J 1 1 Wat er in ons land gebeurde. if': hi Van Oud dorp tot De Plaat De Minister en de dierenwereld Krijgen we teveel auto's Ingezonden Stukken. Kerk en School. Burgerlijke Stand Aardappelinv satie. i Johanna de Dlna Cornelia van der ueii 0) H j I voorstel in stemming wordt gebracht. De zaak is nu al anderhalf jaar in den raad. De heer HAiMÉETEMANWaarom wilde de heer Tanis geen toelichting geven. Hoe is hij er toe gekomen om dit stuk in te dienen! De heer GR1NWISOmdat de Sabbath ont heiligt wordt en we hebben niet te leven naar den geest van den tijd, maar naar den geest van Gods Woord. De heer HAMEETEMANDaar heeft de eerste onderteekenaar niets van gezegd De heer TANIS Daar is al genoeg over ge babbeld. Ik ben er een paar maal voor in den Haag geweest. Voor twee jaar hebben we al geprobeerd om de cafés gesloten te krijgen. Na twee weken waren ze weer open. De heer HAMEETE(MAN zegt, dat het voor stel veel schade zal toebrengen. Daarom zal spr. er nooit zijn stem aan geven. Iemands be ginsel kan ik respecteeren, maar de eerste on- -derteekenaar T. Tanis, handelt niet uit begin sel. De heer TANISIk heb het gemeentebelang eveneens op het oog. De heer HAMEETEMAN De heer Tanis heeft zelf den Zondag ontheiligt. De heer TANISWanneer dan De heer HAMEETEMANU laat menschen op Zondag werken. De heer TANIS Wie dan De heer HAMEETEMAN De beurtschipper. Ontkent u eens dat U op Zondag vischt. De heer J. PADMOS Zwijgen, zwijgen. De heer HAMEETEMANNeen, neen, dat moet maar eenjs gezegd worden. De VOORZlTEk Tot den heer J. Padmos Ik heb de leiding van de vergadering De heer HAMEETEMANDe heer Tanis handelt niet uit beginseloogpunt. De VOORZITTEjR Ik heb gepoogd mij te plaatsen op het standpunt van de onderteeke naars, die volgens hun beginsel wenschen te le ven, maar die zich echter schuldig maken aan „Prinzipiénreiterei". Wat is het resultaat? Iets minder verkeerds Iets minder gevoetbald Is het niet te zot, dat als er een paar jongens op 'n erf met een bal trappen, dat dan de veld wachter moet komen om verbaal op te maken De heer J. PADMOSDe raad doet dan toch wat 'hij behoort te doen. De heer C. BOSLANDDe raad heeft toch de bevoegdheid. De heer GRINWIS Wij gaan toch niet bui ten de gemeente-wet. De VOORZITTERNeen, dat niet, maar wat denkt u er mee te bereiken. Onzedelijkheid gebeurt niet in de cafés. Men kan tegen den stroom van den tijd niet oproeien. De heer BOSLAND Dat moet. De VOORZITTERWanneer er niemand meer is die het woord verlangt, dan breng ik het voorstel van Tanis in stemming. Het voorstel van den heer Tanis wordt met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. De heeren Breen, Westdijk en Hameeteman stemmen tegen. Bij de rondvraag merkt de heer A. PADMOS, naar aanleiding van 't reglement voor kampeer ders, dat hij gelezen had, op, dat hij gedacht had nette jongelui in het kamp aan te treffen. Toen spr. daar eens een kijkje is gaan nemen, bleek dat dit niet zoo was. Hij werd met rauwe aard appelen gegooid. Kan in het reglement niet een artikel opgenomen worden waarin gezegd wordt dat de kampeerders zich netjes tegenover de inboorlingen moeten gedragen. Politie zie je er nooit en nimmer. Die zie je alleen maar als je door een donderbui overvallen wordt. Dan komt er van achter een Jodenkerkhof een po- litie-agent op je af. Spr. verzocht zulk een arti kel) in het reglemen't op te nemen. De VOORZITTERWenischt u dat ik daar op zal antwoorden De heer A. PADMOSDat laat ik aan uw beleefdheid over. De VOORZITTER Het kampeerreglement is aan B. en W. toegezonden. Het behoorde dus niet in den raad. Naar aanleiding van hetgeen Padmos gezegd heeft wil ik wel antwoorden. Kijk eens. Een ieder heeft zich zoo te gedragen dat een ander geen last van hem heeft. Het Burgerlijk Wetboek verbiedt reeds. Evenmin is dus het werpen van rauwe aardappelen geoor loofd Daarvoor behoeft geen bepaling epgeno- menj te worden. Dat u geen veldwachter ziet kan ik niet helpen. Hij heeft opdracht om zich in de middag- en avonduren aan zee en in de duinen te begeven en hij komt dus daar ook. Nog een der heeren die het woord wil De heer C. BOSLAND vraagt of geen lan taarn geplaatst kan worden aan den Noorddijk. De VOORZITTER stelt voor dit punt aan te houden en merkt op, dat er geen gelden be schikbaar zoudeni zijn, terwijl belastingverhoo- ging te .wachten is. Dé heer WESTDIJK vraagt of geen licht ge plaatst kan worden bij de groote modderpoelen als de Scheerhoek en den Koudengrond. De VOORZITTER B. en W. zijn wel be reid om lantaarns te plaatsen, maar waar moet het geld vandaan gehaald worden. Er zijn pas 114 lantaarns gebluscht. Iedere lantaarn kost al leen aan vatrecht al 20.—. De heer WESTDIJKAls die twee lantaarns er dan nog niet a^cunnen, dan kunnen) we ons direct wel failliet laten verklaren. Op den Scheerhoek en den Koudemgrond wo nen net zooveel menschen als op denj Oosthoek. De VOORZITTER zegt toe dit punt in B. eri W. te bespreken De heer A. PADMOS Het heeft mijn aan dacht getrokken, dat gedurende den tijd dat ik lid ben, de Commissaris der Koningin nog geen bezoek aan Ouddorp heeft gebracht, terwijl het toch de gewoonte is, dat hij jaarlijks de ge meente bezoekt. Weet de Voorzitter soms of de crisis daar de oorzaak van is Wethouder WESTHOEVE steekt vier vin gers omhoog, bedoelend dat dit bezoek om de vier jaren plaats vindt. De heer A. PADMOS Er zijn wel eens din gen, die men met den Commissaris van de Ko ningin zelf wil bespreken. De VOORZITTERWeest u daarop ge rust. De Commissaris zal Ouddorp niet verge ten. Daarna sluiting. SOMMELSDIJK- L.I. Dinsdagavond om streeks negen uur geraakte een klamp stroo van blauwmaanzaad, staande aan den Kladstaart- weg onder deze gemeente, en in eigendom toe- behoorende aan de dames Segers alhier, in brand. Gevaar voor belendende perceelen was er niet. Het was evenwel zulk een vuurzee, dat uit verschillende omliggende dorpen geheele rijen van auto's en fietsen zich naar den brand begaven^. Tegen een vijftal jongens in deze gemeente van 14—16 jaar, is door den gemeenteveld wachter proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van pruimen en vernieling van tuin- bouwgewassen. Bij het vee van een slager uit de gemeente Dirksland, loopende in eene weide aan het Korteweegje onder deze gemeente is de be smettelijke ziekte Mogd- en Klauwzeer uitge broken. De paardepeen worden alhier verkocht eti verscheept voor f 2.50 per H.L. De prijs der uien is L30 en die der aardappelen 1.10 tot 1.20 per H.L. Voor de grove aardappelen wordt 0.70 per H.L. geboden Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen ligt het in dé bedoeling van een in der haast opgeworpen commissie om ter eere van de verjaardag onzer Koningin, en tevens in verband met Haar 35—jarig Kroningsfeest op Woensdag 6 September aanstaande een dag te organiseeren waarop de kinderen der beide scholen' uit deze gemeente zullen worden ont haald, des middags eenige feestelijkheden te doen plaats hebben, bestaande in 't houden van een optocht door de gemeente en des avonds den dag met een lampionoptocht te besluiten. Bijzonderheden over dezen dag kunnen nog niet worden gemeld, doch we hopen dit te kun- nenl doen in ons aanstaande Dinsdagnummer. MIDDELHARNIS. *0p Woensdag 6 Septem ber aanstaande des avonds 8 uur zal in de tent een concert worden gegeven door de zang- vereeniging De Volkszang, het Meisjeskoor, de muziekvereeniging Sempre Crescendo en het Mannenkoor Zanglust. De verjaardag van onze Koningin is Don derdag alhier niet onopgemerkt gepasseerd. Van de openbare gebouwen en van uit vele burger woningen woei de driekleur en des avonds bracht de muziekvereeniging Sempre Crescendo vele vaderlandsche liederen ten gehoore. Er was als altijd veel volks op de beenj. Het bestuur van de voetbalvereeniging is sedert jl. Maandag samengesteld als volgt Hartog, Voorzitter, L. Gouswaart Secretaris penningmeester, J. Dekker, Van Zettenk, L. Bund, A. van der Sluijs, A Visser. In de elf- tallencommissie werden benoemd S. van der Valk, K .van Wijk en- J. Boomsma. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling zijn de volgende personen als werkloos ingeschreven. 29 Landarbeiders, 1 boekdrukkers, 3 Letterzetters, 6 boekbinders, en 2 timmerlie den, 5 oppermans, 12 diepzeevisschers, 7 trans portarbeiders, 1 kabelmonteur, 1 borstelmaker, 1 handelsreiziger, 1 koopvaardijvaarder. Totaal 63 personen. Onder het vee van den heer J. Timmers is in de weide Mond- en Klauwzeer geconsta teerd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Van uit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 2890 H.L aardappelen, 325 H.L. uien en 800 H.L. peen. Bij den Agent der Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 5 werkloozen ingeschre ven. In den tuin van Ds. Polhuijs staat een peereboom voor de tweede maal in bloei. Woensdag 1.1. speelde V.V.S. I een wed strijd tegen D.J.S. I uit Middelharnis. Uitslag 3—1 voor V.V.S. Zaterdag komt V.O.S. I van Den Bommel op bezoek en gaat V.V.S. II naar Den Bommel. Donderdag maakten de oudenj van dagen uit deze gemeente een autorit door Flakkee. Eert volgend nummer komen we hierop terug. OUDE TONGE. Tengevolge van ziekte kon op Koninginnedag het concert hetwelk door de Muziekvereeniging „Vooruit" op de Kaai zou gegeven worden, geen doorgang vinden. De heer H S. v. d. Doel geraakte tijdens zijn werkzaamheden aan de dorschmachine met zijn rechterhand tusschen het ronsel, waarbij dit lichaamsdeel ernstig werd verwond. Dr. Parree verleende geneeskundige hulp. Van de landbouwers C. Z. van Loon en J A. Waare stierf een rund. Beide cadavers werden onder politietoezicht begraven. Korfbal. Excelsior verloor met 43 van S.S.S. te Ooltgensplaat. De heer Joh. Slis werd met korfbal spe len aan zijn linkerhand verwond. Geneeskundige hulp was noodzakelijk NIEUWE TONGE. Loop der bevolking over de maand AugustusIngekomen Jansje Mastenbroek van Rotterdam R. Sterk en gezin van Middelharnis;Anthonie Kornet van Bre da ,-Jacomina van dew Berg van Oude Tonge. Vertrokken J. C. Nieuwenhuijzen en gezin naar MiddelharnisMarinus Holster naar Middel harnis Jacobus Nagtegaal naar Oegstgeest en Jacoba van Schetsen naar Dirksland. Onder het vee van den landbouwer Sul- kes is mond en klauwzeer uitgebroken. Het zoontje van W. K. had het ongeluk uit een boom te vallen, waarbij hij zijn arm zoo danig bezeerde dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Prijzen der veldvruchtenUien 1.35, peen 2.50, aardappelen 1.15. DIRKSLAND. Aan den heer J. Bette Jz., dié dit jaar 40 jaar werkzaam was bij de familie Roodzant is de eeremedaille in zilver verbonden aan de Oranje-Nassauorde verleend. Verleden! week werden van hier ver scheept 5200 HL. aardappelen, 1900 balen uien en 2680 balen peen. Zaterdagavond zullen op het voetbalter rein aan den Vroonweg alhier spelen de ver- eenigingen D.V.V. III van hier tegen N.TV.V. II van Nieuwe Tonge. De vereeniging D.V.V. II gaat naar N.T.V.V. Bij de arbeidsbemiddeling stonden als werkzoekenden ingeschreven 2 timmerlieden, 1 metselaar en opperman. Enkele schilders kon den! aan het ziekenhuis tewerkgesteld worden. HERRINGEN. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin woei van ver schillende particuliere woningen de nationale driekleur. OoJc werden dien dag door enkele jongedames vlaggetjes ten verkoop aangeboden, waarvan de opbrengst bestemd was voor de Vereen. „Pro-Rege", Vorige week moest onze dorpsgenoot H. S. zich naar Rotterdam begeven tot het onder gaan van een operatie. De operatie is goed ger lukt en naar wij vernemen maakt de patiënt het naar omstandigheden redelijk wel. OUDDORP. Met de verjaardag van H.M. de Koningin werd door de beide zangvereen, alhier op het dorp een concert gegeven. Ejr was veel belangstelling. De vooruitzichten der cichoreiprijzen zijn naar men verneemt zeer laag gestemd Zondag zijn tegen eenlige personen pro- cessenVerbaal opgemaakt wegens het kaartspe len op den openbaren weg. De Koningin is jarig geweestOveral feest Het was prachtig, vooral het vuurwerkOp Flakkee werd druk gevlagd en de kinderen trokken in optocht door de straten „Oranje bovenOranje bovenleve de Wilhelmien. Ik heb je nooit gezien In dit versje schuilt een verwijt, dat de Flak- keeënaars hun kinderen op straat laten zingen. Waarom komt de Koningin noodt op Flakkee We weten het niet, maar we zullen maar moed houden. Wat niet is geweest kan nog gebeuren Misschien komt Hare Majesteit nog wel eens bij de opening van de een of andere enorme tentoonstelling of bij de drooglegging van het Haringvliet, Wie weet De sleepreis met de hefbrug voor Spijkenisse heeft allerwege belangstelling getrokken. We lazen van een mijnheer die meegesleept heeft „Andermaal zijn we in de roef van de Mere] gedoken, terwijl aan dek alles in rust is en an dermaal is dat het teeken dat alles in orde is. Maar toen wij Woensdagmorgen ons neerzetten om een en ander van de sleepreis met de hef brug voor Spijkenisse te vertellen, toen lag het groote momenit van den tocht letterlijk en figuur lijk nog voor den boeg en thans is het alweer voorbij. De sleep is behouden de Barendrecht- sche brug gepasseerd, de groote draaimanoeuvre is schitterend gelukt, de fluiten van de sleep- booten van het convooi en die van de bootjes er omheen hebben hun luidruchtigen kreet van triumf uitgegild, zóó, dat het ver klonk over de wateren, van alle bootjes en van den wal zijn gelukwenschen geroepen naar den heer P .de Wit, die met zijn zoon, den heer N. de Wit, op de bakkenj het commando voert, op de Me rel is eere-wijn aangeboden en thans varen wij weer rustig verder. Reeds bij de heftorens van de trambrug bij Spijkenisse, ver vooruit in een wat nevelig verschiet te onderkennen De interes sante sleepreis gaat ten einde loopen. Nadat de sleep vlak boven de Barendrecht- sche brug ten anker was gekomen, zijn er uren vaji gedwongen rust gevolgd. Het wachten was op stilstaand water en in denI beginne. Het wachten was op stilstaand water en in den be ginne stond er een verbazend sterke stroom, vooral tusschen de peilers. Een paar waagden) een stouten klim, via een wankel laddertje naar de Barendrechtsche brug. Ze ging en aan den Blaakschen dijk vertier zoeken. Anderen spor tiever van aanleg, schommelden zwembroekjes op ert namen een verfrisschend bad eni de ove rigen keken er naar, of lagen zoomaar wat, lui soezend aan dek. De zaak is dus „lui-soezend" en onder een „glaasje wijn" tot stand gekomen. Nu kan de Menheersche boot zeker wel rustig doorvaren. De regeering heeft den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond geantwoord omtrent vra gen over de steun aan het veehouders- en zui velbedrijf. De regeering is tot inkrimping van den vee stapel bereid, evenwel onder het voorbehoud, dat zekerheid wordt geschapen dat met de eene hand niet wordt terugggenomen, wat met de andere hand gegeven wordt, met andere woor den, waarborgen worden verstrekt, dat .de in krimping die behoort plaats te vinden ook inder daad tot stand komt. en geeni nieuwe uitbreiding van den veestapel over de toegestane limieten heen' plaatsvindt. De Minister heeft gelijk bekend is maat regelen genomen om het door den zuivelbond gevreesde gevolg, dat naarmate de in prijs ge lijk blijvenlde margarine meer boter bevat, de kans groot is, dat het publiek gemengde mar garine zal gaan gebruiken, waarvan het gevolg zal zijn dat men steeds hooger met het meng- -percentage moet gaan om het binnenland het gewenschte kwantum boter te doen opnemen, waarvan het verdere gevolg weer is dat het percentage eters van zuivere boter hoe langer hoe kleiner wordt en het publiek zijn appreciatie voor dit product hoe langer hoe meer verleist, te voorkomen. Deze maatregelen bestaan uit de i contingenteering van de productie van gemengde margarine tot 1050 pond per week. Hiermede is de contin- genteeringsmogelijkheid evenwel nog niet uit- geput. Indien de omstandigheden het noodig ma ken dat in het binnenland 72.000.000 kilo boter j per jaar wordt geplaatst - het maximum van hetgeen de zuivelbond zich voorstelt in het bin nenland te plaatsen kan zulks door bovenbe doelde contin*genteering ten volle bereikt worden bij een menging van 50 boter, zooals op grond van de bepalingen der crisis-zuivelwet mogelijk is en zonder dat gevaar bestaat dat de gebruiker van boter tot het gebruik van marga rine overgaat. Tegen het prijsgeven van het beginsel, dat gestreefd moet worden naar het bereiken van den productie-prijs, heeft de minister ernstig bezwiaar, na het advies der drie centrale land bouworganisaties, data 30 Mei j.J., hetwelk ver meldt, „dat de pogingen, om een' hoogeren' prijs te bereiken, zelfs indien het bereiken, hiervan een) beperking van den rundveestapel een voor waarde zou meebrengen, niet moet worden op gegeven." De tweede reden^waarom de minister niet kan ingaan op het denkbeeld van de contingentee ring der margarine-productie in den bedoelden zin, is, gelijk reeds opgemerkt gelegen in het be ginsel dat niet sterker in het bedrijfsleven be hoort te worden ingegrepen dan strikt noodzakelijk is en met name aan andere takken van volks welvaart geen schade behoort berokkend te wor den, tennzij zulks onvermijdelijk is. De minister is dus voorzichtig en heeft een ipen oog voor den toestand in het zuivel- en veehoudersbedrijf, dat voor een catastrofe be hoed moet worden. De Reedersvereeniging voor de Nederland- sche haringvisscherij heeft haar 18e Algemeene jaarlijksche vergadering gehouden. Natuurlijk werd hier ook de Regeering nala tigheid verweten. Wat doet de Nederlandsche regeering voor het aloude nationale bedrijf, de haringvischerij Deze vraag werd precies be antwoord, wat de regeering dan wel moet doen werd ook precies aangegeven. Garnalenl haring, 1 koeien, varkens, al het gedierte uit zee, lucht en weide slaat verwijtende blikken naar het Haagsche Plein. Welke nachtmerrie- droomen zou den minister van Economische Za ken' wel niet hebben Arme ministerZelfs- walvisschen laten hen niet met rust, brrr, want deze week is het verdrag tot regeling van wal- vischjacht in de Staatscourant verschenen. Verder lezers hebben een groot aantal da mes en heeren, boven! ons land een1 rondvlucht gemaakt in vliegtuigen natuurlijk— van Gro ningen naar Vlissingen enz. Zij hebben het er allen heelhuids afgebracht. Gelukkig is ons land maar klein, zoodat wij tegen deze prestatie niet zoo op behoeven te zien. De techniek wordt steeds brutaler. Dit blijkt ook wel duidelijk uit de statistieken welke aangeven de geweldige vooruitgang van het aantal auto's in ons land. In vier jaren tijds met bijna 60 De aantallen personenautos' waren (telkens op 1 Aug 1928 51,922 1929 60,262 1930 67,845 1931 75.369 1932 81,227 Van 1928 tot 1932 is dus het aantal perso nenauto's in ons land toegenomen! met bijna 30.000 stuks, of, anders uitgedruktmet bijna 60 Waar moet dat heen Straks zijn er zooveel auto's, dat alle Nederlanders gemakkelijk geza menlijk een reisje naar Rome kunnen maken. Binnen een uur is dan heel ons land verlaten en zijn we allen' over de grens. 't Is geweldig De cople van Ingezonden ftukken, die niet ge- pl atst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten veimtwoordelijkheid van Redactie en Uitgever* TENTOONSTELLING. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van de gehouden tentoonstel ling te Middelharnis, verzoeken wij u beleefd onderstaande te willen opnemen, waarvoor on zen dank. E|en klop op de deur. Wie de courant leest, en Flabéla bezocht heeft, weet genoeg. Nu eenmaal de tentoonstel ling achter den rug is, is voor ons de zaak als toeschouwer afgedaan. Doch voor dat nu een streep er onder zetten', veroorloove men ons eeni een paar kantteekeniingen te maken. Voor diegene, die de gebeurtenissen en ge- dachtenwisselingén over de tentoonstelling „Fla béla" hebben gevolgd, heeft het eindresultaat niets delicaats verrassends gebracht, hoe on prettig het ook maar is om er op te moeten wijzen, het moge voor het bestuur van „Flabé la" een waarschuwing tot nu zijn zich beter eerst eens te oriënteeren wat een tentoonstelling dient te bezitten), wil hij er mogen zijn. De Voorzitter toonde zich wel met negeering van eenig eigenbelang een vurig en onvermoeid propagandist van de tentoonstelling, doch dat is een politiek, die niet de onze is, och alsmen zoo heel hoog staat moet men wel eens schreeuwen naar die boe ren daar ginder in de vlakte, om landdag te houden. Hoe is het met elkaar in overeenstemming te brengen, dat we in dé „Maas- en Scheldebode" van 23 Aug. lezen „bij informatie is gebleken, dat de st andhouders, die hunne arti kelen, bcnoodigd voor den Land en Tuinbouw, onder de aandacht van het Flakkeesche publiek heb ben gebracht, inderdaad tevre den zijn". Ons dunkt, dat niet van alle kant tevredenheid en ingenomenheid werd betuigd over de opgezette actie en hij spreekt daarbij „uit naam van de Land- en Tuinbou wers" wel een beetje te bruut, ten aanzien van het minder flatteerend resultaat wat we te zien kregen. Wij vinden dat men de bekende tweede klas kaartjes uitdeelde om er eerste klas mee te rei- zén, maar dat gaaf niet, en om over de massa te kunnen spreken heeft men geen saamhorig heid en terwille uit het oogpunt daarvan achten wij dit allerminst op zijn plaats, om gedachten uit te wisselen, die de massa niet voor zijn be lang en standpunt aan nemen kan in hun lijd zame neutraliteit. Wij lezeni in de ,,M. en S." van 16 Aug. een zeer schoone opwekking „Moge haar ui- teirJijfe itn otvejrteé|pjiMftleimanii'{n g zij n met haar schoone n, bekoor! ij ken naam (Flabéla). Dit heeft de geachte leeraar van de Land bouwschool ongetwijfeld voor oogen gestaan, toen hij zijn sceptisch standpunt innam tegen over een opzet, als hierboven uitgestippeld. Gelukkig heeft men alle middelen die noodig waren tot 'het welslagen wel saamgevonden, door vooraanstaande personen daarin te betrek ken, doch daarmede is een tentoonstelling niet geheel en al gebaat. Voor hen die hunnen on- misbaren steun nog zoo voortreffelijk hebben willen verleenjen, is het niet verblijdend, als er zooveel ontbreekt, teleurstellingen in betreurens- waardigheden blijken voor te komen. Wij en velen van ons hebben perplex gestaan over de makkelijkheid waarop men op Land- en Tuinbouwgebied een' tentoonstelling durft op touw zetten. Het had spaak kunnen loopen. Men mag het dus prijzen, want voor diegenlen die hun steun hebben willen verleenen is het hard tegengevallen. Het middenpunt van de belangstelling betrof bijna niet de Land- en Tuinbouw, maar de meesten waren bijkomende stands, die feitelijk in zijdelings verband ston den tot de Land- en Tuinbouw. Zelfs waren er die er niets mee uit staande hadden. Er is dus niets van gemaaktHoe kan het anders. Een bekenlde dichter zei Want veel te pogenl zonder raad, En ver te springen zonder maat, En zaken aangaan boven macht, Dat brengt er menig in de gracht. Weet u wat men) noodig heeft voor zulk werk Vakmenschen, dat houdt tentoonstellen in. Let nu eens op de slagers, bakkers enz., die hun medewerking krijgen van hun leveranciers enz. (Het systeem deugt niet, het eerst noodza kelijke begin is een grooter geest van vriend schap. Dergelijke tentoonstellingen noemt men „ontaarden" of „verminken", zonder eenige technische leiding. Het bestuur moet alle bekwaamheden bezitten, anders verkeert men in een niet benijdenswaardige positie, als men) alleen maar verkeerde reclame kan maken We hopen dat het publiek dit goed zal be seft hébben, vanwaar de wind waait, en van wie het uitgaat, en waar het om te doen is. De jury heeft een goede leerstof dienomtrent gegeven, de puntjes waren niet op de I's. Dat wil wat zeggen. Dat zegt een jury meestal als hij geen raad weet met het toekennen van prij- zeit De jury wist hier geen raad van welk niveau hij moest uitgaan. Medailles weggeven is geen kunst, dat kan ieder, doch de ver diensten op te sporen. Prijzen uitdeelen was bijna overbodig. Pardon, we bedoelen niet dat elke standhou der niet zijn best gedaan heeft, maar daar gaat het niet om. De standhouders zelf zullen ons beter begrijpen', daarvoor zij alle lof. Ieder doet z'n best. Maar wij willen het van een andere kant opnemen. Het werk moet den toets der critiek kunnen doorstaan. Op een tentoonstel ling moet men afgericht, klaar en doordrongen zijn, dat de puntjes juist op de i's zijn. Weet men vooraf dat men dit niet bereiken kan, dan voert men eigenlijk gevaarlijk spel en onkosten. Voor een mooi geëtaleerde winkel is ook tentoonstelling en ,kost het bezichtigen niets, meni ziet dan de artikelen dikwijls perfect uit gestald, op een tentoonstelling moet men dik wijls nog beter voor den dag komen, doch als men) de 30 cent voor entree besteed in een winkel, dan komt II bovendien na het bezich tigen van de buitenkant van de etalage, zeggen we hébben wat voor onze 30 cent gekocht, verder willen wij er niet opingaan, een goede tentoonstelling is z'n entree dubbel en dwars waard Er is van 't voorjaar reeds gewezen als 't ware met een vermanende vinger, op het Flak keesche belang met betrekking tot een te houden tentoonstelling, denk maar eens om „Te veel van het goede" in onze Eilanden) van 15 April, want zegt schrijver le. Men kan met zekerheid zeggen dat het niet sterk opbou wend of aanmoedigend kan zijn om op Flakkee krachtproeven uit te werken, voor een vereeni ging met zulk geringe competentie;2e. die betrekkelijk vreemd staan tegenover het vak, geen diepten) kennen, zich liefst bewegen in een sfeer die vervuld is met al de heerlijkheid van hun genie, zonder dat zij zich, dat ook maar eenigszins bewust zijn3e. het gaat hier niet om de liefde voor de vruchten, voor bloemen en planten, of om de natuur in 't algemeen, zooals de groote Nationale keuringen of Tentoonstel lingen. Het ging hier volgens schrijver om een .aardigheidje en om de centenwant wat dat aangaat, kan nooit anders dan in een algemeene tentoonstelling ontaarden ente. enz. Tot zoover ie schrijver. Ook in de M. en S. van 1 April komt in da verende sfeer een waarschuwing voor over de „Flabéla", waarin technische details in een juist beeld afschrikwekkend worden voorgesteld zoo als ze zijn, als een chaotisch bedrijf in het op schrift stellen van een massa voorbeelden, en fei ten. Bovenstaande geeft weerspiegeling en een bittere ontgoocheling van het illustre voorbeeld van de „Flabéla"-commissie en de tentoonstelling na alles wat er van gezegd en voorafgegaan is, wat er gepresteerdmaar ook wat er gemist werd. Wij hebben ons oor ook eenis te luisteren gelegd, dat nagenoeg elkeen even wijs naar huis ging als hij er vandaan gekomen was. Want ieder begreep spoedig, dat, wat er beoogd werd, geen verantwoording kan dragen in deze hui dige crisisperiode, en dat er niet het verderfe lijke spreekwoord „Geen haring zoo mager of er braadt nog wel wat vet uit" gemarchandeerd wordt een uitzondering maakt op het aanschou wen van wat de huidige crisis onze eilandbewo ners berokkend. U, mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte, A. VAN ZETTEN. MIDDELHARNIS. In de Chr. Gei. Kerk zal Zondag in beide diensten extra collecte worden gehouden voor de Theologische school te Apeldoorn. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De col. lecte in de N. H Kerk tijdens de spreekbeurt van den heer Vetter uit Langstraat, heeft op gebracht ruim f 25,—. HERKINGEV. Mej. J. M. Fape-Neliss-, be- noem I tot onderwijzeres voor de handwerken aan de Herv. School, hoopt 1 September in functie te treden. OUDD RP. In de Ned. Herv. Kerk is in de plaats van K. v. Koppen tot collectant benoemd F. Kastelein, die de benoeming heeft aangenomen. A.s. Zondagmiddag zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbediening worden gehouden. A.s. Maandagavond hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan Ds. Neerboscb van Vlaardingen. Op de verjaardag van H. M. de Koningin werden Donderdagmorgen de kinderen der O. L School getractcerd. 's Middags werden op het schoolplein spelletjes gedaan, wat zoo. doende voor de kinderen een onvergetelijken dag was. DE GEZANGENKWESTIE. De Synode der Geref. Kerken heeft Don. derdagmiddag met 50 tegen 6 stemmen de volgende conclusie genomen Uwe Synode besluit ten opzichte van de beslissing der Generale Synode van Arnhem inzake Uitbreiding der Gezangen (zie Acta Generale Synode Arnhem, art. 284), dat de tegen deze beslissing ingebrachte bezwaren niet van zoodanigen aard zijn, dat niet tot uitbreiding van den bestaanden bundel kan worden overgegaan. LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE SOMMELSDIJK. We wenschen er nog even aan te herinne- ren, dat volgende week Donderdag 7 Sept., de nieuwe cursus aanvangt om 9 uur nieuwe tijd. Ook leerlingen die nog niet zijn aange. meld, kunnen dien dag nog komen. Ten overvloede deeien we nog mede, dat de lessen van de eerste klasse worden gegeven gedurende 2 dagen per week en in de hoogere klassen 1 dag per week. De lesregeling be hoeft dus geen bezwaar te zijn om kinderen naar de Landbouwschool te zenden. SOMMELSDIJK. Geboren Wouter, zoon van Stefanus Har- tensveld en Leentje van der WeideLeendert, zoon van Maarten Kats en Woutrina Vufhuize. GehuwdMarinus van der Baan 21 jaar, te Melissant en Jannetje Maatje van Dis, 19 jaar, alhier. OUDE TONGE. Geboren: Johannes Bernaides, zoon van Corneliis Gebraad en Cornelia BeijerPieter- nella Maria, dochter van Cornells Johannis Berkhofif en Pieternella Cornelia EsserMaria Willemina, dochter van Petri Jozina Maria LegierseMar Johannes van Putten en Joh: OverledenJannetje Brabt van Izak van den Doel. HERKINGEh OverledenJohanna de van Chr. Bruggeman. Eenige toelichting aan de komende advertentie, acht wijden niet overbodig. Waar we vermoedelijk dii groot aardapelenoverschot zi dientengevolge de prijzen w productieprijs zullen liggen, ring een steunregeling voor getroffen. Ter uitvoering dezer regel; de Nederlandsche Hardappe kort N.AC De samenstelling dezer or wel gelijk aan de tarweorgai stuur en de vertrouwensmai organisatie afdeeling Flakkee, Na een jaren lang, gel gedragen lijden, overleed 1 morgen half tien uur, zal kalm, in de hope des eci Levens, onze innig g Echtgenoote, Moeder, Bef en Grootmoeder, Mej. in den ouderom van 75 7 maanden. Ons van Uwe deel! overtuigd houdende. Hetkingen, CHR. BRUGGEMl Rotterdam. J. W. BRUGGEMj F. H. BRUGGEM( MA 35381 en Kin HERRINGEN, 30 Aug. Hiermede betl onzen oprechten de vele blijken van deelnemin bij het overlijden van mij Echtgenoote, Moeder, Bef Grootmoeder, Mej. H. VAN DEK Sommelsdijk, Sept. 1933, Voor de zeer ve van hartelijk medi wij liaar aanleiding van on mochten ondervinden, veroc ons, mede namens de we| familie, langs dezen weg rechten dank en waardeering J. C. VAN DEN DC T. VAN DEN DOEI Hiilegersberg, 1 Sept. 1933. Onvl nlol ai

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4