lloor Bedriils- oo iMmonsMeediog Fo. Gebr. Guijsse Aardappelsteunregeiing 1933. Heden speciale prijzen Ingezonden Stukken Officieel Gedeelte heeren: le prijs A. Vermaat; 2e prijs J. Klok; 3e prijs L. Noordermeer. Tally-ho, dames: le prijs Mej. L. van Beek; heeren: le prijs C. Roest; 2e prijs D. Klok; 3e prijs F. J. Parlevliet. De prijs voor het hoogste aantal punten voor dames is behaald door Mej. L. van Beek, lau werkrans, aangeboden door hotel Meijer. De prijs voor het hoogste aantal punten voor heereni is behaald door den heer C. Roest, medaille, aangeboden door C. Bresijn, door loting met A. Vermaat. Voor hoedengevecht eni carouselrijden zijn geen prijzen beschikbaar gesteld. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling hebben zich als werkloos opgegeven 7 land arbeiders, 3 letterzetters, 7 diepzeevisschers, 4 transportarbeiders, 1 opperman, 1 kabelmonteur, 1 boekbinder, 2 boekdrukkers, 1 borstelmaker. Totaal 27 personen. Voor de avondteek'ehlessen aan de Am bachtsschool is alsnog gelegenheid voor aangifte op Donderdag 14 en Vrijdag 15 September, tijdenis de schooluren. Onze dorpsgenoot Abr. den Boer Gz. slaagde te Amsterdam voor het politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond. Zaterdagavond reed de chauffeur G. van Dongen uit Dirksland met zijn vrachtauto in de Nieuwstraat alhier door het uitwijken voor een passeerende auto tegen een muur van een pakhuis van den heer Smitshoek. Door toege schoten hulp werd de auto, welke zwaar be laden was, op den weg gebracht en kon deze zijn verstoorde reis voortzetten. f Als antwoord op het in de Donderdag middag gehouden raadsvergadering verzonden gelukstelegram ter gelegenheid van het 35-jarig Kroningsjubileum, is Zaterdagmorgen het vol gende schrijven ontvangen Hare Majesteit de Konigin droeg mij op den Raad der gemeente Middelharnis Haar oprechten dank te betuigen voor de aangeboden hulde en de daarbij uitgesproken zegenbede, waarvoor Hare Majesteit zeer gevoelig is. Voor den Particulier Secretaris van H. M de Koningin, (w. g.) J. A. VAN DER STOR. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 1100 H.L. aardappelen, 1970 H.L. uieni en 250 H.L. poters. Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston den de vorige week geen werkloozen inge schreven. Donderdagavond j.l. werd de gemeente opgeschrikt door het geroep van brand. Aan vankelijk was nog nergens iets van brand te bespeuren, doch enkele minuten later stonden drie klampen stroo, toebehoorende aan den landbouwer W. J. de Wachter, in lichte laaie. Velen begaven zich naar den Vroonweg om het schouwspel gade te slaan en hoewel het reeds laat was, zag men veel volk op de been; Hoe de brand is ontstaan, is onbekend. Daar er geen huizen in gevaar konden zijn, behooefde niet te worden getracht den brand te blusschen, wat dan ook, gezien den krachtigen wind, niet ge baat zou hebben. Assurantie dekt de schade. De verlofgangers C. van den Boogert, Fr. van der Volk en J. Bevaart zijn voor 14 dagen naar dienst vertrokken voor herhalings oefeningen. Vrijdagmorgen ontstond bij bakker Silvius een begin van brand. Op den zolder bij de motor was door onbekende oorzaak brand ont staan. Doordat het spoedig bemerkt werd, kon met eigen' middelen worden gebluscht. - Zaterdag j.l. speelde V.V.S. I tegen V.I.O.S. 1 eni kreeg met 2^0 klop. V.I.O.S. II moest met een 4—0 nederlaag naar huis, die ze van V.V.S. II te slikken kreeg. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 600,000 K.G. uien en 55970 K.G. aard appelen. OUDE TONGE. J.l. Vrijdagavond hadden zes seizoens-eindwedstrijdeni van „Zwemlust plaats, welke door den voorzitter der vereen., den heer De Vin, met een kort woord werden ingeleid. De uitslag volgt hieronder 50 M. junioren: P. Oomens, 46 sec., eervolle vermelding als eerst aankomende; Lt. Hartman, 50 sec., eervolle vermelding als tweede aan komende, buiten mededinging; W Los Jz., 55 sec., le prijs, zilveren potlood; Adr. de Weerd, 57 sec., 2e prijs, een paar badschoeneni; C. v. d. Berge, 67 sec., 3e prijs, 3 tabletten chocolade. 50 M. heeren: W. E. de Vin, 40 sec., eervolle vermelding als eerst aankomende, b. m.; Abr. Hartog, 41 sec., le prijs, nest schalen; Jac. Har- tog, 42 sec., 2e prijs, 1 blikje sigaren; G. I. Vooys, 44 sec., 3e prijs, 1 pakje sigaretten; G Groenendijk, 45 sec., eervolle vermelding als vijfde aank., b. m.; Jan van Nieuwenihuijzen, 45 sec., eervolle vermelding als zesde aanko mende, b. m.; G. Oomens Az., 52 sec., 4e prijs, 2 pakjejs tabak; Corn. Heestermans, 54 sec., eerv. vermelding als achtste aankomende b. m. 50 M. dames: L. Huijsen, 59 sec., le prijs, taart; G. Oomens, 1 min. 19 sec. 2e prijs, blik biscuits G. van Veen, 2 min. 18 sec. 3e prijs, doos damespost. 100 M. junioren P. Oomens, 2 min. 5 sec„ 11e prijs, bus worst; Lt. Hartman, 2 min. 15 sec., 2e prijs, fietstasch; W. Los Jz., 2 min. 18 sec., 3e prijs, bretels; Adr. de Weerd, 2 min. 26 sec., 4e prijs, badmuts; C. van den Berge, 2 min. 31 sec., 5e prijs, batterij. 300 M. HeereniJac. Hartog, 6 min. le prijs, kistje sigaren; Abr. Hartog, 6 min. 24 sec., 2e prijs, badpak; G. Oomens Az, 6 min. 39 sec., 3e prijs, taart; A. v. Markensteijn 6 min. 53 sec., 4e prijs, blikje sigaren; Lod. Kievit, 7 min. 20 sec., 5e prijs, fluitketel; Gerrit Groenendijk, 7 min. 54 sec., Eerv. vermelding, 6e aank. b. m. P. van M?aurik, 8 min. 17 sec., 6e prijs, badhand doek; Adr. Hartog, 8 min. 25 sec., 7e prijs, 2 pakjes sigaren; Adr. de Vos, 8 min. 45 sec., 8e prijs, 2 pakjes sigaren; C. H. Heestermans, 9 min. 35 sec., 9e prijs, onmisbaar nachtartikel; P. Kosten, 11 min. 25 sec., 10e prijs, 2 pakjes tabak. 500 M. HeerenlG. Oomens, 9 min. 46 sec., le prijs, kistje sigaren; J. v. Nieuwenhuijzen 10 min. 6 sec., Eerv. verm. als 2e aank. b. m.; W. E. de Vin, 10 min. 30 sec., 2e prijs, taart; A. N. de Looze, 11 min. 13 sec., Eerv verm. als 4e aank. b. m.; Lod. Kievit 11 min. 24 sec., 3e prijs, sportriem; Adr. Hartog, 13 min. 20 sec., 4e prijs, 2 pakjes tabak. Zaterdag zijn deze prijzen tentoongesteld in de etalage van de fa. Kosten Zn., en 's av. aldaar door het Bestuur uitgedeeld. Een woord van dank aan genoemde firma is hier zeker op zijn plaats. In die afgeloopen week meldden zich bij den Agent der Arbeidsbemiddeling als werkloos aan 2 landarbeiders. Het dochtertje van den heer G. Stoop, alhier, werd zoodanig door een hond in haar been gebeten, dat geneeskundige hulp noodza kelijk was. De heer P. Kosten had het ongeluk, door dat hij de macht over het stuur verloor met een bakfiets van den Heerendijk af te rijden. Be houdens eenige materieele schade liep dit onge- yal nog goed af. - De Postduivenvereniging „Gevleugelde Vrienden" alhier hield een wedvlucht vanuit Vilvoorde (België). Afstand 92 K.M. De uit slag luidde als volgtJonge'duiven: Gebr. van Veen„ nos. 1, 2, 5 en 12 C. Luijendijk nos. 3 en 6 R. Brand no. 4; Th. van Vugt nos. 7 en 11 Gebr. Versaevel nos. 8, 9 en 10. Oude duiven: Gebrs. van Veen no. 1; Gebrs. Ver saevel nos. 2 en 3. Hedenmiddag werden de omwonen/den van het station alhier, opgeschrikt door bet gerucht dat er een stier was losgebroken. En inderdaad had bovengenoemd dier tijdens het overladen van een auto in de tram, kans gezi'en los te breken en via een sloot het hazenpad te kiezen. Vele arbeiders die in het veld werkzaam waren en het geval opmerkten togen eensgezind op jacht en de stier, bemerkende dat aan verder ontsnappen niet meer viel te dekken aanvaardde den terugtocht, doch inplaats van nu weder aan den overkant van de sloot terecht te komen, geraakte hij er midden in en na veel moeite met behulp van een vrachtauto die door een touw aan den stier verbonden werd, is men er in geslaagd hem weer op den beganen grond te krijgen, waarna men tot de ontdekking kwam dat de tram, die natuurlijk niet zoolang had kunnen wachten, reeds vertrokken was. De eigenaar zag zich nu toch nog genood zaakt om het dier dat per auto gekomen was, met een auto verder te transporteeren. NIEUWE TONGE. Bij den a'gent der ar beidsbemiddeling stonden de vorige week geen werkloozen ingeschreven. Alhier worden pogingen* aangewend tot het houden van een land- en tuinbouwcursus onder leiding van den heer van Asperen, Hoofd der Chr. School te Oude Tonge. De vorige week werden van hier ver voerd 1000 H.L. aardappelen, 400 balen uier* en 500 balen peen. Op 20 September a.s. zal ten huize van deni gemeente-geneesheer, Dr. C van Gelder, alhier, de gelegenheid zijn opengesteld tot kos- telooze in- of herinenting. Het dochtertje van juffr. M had het on geluk in een sloot te vallen. Met de schrik en een nat pak moest zij huiswaarts keeren. Bij den landbouwer Joh. M. is mond- en klauwzeer uitgebroken onder de varkens. De Naaivereen. „Draagt elkanders las ten" hoopt a.s. Donderdag haar arbeid weder om op te vatten. Zij die iets voor deze vereen, voelen en hierbij wenschen aan te sluiten, kun nen zich opgeven bij de leidster der vereen, Zr. Landheer, alhier. DIRKSLAND. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden als werkzoekenden ingeschreven2 timmerlieden en 1 metselaar. Enkele metselaars konden geplaatst worden. Aan den heer A. Vijfhuizen te Sommels- dijk is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Oude wei Tegen een ingezetene werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Algem. Po litieverordening. Onder het vee van enkele landbouwers alhier, komt mond- eni klauwzeer voor. MELISSANT. Schoolreis der kinderen van de O. L. School alhier. 't Was Woensdag 6 September, dat de reis werd ondernomen. Reeds in de vroegte samen gekomen, werd onder geleide van vele ouders gemarcheerd naar de tram, die hen naar Mid- delharnis-haven bracht. Van hier ging het per boot naar Vlaardingenl, waar bij aankomst een buitengewoon groote touringcar van de V.I.O.S. uit Wateringen stond te wachten, 't Was een wagen, die maar eventjes 't geheele gezelschap, bestaande uit 67 kinderen, personeel en Ouder commissie, totaal 80 personen, tegelijk medenam. Zoo ging de tocht door het Westland, over Naaldwijk en Loosduinen naar Den Haag en Scheveningen. 't Was eerv dag met een stra lende zonneschijn 'en al was er aan het strand lang niet meer die groote vacantie-drukte, toch was het er nog zeer levendig Eerst werd de inwendige mensch versterktdan ging het strandwaarts. Foto's werden gemaakt; de kou sen gingen uit; kortom, men genoot met volle teugen van de genoegens van het strand. Doch er stond meer op het programma. Na volop genoten te hebben ging het weer verder. Ejerst naar den uitzichttoren in de Scheveningsche Boschjes, waar men een' schitterend panorama heeft; daarna verder naar „De Bataaf met zijn kinderspeeltuin bij uitnemendheid. De glij banen, de draaischijf, de ezeltjes, ze zullen ze ker een onuitwischbaren indruk op de kinde ren gemaakt hebben. Veel te spoedig kwam dan ook het ©ogenblik van afscheid. Thans ging het verder naar Den Haag. Van de bezienswaar digheden moest vooral nota genomen worden van het Vredespaleis, het Binnenhof met zijn gebouwen het Koninklijke Paleis aan het Noord- einde, waar spontaan het Wilhelmus werd aan geheven. Van Den Haag ging het naar Delft, waar het Prinsenhof werd bezocht. De ernstige leerzame uiteenzetting van den bewaarder tot de kinderen gericht, liet niet na, op dezen een grooten indruk te maken. Daarna zou het naar de Nieuwe Kerk gaan, doch helaas, de bezoektijd voor deze was reeds verstreken en kon geen toegang meer verkre gen worden. Nog een kleine wandeling door Delft en dan ging het weer naar de bus, welke de kinderen naar Rotterdam bracht, van waar het per tram huiswaarts ging. Aan het station wachtte hun nog een groote attractie. Niet alleen, dat veel publiek op de been was om de blijde aankomst gade te slaan, doch ook het plaatselijke muziekcorps stond gereed, om on der pittige toneni de kleinen huiswaarts te bren gen'. Op het schoolplein aangekomen sprak de heer Vis, het hoofd der school, een woord van har- telijken dank aan de ouders, die hun kinderen in de gelegenheid hadden gesteld om te sparen, ten tweede aan dè kindervrienden, die een fi- nancieele steun gegeven hadden en ten derde aan het kranige muziekgezelschap, dat door zijn blijde klanken de kroon op het werk had gezet. 't Was inderdaad een onvergetelijke dag. - Tegen eeni ingezetene is proces-verbaal opgemaakt wegens oplichting. Openbare vergadering van den Raad de zer gemeente op Woensdag 14 Sept. a.s. des nam. 2 uur (O.T.). HERKINGEN. Een zoontje van den heer J. H had vorige week het ongeluk een top van zijn vinger af te knellen, waardoor véél bloed- verlies ontstond en medische hulp noodzakelijk was Een inwoner dezer gemeente is elders verbaliseerd wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet (het rijden zonder licht). De inlevering der militaire uitrusting van hen die dit jaar naar de aanvullingsreserve overgaan, zal plaats hebben op Wo'ensdag 4 Ostober, des nam. 2,45 (o.t.) in de openbare bewaarschool te Dirksland. Aan den militair T, Bestman is voor een jaar uitstel verleend voor opkomst bij de Her halingsoefeningen. Zijn Exc. de Min. heeft gunstig beschikt op een adres van de landarb. vereen, om ver legging van den aflossingstermijn. GOEDEREEDE. In den tuin van K. G. be vindt zich een nest met 5 jonge egels. Een aar dig gezicht om te zien hoe die jongen zich tegen hunne stekelige moeder zuigen. Zaterdag in de vroegte werden 5 werk lieden, door 2 rijksveldwachters gesommeerd van hun fiets te stappen», omdat ze geen licht op hadden. De dertien-jarige J. Bezemer viel van een paard' en verwondde zich zoo aan het hoofd, dat hij door den dokter moest worden ver bonden. Van den landbouwer C. J. L. stierf Zon dag een best werkpaard. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade. Zaterdag j.l. lag van den landbouwer J. de E. een varken dood in het hok het dier stierf aan vlekziekte. Deze ziekte komt bij meerdere krulstaarten voor. Op den Hoofddijk kwamen de auto's, be stuurd door P. H. en J. K. in botsing. Beide voertuigen werdeni beschadigd. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Visscherij. De vorige week vingen de garnalenivisschers gemiddeld 60 kilo per dag en per vaartuig. De Noordzeevisschers besom- den van 120,— tot 170,—. De landbouwer de E. alhier, had zijn eigenjhiemers gerooid en deze aanvankelijk met een laagje stroo tegen, eventueele neerdalend vocht beschermd. Enkele dagen, nadat de aard appel eni aan de hoop waren gekomen, achtte hij het als een zorgzaam landbouwer zijn plicht, dezelve ook nog te vrijwaren voor de werking der nazomerzonnestralen1, en toog daarom met de noodige gereedschappen akkerwaarts, ten einde de aangebrachte stroolaag met een laagje klei te bedekken. Tot zijn verbazing ontwaarde hij echter, dat de moeizaam aan den hoop ge sleepten voorraad met ongeveer 1 H.L. was verminderd, welk kwantum door iemand die waarschijnlijk d. E. het volle eigendomsrecht misgunde, clandestien was weggenomen. Met alle speurzin, waarover onze landbouwer be schikte, heeft hij trachten na te gaan, welke onverlaat zich aan zijn kostbare aardappelen had vergrepen, waarbij hij, zooals dit te doen gebruikelijk is, in de eerste plaats zocht naar z.g.n. stille getuigen. Na eenig zoeken ontdekte hij, dat de dief schoenen met touwzoolen moest hebben gedragen, waarvan de sporen over ge- ruimen afstand waren na te gaan. Reeds be raamde d. E. plannen tot het requireeren van één of meer speurhonden, om daarmee den ongenooden mee-eter te vinden, toen hij zich opeens bedacht en, veronderstellend, dat de man honger honger moest hebben gehad, van een vervolging afzag. Ongetwijfeld heel nobel van onzen eigenheimer-eigenaar, maarwie betaalt nu de accijns OUDDORP. K. Bakelaar Jz. zal als vrijwilli ger bij het Oost-Indisch leger in dienst treden. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 7 werk loozen ingeschreven. Zaterdagavond werd van A. de Vogel buiten het dorp van zijn onbeheerde fiets de lantaarn ontvreemd, Eenige dagen geleden wer den van eenl 20-tal fietsen de lampjes uit de electrische lantaarns gehaald. Men zij op zijn hoede. t» Bij L. Mleijer aan de Westduinen is een aardappel te zien, die ruim TYz ons weegt. De garnalenvisschers met de zeilscheepjes hebben, de afgeloopen week van 40—60 K.G. garnalen gevangen; de motorschepen) hadden van 100 tot 120. K.G. per dag en afgeleverd aan de pellerijen tegen 15 cent per kilo. De afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 100 balen uien,, 100 balen sjalotten en 26000 kipeieren. Handel slap. In den Koudenhoek' en Oostduinen is ook het mond- ert klauwzeer onder het rundvee uit gebroken. Op 30 September zal geopend worden de jacht op fazanthennen en- hanen, houtsnippen en hazen. Naar men verneemt is de saldo winst van de Zuid-Hollandsche Beetwortelsuikerfabriek 291,812,—. De dividen-uitkeering zal achter wege blijven wegens tijdsomstandigheden. Van A. Verhage is een groot varken be zweken en moest onder politietoezicht begraven worden. Daar het dier niet was verzekerd, is dit een groote schadepost. Dit seizoen hebben op het terrein van de V.V.V. 175 kampeerders geweest. Vorig jaar '80. Dus wel een vooruitgang. De 80-jarige C, Breen zag men dezer dagen nog aan het gras maaien. Vorige week werden van hier vervoerd 350 balen' mosselen. Terwijl een drietal personen alhier eenige werkzaamheden ten gemeentehuize hadden te verrichten, kwam de gemeentebode om dit ge bouw te sluiten), doch hij had niet bemerkt, dat deze personen zich hier in bevonden. Zij wen den' verschillende pogingen aan om de aandacht te trekken van het voorbijgaande publiek, doch niets mocht er baten, totdat een juffrouw dit schouwspel aanzag en deze den heer Masten broek ging waarschuwen), die hen uit hun ver blijfplaats verloste.'' Door een drietal landbouwers is ter ge meente-secretarie aangifte gedaan, dat het mond en klauwzeer onder hun vee voor geweken is verklaard. De zopie van ingezonden stukken» die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Zeer geachte Heer Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk in Uw blad van den 6den September j.l., no. 3987, van de hand van den heer Autsema, vergunne U mij de opname van de volgende opmerkingen: Het zou te ver voereni op de tegenwerpingen van den geachten inzender in te gaan met het oog op de vereischte plaatsruimte. Het baat ons blijkbaar ook niet of wij één of honderdmaal aantoonen, dat wij met Hitier niets te maken hebben, men blijft het zeggen, omdat het nu eenmaal zoon dankbaar object oplevert, om bij ons mee aan boord te komen. Evenals de zoo gezegde StaatsaLmacht, die wij zouden belijden. Als de geachte inzender mij op propagandistische wijze ondeskundigheid verwijt, waarom oriën teert hij zich dan niet eens behoorlijk voor wat mijn lijfblad zou zijn. Het weekblad en eenige blad der Nat. Soc. Bew. (Mussent) heet: „Volk en Vaderland". Mlet den „Bezem" hebben wij hoegenaamd niets uit te staan, noch ooit, hoe dan ook ,te doen| gehad. Het is dus allerminst mijn. lijfblad; een blad, dat nota bene tegen ons te velde trekt, omdat we geen Hitier filiaal zijn en geen anti-semieten. Het bedenkelijke van de zaak is echter, dat onze christelijke medeburgers voor zoover door den geachten inzender bereikt, weerhouden wor den in dit vroege stadium in het fascisme te treden en er hun toch ongetwijfeld waardevolle medewerking aan te geven. Nu blijven hij en de zijnen critiseerend langs den weg staan, ter wijl de stroom wast en later de lakens worden uitgedeeld door degenen, die critici van zich vervreemd, en met spitsvondigheden tegen zich verkild hebben. Marxisme en ontkerstening nemen angstig snel toe en men weert ons, omdat wij in breede lagen, breeder dan de geachte inzender bereikt, al het onze inzetten, om er een dam tegen op te werpen. Ik dank U, mijnheer de Redacteur, oprecht voor de verleende plaatsruimte en ben Met de meeste hoogachting, J. F. OVERWIJN. Ged. Glashaven 7a, Rotterdam. DE LAND- EN TUINBOUWTENTOON STELLING TE MIDDELHARNIS. Ten einde een geheel onpartijdig verslag uit te brengen over. onze gehouden tentoonstelling, kunnen wij niet beter doen door hieronder de beschouwing weer te geven van „De Tuinderij" in het nummer van Vrijdag 25 Augustus. Dit blad schrijft aldus „Van 17 tot 19 Augustus is er in de ge bouwen der Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee een land- en tuinbouwtentoonstel ling gehouden, welke georganiseerd was door de Ver. van Oudleerlingen van de Tuinbouw- cursussen op dat eiland. Flakkee is een eiland, waar de landbouw domineert en waar de tuin bouw, speciaal de fruit- en glascultuur, nog in de kinderschoenen staat. Het was van de Ver. van Oudleerlingen; de bedoeling op de tentoonstelling niet den land bouw volledig naar voren te brenigen, maar juist speciale ruimte te reserveeren voor de t uinbouwgew assen Een» tweetal inzendingen van vereenigingen, n.l. van den Proeftuin en van bovengenoemde Vereeniging, waren het belangrijkst. De inzen ding van den Proeftuin was yooral op kas- producten, ingesteld, zij gaf een fraaie collectie te ziem De tuinbouwcursus had zijn groep wat vol lediger kunnen maken. Voorts waren er nog verschillende individueele inzendingen, waarvan sommige aardig uitkwamen. Toch komt het ons voor, dat het op dergelijke kleine tentoonstel lingen gewenscht is gezamenlijk in te zenden, b.v. collectief door de leden der veiling, waar door een beter geheel gevormd wordt; van een collectieve inzending gaat steeds grootere be koring uit. Bij de officieele opening heeft de Voorzitter der Tentoonstelling, de heer A. A. Mijs, het doel der 'expositie uiteengezet. Deze tentoon stelling had niet de bedoeling den indruk te wekken, dat de tuinbouw op Flakkee een groote plaats inneemt, zij is slechts het bewijs van het ijverig streven van de leerlingen der cursussen, die zelfs in de crisisjaren nog genoeg energie hebben om een dergelijke tentoonstelling te organiseeren. De heer H. van Heest, voorzitter der veiling, bracht een woord van dank aan allen, die voor de tentoonstelling hun beste krachten hebben gegeven. De Heer J. Barendse, Voorzitter v. d. Bond Westland sprak een woord namens de Jury Hij wees er op dat het streven der jeugd om meer vakkennis te verga ren, zeer moet worden toegejuicht. Veel te wei nig wordt er waarde gehecht aan wetenschap pelijk onderzoek en voorlichting. Spreker geeft dan de indruk weer van de Jury en geeft aan de hand van enkele voorbeelden eenige practi- sche wenlken voor de behandeling der fijne kas-- producten. In de Jury hadden zitting de heeren J. Barendse, Poeldijk,. J. v. d. Pols, Rhoon en K. Wiersma, Rotterdam." H. v. d. MEIDE Secretaris „Flabéla". In verband met het feit, dat verschillende verzoeken bij onze redactie zijn binnengekomen, om een nadere uiteenzetting te willen geven omtrent de aardappelsteunregeling 1933, hebben wij ons tot den heer Van Heest gewend, die zoo welwillend was ons het volgende mede te deelen Dezer dageni werd mij gevraagd, of ik bereid was eenige nadere toelichting aan de kweekers en handelaren in de plaatselijke bladen te willen geven, inzake de aardappelsteunregeling. Als men' gevoelt, dat men zelf de zaak nog niet volkomen onder de knie heeft en alle voor- loopige reglementen en bepalingen nog wachten op verbeteringen uit de praktijk geboren, is het niet te verwonderen, dat ik die vraag niet direct bevestigend heb beantwoord. Bij eenig nadenken ben ik toch uiteindelijk be sloten om door middel van eenige voorbeelden een idee te geven van den gang van zaken, echter onder voorbehoud, dat men het mij niet euvel zal duiden, als de door mij verstrekte ge gevens binnen eenige dagen weer veranderd worden. Voorbeelden 1. Een teler verkoopt rechtstreeks of door bemiddeling van een commissionoair aan den groothandel. Bij totstandkoming van koop en verkoop maakt de koopman of commissionnair een koop briefje in drievoud op. (Voorloopig is hiervoor door mij eenl model ontworpen, doch binnen niet al te langen tijd wordt een officieel model door de Gew. Aard. Org. verstrekt). Nadat het door kooper en verkooper is onder- teekend, geeft de kooper één exemplaar aan den teler, één exemplaar aan den controleur of secretaris en één exemplaar behoudt hij zelf.. Het koopbriefje dient den teler als vervoer sbewijs voor het vervoer naar de verladings- plaats. Is het schip of wagen afgeladen en de aard appelen voldoen aan de maat 35,60 m.M., dan verstrekt de controleur aan den kooper een vervoerbewijs, mits de kooper een bewijs over legt, dat hij 2,— per 100 kg. heeft gestort op de rekening van de Ned. Landb. Bank, ten gunste van de Gew. Aard Org. te 's-Gravenhage, terwijl de koopprijs van de aardappelen (mi nimum 2,— per 100 kg.) binnen 10 dagen aan de Gew. Aard. Org. moet worden betaald. Na ontvangst van den aardappelprijs betaalt de Gew. Aard. Org. niet 2,—, doch voor loopig 1,50 per 100 kg. aan den teler uit. 2. Teler levert rechtstreeks aan consument of winkelier. De teler sorteert zijn aardappelen op 35,60 m.M1. maat en vraagt keuring aan bij den con troleur. Voldoen de aardappelen» aan de ge stelde eischen, dan stort hij 2,50 per 100 kg. op de in voorbeeld 1genoemde bank en vraagt onder overlegging van het stortingsbewijs een vervoerbewijs aan den controleur. De aardappelprijs kan hij zelf met den con- sum'ent of winkelier verrekenen. Zijn de aardappelen in zakken verpakt, dan moeten dezë door den controleur worden ge plombeerd. 3. Grove voor export. Het koopbriefje dient ook hier den telers als vervoerbewijs voor het vervoer van het land naar de verladingsplaats. De controleur geeft hiervoor aan den kooper een gratis vervoerbewijs af, indien bewezen wordt, dat de aardappelen inderdaad voor export bestemd zijn. De overeengekomen aardappelprijs wordt door den kooper aan den teler betaald. 4. Veevoer. Ook hiervoor dient het kgopbriefje den teler weer als vervoerbewijs van het land naar de v.erladingsplaats. Tenzij de maat kleiner is,dam 35 mM., mag Veevoeder zonder stuksteken niet worden verladen. Hiervoor wordt door den. controleur een gratis vervoerbewijs aan den kooper afgegeven. De overeengekomen prijs wordt evenals bij aard appelen voor export, door dén kooper aan den teler betaald. 5. Vervoer van het bedrijf naar de bewaar plaats (Put), Als het vervoer over den openbaren weg moet plaats vinden, vrage men daarvoor een, gratis vervoerbewijs aan den; controleur, onder op gave van de ligging van het perceel, grootte van het perceel, soort en hoeveelheid der te vervoeren aardappelen en in hoeverre ze zijn gesorteerd, benevens de ligging van de bewaar plaats (Put) 6. Goedgekeurd Pootgoed met certificaten N.A.K. wordt op gratis vervoerbewijs vervoerd. 7. Ongekeurd Pootgoed valt onder dezelfde bepalingen als de consumptieaardappelen. Vanzelfsprekend is 't niet mogelijk om alle bepalingen voor de vele in den aardappelhandel voorkomende handelstrihsactïës in de bladen te vermelden. Ik meen dan ook met bovenstaande 7 voor beelden, die in de praktijk het meest voor komen, voorloopig te kunnen volstaan. Gezien de zeer hoo$è~ .boeten, en de kans op uitsluiting als erkena kwëekér of handelaar voor den tijd van 1 tot 10 jaren, wil ik er nog met nadruk op wijzen, dat het aan ieder verboden is, om meer dan 10-kg,', aardappelen langs den openbaren weg te vervoeren, zonder dat men in 't bezit is van de oaarVóor vereischte ver gunning. De Secretaris v. d. Gew. Aard. Org. District I, H. VAN HEEST. r- w DIENSTPLICHT. INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN. In opdracht van den Minister van, Defensie roept de Burgemeester van Sommelsdijk de ge wone dienstplichtigen der landmacht, die op 1 October 1933 naar de aanvullingsreserve overgaan, op, Om de aan hen verstrekte rijks goederen met uitzondering van haarkam, ros kam en spons in te leverenl, voor zoover de inlevering van deze goederen niet reeds heeft plaats' gehad. Tot de hierbedoelde dienstplichtigen behooren: a. zij, die zijn ingelijfd voor de lichtiiig 1918, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd b. zij, die zijn ingelijfd voor een andere lich ting dan die van 1918, &öch met deze lichting de eerste oefening hebben beëindigd, met uit zondering van hen, die Lfe'eds eerder naar de aanvullingsreserve zijn overgegaan. De inlevering moet, voor zooveel deze ge meente betreft,' plaats hebben te Middelharnis in de vergaderzaal naast het Gemeentehuis, op Mbandag 2 October 1933, n.m. 4,30 uur. De goederen zullen in ontvangst worden ge nomen door den indeelingsdistrictscommandant of een ander daartoe aangewezen officier. (Zie verder aanplakbord). Sommelslijk, 8 September 1933. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Sommels dijk maken bekend, dat gen kiezer, met inacht neming van het in de kieswet bepaalde, bevoegd is om bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden, medebrengen, dat hij her haaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn af wezigheid, indien hij, gedurende het tijdvak of de tijdvakken;, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de kiès- wet bepaalde, bevoegd hij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, .in verband' met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een. daartoe strekkend met re denen omkleed verzoekschrift aan het gemeente bestuur heeft ingediend; de indiening moet ge schieden vóór 1 Januari en/ niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formu lieren voor bedoelde verzoekschriften zijn van 15 September tot en met 31. December ter ge meente-secretarie kosteloos voor de kiezers ver krijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secre tarie van de gemeenitè, op welker kiezerslijst hij 'moet voorkomen, aan den Burgemeester of aan denl daartoe door dezen aangewezen ambte naar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den' dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam ën voornaam, dag- teekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke vol macht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den Burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondèrteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter sec retarie van de* gemeene mededeelen, dat hij de volmacht aannéem't.' Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht; déze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den Burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee- kend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2