WRtGLEY Antire volutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwse he Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES FEUILLETON BRANDING No 3985 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 48STE JAARGANG Brieven uit Amerika. Fa. A* Jansen - Middelharnis Schoenmagazijn 06^6<V voor Dames en Heeren Gemeenteraad. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.bQ vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGAVEN.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSD1JK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN I 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zQ beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. S e «te* Sr Scan voar «3e üted&eti® foestemd, Ad vart&ntlëm en verdere Adats ialstratle tpunctx toe te arenden aan d® Uitgever» KONINGINNEDAG. Donderdag is het weer Koninginnedag. Dan is ieder rechtgeaard Nederlander blij en zijn blijdschap komt uit in het oranje op zijn borst enj de róod-wit-blauwe vlag uit het dakraam. Heel Nederland is dan in feestdos, van Noord tot Zuid, van Oost naar West. De liefde voor het Oranjehuis is er en zal nooit verdwijnen; de liefde voor onze Vorstin is bijzonder groot, omdat zij in de vijf en dertig jaren, dat zij Koningin over ons volk is, zich heeft laten kennen als een Vorstin, die ten zeerste gehecht is aan de Christelijke karakter trekken van het Nederlandsche volk. Wij zijn daar dankbaar voor en ook op Flak- kee wordt Donderdag het „oranje in het hart" voor één dag „oranje op de borst" en velen zijn van plan de vlag uit te steken. U doet toch ook mee STELLENDAM. Zooals wij in ons vorige blad meldden, zijn regeeringsmaatregefen' ten aanzien van de gar- nalenvisscherij te Stellendam niet spoedig te ■wachten!. De regeering wacht eerst af, of de partijen onderling niet tot een vergelijk kunnen komen. Vooral werd hiermee bedoeld de verhouding tusschen coöperatie en pelbazen, want deze liet alles te wenschen over. De oorzaak van de ellende was daarin ge legen. Konden deze partijen het met elkander eens worden, dan was er spoedig een duurzame verbetering te wachten. Met belangstelling hebben wij naar het resul taat van de samensprekingeni uitgezien en dat is 'helaas bedroevend. De vorige week werd ons gezegd: er zou een vergadering gehouden worden tusschen de pel bazen en de coöperatie. Nog steeds is deze samenspreking echter niet gehouden. Men» wantrouwt elkander. De coöperatie wei gert haar prijs van 85 cent op 90 cent te bren gen, hoewel dit aan den heer Jansen in Brou wershaven beloofd is. Het motief daartoe is, dat er pelbazenl Mjn welke kon men echter niet te weten komen die nog twee centen beneden de 85 cent gaan. De heer Jansen van Brouwershaven deelde ons hedenmorgen mede, dat zijn zaak momenteel stil ligt: de coöperatie kan alleen maar garnalen leveren Dat de zaak weer hopeloos in de war is, blijkt wel duidelijk. Het lijkt ons nog steeds het beste, dat met elkander gesproken wordt, hetge'en tot dusver nog niet is geschied, hoewel de Regeering daar prijs op stelde. Laat men het vlug doen voor het te laat is DE WERKVERSCHAFFING IN OUDE TONGE. Hedenmorgen, Dinsdag, heeft de spoedeischen- de raadsvergadering van Oude Tonge plaats gevonden, welke door de raadsleden! Beijer, Gebraat, v. d. Berg, Jonker, Pollemans en Kauf man was aangevraagd ter bespreking van het besluit tot stopzetting van de werkverschaffing, welk besluit gelaakt werd. De roomsch-nkatholieke raadsleden en het S.G.P.-raadslid hebben echter ondervonden hoe gevaarlijk het is om mee te varen in het schuitje van de S. D. A. P. De burgemeester immers deelde bij den aan vang van de vergadering mede, dat zooals door B. en W. verwacht was, alle werkloozen thans opgenomen waren in de vrije bedrijven en dat de genomen maatregel dus de verwachte gun stige uitwerking heeft gehad. In het debat heeft de burgemeester zijn diepe verontwaardiging uitgesproken over de minder waardige manier, waarop de socialistische scri bent van de „Voorwaarts", die nota bene ge zagsdrager, raadslid blijkt te zijn, het gezag aangerand heeft. De Raad verklaarde unaniem hiertegejj te protesteeren. En wij juichen/ het toe, dat de Voorzitter den. Raadsleden, die het Voorwaarts-geschrijf nog wilden verdedigen, eenvoudig de gelegenheid daartoe heeft ontnomen door de vergadering te schorsen. Wij raden den Raadsleden van de Christelijke politieke partijen ten. zeerste aan zich in het vervolg wel tweemaal te bedenken alvorens in zee te gaan met menschen van een mentaliteit, welke er op uit is om de gezagsdragers, die het roer in dezen' moeilijken tijd in handen hebben, te besmeuren. De maatregel om de werkverschaffing stop te zetten heeft uitstekend gewerkt. De Voorzitter feliciteerde de gemeente met dit resultaat. Wij doen het ook Beste Vriend 1 Augustus j.l. is het nieuwe „Rooseveltplan" hier in werking gezet. Dit plan houdt in: 40 (in sommige vakken 35 uur) per week werken, met een minimumverhooging van loon. De pre sident had zijn plan eerst door de radio bekend gemaakt en toen de medewerking verzocht van alle burgers. Hij ontving op die mededeeling zooveel telegrammen en brieven, dat ze in 't Witte Huis er geen raad mee wisten en/ het onmogelijk was allen te lezen De eene volle autobus na de andere ontlaadde zijn vracht. Dus is er wel medewerking beloofd. En de re sultaten zijn reeds te constateeren. De algemeene opinie is, dat wij verbetering krijgen. Ik las gisteren, dat de werkloosheid van 12 op 8 mil- lioen was gedaald. En de prijzen zijn in korten i tijd erg omhoog gegaany De goudstandaard van onzen dollar is het onderwerp van den dag, zoowel in gesprekken als in de couranten. Hierover is veel verschil van opinie. De men schen die geld hebbent zijn voor de goudstan daard en de niet-bezittende klasse wil de goud- standaard opheffen. Elk mensch bepleit ook hier eerst 't belang voor zichzelf. Uw briefschrijver gelooft ook, dat het onze saamleving ten goede komt als de dollar wat meer waardeloos ge maakt wordt. Het komt mij voor, dat wij over geheel de wereld dezelfde geldstandaard moesten hebben. En als alle tarieven en invoerrechten dan eeüs opgedoekt werden, konden wij als menschen en natie met elkander onze zaken doen. En over geheel de wereld van elkanders vruchten\ ge nieten. Als ik b.v. in de Nederlandsche bladen de advertenties zie van automobielen, die hier in Amerika gemaakt worden, dan komt de vraag in mij op: waarom moeten de menschen aan den anderen kant van de Atlantic nu bijna 2500 voor een Ford betalen, terwijl ik hier voor dezelfde wagen maar 640 behoef te geven, dat is 1600. En wij betalen hier in Amerika nog veel te veel voor zoo'n ding. De Ford compagnie en'de General Motor-compagnie heb ben verleden! jaar, in 1932, het jaar, dat er over gehèel de wereld depressie was, 370 millioen dividend gemaakt. Men beweert dan ook, dat de kostende prijs van een Amerikaansche auto de helft nog niet is van het bedrag, waarvoor zij verkocht wordt. Als ik hier in den winkel vraag om de Hollandsche grauwe erwten, die in geheel de wereld zoo goed niet zijn als uit Nederland, dan moet ik 22 of 24 Amerikaansche centen voor een pond betalen, dit is 55 of 60 Hollandsche centen. Zoo ook vraagt men hier 28 cent voor Edammer komijne kaas en dit is lang niet het beste van, dit Hollandsche product, maar toch beter dan de Amerikaansche kaas, dat is 70 Hollandsche centen 't pond. En de afstand is niet meer de oorzaak van dit verschil, want het kost nog minder om een mud mais naar Europa te ver schepen! dan om het hier per trein te verzenden van de eene stad naar de andere. Wij kennen hier als staten onderling geen invoer- of uitvoerbelasting. Zoo is het te ver klaren, dat elk mensch in de Noordelijke staten in den winter geniet van Zuidelijke vruchten. Wij hebben zelfs in Januari doperwten, boonen, j kropsla enz. op onze tafel. Zoo ook behoeft de Zuidelijke fruit niet te ontbreken bij iemand, die een arbeidersinkomen heeft. Voor 10 en 15 cent koopt men hier eern groote annanas, ook sinaasappelen en Californië-pruimen kosten hier in den winter niet veel meer dan in den zomer tijd als wij het in onzen eigen staat hebben. Wederkeerig gaan onze producten weer naar andere staten. En zoo geniet de geheele mensch- heid van de rijke zegeningen Gods, die zoo ver schillend zijn in eiken staat over geheele de Unie. En zoo konden wij genieten van E/uropa's producten, als de hooge belastingmuur er niet stond. Een arme Hollander vertelde mij, dat hij in Nederland maar eens in zijn leven pine applé (annanas) geproefd had en dat was toen hij in 't ziekenhuis lag met een gebioken been. De meeste winkels hebben nu een groote kaart voor de ramen hangen met een arend er op en daarboven staat: „Member of the N.R.A." (national recovery act). Ik denk, dat dit het 'best te vertalen is met: nationaal herstellings beweging. In die winkels waar zoo'n kaart hangt heeft mem zich verbonden het personeel niet 1 langer dan 40 uur per week te laten werken. De meeste zakenmenschen hebben* hu winkel- 1 uren ingekort en zijn nu open van 7,30 tot 5,30 en Zaterdags tot 7,30 's avonds, maar dit is nog 62 uren. Daarom moet een winkel met drie bedienden er een vierde bij huren. En zoo is 't ook in de kantoren en op de fabrieken, ofschoon vele fabrieken maar 35 uur per week werken. Een groote fabriek in mijn nabijheid stoorde zich aan die nieuwe regeling niet en werkte nacht en dag, een ploeg voor den dag en een ploeg voor den nacht. Verleden week zijn er drie staatsinspecteurs 's morgens om half elf in die fabriek gekomen en commandeerden on middellijk te stoppen. Kwart voor elf ging de fluit als teeken, dat alle menschen het werk moesten neerleggen. En de eigenaars (3 Joden) hebben zich voor de rechtbank te verantwoor den. Zij worden zeer zeker zwaar beboet. Maan dagmorgen zijn de 2000 werkmenschen weer aan 't werk gegaan, maar nu met drie ploegen van 8 uur en dan 5 dagen en 5 nachten per week, met verhooging van salaris. WRIGLEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZOND! Ook in Amerika is de arbeid koopwaar ge worden. Op de bovengenoemde fabriek werkten sommige menschen voor 10 cent per uur. Neen, het is geen' staatssocialisme, dat de overheid ingrijpt. Het is roeping en plicht van ieder chris ten om de actie van onzen hooggeachten presi dent te steunen en hem veel in onze gebeden te gedenken, want zijn actie, die ingaat tegen het machtige kapitalisme, is verre van een ge makkelijke taak. De Heere schenke hem wijsheid om het schip van ons groote land veilig tus- schen de klippen heen te sturen, tot ons aller welzijü. Gelukkig is er ook bij onzen president een weten, dat 'hij die hulpe van Boven noodig heeft. Daarom te meer is het voor ons plicht als Christenburgers, hem te steunen in zijn actie. Hij is van Hollandschen bloede en het Geuzen bloed is nog niet in hem verstorven Je AMERIKAANSCHE VRIEND. Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE op Vrijdag 25 Augustus, mm. 3 uur. (Gedeeltelijk reeds opgenomen in onze vorige editie). Aanwezig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Sterk, gaat voor in gebed en deelt daarna mede, dat de geloofs brieven zijn binnengekomen van dén heer W. A. van Alphen, die in de vacature Nieuwenhuizen zitting wenscht te nemen in den gemeenteraad. Spr. benoemt een commissie van drie personen tot het nazien van deze geloofsbrieven en wel de heeren Visbeen, Tijl en A. van Alphen. Daartoe wordt de vergadering 'enkele oogen- blikkea geschorst. DOOR K. H. MARINUSSEN. 24) De zon was ondergegaan. Dolf volgde 't voor beeld van velen, en zocht zijn plekje op, het hoofd leggend op zijn harden; ransel. Eén zijner lotgenooten trok zijn colbert uit, om den ransel minder hard te maken. Hij deed het niet, ge neerde zich er voor. Maar ging wel liggen. Moe van het getrek den vorigen en dien dag. Op van de emotie. Geordend denken kon hij niet. De beelden1 van moeder, Annie, Frits, Lucie, Lena zweefden hem voor de oogen. Wat zou den de volgende dagen brenigeni Hij viel in slaap, hoorde niets meer Den volgenden morgen, Zondag 2 Aug., klonk door de lokalen een vervaarlijk geluid de reveille werd geblazen Slaperig keek hij op zijn horloge vijf uur Veel te vroeg nog. Hij bleef wat liggen. Maar een onderofficier verscheen. „Opstaan! Was- schen Eten luidde het bevel tot de burgers. Op een binnenplaats van de school stond een pompwaar gewasschen! werd. Ook liepen er soldaten met blikken teiltjes. Hij had er geen; bezat ook geen zeep. Zoo goed en zoo kwaad bet ging, waschte hij; zich, wakker wordend, bfet was weer al warm in de natuur. Geen hand boek Dan bedacht hij zich in den ransel Hij zag verder maar af, wat de anderen de den. Je moest je aanpassen. Er zat niets anders op. Met de veldflesch naar het fornuis op het speelplein. Koffie. Verder een broodje voor een heelen dag. Met een stukje boter er op. Ook nog een hompje kaas. Het smaakte hem warem pel weer. Waarom de troep zoo vroeg was gewekt, begreep hij niet. Want de eerste uren liep men te lanterfanten^ Hij snakte naar een krant, maar kon er niet één ontdekken. Hij praatte wat met zijn lotgenooten, maar hechtte zich aan niemand. Den sergeant van den trein zag hij niet. Later vernam hij, dat die in een andere school was ondergebracht. Ongeveer negen uur kwam er weer beweging. Ze moesten op het schoolplein in een rij gaan staan en passeerden met ontblooten bovenarm één voor één den militairen dokter, die de koepokstof in het lichaam dringen deed. Het gebeurde in een razend tempo Weer lanterfanten. Om half twaalf de morgen kroop voorbij middageten. Aard appelen. Zij smaakten Dolf goed. Toen in eenen door de zalen het bevelge reed maken voor de afreis. Het ging van mond tot mondnaar Den Haag. Onder de brandende zonnestralen formeerde de troep zich in de straat, waar de school stond. Honderden burgers zagen zwijgend toe. In de verte klonk tromgeroffel. Uit een andere straat kwamen soldaten aangemarcheerd. Even later nog een troep. Het werd een onafzienbare rij, compagniesgewijze, naar Dolf later ging begrijpen. Een hooggeplaatst officier reed te paard langs de rijen de regimentscommandant, wiens regi ment dienzelfden dag naar de grens zou gaan. Hij inspecteerde zijn reserve, die Den Haag tot verblijf kreeg. Wéér stonden de burgers op den linkérvleu- gel. De ransel zat Dolf ongemakkelijk op zijn burgerpakje. Hij moest er nog aan wenrien. Het geweer woog als dieplood op zijn schouder. Hij trad even uit het gelid, min of meer nieuws gierig, wat hem een uitbrander van een' sergeant bezorgde. In de gauwigheid had hij zijn kennis, den sergeant uit den trein, in zijn onmiddellijke nabijheid bespeurd. En dat deed hem goed. Een trompetstoot. Zwaar tromgeroffel. Het trekken van degens. De commandant van het geheel, een kapitein, sprak nog enkele woor den met den regimentscommandant, maakte met den langen degen het militaire saluut en stootte een bevel uit. Onmiddellijk rolde het bevelen in de verschillende onderafdeelingem Tromge roffel weerklonk. De lange stoet trok naar het station, waar twee locomotieven puffend ge reed stonden, om het onafzienbaar aantal wa gens te trekken. In orde ging het „inladen". In twee rijen mar cheerden zij langs den trein, waarvan alle coupés Openstonden. Op een trompetstoot, stap ten in elke coupé acht man. De officieren lie pen langs den trein, die weldra wegrolde. Denzelfden! weg van den vorigen dag ging Dolf, behalve het laatste deel. Maar het ging j lang zoo vlug niet. Herhaaldelijk, maar nooit bij stations, werd gestopt. Éénmaal gedurende j een uur. En in dien tijd daverden treinen vol militairen voorbij, naar de grenzen. Eén trein met een groot aantal goederenwagens, waarop kanonen. Eén trein met enkel paarden. Op weg naar Brabant of Limburg. Wat een Zondag Opeens herinnerde Dolf, die met acht „burgers" opgesloten zat want bij het stilstaan mocht niemand den trein ver laten dat het dien! dag Zondag was. Hij dacht aan zijn moeder en Annie. Zij zou den wel niet naar Laarwoud zijn gegaan. Dan waren zij nog in Rotterdam. Natuurlijk naar de kerk geweest. Daar werd vandaag gebeden. Wat hielp dat bidden nu? Het heeie land was in rep en roer. Misschien stond een oorlog voor de deur. Maar dan wat bleef er nu over van z ij n beginsel, dat hij met zooveel bravour had ver kondigd De SD.A.P. stemde steevast tegen de oorlogsbegrooting, elk jaar maar weer. Het militairisme werd gescholden. Een oorlog zou verhinderd worden. Men zou de bezittende klasse wel eens mores leeren, als zij den gru wel van den oorlog durfde ontketenen!. En nu Dat alles spatte als een zeepbel uiteen. Alles woorden, woorden humbug. Elk land bijna van Europa mobiliseerde. Straks stonden de socia listen van Duitschland en Frankrijk tegenover elkaar. Wat bleef er nu over van al die be weringen Nietsniets Stonden de anderen dan niet veel sterker j Zij hielden rekening met het zondige hart van den mensch. Beefden voor de gevolgen der zon de. Was oorlog per saldo ook niet een gevolg van de zonde Maar waren tóch sterk in hun geloof, in hun Godsbetrouwen. Godsbetrouwen Maar dan was er een God Wat bezielde hem Smeet hij nu bij éénen tegenslag zijn socialisme over boord Had hij het wel bezeten? Was dat beginsel merg enl bloed Waarom keek hij dan in de richting van die anderen Wat had hem aan getrokken in dien luitenant Van der Poll In dien sergeant, wiens naam hij nog niet eens wist Dat waren lieden, als vader was geweest. En als moeder nog was. En als Frits en Annie en Fred en Lucie. Lucie Wat had hij den vorigen dag dwaas met haar gespróken. Hij had haar met opzet pijn gedaan. Want zij Jeed er onder, dat hij zóó was. Vreemd, dat hij van haar hield. En zij van hem. Zij pastenl toch niet bij elkaar Voelden zij zelf niet, dat er een kloof was Natuurlijk Hij had haar ontweken. Er mocht geen toenadering komen, want die zou haar in moeilijkheden bren gen, wat tot eiken prijs moest worden voor komen. Daar zat* nu eenmaal dat dogma tus schen, dat een geloovige zich niet mocht ver binden aan een ongeloovige. Hadden zij feitelijk geen gelijk Nu was daar de chaos. En wat kon hij voor houvast aanbieden Waar was zijn stuur Hij had niet eens bemerkt, dat de trein zich weer in beweging had gezet. De zon neigde steeds verder ter kimme. Wat een! onmogelijk lange reis werd dat. Als het zóó doorging, waren {ze eerst om negen, ti'en uur in Den Haag. Zijn buurman begon een gesprek met hem. Hij bleek varensgezel te zijn, die juist uit Ame rika was binnengevallen, om onmiddellijk ge mobiliseerd te worden. Hij was derde stuurman, sprak ruw, maar had toch een goed hart. Zijn toestand nam hij kalm op:~ niets aan te doen. Over een paar maanden was dat krankzinnige relletje natuurlijk afgeloopen. Anders zou Ame rika zich er eens mee bemoeien Hij had in de Amerikaansche bladen iets dergelijks gelezen. Het kwam best in orde. 't Was eens eeni ver zetje. E|n zij hadden er heel geen last van. Gin gen naar Den Haag, om afgericht te worden. Eer zij recruut af waren, was de oorlog afge loopen. Stomme menschen toch, om oorlog te gaan voeren 't Was bij de beesten af 1 Dolf liet hem praten, al luisterde hij schijn baar belangstellend. Het oppervlakkige gezwets ineteresseerde hem niet. Zulke lui hadden, naar hun meening, de heeie wereld in hun vestzakje. Alsof de problemen zoo eenvoudig waren Zij waren in tegendeel beangstigend ingewikkeld. Zij brachten hem in de war. Eerst om half tien denderde de lange trein het station Den Haag binnen, waar, stijf van het zitten, de militairen weer gelederen formeerden, om dan weg te marcheeren. Dolf kende Den Haag eenigszins, maar wist spoedig niet weer, waar hij belandde. Ook bleek hem, dat de troep uitéénging. Telkens zwenkte een deel af. Ook hier was de organisatie perfect. Hij moest 'het eerlijk bekennen, al had hij vroeger, op voor beeld van „Het Volk", den spot gedreven met de Nederlandsche weermacht. Opeenis kwam hij op bekend terrein: de groote kazerne van de grenadiers en jagers. Zij mar cheerden ex langs, zwenkfen links af, gingen een hek door. Voor hen rees een groot gebouw, helder verlicht. Een pracht van een school. Van een indeeling was nog geen sprake. In de met stroo gevulde lokalen zocht elk een plaatsje, om de vermoeide ledematen neer te strekken. Slaap lekker, kameraad." De bekende stem verkwikte Dolf: de sergeant uit den trein. (Wordt vervolgd),

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1