Bébyriiheien? I Fa. Geur. luiisse Fa. Geur. Buijsse Zaterdag 16 Sept. 1933 No. 3990 TWEEDE BLAD. Buitenland. Uit de Per®. Van Oud dorp tot De Plaat L n wnr.'SIGNOVJN&ES OVERZICHT. De volgende week zullen er weer ontwape ningsbesprekingen gehouden worden. Straks zal de ontwapeningsconferentie weer voortgezet worden. Er is nu reeds een diplomatieke gedachten- wisseling aan den gang tusschen Engeland, Frankrijk en Italië over alle hangende kwesties van de ontwapeningsconferentie. Men zal natuurlijk al het mogelijke doen om aan de conferentie nog een schijn-succes te ver zekeren. Wij betwijfelen echter of ze tot dit resultaat zullen komen. Men heeft nog een kleine hoop, dat Musso lini Duitschland en Frankrijk bij elkander zal weten te brengen. Men ziet te Londen de noodzakelijkheid van de besprekingen volgende week volkomen in en verwacht, dat in de komende weken het vraagstuk van de internationale controle op de wapeningen op den voorgrond zal staan. En als men het daarover eens wordt, zal het dan Mussolini's taak zijn om Duitschland voor zulk een accocrd te winnen Maar Berlijn zal zeker van zijn eisch inzake rechtsgelijkheid niet aflaten en reeds op dien grond de ontwapening der andere Mogendheden blijven vorderen En daartoe zullen de Mogendheden niet willen be sluiten. Duitschland zal dan den Volkenbond vaarwel zeggen, waarmede Adolf Hitler in den Rijksdag reeds gedreigd heeft. Veel verwachting kan niet gekoesterd wor den, maar men wil toch geen van alen den schijn van kwaadwilligheid op zich laden. Welja, laten we nog een poosje over ontwapening gaan praten. In het Verre Oosten drijft Japan den spot met de Westersche „ontwapening" en vraagt vloot- pariteit met Engeland en Amerika. De Japan- sche minister van Marine, Osoemi, heeft aan de pers medegedeeld, dat Japan op de eerst komende internationale conferentie om herzie ning van de verhoudingscijfers voor de vloot zal vragen. „Ik zie geen reden", aldus zei de minister dezer dagen, „waarom ons land voor altijd tevreden zou blijven met een vroeger onderteekend ver drag. Wij hebben het Londensche vlootverdrag slechts voorwaardelijk geteekend en ons laten leiden door den wensch, de menschheid te die nen; om dezelfde redenen teekenden wij ook het vlootverdrag van Washington. Deze ver dragen vormen thans een onvoldoenden waar borg voor de veiligheid van het Japansche rijk. De internationale toestand is gewijzigd sedert de verdragen zijn opgesteld." Dezelfde Osoemi heeft gezegd, dat Japan ge heel voorbereid moet zijn tegen 1935 of '36, welke jaren voor Japan de meest kritieke tijd zullen blijken te zijn. Deze gezegden laten dus duidelijk zien, wat Japan van plan is. Het wordt steeds gevaar lijker en' wil zelfs over 2 jaren „klaar" zijn. Wat beteekent dat 1 Maandag heeft de kleine Oostenrijksche bondskanselier, dr. Dollfuss, bij een nationale demonstratie een redevoering gehouden, waarin hij de stichting van een nieuw Oostenrijk aan kondigde. Dollfuss heeft niet den fascistischen staat naar Italiaansch voorbeeld aangeprezen, maar de plannen gaan toch blijkbaar wel in die richting. Nadrukkelijk verklaarde de bondskan selier bijv., dat van terugkeer naar den ouden parlementairen staatsvorm geen sprake meer kon zijn; dat daarvoor in de plaats een sociale christelijke staat moet komen en een staatsvorm op den grondslag der beroepsstanden. Of Dollfuss hiermee bedoelt de fascistische corporatieve staat, zal afgewacht moeten wor den. De kwestie van Oostenrijk's toekomst komt steeds meer op den voorgrond, het schijnt het voornaamste vraagstuk van de Europeesche politiek te worden. In Berlijn legt men den nadruk op de bloedverwantschap tusscheni de bewoners van Duitschland en Oos tenrijk. „Het is zoo merkte vice-kanselier Von Papen onlangs in een rede op een feest van den Volksbond voor Deutschtum in het buitenland op het is een kwestie, die over het verdere lot van het Duitsche volk beslist, dat een derde der Duitschers buiten de grenzen van het Duitsche rijk woont en dat men er zelfs met de meest gèwelddadige pogingen niet in geslaagd is de staats- en, volksgrenzen in Mid den-Europa te laten samenvallen." Wat de nationaal-socialisten in Oostenrijk zullen doen Ejr schijnt een sterke strooming in het Oos tenrijksche nat.-socialisme te zijn om het ideaal, de aansluiting bij Duitschland, tijdelijk op te geven. Gelukt het Dollfuss hen daartoe te brengen, dan geraakt hij stevig in het zadel. Gelukt hem dit niet, dan zijn verrassingen niet uitgesloten. Het gaat nu, zoo niet alle teekenen bedrie gen, in Oostenrijk op een beslissing aan. -I* j rïisc^ blad schreef pas nog, dat Oos tenrijk de eerste loopgraaf voor de vrijheid van Europa is. „Wanneer het Frankrijk, Italië en Engeland gelukt tot overeenstemming te komen, deze loopgraaf tegen den stormloop van het nationaal-sociahsme te verdedigen, dan zal Hitler de nederlaag lijden." De toekomst zal ons leeren of de zaak zoo I dramatisch bekeken moet worden v°u iWeede maal Wordt Havanna gemeld, dat de toestand weer is opgeklaard en men voor de naaste toekomst het beste maa hopen. a Professor Grau San Martin van de universi- teis is nu de nieuwe president geworden en, een nieuwe regeering is gevormd door een coalitie van de politieke partijen in Cuba. We zullen afwachten hoe lang deze lieden het uithouden, want het zijn schijnbaar vreemde snuiters die Cubanen. Over het herstelproces in de Unie valt nog weinig te zeggen, maar opwekkend luiden de berichten niet. Wat velen verwacht hebben en door Roose velt met alle macht tegengehouden is, kan niet meer geweerd worden. Inflatie staat voor de deur. Vooral uit landbouwkringen oefent men een sterken druk uit op Roosevelt om hem te bewegen tot nieuwe inflatiemaatregelen. De gouverneur van de federale reservebank, Black, en andere financiers hebben na bespre kingen met Roosevelt verklaard, dat de Ameri- kaansche regeering in het begin van October in een of anderen vorm een verdere inflatie zal inleiden. Is dit het begin van Roosevelt's nederlaag In „Patrimonium" lezen wij het volgende DE OORLOGSSCHULDEN. Hoe kan, zoo wordt gevraagd, Roosevelt de waarde van den dollar opzettelijk tegenover andere valuta verminderen, waar de Ver. Staten toch veel geld hebben te vorderen van Europa Gedacht werd bij de vraag vooral aan de z.g.n. „oorlogsschulden Ja, die vraag moet bij velen wel opkomen. Maar het antwoord is niet zoo moeilijk, al zijn Roosevelts handelingen over het algemeen niet gemakkelijk te verklaren. Wat de oorlogsschulden betreft, hieromtrent iheerscht nog altijd veel misverstand. Als dat opgehelderd is, zal men ook kunnen begrijpen, hoe het mogelijk is geweest, dat men ui Europa gedurende en na den oorlog nog zóó heeft kun nen leven. Het totaal bedrag der Amenkaansche leenin gen aan de Geallieerde Mogendheden bedraagt 10,550 millioeni dollar; dus de dollar gerekend op de oude waarde 26,375 millioen gulden. Een enorm bedrag. Vóór den wapenstilstand in November 1918 had men, reeds 7000 millioen dollar geleend. Daarna de rest. Maar men meene niet, dat dit geld naar Europa is gezonden. Neen, men heeft gezonden goederen; ammunitie, katoen, levensmidde len, etc. Verder zijn de schulden opgeloopen door transportkosten en renten. Na den wapenstil stand heeft men nog geleverd oorlogsvoorraden, granen en katoen. De Amerikaansche leveranciers hebben via een Comité uit het Amerikaatisch Bureau voor oorlogsindustrieën, via banken en schatkist, hun leveringen vrijwel betaald gekregen. Maar a 1 s geheel kon Amerika dat begrijpt men nu wel alleen beter worden door die leveran ties, wanneer de Geallieerden ook werkelijk betaalden. En dat zouden zij alleen kun nen, door hard werken en exporteeren ook naar Amerika 1 Tenzijde Duitschers op hun beurt de Geallieerden betaalden. Maar dit was ook weer alleen mogelijk door hard wer ken, zuinig zijn en uitvoeren ook weer naar andere landen. Hoeveel is er betaald Nog de helft minder dan de rente bedraagt, die bijgeschreven werd Vandaar, dat de schuld dan ook vermeer derd is tot 11,500 millioen dollar. Een ge deelte van de interest heeft men kwijtgeschol den. De rente is overigens matig berekend. En geland moet 3,3 pCt. betalen, Frankrijk slechts 1,6 pCt. Frankrijk heeft evenwel, gelijk men weet, 1 December 1932 geweigerd, om den op dien datum vervallenden termijn van 19 millioen dollar te betalen. OmdatDuitschland Frankrijk niet betaaldeTot dusver had Duitschland nog „herstelbetalingen" voldaan. Misschien vraagt iemand met verbazing; hoe heeft het arme Duitschland kunnen betalen Het antwoord luidt: Amerika heeft het noodige aan Duitschland geleend! De „opleving", waarvan wij in de jaren 1924—1929 ook hier te lande gunstige gevolgen, hebben ondervonden, hield mede verband met de groote financieele hulp, die Amerika natuurlijk op hoop van behoorlijke tegenprestatie aan Duitschland verleende. Wij krijgen dus deze figuren: met geld, dat de Duitschers in Amerika leenden, werd Frank rijk betaald, en zoo kreeg Frankrijk weer geld, om Amerika te betalen. Zoo wordt alles duidelijk. Men heeft in Duitschland nog niet er9 krom gelegen, om de herstelbetalingen aah Frankrijk te betalen. En in Frankrijk nog niet, om Amerika te voldoeni Alleen Engeland heeft reëele be talingen gedaan. Er is alle kans, dat de Ver. Staten ten slotte de schade zulleni lijden. Waaruit volgt, dat het geen men daar aanvankelijk als oorlogsprofijt heeft beschouwd, een groot deel van zijn be- teekenis verliest. Door de leveranties van graan, etc., tegen hooge prijzen aan de „neu tralen" heeft men' wel voordeel genoten. Maar van de „bondgenooten" zal men niet de hooge rekening betaald krijgen. Dat begrijpt natuurlijk ook Roosevelt wel. Men moet toch veel laten vallen. Eventueel kan men daarbij ook rekening houden met de daling der geldswaarde van den dollar tegen over de valuta van het land, dat betalen moet. Zoodat Roosevelt, als hij er overigens voordeel van verwachtte, met het oog op de oorlogs schulden niet van zijn experiment behoefde af te zien. Daarvan moet toch worden afge schreven. Mlen begint hier en daar ook in Amerika te beseffen, dat men armer is dan men enkele jaren geleden dacht. De „vorderingen" voor ge leverde goederen zijn geen 100 pCt. waard Nog iets anders schijnt men ook te begrijpen. Namelijk, dat men er met Roosevelts experi menten niet komt. Zelfs gaan er steramen op, die pleiten voor een minder scherpe protectio nistische politiek, omdat ook voor Amerika de autarkie op den duur schadelijk is. Mogfen die stemmen talrijker en krachtiger worden. De dollar is inmiddels de vorige week gedaald tot plm. 1,75, dus piet 30 pCt. SOMMELSDIJK. De besmettelijke veeziekte mond- eni klauwzeer, breidt zich in de buurt schap Kralingen alhier meer én meer uit. Thans zijn wederom 2 nieuwe gevallen geconstateerd, MIDDELHARNIS. Door de gemeente-politie zijn Dinsdagmorgen vroeg, tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. De metselaarsknecht, G. v. d. Waal, had tijdens zijn werk het ongeluk een zware plank op zijn voet te krijgen. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Daar de gemeente-rekening 1932 met een tekort sloot van 2000, is niettegenstaande dat door B. én W. de voorloopige begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 240101.71. Zonder nieuwe belastingverhooging en aan den raad aangeboden. Woensdagavond had Mevr. Voogd, wo nende aan het Zandpad, het ongeluk in haar woning met eenig werk te verrichten te vallen en haar been te breken. Door den heer L. Nieuwland Wz. zijn 3 woonhuizen staande aan den Donkeren weg onderhands gekocht van de heerenj Dijkers 6 Kroos. Twee achtereenvolgende weken zijn van den heer L. Peeman kippen en duiven afge maakt, ook bij den heer R. Albregts. Men ver moed dat dit door een 'hond gedaan is. DEN BOMMEL. Na publieke inschrijving is een perceel bouwland, in eigendom toebehoo- rende aan het Burgerlijk Armbestuur, verpacht aan den hoogsten inschrijver A. van Zanten, te Oude Tonge. J.l. Maandag is een groote klamp stroo van den landbouwer J. Buth totaal afgebrand. Onder het vee van de landbouwers L. Jacobs en A. Arensman is de besmettelijke vee ziekte mond- en klauwzeer uitgebroken. De noo dige maatregelen zijn door de politie genomen. Terwijl M. van Damme met zijn met een paard bespannen voertuig den afrit afreed, struikelde het paard en kwam te vallen. Hoe wel het zich ernstig liet aanzien, liep het geluk kig met eenige materieele schade en zonder persoonlijke ongelukken af. Al spelende viel het 4-jarig zoontje van W. Lugthart achter de woning in de diepe spui, gelukkig werd het gezien en kon de kleine be houden op het droge gebracht worden en kwam hij met een nat pak vrij. Vorige week werden van deze haven per scheepsgelegenheid vervoerd 2096 H.L. aardap pelen, terwijl thans ook de laatste voorraad oude tarwe naar elders is vervoerd. De dienstplichtigen L. Mijs en G. Wol- fert moeten op 4 October a.s. voor eerste oefe ning onder de wapenen komen, resp. te B. op Z. en te 's Hertogenbosch. OOLTGENSPLAAT. Aan de inwoners van Ooltgensplaat Zij, die bij- den fotograaf Stam, wonende te Zwijndrecht een bestelling hebben gedaan en daarvoor gelden hebben gestort, doch geen fo to's hebben ontvangen, worden verzocht daar van voor Woenisdag 20 September a.s. aangifte te doen bij den gemeente-veldwachter. De gewone dienstplichtige*^ der land macht, die op 1 October naar de aanvullings reserve overgaan, moeten de aan hen verstrekte goederen inleveren te Oude Tonge op Dinsdag 3 October 1933, Schoolstraat 13, des voorm. 10 uur. Aan B. Kruik is door B. en W. vergun ning verleend voor het bouwen van 2 woningen aan het Boomgaardpad. Uit de Antirev. Partij. Woensdagavond hield de A.R.J.A. haar maandelijksche vergadering. De vice-voorzitter de heer A. de Vos, opende de vergadering op gebruikelijke wijze, en deelde mede dat de Voor zitter, de heer A. Klein, wegens ongesteldheid verhinderd was deze vergadering bij te wonen, en sprak de hoop uit dat hij weer spoedig ge heel hersteld al zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. De heer P. Bom behandelde hierna het onder werp getiteld „Hervormd en daarom Antirevo lutionair". Na een inleidend woord te hebben gesproken wees spr. op den eisch om ook in politieken zin één te zijn. Spr. zegt, dat de A. R. Partij niet gebonden is aan een bepaalde kerkge meenschap. Zij kan en moet allen omvatten, die saam op het terrein van het staatkundig leven, voor de school, voor de pers, voor de wetenschap, in calvinistischen zin tot richt snoer gekozen hebben de eeuwige beginselen van Gods eeuwig en onfeilbaar Woord. Kerk muren mogen hier niet scheiden wat in liefde voor God, Nederland en Oranje één is. Werkt de vijand naar het recept„Verdeel en heersch" dan zijn wij geroepen de macht der eenheid te stellen tegenover den wassenden stroom van ongeloof en revolutie. Spr. zegt dat er in her vormde kringen veel menschen zijn die meenen niet antirevolutionair te kunnen zijn, omdat hun kerkelijke overtuiging dit niet toelaat. De A.R. partij is volgens de gedachten van vele hervorm den een sta in den weg voor den groei en bloei van de Vaderlandsche Kerk. Hervormd en daarom Chr. Historisch zou volgens hen nog wel te rijmen zijn. Spr. zet de beteekenis van den naam chr. Historisch zeer duidelijk uit een. Sedert tal van jaren is deze naam meer in het bijzonder ge bruikt ter aanduiding van een afzonderlijke groep, die zich uit de oude A. R. partij heeft los gemaakt, zich heeft verbonden met andere geestverwante elementen en. zoo tot een zelf standige partij is uitgegroeid. Bij de boedel scheiding is toen de naam „Chr. Hist." meege nomen en door haar aanhangers tot particulier bezit gemaakt. Spr. zegt dat Chr. Hist, en A. R. twee benamingen zijn voor een en dezelfde geestesrichting. Ook den naam C. H. duidt op een erfdeel, ons geworden door den geestesar beid van een vorige geslacht. Wij mogen1 ons recht op dien naam nooit prijs geven>, want zij is de belichaming van een nieuwe gedachte uit ons verleden. A. R. te zijn wil zeggen, dat wij het valsche beginsel, dat aan de Fransche revolutie ten grondslag strekte, verwerpen en bestrijden, het preciseert onze positie op staat kundig terrein door te zeggen wat wij niet zijn en' wat wij niet willen. C. H. daarentegen wijst ons positief de plaats aan, die wij innemen, door te zeggen, wat wij wel willen. De naam geeft aan wat ons eigen beginsel is. Spr. zet dit verder uiteen'. Voorts wijst spr. er op dat in de Chr. Hist. Unie meer nadruk wordt gelegd óp 'het sub jectieve, het persoonlijke in de politiek, terwijl in de A. R. Partij meer aandacht bestaat voor het objectieve. Het is vooral dit persoonlijk, etisch element, dat de chr. historisdien zoo vaak het verwijt van halfslachtigheid bezorgt. Waar een objec tieve maatstaf ontbreekt, zwenkt iemand zoo licht, naar gelang er andere personen met een vaste overtuiging tegenover hem staan. En men ziet dan ook vaak, dat Chr. Historische leden in publieke colleges met een zekere gemakke lijkheid meegaan met de linkerzijde. OUDE TONGE. Bij de alhier gehouden in ventarisatie van den veestapel bleek bij een totaal van 72 veehouders aanwezig te zijn15 stieren onder 1 jaar, 198 melkkoeien, 594 stuks ander vee. Totale grootte der bedrijven bij bo vengenoemde veehouders bedroeg 1377 H.A, waarvan 206 H.A. weiland. De postduivébvereeniging „Stormvogels' alhier hield een wedvlucht van uit Vilvoorde (België) afstand 92 K.M. De uitslag was A. van Noord no. 1, 2, 6 en 8. A. Aris no. 3, 4 en 7. J. J. Nijsse no. 5 A. Hartog no. 10 en D. Kamp no. 9. Bij afslag van woningen met tuinen ten verzoeke van den heer C. de Haas van Dorsser werd gemijnd als volgtPerc. 1 ingezet óp 2000.— gemijnd op 2950.— door F. Osse- weijer. Perc. 2 ingezet op 2080 aangeloopen. op inzet ad. 2080.— door C. Snijder. Perc. 3 ingezet op 590.— aangeloopen op inzet door A. Kanters. Perc. 4 ingezet op 410.aange loopen op inzet door dezelfde. Perc. 5 ingezet op 440.— aangeloopen op inzet. In combinatie Perc. 1 en 2 aangeloopen op inzet ad 5030- Perc. 3, 4 en 5 1440.afgemijnd door A. Kanters op 1450.Perc. 1, 2, 3, 4 en 5 aangeloopen op inzet ad 6480.—. Door B. en W. dezer gemeente is aan J. M. Sala volledige vergunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het perceel Oostdijk 50. Maandagavond jl. heeft in de consistorie kamer der Ned. Herv Kerk de verhuring van bouwland plaats gehad. De hoogste bieder was C. van den Berghe voor 80.— per gemet. Een reiziger afkomstig uit Schiedam reed met zijn auto op den Magdalenadijk alhier tegen een boom tengevolge waarvan hij verwon dingen aan zijn hand opliep terwijl de wagen beschadigd werd. NIEUWE TONGE. A.s. Maandag zal de uitbetaling van ouderdomsrente plaats hebben op de gewone uren. Bij de landbouwers Gebrs. van Es is het mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Voor de uien besteedt men alhier 1,— en voor de koepeen 1,50 per H.L. Tot controleur ingevolge de crisis-aard- appclwet is aangesteld voor deze gemeente W. Verseput alhier. Aan H. Noordijk, dienstplichtige der lich ting 1933, is voor goed vrijstelling verleend van den dienstplicht wegens kostwinnerschap. Aan M. J. van Driel is door B. en W. vergunning verleend tot verbouwing van een woning aan den Zuiddijk. MELISSANT. Door B. en W dezer ge meente is aan den tuinier P. J. Groenendijk vergunning verleend voor het bouwen van een warenhuis op een perceel, gelegen aan den be neden Molendijk. Op de op 11 en 12 October te houden Nationale Bakkersvakwedstrijd te Rotterdam, uitgeschreven door de N.V. C. Diederik Zn, aldaar, is tot jurylid benoemd de heer W. van der Werf alhier, voor de provincies Noord- en Zuid-Holland. HERRINGEN. Bevolking. Ingekomen van Rotterdam M G. Snel, van Dirksland H. van den Ochtend en gezin. Voor de koepeen besteeedde men hier 2,— per H.L. en voor de uien 1,per H.L. De handel in het laatste artikel is nogniet erg vlug. De heer C. Tanis had het ongeluk uit de schuur op den dorschvloer te vallen1 en zijn been te breken. Dokter Boot verleende dc eerste ge neeskundige hulp. De getroffene, die veel pijn leed, is Donderdagmorgen per ziekenauto naar een der Rotterdamsche ziekenhuizen vervoerd ter verdere behandeling. GOEDEREEDE. Donderdagmiddag hield de uiensorteervereeniging haar jaarlijksche Septem- bervergadering in het logement „De Gouden Leeuw". Deze vergadering werd belegd: le. voor opgave van hoeveelheden van te sorteeren uien; 2e. tot het verkiezen van een bestuurslid. De vergadering was slecht bezocht. Van de 48 leden waren er maar 18 aanwezig, zoodat niet kon worden bepald hoeveel balen uien er in dit seizoen zullen worden gesorteerd. De aanwezigen gaven de hoeveelheid wel op en één der bestuursleden zal de afwezigen gaan bezoeken. Tot bestuurslid werd gekozen de heer L. Troost, die deze benoeming staande de ver gadering aanvaardde. Bij de aanbesteding van twee huizen voor rekening van den heer D. van Gelder alhier, waren laagste inschrijvers: Metselaars K. en I. de Ronde alhier voor 1280; timmerwerk D. Kievit te Stellendam voor 968; schilderwerk A. van Asperen alhier voor 225; smidswerk J. van Putten te Rotterdam voor 418,44. Het werk werd aan bovengenoemden gegund. Onze dorpsgenoot A. van Heest slaagde te Amsterdam voor het politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond. Donderdag werd hier aan de Kaai een schip geladen met ^ftegeeringstarwe. OUDDORP. Van den landbouwer P. Breen is het mond- en klauwzeer onder het vee als geweken verklaard. Bij enkele personen in deze gemeente is door de Rijkspolitie een vuurwapen in beslag genomen, wat zij zonder machtiging daarvoor in hun bezit hadden. Proces-verbaal werd op gemaakt. Van de aardappelen, die in deze omgeving groeien, zijn er 50 procent, die voldoen aan de maat. De heer J. Witte had met de garnalen- visscherij het ongeluk zijn netten te scheuren, wat een schade van 50 beteekent. Op de gehoud'en vergadering der visschers- vereeniging „Tot Nut van 't Algemeen" werd een nieuw bestuur gekozen, bestande uit: M. v. d. Klooster Dz., voorzitter; S. Bezuijen, MA AS"-N Y MP HEN RETOUR. 'n Zorgzaam vader had an kind'ren. Op een goeie dag verblijd Met een aardig dartel diertje Met een speelsche jonge geit. En de kleinen waren weldra Zóó aan 't springertje gehecht, Gingen zóó op in haar kunsten, Dat er al werd overlegd 't Beestje 'n plaats in huis te gunnen, Lekker warmpjes bij het vuur Zou het stellig beter tieren, Dan zoo eenzaam in de schuur. Moe was tegen, maar de kind'ren Kregen toch wel iets gedaan Voortaan werd het lieve diertje 'n Plaats in 't schuurhuis toegestaan. Hier stond ook de centrifuge, Werd de melk van room ontdaan, Die daar, in een pot, bewaard bleef, En dat stond ons geitje aan I „Room is vet en heerlijk voedzaam", Proefd' 't diertje al heel gauw. „Taptemelk is ongenietbaar, „Smaakt zoo waterig en flauw." En dus snoept' ons kleine sikje Vele liters zoete room. 't Was goed dienen in dat schuurhuis, t Was daar boter tot de boom. Moeder zag met leede oogen, Dat die geit haar room verslond, Sprak er eens met vader over, Die er daad'lijk wat op vond „Morgen, als ik weer op reis ga, „Zet 'k het stiekum op de tram „En dan zal ik het verpatsen „Aan iemand in Rotterdam." In de tram deelde de vader Zoo die roomgeschied'nis mee Aan de kennissen en vrinden, Die hij trof in de coupé ,,'t Dier moet weg, al is het jammer, „Maar weet je wat lastig is? ,,'t Is bevracht naar Rotterdam en „Ik ga maar tot Spijkenis 1" Toen ontpopte zich terstond de Kooplui-solidariteit, Eén der passagiers was daad'lijk Tot een vriendendienst bereid. „Stap gerust uit, ik zal zorgen, „Dat het dier een plaatsje vindt. „Onder lui, die paarden houden, „Heb ik'menig goeden vrind. „Daar zal ik je geit wel slijten „Ein dun heeft ze 't zeker goed, „Aangezien ze, naar zij meenen, „Paarden voor een kwaal behoedt." Toen de tram in Rotterdam kwam, Ging de helper naar 't bureau, Gaf daar order: „Stuur dat geitje „Naar de kind'ren zus en zoo Toen de vader 's avonds thuis kwam Was het eerste dat hij vond 't Geitje, dat weer dood-gemoed'lijk Likkend aan de roompot stond. Hij was uit het veld geslagen Waakt' of droomde hij misschien Zulke bokkesprongen had hij Van een geit nog nooit gezien. (Vrij historisch). (Nadruk verboden). HAKATE. secretarisA. Sperling Cz., penningmeester; Joh. Sperling en Jb. v. d. Klooster. Uitslag aanbesteding, gehouden in Hotel Flohil, voor het bouwen van 2 landhuizen bij het strand, voor rekening van D. van Gelder te Goedereede. Architect A. van Oostenbrugge te Stellendam. Metselwerk: Gebr. de Ronde te Goede reede 1280; T. de Ronde te Ouddorp 1290; Blok en De Geus te Stellendam 1505; P. van den Nieuwendijk te Ouddorp 1790; Gebr. Boelaars te Ouddorp 1728. Timmerwerk: Gebr. Pijl te Ouddorp 1530; L. van Koppen te Ouddorp 1182; C. Pijl te Ouddorp 1258; Gebr. Mierop te Ouddorp 1548; P. Tol en A. Nieuwland te Dirksland 1500; A. van Wijk en A. van Kop pen te Goedereede 1295; D. Kievit te Stel lendam 1068. Schilderswerk: Gebr. Tanis te Oud dorp 275; K. J. Spee te Ouddorp 292; A. van Asperen te Goedereede 225; C. van Koppen te Ouddorp 261; Wed. H. van Don gen te Stellendam 255; A. Akershoek te Oud dorp 250; C. Diepenhorst te Dirksland 350. Lood - en zinkwerk: J. van Putten te Rotterdam 418; T. Renaud te Goedereede 444,44; J. A. de Jong te Dirksland 475; W. J. de Jong te Middelharnis 500. ALGEMEENE VERGADERING V.V.V. Heden werd in de Oude School een algemeene ledenvergadering van de V.V.V. gehouden. Aanwezig waren 39 leden en 2 donateurs. De voorzitter sprak de volgende rede uit Geachte vergadering. In de eerste plaats roep ik U allen namens het bestuur in deze algem. buitengewone vergadering een hartelijk welkom toe, verwachtende, dat de besprekingen loyaal zullen worden gevoerd. Dat deze vergadering wordt belegd is op een ingekomen schrijven van een aantal leden, waarbij wordt verzocht, dat de V.V.V. zich zal richten tot de Kroon om vernietiging van het Raadsbesluit inzake de algeheele sluiting der café's en ververschingsgelegenheden op Zon dag op dorp en strand. Op de agen/da hebt U gemerkt, dat ook een nieuwe verkiezing moet plaats vinden van een der bestuursleden en wel van mijzelven. Alvorens de besprekingen te beginnen van punt 1 der agenda, zou ik echter punt 2 eerst ter tafel willeni brengen, n.l. de critiek in de Raadsver gadering gehouden over het bestuursbeleid der V.V.V. en meer in het bijzonder van haren voorzitter. Deze critiek betreft het gezegde van mijn medebestuurslid, den heer T. Tanis, en wel hetgeen deze zegt 'over het plaatsen van een advertentie in de „Voorwaarts". Geachte vergadering, 't zij mij vergund hier nader toe te lichten hoe de plaatsing tot stand is gekomen, want m.i. hebben de leden recht, dat alles in deze openbaar wordt en niet alleen de leden, doch iedereen. Wat is het geval In Juni is er een bestuursvergadering gehouden!. In deze vergadering is door mij het denkbeeld op geworpen om voor het seizoen1 nog eenige re clame te maken. De penningmeester, de heer T. Tanis, kon op dat moment niet zeggen hoe of de financiën er voor stonden. In deze be stuursvergadering is absoluut over geen bladen gesproken. Nu zou de penningmeester mij eVen den stand der kas opgeven en zou het daarvan afhangen, welke advertenties zouden kunnen worden geplaatst. Toen mij dit bekend was, ben1 ik naar den heer C. de Mooij gegaan om eens prijsopgaaf te vragenl bij verschillende bladen in de reisrubriek. We konden over ruim 20 beschikken. Na eenige dagen werd mij die op gaaf verstrekt en in overleg met den secretaris besloten wij in de groote Rotterdammer en de Anti-Rev. Rotterdammer tweemaal een adver-

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3