Extra premie voor de lezers van ons blad Kerk en School. Van onze adverteerders. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand V er koopingen. Marktberichten. Bijzondere aanbieding i met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de Burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen); is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen, en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigden mogen slechts aangewezen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling van de kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenoöten behooren. Sommelsdijk, 8 September 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Sommels dijk maken bekend, dat op Donderdag 21 Sep tember a.s., des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting o herinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den arts S. Knöps alhier, aanmelden. Sommelsdijk, 6 September 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dp Secretaris. De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. MIDDELHARNIS. Dc gehouden collecte in de Chr. Geref. Kerk, ten bate der Theolo gische School te Apeldoorn, heeft opgebracht de som van f 65.69. Deze week zal er een Unie collecte worden gehouden bij verschillende ingezetenen ten bate van de Geref. School. -• Dat de Chr. U. L O. School alhier reden van bestaan heeft en dat door het onderwijzend personeel, onder leiding van den heer v. d. Veere, hard gewerkt wordt blijkt wel uit de gunstige resultaten, dit jaar Voor de eerste klas van de Kweekschool slaagden .n.l.; F. de Ruiter te Sommelsdijk, W. Fase te Oude Tongc, J. Hartog te Oude Tonge, F. Nieuwland te Dirksland, D. den- Boer te Herkingen, Voor het Mulo diploma slaagden te Rotter» dam, na een 3>jarige opleiding: Mej N.ZeiL stra te Middelharnis, Mcj. J. P. Slis te Som» melsdijk, W. Verheul te Den Bommel, M. Langbroek te Middelharnis, die teveDS werd toegelaten tot de tweede klas der Kweekschool en G. Tanis te Ouddorp, die ook een ver» gelijkend examen deed voor de tweede klas van dc Chr. Kweekschool op den Klokken- berg te Nijmegen en daarvoor slaagde. Er waren 7 plaatsen waarvoor zich 40 candidaten hadden aangemeld. STAD AAN T HARINGVLIET. De col lecte welke maandelijks in de Ned, Herv. Kerk, ten bate van de kerkvoogdij, wordt gehouden, heeft opgebracht f 17,25. DIRKSLAND. De extra maandelijksche collecte bracht in de Ned. Herv. Kerk ruim f 39,— op. De heer J E. Weitering, hoofd der O. L. School, slaagde j 1. Vrijdag te *s Gra» venhage, voor de akte schoonschrijven MO. Ds. H. AFSCHEID H. VAN AMEIDE. ENORME BELANGSTELLING. „Wat zal de geestelijke vrucht zijn van de prediking 7" Het was Zondag een zeer belangrijke dag voor de Ned. Herv. Gem. te Ouddorp. Zondag middag nam Ds. H. H. van Ameide afscheid, om naar Groot-Ammers te vertrekken. De kerk was overvol, er zullen een 1200 hoorders aanwezig zijn geweest, vele stoelen moesten worden aangedragen om aan iedereen een zitplaats te kunnen verschaffen; zelfs moes ten sommigen zich tevreden) stellen met een plaats in de consitoriekamer of in 't catechi satielokaal, dat aan de kerk grenst. Na het zingen van Ps. 79 4 en het lezen van 2 Gor. 1 vers 12 tot 'het einde, wees de Jeeraar er op, dat alles zijn bestemden tijd heeft. Wij vliegen daarheen. De prediker wenschte te roemen in vrije genade, waar de Heere Hem, onwaardige, heeft willen gebruiken, om hier het vólle rijke Evangelie der zaligheid te brengen door de prediking van het Woord, aan kranken en stervenden en aan de leerlingen op de catechisatiën. In de bijna 3)4 jaar, die spr. in Ouddorp mocht wonen en werken, waren er innige vriend schapsbanden gelegd, die moeilijk te verbreken zijn en die zeker bij hem en de zijnen in dank bare herinnering blijven. Wat zal de geestelijke vrucht zijn van de prediking? Denken) we aan koning Agrippa, wiens verdoemenis minder zwaar zou zijn, in dien hij Paulus niet had hoofen prediken. Zal de prediking voor ons tevergeefs zijn geweest Als tekst voor zijn afscheidspredikatie koos Zijn Eerwaarde 1 Petrus 5 vs. 10 en 11 „De God nu aller genade, die ons geroepen heeft tot zijn eeuwige heerlijkheid in Christus lezus, nadat wij een weinig tijds zullen geleden hebben, dezelve volmake, bevestige, versterke en fundeere ulieden. Hem zij de heerlijkheid en de kracht in alle eeuwigheid. Amen." Naar aanleiding van deze afscheidsbede ont dachten^ de de volgende ge- le. tot wie ze gericht is-, 2e. wat haar invloed is; 3e. hoe onze afscheidsbede moet eindigen. De predikatie van den scheidenden leeraar maakte diepen indruk op de gemeente De rijkdom van het Evangelie werd op schoone wijze geschi derd. Het ernstige woord had van begin tot het eind 'aller volle aan- dacht. Ds van Ameide eindigde met een hartelijk persoonlijk woord van afscheid te richten tot ouderlingen en» dia kenen, waarbij hij den onlangs overleden diaken broeder Jac. Aleman herdacht. Verder tot de kerkvoogdij met de helpers, organist, koster enz., ja tot allen, die eenig kerkelijk ambt be- kleeden. Ook riep hij een biddend vaarwel toe aan de meisjes- en jongelingsvereeniging en sprak hij er z'n blijdschap over uit, dat er jeugdver- eenigingen in Ouddorp bestonden, zij het dan dat ze niet groot te noemen waren. Ook dacht spr. aan het personeel van de School met den Bijbel en de bijna 500 leerlingen er van, em zijn catechisanten, welke beiden hij in 't gebed en in de belangstelling der gemeente aanbeval. Ook het bestuur van de gemeente betrok spr. in zijn dank. Ds. van Ameide herinnerde voorts nog met dank aan ai hetgeen de gewezen voorlezer voor de gemeente bij vorige vacatures, bij begrafenis sen enz. heeft gedaan. Zijn afnemende lichaams krachten maakten het hem onmogelijk dit werk voor te zetten. De twee aanwezig zijnde predikanten L/s. J.'D. Kleijne van Ooltgerasplaat en Ds. C. van der Wal van Dirksland werden hartelijk toe gesproken. Voor 't laatst richtte spr. zich nogmaals tot de gemeente in haar geheel met de woorden, vervat in de afscheidstekst, waarna hij voor ging in dankgebed. Ds. J. D. Kleijne van Ooltgenispiaat sprak daarna Ds. van Ameide toe en zegde hem na mens de Ned. Herv. Gem. van Ooltgen-splaat hartelijk dank voor alles wat hij tijdens zijn verblijf op Flakkee voor haar geweest was. Ds. C. van der Wal van Dirksland sprak den scheidenden leeraar in welgekozen en vriendschappelijke woorden toe als consulent. Namens den. Kerkeraad van Ouddorp en namens den Ring, waarvan Ds. van Ameide praetor was, dankte Ds. v. d. Wal den vertrekkenden predi kant voor alles wat hij gedaan had in het be lang van de Ned. Herv. Kerk. Spr. verzocht de gemeente Ds van Ameide toe te zingen de zegenbede uit Ps. 121 4, waar aan allen staande gevolg gaven-. Ds. van Ameide zegde de sprekers dank voor de schoone woorden tot hem gesproken en sprak daarop de zegenbede uit. Onder de aanwezigen merkten wij ook nog op den heer Bouman, voorganger der Ned. Herv. Gem. te Stellendam. Diep onder den iftdruk van 't gehoorde verliet de groote schare het kerkgebouw. De vacanfe gemeenten van ons eiland en niet 't minst die van Ouddorp zullen de prediking van Ds. van Ameide missen. Onze beste wenschen vergezellen Ds. van Ameide en zijn gezin. VAN LUNCHROOM TOT KERKORGEL- FABRIEK. In de vroegere lunchroom, ingericht door den bakker Van Puyvelde op den Westdijk te Mid delharnis, is thans gevestigd het „Flakkeesch Muziekhuis", eigenaar de heer Ernst Leeflang. De smaakvolle étalage van goede muziek ea instrumenten trekt de aandacht en wie er bin nentreedt vindt er klankvolle en solide orgels. Maar wie thans het Flakkeesch Muziekhuis bezoekt, zal er iets vinden, dat nog nimmer in. een: werkplaats te Middelharnis is vervaardigd, namelijk een volledig kerkorgel, ont worpen en gebouwd door den heer Leeflang, in opdracht van de Chr. Geref. Gemeente te VJaar- dmgen, een opdracht, die door den vakkundigen orgelbouwer L. op voortreffelijke wijze is ten uitvoer gebracht. Zagen we voor eenige maanden planken en balken binnengedragen thans is dit deugde lijk materiaal omgetooverd in een keurige speel tafel, windlade, balg, orgelpijpen enz. De speeltafel en- windlade zijn openklapbaar, zoodat eventueel kleine haperingen gemakkelijk hersteld kunnen worden. Het systeem is electro-pneumatisch en maakt het onmiddellijk aanspreken der pijpen mogelijk. Aan de intonatie is veel zorg besteed, zoodat het klankgehalte welluidend, nobel en van groote draagkracht is. De dispositie is als volgt: Het orgel heeft een- vrij pedaal met Subbas 16 voet en Pedaajbas 8 voet. Het manuaal bevat: Bourdon 16 voet, Prestant 8 voet. Holpijp 8 voet. Viola di Gamba 8 voet, Octaaf 4 voet en Woudfluit 2 voet. Koppeling van pedaal en manuaal is mogelijk en verder is op het manuaal een superkoppel en tremulant aangebracht. Het orgel heeft 320 sprekende pijpen. We twijfelen niet, of de heer Leeflang zal eer inleggen met zijn kerkorgel, dat binnen on geveer twee weken te Vlaardingen afgeleverd zal worden en daar zeker in alle opzichten zal voldoen eni ongetwijfeld lot stichting der ge meente zal bijdragen. Belangstellenden in kerkorgelbouw raden wij aan eens een kijkje te gaan nemen. De heer Leeflang zal hen op vriendelijke wijze van vak kundige voorlichting dienen. We wenschen het Flakkeesch Muziekhuis succes, dat het zeer zeker verdient. EEN JONGEMAN MISHANDELT ZIJN GROOTOUDERS. Zaterdagmiddag heeft de ongeveer 30-jarige G., wonende in het gehucht Muggenhol, ge meente Zeelst, een aanslag gepleegd op zijn bejaarde grootouders. G. was werkloos wever en is vein jongsaf aan opgenomen geweest in het gezin van zijn grootouders. Gedurende zijn werkloosheid hielp hij zijn grootvader nu en dan op de boerderij. Dezer dagen wilde de grootvader, de 73-jarige Goos kens, een neef, den ongeveer 24-jarigen De Weyer, eveneens in dienst stellen om te helpen bij het graan schoonmaken. De kieinzoon verzette zich hiertegen echter en was er niet op gesteld, dat De W. bij zijn grootouders op de boerderij kwam. De oude man zette echter zijn zin door en De W. kwam werken. Zaterdagmiddag ontstond hierover weer een hevige twist tusschen den grootvader en den' kleinzoon, die zoo hoog liep, dat G. den) ouden man met een knuppel tegen den grond sloeg. Op het hulpgeroep kwam de 75-jarige echtgenoote van den grijsaard te hulp, waarna G. zich tegenl haar keerde en haar zoodanig met den knuppel bewerkte, dat zij bewusteloos bleef liggen. De misdadiger pakte daarop zijn fiets en riep onder het wegrijden tot de buren, dat hij zich ging verdrinken. Hij verdween) in de richting Oirschot en is tot dusver nog niet teruggevon den. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. De toestand van de oude vrouw is zoo zorgwekkend, dat haar de laatste Heilige Sacramenten zijn toegediend. De toe stand van den grootvader is redelijk wel. BIJ HET SPELEN VERDRONKEN. Maandagavond is het 6-jarig jongetje, H. J. Mens, uit Amsterdam, wiens moeder kort geleden was overleden en dat logeerde bij een oom in de Molukkenstraat aldaar, bij het spelen met eenige vriendjes op de balken van de brug bij het Abattoir te water geraakt. Ofschoon drie voorbijgangers nog poogden het knaapje te redden door zich te water te begeven, bleek de jongen, toen hij eindelijk op het droge was gebracht, reeds te zijn overleden. BRAND TE BRANDWIJK. 90 varkens in de vlammen omgekomen. Maandagmiddag vijf uur is brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van C. Muilwijk te Brandwijk. Hoewel de brandweer van Mole naarsgraaf spoedig ter plaatse was, heeft men niet kunnen voorkomen, dat de schuur een prooi der vlammen werd. Ruim 90 varkens kwamen in de vlammen om. PEELBRAND. In de Peel tusschen Meijel en Nederweert is eenige dagen geleden brand ontstaan, welke eerst thans bij de toenemende windsterkte is geconstateerd. Het vuur, dat zich reeds over een lengte van een kilometer in een breedte van 500 meter heeft uitgebreid, beweegt zich in Z.W.-richting voort. Op verscheidene plaatsen woedt het vuur zelfs meer dan een meter onder den beganen grond; nu eenis laaien de vlammen hoog op, dan weer zijn niets dan dichte rook wolken zichtbaar. Arbeiders uit Meijel ei. Neder weert zijn thans bezig met het graven van een greppel rond het brandende gebied. Vermoed wordt, dat de brand ontstaan is in de kurkdroge turf. HEVIGE BRAND BIJ SLEEN. Maandagmiddag heeft in de buurtschap Erin onder de gemeente Sleen een hevige brand ge woed. De brand is ontstaan in de boerderij van de gebr. Warning, waar kinderen vermoedelijk met lucifers hebben gespeeld. De boerderij stond spoedig in lichte laaie en weldra sloegen de vlammen over op de op 25 M. afstand gelegen boerenwoning van de familie Kams, waarin tevens een bakkerij era een kruidenierswinkel wa ren ondergebracht. Ook dit perceel is een prooi der vlammen geworden. Door den wind sloeg het vuur verder over op de boerderijen van de families Habing en Naber, doch deze kon men tenslotte voor het vernielende element behoe den. Slechts de daken vertoonen sporen van brand. De handspuit van Erm en die van Sleen konden weinig tegenl de vlammen uitrichten, mede door het feit, dat er gebrek aan water was. Van de boerderijen van Warning en Kams kon niets worden gered, alles verbrandde. Van de bakkerij en den winkel kon men nog een deel van den inventaris in veiligheid stellen. De bii de boerderij behoorende koren en hooi mijten zijn verbrand, ook tien biggen zijn in de vlammen omgekomen. De schade is groot. GOEDE RADIO-ONTVANGST IN NED.-INDIE. Blijkens uit Nederlandsch-Indië ontvangen be richten is de uitzending door de Phohi van de huldiging in het Amsterdamsche Stadion door de Indische luisteraars uitstekend ontvangen. Men heeft de rede van de Koningin woordelijk kunnen volgen. ZWARE BRAND IN EEN BOERDERIJ TE VUGHT. Zondag is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van mr. Margraff te Vught, welke wordt bewoond dgor den landbouwer v. d. Laak. Het vuur greep snel om zich heen. A'l spoedig was het vuur overgeslagen naar de groote boer derij van dera heer C. van Uden. De brandweer moest zich beperken tot het beschermen van de in de omgeving liggende boerderijen. De geheele inboedel ging verloren. Negen varkens en een groot aantal kippen werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die zeer groot is, wordt door verzeke ring gedekt. DE GEVOLGEN VAN HET GEBRUIK VAN STERKEN DRANK. In den nacht van Zondag op Maandag hoor den voorbijgangers in een schouw, gelegen in het Noordvliet te Leeuwarden, gekreun. De politie werd gewaarschuwd. Deze vond bij on derzoek in de boot eert man liggen, die toen echter reeds bleek te zijn overleden. De man had blijkbaar te water gelegen. Spoe dig kon worden vastgesteld, dat hij dien dag met drie personen uit was geweest. Deze man nen zijn uit hun bed gehaald en verhoord. Hier bij bleek, dat de overledene, de 48-jarige A. L., koopman te Leeuwarden, in gezelschap van A. en diens zoon, was gaan varen. A. sr. en L. waren onder den invloed van sterken drank. L. is toen in het Wijde Ee te water geraakt en met veel moeite weer in de boot gehaald. Om 8 uur des avonds was men weer te Leeu warden Men heeft L., die niet in staat was uit de boot te komen, laten liggen. DE DRUKTE IN DE HOOFDSTAD OP ZATERDAG. Commissaris Bakker gewond bij een achtervolging. De commissaris van politie, de heer Bakker, die Zaterdag op het Stadionplein de regeling had, is bij de achtervolging van een opkooper van kaarten gevallen), met het gevolg, dat hij aan beide handen en een der knieën gewond werd. Waarschijnlijk is de rechterpols gebroken. De berichten, dat hij bij een worsteling met een zakkenroller geblesseerd werd, zijn onjuist. Waarschijnlijk vinden die berichten, hun grond hierin, dat er door het publiek geroepen werd: Houd den dief De opkooper, die de kaarten niet mocht ver- koopen (er waren bovendien uit het Stadion 300 a 500 kaarten gestolen), vluchtte en tracht te gedurende die*vlucht een biljet van 25 aan een handlanger toe te stoppen. In dergelijke gevallen neemt de politie kaarten en geld in beslag. De kaarten helft de opkooper tijdens zijn vlucht weggeworpen. Kort nadat de heer Bakker kwam te vallen, is de opkooper door twee rechercheurs aangehouden. De heer Bakker blijft zijn dienst waarnemen. VECHTPARTIJ TE MIERLO. Zondagavond heeft op de Mierlosche kermis, die dit jaar druk bezocht werd, een ernstige vechtpartij plaats gehad. In de Brugstraat kre gen een aantal inwoners van Helmond en Mierlo oneenigheid. Het mes werd voor den dag ge haald, waarbij W. M. uit Mierlo in den buik gestoken werd. In ernstigen toestand is hij naar het St. An- toniusziekenhuis te Helmon overgebracht. Zeke re C. uit Helmond heeft een snijwonde onder den arm opgeloopen. De politie heeft de zaak in onderzoek. EEN DAAD VAN TERREUR. Te Nijmegen is Zaterdag eveni na midder nacht een steen geworpen door een vensterruit van de woning van den heer J. Sw. aan den Bijleveldsingel. Naast den steen is een briefje gevonden, waarop geschreven de woorden „Mijnheer Sw., gewaarsrhuwd voor uw leven". In dit feit wordt een daad van terreur gezien, omdat de elders wonende zoon van den heer Sw., de heer J. A. O. Sw., Donderdagavond op een fascistenvergadering te Nijmegen het woord heeft gevoerd. De heer Sw. Sr., die1 aan de beweging der fascisten- niet mee doet, heeft de politie van het gebeurde kennis ggeven. De zaak is bij haar in onderzoek. BOEREN TEGEN ZIGEUNERS OP EEN JAARMARKT. Om een blind meisjedrie zigeuners onschudig gelyncht. Op de jaarmarkt te Varvarin in het Mora- vadal heeft eeni woedende volksmenigte drie zigeuners gelyncht, die zooals later bleek, on schuldig waren. De Politica deelt hieromtrent de volgende bijzonderheden mede Naar de jaarmarkt, die door ongeveer tienduizend boeren bezocht was, waren ook vele zigeuners gegaan. De zigeuners brachten een opvallend mooi blind zigeuner meisje van ongeveer 7 jaar mee, Anica Marin- kovic genaamd, vergezeld van haar moeder Schiwana. Plotseling trad een boer op de kleine toe en zei„Jij bent geen zigeunerkind ik kén je, je bent het kind van mijn zuster dat door zi geuners geroofd en sedert dien spoorloos ver dwenen is." De boeren riepen gendarmes en het kind werd met de moeder naar het politiebureau ge leid om een onderzoek naar de afkomst van het kind in te stellen. Inmiddels verbeidde zich onder de bezoekers van de jaarmarkt het gerucht, dat zigeuners een kind geroofd en blind gemaakt hadden. Een menigte van drie duizend personen' ver zamelde zich voor het politiebureau en nam weldra een dreigende houding aan. Een zigeu ner, die zich tusschen de menigte bevond en zich voor de steeds gevaarlijker wordende stem ming in veiligheid wilde brengen, werd achter volgd en met steen/en letterlijk doodgegooid. Ten slotte slaagden de boeren erin, de moeder en het meisje te ontrukken aan de handen der gendarmes, waarna dé vrouw werd doodgesla gen, evenals een tweede zigeunerin, een vrien din van de moeder, die naar het politiebureau was gekomen om als getuige op te treden. De menigte trok vervolgems naar het zigeu nerkamp aan den oever van de Morava. De doodelijk verschrikte zigeuners sprongen in het water, dat ter plaatse ruim tien mejer diep is. De boeren wierpen de paarden der zigeuners in het water, doodden de apen, die in het kamp rondliepen, wierpen ook de wagens in de rivier en sloegen alles kort en klein, wat hun in han den kwam. Het kleine meisje, dat door de gendarmerie weer bemachtigd was, riep echter huilend om haar moeder die inderdaad, zooals het onder zoek uitwees, de moeder van het kind was. SOMMELSDIJK Geboren: Leendert Willem, zoon van W llem Hoogmoed en Lena Jansen. OOLTGENSPLAAT GeborenBastiaantje, dochter van Elias Donkersloot en Neeltje Kagchelland Cornelia dochter van Michiel van BiDsberaen en Cor< ntlia Geertje de VosPetrus Maria, zoon van Mirlinus Bubbert en Catharina Pieternella van de CapclleMaria Johanna, dochter vao Cornells van Dravik en Wilhclmina Vervloei. Gehuwd Anthony Hoozemans 29 jaar en Wilhelmina Maria Vcrvloet 25 jaar. NIEUWE TONGE GetrouwdM. de Bonte, te Dirksland, en A. van Heemst, alhier. Zaterdag 23 September, bij inzet en Zaterdag 30 September, bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Logement Akershoek, van een huis met verdere opstal, erf en bouwland te Ouddorp, in den polder het Oudeland, aan den Dijkstelweg, kadaster Sectie E nr. 2506, groot 48 aren 10 centiaren of 314 Roeden V. M., eigendom van Poulus Tanis W.J.K.Wz. Het perceel is op 15 November 1933 door den kooper te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS. llienveifing van Zaterdag 9 September. Grove 0,78; gewone 1,03 tot 1,11; drielingen 0,25 tot 0,27; picklers 1,25. Alles per en inclusief baal. Aanvoer 61,850 K.G. Veiling van Maandag II September. Bloemkool 3,80 tot 9,50 per 100 stuks. Roode kool 2,80 tot 4 per 100 stuks. Savoye kool 2,60 tot 3,40 per 100 stuks. Komkommers 2,70 tot 3,80 per 100 stuks. Meloenen 17,50 tot 25 per 100 stuks Sla 0,80 tot 1,40 per 100 krop. Andijvie 0,80 tot 2,70 per 100 krop. Peen 7 per 100 bos. Dubb. princessen 2,70 tot 5,80 p. 100 K.G. Enk. princessen 8,50 tot 9,50 p. 100 K.G. Stamsnijboonen 9 tot 11 per 100 K.G. Stoksnijboonen 11,50 per 100 K.G. Postelein 7,50 per 100 K.G. Siegneur d' Espern 13 per 100 K.G. Marsepeinperen 10,50 per 100 K.G. William Duches 8,20 tot 14 per 100 K.G. Beuré Merode 8,10 tot 11,10 per 100 K.G. Bismarckappels 6,50 tot 9 per 100 K.G. Transp. de Cronsel f 8,10 tot 12,50 p. 100 kg. Lauwtjes 10.50 per 100 K.G. Witte Cozijn 11 per 100 K.G. Appels (val) 4 tot 7,50 per 100 K.G. Druiven 13,80 tot 15,30 per 100 pond. Tomaten 2 tot 2,80 per 100 pond. worden, juist deze soorten koopen, de verbrui kers niet uit weelde, maar uit harde noodzaak, daar deze soorten altijd een paar centen lager in prijs zijn. Thans gaat het er bij de groot handelaren om, aan wie de winkeliers de voor keur geven, en wie het mooiste goed heeft lig gen. Landbouwers kunnen ook vervoerbiljetten krijgen, wanneer zij maar de 1 crisisbelasting betalen, de volgende 1 is voor vervoer en kosten, waar dus voor de zenders van overblijft. Bovenstaande firma biedt ook haar bemiddeling aan voor het zenden van uien en wortelen naar Engelsche markten voor de landbouwers, of Amsterdam of Rotterdam. Viraagt inlichtingen en conditiën. De prijzen zijn thans 11 September inclusief belasting en kosten per 100 K.G. Zeeuwsche Bonten 5; idem Blauwen 5; idem Eigenh. 4; idem Blauwe Eigenjh- 4; Katwijker zand 4,50 tot 5; Hillegommerzand 4.50 tot 5; Blanke Drenïsche zand 4,50 tot 5; Donkere Drentsche zand 3,50; Haar lemmermeer Eigenh. 4; idem Bonten 5 tot 5,40; idem Blauwen 5; Andijker Miuizen! 3,60 tot 4. Alle aanwezige soorten poters 2,50 tot 3. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 11 Sept. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd: 561 vette runderen, 365 vetete kalveren, 1017 schapen of lammeren, 591 varkens. Koeien 3238 c., 4652 c. en 5558 ets.; ossen/ 32'35 c., 40'45 c., 4852 ets.; kalveren 55—60 c., 65—75 c., 80—85 ets. per K.G. Schapen 32, 36 en 40 ets.; lammeren 32, 36 en 40 ets. per K.G. Varkens 3638, 41 ets. per K.G. levend gewicht. Aanvoer koeien en ossen iets ruimer, handel tamelijk en dep rijzen ongeveer hetzelfde als de vorige week. Stieren geen aanvoer, derhalve nietg enoteerd. Aanvoer vette kalveren gelijk aan die van de vorige week, handel tamelijk en dep rijzen iets stijver Aanvoer schapen en lam meren) ongeveer als die van vorige week, handel vlug en de prijzen iets stijver. Aanvoer varkens iets ruimer, vlugge handel en hoogere prijzen. BOTER, KAAS en EIEREN. APELDOORN. 11 Sept. Gemeentelijke Eier- hal. Aanvoer 200,000 stuks. Prijzen 2,40 4,15, middelmarkt 3,63 de 100 stuks. Handel kalm. OUDEWATER, 11 Sept. Kaas. Aangevoerd 76 partijen, tezamen 3420 stuks, wegende 17,000 K.G. Eerste soort Gouda met rijksmerk J 22— j 24, idem mindere 19—21, zware ff 25. Handel matig. TIEL, 11 Sept. Boter 1,60-1,65 per K.G. Eieren 3,85—4 per 100. Aanvoer 75,000 stuks. GRANEN, MEEL, OLIËN, enz. ROTTERDAM, 11 Sept. (Boerennoteering) Blauw maanzaad 18—19, karwijzaad 26—28, koolzaad 11 13, geel mosterdzaad 10—13, lijnzaad voer 6—7, dito zaai blauwbloei 9— 11, dito witbloei 89, alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 11 Sept. Binnenlandsche granen en peulvruchten. Gerst Chevalier 4,50 tot 5; Haver 66,25; Erwten kleine groene f 1010,75i Schokkererwten 1315,50; extra kwaliteit iets hooger betaald. Bruine boonen 9,7510,25, soms iets meer. Alles per 100 Kg. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 11 Sept. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtBrielsche eigenheimers 4^4J/2 ct„ Zeeuwsche blauwe 5 5/ ct.. Zeeuwsche eigenheimers 4—4)4 ct„ Zeeuwsche bonte 5—5)4 ct., Westl. ronde zand 4—4)4 ct., alles per K.G. Met redelijken aan voer kalme vraag. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM, 11 Sept. Vlas. (Opgaaf van den marktmeester)Aanvoer: 2600 K.G. Holl. geel 40—50 ct. per K.G. Aanvoer zeer gering, vraag beperkt, de prijzen blijven zwak, maar tenslotte werd het aangevoerde vlas toch ver kocht. Genie is alleen het vermogen om onophou delijk te pogen. Een beetje meer volharding, een beetje meer pogen, en wat hopelooze mis lukking dreigde te worden, kan tot een glorieus slagen groeien. De eenige mislukking is het op geven der worsteling. Nederlaag ontstaat alleen in ons zelf; de eenige hinderpaal, die niet te overwinnen is, is onze ingeboren wilszwakte. HUBBARD. MARKTOVERZICHT DER VORIGE WEEK Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, telrf. 81431, Amsterdam. De aanvoer van Zeeuwsche Bonten en Blau wen is grooter dan de vraag, tegen door de Regeering vastgestelde prijzen. Eigenheimers is niet zooveel vraag voor, daar het verschil in prijs hiervan met Bonten te klein is. Jammer, dat de poters en bonken niet verzonden mogen Wij hebben nog een beperkt aantal exemplaren in prachtband gebonden van het boeiende werk „HET HUISJE AAN DEN ZEEDIJK dat wij voor de lezers van ons blad tegen sterk gereduceerden prijs aan bieden. Voor zoover de voorraad strekt stel len wij de lezers van ons blad in de gelegenheid dit werk te koopen voor den geringen prijs van 2,per exemplaar, gebonden in prachtband. Wij leveren het op onderstaanden bon geheel franco thuis. Profiteer van deze extra aanbieding en wacht niet te lang met inzenden van den bon. Gelieve mij als abonné van Uw blad ex. „Huisje aan den Zeedijk" voor 2,franco thuis te zenden aan onderstaand adres t Naam Straat Woonplaats

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3