Maas- ea scheldebode I Schoei I Leest de Vlug, Volledig Accuraat, Meestgevend Van Ouddorp tot De Plaat 0 e l|j Als de heeren hiermede gereed zijn opent de Voorzitter de vergadering en deelt wethouder Visbeen namens de commissie mede, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden. De raad kan zich er mee vereenigen, dat de heer van Alphen als lid van den Raad wordt toegelaten. Vervolgens worden de notulen gelezen welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen] is een schrijven van den heer G. Verweij Jzn., waarin hij bericht, dat hij de be noeming tot 'lid van den raad niet aanneemt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een missive van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt de gekileening van 1000.-— voor den aankoop van een aandeel in het maatschappelijk kapitaal van de Bank van Nederlandsche Gemeenten. Nog twee missi ves van Ged. Staten, betreffende deze zaak zijn ingekomen. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Ingekomen is het verslag van de commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1932. Wordt voor kennisgeving aangenomen. In gekomen is een verzoek van de gemeente Strijen om adhaesie te betuigen aan een missive gericht aan den directeur-generaal van het Cen traal bureau voor Statistiek, waarin geklaagd wordt over de losbladige verslagen,^die zeer on handig zijn voor de gemeente-administratie, Omtrent deze kwestie, aldus deelt de VOOR ZITTER mede, heeft het gemeentebestuur ook een schrijven ontvangen van de Vereeniging van Ned. Gemeenten. Dat is onze eigen vereeniiging en deze heeft dus deze zaak ook in behandeling en zal ongetwijfeld veel meer succes hebben. Spr. stelt dan ook voor dit verzoek niet in te willigen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is de begrooting 1933 van den keuringsdienst voor vee- en vleesch. Op de begrooting komen geen posten voor dan de posten welke periodiek terugkeeren. B. en W. stellen voor de begrooting goed te* keuren. Aldus wordt besloten. Ingekomen zijn de boeken van den gemeente ontvanger. Er is in kas 577,793^. De boeken zijn in orde bevonden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den heer G. v. d. Kroon, waarin hij meedeelt de benoeming tot gemeente-opzichter aan te nemen- Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is de raming van de Gezondheids commissie van de ontvangsten en uitgaven) over 1934. Deze wijkt af van de vorige begrooting. Het salaris van den secretaris is met 150 verlaagd. Dan is er een kast noodig voor het archief, hetgeen kosten meebrengt van 65.—. De bijdrage van de gemeente bedroeg in 1933 58.77. Dit zal voor 1934 54.48 zijn. Dit houdt verband met de daling van het zielental. De begrooting wordt goedgekeurd. De heer TIJLIk dacht dat de Gezondheids commissies van de baan gingen De VOORZITTER Ja, dat zeggen de kran ten, maar officieel is nog niets bekend. De heer TIJL: Als ze weggaan is die kast niet noodig. De VOORZITTER Ja, ze hebben geen kast en ze moeten todh hun archief op kunnen ber gen Ingekomen! is een verzoek van den heer A. J. Timmers om vergoeding van reiskosten voor zijn kind, dat de bijzondere school te (Herkingen bezoekt. D e VOORZITTER deelt mede, dat als regel per rijwiel 1 cent per K.M. wordt betaald. Dit zouden B. en W. ook hier door willen voeren. Volgens art. 13 der Lag. Onderwijswet zijn we daartoe verplicht. De uitkeering per jaar zou dan bedragen 37.80. De heer TIJL: Ik ben er sterk tegen, maar de wet zegt het. De VOORZITTER Het kind heelt de leer plichtige leeftijd De heer TIJL Er is hier toch een school, wèlike goed onderwijs geeft. Besloten wordt het verzoek in te willigen. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Binnenüandsche Zaken omtrent het kortings- besluit. Indertijd is geen korting toegepast op het sa laris van den nachtwacht-gemeentereiniger. Daartegen komt de Minister op. Hij vindt dat geen billijke regeling. De VOORZITTER merkt op, dat alle men- sühen 5 korting hebben gehad en deze be ambte niet. Zijn netto-jaarloon is 1244.er zal dus 60 af moeten. De heer VAN ALPHENIndertijd is toen door den Raad besloten om den nachtwaker geen korting te geven, omdat de man dag en nacht in de weer was. Spr. is er niet tegen, omdat het billijk is en de Minister gelijk heeft. De VOORZITTER Als alle heeren) er voor zijn om hem salarisverhooging te geven, dan kan dat natuurlijk. Besloten wordt het salaris om bovengenoem de reden met 70 te verhoogen. In de commissie tot het nazien van de reke ning over 1932 en de begrooting 1934 van het Alg. Armbestuur worden benoemd de heeren P. C. Tij] en het pas toegelaten raadslid W. v. Alphen, die op de vergadering nog niet aanwe zig was. In dezelfde commissie voor de geme'entereke- ning 1932 en de begrooting 1934 worden be noemd de heeren Nelisse en A. v. Alphen. Omtrent de gemeeniterekening 1932 deelt de VOORZITTER mede, dat over 1932 met een batig saldo van 721.56H geëindigd wordt. Omtrent de begrooting 1934 kon medegedeeld worden, dat deze in evenwicht kan worden ge bracht zonder dat belastingverhooging toege past behoeft te worden. De heer TIJL Is voor voldoende uitkeering aan de werkloozen gedacht De VOORZITTER: Net als vorig jaar, hoe wel het natuurlijk nogal varieert. De rekenning 1932 van het Alg. Armbestuur sluit met een batig saldo van 269.De be grooting 1934 bevat 4000 gemeente-subsidie. Vervolgéns worden enkele af- en overschrij vingen goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer TIJL of de doode boom, welke vlak voor zijn huis staat, niet weggehaald kan worden. Hij kan elk oogen- blik in mijn blinden vallen, aldus spr. Desnoods wil ik hem zelf wel weghalen. De VOORZITTER heeft daar geen bezwaar tegen. De heer VAN ALPHEN wijst op den doo- den kroon in een boom aan den Stovendijk. Toen hij van den winter hier langs kwam en het hard waaide viel er vlak achter hem één neer. Spr. acht dien kroon levensgevaarlijk en verzoekt eve'ens hem weg te laten halen. Pe VOORZITTER zegt dit toe. De heer TIJL vraagt of het juist is dat den Jaatsten brand de brandweer niet gealarmeerd is. Menschen, die niet aan de brandweer zijn, zouden er nu aan verdiend hebben. De VOORZITTER stemt toe dat dit het ge val is geweest. We achtten het niet noodig, dat de klokken geluid werden en de brandweer te alarmeeren, omdat de meesten op het veld waren, We hebben toen maar aan de menschen die aan den kant stonden gevraagd, te helpen. Wethouder VISBEJENDe brandweerlieden stonden juist allemaal aan de dorschmachine en waren dus heel moeilijk te bereiken. De heer TIJL Die 'eene, ,die mij dit gezegd heeft echter niet. Wethouder VISBEEN Dat is dan ook de eenige geweest. De heer VAN ALPHEN betreurt het, dat de spuitgasten, nu de gelegenheid zich zoo prach tig voordeed om te zien hoe de brandweer werk te, niet opgeroepen zijn. De VOORZITTERDat kon nu eenmaal niet anders. We achtten het beter de zaak een gemoedelijk verloop te geven. Daarna gaat de Raad over in geheime zitting. Vergadering van den Raad der gemeente STELLENDAM op Vrijdag 25 Aug., des nam. half vier uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Gharbon, opent de vergadering, waarna de notulen der laatste vergadering worden gelezen 'en onveranderd ^Vastgesteld. Ingekomen stukken De goedkeuring inzake de verordening rege lende de benoembaarheid, en bezoldiging van de gemeente-politie. Van Ged. Staten de goedkeuring over de aan gegane rekening-courant-overeenkomst met de Band van Ned. Gemeenten]. Idem over de wijziging in de gemeentebegroo- ting dienst 1933. Van Ged. Staten een schrijven inzake advies over het bezoldigen van de ambtenaren van den burgerlijken stand. B. en W. meenen, dat er geen aanleiding is den ambtenaar, belast met het sluiten van de huwelijken, boven de overige ambtenaren te salarieeren. Mitsdien stellen zij voor Ged. Sta ten te adviseeren een zoodanig besluit te nemen, dat alle of geen der ambtenaren honorarium zal genieten. Alzoo wordt besloten. Vastgesteld wordt de rekening van het Vleeschkeuringstaedrijf over 'het jaar 1932. Van J. Borgdorff e'en verzoek om ontheffing van den aanslag voor schoolgeld. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, waartoe wordt besloten. Van W. van Seters eenzelfde verzoek om verlaging. B. en W. stellen voor dezen aanslag te ver minderen van de eerste in de tweede klasse. Eenzelfde verzoek van A. Kreeft. B. en W. stellen voor dezen adressant een klasse te verlagen. De heer SIEMENS meent, dat adressant hee- lemaal geen schoolgeld zal kunn'en betalen. De VOORZITTEjR zegt er huiverig voor te zijn den aanslag geheel af te voeren, want waar is de grenls, waar moeten wij gaan eindigen en wij kunnen de inkomsten/ niet missen. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Van de gemeente Dirksland is ingekomen een nieuwe regeling van het vleeschkeuringsbedrijf. De VOORZITTER deelt mede, dat dit eigen lijk een voorbereidende maatregel gaat worden voor het centraliseerén van de drie bestaande diensten. Men is voornemens, wanneer er een veearts vertrekt, den opvolger niet weer te benoemen), doch dit te laten doen door den dichtsbij'zijnden veearts, om tenslotte den dienst uit te gaan voeren met een 'hoofd van dienst voor het geheele eiland. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Dan wordt vastgesteld de begrooting van de N.V. E.MG.O. voor het dienstjaar 1933-'34. Van de bewoners van de Schoolstraat is een adres ingekomen, inhoudende een verzoek om rioleering *van de straat, aangezien men geen afvoermogelijkheid heeft. Op voorstel van den VOORZITTER wordt dit stuk in handen gesteld van B. en W. ter fine van onderzoek. Vaststelling gemeeniterekening dienst 1932. De heer HOLLEMAN adviseert namens de commissie van onderzoek tot goedkeuring. Wel zag de commissie gaarne, dat volgende jaren vroegtijdig maatregelen worden genomen, dat de straatverlichting gedurende de zomermaanden niet intact is. De VOORZITTER zegt zulks toe. Daarna wordt de rekening vastgesteld. De heer VOGELAAR brengt het dagelijksch bestuur dank voor het zuinige beheer en zegt blij te zijn, dat de rekening nog zoo sluitend gekomen is. De VOORZITTER Het feit, dat wij nog wat nagekomen ontvangsten hebben gehad van gewetensgeld heeft ons daarbij goed geholpen. Ook wordt vastgesteld de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. De VOORZITTER deelt mede, dat met den eigenaar van Elf is overeengekomen! de brug aldaar te maken, zoodat dit een goede ver betering kan worden. Daarna gaat de vergadering over in comité- generaal. Na heropening wordt besloten voor de bil jarten bij personeele belasting te heffen 10 inplaats van 20, zooals voorhe'en. Rondvraag. De heer VAN OOSTENBRUGGE vraagt maatregelen te nemen, dat bij het doorspoelen van de waterleidingbuizen de menschen geen hinder daaraan meer kunnen ondervinden, zoo als dat in Elf is gebeurd. De VOORZITTER zegt, dat het slechts een sporadisch geval is en dat de toestand daar zeer slecht is, doch verbetering niet gemakkelijk kan plaats hebben, omdat het particulier ter rein is. De heer VAN OOSTENBRUGGE! vraagt de takken van het houtgewas op de begraafplaats te korten, daar men er last van heeft en bij nat weer zijn kleeding zal gaan bederven. De VOORZITTER zegt hiernaar te zullen laten zién. De heer HOLLEMAN vraagt de slooten bij droog weer meer door te spuien, zooals vorig jaar. De VOORZTTER: Als daartoe het verzoek reeds eerder was gekomen had zulks kunnen geschieden. Ik kan niet weten wanneer dit pre cies noodig is. De heer VAN OOSTENBRUGGE vraagt of de bouwverordening-wijziging al in bewerking is in verband met de waterleiding. De VOORZITTER zegt dat dit ter zijner tijd komt. De heer HOLLEMAN vraagt of B. en W. al stappen hebben gedaan om onder de noodlij dende gemeenten gerangschikt te komen. De VOORZITTER: Straks kunnen alle ge meenten daaronder te rekenen zijn. Geeft hei echter voordeel Zoolang de Minister niet meer geeft hebben wij daaraan niets. Dan sluiting. Spoedeischetvde vergadering van den Raad der gemeente OUDE TONGE op Dinsdag 29 Augustus, des voorm 11 uur (n. t) Aanwezig alle leden, behalve de heer De Wit, die met kennisgeving afwezig was. De Voorzitter, burgemeester Vooys, opent de vergadering, waarna de notulen gelezen wor den, welke onveranderd worden goedgekeurd. De VOORZITTER deelt mede, dat momen teel geen werkloozen in Oude Tonge zijn en alle menschen uit de werkverschaffing emplooy heb ben gevonden in de vrije bedrijven. De VOORZITTER deelt naar aanleiding van de notulen mede, dat bij op het verzoek van den heer Beijer geïnformeerd heeft bij de Ned. Heide Maatschappij naar het kroozen van de watering door werkloozen. Het is juist, dat de werkloozen dit werk verrichten, echter zonder nadeel noch voor het Rijk noch voor de geme'enlte. De polder werker kon in de werkverschaffing n^et worden gemist. Deze was belast met het kroozen en in diens plaats is toen aan een werklooze het werk opgedragen. De heer BEIJER zegt, dat daar de zaak niet om draait. Het gaat er over, dat de polder werker minder verdient, omdat het werkver- schaffingsloon is. De VOORZITTER zegt toe nog eens over deze kwestie bij de Ned. Heide Maatschappij te zullen informeer en. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is het rapport van den keurings dienst van waren te Dordrecht. Het aantal in specties in deze gemeente gedaan bedraagt 62, waarvan 29 monsters melk en 29 van an dere waren, terwijl 1 waarschuwing werd uitge reikt. Geen proces-verbaal werd opgemaakt. Wordt voor kennisgeving aangenom'en. Ingekomen is een missive van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt het raadsbesluit tot het geven van grond in erfpacht aan de N.V. Pollemans Autobedrijf. Eveneens een missive van hetzelfde college omtrent de verordening weegloonen, welke ook is goedgekeurd. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is goedkeuring van Ged. Staten van de wijziging van de begrooting 1933. Ingekomen is een verzoek van den Pensioen raad om vaststelling van den' grondslag voor den gemeenteambtenaar D. Verweij. Deze wordt gesteld op 10. Ingekomen is een schrijven van de Raadsleden Gebrakt, v. d. Berg, Beijer, Pollemans, Jonker en Kaufman, waarin gevraagd wordt een spoed- eischen/de vergadering te beleggen om het besluit tot opheffing van de werkverschaffing te be spreken. De VOORZITTER stelt voor dit punt aan het slot van de agenda te behandelen, Aldus wordt besloten. De VOORZITTER deelt mede, dat binnen gekomen zijn de gemeenterekening dienst 1932, de rekening 1932 Algemeen Armbestuur, de rekening 1932 boedel Dabbe en de rekening 1932 van het Weeshuis. Gemeeniterekening, dienst 1932. Gewone dienst: Ontvangsten 127991,35, uit gaven 127000,03; batig saldo 991,32. Kapitaaldi'erïstOntvangsten 88650,34, uit gaven 81488,82; batig saldo 7161,52. Rekening Algemeen Armbestuur Goed slot 193112025,05 Ontvangsten 1932 6138,92 18163,97 Aflossingen1304, 16859,97 Uitgaven15222,89 Batig saldo 1637,08 Rekening Boedel Dabbe. Ontvangsten 4056,92, uitgaven 1030,22; batig saldo 3026,70. Rekening Weeshuis Ontvangsten 620,96, uitgaven 223,43; batig saldo 397,53. Tot leden van de commissie tot nazien van bovengenoemde rekeningen worden benoemd de heeren ÜSebraat, Jonker eni Kaufman. Tot leden van de commissie tot het nazien van de begrooting 1934, welke bereids zal wor den ingedi'en'd, de heeren Beijer, van Schouwen en De Wit. Genoemde heeren nemen hun benoeming aan, terwijl de heer De Wit van zijn benoeming in kennis zal worden gesteld. Aa de orde is het 'bouwverbod, al of niet doortrekken Willemstraat. De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. aanvankelijk van meening waren, dat de Wil lemstraat niet doorgetrokken behoefde te worden. Thans zijn echter enkele mededeelingen gedaan, die B. en W. de vorige maal niet wistent, zoo dat op deze zienswijze teruggekomen moet wor den en B. 'en' W. voorstellen de straat open te houden en geen' huis daar te bouwen. De heer iBEIJER: Dus zooals ik gezegd heb. De VOORZITTER: Ja, de heer Beijer is in het gelijk gesteld. De heer FRINSE: Wordt de straat niet in een heel andere richting gebouwd als in het bouwplan staat aangegeven De VOORZITTEjR: Neen, er worden geen wijzigingen in aangebracht. Het voorstel van B. 'en' W. wordt met alge- meene stémmen aangenomen. De VOORZITTER deelt vervolgens mede, dat een verzoek is binnengekomen van den heer Jacob van Kempen, waarin gevraagd wordt aan de gemeente 200 vierk. meter grond, liggende aan de haven, terug te nemen. Spr. wijst er op, dat inderdaad de heer van Kempen aan dit land niets heeft en slechts 100 vierk. meter in ge bruik heeft van de 300 vierk. meter, welke hij oorspronkelijk gehuurd had. Op deze 100 vierk. meter staat een schuur. B. en W. stellen voor dit verzoek in te wil ligen. De heer PRINSE: Toch zit er iets achter. De heer van Kemp'en heeft die loods in de lengte gebouwd. Had hij haar in de breedte geplaatst, dan was minder grond noodig geweest. Ik vrees, dat die 200 vierk. meter grond niet meer den vroegeren prijs op zal brengen en ik gevoel er niet veel voor om die 200 vierk. meter geheel terug te nemen. De VOORZITTER zegt toe deze zaak nog eens te 'bestudeeren en vraagt den Raad mach tiging om tot een! bevredigende oplossing te geraken. De heer Prinse zal ons daarbij wel van advies willen dienen. De heer PRINSE: Men krijgt nooit meer den vollen prijs voor den grond achter de loods Het voorstel van deni Voorzitter wordt aan genomen. Tenslotte komt aan de orde de bespreking zorg voor de werkloozen in de gemeente. De VOORZITTER deelt mede, dat thans alle werkloozen emplooy hebben gevonden in de vrije bedrijven. Hedenmorgen ook heeft nie mand zich opgegeven bij de arbeidsbemiddeling. Daar feliciteer Ik de gemeente mee, aldus spr. De heer VAN DEN BERG: Ik ben er niet dankbaar voor. De VOORZITTER wijst er op, dat het vraagstuk een moeilijke puzzle is. Het heeft B. en W. zeer bevreemd, dat er zoo geageerd is tegeni de stopzetting der werkverschaffing. Op opruiende wijze is hierover in de „Voor waarts" geschreven. Wij hebben er geen be zwaar tegen, dat critiek wordt uitgeoefend. Wij denken daarbij: laat maar loopen. Wie werkt maakt fouten. Echter de opruiende wijze, waar op de Voorwaarts-scribenit hiertegen te keer gaat, dat gaat alle perken te buiten. Het wordt nog erger, mijne heeren, als ik U zeg, dat deze scribent drager van het gezag is. De Raad spreekt dan ook unaniem zijn diepe afkeuring uit over hetgeen de „Voorwaarts" schreef. Het is geheel in strijd met de waarheid Spr. citeert hetgeen het blad „Eilandenlnieuws" aangehaald heeft uit de „Voorwaarts" en waarover wij in ons 'blad van Vrijdag j.l. eveneens geschreven hebben en sluit zich aan bij de woorden, welke de redactie hierover schreef. Spr. vond het stukje walgelijk, dat hij niet na kon laten er publiek in den Raad over te spreken. Niemand, die dezen correspondent in bescherming zal nemen|. B. en W. hebben voor 100 procent diepe eerbied voor de georganiseerde arbeiders in den Modernenj Bond, omdat deze arbeiders steeds op lofwaardige wijze aan de werkver schaffing hebben! medegeholpen. Acbt of tien procent van de werklooze arbeiders echter wil- len hun beele leven in de werkverschaffing zijn. Zij hebben zich nooit verwaardigd om een baas op te zoeken. i De heer GEBRAAT: Dat is niet waar. Er is er misschien één geweest. De VOORZITTER: Ik heb het woord en ■ik zeg niets dan de waarheid. Ze hebben ge weigerd om werk te zoeken. Het is spr. on begrijpelijk hoe de sociaal-democraten tot een dergelijk optreden komen, want de projecten! voor werkverschaffing, welke zij enkele maan den geleden ingediend hebben, zijn onuitvoer baar en, zouden minstens f 16000 aan mate rialen gekost hebben, terwijl er enkele honder den guldens voor werkverschaffing over bleven en ik kan constateeren, dat de geheele Raad unaniem afkeurt de wijze, waarop de socialis tische correspondenlt zijn blad inlicht. Ik stel voor de openbare vergadering te schorsen en over te gaan tot geheime zitting. De heer GEBRAAT, VAN DEN BERG en BEjIJER protesteeren heftig. Na eenig rumoer, waarbij het kwam tot een heftige woorden/wisseling tusschen den Voor zitter en de sociaal-democratische raadsfractie, gaat de Raad over in geheime zitting. De zitting wordt niet meer openbaar. SOMMELSDIJK. In de plaats van dén heer M. M. Schut, ontvanger der registratie en do meinen alhier, is benoemd de heer M. P. Ringel- berg, surnumerair bij de registratie en domeinen te Hilversum. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Tegen een caféhouder werd proces verbaal opgemaakt wegen|s overtreding van de politie-verordening dezer gemeente, t.w. het aan wezig zijn van personen in een vergunnings- localiteit, gedurende den tijd, dat dit verboden is. Tegenj e'en ander persoon werd proces-ver baal opgemaakt wegens diefstal en tegen een wegens heling. Deze week werd weder een ingezetene dezer gemeente vervoerd naar Rotterdam, ten einde in een der ziekenhuizen te Rotterdam een operatie te ondergaan. De dienstplichtigen H. Bakker en C. Krans- se, van de lichting 1932, zijn door den Minister van Defensie voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht wegenis kostwinnerschap. L.l. Zaterdag stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling ingeschreven: 17 landarbei ders, 1 los werkman, 1 landbouwersknecht, 10 transportarbeiders, 1 metselaar, 1 schilder, 1 pakhuisknecht, 1- machinist, totaal 33 personen, waarvan 12 werkloos. Maandagmiddag had in de Oranjestraat alhier een ongeval plaats, dat nog vrij goed is afgeloopen). Het zoontje van den heer W. Har- tenisveld alhier klom op een aldaar stilstaande vrachtauto. Daar deze onverwachts begon te rijden, viel 'hij er af en kwam op de straat te recht. Door spoedig toegeschoten hulp werd hij door den heer A. C. van 'Driel ten huize van den heer Bienefelt verbonden en kon deze rij- lustige passagier wandelend zich naar huis be geven. De chauffeur treft geen schuld. L* Door Jac. v. d. Tol is een postduif ge vangen, met een zilver ringetje aan zijn poot, gemerkt 3-33 C.T. 1739. MIDDELHARNIS. Onze vroegere dorpsge noot de heer J. van Dongen, thans wonende te Amersfoort, is aldaar benoemd tot assistent accountant bij het Ned. Spaarbankbureau. Vanuit deze gemeente zijn per scheepsge legenheid 3000 H.L. aardappelen en vanaf het Havenhoofd 3000 kratten! aardappelen verzon den. De 15-jarige J. v. d. Kooij had een puistje aan zijn hand, dat hij per ongeluk open stootte, met het gevolg, dat de hand begon op te zetten. De ontboden dokter constateerde bloedvergif tiging en was genoodzaakt de wond te snijden. Ingaande Maandag 28 Aug. is alhier een cursus begonnen in het autogeen lasschen en snijden in de Ambachtsschool. Deze cursus is in het leven geroepen door den Bond van Sme denpatroons, afd. Goeree en Overflakkee en wordt gedurende 3 maanden eens per week ge houden. Er zijn 15 cursisten. Het Consultatiebureau, thans gevestigd aan den Langeweg, zal met ingang van 1 Oct. worden overgeplaatst naar de woning boven het voormalig postkantoor aan de Voorstraat te Sommelsdijk. Alhier is weder voor de zooveelste maal een aanvang gemaakt met het openbreken der straten, n.l. een gedeelte van den Ring, dan Voor straat, vervolgens het Gedempte Spui en Vis- schersdijk. De bewoners zien met verlangen het einde daarvan tegemoet. De zanguitvoering, welke gehouden zou worden Woensdagavond 30 Augustus door de zangvereeniging „De Volkszang", is tot nadere aankondiging uitgesteld. Maandag viel een jongetje al spelende aan den havenkant in het water. 'Daar gelukkig hulp aanwezig was, had men 't veritje spoedig op het droge en begaf hij zich met e'en nat pak huiswaarts. DEN BOMIMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan geen werkloozen ingeschre ven. Vorige week werden van de haven dezer gemeente vervoerd 2918 H.L. aardappelen. Zaterdag zijn in de haven alhier gearri veerd 2 schepen, welke bezig zijn het gebroken schip te lossen en over te laden. Door den burgemeester dezer gemeente is bij publicatie verzocht aan de ingezetenen dezer geme'ente, om ter gelegenheid van den verjaar dag van H M. de Koningin op 31 Augustus a.s. hun verknochtheid te doen blijken door het uit steken van vlaggen e. d. en het dragen van oranje. Gp 31 Augustus a.s. is de gemeente secretarie alhier den geheelen dag gesloten. De V.V. VLO.S. I alhier speelde Zaterdag e'en voetbalwedstrijd tegen „De Zwervers" uit Ooltgensplaat en verloor met 40. De dienstplichtige A. v. d. Welle moet op 11 September a.s. voor herhalingsoefeningen opkomen te Breda. De N.C.B. zal op 1 September een ver gadering houden in het gymnastieklokaal der O. L. school. Doel van die vergadering is te kom'en' tot oprichten) van een onderafdeeling al hier samen met Stad aan 't Haringvliet. -- Blijkens openbare kennisgeving zullen' op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve over gaan:' de gewone dienstplichtigen der landmacht, behoorende tot de^ lichting 1918, met uitzonde ring van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; de gewone dienstplichtigen der landmacht van andere lich tingen, die met de lichting 1918 de eerste oefe ning hebben beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn overgegaan. In verband metd em verjaardag van H. M. de Koningin zullen de kinderen van beide scho len! in deze geme'ente dien dag feestelijk her denken. OOLTGENSPLAAT. Postduiven wed vl ucht Rozendaal, 19 K.M. Deelname 95 duiven le, 2e, 6e, 12e en 16e prijs C. Wielaard; 3e en 88e prijs C. 'Leijdens; 4e, 7e, 9e, 10e en 13e prijs P. v. d. Vliet; 5e prijs A. van Veen; 11e prijs J. Brinkman, 14e prijs J. van Nimwegen; 15e, 17e, 18e enl 19e prijs Joh. van Ostende. Aankomst eerste duif 9,29,42 uur, laatste duif 9,52,9 uur. Wedvlucht Noyn, 250 K.M. le, 3e en 5e prijs Gebr. van der Welle; 2e en 4e prijs A. Vermaat. Aankomst eerste duif 11,58,45 uur, laatste duif 12,58,28 uur. Losgelaten 7,30 uur. De vlekziekte is alhier onder de varkens uitgebroken. Veel dieren' zijn reeds bezweken. Vorige week zijn verscheept 18490 K.G. aardappelen, 10,000 K.G. koepeen, 210,750 K.G. uien. De prijs der uien is 1,20 per 60 K.G. Handel vlug. Zondag geraakte bij den landbouwer Van Vugte en klamp tarwe 'benevens een paar klam pen stroo in brand. Eem motor en dorschkast raakten eveneens in brand. De motorspuit, die vrij spoedig aanwezig was, kon verhinderen, dat huis en schuur een prooi der vlammen werden. Donderdag zal ter gelegenheid van dèn verjaardag van H. M. de Koningin de muziek- vereeniging des avonds een rondgang door het dorp maken. Een lampionoptocht wordt hieraan verbonden, waaraan allen die dit wensohen kun nen deelnemen. Naar wij vernemen zal met de kinderen der bijzondere school dezen dag ook herdacht worden, zij het dan ook op e'en andere wijze. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal op gemaakt tegen! Mej. J. B. wegens overtreding Motor- en Rijwielwet. Tegen J. V. V. eveneens en tegen W. V. K. wegens overtreding der W egen'belastingwet. Loop der bevolking. Ingekomen: Pieternella Hokke Jd. van Den Haag, Adrianus Kromdijk van Poortugaal, Teuntje Osseweijer van Sommelsdijk en Adriana Hendrika de Ruiter van Dordrecht. Vertrokken: Maria Jannetje Troost naar Den Bommel, Adriana Minkenberg naar Rotterdam, C. G. van Beek naar Den Haag. A. J. Jansen van Blitterswijk naar Franeker, Maria Pieterse naar Wijchen. Woensdag 30 Augustus, 's avonds half zeven), zal de mannenzangvereeniging „Advendo" en kinder- en jeugdkoor O.J.K. met welwillende medewerking van de muziekvereeniging een zomerconcert geven voor belangstellenden, in den bewaarschooltuin. Viering Koninginnedag. De Burgemeester dezer gemeente wekt allen, die uiting willen geven aan hun verknochtheid en liefde voor ons oude Oranjehuis, op, bij de herdenking van den jaardag onzer geliefde en geëerbiedigde Koningin op 31 Augustus a.s. hier van te doen blijken door het uitsteken der vlag gen1 en het dragen van oranje. OU1DE TONGE. J.l. Vrijdag, n.m. 2 uur, had te Rotterdam de mondelinge behandeling plaats voor den door den Rijksbemiddelaar aan gewezen arbiter Mr. van Haastert in het han gende loongeschil tusschen arbeiders en land bouwers. De beslissing zal schriftelijk worden medegedeeld. De timmerman A. Ph. L. van den Berghe had het ongeluk van den zolder van een in aan bouw zijnde woning in de Julianastraat te val len, waarbij hij zij rechterhand verwondde, ter wijl de beurtschippersknecht Buscop werd ver wond bij het uitladen van balken. In beide ge vallen was geneeskundige hulp noodzakelijk. Aan de N.V. Pullemans Autobedrijf is vergunning verleend tot het bouwen van een garage aan het Handelsterrein en aan M- A. Jacobs tot het bouwen van een landbouwschuur oo de landbouwhoeve „Hooge Werf". Op Vrijdag I September a.s. zal een] col lecte worden gehouden' aan de huizen der in gezetenen ten bate van het Ned. Roode Kruis. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij den, agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 25 landarbeiders, 1 landbouw- knecht en 1 transportarbeider, terwijl in datzelf de tijdvak 20 werkloozen in de werkverschaf fing werden te werk gesteld. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal a.s. Donderdagavond de muziekvereeniging „Vooruit" e'en concert geven op de Kaai. Mede ter gelegenheid van den verjaardag van H. (M. de Koningin zullen/ op Donderdag de gemeentesecretarie en de kantoren van den gemeente-ontvanger, agent der arbeidsbemidde ling en burgerlijken stand gesloten zijn. Jubileum veldwachter Viergever. A.s. Vrijdag hoopt onze gemeenteveldwachter D. Viergever als zoodanig in het zilver te ju- bileeren, hoewel wegens omstandigheden de her denking eerst plaats zal hebben d.av. Maandag. Viergever trad op 2 Maart 1901 als vrijwilliger in di'enst bij de Veld-artillerie en bleef bij dit wapen tot 14 November 1902. Op dien datum werd hij overgeplaatst bij de marechaussee te Augustus 1908. Op 1 September 1908 trad hij in dienst als gemeenteveldwachter te Sloten (TLH.) en vervulde deze betrekking aldaar tot en met 30 Juni 1913. Vanaf 1 Juli 1913 is Vier gever als gemeente-veldwachter alhier gesta tioneerd. We -wenschen den jubilaris bij de her- denking op 4 een recht plezie..a- aan belangstelling Tegen den opgemaakt wegens varkenswet. Een plaatse in beslag De Postd Vrienden" hield (Frankrijk), afst; als volgt Jonge duiven: prijs; Tb. van Vw 5e en 7e prijs; Luijendijk, 9e prij Oude duiven; Gebr. van Veen en 4e prijs. nieuwe to: van bier vervoer 1400 H.L. uien Bij den agent den de vorige ven. Door S. v. tot het bouwen woning. Het bouwen voor rekening de heraanbesteding paard, waar hij van Helden, metselwerk merwerk. Het woonhuis en Erven Wed. D. den Bral houden verkooping ingezet op j 1420. dirksland. Op de steedde menl voor de aard uien 1 tot 1,25, peenj prijs der schokererwten ij per 100 K.G. De prijs del Van dit product is hier eJ gezaaid en de kwaliteit o'J best, zoodat er dus weiij dezen prijs profiteered De Zaterdagavond alhier gespeelde wedstrijdl van hier tegen D.J.S. van I met een nederlaag voor D| In deze gemeente is en klauwzeer onder het vej Tegen een ingezeten werd hier proces-verbaal overtreding der algemeene F Door enkele jonge dl derdag 31 Augustus spell aangeboden. De opbrengst! komen van het Chr. Miii| Bij de arbeidsben werkzoekenden ingeschrev 4 timmerlieden, 6 schilder^ melissant. De heer heeft zijn benoeming tot lil raad aangenomen. De landarbeiders, Zuidland gewerkt hebbeJ •drukte; in den landbouwj week niet meer gegaan, ■getracht werkkrachten Scharrezeepolder (werkvej dor resultaat. Vorige week lagen I wers hun varkens dood r eigenaars een schadepost.! Onder het vee varf E. onder deze gemeente il zeer uitgebroken, de ver^ aangebracht. Door de Landbou lang" is vergunning gevr< derwet voor bet bergen I een perceel geleg'en aanj Stelvaat. HERKINGEN. De heel rige week het ongeluk tel der en' arm ernstig te bl zichtigheid met glaswerk! geluk een top van een z| als af te snijden, waardoj verlies ontstond. Heelku om den getroffene te vel Het bestuur der sche stroomen zal dit jaai weder verschillende percl Voor de koepeen teel 2.50 per H.L. en HL. Het is te hopen dal verse landbouwproductenT gen zijn, dat de verboul 1 Mede door- het kJ dagen, komt men in 't li te kort. Een enkele landnf meer werkvolk in dienst! er werkloozen waren. D| in onze gemeenjte gelukk STELLENDAM. De ben de vorige week geduL en' gemiddeld per dag enjl 100 KG. garnalen en verd a 15 ct. per kilo. De gemeenterekeiJ vend de volgende cijfers! ■uitgaaf 49979.80, batigl ne dienst, kapitaaldi'ensl uitgaaf 4305.42, nad| werd door den Raad de vastgesteld. Als eeni bijzonderhl dat hedentmiddag op de zl alhier een flamingo werj Zondagmiddag Buitendijk van den Eenl kele spelende kinderen, li stond terzijde van den I komenden motorrijder tl achter dien liep het kiif fleen] erg hebbend In ee|

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2