hetzelfde pro ces doormaken als b.v. Java in de dagen van Jan Pietersz. Cöen, toen de kolonisten door ge brek aan verzorging als ratten stierven. Dank zij de hulp, die door de perfect werken de wetenschap wordt geboden, kan echter thans van meet af aan, Nieuw-Guinea voor koloni satie geschikt worden gemaakt. Men moge zich gerust voor oogen houden, dat vestiging daar, onder veel gunstiger omstandigheden kan plaats hebben, omdat bekend is waar men wèl en waar men n i e t moet neerstrijken. De kolonisten heb- ben het zelf in de hand, de noodige voorzorgen j te nemen. En heel zeker zal de vereenigfing alle voor bereidingen treffen en deze zóó uitvoeren, dat kolonisatie niet kan mislukken. Als voor de reeds gevestigde kolonisten nog niet alles geregeld is zooals het kan zijn, cr mogelijk fouten zijn gemaakt, dan hebben ce Nederlandsche kolonisten slechts na te laten wat niet goed is. Het argument, dat koloni satie wel mogelijk kan zijn voor reeds in Indië gevestigden, heeft ongetwijfeld hare waarde, maar voorzoover het volbloed-E)uropeanen be treft, hebben deze hetzelfde doorgemaakt als watd en kolonist op Nieuw-Guinea te wachten staat, d.i. zich aanpassen aan gewoonten, zeden en levenswijze van de bewoners van een ge deelte van het Oostelijk halfrond. De in loondienst uitgezondene verkeert echter ten opzichte van den kolonist in een n a d e e- 1 i g e positie. Hij heeft slechts te gaan naar daar, waar hij wordt heengezonden. En vaak is dit de „rimboe". Hij moet dan maar zien hoe hij zich redt. Dat hij daar een vroegtijdigen dood sterft, is dan ook zeker wel verklaarbaar. Miet den kolonist staat het heel anders. Hij gaat vrijwillig. Er is niemand, die hem zegt waar hij heen moet. Het is dan ook alleen een imbeciel niet aan te rekenen, als hij zich niet de beste gelegenheid uitkiest. En deze gelegenheid is de Vogelkop, n.l. Noord-Guinea. Dit gedeelte van Nieuw-Guinea is heel zeker geschikt voor kolonisatie. De humuslaag mag verondersteld worden meters-dik te zijn, er zijn glasheldere, snelstroomende waterloopen. Het is laat het mij met mijn eigen woorden mogen zeggen God verzoeken, dit prachtland ongebruikt te laten liggen. In dit gedeelte van Nieuw-Guinea ontmoeten wij de Japanners, bezig met hun katoenbouw. De heeren hebben verstijfd van emotie gestaan, toen zij bemerkten, dat 36 katoenknoppen aan één plant geteld konden worden, terwijl zij in eigen land in een feestelijke stemming geraakten als zij 5 knoppen aan één plant ontdekken. Hoe zit dit nu Behoeven de Japanners zich niet te acclima- tiseeren Zijn wij Hollanders in eigen1 kolonie niet in staat datgene te doen, wat vreemdelingen blijken w 1 te kunnen Vinden wij het zoo aardig, om op verren afstand in het te kleine Holland, het plantareaal van den Japanner geleidelijk te zien uitbreiden Waarom bericht de landbouwconsulent op Nieuw-Guinea ons niet, welke resultaten de Japanners met hun kolonisatie hebben bereikt Waarom moet ons dit van particuliere zijde worden meegedeeld Het gaat ons als eerder gezegd niet om Nieuw-Guinea als werkverruimingsobject i n de eerste plaats. Men toone ons aan en dit op niet te weerleggen wijze dat Nieuw-Guinea ten eenenmale ongeschikt is. En dat kolonisatie op Nieuw-Guinea niet noodig is, omdat en dit óók weer op onweerlegbare wijze de werkloosheid binnen de landsgren zen kan worden opgelost, en dit, naar men vertrouwen mag, op goedkoopere wijze dan op Nieuw-Guinea. Zoolang men hiervoor de overtuigde be wijzen niet kan overleggen, zoolang mag iedere ernstig denkende Nederlander, al zou het slechts zijn op moreele gronden, zich met het kolonisatie-vraagstuk bezig houden. Wij houden er ons van overtuigd, dat de kolonisatie grondig moet worden voorbereid, dat zeer nauwkeurige selectie moet worden toegepast en dat de leiders absoluut betrouw bare, intègre menschen behooren te zijn. Wij wenschen ook allerminst mede te werken aan een hoera-stemming, het werkverruimings object is een té mooi, en het werkloozenvraag stuk is een té dankbaar onderwerp, om ons niet op volmaakt onbezonnen- wijze rekenschap te geven van onze daden. Wij ontveinzen ons niet, dat dit kolonisatie- vraagstuk is: het langs banen van geleidelijkheid ontwikkelen der kolonie. Er zal een zeer klein aantal zich derwaarts hebben te begeven, als de onontbeerlijk te achten vooruitgeschoven post. Van deze menschen moet geëischt worden, dat zij zonder eenige terughouding het vóór en het tégen op duidelijke en afdoende wijze in het licht stellen. Ons is bekend, dat op Nieuw-Guinea aard appelen worden geteeld van een zóódanige kwa liteit, dat een hooggeplaatst bestuursambtenaar uitsluitend deze aardappelen van Nieuw-Guinea betrekt. En als in de Preanger-Regentschappen met succes tarwe is verbouwd, is dan op Nieuw- Guinea hiermede óók niet een proef te nemen Ons is ook bekend, dat groenten en peulvruchten in hare veelsoortigheid op de Hollandsche mark ten verhandeld, alle met succes zijn gekweekt. En kan in een1 proeftuin niet worden geëxperi menteerd met den verbouw van b.v. rogge, haver, gerst, boekweit, klaver, gras, enz. En onder meer ook katoen, hennep, vlas, en in het algemeen die producten, waarvoor in de landen rond den Pacific een afzetgebied kan worden gezocht En kan voor eigen gebruik geen koffie, thee, tabak worden gezocht En proeven ge nomen, met de op Java voorkomende vruchten als pisang, ananas, „Chineesche peren" enz. En ook met perziken, citroenen, sinaasappelen, druiven, etc. De perspectieven zijn vele, indien de wil slechts voorzit, e.e.a. te willen aanvatten. Of zich, door dezen pioniersarbeid groot cultures kunnen of zullen ontwikkelen, is zeer wel mogelijk te achten, doch behoeft geenszins te worden aangemerkt als de voornaamste fac tor om een kolonie welvarend te doen zijn. Zij, die thans eiken dag zich de vraag voor leggen: „Wat zal de dag van morgen voor ons weer zien te geven m.a.w. „zal er morgen, wel wat voor ons op tafel verschijnen", zij gevoelen zich geenszins van de noodzakelijkheid over tuigd, zich in te stellen op aanleg van een groot- cultuur-onderneming. Indien men na aftrek van huishuur en andere noodzakelijke uitgaven ruim tw.ee gulden over houdt om met een ziekelijke vrouw de geheele week te leven (dit geval werd mij meegedeeld door een kerkelijk armenbezoeker), dan beleeft zoo iemand de grootste sensatie in zijn leven als hij zich als „inlandsch boertje" kan vestigen, waardoor hij zich de mogelijkheid schept, datgene van zijn stukje grond te be trekken, wat hij het allereerst noodig heeft, d.i. voedsel. Een gemeenschap van dergelijke „inlandsche boertjes" is ongetwijfeld een vroolijk, opgeruimd en tevreden gezelschap. En als hij zijn levensomstandigheden wenscht te verrui men door meer te verbouwen dan hij zelf be hoeft, wie of wat zal hem dit beletten, aan nemende daf hij de wetenschap bezit, het meer dere te kunnen verkoopen Men kan hier het nogal groote woord „ex- por tmogelijkheid" voorloopig gerust uitschakelen, omdat, naarmate het aantal kolonisten stijgt, de behoefte ontstaat aan woningbouw enz. waarover ik reeds sprak deze dus vaklieden behoeft, derhalve geen twee dingen tegelijk kun nen doen, door b.v. te timmeren en te land- bouwen. En waarom zou om de tegenstelling zoo scherp mogelijk te stellen op Nieuw-Guinea niet even goed een diamant-industrie verrijzen, als op een gegeven moment in Amsterdam zich vestigde. Hare verrijzenis en uitbreiding moet toch het gevolg zijn geweest van de aanwezig heid van een landbouwende en daarna zich ves tigende stedelijke bevolking Er is alleèn d i t verschil, dat geen dure, b.v. centrale verwarming behoeft te worden aan gelegd. En als het scholen betreft, behoeft aan de kinderen geen „kachel-vacantie' te worden gegeven. SOMMIELSDIJK. Bij den agent der arbeids bemiddeling dezer gemeente stonden vorige week Zaterdag 12 werkzoekenden ingeschre ven. De besmettelijke veeziekte mond- en klauw zeer is bij het vee van een landbouwer alhier geweken verklaard. Tengevolge van de gladheid der straten had het dochtertje van den landbouwer M. G. het ongeluk met de fiets te vallen. Hierbij werd haar voet dusdanig verwond, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Den dienstplichtige L. Fun, van de lich ting 1932, is door den Minister van Defensie voor goed vrijstelling van den dienstplicht ver leend wegens kostwinnerschap. MIDDELHARNIS. Door de schutsluizen zijn over de maanden Juli, Augustus en September binnengekomen 309 schepen, inhoudende 28552 tonnen, en uitgevaren 309 schepen, inhoudende 24347 tonnen. Het driejarjg kind* van den heer B. Viskil had het ongeluk met haar voetje bekneld te raken tusschen de fiets en bezeerde het zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In de Kaai zijn aangebracht en per scheeps gelegenheid verzonden 1600 H.L. aardappelen en 1500 balen uien. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling zijn als werkloos ingeschreven de volgen de personen: 18 landarbeiders, 2 letterzetters, 1 boekdrukker, 2 boekbinders, 1 metselaar, 8 diepzeevisschers, 3 schilders, 5 transportarbei ders 1 opperman, 1kabelmonteur en 1 bank werker. Alhier werd tijdens het afbreken van het huis, voorheen bewoond door de fam. Driese, een doodshoofd gevonden, dat zeker al uit de vorige eeuw was. Door het lage water kwam de Middelhar- nissche boot in plaats van half zeven Vrijdag avond om negen uur in de Kaai. Op Woensdag 4 October a.s. zullen de navolgende miliciens naar hun garnizoen ver trekken: J. Raz'enberg Ejz. 2e derde halfregt. Huzaren te 's-Gravenhage; L. Struik Jz. Regt. Grenadiers en Jagers te 'sGravenhageG. Kroos Jz. 2e derde-'halfregt. Huzaren te 'sGra venhage. De timmermansknecht L. van Eek ver wondde zich zoodanig aan zijn hand, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. f Loop der bevolking over de maand Sep tember. Ingekomen A. A. A van Dijk van Schellink hout 124 Fr. Kater, Amsterdam A. Driesse Zuid-Scharwoude A. L. Born, Sommelsdijk; Gr. de Graaff, Sliedrecht; L. Brinkman, Stel lendam; Arentje Snijder, 's Gravenhage; A. S. van Dongen, Sommelsdijk; J. van Driel, Nieuwe Tonge; W. C. A. de Jong, Monster; Adr. Ouds hoorn, Zegwaart; G. Wentink, Sommelsdijk. Vertrokken: C. de Jong naar Rotterdam; M. H. Barentsen en J. P. Barentsen naar 's Gra venhage; C. A. Hofland naar Alkmaar; J. M. Radauer naar Venlo (gem. Steijl); H. M. A. Heerius naar Rotterdam; J. H. van Heukelingen naar Bleiswijk. STAD AAN T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden1 de vorige week vervoerd 1460 H.L. aardappelen, 1400 H.L. poters en 1270 H.L. uien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston den de vorige week geen werkloozen ingeschre ven. De dienstplichtige der lichting 1934 W. Braber Tz. is opgeroepen om op 4 October a.s. bij het 14e Regt. Infanterie te worden ingelijfd. Onder het vee van den landbouwer J. Wagner alhier is de besmettelijke ziekte mond en klauwzeer geconstateerd. Maandag j.l. is mej. J. K. naar het zieken huis te Rotterdam vertrokken voor het onder gaan van een operatie. As. Vrijdagavond 7 uur zullen de schiet oefeningen' van den B.V.L. een aanvang nemen. 1 Het mond- en klauwzeer onder het vee, loopende op het gors van den Brienenpolder, is geweken verklaard. Loop der bevolking in de maand Sept. Ingekomen: Antje Meijboom van Rotterdam. Vertrokken: Teunis Jacob Vermeulen naar Rotterdam. Toewijzing dienstplicht lichting 1934 14e Regt. Infanterie: J. L. Braber Lz., W. Braber Tz., H. Keijzer, tijdvak van inlijving 16—25 Maart 1934; 14e Reg. Infanterie: M. Schuuruman, tijdvak van inlijving 1 10 Octo ber 1934; 5e Regt Veld-Artillerie( ber.) Ie ploeg M. L. Hendrikse, tijdvak van inlijving 1 10 April 1934. OOLTGENSPLAAT. Door de gemeente- en Rijkspolitie is Zondagavond in Achthuizen pro- ces-verbaal opgemaakt tegen W. v. D. en M. N. wegens het besturen van een motorrijtuig, terwijl zij onder den invloed van alcohol ver keerden en het rijden aan de verkeerde zijde van den weg. Tegen M. G. wegens rijden zon der licht, C. B. wegens het rijden zonder licht en zonder rijwielbelastingmerk. D. W. wegens het vervoeren .van 2 personen op een rijwiel, en T. v. L. wegens openbare dronkenschap. Het mond- en klauwzeer is geconstateerd onder het vee van de landbouwers H. C. en C. H. van Oorschot, P. van den Heuvel en A. J. G. van Rossum. De gemeentewoning in de P. Biggestraat is toegewezen aan Jan Duim. Vorige week zijn verscheept 160875 Kg. aardappelen, 170900 K.G. uien en 12000 K.G. koépeen. Boven deze gemeente werden 2 Deenen waargenomen. Voorspelt dit een vroege winter Loop der bevolking over September 1933.' Ingekomen Dirkje Heijboer van Wemeldin- ge; Anna Maria Holleman van den Bommel; Suzanna de Berg van Oude Tonge, Adriana Jozina Laura Muilman van Lisse; Anna Yutema van Gorinchem Vertrokken Johannis Jacobus de Waal naar Haastrecht; Abraham de Waal en Pieternella Hokke naar 's Gravenhage. OIXDE TONGE. Op de alhier gehouden we- kelijksche veemarkt werden aangevoerd56 biggen; en 1 mand kippen. Handel was matig. Tijdens zijn werkzaamheden bestaande in het opbrengen van zakken cokes, had de heer J. C. van den Ouden het ongeluk van den trap te vallen, waarbij hij zijn rug ernstig be zeerde, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. In de afgeloopen week meldden zich bij den Agent der Arbeidsbemiddeling als werkloos aan 6 landarbeiders. NIEUWE TONGE. Het zoontje van den heer W. K. had het ongeluk in de sloot te val len. Door toegeschoten hulp was hij spoedig op het droge en liep dit ongeluk met de schrik en een nat pak af. Door de Centrale Suikermij. te Amster dam is tot schrijver-weger aangesteld de heer W. Munters alhier, met standplaats Melissant- Kraaijenisse. -De vorige week werden van hier ver voerd 5000 balen uien en 600 balen peen en 1200 H.L. aardappelen Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week acht werkloozen inge schreven. DIRKSLAND. A.s. Donderdag 5 October a.s. zal alhier de stemming plaats hebben ter verkiezing van een Voorzitter van het Water schap „De Gemeene Uitwatering" van Dirks land, tevens Voorzitter v. Polder Dirksland c.a. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag alhier 4 werklooze landarbeiders in geschreven A.s. Woensdagmiddag 3.45 uur (zomer tijd) zullen de dienstplichtigen der lichting 1918 vanuit <jeze gemeente en vanuit Melissant en Herkingen in de openbare bewaarschool alhier hun militaire goederen in moeten leveren. De gemeente-begrooting voor het dienst jaar 1934 zooals die thans aan den Raad is aangeboden ligt ter Secretarie voor belangstel lenden ter inzage. HERKINGEN. Door het inzakken van een slootkant geraakte de knecht van den landbou wer W. met een wagen geladen met bietenbla deren in de sloot. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Alleen wat materieele schade. Een niet alledaagsch verschijnsel ontdek ten een tweetal fruitplukkers in den tuin van den heer van der Vielde. Boven in een peere boon ontdekten ze een voorwerp, veel op een zeer groote bal, ongeveer ter groote van een Y2 D.L. gelijkend en omgeven door een grijs omhulsel. Toen een hunner het voorwerp aan vatte kwam men tot de ontdekking wat de in houd was, n.l. een wespennest. Met de meeste spoed om verder onheil te voorkomen werd het nest met inhoud aan de vlammen prijsgegeven. Onder de landarbeiders heerscht hier op 't oogenblik een ongekende werkloosheid Er moeten pl.m. een 40 werkloozen rondloopen, wat voor dezen tijd van 't jaar bedroevend is. OUDDORP, A.s. Zaterdagavond zullen van wege de BV.L. schietoefeningen worden gehou den van 6—7.30 uur (o.t.). Bij de Arbeidsbemiddeling stonden 12 werkzoekenden ingeschreven. Goed begin. 30 Sept. werd de jacht ge opend en werden door den jager Krijn Pikaart dien dag geschoten 16 Fazanten 2 konijnen en 1 patrijs. Vorige week was hier de eerste levering van suikerbieten aan de haven de Kil. Er wer den bijna 1 millioen K.G. bieten aangevoerd, wat wel zeldzaam is voor de eerste week. Het is ook toe te schrijven dat er niet veel land- bouwwerkzaamheden zijn. De voor de eerste maal gecontracteerde Brussels witlof wordt geschat dat er ongeveer 600.000 kg. van dit artikel zal zijn. Tegen J. Westhoeve Kl.z. werd 2 maal proces-verbaal opgemaakf wegens overtreding Motor- en Rijwielwet. Maandag is uit deze gemeente de 48e persoon voor rekening van S.B.Z. naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Zaterdagavond werd door Notaris v. d. Berg bij afslag verkocht een woonhuis, erf en grond aan den Dijkstelweg, bewoond door Pau- lus Tanis Wz. afgemijnd door den heer Jn. Bos- land voor 2010. Door de zee- en garnalenvisschers is er weinig verdiend. Ook werden geen zalmen ge vangen. In deze omgeving waren nog knechts die van 60 tot 90 ct. over de geheele week ver diend hebben, wat wel een schrale visscherij genoemd kan worden. De garnalenvisscher P. Grinwis had het ongeluk zoodanig op de schuit te vallen en met zijn hoofd op een anker neer te komen, dat hij een poosje bewusteloos bleef liggen. Met een kleine verwonding liep dit af. Op het tramstation alhier had een bot sing plaats tusschen de binnenkomende tram en een wagen welke geladen was met groente van den heer J. Vink. De geheele wagen met inhoud kwam in een sloot terecht. Voor den eigenaar een schadepost. Dat de zwemsport nog in den herfst in eere blijft, blijkt wel daarilit, dat dezer dagen nog door een 3-tal personen aan het strand ge- zwomm'en werd. Tijdens een verblijf bij haar dochter, had Mej. de Wed. Mastenbroek het ongeluk van een stoel te vallen, welke zoodanig was, dat haar arm uit de komen schoot. Geneeskundige hulp was noodig. SOMMELSDIJK. Tengevolge de verzetting van den wettelijken tijd van Zaterdag op Zon dag zal de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk weder aanvangen des morgens 9.30 uur en des avonds om 6 uur. MIDDELHARNIS. De Unie-collecte voor de scholen met den Bijbel, heeft alhier opgebracht 100.-. De heer W. Vroegindeweij Jz. slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor zijn candi- daats-examen in de theologie. Vrijdagavnd had in de Herv. Kerk stem ming plaats voor gemachtigden van het kies college,' waarvan de uitslag is als volgtHer kozen werden de heeren L. Kobte, K. v. d. Sluis, P. v. d. Sluis en S. Verhage, en in de plaats van den heer M. v. d. Velde werd ge kozen de heer B. v. d. Veere. De heer Kraan, leeraar aan de Chr. U.L.O.-School alhier, is benoemd aan de Chr. U.L.O-School te Wijk aan Duin. Daar Zaterdag van 7 op 8 October de tijd verzet zal worden, beginnen de diensten Zondagmorgen in alle kerken alhier om 9.30 en 's avonds om 6 uur. NIEUWE TONGE. A.s. Zondag hoopt voor de gemeente op te treden Ds. Kleijne van Oolt gensplaat, terwijl des avonds leesdienst zal gehouden worden. Ds. J. H. Koster te Montfoort, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. De heeren S. Dekker en P. Grootenboer zijn benoemd tot bestuursleden der Ned. Herv. Jongelingsvereen. Ring Flakkee. DIRKSLAND. In plaats van den heer C. A. Potter, die als zoodanig bedankte, zal thans als leider van de Herv. ICnapenvereeniging de heer Bestman optreden. Verleden week Zondag werd in de Ned. Herv. Herv. alhier een extra gift van 10,— voor de Diaconie gecollecteerd.- In verband met de eindiging van den Zomertijd, zullen a.s. Zondag de godsdienst oefeningen in de beide kerken weder des v.m. 9.30 en des avonds 6 uur aanvangen. OUDDORP. Maandag bracht de beroepen predikant, Ds. El Schimmel van Ameide, een bezoek aan deze gemeente en trad des 's avonds op in de Ned. Herv. Kerk met een predikatie over Joh. 5 vers 24. De heer T. Algera herdacht Maandag zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer aan de Bijz, School' alhier en heeft die jaren met veel ijver zijn taak volbracht en1 nog steeds blijft meester Algera zijn dienst doen. Ds. A, M. BERKHOFF. Thans lid van de Ned. Herv. Kerk. Naar het „Friesch Dagblad" verneemt, is in de Donderdagavond gehouden vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Sneek behandeld het verzoek van Ds. A. M. Berkhoff, laatstelijk predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Sneek, om toelating tot de Herv. Kerk. Op dit verzoek is toëstemmend beslist, zoo dat Ds. Berkhoff thans lidmaat is van de Ned. Herv. Kerk. LIEFDESDRAMA BIJ SITTARD. MOORD EN ZELFMOORD. Zeventienjarig meisje levensgevaarlijk gewond. Zondagavond te omstreeks vijf uur heeft te Nieuwstad bij Sittard een' verschrikkelijk drama plaats gevonden, dat twee personen het leven heeft gekost en waarbij een meisje van zeven tien jaren levensgevaarlijk werd gewond. Maria Salden, een meisje van 21 jaar, wan delde met haar vader en eenige familieleden, toen onverwachts de 21-jarige H. 1' Espoir op hen toetrad, plotseling een revolver te voor schijn haalde en daaruit eenige schoten afvuur*-

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2