iü 1 üf ■J IB 1 Él mi É31 iHP hp^ pf IÉÉ m SCHAAKRUBRIEK. Binnenland. Gemengd Nieuw». Verkoopifigen. (G DOCHTER HAD HUILBUIEN. Men dacht aan zenuwen. Nu een heel ander meisje. Een moeder schrijft„Drie maanden! geleden was mijn 18-jarige dochter er slecht aan toe. Ze had herhaaldelijk huilbuien en was ten zeerste teneergeslagen. Daarom wilde ik het eens met Kruschen Salts probeeren ik gaf haar een halve theelepel in warm water 's morgens op de nuchtere maag en de kleine dagelijksche dosis in haar thee voor 't koffiedrinken en middageten. Dat was zoo drie maanden geleden. Nu is ze flink en opgewekt 'en slaapt en eet uitstekenid. Ze is een ander mensch. Zij krijgt nog steeds de dagelijksche dosis Kruschen Salts. Mijn man, mijn andere dochter en ik-zelf nemen ook geregeld Kruschen Salts het is een wonder zooals men zich er minder vermoeid door voelt. Ik had erge rheumatiek in mijn linkerarm en schouder en kon niet slapen van pijn en ook dat is nu heelemaal verdwenenik voel me uitstekend." Mlevr. M. Z. De meest voorkomende oorzaak van neer slachtigheid is hardlijvigheidhet vervelende is dat men zelf maar zelden merkt, dat men aan deze kwaal lijdt, 't Gevolg is een ophoo ping van schadelijke stoffen, die de gezondheid ernstig foenadeelenl Kruschen Salts voorkomt hardlijvigheid, doordat het alle afvoerorganen aanspoort om hun functies beter te verrichten alle afvalstoffen worden op volkomen natuur lijke wijze uit het lichaam verwijderd. Verfrischt en vernieuwd bloed stroomt door Uw aderen ge voelt li als verjongd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. Stralenlde gezondheid voor één cent per dag. •Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiténverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) hem durfde verzetten. Zijn communistische proefnemingen, die veel weg hadden van een „vivisectie op 150 millioen menschen" mislukten! evenwel volkomen. Werkeloosheid, ontwrich ting van het economische leven, financieele wan orde en vreeselijke hongersnooden waren er het gevolg van. Geen wonder, dat het in deze da gen tot contra-revoluties kwam en men meerma len poogde den dictator Lenin uit den weg te ruimen. Door het uitoefenleni van e'en' terreur of schrikbewind wisten de bolsjewiki zich even wel te handhaven. Toen de onmogelijkheid om het communis tische stelsel practisch toe te passen voldoende gebleken was, nam Lenin een staatkundig ge niaal besluit. Hij brak met de tot nog toe ge volgde methode om het communisme geweldda dig op te dringen, radicaal en nam nu zijn toe vlucht tot een geheel ander systeem de z.g. Nieuwe Economische Politiek. Rusland werd weer opengesteld voor <fen particulieren handel eni het tevoren zoo vervloekte kapitaal werd als onmisbaar voor de productie van fabrikaten en de exploitatie van mijnen, uit het buitenland naar Rusland gelokt. Ook gaf hij zijn beginsel prijs, dat alles, wat de bodem méér opbrengt dan voor eigen onderhoud noodig is, aan de communistische gemeenschap behoort te verval len. Deze frontverandering moest enkel dienen om de Sovjetrepubliek van den dreigenden on dergang te redden. Langzamerhand maakte nu het Marxistische stelsel meer ien/ meer plaats voor het kapitalistische systeem 'en' aldus bleek óók in Rusland de natuur sterker dan de leer. De bosljewistische heerschappij verdween even wel niet. Zij werd in stand gehouden door het revolutionaire leger, geheime politie, spionnage en vervolging. Lenin beschikte over een machts apparaat, dat in beweging gehouden! werd door de betoovering van zijn eigen autoriteit Van zijn machtige persoonlijkheid, zijn ijzeren wils kracht, zijn pakkende welsprekendheid, zijn or ganisatie-talent, zijn zedelijk overwicht op de massa was hij zich volkomen bewust en hij wist daarvan óók gebruik te maken om de macht in handen te houden. Lenin was niet alfeen als vurig Marxist een godloochenaar, maar ook een godsdiensthater. Wel liet hij aan vankelijk de gewetensvrijheid in Rusland onaan getast, doch dit deed hij om óók de Christelijke arbeiders onder het bolsjewistische vaandel te krijgen. Toen dit niet lukte, wierp hij het masker af en verklaarde hij aan allen geopenbaarden godsdienst den oorlog. De goederen der Kerk kwamen aan het arbeidende proletariaatalle godsdienstoefeningen, werden verboden. In de schoren' werd stelselmatig propaganda gemaakt voor het atheïsme en door middel van de bios coop gaf hij den Christelijken. godsdienst aan bespotting en verguizing prijs. Geestelijken wer den vervolgd, gefolterd, vermoordkerken en kloosters geplunderd en vernield en boven de oude kapel bij het Kremlin in Mjoskou werden de woorden aangebracht„Godsdienst is opium voor het volk". Zelfs kwam het tot de stichting van een z.g. atheïsten-kerk, waar men den Anti- Christ verheerlijkte. De mislukking van zijn le venswerk de stichting van den bolsjewisti- schen goctedienstloozen staat de overstelpen- 1 de arbeidslast, waaronder hij gebukt ging, deden j zijn lichaamskrachten snel afnemen. Reeds in 1921 deden zich verontrustende verschijnselent voor, die er op wezen, dat zijn krachtig gestel gaandeweg ondermijnd werd. Kort daarna werd hij door een) beroerte getroffen, die hem zijn spraakvrmogen ontnam en zijn rechtervoet ver lamde. Wel trad er eenigfen tijd later herstel in, doch dit w:as niet van blijvenden aard. Den 21 sten Januari 1924 kreeg Lenin een nieuwen aanval van beroerte en onder ondragelijke spier pijnen blies hij aan den avond van dien dag den laatsten adem uit. Een algeheele aderverkalking en een) hersenverweeking had aan zijn leven, dat met God 'en Zijn Woord niet gerekend had, een) einde gemaakt. Bij zijn uitvaart, die het karak ter droeg van een plechtigheid, zooals Rusland nog nooit tevoren had gezien, kwamen duizen den en duizenden) uit alle oorden van het groote rijk om langs de baar van den doode te mogen marcheeren en nog éénmaal het gelaat van Le nin te kunnen zien. Korten tijd na zijn dood werd het mausoleum op het „Roq^e Plein" vóór het Kremlin in Moskou, zijn laatste rustoord, een ware bedevaartsplaats. Drommen van sol daten, arbeiders en boeren stroomden langs de glazen katafalk, waarin het gebalsemde lijk van „genoot" Lenin lag, in vol ornaat gekleed, de „Orde van de Roode Vlag" op de borst, zijn rechterhand tot een vuist gebald. Zijn hersenen, die hij in dienst van de revolutie gesteld had, bevonden zich als een wonderdoende reliquie in een gesloten kistje. De vereering van W'ladimir Lenin, den dood graver van het Czarisme, deni leider van de proletarische revolutie, den schepper van den bolsjewistischen staat, werd in Rusland min of meer tot een nieuwe religie. Hij gold bij de com munisten voor den Messias, die het roode evan gelie, de blijde boodschap van de bloedige re volutie, had verkondigd. Voor óns echter is hij de revolutionair van de daad, die uit haat een eind maakte aan het Czaristisch bewind de staatsman, die uit machtswellust zich opwierp als dictator over Rusland de denker, die zijn hersenjs afpijnigde om langs zèlfgekozen wegen een nieuwe maatschappij op te bouwen de atheïst, die God het groote kwaad noemde en den godsdienst poogde uit te roeien de mensch, die het leveni van millioenen tot een bolsjewistische hel maakte. UTKIJK. Probleem voor den wedstrijd, No. 368. F. HOVESTADT. Aachener Anzeiger 1933. Zwart (7). Correspondentie deze Rubriek betreffende zenden aan F. W. Naoning, Gerarduslaan 15 Eindhoven. Wit (7). Wit: Kb3, Dgl, Ta4, Pb4, pi. c2, c5, d4. Zwart: Kb5, Df3, Ta6, Lb6, Pg7, pi. c3, d5. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossingen inzenden vóór Zaterdag 30 Sept. LADDERWEDSTRIJD. „En Avant" C. van Gelder A. Wagner D. Kareis A. van Holst J. P. Coppens B. Vis F. C. Laas L. Weeda J. L. Braber B. Wagner „Udi" J. Horsmeijer A. Wagner .101 D. Kareis (2) 91 A. van Holst 86 J. P. Coppens (5) 81 B. Vis 61 F. C. Laas (8) 55 L. Weeda (3) 52 J. L. Braber (3) 29 354 355 356 Totaal. 103 4 2 4 113 92 10 5 107 83 4 10 4 101 72 4 10 5 91 82 4 86(2) 62 4 10 5 81 48 4 4 5 61 44 6 5 55 48 4 52(2) 10 4 10 5 29 4 10 4 18 21 4 25(2) 11 11(9) .Udi" (8) B. Wagner (1) 25 18 357 358 Totaal. 2 2 105 2 2 95 86(4) 2 2 85 2 63(1) 2 57(1) 52(4) 2 2 33 25(4) 2 2 22 Prijs pijs 2 2 C. van Gelder (2) 107 De prijzen over Augustus zijn gewonnen door: „EN AVANT" en C. VAN GELDER. SCHAAKCLUB „ONS GENOEGEN", MIDDELHARNS—SOMMELSDIJK. Speelavond vanaf 5 September 's avonds 8 uur in de boven/zaal bij den heer Jacobi, West- dijk, Middelharnis tf j Niet-leden zijn hartelijk welkom en hun be zoek wordt zeer op prijs gesteld. No. 306. De oplossingen der problemen, die in Augus tus verschenen, zijn de volgende No. 355, eenzet, 1. Pd2. No. 355, tweezet, 1. Dd6 en 1. clD. No. 355, drie-zet, 1. Le6: No. 355, vierzet, 1. Dg8. De notatie geldt zóó, dat voor alle oplos singen al al is. No. 356: 1. Lc4; 2. Le6; 3. Lc8 enz. 1. Lg2 faalt op le3. No. 357: 1. d6. No. 358: 1. Tc2, Kd3; 2. 0-0-0! No. 359. 1. Pe4. No. 360: 1. Pg7. No. 361: 1. Pg4. No. 362: 1. De4. Wegenis plaatsgebrek geen nadere bespreking. De laatste vier werden goed opgelost door J. P. Coppenis. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan. delijksche prijs van 2,50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt mén geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings- termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel tezamen kunnen opzenden. DE NIEUWE HEFBRUG BIJ SPIJKENISSE. Ook het laatste gedeelte van het transport heeft een vlot verloop, In den vroegen morgen heeft Woensdag het laatste transport van het bewegende gedeelte van de nieuwe hefbrug bij Spijkenisse plaats gehad. Om kwart voor zeven namen de sleep- booteni Johanna, Johan de Wit en de Merel het gevaarte weer op sleeptouw, om het aller laatste gedeelte van de zoo vlot verloopen reis( af te leggen. De tram naar Spijkenisse kon' nog over de brug doorgelaten worden, welke tram om 7.21 weer uit Spijkenisse vertrok naar Rotterdam, doch toen was verder alle verkeer over de brug gestremd. De draaibrug werd opengedraaid en heel langzaam naderde de nieuwe brug, die hier- overheen geschoven werd. De beide pontons werden ieder aan een kant van de draaibrug gesleept, en met een speling van ongeveer 50 centimeter schoof heel langzaam, maar uiterst zeker het gevaarte op de torens af, waartus- schen het zou komen te hangen. In den zeer mistigen morgen imponeerden de geweldige ijzer- massa's nog meer dan Dinsdag, toen het ge- heele transport door zulk een heldere zon be schenen werd. Om tien minuten over* acht, kon het stopsignaal gegeven worden en behoorde het transport van de brug tot het verleden. Dit toch zeker niet eenvoudige karwei, dat heel wat hoofdbrekens heeft gekost, is met een opvallende zekerheid in zijn werk gegaan. Onder hen, die op de oude brug het werk gadesloegen, merkten wij op, de heeren ir. H. J. Harmsen, hoofd-ingeneur bij den rijkswaterstaat, j ir. van Aalst en| ir. Schijfsma van den rijks- waterstaat, den heer Prins Visser, directeur j van Kloos, te Kinderdijk, den heer G. van Aar- denne, directeur van de werf Penn en Bauduin, te Dordrecht, ir. Th. Koomans, directeur der gemeentelijke hav'enhverken te Rotterdam, ir. Burky, van de afdeeling speciale werken van de gemeentewerken! te Rotterdam, en ir. A. Groeneveld van den rijkswaterstaat, belast met het toezicht op de bruggenbouw. IDe leiding van de sleepmanóeuvres was in handen van de heeren H. P. en N. de Wit. Nu kon men beginnen met het monteeren van het nieuwe bewegende gedeelte aan de kabels van de 'heftoréns. Doordat de nieuwe hefbrug zoo hoog op de bakken lag, immers boven de oude hefbrug uitstak, had men de noodige spe ling in deze hefkabels, zoodat het bevestigen aan de brug een vrij vlot verloop had. De brug wordt opgehangen aan vier draag- puntenl, die ieder weer gedragen worden door acht stalen kabels, zoodat zij in het totaal aan 32 kabels hangt. Toen de kabels eenmaal be vestigd waren, was het wachten op het vallen van het water, waardoor de brug, die nog op de pontons lag, los daarvan aan de kabels, die aan de andere zijde door enorme contrage- wichten die boven in de toren hingen' werden tegengehouden, kwam te hangen. Dan konden de contra-gewichten die nog aan de torens vast zaten, daarvan losgemaakt worden, zoodat de brug opgeheschen zou kunnen worden. Hier mede rekende men omstreeks 4 uur, in den namiddag gereed te zullen komen. De beweging van de brug geschiedt door twee electromotoren, in iederen toren! één, ieder van 60 P.K. Deze motoren die geheel zelfstandig werken, loopen) door een aparte synchroon- motor volkomen gelijk. In tegenstelling met de 1 hefbrug te Rotterdam en! te Barend'recht, zijn de motoren niet in een groote motorkamer ge plaatst. Zij staan geheel in de openlucht, wel is er een klein bediemngshuisje, met hoogspan ningsruimte in den torén gebouwd. De 64 Meter hooge torens zijn gemonteerd door het bouw- eni montagebedrijf te Rotterdam, de hefwerktuigen door Figee te Haarlem. Het verkeer over de brug was begrijpelijker wijze voor het grootste gedeelte van den dag gestremd. De stoomtram stopte zoowel aan de kant van Spijkenisse als dien van Hoogvliet, vlak voor de brug, terwijl de passagiers met een boot overgezet werden. De pontonniers had den voor dit doel, twee steigers gebouwd, zoo dat deze veerdienst nog een vrij vlot verloop had. VERGIFTIGINGSGEVALLEN TE OVERLOON. Een gezin ongesteld. Twee jeugdige personen reeds overleden. In het gezin van Tiesen te Overloon hebben zich, aldus V.D., eergisteren ziekteverschijnse len voorgedaan die er op wezen, dat door het eten van ondeugdelijk voedsel maag en inge wanden geheel van streek waren. De hulp van verschillende doctoren werd ingeroepen, o.m. heeft dr. Reyers uit Vierlingsbeek geneeskun dige hulp verleend. Intusschen was de toestand van het 12-jarige logétje Piet Otten uit Nijmegen dusdanig ver ergerd, dat het kind Maandagavond aan de ge volgen is overleden. In den loop van Woensdag is ook de 18-ja- rige zoon Tiesen onder dezelfde verdachte ver schijnselen overleden. Tiesen en zijn echtgenoote zijn ernstig onge steld. Zij zijn naar het Canius-ziekenhuis te Nijmegen gebracht. Aangenomen mag worden dat door het eten van ondeugdelijk voedsel deze vergiftigingsge- vallen zich hebben voorgedaan. Eeru onderzoek ten deze wordt ingesteld. Naar men meldt is de toestand van vader en moeder Tiesen dusdanig, dat zij buiten levensge vaar zijn. BOTSING TUSSCHEN MOTORFIETS EN VRACHTAUTO. Een persoon gedood, een ernstig gewond- Op den weg Vierlingsbeek-Overloon is Dins dagmiddag bij een zijweg een motorfiets tegen een vrachtauto gereden. De heer Verbeeten uit Vierlingsbeek, com- missionnair van beroep, kwam met zijn motor fiets van den zijweg op den straatweg toen van links een vrachtauto naderde. De echtgenoote van den heer V. was op de duo gezeten. Een botsing tusschen beide voertuigen kon niet meer worden voorkomen. Het motorrijwiel botste tegen den vrachtauto en werd totaal vernield. Mevrouw Verbeeten werd bij de aanrijding op slag gedood. De be stuurder werd ernstig gewond opgenomen en naar een in de nabijheid gelegen woning ver voerd waar de eerste geneeskundige hulp werd verleend. De heer V. had ernstige verwondin gen in het gelaat opgeloopeni. Een der beenen was op verschillénde plaatsen gebroken. De vrachtauto werd weinig beschadigd. De chauffeur van dezen auto, die toebehoorde aan een firma in koloniale waren te Vierlingsbeek, bleef ongedeerd. Een onderzoek naar de schuld vraag werd ingesteld. NOODLANDING VAN EEN ENGELSCHE VLIEGBOOT OP DE NOORDZEE. Door een Letlandsch stoomschip opgepikt en door een Nederlandsche torpedoboot in de vlieg- haven van de Mok gebracht. Woensdagochtend zijn vier vliegbooten in twee groepen van twee van Felixstowe vertrok ken met bestemming naar de Oostzee. De eer ste groep heeft Woensdagmiddag Kopenhagen! bereikt. Van de tweede groep moest echter een van dé vliegbooten door tot nog toe onopgehel derde oorzaak een noodlanding maken, ongeveer 16 mijl uit de kust. Door de tamelijk ruwe zee was 'het niet meer mogelijk te starten, zoodat de vliegboot hulpeloos ronddreef. Het tweede vliegtuig van deze groep is, nadat het eenige malen boven het op zee gedaalde vliegtuig had gecirkeld, zonder echter hulp te kunnen verlee- nen, naar het vliegkamp de Mok op Terschel ling gevlogen. Intusschen was 'bij de directie van de marine in den Helder bericht gekomen! van de noodlanding en de commandant van de mari ne, vice-admiraal C. J. Brutel de la Rivière, heeft opdracht gegeven aan den commandant van de torpedoboot Z 5, die op zee aan het oefenen was, naar de vliegboot op zoek te gaan. Kort daarop kwam bij de directie bericht binnen, dat de vliegboot opgepikt was door het Letlandsche stoomschip Everhope, dat het toestel op zee had gevondenen op sleeptouw had genom'en. Via het lichtschip Haaks was dit bericht gekomen. De Z 5 heeft toen op zee de vliegboot van het Let landsche stoomschip overgenomen en op sleep touw genomen naar de Mok, waar het om onge veer zeven uur is binnengekomen. De vliegboot een zoogenaamde shortboat, heeft in de Mok- haven' ligging genomen. De boot heeft een zeer in de Mokhaven lag, zal waarschijnlijk Donder- geringe beschadiging. Aan boord van'de boot waren twee officieren en drie manschapp'en. Veiling op Dinsdag 5 September 1933 in het Hotel G. van Veen te Oude Tonge; afslag op Dinsdag 12 September 1933 in het Hotel A. P. de Weerd aldaar, beide dagen des avonds ten 6,30 uur (oude tijd) van Een Heerenhuis no. 10 aan de Voorstraat, met schuur en tuin, geschikt voor bouwter* rein, te Oude Tonge, kad. Sectie C, no. 2908, groot 17 Aren 10 centiaren. Ten verzoeke van den heer C. de Haas van Dorsser. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 6 September 1933, veiling, en op Woensdag 13 September 1933, afslag, beide dagen 's avonds 7 uur (Zomertijd), te Sommelsdijk, in Hotel Spee, van Een huis met erf en grond, t* Sommelsdijk, aan den Dubbelen Ring, kad. Sectie B no. 1784, groot 1 Are 09 centiaren, toebehoorend aan den Heer C. M. Tieleman Christz., te Sommelsdijk. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 13 September 1933, veiling, en op Woensdag 20 September 1933, afslag, beide dagen 's avonds 7.30 uur (Zomertijd), te Sommelsdijk, in Hotel Spec, van a 4.46.95 H.A. (11 Gem. 10 R. Somm. Maat) Bouwland, te Sommelsdijk, in den polder »Het Nieuwland*, schietend van den Nieuwlandschen Dijk tot den Christoffel Dijk, kad. Sectie D no. 200, 201, 202 en 203. In 4 perceelen en combinatie. Thans in gebruik bij Gebr. C. en G. van Driel Lzoon b. 5.56.00 H.A. (13 Gem. 17 R. Rijnl. Maat) Bouwlard te Middelharnis, in de Galge» weitjes, aan den Galgeweg, kad. Sectie B no. 575, 576, 577 en 578 In 3 perceelen en combi» natie Thans in gebruik bij D. Vroegindeweij Azoon en C. Knape Mzoon Notaris VAN DER SLUYS. Donderdag 7 September, des namiddags 3 uur (zomertijd) te Ouddorp, voor de Pastorie Ê/y der Ned. Herv. Kerk, ten verzoeke van den WelEerw. Heer H. A. van Ameide, om contant geld, van meubilaire goederen, als rood ameu blement, salon-tafel, 2 armstoelen, fauteuil, 3 spiegels, theetafel, theeservies, schilderijen, 2 buffetten, serre-ameublement, ledikant, 2 eiken klokken, waschtafel, naaitafel, handwerkstan- daard, stoelen, kapstok, bloemenstandaard, bloemtafeltjes, tafelkleed enz. enz. Notaris VAN DEN BERG. Geen verwachting is algemeener onder de jeugd, dan de zeer dwaze, dat strakjes een om standigheid zich zal voordoen waardoor zij plotseling roem of rijkdom zullen: verwerven Neen, m'n waarde vrienden, er doet zich niets voor, dat niet door iemand is nagestreefd. James Garfield morgen om vijf uur - denjk je dat eens in, Annieworden we uit ons luxieus bed geblazen, en, nu ja, wat we dan allemaal doen, geeft niet. Alleen zij plechtig medegedeeld, dat we recruten zijn. We worden met spoed tot bruikbare landsverdedigers gemaakt, zóó, dat ik 's avonds mijn botten/ danig voel. Ik was dan ook blij, in het stroo te liggen en had niet den minste lust, de stad in te gaan. Want daartoe wordt verlof gegeven. Na het avondeten zijn we vrij te gaan, waar we will'en, mits tien uur weer binnen, 'k Had er nog geen gebruik van gemaakt, want 'k was zoo moe als eeni hond. Maar 't wordt beter. Sergeant Everaards, be paald een aardige vent hij behoort tot de onderofficieren, die de recruten africhten heeft mij meegetroond naar deze omgeving, 't Is wel wat warm in de zaal, maar ongezellig is het er niet. De psalmenspelende soldaat heeft zijn bedrijf gestaakt en is nu aan het schaken. Dit tusschen haakjes. We worden dus met spoed en kracht afge richt. Eiken dag loopen we heen en weer op een pleintje in de buurt of krijgen theorie, zoo heet dat ,op het grasveld in den tuin. Ik onder vind dagelijks, dat er veel stomme menlschen in de wereld zijn. Er zijn kerels als boomen bij, die er niets van snappen. Och, 't geeft eigenlijk ook niets. Al dat militaire gedoeMaar, daarom leer ik het wel. Een mensch moet van alles weten, nietwaar En je wilt toch niet voor eenl stommerik worden aangezien. Dus, ik doe mij best op het college en heb al menig goed keurend woord gehoord van onzen dikken vaan drig, die het oppercommando over de recruten heeft. Kolossaal, wat is dat een dikzakHij komt uit Middelburg, is mij verteld en is twintig jaar. Zoud'en alle Zeeuwen zoo dik wezen Als hij eeni uur loopt, is hij achter adem. Dat is weer een intermezzo, We marcheeren dus en leeren de handgrepen met de spuit. De spuit, dat is het geweer. Dat ding heeft 'k weet niet hoeveel onderdeelen, die je alle bij name moet kennen. En dan moet je het uit elkaar Men en in elkaar zetten. Je leert toch wel wat als soldaat. Tot en met vanmorgen deden we die leerzame oefeningen in ons burgerpakje, wat een koddig gezicht was. U begrijpt, dat van het costuum niet veel zaaks meer over is. Zal ik het zenden of aan den e'en! of anderen! ouden jood ver koop en Want 'k heb het niet meer noodig. Vanmiddag heeft men uw zoon een keurig confectiepakjc gegeven, veldgrijs heet het. U zoudt mij niet meer kennen. Het zit me als gegoten. Dat klopt met de bewering van Annie, dat ik steeds goed kleed. Nu voel ik mij pas echt soldaat. Het gaat goed. 'k Had niet gedacht, dat ik mij zoo zou kunnen aanpassen. Over vier weken, heeft sergeant Everaards mij vandaag verzekerd, zijn we „big" af. Re cruten worden namelijk biggen genoemd in het militaire jargon. Dan zijn we dus volleerd en kunnen als dat moet, naar het veldleger worden gedirigeerd. Nu, vooruuit maar. Dat is weer wat apders. We leven toch bij den dag. Wie zal zeggen, wat er morgen gebeurt U zult dit wel een vreemden brief vinden, maar dien neemt u maar op den koop toe. 'k Weet soms niet, waar mijn gedachten zitten, 't Is toch wel een interessante tijd, die wij be leven Nu pas leer ik eens alle mogelijke soor ten van menschen kennen, 'k Wist waarlijk niet, dat er zulke wonderlijke typen rondliepen. Maar 'k moet zeggen, dat er onder den troep ook kerels met een hart van goud zijn. Daar heb je bijvoorbeeld sergeant Everaards. Ik mag hem graag, al is hij dan vroom. Volgens u is dat natuurlijk een voordeel. Misschien is het dat ook wel ,want menschen, als u, zijn tenminste gerust in dezen geweldigen tijd vol onrust enj angst. De anderen zijn het hoofd algeheel kwijt. Zij hebben zichzelf en anderen altijd wijs ge maakt, dat er nooit weer oorlog zou komen. En nu die voorspelling falikant uitkomt, zijn ze blij, dat er in ons land een leger is. Daar is nota bene een socialist geweest, hij is lid van de Tweede Kamer en heet Vliegen, die aan Duitschland den oorlog wilde verklaren, omdat de neutraliteit van België geschonden is. Natuurlijk is dat een schandelijke streek. Ik kan de Duitschers niet luchten of zien meer. België wilde, evenals ons land, neutraal blijven, maar Duitschland trok eenvoudig het land bin nen. Dat is doortrapt gemeen en het zal er ook wel voor worden gestraft. Tenminste als er een God in den hemel is, en ik ga het waarlijk ge- looven nu, en Hij is rechtvaardig, dan zal Duitschland er van lusten. Ik mag dat alles in een gesloten brief wel schrijven, want wie leest het dan u en Annie en Lena. Anders mocht het natuurlijk niet gezegd worden, want Nederland is neutraal. We mogen nog dankbaar zijn, dat Duitschland onze grenzen ook niet heeft geschonden. Serg. Everaards beweert, dat wij alleen gespaard zijn voor een doortrocht, omdat ons leger spoedig was gemobiliseerd. De mof zou dan te lang opgehouden zijn en hij wil gauw in Parijs zitten, 'k Hoop van harte, dat de Belgen hem nu lang zullen ophouden en het Fransche leger hen warm zal ontvangen. Die Duitsche inval in België vind ik toch wel zoo'n geme'ene streek. Maar ja, naar de meening van Dolf Woldinga wordt niet gevraagd. Dat is maar goed ook, want 'k heb heelemaal geen meening. Ik ben als een stuur loos schip op de woeste baren van den oceaan. Is dat niet dichterlijk gezegd Ik verbaas me over mezelf. Maar nu moet ik er een eind aan maken. U weet nu het een en ander van het leven van uw zoon. Wat u in den brief niet bevalt, moet u maar vergeten en denken, dat het niet zoo kwaad is gemeend. Hoe maakt u het in Laarwoud En Annie en Lena en de kleine dreumes Die laatste is het gelukkigst, want die weet van de ellende dezer wereld nog niets af. Soms w'enSchte ik, nog eed baby te zijn. Misschien zou ik dan alles anders doen. Zit Frits nog in zijn garnizoen of is hij naar de grens gezonden/? Hem niet schrijven, dat ik naar hem gevraagd heb, hoor moeder. HHj moest eens denken, dat ik zijn vaderlijk doen met mij goedkeur. En daar is geen sprake van, al kan ik het nu, van z ij n standpunt beschouw, wel billijken. Is het uw bedoeling, nog lang in Laarwoud te blijven Of gaat Lena naar haar ouderS Och, 't is eigenlijk lood om oud ijzer. Nu, menschen, want Annie zal dit wonderlijke epistel ook wel lezen, ik houd er van op. 't Wordt ook tijd. De huisvader gaat eindigen. Eeru stukje uit d'eri bijbel lezen en bidden. Én ik zal eerbiedig luisteren, 't Is toch een vreemde wereldMIaar die vrome kerels zijn toch te benijden. Ze weten, wat ze willen. De hartelijke groeten van uw DOLF. P.S. Nu word ik waarlijk een jong meisje, geloof ik, want die hebben ook altijd een P.S. Zeg, Annie, als je Lucie Hilderink soms spreekt of schrijft, zeg haar dan, dat ik het toen dbor de telefoon niet zoo erg gemeend heb. Zij weet wel, wat ik bedoel. Heb je al bericht van Fred Ja, zeker NatuurlijkHij schrijft vast eiken dag. Waar zit hij D." Met half luide stem eindigde Annie de voor lezing, om dan haar moeder en schoonzuster aan te staren. „Dolf schrijft zelf, dat dit een wonderlijke brief is, maar het is dan ook de volle waarheid. Je kunt er eigenlijk geen touw aan vastknoopen. Hij springt van d'en hak op den tak.^Maar dat hij danig in de war is, is wel zeker." „Hij is uit het evenwicht geslagenl", meende zijn moeder. „Weet u wel, moe", herinnerde Annie haar, „hoe hij verleden nog op zat te snijden en bij hoog en laag Fred verzekerde, dat een oorlog tot het verleden behoorde, want dat de socia listen wel een oorlog zouden voorkomen Fred ging er aanvankelijk tegen in, maar ik gaf hem een' por, dat hij zijn mond maar houden moest, 't Was toch boter aan den galg gesmeerd." „Zijn illusies zijn tegen de vlakte geslagen eni daarom is hij zoo in de war. Vurig hoop ik, dat hij zijn dwaling moge inzien en tot andere gedochten komt. Dan brengt deze ellende voor Dolf tenminste nog iets goeds." „Maar hij is er nog niet, moeder", merkte Lena op. „Neen, kind, dat weet ik wel. Zijn toon is nog veel te sarcastisch. Maar laten we dankbaar zijn, dat hij inziet, hoe er van zijn illusies en meeningen niets heel gebleven is. Dat blijkt toch duidelijk uit dezen brief. Ejn dat is al heel wat waard. Het verblijdt men ook zoo, dat Dolf naar Frits informeert, al trekt hij zich onmid dellijk weer terug. In elk geval denkt hij aan Frits en dat verblijdt me." „Misschien heeft die sergeant wel een goeden invloed op hem", me'ende Annie. „Wat weet Dolf tenslotte van het leven. Van het Gymna sium stapte hij in eenen over naar de Univer siteit, al was hij toen twintig jaar." „We willen er het beste van hopen", dacht mevrouw Woldinga, die haar blijdschap over den brief, al werd die dan wonderlijk genoemd, niet onder stoelen of banken stak. „Wat een vreemd P.S.", meende Lena. „Wat zou Dolf met Lucie hebben „Och, Dolf en Lucie kibbelden zoo vaak en dan kon Dolf wel eens grof wezen. Ze schijnen elkaar door de telefoon gesprok'en te hebben", peinsde Annie, om dan uit te roepen): „O, ik weet het al. Op dien Zaterdagmorgen, toen Dolf haar opbelde, om te zeggen, dat wij nog niet. op reis konden. Ik vermoed zoo, dat Dolf onhebbelijk geweest is en op zijn bekende manier aan het critiseeren is geslagen. Lucie kan dat slecht hebben. Ik weet, dat zij er meer last van had, als Dolf zoo cynisch sprak." Met die verklaring werd genoegen genomen. Trouwens, Annie kon ook niet meer zeggen, want zij wist niet, wat die beiden hadden be kokstoofd. Het was haar steeds opgevallen, dat Lucie zoo min mogelijk over Dolf sprak en het ge sprek op iets anders bracht, wanneer Annie hem noemde. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2