Ambachtsschool looelhorois Gemeenteraa d. Ingezonden Stukken Nieuws uit het kamp der Chr. Zang. Boekbespreking. tentie te plaatsen. Dat kostte 16. We hadden dus nog te beschikken over een 4 a 6. Nu -was bij de opgaaf ook de „Voorwaarts" ge noemd. Nergens verder over nadenkende, heb ik toen gezegd: plaats maar een advertentie. Nu maakt de heer Tanis en meerdere raads leden in de openbare raadsvergadering zich erg boos, dat de V.V.V. zich schuldig maakt aan propaganda voor een politieke partij en wel voor de SD.A.P. Vergadering, waarom zeggen die heeren er ook niet bij: voor de Anti-Rev. partij, Liberale en Roomsch-Kath. partij, want immers in die bladen is ook geadverteerd. Op zichzelf vind ik dit echter niet erg, maar ik vind het laag en gemeen, dat mijn medebestuurslid T. Tanis dit zegt, zonder eerst eens overleg te hebben gepleegd. Indien T. Tanis zich niet kon ver eenigen met het plaatsen in de „Voorwaarts hier, dan was niets meer te veranderen. Waar om heeft hij dan niet aan mij of aan die andere bestuursleden zijn bezwaren kenbaar gemaakt? Na het plaatsen van bovengenoemde adver tenties is er nog één bestuursvergadering ge houden, waarbij de heer Tanis wegens visschen afwezig was. Waarom zijn bezwaren toen niet medegedeeld, al was het schriftelijk Dat zou ik heel gewoon en correct gevonden hebben. Niets van dat alles, en thans gaat hij in een openbare raadsvergadering de V.V.V. beschul digen, dat er propaganda gemaakt wordt voor de S.D.A.P. In het midden latende of zulks wel het geval is, vind ik deze handeling tegenover een bestuur, waarvan hij zelf deel uitmaakt, zoo onwellevend en zoo laf, dat het voor mij niet meer mogelijk is met hem aan een bestuurstafel plaats te nemen. Vergadering. In de gisteravond gehouden be stuursvergadering heb ik mijn standpunt uiteen gezet en zijn al mijn medeleden het volkomen met mij eens. Het bovenstaande is dan ook de reden mijn aftreden op de agenda te plaatsen. Straks zal U gelegenheid worden gegeven zich uit te spreken of het bestuur ook volgens uwe meening in deze zoo verkeerd heeft ge handeld. Ik dank U. Hierna kwam de hoofdschotel der agenda aan de beurt, n.I. het ingekomen verzoek der leden inzake sluiting. Uit de vergadering ging ook nog een stem op, of het op den weg lag van de V.V.V. zich met deze zaak in te lafen, maar het bestuur zoowel als vele anderen vonden, dat het juist lag op den weg der V.V.V., welke vereeniging moet trachten het de vreemdelingen zoo aan genaam mogelijk te maken. Door den heer J. B r e e n en anderen wordt nu de volgende motie ingediend „De V.V.V. te Ouddorp, in algemeene ver gadering bijeen op Vrijdag 8 September 1933, verklaart bij deze dat het dd. 30 Aug. j.l. alhier genomen raads besluit, o.a. inhoudende algeheele Zondagsslui ting van café's, restaurants enz., door hun ten sterkste wordt afgekeurd dat door eventueele in werkingtreding van een dergelijk besluit, de algemeene belangen der gemeente als badplaats in opkomst ten zeerste worden geschaad dat een minder ver strekkende wijziging in de gemeente-politieverordening vrijwel alle groepen der gemeentenaren veel beter zou bevredigen: dat zij met alle wettelijke middelen zal trach ten de betreffende autoriteiten te overtuigen van de wenschelijkheid om aan genoemd besluit de noodige goedkeuring te onthouden dat zij aan haar bestuur opdracht geeft alle geoorloofde middelen te baat te nemen om den middenstand te vrijwaren voor de groote schade, die uit genoemd besluit zal voortvloeien dat zij besluit deze resolutie ter kennis te brengen van de betrokken autoriteiten." Dit wordt in stemming gebracht en aange nomen met 30 stemmen voor, 6 tegen, 1 blanco. Waar de heer T. Tanis Tz. bedankt heeft als lid en) bestuurslid der vereeniging, bestaat er voor den heer J. Pik geen reden ook te be danken en stelt de vergadering den heer Pik voor, deze aanvrage in te trekken, maar de voorzitter wijst er op, dat hij heeft bedankt, en acht hij het wenschelijk, dat verkiezing plaats heeft. Bij acclamatie wordt hij echter herkozen en neemt de benoeming aan. Daarna wordt als nieuw bestuurslid gekozen bij eerste stemming de heer J. H. v. d. Borgh, die zich bereid verklaart deze benoeming aan te nemen. De eere-voorzitter betreurt het be sluit door den Raad genomen, maar spreekt den wensch uit, dat de V.V.V. zal volharden om het den vreemdelingen! in Ouddorp zoo prettig mogelijk te maken. Hij hoopt, dat de vereeniging zal groeien 'en bloeien. DEMONSTRATIE INZAKE BEVEILIGING BIJ HET WERKEN MET DE FRAISMACHINE. Op Woensdagmiddag j.l. werd in de afd. voor machinale houtbewerking in de Ambachtsschool voor technici eene demonstratie gegeven met een nieuw beveiligingsapparaat voor de frais- machine. Deze demonstratie ging uit van de Contact-Commissie voor de veiligheid. Deze Commissie is gevormd door de Arbeidsinspectie, Centrale van Werkgeversorgansaties, Centrale voor Werknemersorganisaties, Centrale van de Werkgevers-risicobank, Raden van Arbeid, Rijksverzekeringsbank en Veiligheidsmuseum eni heeft ten doel door het demonstreeren met het veiligheidsapparaat, de aanschaf in de bedrijven voor machinale houtbewerking van dit apparaat te bevorderen en daarmede de vele en ernstige ongevallen, welke met de fraismachine plaats kunnen vinden, tot een minimum terug te bren gen. In de Ambachtsschool zagen wij naast ver- tegenJwoordigers van het Bestuur der school vele patroons, welke fraismachines in bedrijf hebben, verder Directeur en Leeraren en het tweede en) derde leerjaar houtbewerking. Te ongeveer 2 uur nam de Directeur het woord en heette mede namens het Bestuur de vele aanwezigen welkom, inzonderheid de heeren Van Loon van de Arbeidsinspectie en Jansen van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam. De heer Van Loon, zeide spr., is in onze school een gaarne geziene figuur, omreden ik mij als Directeur met de Leeraren verplicht gevoel onze leerlingen de 100 veiligheid te ver schaffen, waarbij de heer Van Loon steeds be reid is met ons saam te werken en ons het aller beste en allernieuwste op het gebied van be veiliging voor onze machines duidelijk te maken. De ouders toch geven hunne kinderen in ver trouwen aan ons over, vaak onbewust van de gevaren die dreigen, doch die de leerlingen moe ten leeren kennen, omdat de huidige eisch'en aan hun vak te stellen die noodig maken, willen ze hun brood op de arbeidsmarkt kunnen verdienen en daarom is het onze hooge en heilige plicht te zorgen, dat de veiligheid zoo hoog mogelijk worde opgevoerd, opdat als toch onverhoopt een ongeluk zich zou voordoen, wij de over tuiging hebben, alles gedaan te hebben) wat in ons vermogen was. Het deed spreker genoegen heeren Bestuurs leden aanwezig te zien, omdat hij straks van hun steun wachtte bij zijn voorstel tot aanschaf, overtuigd als hij is, dat met dit apparaat de mogelijkheid tot het krijgen van een ongeval vrijwel is uitgesloten. Doch ook de aanwezige patroons wekte hij tot aanschaffen op, waarbij spr. deed uitkomen, dat uiteraard in de voor het bedrijfsleven moei lijke tijden, uitgaven als voor dit apparaat noo dig bezwaar ondervindt. Gij vertegenwoordigt echter het gezag in uw werkplaats en wanneer U als werkgever in uw werkplaats opdracht geeft aan uw werknemer om met deze machine te werken, eischt ge, dat uw opdracht wordt uitgevoerd. Doch goed gezag bestaat uit drie factoren, te weten: Deskundigheid, geschiktheid en rechtvaardigheid, en het zijn deze drie fac toren, welke U den plicht opleggen te zorgen, dat uwe werknemers de uiterste veiligheid bij hun arbeid hebben, dus die, welke met dit vei ligheidsapparaat voor de fraismachine verkre gen kan worden. Hiermede opende spr. de bijeenkomst en gaf het woord en de leiding aan de heeren Van Loon en Jansen voor hunne demonstratie. De heer Van Loon dankte voor de gesproken woorden en speciaal voor de woorden aan zijn adres, waarbij uiteenzettend, dat het ook zijn plicht was als technisch ambtenaar van de Arbeidsinspectie, zijne volle medewerking bij het beveiligen van machines te verleenen, bij welken arbeid hij in de Ambachtsschool van Middelharnis altijd waardeerende medewerking had ondervonden. Na deze inleiding werd tot demonstratie over gegaan. In het kort werd uiteengezet, waarop de werking van het apparaat berust. Begonnen werd met het fraisen van profielen aan recht werk. Hierbij werd aangetoond, dat het werk stuk onder alle omstandigheden door het druk- apparaat wordt vastgehouden en dat het uit gesloten is, dat men met de beitels in aanraking kan komen. Bij het tweede werkstuk, het zoo gevaarlijk invalwerk of wel het fraisen van kamers, bleek, dat ook dit zonder gevaar kon geschieden en dat men toch het volle gezicht op het werk behoudt, zoodat de profielen op de juiste plaats worden ingezet. Ook bij de groote verscheidenheid van werk stukken, welke vervolgens werden gemaakt, als het fraisen van kleine kolommetjes, diamant kopjes, gebogen lijsten, paneelen met bossingen of profielen, het fraisen langs de ronde spil, gebogen lijsten en sponningen langs de aan- löopring, kwam duidelijk uit, dat de veiligheid ten volle verzekerd was en dat men beter werk kreeg dan wanneer er zonder beschutting zou zijn gewerkt. Enkele der aanwezige vaklui, welke zich van de eenvoudige bediening van deze beschutting wilden overtuigen, werden daartoe in de ge legenheid gesteld. Tijdens de demonstratie werd nog gecontro leerd, welke tijd noodig was voor het instellen van deze beschutting, waarbij bleek, dat dit sneller ging dan het instellen van de thans ge bruikelijke veeren en kammen. Tot slot sprak de Directeur nog enkele woorden. Hij bedankte alle aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid, in de overtuiging, dat allen een mooien/ en leerzamen middag hadden mede gemaakt. Inzonderheid meende hij een) woord van dank te moeten spreken tot de heeren Van Loon en Jansen, waarbij hij nu in tegenstelling met den aanvang, den heer Jansen een extra woord van dank bracht voor de wijze, waarop hij de diverse bewerkingen en mogelijkheden aan de fraismachine, zoo prachtig beschermd door het veiligheidsapparaat, had ten uitvoer ge bracht. Vergadering van den Raad der gemeente MELISSANT op Woensdag 13 Sept., des namiddags 3 uur. Afwezig wegens ongesteldheid Burgemeester Visscher, waarom de vergadering wordt gepre sideerd door Weth. Van NieuwenhuiZen. Deze opent de vergadering met gebed, waar na de notulen worden gelezen, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Missive van Ged. Staten, inhoudende goed keuring raadsbesluit verhuurde woning. Schrijven van den Minister van Onderwijs, dd. 6 Sept., betreffende verrekening onderwijs kosten, waaruit blijkt, dat aan Melissant 7040 is toegekend, waarbij 94,12 teveel is betaald. Bericht van B. en W. te Dirksland, dat in de vacature wijlen den heer Warnaer in het bestuur der Waterleiding is gekozen wethouder Roodzant Jr. Jaarverslag E.M.G.O. Wordt goedgekeurd. Van gemeentewege is een inschrijving uit geschreven naar een perceel haver, waar de heer J. Mijnders inschreef voor 27,50 en de heer C. v. d. Bos voor 25. Deze wordt als laagste beschouwd. Behandeld wordt de bekende uniforme missive van gemeenite-ambtenaren inzake de jaarwedde ambtenaren Burgerlijke Stand. Na bespreking gaat de Raad er mede accoord, dat eventueel nieuw te benoemen ambtenaren hiervoor geen honorarium zullen genieten. De heeren VOGELAAR en v. d. BOS zijn er alleen op tegen, wanneer een ambtenaar dit zonder salaris aanneemt, en hij maakt een fout voor den burgerlijken stand, dat deze dan nog beboet wordt. De heer Vogelaar meent, dat een ambtenaar niet verplicht kan worden dit aan te nemen. Schrijven van den heer Van Vliet, dat hij zijn benoeming tot lid van den Raad aanneemt. De vergadering wordt geschorst tot onder zoek der geloofsbrieven van hst benoemde raads lid, waartoe de heeren Vogelaar en Van den Bosch worden aangewezen. Deze adviseeren-, na heropening, tot toelating. In de eerstvolgende vergadering zal de heer Van Vliet hiertoe worden uitgenoodigd. 4. Wijziging benoeming veldwachter. Dit komt in hoofdzaak hierop neer, dat de rijwielonkosten van 50 op 30 zullen worden gebracht. Wordt goedgevonden, evenals enkele andere dingen de rechtspositie betreffende. 5. Rekening Landarbeiders vereeniging. De winst bedraagt 47,77. De reserve 243.38. De heer M. VAN DEN BOSCH doet eenige vragen aangaande die reserve, waarop geant woord wordt, dat alle reserve dienst doet zoo veel als kasgeld. Spr. is van meening, als de tijd zoo blijft, dat op den duur heel de kabel aan de gemeente komt. De VOORZITTER hoopt er het beste van. Spr. vindt dit een nuttige instelling. De rekening word goedgekeurd. 6. Rekening Vleeschkeuringsbedrijf. Goed slot 224,27. welke is toegevoegd aan de resérve. In inkomsten en uitgaven bedraagt de rekening 5772,06. De heer VAN DIJK vindt de betrekking van keurmeester een1 niet te versmaden baantje van 2425. Dat is beter als juin om den derden, zegt spreker. Wordt goedgevonden. 7. Begrooting Vleeschkeuringsdi'enst. In ontvang en uitgaaf beloopt deze op 454661,50. g Wordt eveneens goedgekeurd. 8. Gemeenschappelijke regeling Vleeschkeu- ringsdienst. De VOORZITTER: Op 't oogenblik is 't een Vleeschkeuringsbedrijf. Ged. Staten willen heb ben, dat het een Vleeschkeurinesdienst wordt. Het is voor deze gemeente alleen een administra tieve wijziging, alles blijft hetzelfde, keurloonen enz., behalve, dat de keurmeester voortaan geen nevenbetrekkingen' mag bekleeden. Wordt goedgevonden. 49Voorstel-Van Dijk. Dankgebed. Dit voorstel, in stemming gebracht in de vorige vergadering, staakten toeni de stemmen met 3 tegen 3. De VOORZITTE)R stelt voor alleen den heer Vogelaar hierover het woord te geven, omdat hij de vorige vergadering niet aanwezig kon zijn. De heer VOGELAAR: Gaarne wil ik hier over een kort woord spreken, om mijn stand punt in deze kenbaar te maken. Ik zou aller eerst willeni vragen: is het naar luid van Gods Woord, wanneer een gemeenteraad zijn voor zitter dwingt bij meerderheid van stemmen om de raadsvergaderingen met dankzegging te slui ten Men spreekt veel over gemoedsbezwaren en ik kan dat goed begrijpen), ik heb altijd voor menschen, die werkelijk gemoedsbezwaar had den, in de bres gestaan, wanneer dat noodig was, maar dan moet men ook in deze een ruim standpunt innemen en kunnen begrijpen, dat ook een voorzitter van den: gemeenteraad gemoeds bezwaar kan hebben om met dankgebed te ein digen. Men zal wellicht zeggen: de gemeente raadsvergaderingen worden toch ook met ge bed geopend Zeker, maar tusschen bidden of danken is groot onderscheid. Men kan wel bid den van een papiertje, maar niet danken, om dat een dankgebed altijd verschilt naar dat het verloop van de vergadering is. Zoo ook in ons dagelijksch leven, wij kunnen des morgenis be ginnen met een van buiten geleerd gebed te bidden, omdat wij alle dag dezelfde behoeften hebben, maar dat gaat niet met des avonds te danken, want dat zal zich aan moeten passen, onder welke omstandigheden wij dien dag heb ben doorgebracht. Misschien dat er door tegen slag in onze zaken meer in opstand geleefd wordt, dan dat er gedankt wordt. LI weet toch ook dat wij hier vergaderingen hebben meege maakt, dat het voor den Voorzitter, onmogelijk zou geweest zijn, om met dankgebed te eindigen. Het standpunt van onzen Voorzitter, kan ik geheel onderschrijven. Wanneer hij zegt, zoolang de raad bestaat uit vier verschillende fracties, is het voor mij onmogelijk om met dankgebed te sluiten. Wij hebben toch ook te zorgen, dat er niet gespot wordt met het heilige, dat het gebed niet een aanfluiting wordt. Paulus schrijft er in de Romeinerbrief heel anders over, wanneer hij schrijft :Want wij weten' niet wat wij bidden zullen, zooals het behoort, maar de Geest bidt voor ons met onuitsprekelijke zuchtihgen. Dat is geheel iets anders als van een briefje danken. Ik zou de heer Van Dijk willen vragen, durft u wanneer onzen Voorzitter met dankgebed moet sluiten, zelf het woordje Amen te zeg gen, zooals het uitgedrukt staat in Vraag 129 van onze Catechismus. Het zal waar en zeker zijn, want mijn gebed is veel zekerder van God verhoord dan ik in mijn harte gevoel, dat ik zulks van Hem begeer. Men kan ook van ge dachte zijn M. de V., dat men een Gode wel behaaglijk werk doet, met een voorstel te doen zooals op 't oogenblik wordt behandeld, maar dan verwijs ik u naar de geschiedenis van het terugkeeren der Ark naar Jeruzalem. Toen de Ark dreigde van den wagen' te vallen en Uzza zijn hand uitstrekte om de ark tegen te houden, dat de Heere hem sloeg dat hij stierf. Uzza zal het wel goed gemeend gedaan hebben, om de Arke tegen te houden. M. de V., wij zien hieruit dat we heel voorzichtig moeten zijn met het Heilige, waar ook het dankgebed bij be hoort. De VOORZEI TER wil nu direct tot stem ming overgaan. De heer VAN DIJK protesteert. Er is on waarheid gezegd door den heer Vogelaar, zegt spreker. De VOORZIT' TER zegt dat het voorstel van alle kanten is be den in vorige vergaderingen, waarom hij het volgens de wet naar zijn meenüng direct in stemming wil brengen. De heer VAN DIJKDan is u buiten de orde. De VOORZEI TER treedt in overleg met den secretaris en herstelt zijn gezegde, waarna hij den heer Van Dijk het woord verleent. Spr. maant aan over dit teere punt niet scherp tegenover elkaar te zijn. De heer VOGELAAR: Laaen wij het als broeders bespreken. De heer VAN DIJK vraagt het woord nog omdat het hem voorkomt dat Vogelaar onwaar heid heeft gezegd. Vogelaar noemt het den Voorzitter dwingen. De Voorzitter heeft nooit uitgelaten dat hij gemoedsbezwaar had. Hij heeft zelf den Voorzitter gevraagd hoe hij er over dacht en toen zeide hij, dat hij daar geen antwoord op kon geven. De heer VOGELAAR. M. de V. Toen de heer Van Dijk dat aan den Voorzitter vroeg, was dat bulten de orde, want dat was in de rondvraag van de voorlaatste vergadering. Maar bij de behandeling van het dankgebed in de laatste vergadering heeft de Voorzitter wel terdege gezegd, dat hij bezwaar had omdat het volgens hem een spotten zou zijn met het heilige van het dankgebed. De VOORZITTER zegt de opvatting van den' heer Van Dijk niet te deelen. Bidden en danken is niet hetzelfde. Spr. ligt in de lijn van den heer Vogelaar, dat men er ook „amen" op moet kunnen eggen. De heer VAN DIJK: In het gebed bij de opening zegt men ook amen. De heer VOGBf-AAR Dat is theorie. Dat gaat van een papiertje. De VOORZITTER heeft vele vergaderingen op alle gebied meegemaakt en noemt het een zware taak na afloop den) Voorzitter het dank gebed op te leggen. De heer M. VAN DER BOSCH herhaalt zijn meening, geuit in de vorige zitting. Er moet gedankt kunnen worden. Danken heeft dan zijn goede zijde. Je kan natuurlijk niet dahkem als je figuurlijk gesproken iemand hebt doodgeslagen, maar dat mag niet voorkomen. Daar moeten we het niet op aan leggen. De heer VAN DIJKDaar zijn we niet voor bij elkaar. De heer VOGELAARMaar ik heb hier vergaderingen meegemaakt dat men elkaar in geen 57 vergaderingen de hand drukte. Denk je dat daar dan danken past Weth. STRUIJKDat is eenmaal gebeurd. De heer VOGELAARDat is veel meer keeren geberud. De heer VAN DIJKMaar durf je dan bid den ook De heer VOGELAAR: Ik noem het dwingen. De Voorzitter heeft bovendien wel <3êgelijk bezwaar. Ik heb het in 't verslag gelezen. Wij kunnen bovendien voor vergaderingen komen te staan, waar niet te danken valt. Danken is geen bidden. De heer VAN DIJKDat komt omdat je nog nooit hebt kunnen bidden. De heer VOGELAAR Dat is een andere zaak. Paulus, die De heer VAN DIJKPaulus dankte zijn God in alles. De heer VOGELAAR Ik begrijp u niet. Ik wou zeggen, de Antirevolutionairen hebben den naam het niet zoo zwaar te nemen en nu komt de S. G. P. met zulk een voorstel, terwijl ze van zichzelf zeggen het veel zwaarder te nemen. De heer VAN DIJK: We hebben God te vreezeni en te erken en in al onze handelingen. De heer VOGELAAR Dat is een persoon lijke zaak. De heer STRUIJK zegt het niet eens te zijn met den heer Vogelaar, om niet te kunnen danken van een briefje. In de kerken hebben we toch ook formulierén' van dankgebeden. De heer VOGELAAR antwoordt, dat het een groot verschil is, de kerk welke de gemeente des Heeren is, of een rumoerige gemeenteraad. De heer STRUIJK merkt nog op, dat het volgens de A. R. partij, de S. G. P. en de Chr. Hist, partij mogelijk geweest zou zijn om de ver gaderingen der Prov. staten) met dankzegging te sluiten. Wanneer ze niet bevreesd waren ge weest dat de vergadering zou verloopen, zooals meestal gebeurt. De heer VOGELAAR antwoordt den heer Struijk dat hij hier niet goed van op de hoogte is. Er is wel gesproken in de drie rechtsche fracties over openen met gebed maar niet met dankzegging sluiten. Hierna sluit de Voorzitter het debat over deze kwestie en gaat tot stemming over. De stemmen' staakten, zoodat het voorstel verworpen is. Vóór stemden wethouder Struik, v. d. Bosch en Van Dijk. 10. Schoolgeldontheffing van den heer D. Tol, wiens dochtertje op advies van dokter Huisman de school niet mag bezoeken. Op voorstel van B. en W. wordt ontheffing verleend. 11. Verlenging annuïteit Landarbeidersver- eeniging van 50 op 75 jaar. Dit zou voor die menschen een vermindering va nhuur zijn van 3 ct. per roede. B. en W. adviseeren dit toe te staan. Wordt aldus goedgekeurd. 12. Voorloopige vaststelling gemeenterekening over 1932. Rapporteurs de heeren Van Dijk, Vogelaar en Van den Bosch. De heer VAN DIJK als oudste commissielid zegt zijn plaats af te hebben gestaan aan den heer Van den Bosch. Wij hebben alles nagegaan en in orde bevonden. Later is spr. weggegaan en zoover hij weet, waren er geen aanmerkingen. Aldus wordt de rekening vastgesteld. Gewone dienst: Ontvangsten 61301,38, uit gaven 60901,58; batig saldo 399,80. Kapitaaldienst: Ontvangsten 1357,58, uit gaven 523,79; batig saldo 833,79. De heer VAN DEN BOSCH vraagt of er voldoende aandacht geschonken is aan den post plantsoenen. Spr. vindt dit bedrag schreeuwend hoog. De VOORZITTER zegt, dat dit eerste klas materiaal is. Ejr zal voorts rekening gehouden worden met de opmerkig. De heer VAN DIJK: Er waren nog wel enkele dingen te hoog, die we echter niet als bemer kingen naar voren brengen. Voorts wordt de rekening onder dank aan den Secretaris goedgekeurd. 13. Verhuring perceel grond Bouwdijk, thans in huur bij N. Mijnders. De heer VOGELAAR: Die Mijnders is toch meer buiten de gemeente dan in de gemeente. De VOORZITTER: Het hoort bij zijn spul. Als de gemeente 't noodig heeft kunnen we 't altijd nemen. Dat staat in het huurcontract. Wordt goedgevonden. 14. Wijziging gemeentebegrooting 1933. Wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer VAN DEN BOSCH vraagt of er in de watergeschiedenis nog geen verbetering komt. De VOORZ.Zoolang de ververschings- kanalen niet in orde zijn, blijft dat zoo. Onze gemeente-opzichter beijvert zich er voor, maar er schijnt niets aan te kunnen verholpen te worden. Het schijnt, dat de gemeente tegen gewerkt wordt. De heer VAN DEN BOSCH zegt, dat er altijd nog veel aan moet betaald worden. De heer STRUIJK zegt, dat het niet vol doende doorvloeit. Het zal grondig uitgedaan moeten worden. De VOORZITTER zegt, dat hierover in de geheime zitting nog wel iets gezegd zal worden. De heer VAN DIJK heeft er eens over ge dacht, dat de menschen, die een paar jaar voor de gemeente werken, nog al een aardig som metje beschrijven, b.v. de timmerman, de smid, de schilder enz. Spr. maakt er geen voorstel van, maar uit de wenlschelijkheid, dat het niet om de 3 jaar, maar dat ze allemaal ieder eens wat gegeven averd, vooral omdat we thans in een crisistijd deven. De VOORZITTER: Dit onderwerp hoort meer thuis bij de behandeling der begrooting. Spr. zou echter niet weten hoe dit in 't vat zou moeten worden gegoten, om ieder te kunnen bevredigen, 't Zijn voor de ambachtslui enkele goede jaren geweest, maar een) vetpot zal het voorts niet meer zijn. De heer VAN DIJK zegt dit alleen maar, omdat hij vaklui ziet, die leeg loopen en anderen, die 't erg druk hebben. Daarom zag spr. dit liever verdeeld. De heer VOGELAAR zegt, dat de heer Van Dijk een beetje idealist is. Je zou ze niet te vreden stellen. De heer VAN DIJK begrijpt, dat hieraan nog al moeilijkheden zijn, maar meende, dat het toch wel in groepen, b.v. doktershuis, gemeentehuis enz., zou zijn te verdeelen. B. en W. zullen dit punt nader bezien. De heer VOGELAAR stelt nog een vraag hoe ver het staat met de waterleiding, tarief kwestie enfc., aansluiting Oudedijk etc. De VOORZITTER zegt, dat aansluiting Oudedijk nog niet in orde is. Spr. is bestuurslid en zegt, dat dit nog niet voor elkaar is. De heer VOGELAAR vraagt of het z'n nut kan hebben, dat de Raad een voorstel doet in zake zooveel mogelijk menschen aan te sluiten, die buiten wonen. De VOORZITTER zegt, dat dit wel goed is, maar meer tot de compenltentie van de stichting behoort. De heer VOGELAAR doelt er meer op, dat water zoo noodig is voor de beesten, meer nog dan voor de menschen. Daarom kan het zijn nut hebben aan te dringen, dat de afgevaardigde bespreekt, dat de buitenboeren in de gelegenheid worden gesteld aan te sluiten. De VOORZITTER zegt, dat de stichting ook naar trajecten uitziet voor watervoorziening, maar dat de betrokkenen zichzelf ook eens moe ten laten hooren. De heer VOGELAAR zegt inzonderheid de gorzen te bedoelen, waar de stichting schijnbaar niet toe over wil gaan om aan te sluiten, ge zien) de kosten. Men moet zooiets over 50 jaar gooien, zegt spr., daar kan de stichting direct toch geen voordeel van hebben. Hierover wordt nog wat doorgeboomd, tot Weth. STRUIJK er de aandacht op vestigfT dat de vergadering in een onder onsje verloopt, waar de pers er ook bij zit. De heer VOGELAAR: Laat de pers het maar goed op pooten zetten, dan weet men tenminste aan de stichting hoe de Melissantsche Raad over de watervoorziening denkt. Daarna geheime zitting. De zapte van ingezonden stukken, cüe met ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. BuUen verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers, Mijnheer de Redacteur! Mag ik naar aanleiding van het ingezondene in Uw blad van 13 September 1933, van de hand van den heer J. F. O verwijn te Rotterdam, nog even een korte opmerking in Uw blad ge plaatst zien Bij den uitgang van het vergaderlokaal, waar de heer Overwijn had gesproken, gewerd mij „een Manifest aan het Nederlandsche volk", dat als officieel orgaan „de Fascist" het em bleem droeg van den bezem! Ik meende uit het embleem „van de Fascist" te mogen opmaken^ dat de heer Overwijn met „de Bezem- groep" onder één hoedje speelde. Van welwillende zijde werd ik er echter op attent gemaakt, dat aan den uitgang van 't lokaal een tegenactie werd ontwikkeldDe „Bezemgroep" zwaaide met den bezem, maar is terecht, zooals de heer Overwijn opmerkte, één zijner tegenvoeters Had de heer Overwijn gecolporteerd met „Volk en Vaderland", dan was zeer zeker misverstand voorkomen. Nu ontstond het en onopzettelijk heb ik een foutieve combinatie gemaakt. Mijnheer Overwijn, gaarne mijn excuus Voorts blijf ik van meening, dat op p r i n c i- p i e e 1 e w ij z e de strijd moet worden aange bonden ook tegen dit in „vroeg stadium ver- keerénd Fascisme Den Redacteur bij voorbaat mijn dank. Met hoogachting, J. AUTSEMA. Middelharnis, 13 September 1933. Louis Bouwmeesterplein C 43. De maand September is in het vereenigings- leven het begin van een periode van werken en streven, de aanvang van het „seizoen". De uitgaanders zijn weer thuis, visite trekt weg, en 's avonds is het vroeg donker, zoodat een ieder weer aandacht gaat schenken voor bezig heden in huis en/ vereeniging. Dan steken de bestuursleden de hoofden bij elkaar en, mag men reeds plannen in voorbereiding hebben, het werken er aan begint doorgaans in Septem ber. Vooral op het gebied der zangkoren. Ah, wat een modderen is 't soms in de zomermaan den. 'Och, wat kijkt die directeur somber bij het zien van de dunne zangersgelederen, en ge regeld hoort men: „we schieten niets op". En dankomt 't najaaren het uitvoerings- werk geeft drang tot ambitie. De directeur lijkt een ander mensch, vol geestdrift schitteren z'n oogen, en hij moedigt z'n onderdanen aan, stuift eens op, prijst hier, hekelt daar. Doorgaans is er dan geen nieuws nog te vermelden, behalve de oplevende werklust. Maar nu kom ik met iets nieuws N.I. van de Dirkslandsche zangersschaar „Sursum Cor- da". Deze luidjes hebben van den zomer kranig werk geleverd, waarvan de resultaten, na de muzikale schaafbewerking, niet anders dan moe ten opvallen. Van 't voorjaar heeft dit koor in studie genomen een grooter zangwerk. Niet een buitenlandsch arrangement, geen werk, dat oorspronkelijk niet voor gemenigd koor is ge schreven, ook geen populaire mop welke om de bekendheid in zal slaan, neen, van een onzer bekendste componisten is een mooi, muzi kaal zangwerk ter studie genomen, en thans, nu in September, gaan we beginnen aan de afwerking, d. w. z., dat de zomermaanden zijn benut tot instudeering der partijen en vorming der samenzang. Twee repetities in Augustus vacantie als eenige onderbreking, verder week aan week. En geen halve oefenavonden; in de warme weken gebeurde het menigmaal, dat de leden met glimmend bezweete gezichten neer zegen. Om van den verdampingstoestand van den' directeur maar niet te spreken Dit koor heeft dus wél nieuws Het werk, dat in staat was om zulk een hoog- spannigsenergie op te wekken, is een cantate van J. G. van Herwaarden „Het Eene Noodige". Geschreven voor gemengd-, vrouwen-, mannen- en kinderkoor met solistische medewerking van een sopraan en baryton. De begeleiding wordt gevormd door piano en orgel. Over eenige maanden zal er van deze com positie een uitvoering gegeven worden, dus nog in dit jaar. Het kinderkoor zal geformeerd wor den door den heer A. Jansen, die ook de voor loopige leiding op zich neemt. Alle minnaars van de zangkunst, en bovenaf van de Christelijke (in welke sfeer alle werke lijke groote koorwerken staan) zullen ongetwij feld uitzien naar de aankondiging van deze bij zondere uitvoering, welke een stap voorwaarts is in de ontwikkeling der Christelijke zang op Flakkee. Middelharnis. F. A. BERNARD. DE WERELD VAN BOVEN. Door de firma DOUWE EGBERTS, de be kende tabaksfabrieken, koffiebranderijen en theehandel, is een prachtig boek uitgegeven „De Wereld van Boven", geschreven door een piloot van de K. L. M., A. Viruly. Op boeiende wijze wordt geschreven over het leeren vliegen, het vliegen boven Nederland, het vliegen 's nachts over Azië, over nood landingen, enz. Het zal oud en jong interesseeren. Tracht het in uw bezit te krijgen). Het boek is uitsluitend verkrijgbaar voor de verbruikers van D. E. artikelen, tegen inzen ding van 200 punten, welke verpakt zijn bij D. E. koffie, thee en tabak. Probeert het te krijgen. Het boek bevat prach tige luchtfoto's.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4