Van Ouddorp tot De Plaat Kerk en School. Rechtzaken. v e k eo Schooi. Ingezonden Stukken Riirgerlijke Stand Laatste Berichten. Dat u de Heer bijzonder moge zegenen, zoo dat velen jaloersch zullen zijn en zeggen: zie daar een volk dat God liefheeft, dat ook el kander liefheeft. „Waar liefde woont, gebiedt de Heer Zijn zegen." Dat wordt op de christelijke scholen inge prent. De liefde tot God het heerlijkste, want het geloof gaat over tot aanschouwing, de hoop ook, maar de liefde zal eeuwig blijven bestaan. Daar is geen zilveren of gouden ju bileum, daar is de bruiloft des Lams, God dienen op volmaakte wijze. Laten we het goede zoeken voor de school van Stellendam, omdat het een school is waar Jezus Naam in eere is. Laten wij steeds bedenken Dat in de vreeze des Heeren, het beginsel der wijsheid ligt. Komt mannenbroeders, gij allen, zet uw schou ders onder het zachte juk, de christelijke school. Draagt haar voortdurend op aan den Troon der genade." Laten wij thans samen God danken door te zingen Ps. 34 2, aldus besloot spreker. De aanwezigen zongen daarop dit psalmvers. De Voorzitter dankte Ds. Sap voor de kostelijke woorden tot de vergadering gespro ken. Gebiedde God Zijn zegen er over. Daarna werd gezongen' Ps. 89 7 en 8, on derwijl werd gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. De Voorzitter las de ingekomen gelukwenschen voor. Ingekomen was een schrijven van het oud- hoofd der school, den heer Holtman, waarin hij bericht wegens hoogen leeftijd en gezond heidstoestand niet aanwezig te kunnen zijn. De heer Holtman releveert den strijd die gevoerd is en wenscht de school Gods zegen toe. De voorzitter deelt naar aanleiding van dezen brief mede, dat bij de bestuursleden, die door spr. in zijn openingswoord geschilderd zijn als de stichters van de school, ook nog vermeld moet worden wijlen den heer A Kreeft. Eveneens is een schrijven ingekomen van de oud-onderwijzeres Mej. H. Rietveld en van In specteur Brandsma, waarin beiden hun geluk wenschen overbrengen. Vervolgens kreeg de heer jongsma, het Hoofd der School, het woord, die allereerst ht Bestuur feliciteert met dit jujbileum. Moge God de Heere U de kracht geven om ten bate van de Chr. School voort te arbeiden. Ook wenschte spr. de Vereeniging tot stichting en instand houding van een school met den Bijbel te Stel lendam geluk. Spr. bracht tevens van een oud vriend. den heer De Reus, gelukwenschen over. Het was spr. een groote vreugde dit jubileum en het speet hem, dat hij den heer Holtman hier geen welkom toe kon roepen. De heer Holtman heeft zeer veel voor de school gedaan, aldus spr., en naar men mij verteld heeft, kon hij me nigmaal niet met vrede naar de kerk gaan. Het onderwijs is eigenlijk niets dan zaaien en nog eens zaaien. God geeft wasdom, als wij maar trouw zijn, als wij maar doen wat Hij van ons vraagt. Het is goed om stil te staan, rondom te zien en op Zijn Woord te letten Spr. toonde aan, dat het aantal leerlingen van de school sinds 1922 vrijwel constant gebleven is. Op t oogenblik zijn er 86 en dit jaar komen er 13 nieuwe bij. Met deze cijfers mogen we niet roe men. Wij moeten zien op d verborgen zegenin gen, die de Heere gegeven heeft. Mijn hart is daar vol van. Wij allen staan daar soms voor te kijkeni en we mogen den Heere danken voor hetgeen Hij gegeven heeft. Aan de stichting van de Hervormde School hebben wij slechts zes leerlingen verloren en deze heeft dan ook niet veel kwaad gedaan. Enkele jaren geleden hadden wij dat absoluut niet verwacht. Dat stemt tot groote dankbaar heid. Ook daarin schuilt verborgen zegen. God de Heere is ons nabij. God laat nooit varen het werk Zijner handen. Spr. wees er tenslotte op. dat in het onderwijs de dienstknechtsgestalle alleen maar paste. Een onderwijzer moet die nen, de kinderen en Christus De heer J. van der Poel uit Sommelsdijk dankte voor de uitnoodiging hem gezonden Spr. herinnerde er aan, dat hij met banden van innige vriendschap aan den heer Jongsma verbonden was, om daarna mede namens 't bestuur van zijn school te Sommelsdijk allen hartelijk geluk te wenschen met dezen dag. Spr. wees er op, dat toen hij in 1901 bij het onderwijs kwam, een onderwijzer van 18 jaar evenveel verdiende als een onderwijzer met een gezin van 8 kinderen, n.I. 41,66 per maand. Er waren toen geen vooruitzichten. De tijd is wel erg veranderd. Spr. hoopte, dat de school toe zou nemen in bloei en wenschte speciaal het Hoofd, die met hart en ziel, dag in dag uit zich voor de school geeft, het beste toe. Spr. hoopt, dat het onder wijs nog veel rijke vruchten zal afwerpen en dat de heer Jongsma met het overige personeel tot grooten zegen mogen zijn tot verheerlijking van Gods grooten Naam en tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk. (Applaus). De voorzitter dankte den heer v. d. Poel voor zijn gelukwenschen. Spr. sprak woor den van dank tot allen, die hadden meegewerkt aan het welslagen van deze vergadering, in het bijzonder de oud-leerlingenvereeniging. Spr. re leveerde tenslotte nog het overlijden van het Statenlid C. Warnaer, die steeds deze school zoo heeft gesteund en| in wien een warm voor stander van het Chr. onderwijs was heengegaan. Ds. Sap eindigde deze bijeenkomst met den voorzitter namens de vergadering dank te zeg gen voor de uitnemende leiding van de vergade ring, waarna hij voorging in dankgebed. MIDDELHARNIS Met ingang van 1 Sep. 1 W,erh"Jn "5t e ,Gtoe? Prinstererschool 1 t. "^onderwijzeres (hand* meUd.MV 1- 1 L V?n, d" Veldc te Som" Vermaas'alhier. nSe me, akte Mej NIEl WE TONGE. Bij de Ned. Herv. MoXórt. 'S "°ePen °S' Kost" HERRINGEN. De heer Snel van Rotter, daro^ benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Byz. Lagere School (hoofd de heer H van Hekezen) is deze week in functie getreden OUDDORP Bij Kon. Besluit werd onze dorpsgenoot, de heer C. Aleman. benoemd tot heemraad van den polder Nieuw.Stellen. dam, SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner uit Dirksland is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht en tegen een in woner dezer gemeente wegens een zedendelict. Door den landarbeider A. van der Veer werden deze week voor de tweede maal in dezen zomer aardbeien van eenzelfde stuk land ge plukt. Wederom is bij het vee van een landbou wer, wonende alhier, de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer geconstateerd. Tot nog toe beperkt zich de ziekte tot het gehucht Kralin gen alhier. Wegens vertrek heeft de heer M. M. Schut zijn raadslidmaatschap dezer gemeente neerge legd. Als zijn opvolger is aangewezen de heer J. Blok Mz. De uien worden in deze gemeente thans gekocht voor 1,20 per H.L. MIDDELHARNIS. Vrijdagavond zal er in de bovenzaal van den heer Jacobi aan den Westdijk een samenkomst worden gehouden ter bespreking om aanstaande week met de kinderen van verschillende scholen feest te vieren in ver band met de 35-jarige Regeering van H. M. de Koningin. Van een vruchtboom, staande achter zijn woning, heeft het hoofd der O. L. school, de heer J. C. van Loo, 5 H.L. Reren geplukt, wat zeker wel onder de zeldzaamheden behoort. J.l. Zaterdag zijn vanuit de Kaai per motorscheepjes' vervoerd' 1200 H.L. aard appelen. In de muziektent op het Burg. Boumanplein had Woensdagavond het aangekondigde concert plaats, waaraan deelnamen/: de muziekvereen. „Sempre Crescendo", de zang vereen ,,De Volks zang", het meisjeskoor en het mannenkoor. Er werden voor een talrijk publiek verschillende prachtige nummers ten gehoore gebracht en keerde ten slotte het publiek hoogst voldaan huiswaarts. Het kan een uitstekend geslaagd concert genoemd worden. De zwemclubs F.Z.C. I en II speelden te Dordrecht een polowedstrijd tegen Mierwede I en II. waarbij F.Z.C. I verloor met 4—1 en F.Z.C. I met 3—1. Te Zwijndrecht werd een wedstrijd gespeeld, waarbij F.Z.C. I verloor met 3—1 en F.Z.C. II met 31. OUDE TONGE. Vrijdag 25 Augustus j.l. had te Rotterdam de mondelinge behandeling plaats voor den door den Rijksbemiddelaar aan gewezen arbiter Mr. van Haastert in het han gende loongeschil tusschen arbeiders en land bouwers. De schriftelijke beslissing luidt als volgt a. het uurloon voor de werkzaamheden ge durende het winterhalfjaar zal bedragen 25J^ ct.; b. het uurloon voor de werkzaamheden ge durende het zomerhalfjaar zal bedragen 28 cent; c. de verlaging van het loon voor de paarden knechts zal bedragen 1,25. Bij de op 5 September alhier gehouden inventarisatie van aardappelen bleek, dat er ruim 251 verbouwers van aardappelen waren met een totaal van 371 H.A. 29 A. 11 c.A. OP Dinsdag 3 October a.c zal er in de vergaderzaal. Schoolstraat 13. des v.m. 9,45 uur, zitting worden gehouden teneinde den gewonen dienstplichtigen der lichting 1918 tot inlevering van Rijksgoederen in de gelegenheid te stellen. Mej. H. C. Heestermans had het ongeluk met haar vingers tusschen een snijmachine te geraken, waarbij zij zoodanige verwondingen aan genoemd lichaamsdeel opliep, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Op de veiling van woningen met tuin, behoorende aan den heer C. de Haas van Dors- ser, werd ingezet als volgt Perceel 1, woning Noordzijde, door Fl. Os- seweijer op 2000. Perceel 2, woning Zuidzijde, door C. Snijder op 2080. Perceel 3, tuin, door Fl. Osseweijer op 590. Perceel 4, tuin, door A. Kanters op 410. Perceel 5, tuin, door A. Kanters, op 440. NIEUWE TONGE. Door Mej. N. de Wach ter alhier zijn 554 oude rijwielmerken en andere metalen ingezameld, waarvan de opbrengst komt ten bate van de belangen der T.B.C. patiënten in Nederland. De vrouw van P. v. A. had het ongeluk uit te glijden en te vallen, waarbij zij haar schou der zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: Uien 1.10 en peen 1,50 per H.L. Bij A. M. is mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Tegen een persoon uit Oude Tonge is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder belastingplaatje. In de „Chr. Landarbeider" lezen wij het volgende over Nieuwe Tonge 28 Augustus hebben de landarbeidersbonden een conferentie gehad met het bestuur der werk- geversvereeniging, ter bespreking van de loo- nen voor het aardappel- en bietenrooien. De werkgevers wenschten op de loonen voor het aardappelrooier! 10 pet. verlaging. Onzerzijds is betoogd, dat het loon voor het aardappelrooien vorig jaar reeds geweldig laag was, vooral als men de 4Yi cent voor het „opdoen" er aftrekt. In verband met den steun op de consumptie-aardappelen zou er dan ook juist reden zijn tot verhooging. Tenslotte is besloten, dat beide besturen bij hun leden zouden verdedigen, dat de loonen zouden blijven, wat zij het vorige jaar waren. Datzelfde is ook overeengekomen voor de bietert Het aardappelrooiloon is dan 100 mud opbrengst 30 cent. 125 mud opbrengst 27 cent. 150 mud opbrengst 25 cent. 175 mud opbrengst 22Yz cent. 200 mud opbrengst 20 cent. Het bietenrooiloon is dan 18,—, 21, per gemet. Het was een goede bespreking. DIRKSLAND. De gewone dienstplichtigen der landmacht, die op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan, moeten de hun verstrekte militaire goederen inleveren op Woensdag 4 October a.s., des nm. 3,45 uur (zomertijd) in de openbare bewaarschool alhier. Tot de hierboven' bedoelde dienstplichtigen) behooren: zij, die behooren tot de lichting 1918. met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; en de gewone dienstplichtigen van andere lichtin gen, die met de lichting 1918 de eerste oefening hebben beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsresrve zijn overgegaan. Van de inlevering zijn o.a. vrijgesteld de dienstplichtigen, die een verbintenis hebben ge sloten als vrijwilligers van de Vrijwillge Land stormkorpsen Motordienst erl Vaartuigendienst. Verleden week werden van uit de haven alhier verscheept: 10443 H.L. aardappelen, 2480 balen uien en 4000 balen peen. Voor zoover bekend werd nog nimmer vanuit de haven alhier in een week zoo'n groote hoeveelheid aardap pelen verscheept. Bij de arbeidsbemiddeling stonden als werk zoekenden ingeschreven: 1 landarbeider, 2 met selaars, 2 timmerlieden eni 1 schilder. Aan L. Guldenmeester en A. Nieuwland is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met garage aan de Burg. C. Zaaijer- laan alhier. Donderdagavond werd het 3-jarig dochter tje van den heer J. Vermeulen op de Kaai, door dat het plotseling overstak, door een motorrijdei aangereden. Het kind moest direct naar het ziekenhuis te Rotterdam worden gebracht.-Het was ernstig aan het hoofd verwond. Tegen een ingezetene werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 80 der algemeene politieverordening. Van de landbouwer N. sloeg dezer dagen een span paarden in den Ring alhier op hol. Na door de Paardenmarktstraat gerend te zijn, werden zij bij den boekhandelaar v. d. Velde tot stilstand gebracht, nadat ze aldaar eerst de etalageruit hadden vernield. Het liep zonder per soonlijke ongelukken af. MELISSANT.* Zaterdagavond speelt de voetbalvereen. M.V.V. een vriendschappelijke wedstrijd tegen D.V.V. van Dirksland, alhier. Tevens zal de muziekvereen. „Tot Nut en Genoegen" op het M.V.V.-terrein een concert geven. HERRINGEN. Met aanvankelijk een 10-tal leden is opgericht een onderlinge dorschver- eeniging. Binnenkort zal, naar men ons mede deelt, een nieuwe machine van het moderne type met tractor arriveeren'. Bij het verrijden van grond bij den land bouwer v. d. S. zakte de wagen weg en kwam gedeeltelijk met de paarden in de sloot terecht. Door krachtig optreden bleef de schade alleen beperkt bij wagen en tuig, dat gedeeltelijk moest worden losgesneden. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De alhier gevestigde landarbeidersvereen. zal naar we vernemen dit jaar tot verlaging van pacht van hare landerijen kunnen overgaan. Momenteel zijn er hier geen' werkloozen mede een gevolg van het fraaie weder der laat ste weken. STELLENDAM.* In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergadering deelde de burge meester meue, dat door de onderwijzeres aan de openbare lagere school ontslag was aange vraagd wegens andere werkzaamheden. In haar plaats werd daarop benoemd Mej. Boutkamp van Nieuwenhoorn, die met ingang van 1 Sept. j.l. met wachtgeld was gegaan. GOEDEREEDE. Winter boden. Door een in gezetene van deze gemeente is een troep van dertig wilde ganzen gezien. Op Woensdag 20 Sept des v.m. 11 uur, zal er ten huize van den gemeentearts gelegen heid zijn tot kostelooze inenting. Aan de ingeschrevenen der Nationale Mill tie, lichting 1933, die tot gewone dienistplchtigen bestemd zijn, zal vermoedelijk in het eind van September kennis worden gegeven omtrent het korpsonderdeel enz. of den dienst, waaraan hij is toegewezen en omtrent het tijdvak waarin hij zal worden ingelijfd. - C. v. L. kwam in volle vaart van den Hoofddijk fietsen en met dat hij het Doelen- weegje indraaide, stond hij opeens voor losse paardent zwenkte te veel en de sloot was zijn deel. Hij kwam er nog al gelukkig af, hij had maar eenl nat pak. Deze week zijn er in de haven twee sche pen met eierkolen gearriveerd, één voor rekening van den kolenhandelaar en het ander is schipper J. Grinwis voor eigen rekening. Ook had de beurtschipper v. Gelder voor eigen rekening eenige tonnen ingeladen. - De burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis van de gewone dienstplichtigen! der landmacht: P. van Asperen en J. van Heest, die op 1 Oct a.s. naar de aanvullingsreserve over gaan. dat zij ingevolge het bepaalde in art. 41 2e lid, der Dienstplichtwet, verplicht zijn de hun verstrekte Rijksgoederen, met uitzondering van haarkam, roskam en spons, in te leveren den 4en October, te 10,30 uur, in het lokaal der le openbare lagere school te Ouddorp. Op Maandag 16 Oct. a.s. zal te Vlissingen in de kazerne van de Kustartillerie worden in gelijfd de dienstplichtige der lichting '33 J. Bos hoven. toegewezen aan de 2de Schoolcompagnie Regiment Kustartillerie, 2e ploeg. OUDDORP. De heer C. Aleman Mz. is be noemd tot heemraad van den polder Nieuvv- Stellendam. Bij de gehoudeni rundveetelling in deze gemeente bleek, dat er 1165 stuks rundvee zijn. Volgens gegevens, die gekomen zijn. wordt gemeld, dat van de Rundveecentrale besloten is (behoudens de Koninklijke goedkeuring), dat voor ingeschrevenen voor kalf of melkkoe 5 uitgekeerd zal worden. Vertrokken: naar Rotterdam Johanna van der Klooster; naar Voorburg B. J. van Dam. Dezer dagen stierf van den landbouwer J Tr. alhier een' rund, dat voor de consumptie werd afgekeurd en onder politietoezicht werd begraven, zoodat dit voor den betrokkene een schadepost beteekent. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 8 September 1933. De 18-jarige schoenmaker C. J. te Middel- harnis wordt veroordeeld wegenis het besturen van een auto zonder rood achterlicht, tot 4 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. J. P., 24 j., chauffeur, wordt verdacht de auto van de vorige zaak te hebben bestuurd. Getuige C. J. verklaart de auto gereden te hebben. Verdachte wordt vrijgesproken. P. K. N., veehouder te Dirksland, heeft 3 L. melk met water gemengd in een verkooplokaal geplaatst. Verdachte beweert, dat deze melk voor de kalveren was. Hij wordt veroordeeld tot 40 boete -subs. 20 dagen hechtenis. Mej. J. A. v. Z., 19 j., te Achthuizen, staat terecht als verdacht van steenen' te hebben ge worpen naar een ander meisje. De zaak wordt aangehouden tot het hooren van nadere getuigen. P. J. B. te Melissant is niet verschenen. Ver dachte wordt beschuldigd zijn hond los te laten loopen op den openbaren weg. Get. A. H. verklaart in zijn konijnenhok een val opgesteld te hebben, waarin de hond ge- loopen was. De konijnen waren doodgebeten. Verdachte is reeds meer veroordeeld voor zijn hond. Hij wordt veroordeeld tot 4 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. H. wordt veroordeeld tot 8 boete subs. 4 dagen hechtenis, omdat hij zonder toestemming van den havenmeester zijn motorschip midden in de haven van Den Bommel had gelegd. A. v. d. S., P. H. en C. de V. worden ver oordeeld ieder tot 5 boete subs. 3 dagen hech tenis wegens het vervoeren van personen met een vrachtauto naar Ouddorp zonder vergun ning. J. Tr. te Sommelsdijk wordt veroordeeld tot 3 boete subs. 2 dagen hechtenis wegens het venten van ijs met een ijscowagen zonder ver gunning. C. v. A., 21 j., koopman te Sommelsdijk, heeft dezelfde overtreding begaan te Stellendam, waarom hij veroordeeld wordt tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis Ook in Dirksland is verdachte daarvoor ver- baliseerd. Dit was het vijfde verbaal, hetwelk hij d'it jaar in Dirksland gekregen had. Verdachte ontkent stilgestaan te hebben met zijn wagen. De zaak wordt aangehouden, opdat verbali sant gehoord kan worden. M. C. P. wordt veroordeeld tot 3 boete subs. 2 dagen hechtenis, omdat hij na 9 uur door middel van zijn knecht kruidenierswaren had verkocht. Verdachte krijgt ook nog J 3 boete subs. 2 dagen hechtenis, omdat hij zijn knecht, die nog geen 16 jaar is, een driewielige transportfiets liet berijden. A. v. d. M., slager, niet verschenen, heeft vleesch geslacht, dat niet gekeurd is, om de gelden van de crisiswet en het keuringsloon mis te loopen. Hij wordt veroordeeld tot 30 boete subs. 20 dagen hechtenis. W. v. d. H., niet verschenen, krijgt een boete van 3 subs. 2 dagen, omdat hij zonder ver gunning een jachtgeweer in zijn bakkerij had. J. v, W wordt veroordeeld tot 3 boete subs. 3 dagen hechtenis wegens het fietsen op het Zandpad in de verkeerde richting en 8 boete subs. 4 dagen, hechtenis wegens dronkenschap en 20 boete subs. 10 dagen hechtenis wegens het opgeven van een valschen naam. A. v. R te Stad aan 't Haringvliet krijgt 5 boete subs. 3 dagen hechtenis wegens het rijden zonder licht. Wegens dronkenschap krijgt hij 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. D. de W. krijgt wegenis het rijden zonder licht 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Eveneens F. v. W. C. v. W., bakker, wordt veroordeeld tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis, omdat hij een fiets bereden had zonder rem. M. Tr. en D. M. krijgen wegens het rijden zonder licht 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. J. d. B., 31 j., molenaarsknecht te Middelhar- nis, wordt veroordeeld tot 3 boete subs. 3 dagen hechtenis, omdat hij met een met paard bespannen wagen op den Langeweg links ge reden had. M. Br., 38 j., arbeider te Herkingen. heeft de leerplichtwet overtreden door zijn 13-jarig dochtertje van school thuis te houden. Hij wordt veroordeeld tot 50 ets boete subs. 1 dag hechtenis. J. C. D wordt wegens dronkenschap veroor deeld tot 8 boete of 4 dagen hechtenis. J. B.. wegens overtreding van de leerplicht wet. 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. J. v. H heeft op den Oudelandschendijk links v an den weg gereden met zijn vierwielig motor rijtuig. Hij wordt veroordeeld tot 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. P. te Dirksland, wordt wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. L. v. d. G. te Dirksland wordt wegens het werpen van secreet-vuil in de gracht veroor deeld tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Zitting van den Politierechter. Woensdag 6 September. EEN MINDERWAARDIGE DAAD. Terecht hebben gestaan drie inwoners van Middelharnis, n.I. de 33-jarige A. B., de 43- jange C. B. en de 67-jarige J. C„. allen wegens diefstal. De eerste zou zich bovendien hebben schuldig gemaakt aan vernieling. Het is een minderwaardige daad, die zij be dreven hebben. Een kleine jongen K. v. d. Velde, koeien- hoeder van beroep, kwam als getuige verklaren (zijn moeder was bij hem), dat hij tot taak had, den heelen dag bij de koeien op het veld te zitten. Een' prettig baantje was dat niet, voor al ook niet, omdat het zoo lang werken was. Hoe lang wel vroeg mr. Huyser. Dertien uur per dag, was het antwoord. Maar je moogt toch niet dertien uur werken Hij zit er bij merkte het O. M. op. Jawel, maar zitten kan ook werken wezen, zei daarop de politierechter. Om het jongetje te beschutten tegen regen en sterk zonlicht, had zijn groote broer een tentje voor hem gebouwd, zoo n licht en dicht ding van aaneengenaaide zakken en een stuk of wat paaltjes. De drie verdachten stonden nu terecht, omdat ze met z'n drieën het tentje hebben verbrand en de palen weggenomen. Een misselijke streek, noemde mr. Hoef- felmans het. De drie verdachten gaven ten naaste bij het feit toe. A. B. werd, conform den eisch, veroordeeld tot 30 boete of 10 dagen hechtenis; J. C. tot dezelfde straf, eri C. B. tot 20 of 10 dagen hechtenis. CHR. GEREF. KERK. DE ZAAK Ds. BERKHOFF. Dezer dagen werd de Synode gehouden van de Chr. Geref. Kerk, waar dc zaak diende van Ds. A. M. Berkhoff te Sneek. Prof. J. J. v. d. Schuit, voorzitter der depu- taten, diende ds. B. van repliek, die wees op het feit, dat de Christelijke Kerk de eerste drie eeuwen geheel op hetzelfde standpunt heeft ge staan, dat Ds. B. inneemt. Ook tegenover Ds. J. van Andel had de Chr. Geref. Kerk een houding aangenomen, die Ds. B. grond gaven voor de hoop, dat de Synode het rapport en de conclusies van de deputaten niet zouden aanvaarden. Prof. J. J. v. d. Schuit antwoordde o.a., dat de Kerk zich moet uitspreken of zij langer nog wil toelaten, geblameerd te worden door be schuldigingen als die, dat zij niet brengen zou het volle Evangelie van Christus. Ds. J. Jongeleen van Apeldoorn wees er ver volgens op, dat Ds. B. nu eens eenvoudig met de Schrift moet duidelijk maken, dat zijn op vatting over het duizendjarig rijk en de tweeër lei opstanding de juiste is. Ds. Berkhoff noemde Matth. 24 en 25, dan de Apostel Paulus, alsook Openbaring 20 enz. Prof. v. d. Schuit vroeg een nadere verklaring omtrent 1 Cor. 15, waar het gaat over de eerste opstanding. Er ontstond een breedvoerig debat tusschen de beide theologen, echter zonder resultaat, zoodat ds. Berkhoff, nadat het rapport, waarin hem verboden wordt zijn leer over het duizendjarig rijk te verkondigen, was aangenomen, de Synode verliet met het uitspreken van de woorden hier scheiden onze wegen. Ds. Berkhoff verklaarde tegen den correspon dent van de Nieuwe Rott. Courant „Plannen heb ik niet. Steeds bleef ik hopen, dat er in mijn Kerk plaats zou zijn voor het toekomstverlangen en het heeft mij dan ook bui tengewoon bedroefd, dat voor dit in deze tijden zoo buitengewoon actueele en m.i. schriftuurlijke standpunt geen plaats bleek te zijn. Het is algemeen bekend hoe afkeerig ik sta tegenover al maar verder doorwerkend separa tisme. (Op de synode van 1932 was het ds. B., die nog een warm pleidooi hield in verband met de herdenking van de afscheiding in 1934 voor meer toenadering onder de Gereformeerden in Nederland). Daarom ben ik huiverig voor een stap, die aanleiding zou kunnen zijn voor verdere scheu ringen'. Nog heb ik niet alle hoop opgegeven, dat in de verschillende kerken het rechte ad- vents-leven zoo zal opwaken, dat er ook voor mijn standpunt plaats zal zijn. Mijn beslissing echter liever een kerk te ver laten, die mij lief was en die ik bijna 25 jaar had gediend, dan mij neer te leggen bij een beslissing, waardoor hetgeen dat naar mijn in nigste overtuiging is d e Waarheid in betrek king tot de verwachting van het Duizen-jarige Rijk wordt teruggebracht tot een privé-gevoelen en mij verboden wordt deze Waarheid te leeren en te verbreiden houdt natuurlijk in, dat ik niet er van zal afzien mijn standpunt te blijven leeren en verbreiden. Ds. Berkhoff besloot met te zeggen, dat de vraag klemmender zal worden of het Rijk van den Anti-Christ zal zijn voor het Eindgericht, dan wel of we juist daarmee niet eerst hebben te verwachten de in deze wereld alom zege vierende kracht van Christus, van Wien de Schrift zegt: „Hij zal heerschcn van de zee tot aan dc zee en van de rivier tot aan de einden der aarde" En: „de bergen zullen den volke vrede dragen." De cople van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. DRINK WATFRLr IDING FLAK'XEE. De tarieven van de Drinkwaterleiding, ge» noemd in Uw blad van 8 Juli 1933, zijn meer bedorld als te zijn welstandstarieven dan wel als verbruikstarieven. Dit is onrechtvaardig. Het gaat hier om het gebruik van water en Diet of men een groote dan wel een kleine woning heeft. De drinkwaterleiding moest er komen om de hygiënische toestanden te verbeteren. Alle middelen die gebruikt kunnen worden om die toestanden te verbeteren, als baden, closets, urinoirs enz. worden extra zwaar belast Ver» der wordt niet gevraagd of men voor bepaalde doeleinden gebruik wil maken van ds water» leiding, neen, er wordt eenvoudig gezegd, heb je een tuin van 1C0 M2, een luxe auto of een vrachtauto, dan moet je betalen, afgezien of het water van de waterleiding voor het be» sproeien van den tuin, of voor het schoon» maken van den auto gebruikt wordt of niet. Op deze wijze is het gemakkelijk een slui' ten^c rekening te verkrijgen. Waarom niet het watergebruik over een Me» ter heen In andere waterleidingdistricten ge» beurt dit ook. Dan betaalt ieder wat hij ver» bruikt en dat is billyk. Naar ianleiding van bovenstaande zouden wij gaarne adhafsiebetuigingen ontvangen in den vorm van naamkaArtjes. Uit deze adressen zal dan een comité liefst in elke gemeente worden gevormd om deze aangelegenheid te bespreken en in overleg te treden met de Drirkwaterleiding om een billijker regeling tot stand tc brengen D ze wijze van werken zal ook mede in het belang zijn van de Waterleiding, want op de voorgestelde tarieven en bijbetalingen zullen in dezen economisch slechten toestand weini» gen aansluiten. U, mijnheer de Redacteur, verzoeken wij U beleefd de adbaesiebetuigingen in ontvangst te nemen. Bij voorbaat onzen dank. Hoogachtend, EENIGE BEWONERS VAN MIDDELHARNIS. SOMMELSDIJK Geboren: Johanna, dochter van Hubrecht van den Doel en Huberta Taaie. Ondertrouwd Jacob Verolme, 25 jaar. te Middelharnis, en Kaatje van der Veer, 23 jaar. DIRKSLAND Gehuwd Gommert Adriaan van Ast j.m. 23 en Dingena Maria Witvliet jd 22 jaar. GOEDEREEDE Geboren Wouter Aren, zoon van Gerrit Groenendijk en Adriaantje 't Mannetje Gerrit, zoon van Willem de Vries en Maaike de Keijzer; Lijntje Pieternelia, dochter van Cornells M. Markus en Maria Bakker. Getrouwd Gerrit dc Ronde 26 en Willempje Lokker 28 jaar; Gerrit Willem Otten, 21 jaar van Avereerst, en Kaatje Rameijs 27 jaar Overleden Maatje den Eerzamen, 69 jaar, weduwe van Teunis den Eerzamen. OUDDORP Geboren Jobje Arentje, do.hter van Pieter Westhoeve en Jobje Tanis; KrijD, zoon van Johannes Hoek en Jannetje Grinwis; Job, zoon van Jan Mierop cn Elizabeth Bezuijen Jan, zoon van Willem Flohil en Suzanna Kasteleijn Comclis, zoon van Dimmen Luime en Kricnljc van der Bok; Pauius, zoon van Dirk Heerschap en Willempje van Dam. Ondertrouwd Thijs Witte, 7 en Neeltje Bruggeman, 27 jaar Getrouwd: Adrian us Witte, 20 en Arentje Bakelaar 21 jaar; Mijndert Goedcgebuur, 31 en Tjeerda Mur, 24 jaar; Cornelis Ihrman, 37 en Grietje van Koppen, 38 jaar. DIENST NED. HERV. KERK TE MIDDELHARNIS. Daar de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis op heden van het gasbuizennet is afgesneden, zal de drenst a.s. Zondagavond in plaats van half zeven1, ZES UUR aanvangen.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 5