r Zaterdag 9 Sept. 1933 No. 3988 TWEEDE BLAD. Buitenland. Gemeenteraad. Pet 100 krop. 30. Per 100 kg 8,-. 60. >t f 7,10. 1.-. dag 7 Sept. erdag 7 Sept. f 2,55. f 3,50. 3,50. •e week. Inge* OP, Makelaar :en en trait. 31, Amsterdam larkt liggen veel ilijven de prijzen Ie a.s. Regeerings* en Zaterdag 1.1. larkt gehaald en drukker. tnheimers, welke oken en waarvan erden aan ilinke Amsterdam voor* het verschil in beimers niet zoo ook haar bemid* len van uien en arkten, voor de of Rotterdam, ties. volgende prijzen tot 3,60, idem m Blauwe Eigen* lem poters 2,20 genheimcrs f 2,40 -luizen f 1,60 tot tot 4,-, IJ polder tot 3,40, idem tot 2,20, idem ■0, diverse poters iw >11. Muizen 1.60 zenhcimers 2,20 d f 3 - tot f4-, genheimers f 3,50 jn de Regeerings' handelaren moe' iten en Blauwen oor Eigenheimers ledenmorgen zeer :rs nog voorraad zeek tegen lagere per kg. voor moe* aande uit grossiers 4 Sept met auto's voorraden bij de nemen, waar dan cent per kg. moet ze aardappelen de reeds betaald was. zijn bepaald op luwen 3,— per Blauwe Eigenhei' gens de berichten idbouwer hiervan eau, welk bedrag ras is, wordt terug* er ontvangt direct igsbureau voor zijn £eeuwsche Bonten :r 100 kg. is 2,25, igenheimerf 3/t van 50. Dit is voor de regeling, waar de iraal by kas zitten. mogen niet ver* juist een mooie goede vraag voor t per 100 kg. belast. Dtie-aardappelen is e is 8 cM. Hormaat hiermede gelijk te in teler aan klein* inachtneming van ling van verschul* rstoeslagen, anders ren afgegeven, c. Knoop kunnen jppelen verzonden bereid is de crisis* s voor te schieten, nog veel aan deze ïaafd moet worden, tevreden te stellen. vallen op die gladde de kinderen met LI US jd of ze kwam. r de kamer. aecht. rvoetig dier. vier. kke stof. verstandig mensch. uit 18 letters en is e we juist de vorige hebben. voord voor kip. van angst of schrik, neisjesnaam. en jongensnaam, ordt een zeer voor met vermelding van adres, tot Vrijdag >nden aan mus, Scheldebode", SOMMELSDIJK. rv unr. c,T(ïN0VJlïSES OVERZICHT. Volgens het jongste overzicht van de Ame- rikaansche federatie van den arbeid, wier sta tistische dienst een goede reputatie geniet, waren er in de Vereenigde Staten eind Juli 1,900,000 menschen meer aan den arbeid, dan in Maart, toen Roosevelt aan het bewind kwam. Aange zien de nationale herstelbeweging over de maand Augustus 750,000 a 1 millioen werkloozen aan het werk moet hebben gebracht, moeten er thans in totaal 3,000,000 werkloozen minder zijn. Een mooi cijfer, maar slechts de helft van wat gene raal Johnson met zijn campagne had willen be reiken. Volgens de cijfers van de Federatie van den Arbeid zouden er nu nog een elf millioen werk loozen in de Vereenigde Staten zijn. In New Yorksche kringen is met het meest bevreesd, dat indien het verwachte herstel van de conjunctuur uitblijft, het congres het einde van het jaar in zenuwachtige stemming zal^ wor den' heropend en, onder den druk der omstandig heden, dan een zeer ver gaande en gevaarlijke inflatie zal eischen, die in het geheel niet past in het kader van het herstelprogram Roosevelt's experiment blijft gevaarlijk Er is een verdrag gesloten tusschen Italië en Rusland. Italië is Frankrijk vóór geweest. De Italiaansche „Tribuna" ziet het verdrag als een nieuwe garantie voor den vrede. Het zegt: „Het verdrag is een middel tot het bren gen van overeenstemming in de Europeesche politiek". Tot dusver heeft Rusland nog steeds nage laten aan de oplossing van de problemen, die alle Europeesche landen bezig houden, mee te werken. Vertrouwen kan men het niet, maar wie kan men dat wel? De landen zijn weer bezig zich te bewapenen. Overal zoekt men weer bondgenooten en het slot zal wel weer zijn, dat in militair geweld de eenige oplossing gevonden wordt. De Fransche, Engelsche en Italiaansche re geering hebben toestemmend geantwoord op het verzoek van de Oostenrijksche regeering, een hulpleger te mogen vormen' om het hoofd te bieden aan de buitengewone omstandigheden. Dollfuss kan dus het leger uitbreiden. Het leger wordt nu van 22,000 op 30,000 man gebracht. Het zal echter de vraag zijn of de nationaal- socialistische oppositie in Oostenrijk in bedwang gehouden kan worden. Van Duitsche zijde wordt beweerd, dat er voor de versterking van het Oostenrijksche leger geen enkele aanleiding is. Maar wat kan Berlijn er aan doen, nu drie groote mogendheden haar zegen hebben gegeven Deze vergeten echter één ding, n.l. dit, dat, hoe hooger eenerzijds de bewapening wordt opgevoerd, hoe meer ge gronde redenen er aan het gevreesde en ge wantrouwde Duitschland wordt gegeven om niet langer in den staat van achterstelling op be- wapeningsgebied te berusten. In Neurenberg heeft Hitier de verzekering gegeven, dat Duitschland geen nieuwe lauweren op het slagveld wü behalen. De vroegere over winnaars mogen zich echter wel niet laten mis leiden. Het Derde Rijk laat zich niet meer ge bruiken als het Duitschland van de laatste 14 jaren. Parijs en Rome hebben nu een nieuw aan- knoopingspunt in Moskou gevonden. Moskou werd wel vertrouwd, Berlijn nietEr wordt weer achter de schermen gewerkt Op den partijdag der nationaal-socialisten te Neurenberg heeft Hitier een groote redevoering gehouden Enkele passages er van zijn de moeite waard „Veertien jaren van nood, ellende en smaad liggen achter ons. In deze veertien jaren heeft zich evenlwel tegelijkertijd een nieuw, wonder baarlijk ideaal in ons Duitsche volk baange broken. Wij nationaal-socialisten kunnen wel zeggen: Wanneer allen ontrouw zijn geworden, wij zijn trouw gebleven, en pas trouw gewor den: een bond van onverbreekbare trouw, on verbreekbare kameraadschap. En wanneer 14 jaren lang de godin van het geluk zich van ons volk heeft gewend, dan weten wij, dat ons volk zelf de schuld daarvan droeg. Maar wij weten ook, dat zij weder haar gezicht tot ons zal wenden, wanneer wij de schuld hebben verzoend. De hemel kan er getuige van zijn: De schuld van ons volk is ingelost, de misdaad is geboet, de schande is weggeruimd. De mannen van November zijn ten val gebracht en, hun macht is voorbij." „De wereld moet in onze bijeenkomst hier niet de uitdrukking zien van den wensch om nieuwe lauweren te oogsten op het slagveld. Het Duitsche volk is zich er van bewust, dat er geen oorlog zal kunnen komen, welke ons ooit méér eer zou geven dan wij in den laat ste hebben verworven. Want het was méér eer, 4J^ jaar lang eervol, dapper en moedig stand te houden voor een overmacht, dan dat het een eer was, met zijn twintigen één te overwinnen. Wij hebben niet noodig voor de geschiedenis de eer van ons volk op 't slagveld te rehabili teren. Daar heeft niemand ze ons ontnomen Slechts één oneer is over ons gekomen. Niet in het Westen en niet in het Oosten, maar in de Heimat. Deze oneer hebben wij weer goed gemaakt. En zoo moet ook dit uur niet anders zijn dan de groote en plechtige erkenning van een Duitsche Volksgemeenschap, welke wij- met zorg willen opkweeken, opdat zij nimmer ineen stort." Vergadering van den Raad de, oemeente MIDDELHARNIS, op WoSag fi September, n.m. 3.30 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, gaat voor in gebed, waarna de installatie plaats vindt van het nieuw benoemde socialistisch raadslid, derf heer G. v. d. Kooij. De heer G. v. d. KOOY legt op verzoek van den Voorzitter de beloften af, waartoe de raadsleden bij de wet verplicht zijn. De VOORZITTER wenscht het zoo juist geïnstalleerde raadslid geluk met deze instal latie en spreekt de hoop uit, dat de heer v. d. Kooy naar zijn vermogen ernstig zal streven de belangen van deze gemeente voor te staan en te vevorderen. De heer J. VAN DER MEIDE merkt op, dat het vandaag een dag van plechtigheden is, en gaarne wilde hij daarbij herinneren hoe onze Koningin voor 35 jaren op dezen dag de Regee ring op zich genomen heeft Dankbaar gedenken wij op dezen dag dit heuglijk feit. Op de tweede plaats willen wij gedenken, het Koninklijk besluit, waarbij U mijnheer de Bur gemeester Uw ambt verlengd zag, hetgeen voor U zeer zeker een heuglijk feit zal zijn, maar ook voor de gemeente Middelharnis. Ik heb, aldus spr., tien jaren lang het genoegen gehad in den Raad te zitten en ik heb van dichtbij kunnen zien hoe U steeds op den bres staat voor de belangen van deze gemeente. Ik hoop, dat U in de toekomst gezondheid, energie en lust zal kunnen vinden om Uw werk voort te zetten. Mloge God U nog lang sparen voor Uw gezin en onze gemeente. De heer VROEGINDEWEIJ wil zich gaar ne aansluiten bij de woorden door den heer v. d. Meide gesproken,. Spr. stelt voor een tele gram te zenden aan H. M. de Koningin als hul deblijk van den gemeenteraad bij Haar 35-jarig jubileum. De VOORZITTER Het was mijn bedoe ling geweest, om na het afleggen van de beloften door den heer v. d. Kooy, dus nadat de Raad voltallig zou zijn, voor den aanvang van deze vergadering een kort woord te spreken in ver band met dezen nationalen feestdag Van de torens en de openbare gebouwen wapperen de vlaggen om uiting te geven aan de liefde voor onze geëerbiedigde Koningin, die vandaag den dag herdenkt, waarop Zij voor 35 jaren ingehuldigd werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Wanneer we teruggaan met onze gedachten naar dit historisch moment dan beweren we niet te veel, wanneer we zeggen, dat Koningin Wil- helmina al het mogelijke heeft gedaan om den eed na te komen, die Zij toen voor ons volk heeft afgelegd. Niet alleen wordt Zij door ons eigen volk geëerd, maar door alle landen wordt Zij geëerbiedigd en gerespecteerd Zij is een Vorstin, die aller achting geniet. Het is dan ook onze oprechte wensch, dat God onze ge liefde Koningin nog menig jaar zal mogen spa ren en dat wij nog lang onder Haar gezegende regeering zullen mogen zijn. Ik stem er dan ook volkomen mee in om een telegram van hulde blijk te zenden. De heer VROEGINDEWEIJIk hoop. dat U nog vele malen een herbenoeming uit de hand van onze tegenwoordige Vorstin zult mogen ontvangen. De VOORZITTER zegt de heeren dank voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken De overige raadsleden sluiten zich aan bij de woorden door de heeren v. d. Meide en Vroeg- indeweij gesproken. De VOORZITTER stelt daarop voor het volgend telegram te zenden aan H. M. de Ko ningin De Raad van de gemeente Middel harnis in vergadering bijeen, brengt Uwe Ma jesteit op dezen dag zijn eerbiedige hulde en spreekt daarbij de hoop uit. dat God Uwe Ma jesteit nog vele jaren moge sparen tot heil van land en volk. Aldus wordt besloten. Daarna worden de notulen gelezen en veranderd goedgekeurd. Ingekomen is een, verzoek van de afd. Goeree en Overflakkee van den Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders, om bij de vaststelling van de personeele belasting de restaurantbe drijven gelijk te stellen met winkeliersbedrijvenj welke gelijksüelling door de Staten-Generaal aanvaard is. Door hotel Spee te Sommelsdijk is een toe lichting op dit verzoek ingekomen, waarin op de onbillijkheid wordt gewezen van in verge lijking met de winkelbedrijven veel te hooge belasting. Een vermindering van belasting zou slechts den druk van de belasting op de overige belastingbetalers gering verzwaren De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. het niet op den weg van den Raad achten te liggen, om voorstellen in deze richting te doen. Als hiermee begonnen wordt, dan komen ook andere categoriën met hetzelfde verzoek. De heer KOESE,Waarom wordt bij de hotelhouders een uitzondering gemaakt De VOORZITTER wijst er op, dat in ver band met de vermindering van huurwaarde de winkels minder belasting betalen. De heer C. v. d. MEIDEIs dat in alle gemeen ten zoo De VOORZITTER Dat zal wel De heer C. v. d. MEIDE Ik ben er voor, dat de belasting voor deze bedrijven gelijk is met de winkels. Wethouder STRUIKToch moeten we voorzichtig zijn. De heer KOESE Er zit een onbillijkheid in. De heer DOORNBOS stelt voor te beslissen in den geest van B. en W., anders kunnen er wel meer komen met hetzelfde verzoek. De heer KOOTE: Er zijn ook een massa winkeliers, die een kwijnend bestaan lijden. De heer VROEGINDEWEflJ: Altijd zijn de pakhuizen en de winkelhuizen al van de per soneele belasting afgetrokken en altijd zijn de cafés als gewone huizen gerekend. De druk geldt voor iedereen en zelfs voor mij. Ik voel er niet voor om expres te ontlasten. Het verzoek wordt met de stemmen van de heeren C. van der Meide en Koese voor niet ingewilligd. Ingekomen is bericht van den gemeenteraad van Dirksland, dat in de vacature van wijlen den heer Warnaer gekozen is tot bestuurslid van de stichting waterleiding de heer Roodzant. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een Koninklijk Besluit dd. II Aug. 1933, waarin ingevolge art. 65 der ge meentewet met ingang van 1 Sept. a.s. opnieuw benoemd wordt tot burgemeester de heer L. J. den Hollander. Wordt voor kennisgeving aangenomen Ingekomen is een schrijven van de heeren Hóssen, Jongejan, Born, Vroegindeweij, Ver maas, van Groningen, enz., waarin adressanten verzoeken geen toestemming te verleenen aan Jeroen Goudswaard tot het plaatsen van een kolenloods, omdat de open opslagplaats voor de omwonenden zeer hinderlijk is. De VOORZITTER stelt voor deze zaak aan te houden en in besloten zitting te behandelen, aangezien een, niet-offideel schrijven over deze zaak is ingekomen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van de raadsleden Vermaas, Doornbos, Koote en Vroegindeweij, waarin B. en W. verzocht worden op de eerst volgende vergadering met voorstellen te komen tot algeheele sluiting van de cafés op Zondag. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W* bereid zijn in de volgende vergadering met een volledig voorstel dienaangaande te komen. De Raad kan er dan kennis van nemen. De heer C. VAN DER MEIDE: Kan ik dan tegelijk een, voorstel indienen om de café's open te laten? De VOORZITTER: Dan had u hiermee op tijd moeten zijn, zooals deze raadsleden. De heer C. VAN DER MEIDE: De wet gever laat toe, dat ze open zijn. De VOORZITTER: U vindt wel goed, dat deze bespreking tot de volgende vergadering wordt aangehouden Aldus wordt besloten. Aan de orde is de goedkeuring van de be grooting van de E.M.G.O., welke in de vorige vergadering is aangehouden. De heer KOOTE vraagt wat op bladzijde 4, volgno. 5, het verlies van 2 maal 125,000 kilo watturen beteekent. Hoe is dat mogelijk De VOORZITTER: Bij elke electriciteits- maatschappij is er zulk een verlies. Het is een algemeen bekend feit en bij de opzet van deze rekening is hier dan ook rekening mee ge houden. De heer KOOTE: Op bladz. 7, volgno. 9, lees ik over salarissen de post presentiegelden 1500. Ik vind dat veel en het is geen wonder, dat de menschen er zoo fel op zijn, lid van het bestuur te zijn. Bovendien zie ik 1000 staan voor accountantsonderzoek. Ik vind dat machtig hoog. De VOORZITTER: De kosten van een ar- countant zijn van zeer tijdelijken aard. Het is te hoog, dat stem ik volkomen toe, maar wil het heele bedrijf volgens voorschrift rouleeren, dan is een accountant den eersten tijd noodzakelijk. Dit jaar zal echter wel voor het laatst wezen De heer KOOTE: Bij de gasfabriek is deze maar 300. c De VOORZITTER: Bij de E/.M.G.O. is ech ter veel meer. te doen geweest. De heer KOOTE: Op bladz. 8 lees ik 1000 pensioenpremie. Tegemoetkoming ambtenaren? De VOORZITTER: We wisten in het be gin niet, dat het personeel onder de ambtenaren wet zou vallen. Inmiddels is dat gewijzigd. De heer VOGELAAR: Deze post is ook ge wijzigd en deze 1000 zijn gebracht op de post onvoorziene uitgaven. De VOORZITTER beantwoordt vervolgens den heer Koote, dat de secretaris een vaste be zoldiging geniet van 500. De heer VERMAAS Welke verdeeling is er van die 1500 De VOORZITTER Daar hooren ook bij de presentiegelden voor de commissarissen. De heer VERMAAS. De algemeene onkos ten zijn 3 mille hooger dan vorig jaar. Ook heeft de heer Koote er op gewezen, dat de verliezen 30 of 9000 bedragen. Flakkee moet dus de verliezen betalen en de kosten van kabels. De meerdere kosten aan Dordt bedroe gen dus voor Flakkee 16000. Wat berekent echter de Centrale aan ons? 2Yi cent. Terwijl Dordt zelf van andere groote afnemers 1 y2 cent vraagt. Dat is m.i. niet billijk. Wij betrek ken van Dordrecht 925,000 K.W.U. en zijn dus een groote afnemer. Ik zou in overweging willen geven aan de commissie, gezien het feit, dat de grondstoffen godkooper zijn geworden, om te trachten een lager tarief te krijgen voor de E.M.G.O. Flakkee betaalt 16000 waar het niets voor heeft. Zoo er slechts een cent per K.W.U. minder betaald werd. was dit weer 46000 minder. Dat de grondstoffen gedaald zijn blijkt wel daaruit, dat de gasfabriek 5000 voordeeliger met haar kolen uit is dan vorig jaar. Tenslotte zou ik graag willen weten (de directeur heeft een salaris van 1800) hoeveel dagen de directeur doorbrengt op Flakkee. De VOORZITTER: De directeur komt om de 14 dagen hier. Zijn werk is het maken van rapporten, technische overzichten, balans enz. De heer VERMAAS: Er is toch een admini strateur met 3000 salaris? De VOORZITTER: Maar die verricht geen technisch werk. Inderdaad verdient het aanbe veling om te trachten het tarief voor Flakkee lager te krijgen, maar de tarieven zijn vastge steld volgens contract. De heer VERMAAS wijst nog eens op die 16000 verlies. De VOORZITTER: Dat is niet heelemaal juist. Die verliezen zijn er voor elk electrici- teitsbedrijf en elk electro-technisch ingenieur rekent met deze verliezen. De heer VERMAAS: Niet alleen de verliezen maar ook de kabelkosten komen voor onze rekening. De heer VOGELAAR zou den heer Ver maas willen vragen of hij wel weet hoeveel kos ten Dordrecht gemaakt heeft voor de aansluiting van Flakkee. Weet U hoeveel alleen het trans formatorhuis te Stad aan 't Haringvliet heeft gekost? Voor dat Dordt er, wat deze kosten betreft, is, duurt het nog wel even. De heer VERMAAS: Als Dordt zelf voor 1cerft levert, dan brengt die cent meer, die wij betalen, ter dege een enorm bedrag. Dat brengt wel 7000 binnen. De VOORZITTER: Dit is een. zuiver tech nisch gedeelte. De directie zal wel een over zicht willen geven, waarin alles uiteengezet wordt. De heer VEjRMAAS acht de algemeene kan- tooronkosten van 2350 te hoog. De heer VOGELAAR: Op welke gronden acht U deze te hoog De heer VERMAAS: Dat lijkt mij zoo. De heer VOGELAAR: Dan weet U zeker wel gegevens om die te kunnen verlagen Dat is het kardinale punt. De heer VERMAAS Dat behoef ik niet te weten. De vraag is alleen maar: wil de com missie deze zaak eens nader bezien Zoo de post portikosten 750, is dat niet te hoog De heer VOGELAAR: Geeft U dan ge gevens, die tot bezuiniging op deze post kunnen leiden. De heer VERMAAS; Dat weet ik niet. Ik heb twee leeningen gezien van 5J^ rente. Ik zou in overweging willen geven den rentevoet verlaagd te krijgen. De VOORZTTER: Dit punt zal nader onder het oog worden gezien. De heer VERMAAS: Eén procent minder, beteekent 2700 minder. De heer KOOTE: Het zal moeilijk gaan om de rente verlaagd te krijgen. De heer DOORNBOS: Ik geloof niet, dat er veel veranderingen aangebracht kunnen worden en ik denk wel, dat de commissie kan aantoonen, dat we voor een koopje uit zijn. De VOORZITTER: Ik denk het ook wel. De heer VERMAAS: Ik geloof niet, dat er zulke commissies zijn. De heer C. VAN DER MEIDE of de kantoor- huur van 500 niet te hoog is. De VOORZITTER: We kunnen niets an ders vinden. De heer C. VAN DER MEIDE: E|r zijn maar twee kamers. De VOORZITTER: Nee, behalve die twee kamers boven nog drie vertrekken. De heer J. VAN DER MEIDE merkt op, dat de Raad eerst de detailcijfers zou moeten zien, alvorens een uitspraak gedaan kan worden. Naast den burgemeester heeft Middelharnis nog een afgevaardigde, den heer Vogelaar, aan wien ik de zaak volkomen toevertrouw. De heer Vogelaar zal ons wel inlichten. Wat hebben we aan al dat gedebatteer. Spr. brengt den persocnlijken wensch naar voren, dat het be stuur van het E.M.G.O-bedrijf overweegt een vaste directeur aan te stellen, hetgeen spr. nood zakelijk acht. De heer VERMAAS: Weer 3000 meer om te beginnen. Het is niet mijn bedoeling om complimenten te geven en kom tot mijn con clusie, als ik de cijfers nader bezie, en ik ver trouw, dat de E.M.G.O. een nadere toelichting zal geven. De heer C. VAN DER MEIDE: Is al het personeel nu in vasten dienst Het ambtenaren reglement zegt, dat dit automatisch na 2 jaar het geval is. Moet al het personeel echter door loopend nooodig blijven De heer VOGELAAR: Ik mag wel kort zijn. Speciaal heb ik over hetgeen de heer C. van der Meide naar voren brengt mij in verbinding gesteld met den technischen leider, die zegt, dat het personeel dringend noodig is. Vaak moet tot s avonds laat aan aansluitingen gewerkt worden. Wat het verzoek van den heer J. van der Meide betreft om op al het gedebatteer te antwoorden, dat is een eisch, die hij mij stelt, waaraan ik niet kan voldoen. Wel kan ik U zeggen, dat met de wenschen van de raadsleden rekening zal worden gehouden en dat het be drijf op mij een gunstigen indruk heeft gemaakt. De VOORZITTER: Ik breng 't voorstel tot goedkeuring in stemming. De heer VERMAAS: Ik stel voor deze zaak aan te houden tot het rapportje van den direc teur is ingekomen. De VOORZITTER: Maar meneer Vermaas, Li gevoelt toch wel, dat dit niet gaat Er zijn 68 raadsleden: en stel je voor, dat die allen alles eerst nog eens tot in de finesses moeten gaan bestudeeren. In de statuten zijn juist maat regelen getroffen om dat te voorkomen. De Raad heeft toch zijn vertrouwensmenschen hiervoor De Raadvraag natuurlijk opmerkingen maken en daar zal zeer zeker rekening mee worden ge houden. Laten we echter thans de begrooting afhandelen. De heer VOGELAAR merkt nog op, dat de post algemeene onkosten verhoogd is, omdat op deze post van de post jaawedden overgebracht zijn de kosten van meteropname. De post jaar wedden is dus lager. De heer DOORNBOS Het baat met of we de begrooting verwerpen of aanhouden. De zaak gaat toch door. De heer VERMAAS; Ik ben het met den Voorzitter eens, dat alle 68 raadsleden de be grooting niet kunnen gaan bestudeeren, maar Middelharnis is voor zichzelf verantwoordelijk. De VOORZITTER: Dat is zoo. De begrooting wordt daarna goedgekeurd met de stem van den heer Koese tegen. De heer Vroegindeweij stemt blanco, omdat hij van de zaak niets afweet. Aan de orde is vervolgens vaststelling voor- schriften ingevolge de artikelen 1, 2en 7 van de Woningwet. De heer VERMAAS verlangt een voorschrift, waarin het verboden wordt om binnen de kom van de gemeente een terrein als kolenerf in te richten, zooals Goudswaard doet. Weth. STRUIK: Dan kunnen alle boeren wel uit Middelharnis vluchten, want waarom zou pulp en mest, dat ook stinkt, niet verboden moeten worden Ik vind dat kleinzielig. Er is een bestaande kolenloods van „Ons Belang" en bij Peeman. Waarom moet het bij den een toe gestaan en bij den ander verboden worden We zijn hier in een boerenland en daar zullen we ons bij aan moeten passen en niet in Voorburg. De heer VERMAAS: Het gaat hier speciaal voor het nieuwe gedeelte. Daar zou ik dat tegen willen gaan. De VOORZITTER: Ik geloof, dat een der gelijke bepaling niet opgenomen kan worden in een bouwverordening, maar wel in de politie verordening, waarin alle zaken betreffende vei ligheid, reinheid enz. opgenomen worden. De heer VERMAAS. Dan in de politicver ordening. De VOORZITTER: Dat is niet zoo een voudig en kan in deze vergadering niet besloten worden. Het zal toch eerst behoorlijk geredi geerd moeten worden. De heer VERMAAS: Laat de Raad zich dan uitspreken deze zaak in de volgende vergade ring te behandelen. De heer C. VAN DER MEIDE: Is de Raad bevoegd, als iemand op z'n eigen terrein een bietenput heeft, of kolen of pulp, om dat te verbieden De VOORZITTER Volgens de Hinderwet kan de Raad bepalingen maken, wanneer hin der of schade veroorzaakt wordt. De Hinderwet spreekt zich over deze dingen niet uit. Nu is de vraag of men in de politieverordening ver der mag gaan. De heer C. VAN DER MEIDE: Dan moet men het malen in de schuren ook verbieden, want dat veroorzaakt ook veel stof. Dc heer J. VAN DER MEIDE: Dat is al verboden door de politieverordening. De heer C. VAN DER MEIDE: Dan mogen we niet meer dorschen en kunnen we de haven wel sluiten, want bij droog weer veroorzaakt het laden van aardappelen ook veel stof. Ook met de uien is het zoo gesteld. Als het dan heeelmaal onmogelijk moet worden gemaakt, dat er stof wordt veroorzaakt, dan kunnen de men schen gerust de gemeente verlaten en kunnen we de gemeente alleen maar inrichten voor renteniers. De heer VERMAAS: Ik voor mij zou een kolenopslagplaats willen hebben aan de tram of aan de haven. De heer C. VAN DER MEIDE: Dat is Uw De heer VOGELAAR: We zijn knap aan de politieverordening bezig. De VOORZITTER: Laten we deze zaak voor straks bewaren. De heer VERMAAS: Ik zou dit in de toe komst willen voorkomen. De heer VROEGINDEWEIJ: Ik ben er tegen» dat men iemand wil verplichten aan te sluiten bij de waterleiding. Ik kan me voorstellen, dat er bouwers zijn, die niet kunnen bouwen, omdat de waterleidingkosten zoo groot zijn. De VOORZITTER Volgens de gemeen schappelijke regeling, artikel 2, is elke eigenaar van gebouwen, die niet meer dan 100 M. van de hoofdleiding afliggen, verplicht bij de water leiding aan te sluiten. De heer VROEGINDEWEIJ: Ik ben op deze verordening tegen. De verplichte aansluiting is niets anders dan een verkapte dieverij, het ont stelen van centen van den bouwer. Men mag niemand verplichten. Het is een geldzaak van belang en het is me dan ook niet mogelijk me daarvoor te leenen. 1 De VOORZITTER: Het heeft weinig zin, want zetten we het niet in de verordening, dan krijgen ^we haar van Ged. Staten terug. De heer VROEGINDEWEIJ: Al zullen Ged. Staten dat zeggen, daarom behoeven wij nog niet vrijwillig in de strop te loopen. De heer VEjRMAAS sluit zich hierbij vol komen aan en zal dan ook tegenstemmen. De heer VAN DER KOOIJ: Wat de ver plichte aansluiting betreft, daarmede is de heer Vroegindeweij eenige jaren te laat. De heer MAAS"-N Y MP HEN TROOST. Als j' een enk'Ie keer op reis bent Maak je zoo van alles mee. Zie je ditjes, hoor je datjes Op de boot, in de coupé. Veelal spreekt men over zaken Over crisis enzoovoort, Maar nog vaker kan 't gebeuren Dat je iets van „eten" hoort Die lust dit wel en die dat niet, D' een eet vlug, de ander traag, Die heeft kiespijn en een ander Laboreert weer aan de maag. Zoo hoord' ik dan iemand klagen „Ik kan pas ontbijten gaan „Als ik minstens maar kan wachten n Uur na dat 'k ben opgestaan 1" Dat gevoeld' hij als een leemte In zijn cullinair bestaan, Liever at hij als een boertje 't In zijn bijzijn had gedaan: Dezen man van drie en tachtig Bracht hij 's morgens een bezoek, Zag hij brood met spek verwerken En dat ging er in als koek. Op een vliesje heerlijk bruinbrood Ging een flinke laag vet spek, Spreker zuchtte toen verlangend „Had ik ook maar zooveel trek I" 'n Reisgenoot van honderd kilo Had veel aandacht voor 't geval, 'n Stapel brood met spek verwerken Lijkt me voor hem niemendal. Hij scheen werk'lijk te gevoelen Voor die andere meneer Die steeds klaagde en maar zuchtte „Och 1 lustt' ik toch maar wat meer I" 't Scheen dat hij hem wou vertroosten! In zijn etenstrekgebrek En toen kwam het heel gemoed'lijk Van den dikken lekkerbek ,4c gevoel best Uw jaloerschheid „Op dien boer, m'n waarde heer „Maar dat eten helpt toch ook niet „Want, helaas, hij is niet meer 1" (Nadruk verboden). HAKATE. Vroegindeweij heeft toen medegeholpen om de gemeenschappelijke regeling tot stand te bren gen. Het gaat thans niet aan zich op te werpen als revolutionair. Wanneer we nu verder gaan lezen, dan zien we, dat voor elk, die niet aan sluit bij de waterleiding, de gemeente een bedrag bij zal moeten betalen. Wanneer men nu de menschen niet aan gaat sporen om aan te slui ten, dan kan de gemeente voor de kosten op draaien. Dat staat in de gemeenschappelijke regeling en daar hebben we ons aan te houden. De heer VROEGINDEWEIJ: Het zal U beter bekend zijn dan de heer v. d. Kooij, dat ik altijd tegen de verplichte aansluiting ben geweest. Met een halve stem meerderheid is het toentertijd aangenomen. Goed water of niet het staat vast, dat we belast worden met zware belasting Mijn standpunt is nog net zooals toen. Toen was de tijd beter dan nu, maar nu zijn de tijdsomstandigheden heel veel gewijzigd. Spr. is er ook thans tegen, al zouden Ged. Staten, ja zelfs de Kroon het niet goed vinden. Ik laat de gemeente niet in de strop loopen. Ik voel me heelemaal niet zoo revolutionair. Het is altijd mijn standpunt geweest. Ik acht het een groote strop voor het eiland en voor Middelharnis die verplichte aansluiting. Weth. STRUIK: Ik heb naar de heele rede voering van Vroegindeweij en ook van v. d. Kooij geluisterd, maar wat voor zin heeft dit alles Er zal niemand, die een nieuw huis gaat bouwen, een tras maken. Ik geloof, dat er geen enkele zal zijn die niet bij de waterleiding zal aansluiten. Bij de 100 woningen die gebouwd worden zullen alle bouwers redeneeren: er is toch waterleiding, ik neem geen tras. Dat is zoo logisch mogelijk. Indertijd is de zaak er met 5 tegen 6 stemmen doorgegaan. Of de heer Schepers zich nu vergist heeft, doet er niet toe. De man is toen voor watercolporteur enz. uit gemaakt. De heer DOORNBOS: Wanneer er dan vol gens de gemeenschappelijke regeling verplichte aansluiting is, waarom moet het dan nog eens in de verordening vastgelegd worden Bovendien, en dit op hetgeen Struik zegt, waarom worden gas en electriciteit niet verplichtend gesteld Ik ben er tegen, wie dan ook te verplichten en kan dan ook geheel meegaan met het betoog van Vroegindeweij. De heer C. VAN DER MEIDE: Vroeger is alles zeer zakelijk bekeken en was er een meer derheid in B. en W. voor de verplichte aan sluiting. De tijdsomstandigheden zijn thans zoo danig gewijzigd, dat de meerderheid thans niet meer gevonden zou worden. Thans moeten we het feit aanvaarden, anders kon de gemeente voor de kosten komen te staan. Zou de termijn voor aansluiting niet op 10 jaar gesteld kunnen worden? Ik ben op het eiland TTiolen geweest en daar stelt men de waterleiding zeer op prijs, terwijl men er ook eerst niet enthousiast voor was. Vooral wanneer er een droge zomer komt zal men algemeen aansluiten. Er zit perspectief in de waterleiding. Er zullen weer nieuwe be drijven komen. Het is mijn zakelijke ervaring, dat er veel menschen naar nieuwe bedrijven zoeken, maar daartoe niet kunnen overgaan, omdat het zoo jammer is, dat er geen water leiding is. Het is dan ook zeer zeker in het be lang van den bloei van het eiland Flakkee. De heer KOESE vraagt, naar aanleiding van de nieuw in te lasschen voorschriften ingevolge de Woningwet, waarom elke woning maar één gezin zal mogen bergen. Er zijn veel, en vooral veel oude menschen, die samenwonen. De VOORZITTER Deze wijziging is er door Ged. Staten ingebracht. Zouden wij dit veranderen, dan zouden wij deze verordening 'och terugkrijgen. De heer KOOTE: Ik zou de gemeente niet aan banden willen laten leggen. De VOORZITTER: Dan zullen we deze be paling laten vervallen. De heer KOOTE vraagt, waarom het noodig is, dat er een laag van 20 c.M. zand onder den vloer moet liggen. Dat maakt de woningen maar duurder. De heer VROEGNDEWEIJDat is noodig bij veengrond, maar hier niet. De VOORZITTER: We moeten de sanitaire belangen ook in het oog houden. Bij sommige huiZen is het wel noodig en hoeveel kosten zal dat nou meer meebrengen De heer VROEGEINDEWEIJ vraagt waar om geen huizen meer met bedsteden gebouwd worden. Er zijn menschen, die liever in een bedstede willen slapen. Ik zou hierin geen dwang willen gebruiken, aldus spr. De opzichter heeft mij zelf gezegd, dat het veranderd kan worden. Vervolgens is het mij opgevallen, dat alleen maar huizen gebouwd mogen worden boven de 30 M3, terwijl de bouwwet zegt, dat huizen van 25 M3 bestaan mogen voor werkmanswoningen. Ook hier heeft de opzichter geen bezwaar tegen. De VOORZITTER: Dat is een kwestie van opvatting. Huizen met bedsteden zijn uit den tijd en uit gezondheidsredenen niet toe te juichen. In de huizen moet licht en lucht zijn.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3