SCHAAKRUBRIEK. Ingezonden Stukken. Uit de Pers. V erkoopingen ^Aarktberichten. EOEZJE VOOE ■VE50"CT"W E Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. HUMEURIGE EN KNORRIGE VROUW. Ongeschikt om mee om te gaan. Herstelde zichzelf volkomen. „Ik ben 39 jaar", schrijft een vrouw, „maar een tijd lang heb ik er uitgezien en me ge voeld of ik 100 jaar was. Ik kreeg nu en dan zonder eenige reden een gevoel van totale uit geputheid. Ik was niet geschikt om mee te gaan, omdat ik altijd humeurig en knorrig was. Ik had absoluut geen lust meer om mijn 'huis houden te doen en evenmin om eens hier en daar heen te gaan. Ik was altijd maar doodmoe, zoodat ik het leven als een voortdurenden last begon te voelen. Twee jaar geleden kreeg ik ischias langs mijn geheele linkerzij vanaf de heup naar beneden. Ik nam Kruschen Salts en vond, dat het me uitstekend hielp. Sedert ik het begon te ge bruiken ben ik een 'heel ander mensch ge worden. Ik ben gaan inzien, dat het leven waard is om geleefd te worden. Mijn werk valt me gemakkelijker en ik heb veel meer ener gie." Mevr. G. M. In negen en negentig van de honderd ge vallen is een slechte gezondheid de oorzaak van een slecht humeur. Ejen ziekelijke geest vindt zijn oorzaak in een ziekelijk innerlijk - het gevolg van traag werkende organen, waardoor de afvalstoffen zich in het lichaam .ophoopen. De „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen maakt een eind aan dit alles, omdat het de afvoerorganen tot geregelde werking aanspoort. Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Uw lichaam en geest zullen van deze zuiverende werking den weldadig en invloed ondervinden: U voelt zich gezonder en gelukkiger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui ten verpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) De heer RIEDIJK gelooft dat dit niet zoo is. De werkloosheid neemt zeer toe en zelfs in den oogsttijd loopen er menschen op den dijk. De VOORZITTERDat is een kwestie van opvatting. Ejen gedeelte van die 1500 komt nog van het rijk, ongeveer 500. B. en W. dachten dat het voldoende zal zijn. Wethouder VAN ECKU moet rekenen er komen meer georganiseerden en die ontvangen eerst nog een week of acht steun. De heer DE GEUSHet zal den secretaris genoeg bekend zijn hoeveel werkloozen er zijn en hoeveel weken lang. En dan zal blijken dat 1500 lang niet toereikend is. Men mag de menschen toch niet met 1 cent inkomen laten zitten. In den oogst stonden er 30 menschen op het dorp. Ik hoop, dat het meevalt. Ik ben er voor een steunregeling in het leven te roepen. De VOORZITTERWerkverschaffing en steunregeling mogen niet tegelijk loopen. Er is nog een gedeelte van de Spui die uitgedaan moet worden. Eerst als dat gebeurd is kan aan een steunregeling gedacht worden: Want ik weet niet wat ik dan moet laten doen. Ik kan toch moeilijk water van de eene sloot in de andere laten brengen. Wethouder VAN ECK: We kunnen dan wel met de polderbesturen praten. De heer VAN DER LINDENMaar dan is het te laat. Daar moet men 4 maanden van te voren over beginnen. De heer DE GEUS wijst nog op enkele on rechtvaardige dingen die in de werkverschaffing plaats vinden. De VOORZITTER merkt op, dat door een ploeg van een man of 14 regelmatig getracht wordt de werkverschaffing kunstmatig aan den gang te houden. Als B. en W. dan de zaak stopzetten, dan hebben ze den volgenden dag allemaal weer werk. Dat maakt een eigenaar- digen indruk. U weet wat er in Oude Tonge gebe 111*0 is. De heer RIEDIJKWeken lang hebben er echter menschen leeggeloopen. De heer DE GEUS Als de werkverschaf fing stopgezet is en er komen werkloozen dan wordt er niet meer opnieuw begonnen en dan hebben de menschen geen inkomsten. De VOORZITTER vraagt waar het geld vandaan moet komen, wanneer de post werk verschaffing moet worden verhoogd. De heer DE GEUSEjr is niets aan den oogst verdiend en dat komt door de machines. Als de patroons dan de arbeiders niet kunnen betalen dan moet de gemeente zorgen dat er geld voor de menschen is. De heer VAN KEMPENIk ben geen ma chineman, maar de machine kan niet gemist worden in den landbouw. Dat zou onverant woordelijk zijn. De schade zou enorm zijn als er bijv. wind was geweest. De heer de Geus zal me dat toestemmen. De heer DE GEUSDat is waar De heer v. d. LINDEN wijst er op, dat het niet aangaat, dat in de werkverschaffing de vader van 56 jaren moet werken en zijn zoon van 25 en 26 jaren thuis zitten. De heer VAN ECKDat is veranderd en komt niet meer voor. De VOORZITTERDat is niet heelemaal juist. De werkverschaffing is voor kostwinners en de zoon kan de verdiensten in zijn zak houden. De heer v. d. LINDEDat komt hier ter plaatse niet voor De VOORZITTERMoet de post van 1500,verhoogd worden De heer DE GEUSWe kunnen het bedrag wel verhoogen maar is er werk. Spr. voelt nog steeds meer voor een steunregeling. De VOORZITTER wijst er op, dat de Mi nister werkverschaffing en steunregeling eigen lijk verbiedt. Laten we eerst de spui afmaken en dan eeri steunregeling instellen. Wethouder v. ECKMisschien kan met de polderbesturen gesproken worden. Alles zit vol. De heer v. d. LINDEDan moet er lang van te voren over gesproken worden. De VOORZTTER We zitten nu nog in het werk, midden in de oogst. De raad heeft te zorgen dat de opcenten gemeentebelasting geen 200 opcenten worden. Wethouder v. ECKDe polderbesturen zit ten te kijken of de gemeente geen slooten uit wil doen. Den Bommel betaalt het heelemaal en de boeren betalen niets. De heer RIEjDJKDat is een treurig stand punt De VOORZITTERIk kan het best begrij pen, van die menschen. De gemeente doet het toch. De heer VAN KEMPEN Als ze 60 be talen, dan heb ik er geen bezwaar tegen. De heer v. d LINDEDe gemeente en de polders moesten samenwerken. De heer DE GEUS wil de post met 1000, verhoogen. De heer VAN ECKAls het noodig is, dan kunnen we toch altijd nog halen uit den post onvoorziene. De VOORZITTER Alles bij elkaar wordt het dan 3400, De heer VAN ECK Dan kunt u op ver hooging van personeele belasting rekenen. De VOORZITTER Waar moeten we het anders vandaan halen Daarbij, als we het uit „onvoorziene" halen, blijft deze post maar 1800,'—. Dat is te weinig, dus belastingver- hooging kan niet uitblijven. De heer v. d. LINDE wil vroegtijdig aan binden met de polders. De VOORZITTER Daar is geen bezwaar tegen De heer DE GEUS stelt voor, de behande ling van de begrooting te verdagen tot de volgende vergadering. Dan kan spr. nadere voorstellen indienen: De VOORZITTER vindt dit overbodig. Er is nu tijd genoeg voor geweest. Het voorstel van den heer de Geus wordt met de stemmen van de heeren van Kempen, Riedijk en de Geus tegen verworpen. De begrooting is dus goedgekeurd. Tenslotte wordt op verzoek van den pen sioenraad, den pensioengrondslag voor den ambtenaar van le hulp bij ongelukken vast gesteld, ingaande 1 September 1930. Daarna volgt sluiting. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F, W. Nanning, Gerarduslaan 15 Eindhoven. No. 307. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan. delijksche prijs van 2,50 moet men de meestt punten hebben. Ook niet-abonnê's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt mén geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings- cermijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel fezamen kunnen opzenden. Probleem voor den wedstrijd. No. 369. F. FLECK. T. N. S. B. 1933. Zwart (8). Wit (11). Wit: Kh4, Dh7, Ta6 en e2, Lbl en h8, Pe8 en f2, pi. g3, g5 en g6. Zwart: Kf5, Da7, Lal en a8, Pc4 en d7, pi. e4 en g4. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Zaterdag 7 October. Eindspel no. 479. Uit een partij. Wit: Kd3, Dg4, Tb4, e2, Ld6, pi. c3, c5, e4, f3, f5, h5. Zwart: Kh8, Df6, Ta5' en e8, Pd7, pi. c6, d5, f7, g7, h7. Er vol gde 1. e4! Pc5; 2. Lc5, Tc5; 3. e'5, Te5; 4. Tb8, Kh7; 5. Te5, De5; 6. Dg6 enz. Eindspel no. 480. Uit een partij. Wit: Kh2, Te7, Pf7, pi. a3, e3, g2, h3. Zwart: Kg8, Tf2, Pf6, pi. a7, b6, c5, g6, h7. Wit speelt en wint. CORRESPONDENTIE. B. W. Beide problemen nog niet goed plaats baar. Kb7, Kd5. Na de sleutelzet dreigt 2. De6. Zoodat er nagenoeg geen varianten zijn. Kal, Ke5. Nevenoplosbaar na 1. Dd8. Stellingen vernietigd. Probeer 't nog maar eens met 't laatste probleem. Kan m.i. zonder veel moeite gecorrigeerd worden. De copie van Ingezonden «tukken, de odet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. IS ER OVERPRODUCTIE? Gezien allerlei crisisbepalingen, die elkaar met een verbijsterende snelheid opvolgen, schijnt de Regeering zich in het hoofd gehaald te hebben, dat er o v e rproductie is in Ne* derland. Alsof er nu nog niet genoeg verordeningen door Haar zijn uitgevaardigd zal weer een nieuwe crisiswet afkomen, die de vernietiging beveelt van een deel der Veestapel. Dit, om dat er ook hier overproductie zou bestaan en er zóóveel vleesch zou zijn, dat Nederland het niet op kon. Niets is echter minder waar. Wanneer de bewindvoerders eens de moeite zouden willen nemen van rond te kijken in de groote steden, dan zouden zij zien, dat er absoluut geen vleesch te veel is en dat er zelfs een groot deel van de stadsbevolking geen vleesch kan eten, nooit of bijna nooit kan eten, omdat de middelen om het te koopen hun ontbreken door werkloosheid. Is deze werkloosheid dan een gevolg van die beweerde overproductie Zou het de ver minderde koopkracht niet zijn Hoe meer de Industrie en de Winkelier worden gebonden door wetten en bepalingen (die steeds weer nul op 't r-quest geven) zooveel te meer wordt werkloosheid bevorderd en alles nco» deloos duurder en moeilijker verkrijgbaar. De daaruit voortvloeiende werkloosheid is dan geen gevolg van overproductie maar van de toegepaste dwangmaatregelen. Hoe kan welvaart en werkverruiming terug» keeren, zoolang alle energieke pogingen der zakenmenschen om meer leven in de brouwerij van handel en productie te brengen, worden gebroken door den eenen crisismaatregel na den anderen Laat de regeering zich niet langer bemoeien met zaken waarvan ze blijkbaar geen verstand van beeft. Wij zinken anders onherroepelijk steeds dieper in het crisismoeras en dit om er dan nooit meer uit te komen. Alle parti* culiere initiatief zal zoodoende doodgaan, terwyl de werkloosheid als onkruid zal voort' woekeren 1 De verminderde koopkracht komt dan steeds dringender te drukken op het geheele volfesbestel. Geeft de Industrie, de Handel en de Win» keistand dus v r ij h e i d 1 Laat ze fabriceeren en verkoopen hoe ze willen en wanneer ze willen en er komt werkverruiming voor iedereen en overal. RAADGEVnR. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd in uw blad van Zaterdag a.s. in staat te worden gesteld den persoon die onder den naam Criticus eenige vragen stelde, van repliek te kunnen dienen. Door een bijzondere samenloop van omstan digheden is er door ons inderdaad op de ver jaardagen van het Koninklijk Huis niet gecon certeerd, maar wat was daarvan de reden Ons plan was 2 Augustus j.L, den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, een concert te geven. Zie Maas- en Scheldebode van 29 Juli j.l., waarin het program van bedoeld concert voorkomt. Wegens sterfgeval werd ons ver zocht niet te blazen, wat door ons natuurlijk is ingewilligd. Wij trachten toen toestemming te verkrijgen op Zaterdagavond 5 Augustus te musiceeren, doch dat is ons geweigerd. Dat er ook 31 Augustus geen concert is ge geven komt hierdoor dat de helft van het corps werkzaam is aan de dorschmachine, die tot 9 of 10 uur werkt, zoodat er voor de leden weinig tijd voor studeeren overblijft. Er is gedurende de dorschcampagne absoluut geen gelegenheid dan Zaterdagavonden en op die dagen mogen wij niet concerteeren. Van politieke of anti-monar chale invloed is hier dus beslist geen sprake. Voor critiek zijn wij heusch niet bang, in tegendeel, maar dan moet zij opbouwend zijn. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname. Hoogachtend, Namens de muziekvereen. Apollo", A. VAN BALEN, Secretaris. Nieuwe Tonge, 6 September 1933. Het groote kwaad, het groote gevaar, ligt in de macht en het machtsbesef. Laag of hoog, dat macht in zich weet, wordt er door aange tast tot misbruik. Alleen zedelijke macht is ge vaarloos; want zij vereischt innerlijke hoogheid en kan pas inwerken op het vrije gemoed. DE TWEEDE INTERNATIONALE. Een medewerker van het r.-k Centrum schrijft het volgende over de „Tweede Inter nationale", welke te Parijs door de sociaal democraten is gehouden, het volgende Er zijn in Parijs slechts honderd en vijf en veertig vertegenwoordigers bijeen. Het is dus geen groot congres meéi' als vroeger. Een trieste ineenschrompeling is het. Wijselijk heeft men alle formaliteiten en feestelijkheden vermeden. Het congresje doet niets anders dan praten. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat worden redevoeringen gehou den. Ze zijn zonder uitzondering inhoudloos. Zelfs de leiders der Tweede zijn niet meer in staat, haar opnieuw te bezielen, haar jeug dig vuur in te storten. En een weg zien zij niet. Toen de Belg Vandervelde een formule voorstelde van revolutionaire evolutie langs democratisch en weg, stonden direct anderen op en eischten revolutie en dictatuur van het proletariaat. Zielig, hoe deze machteloozen nog meenden te kunnen eischen Terwijl Léon Blum versterking eischte van de internatio nale gedachte, moest de secretaris-generaal der Tweede Internationale, de Oostenrijker Adler toegeven, dat het een dwaling is ge weest en is, te gelooVen, dat het mogelijk is een plan van actie te vinden, dat voor alle landen is aan te wenden. Hij meende, dat men onderscheid moet maken tusschen landen, waar de democratie overwonnen is. Tusschen zulke, waar zij wordt bedreigd en tusschen 2ulke, waar zij nog vast staat. Beschouwt men het miniatuur-congres in zijn geheel, dan heeft men inderdaad het recht te zeggen, dat de vertegenwoordigers der Twee de blijkbaar alleen bij elkaar zijn gekomen, om nog eens ten aanzien van heel de wereld te onderstrepen, niet waarin zij eensgezind zijn, maar waarin zij hopeloos zijn verdeeld. Deze Internationale is trouwens bij het uit breken van den wereldoorlog al doodelijk ge troffen. Toen de socialisten der verschillende landen direct partij kozen voor hun eigen landen, was het terstond voor iedereen duide lijk, dat de socialistische kolos altijd op lee- men voeten had gestaan, dat de fundamenten, waarop deze wereldorganisatie was opge bouwd, niet deugde. Degenen, die toenmaals de klasse boven de natie stelden, scheidden zich af en stichtten de Derde, de communis tische Internationale. Niettegenstaande dat zou het verkeerd zijn, om het socialisme der Tweede reeds te beschouwen als een afgedane wereldbeschouwing. Hoe verwarder echter de geestelijke toestand der Tweede wordt, des te meer bereidt zij het terrein voor voor het communisme. Blum stelde zelfs al voor, zich bij de Derde aan te sluiten. Daarom moet men met kracht tegen de Tweede blijven op treden. Uit de volken zelve moeten weer over al ontwaken en opgroeien de gezonde con servatieve krachten van nationaal gevoel, orde, van haar verantwoording bewuste so ciale saamhoorigheid en vooral van een le vend, bezield Christendom. Internationaal leeft het socialisme nog maar kwijnend voort. De pogingen van het Parijsche congres, om door veel lawaai tegen Italië en Duitschland de innerlijke ontbinding te verdoezelen, halen niet veel uit, want heel de wereld ziet duidelijk en klaar, dat de Tweede Internationale gees telijk al lang bankroet is. Veiling op Dinsdag 5 September 1933 in het Hotel G. van Veen te Oude Tonge afslag op Dinsdag 12 September 1933 in het Hotel A. P. de Weerd aldaar, beide dagen des avonds ten 6,30 uur (oude tijd) van Een Heerenhuis no. 10 aan de Voorstraat, met schuur en tuin, geschikt voor bouwter' rein, te Oude Tonge, kad. Sectie C, no. 2908, groot 17 Aren 10 centiaren. Ten verzoeke van den heer C, de Haas van Dorsser. Notaris VAN ISPELEN. Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland maakt bekend, dat de tegen 13 en 20 Sep» tember 1933 aangekondigde landverkooping te Sommelsdyk NIET DOORGAAT. Centrale Veiling te Mlddelharnla. Veiling van Woensdag 6 Sept. Bloemkool f 1,80 tot f 10,50. Per 100 stuks Roode kool f 0,80 tot f 4,30. Savoye kool f 4,— tot f 4,70. Komkommers f 1,80 tot f 2,20, Meloenen f 14,50 tot f 20,-. Perziken f 0,50 tot f 2,10. Selderij f 1,70. Per 100 bos. Peen f 7,50. Andijvie f 1,— tot f 1,60. Per 100 krop. Sla f 0,80 tot f 1,50. Dubb. Princessen f4,20 tot f5,30. Per 100 kg Enkele princessen f 7,— tot f 8,—. Stamsnijboonen f 4,— tot f 7,—. Stok snij boon en f 7,50 tot f 9,60. Postelein f 4,50. Jutten f 9,50 tot f 13, Bezie v. Schonauwen f 5,— tot f 7,10. Stoofperen f 5,10 tot f 6,—. Beurre de Merode f 5,— tot 11,—. Boterperen f 9,—, Lauwtjes f 7,50. Willam f 4,50 tot f 7,—. Zoete appelen f 6,20. Zure appelen f 7,60. Tomaten f 3,60 tot f 10,20. Druiven f 29,60 tot f 32,— Gele Pruimen f 12,80. Bbuwe Pruimen f 12,—. Reire Victoria f 15,— tot f 17,—. Uie' veiling van Donderdag 7 Sept. Grove f 0,75 tot f 0,88. Gewone f 1,14 tot f 1,20. Drielingen f 0,40. Picklers f 1,70 tot f 1,82. Alles per' en inclusief baal. Aanvoer 68,250 Kg. Elerenvelllng van Donderdag 7 Sept. Kipeieren 41—49 kg. f 2,20 tot f 2,55. 56-58 kg. f 3,10 tot f 3.50. 58—60 kg. f 3,35 tot f 3,50. Eendeieren f 3,10 tot f 3,50. Aanvoer 9,250 eieren. Marktoverzlcht der vorige week. Ingea zonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen, groenten en irnlt. Nassau kade 158, Tel. 81431, Amsterdam Aan de Amsterdamsche markt liggen veel Zeeuwsche aardappelen, en blijven de prijzen iets vaster, met het oog op de a.s. Regeerings» maatregelen, hierdoor werden Zaterdag 1.1. veel aardappelen van de markt gehaald en hadden ook de winkels het drukker. Blanke Drentsche zand Eigenheimers, welke puik best zijn en niet stuk koken en waarvan de kleur extra blank is, werden aan flinke prijzen verkocht. De hoofdhandel gaat te Amsterdam voor» namelijk om Bonten, daar het verschil in prijs van Bonten en Eigenheimers niet zoo bijzonder groot is. Bovenstaande firma biedt ook haar bemid« deling aan voor het zenden van uien en wortelen naar Engelsche markten, voor de landbouwers, af Amsterdam of Rotterdam. Vraagt i, lichtingen en condities. Vorige week werden de volgende prijzen gemaakt per 100 kg. Zeeuwsche Bonten f 3,20 tot f 3,60, idem Blauwe f 3,— tot f 3.50, idem Blauwe Eigen heimers f 2,20 tot f 2,40, idem poters f 2,20 tot f 2,40, idem Bonte Eigenheimers f 2,40 tot f 2,80, Westlandsche Muizen f 1,60 tot f 2,—, Katwijker zand f 3,— tot 4,—, IJpoIder en Haarl meer Bonten f 3,20 tot f 3,40, idem Blauwe Eigenheimers f 2,— tot f 2,20, idem Eigenheimers f 2,— tot f 2,40, diverse poters f 2,— tot ;f 2,40 Noord-Holl. Muizen f 1.60 tot f 2,—, idem Blauwe Eigenheimers f 2,20 tot f 2,40, Hdlegommer zand f 3,— tot f4,—. Blanke Dientsche zand Eigenheimers f 3,50 tot f 3,80. Maandag 4 September zijn de Regeerings- maatregelen begonnen. De handelaren moe ten voor Zeeuwsche Bonten en Blauwen f 3,50 per 70 Kg. maken, voor Eigenheimers f 2,80. De verkoop ging hedenmorgen zeer moeilijk, daar de winkeliers nog voorraad hebben van de vorige week tegen lagere prijzen, waar ze nu 1 cent per kg. voor moe ten betalen. Circa 50 controleurs, bestaande uit grossiers en winkeliers zijn heden 4 Sept met auto's er op uit geweest om de voorraden bij de grossiers en winkeliers op te nemen, waar dan zooals boven reeds gezegd, 1 cent per kg, moet worden betaald, daar op deze aardappelen de winst van den groothaneel reeds betaald was. De prijzen in het land zijn bepaald op Zeeuwsche Bonten en Blauwen f 3,— per 100 kg., Eigenheimers en Blauwe Eigenhei mers f 2 per 100 kg. Volgens de berichten in de bladen, moet de landbouwer hiervan '/4 afstaan aan het crisisbureau, welk bedrag later, iudien er een flinke kas is, wordt terug betaald, dus de landbouwer ontvangt direct in handen via het Regeeringsbureau voor zijn afgeleverde aardappelenZeeuwsche Bonten en Blauwen 3/4 van f 3, per 100 kg. is f 2,25. Eigenheimers en Blauwe Eigenheimerf 3/j van f 2,— per 100 kg. is f 1,50. Dit is voor de landbouwers een onbillijke regeling, waar de meesten toch reeds zeer schraal bij kas zitten. De mooie grove drielingen mogen niet ver zonden worden, terwijl er juist een mooie prijs voor te maken en er goede vraag voor is al werden ze met 50 cent per 100 kg. belast. De grootte van consumptie-aardappelen is 35 tot 60 mM. en de lengte is 8 cM. Hormaat of rooster van 33 mM. is hiermede gelijk te stellen Directe verkoop van teler aan klein handelaren kan slechts met inachtneming van alle voorschriften en betaling van verschul digde heffiingen en grossierstoeslagen, anders worden geen vervoerbewijven afgegeven. Ook over de Firma Jac. Knoop kunnen via Amsterdam alle aardappelen verzonden worden, welke firma ook bereid is de crisis- lasten voor de landbouwers voor te schieten. Wij gelooven, dat er nog veel aan deze crisismaatregelen glad geschaafd moet worden, om producent en handelaar tevreden te stellen. Terwijl we nog volop genieten' van 'deze mooie Septemberdagen weten we toch dat we aan het begin van het einde zijn gekomen. We beginnen al zoo'n beetje aan den herfst te den ken. De etalages van de groote stadswinkelza- ken helpen ons een beetje mede daaraan te den ken door al herfsttoiletten en mantels zoo ver leidelijk mogelijk voor ons uit te stallen. Nu, al weten we dat de herfst komen zal met kille dagen en regen, daarom behoeven, we niet minder te genieten van September's mooie begin. Maar de huismoeder gaat er een beetje mee rekenen. De vacantie is weer voorhij, de kin deren weer naar school en de regelmaat doet weer intrede in 't huisgezin. 't Wordt nu weer wat rustiger voor moeder en ze doet al eens een greep in de Iade en hoe ken om te zien hoe het staat met de warmere pakjes en jurkjes die straks weer zullen noo dig zijn. Het groeiproces bij dek inderen is na tuurlijk doorgegaan, maar de kleeren, hebben he laas, dat zegt moeder tenminste, maar de groo- tere meisjes niet, de kleeren hebben him eigen maat gehouden. Daar zal moeders vindingrijk heid en handigheid aan te pas moeten komen om alles weer bruikbaar te maken. Moeder weet dat wel en daarom trekt ze vast tijdig aan 't werk. Over ledige uurtjes hoeft een moeder meestal niet te klagen. Mlaar Moeder die meestal zoo voor anderen zorgt, moest er toch ook eens een paar uurtjes afnemen om wat voor zichzelf te maken. 'k Zag een leuke handige sjaal, die men ook om kan houden als men wat bezigheden heeft. Menige vrouw, die overdag druk haar bezig heden heeft, vindt het in de Septemberavon- den vaak kil als ze dan weer rustig en zittend werk te doen heeft. E|n een sjaal is wel lekker warm, maar dat zijn ook net van die dingen, die altijd wegslippen als je maar even beweegt. Het beste is dus een sjaal te breien, die een beetje vast om ons heen zit. We nemen een warm gekleurde wol, niet te besmettelijk van kleur, want het moet een sjaal worden die we niet erg behoeven te ontzien. We beginnen met een kleine rondte op te zetten, wijd genoeg om om onze pols te passen, maar meer ook niet. Het aantal steken hangt af van de dikte van de wol die we gebruiken. Doch laten we zeggen, we zetten op 40 ste ken. Ik heb hiervoor niet te dikke wol genomen. Heeft men wel. heel dikke wol, dan neemt men wat minder steken. We breien in de rondte 2 rechts1 averecht, tot we een boordje van 8 c.M. hebben. Dan gaan we in heen en weer gaan toeren breien. Maar we gaan dan meteen het patroon van breien veranderen. We breien steeds omslaan, minderen en aan den averechtschen kant ge woon recht overbreien. Aan den rechten kant, dus als we omslaan, minderen breien, moet men steeds aan het begin en einde van de naald 1 steek bijmaken. Net zoolang tot we totaal 80 steken hebben. We meten dan eerst eens hoeveel c.M. we dan totaal hebben gebreid. Laten we zeggen 40 cM. Nu kan worden uitgerekend hoelang we het volgende gedeelte kunnen breien. We doen het gedeelte dat we hebben - aan onzen arm, en laten een ander even meten hoe veel c.M. er bij moet om de sjaal over onzen rug heen te laten komen en aan den anderen arm net zoover als we 't aan den rechterarm hebben. We breien dat gedeelte steeds omslaan, minderen en recht overbreien. Als dit gedeelte gedaan is, moeten we om den anderen toer gaan minderen aan het begin en einde van de naald, net zoolang tot we weer 40 steken over hebben. Daarvan breien we in de rondte weer een boordje van 8 cjM. hobgte 'en de sjaal is af We doen de sjaal om, door de boordjes om onzen pols te dragen en verder lekker warm over den rug. We zullen zien, dat we heel wat be weging kunnen maken zonder dat dat de sjaal ons hindert, M*n besfc nichtjes en neefjes I Zoo hoor, dezen keer ben ik weer present. Vorigen keer hebben jullie een keer vergeefs ons hoekje gezocht, hé? Nu, daarom hebben jullie tot zeker niet boos gekeken? In den vacantietijd mag ik ook wel eens een keertje op 't appèl ontbreken. Miaar nu zijn de vacantietijden voorbij, hoor, en beginnen we weer met frisschen moed aan 't oplossen. Dezen keer zet ik weer raadsels in ons hoekje. Jullie kunnen dus weer aan den gang gaan. Het zal prettig zijn als ik al de vacantiever- halen van jullie te lezen krijg. Dan houd ik napret in m'n eentje, hoor. Wat hebben we heerlijk weer gehad, hé Volgende keer hoop ik den uitslag van onzen wedstrijd te geven. Daar zijn jullie zeker wel heel nieuwsgierig naar Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Nieuwe raadsels t I. Verborgen plaatsnamen: Laten vrij dien armen man naar zijn huls geleiden, anders zal hij nog vallen op die gladde straten. Met veel gebaar nam hij de kinderen met zich mee. Lust jij die roomsoes Truus Ik heb maar niet gevraagd of ze kwam. 'Hij liep direct door naar de kamer. 11. Met b is 't geen, knecht Met h is 't een viervoetig dier. Met M is 't een rivier. Met g is 't/ geen dikke stof. Met dw is 't geen verstandig mensch. III. Het geheel bestaat uit 18 letters en is de naam van iemand aan wie we juist de vorige week nog al eens gedacht hebben. 12, 13, 8 is een ander woord voor kip. 6, 16, 14 is een uitroep van angst of schrik. 18, 5, 3, 10, 13 is een meisjesnaam. 9, 4, 11, 11, 13, 15 is een jongensnaam. 1, 2, 17, 7, 5, 6, zoo wordt een zeer voor naam persoon genoemd. De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 15 September worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK,

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2