HBS A.D.OVERSTRIJD EEJiT HOEKJE VOOS VEOUW 35 Op den Uitkijk. Gemengd Nieuws. ¥oor de Vrouw, Voor ae jeuga. Zaterc TWE O X i 1 F t JAREN LANG LAST VAN DUIZELIGHEID Door slechte spijsvertering. In drie weken totaal veranderd. „Voordat ik Kruschen nam", schrijft een vrouw, „voelde ik mij steeds duizelig en opge blazen door hardlijvigheid; ik werd er zoo ze nuwachtig onder, dat 't minste of geringste me hinderde. Ik heb er geen woorden voor U te zeggen hoe blij ik ben, dat ik er toe besloot, een proef met Kruschen Salts te nemen. 18 maanden lang heb ik het nu genomen. Ik zou het geen dag willen missen. Het is een prachtig middel voor ieder, die geleden) heeft zooals ik. Ik voel me nu beter dan ooit tevoren. Nadat ik Kruschen Salts drie weken genomen had, was ik 't opgezette gevoel volkomen1 kwijt. Kruschen Salts verhindert ook de te sterke gewichtstoe name, waar zooveel vrouwen op middelbaren leeftijd last van hebben. Men voelt zich er zoo gezond en frisch door." Mevr. M. Kruschen Salts is als 't ware een natuurrecept om uw lichaam inwendig schoon te houden. Het verhindert, dat zich in Uw inwendige organen afvalstoffen ophoopen, die Uw gezondheid benadeelew. Het zorgt er voor, dat frisch bloed door Uw lichaam stroomt en ge U gezond en levenslustig voelt als nooit tevoren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) Het nationale huldebetoon aan de Koningin was spontaan en geestdriftig en zal door ons volk niet licht vergeten worden. Evenals de ouderen, die de inhuldiging van onze Vorstin meegemaakt hebben, deze plechtig heid nimmer zullen vergeten, zoo zal de jeugd, die op zulk een spontane, geestdriftige wijze den 9en September 1933 voor Hare Majesteit tot een onvergetelijken dag heeft gemaakt, de Amsterdamsche plechtigheid steeds in haar her innering bewaren. Het nationaal huldigingscomité, onder leiding van Ds. van Hoogenhuijze, heeft door een eer- bied-afdwingende organisatie van deze mani festatie van trouw aan het Huis van Oranje, een grootsche enj historische gebeurtenis kunnen maken. Het défilé, bestaande uit tienduizenden, heeft 5 uren1 lang geduurd. Er wordt wel eerus be weerd, dat Hollanders niet spoedig „warm" loopen. Een demonstratie als veertien dagen l geleden voor Adolf Hitler in Neurenberg plaats vond, toont aan, dat Duitschers .daar bijzonder slag van hebben, maar het Amsterdamsche dé filé bewijst, dat Holland toch heusch geen uit zondering maakt. Bij onze Oostelijke buren is alles één en al militair, bij ons ongedwongen, vroolijke, losse manieren. Er is absoluut geen kabaal gemaakt voor Amsterdam, alles is rustig in zijn werk gegaan. Het huldigingscomité deelde mede: dat en dat zijn we van plan, komen jullie? En ze zijn gekomen Niemand had op zooveel menschen gerekend, er was ruimte en tijd te kort om al die duizenden menschen op een eenigszins or dentelijke wijze voorbij de Koningin te loodsen. WeLk een groot verschil: een défilé langs Hitler of langs Koningin Wilhelmina Bij Adolf alles strak, allen in dezelfde plunje, en gezichten, waaruit het Germanenithum spreektbij Wilhelmina, één bonte kleuren mengeling, ouden en jongen, vroolijk en op geruimd, de één al luider nationale liederen kraaiend dan de ander; één stroom van afwisse lend, onderling sterk uiteenloopend volk; room- schen, joden, gereformeerden, Zeeuwsche boe rinnen, Marker visschers, stadskinderen en ron de, blozende gezichten van het boerenland Wat vindt U vriendelijker em gezelliger Geef mij maar Amsterdam en laat Neurenberg maar in Duitschland blijven. We zijn blij, dat Amsterdam ons vorige week weer een' echte Hollandsche gebeurtenis heeft achtergelaten. Wij leven in het vrije Holland en we zullen het vrij houden. Dat is er Zaterdagmiddag door de jongeren en ouderen afgesproken. Daarin gevoelen wij ons één Hoe ook de principieele verschillen mogen zijn, ons volk kan in zijn Vorstenhuis zich één gevoelen. Het vaderland is in nood. Velen) zien dit nog niet in, hoewel de toestand nog ernstiger is dan van 1914 tot 1918 Daarom laat ons zoeken wat samenbindt. God, Nederland en Oranje heeft in de his torie gesproken. Wij weten de manier om er te komen. Hoe dichter deze drie elkander na deren, des te sterker zullen we staan. Nederland en Oranje vinden elkander in God. Hoe dichter geleefd wordt bij God, hoe meer 2egen verwacht kan worden. Het Nederlandsche volk gaat zijn ondergang tegemoet, indien het deze oude traditie over boord gooit en in eigen kracht zijn weg ver volgt. Het jaar 1933 zal in de historie belangrijk genoemd worden. Willem van Oranje en Wilhelmina van Oranje zijn in dit jaar niet van gedachten ver anderd ten opzichte van de levenskracht en den levensbron van het Nederlandsche volk en stellen beiden de vraag aan ons volk; wilt gij met ons mee Zoo ja, dan kan het U goed gaan 1 UITKIJK. voer in Nederland verboden 'en volgens artikel 31 van de Landbouw Crisiswet 1933 (St.bl. 261) krachtens welke het Crisis Aardappelbe- sluit is genomen, zijn met het opsporen van de overtredingen o.m. belast de ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie en zij, die daartoe door onzen Minister zijn aangewezen (b.v. controleurs). Het spreekt vanzelf, dat de verleiding om zonder vergunning te vervoeren groot is. De vergunning wordt eerst afgegeven), indien min stens de minimumprijs betaald is en boven dien een heffing van 1,per 100 K.G., nog verhoogd met een zeker bedrag, dat wisselt met de plaats van bestemming. Men kan door frauduleus vervoer minstens deze 1,— per 100 K.G. ontloopen, terwijl de teler zelf bovendien nog ontloopt de inhouding van van den minimumprijs. De vastgestelde minimumprijs wordt n.l. voorloopig slechts voor uitbetaald. Het andere 34 dient naast de heffing, om eventueel onverkochte consumptie aardappelen voor der minimumprijzen op te koopen. Voor Noord-Holland en Zuid-Holland is de kans op frauduleus vervoer groot. Vooral omdat de groote consumptie-centra in deze pro vincies liggen en niet alleen op de andere pro vincies, doch vooral op de naaste omgeving hun aantrekkingskracht uitoefenen. Daarom zal meer dan elders in Noord-Hol land en Zuid-Holland de regeling pas goed kun nen loopeni, indien gemeente- en rijkspolitie krachtdadig medehelpen, ieder vervoer, dat niet HOOGSTRAAT 223 ROTTERDAM Laad" &n Tuinbouw. DE AARDAPPELSTEUNREGELING 1933. Haar uitvoering in Noord- en Zuid-Holland. Uit de talrijke verzoeken om inlichtingen bij de Gewestelijke Aardappel Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland, beide gevestigd te 's-Gravenhage, Anna Paulownastr. 20, blijkt, dat zeer velen, zoowel in de stad als op het land van Noord- en Zuid-Holland nog niet goed weten op welke wijze deze steun regeling werkt, waar men zijn moet om ver- voerbewijzen te halen, welke bevoegdheden de politie heeft enz. eniz. Deze onwetendheid is zeer begrijpelijk, doch zij bemoeilijkt de uitvoering. Daarom meenen wij goed te doen, deze korte uiteenzetting aan de pers te verstrekken, met het vriendelijk verzoek er bekenldheid aan te willen geven. Het doel der aardappelsteunregeling 1933 is den aardappelverbouwer voor de aardappels, welke in Nederland geconsumeerd worden, een loonenden prijs te geven. De Nederlandsche consument verbruikt echter lang niet alle aan wezige consumptieaardappelen. Het overschot is, o.m. door invoerbelemmeringen van andere landen, zeer groot. Daarom is de voorraad con sumptie-aardappelen kunstmatig verkleind, door alleen tot deze categorie te verklaren de maten van 35—60 m.M. en een lengte van maximaal 8 c.M. Alleen deze maten mogen in consumptie worden gebracht. Een ieder, die zich hieraan niet houdt is in over treding. Het is goed hier den" handel en de veilingsbesturen op te wijzen. Het Crisisaardappelbesluit van 1 September j.l. (Stbl. 466) bepaalt namelijk in artikel 2, dat het vervoeren van aardappelen slechts is toegestaan krachtens schriftelijke ver gunning, af te geven door een crisisorganisatie. Als zoodanig is door den Minister aangewezen (2 September jl.) de Nederlandsche Aardappel Centrale. In deze Ministerieele beschikking zijn o.m. ook genoemde maten opgenomëü en een heffing van ƒ1.'— per 100 K.G. Zonder schriftelijke vergunning van de Ne derlandsche Aardappel Centrale is dus het ver door een bewijs der Nederlandsche Aardappel Centrale gedekt is, onmogelijk te maken. Zoo spoedig mogelijk zullen overal vertegenr woordigers en controleurs der Gewestelijke Aardappel Organisaties worden aangesteld. In de kleine plaatsen wordt gaarne een beroep ge daan op de gemeentesecretarie, op veilingsbe sturen, boerenleenbanken of op andere gevestig de adressen, terwijl in de grootere steden con tact met den georganiseerden aardappelhandel op prijs wordt gesteld. Deze plaatselijke ver tegenwoordigers zullen in staat zijn, nadere voor lichting aan telers, handelaren en! anderen te verstrekken, betalingen in ontvangst te nemen en vervoerbewijzen af te geven of in te nemen. Voor export en «voor vervoer van goedge keurd pootgoed kunnen gratis vervoerbewijzen, dus zonder iets te heffen, worden afgegeven, indien een en ander op behoorlijke wijze wordt bewezen. Reeds zijn in Noord-Holland en Zuid-Holland vele plaatselijke kantoorhouders benoemd, ter wijl de benoeming van anderen in voorbereiding is. Inzonderheid in Noord-Holland treden vei lingen veelal als zoodanig op. Aan de veilingen, waar aardappelen worden verkocht, wordt ge legenheid gegeven, met de Gewestelijke Organi saties een contract af te sluiten, opdat het veilen voortgang kan hebben. De plaatselijke autori teiten, inzonderheid de politie, wier medewer king over het geheel niets te wen/schen overlaat, worden verzocht, zich bij moeilijkheden zooveel die mogelijk is, met kantoorhouders, controleurs of districtskantoren te verstaan. De Gewestelijke Organisaties te Den Haag zijn voorloopig te be reiken op de telefoonnummers 391179 en 337233. Ir. T. P. HUISMAN, Directeur. LANDBOUWWENSCHEN. Op de onder leiding van den Voorzitter Dr. H. J. Lovink te Amsterdam gehouden Hoofd bestuursvergadering werd o.m. gehandeld over het invoermonopolie voor granen en gememoreerd, hoe het daags na de inwer kingtreding de vergadering zie honmiddellijk met een schrijven tot het K. N. L. C. had gewend waarin er op werd gewezen, dat het wel is waar vóór een invoermonopolie is, teneinde daardoor de granen, welke in Nederland worden verbouwd, in prijs te kunnen verhoogeni, doch dat het in de allereerste plaats de belangen der veehouders, die door de hoogere prijzen der veevoedermiddelenl worden geschaad, wenschte veilig gesteld te zien1. In dat verband had in de officieele bekendmaking dan ook omtrent de door de regeering ten- aanzien van de veehou derij te nemen maatregelen als gevolg van den invoer van het monopolie melding gemaakt te dienen worden. Er werd dan ook besloten op de algemeenie vergadering het standpunt van het Hoofdbestuur in deze nogmaals uitvoerig uiteen te zetten, terwijl de Voorzitter toezegde persoonlijk met den Minister de aangelegenheid te zullen gaan bespreken. Het Hoofdbestuur keurt het af, dat de Mi nister in deze gewichtige aangelegenheden geen der belanghebbende organisaties heeft gehoord, ook al moest het overleg uit den aard der zaak zeer vertrouwelijk plaats hebben met het oog op voorraadvorming bij ontijdige bekendma king. Omtrent de Steunregeling voor consumptie aardappelen zal bij de Nederlandsche Aardappel-centrale worden aangedrongen op verhooging van de maat (35—60 mM. is te klein), uitbetaling van de ingehouden! éénvierde van den minimumprijs en verhooging van de heffing. Met een bij het Hoofdbestuur ingediend rap port, handelende over de beperking van de teelt van tuinbouwgewassen op landbouwbe drijven, kon het hoofdbestuur accoord gaan. Besloten, werd de conclusie van het rapport ter kennis van de afdeelingen te brengen en er ter Algemeene Vergadering mededeelingen van te doen. Het Hoofdbestuur stelt zich op het standpunt, dat de kleinere bedrijven moeten kun nen voortbestaan, terwijl de grootere bedrijven mede moeten werken aan de beperking. AARDAPPELSMOKKELARIJ BLOEIT. Dank zij de hooge onkosten van de Aardappelcentrale. De belasting, die ten bate van den landbouw op de aardappelen is gelegd, schijnt in sommige deelen van ons land eeni levendigen smokkel handel in het leven te hebben geroepen. In het bijzonder van de Zeeuwsche eilanden bereikeni ons berichten over een omvangrijk clandestien vervoer van dit onmisbaar voedingsmiddel. Op het eiland Tholen heeft de aardappelcentrale dan ook controleurs bij brug en en veer ge plaatst, zoodat althans de openlijke ontduikerij daar wel spoedig tot een einde zal komen. Op het vasteland zal de bestrijding van dit euvel echter niet zoo gemakkelijk gaan als op de eilanden. De geldende regeling werkt de ontduiking ook in de hand. Doordat maar driekwart van den zichtprijs wordt uitgekeerd (het andere kwart wordt opgepot voor eeni eventueele na betaling) ontvangen de boeren minder dan voor dat de steunregeling in werking trad. De han delaar moet echter den vollen) zichtprijs ver hoogd met vervoersvergunningen en /andere kosten, betalen, zoodat hij tweemaal zooveel betaalt als de boer ontvangt. Als het gelukt om een vijftons vrachtwagen van de hand te doen. beteekent dat een extra winst van ruim 100.—. De verleiding voor boer en handelaar die dit verschil samen deelen, is dus wel heel groot. CORPORATIEVE CONCENTRATIE. Van Fascistische bonden. Naar men; aan „De Rotterdammer" meldt is een corporatieve concentratie tot stand gekomen. Het lidmaatschap staat openj voor alle veree- nigingen die zich op wettig standpunt plaatsen en het Nederlandsch corporatief beginsel huldi gen, met volledig voorbehoud hunner organisato rische zelfstandigheid. Voorhands zijn drie ver- eenigingen als leidende lichamen toegetreden. Deze vereenigingen zijnDe stichting Alg. Ned. Fascistenbond, de Nationale Unie en de Fas cistische Jonger enbond. In verband met genoemde concentratie wordt een corporatieve raad opgericht, waarvan de leden nader bekend zullen worden gemaakt. 8CHAAKRUBRIEM. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning, Gerarduslaan 15 Eindhoven. No. 308. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul)Voor de maan. delijksche prijs van 2,50 moet men de meestt punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer tr.ee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings- termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel tezamen kunnen opzenden. Oplossingen: No. 363. 1. Tc3. No. 366. 1. Dg8. No. 364. 1. Tf4. No. 365. 1. Lh2. No. 367. 1. Kc6. Probleem voor den wedstrijd. No. 370. J. P. COPPENS - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (10). Wit (9). Wit: Kd3, Ta6 en c3, Ld7 en e7, Pe4, pi. c5, f3 en f4. Zwart: Kd5, Da3, Tc8 en e8, Lh5, Pg7 en h7, pi. a4, c7, f5 en f7. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Zaterdag 14 Oct. Oplossing Eindspel no. 480. 1. Ph6, Kh8 2. Kgl, Te2; 3. g4, g5; 4. h4, Pg8; 5. Te8, Kg7; 6, Tg8. Zwart gaf op. Eindspel no. 481. Pr. Bohl. Wit: Khl, Df5, Tel, g3, Pc3, pi. a2. b2, c2, f2, g2, h3. ZwartKg8, Dc6, Te8, f8, Lb7, Pd4, pi. a7, c6, d5, f7, g7, h7. Wit gaf mat in 4 zetten. CORRESPONDENTIE. B. W. Ja, de door mij opgegeven variant in no. 356 ging door. Dit zag ik niet. Doch na 1. Lg2, 1x15 zie ik toch geen mat voor wit in het opgegeven aantal zetten. Na 2. Lhl is g3 niet gedwongen. Zwart kan spelen 2Lc6. Wie werk zaait, zal voldoening oogsten. Dezen keer ga ik eens wat vertellen over een boek, dat ik voor recensie kreeg. Het is van den bekenlden schrijver G. Meima, van wien velen wellicht in verschillende kran ten zijn artikelen gelezen hebben. De titel is: „Gezinsleven in zijn waarde voor de opvoeding." Het is een fijn boek, dat ik graag alle moe ders en ook vaders in handen zou willen geven. De schrijver heeft met rustige blik het door hem beschreven terrein overzien, en hij geeft zijn aandacht ook aan wat wij „de kleine din gen" noemen. Maar de heer Meim weet wel dat er in de opvoeding eigenlijk van geen kleine dingen sprake is. Wat onbeduidend lijkt kan van zoo groot belang zijn. Als wij in zijn boek lezen, dan willen we in gedachten) vaak zeggen„Natuurlijk, zoo is het. Eigenlijk overbodig dat het gezegd wordt, zoo vanzelfsprekend is het." Maar o wee, wie rustig het leven bekijkt, weet wel, dat juist die vanzelfsprekende dingen niet altijd gedaan wor den. En dat het meer dan dubbel noodig kan wezen dat die nog eens gezegd worden. De heer Meima heeft op buitengewoon pret tige en eenvoudige wijze zijn stof verwerkt. Hij behandelt geen systemen of opvoedkun dige stelsels. Nee, hij heeft gezinnen gadege slagen en op nuchtere, rustige manier wijst hij het verkeerde aan en zegt dan hoe het wel moet en hoe het te verhelpen is. Schrijver zegt in zijn kort voorwoord „Meer dan ooit worden er aanslagen gesmeed om de schoone schepping van Gods vingeren, die wij in het huisgezin bezitten, te verstoren. Meer dan ooit moeten daarom, wie naar Gods Woord willen leven, zich opmaken om voor de belangen van dat gezin in de bres te staan. Het kind vindt zijn opvoeding voornamelijk in het goed geordend gezin. De volgende blad zijden bedoelen voor die opvoeding het pleit te voeren. De Heere gebiede er Zijn zegen over." De heer Meima weet wel dat van niet chris telijke zijde zoo veel gedaan wordt om het gezin te doen verdwijnen!. En zeker zullen wij daar aan niet mede doen, doch alleen met deze ne gatieve zijde zijn wij niet klaar. Wij moeten alles doen en medewerken om het gezió en ge zinsleven zoo schoon mogelijk te doen opbloeien. Dat ligt voor een groot deel in onze eigen hand en we moeten dan maar werken met kleine middelen. Wie er echter oog voor krijgt zal dan even wel van geenklein of groot meer spreken. Alles wat er toe kan medewerken om het gezinsleven en de opvoeding te doen slagen is van groot iKlacg. Uit één van de vele onderwerpen, wel vijftig meen ik, zal ik eens een stukje in ons hoekje j overnemen. Ik hoop dat men daardoor zal ver langen het geheele boek te lezen en zal trachten het in z'n bezit te krijgen. De heer Meima heeft het ook over: „Toe geven" „Dr. Kuyper heeft ergens gezegd„Een moeder, die toegeeft, heeft niet haar kinderen, maar zichzelf lief." „Dat is wel een woord, om eens over na te denken. Want ik hou het er voor, dat menig moedertje, dat eindelijk toegeeft aan het gezeur van haar kind, nog wel in de waan verkeert, dat ze het doet uit liefde voor haar kind. En het woord is ook wel van toepassing op heel wat vaders, vooral op dit vaders, die maar heel weinig thuis zijn. Als ze zich dan eens met de kinderen bemoeienl, och, dan kunnen die ook alles van hen gedaan krijgen. Dan geven ze maar alles toe, schijnbaar alweer uit teere liefde voor de kinderen. Maar nu komt daar iemand, die zeer diep in het menschelijk hart heeft leerenl kijken, zeggen, dat die liefde geen liefde voor de kinderen, maar zelfliefde is. En wie even nadenkt, die moet dat toch ook wel toegeven'. Uit liefde voor het kind had de vader of de moeder eerst in een bepaald geval neen gezegd. 't Was beter, dat het kind het gevraagde niet kreeg, dat het niet uitging, hoe graag het ook wilde. Neem maar een verkouden kind, op een kou den dag. Het moet niet de deur uit. Maar het wil zoo graag. De ouders zeggen eerst neen, maar later geven ze toch toe, omdat het kind zoo graag wil. 't Is heel verkeerd voor het kind, de ouders weten! dat wel, zeggen dat ook herhaaldelijk tegen het kind, maar geven toch toe. Waar is nu de liefde, die werkelijk het belang van het kind zoekt? Die is totaal af wezig, zooals ieder onmiddellijk kan begrijpen. De liefde is in dat geval niet de drijfveer van onze handelingen, maar wij worden/ het gezeur van dat kind zat, wij begeeren eindelijk eens rust te hebben en daar wagen wij het kind maar aan, het moet dan straks maar met eigen verkoudheid thuiskomen, het heeft immers niet anders gewild. Ge hoort het aan die laatste zinsnede wel, de ouders verschuilen zich in zulke gevallen graag achter de verkeerde wil van het kind en willen hun zwakheid daarmee verontschuldigen, maar dat helpt niet. Wij kunnen in dezen nooit onze verantwoordelijkheid afwentelen. Wij hebben juist tot taak, voor het kind te oordeelen en door de stevigheid van onze wil het kind in het goede spoor te houden. Maar nu geven we uit gemakzucht toe aan de grillen van het kind. Ja, we voelen, dat is toch eigenliefde. Daar offeren we het kind aan op, lichamelijk en geestelijk. Ook geestelijkWas het maar zoo, dat het alleen betrof het afdwingen, van een koekje, oi het uitgaan bij koud weer, of het te iaat naar bed gaan. Maar dit toegeven komt ook voor, wanneer het ernstiger dingen geldt. Daar is kermis in stad oi dorp, er is een paardenspel of ander kijkspel aangekomen. De ouders zijn daar tegen en geven de kin deren dan ook aanvankelijk geen verlof, er heen te gaan. Maar de aandrang wordt zoo groot, het humeur van de kinderen raakt zoo danig bedorven, dat de ouders toegeven. Dat is toch eigenlijk om van te schrikken. Voor het kind heeft het den schijn, oi wij het ter wille zijn en wij dienen ons zelf en wagen er ons kind aan. 'k Heb het wel eens gevraagd aan zoon toegevende moeder: „Was het goed voor je kind, dat het daar heenging, of dat het het afgedwongen kreeg Welneen, ze was ten volle overtuigd, dat ze had moeten blijven weigeren, in het belang van haar kind, maar ze had toegegeven in haar eigen belang. 't Is heusch geen wonder, dat de resultaten van zulk een opvoeding onbevredigend zijn. De kinderen zijn gewend, hun wil tegen die der ouders in door te zetten en hebben er geen idee van, dat wij aan onze wenschen paal en perk hebben te stellen. Zij zijn totaal verwend, leven naar het goeddunken van hun hart en worden daardoor zeer lastig voor de omgeving, waarin ze later leven, 't Komt ook nog al eens voor, dat het leven hun een strenge school wordt, waar ze de les moeten leeren, die hun in huis niet voldoende werd ingeprent, dat ze namelijk maar niet in alles eigen zin en wil kunnen) uitleven. Wie gaat hier nu vrij uit? Ieder ouder heeft zoo wel eenis zijn zwakke momenten, ook al door eigen onvoorzichtigheid. We zeggen ook wel eens te gauw neen, als het eigenlijk wel ja had kunnen zijn en dan moeten we daar op terugkomen, hoe ridderlijker dan maar hoe beter. Maar zulks mag niet te vaak gebeuren. Dat zou het vertrouwen in de ouderlijke leiding al te veel verzwakken. Een weloverwogen ja blijft ja, een weloverwogen neen blijft neen. Laten we maar steeds meer letten op onzen grooten Opvoeder, die aan zijn kinderen niet altijd geeft wat ze vragen, maar hun blijft ont houden wat niet goed voor hen is. Dat zien we op het oogenblik der weigering niet altijd in, maar we moeten leven in het geloof, dat wij het na dezen zullen verstaan. Welnu, dat moe ten onze kinderen bijtijds leeren gelooven, ook doordat hun door de ouders dingen worden geweigerd, die niet altijd per slot van rekening toch maar weer worden toegegeven," Van harte hoop ik, dat velen dit 'boek zullen lezen, want daarvan zal in het gezin zeker de goede vrucht worden gezien. M'n beste nichtjes en neefjes 1 Daar kom ik dan nu met den uitslag van onzen wedstrijd. Jullie zijn er zeker wel heel nieuwsgierig naar. Nu, ik heb heel wat na te kijken gehad. Maar dat is met erg. Na de vacantie zie je meestal niet tegen een beetje werk op. Dan heb je weer frissche krachten. Ik heb bemerkt, dat de meesten liever de plaatsnamen met een bepaalde beginletter op zoeken, dan dat zij op papier zulke verre reizen maken. Het waren ook heel moeilijke reizen. Dat is waar. Maar de oudere nichtjes en neefjes kun nen dat werk toch best aan, hoor. Toch heb ik van die opgaven verschillende moeten afkeuren, omdat de inzenders langs een geheel verkeerden weg gereisd waren. Van die opgaven kwam er maar één voor een prijs in aanmerking. Maar de plaatsnamen met L. daar heb ik pleizier van. Neen maar, zooals m'n nichtjes en neefjes hebben zitten zoeken). Prachtig Weet je wat ik nu maar gedaan heb met de prijzen Zes prijzen) had ik voor dezen wedstrijd toe gezegd. En omdat ik voor die reizen werkelijk maar één prijs kan toekennen, heb ik de ove rige prijzen maar toebedeeld aan de inzenders van die letter L. opgave. PIETER TROOST te Rotterdam, voor de twee reizen, „WIEN GOD BEWAART, IS WEL BEWAARD". JAN LEEN PADMOS te Ouddorp, 170, „KLEIN MAAR DAPPER". JOZIENTJE SANDIFORT te Ouddorp, 120, „UIT BEPPIE'S LEVEN". J ANNIE VAN DRIEL te Beverwijk, 91, „TOCH GEVONDEN". HENDRIK GROENENDIJK te Sommelsdijk, 75, „MIK EN DICK". LEES DE KEIJZER te Sommelsdijk, 72. „DE) DOCHTER DER ZEE". Zoogde gelukkigen gefeliciteerd. De anderen doen een volgende maal maar weer eens flink hun best, dan hebben zij vast wel een prijs. Er waren! er nu al een paar, die de prijswinners vlak op de hielen zaten. Die hadden er ook bij de zeventig. Nu zullen toch zeker alle vacanties wel ten end zijn. Van een nichtje las ik, dat zij deze week pas naar school moest Die heeft nog eens een lange vacantie gehad. Hoe vinden jullie het gewone schoolleven weer Toch zeker ook wel goed Volgende week gaat nu alles In ons boekje weer z'n gewone gang, want onze raadselvacan- tie is nu ook heelemaal voorbij, hoor. Dezen keer moet ik nog een paar vacantie- brieven beantwoorden. Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Jan Leen P. te Ouddorp. Dat geloof ik graag, dat je heel wat werk hebt gehad met het op zoeken van al die namen. Je ziet wel, dat ik er een paar minder heb aangeteekend. Er waren er een paar fout en twee dubbel. Maar je hebt er toch nog een massa gevonden. Ik ben wel in Ouddorp geweest, maar ik heb er niet ge zwommen. Jannie van D. te Beverwijk. Wat kun jij een fietstochten maken. Kranig hoor. Ja, daar kun je me niet meer vinden. Maar als je toch zulke fietstochten maakt, kom je waarschijnlijk wel eens dezen kant ook uit en dan kom je mij maar gerust opzoeken. Het zal er nu voor je gaan spannen in de derde klas U.L.O. Dat wordt aanpakken. Je hebt fijn weer gehad om met het nichtje te gaan fietsen. Lees de K. te Sommelsdijk. Ja, aan de kant als je recht overbreit moet je afkanten. De rijen gaatjes komen dan aan de beneden kant. Wat een massa plantjes heb jij. Het zijn alle maal mooie soorten. Bloeien je asters mooi (Bij mij bloeien ze volop. Sara B. te Den Haag. Nou, jij bent ook echt gezellig uit geweest. Als je zoon mooi rapport hebt, kun je ook met een gerust hart uitgaan, hé Je cijfers waren best. Hoe vind jij het in Kijkduin? Daar ben ik nog nooit geweest. In Den Haag kun je ook wel heerlijk uitgaan naar 't bosch en strand. Naar Wassenaar is 't ook zoo mooi, ben je daar al eens heen geweest Jozientje S. te Ouddorp. Fijn zeg, zoon nieu we fiets. Wat zal jij daarvan genoten hebben. En 't was aldoor toch zulk mooi weer. Dat overkomt mij ook wel eens, hoor, dat ik o zoo veel voornemens heb om in de vacantie veel brieven te schrijven, maar o wee, daar komt meestal niet veel van terecht. Alleen het noo- dige doe ik dan maar af. Doch daar is het ook vacantie voor. Pieter T, te Rotterdam. Opgepast, hoor, alles- is in orde gekomen. Je hebt er zeker wel heel wat moeite aan gehad Pietje K. te Stellendam. Wat leuk om zoo onverwacht thuis te komen. Ik ben het heele maal met jou eens: uitgaan is echt fijn, maar in het eigen huis is het ook heerlijk. Dat is maar goed ook. Anders zouden we het in ons gewone leven nooit goed naar den zin hebben. En het kan niet altijd vacantie zijn. Jij hebt je tijd ook nog goed besteed door zoo'n breiwerk te maken. Paste het goed bij broer Doe je ze allemaal de groeten van mij terug? TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK, De volgende ningsbesprekingel de ontwapening worden. Er is nu ree wisseling aan Frankrijk en Itafj van de ontwapef Mien zal natuifl aan de conferentl zekeren. Wij b^ resultaat zullen Men heeft noJ lini Duitschlandj weten te brengeil Men ziet te de besprekingen 1 en verwacht, dq vraagstuk van de wapeningen - als men het daal Mussolini's taak f een accocrd te Maar Berlijn rechtsgelijkheid grond der andere Moga daartoe zullen dJ sluiten. DuitschlJ vaarwel zeggen, Rijksdag reeds gl Veel verwachi den, maar men wi van kwaadwillig laten we nog een praten. In het Verre de Westersche pariteit met Eng sche minister va| de pers medeg komende interna tl ning van de veq zal vragen. „Ik zie geen dezer dagen, „w| zou blijven met drag. Wij hebbed slechts voorwaar^ leiden door den nen; om dezelfdtj het vlootverdrag I dragen vormen tl borg voor de veil De internationale! de verdragen zi)\ Dezelfde Osoe heel voorbereid welke jaren vooii zullen blijken te Deze gezegden Japan van plan lijker en' wil zel| Wat beteekent da Maandag heef! bondskanselier, dl demonstratie een I hij de stichting v| kondigde. Dollfuss heeft naar Italiaansch de plannen gaaq richting. Nadrukk selier bijv., dat parlementairen kon zijn; dat daal christelijke staat if op den grondslagl Of Dollfuss hl corporatieve staa| den. De kwestie val steeds meer op voornaamste vr„ politiek fce worde In Berlijn legt I tusschenj de bewol tenrijk. „Het is Von Papen onlaii van den VolksbJ buitenland op - het verdere lot dat een derde der| van het Duitsche met de meest gi geslaagd is de stl den-Europa te lal Wat de naticwj zullen doen schijnt een tenrijksche nat.-soL de aansluiting bil geven. Gelukt het Doll dan geraakt hij stl dit niet, dan zijnl Het gaat nu, zf gen, in Oostenrijk Een Parijsch bi tenrijk de eerste l| Europa is. „WaJ Engeland gelukt tl deze loopgraaf tM nationaal-socialisnf Hitier de nederlaa De toekomst zë, dramatisch 'bekekf Voor de twee/ gemeld, dat de to men voor de na| hopen. Professor Graul teis is nu de nil is gevormd door I partijen in Cuba. We zullen het uithouden, snuiters die Cubi Over het herstfi weinig te zeggen! berichten niet. mmmm

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2