De Garnalenvisscherij te Stellendam. Gesprekken met visschers, pelbazen en coöperatie-lieden. Land- en Tuinbouw. Kerk en School. „De tijden zijn te ernstig om als burgers van eenzelfde plaats op voet van oorlog te leven". Het is heelemaal in de war met Stellendam, het oude visschersplaatsje op het eiland Goeree en Overflakkee. Het is er zoo in de war, dat de Regeering binnen enkele dagen maatregelen zal treffen om een einde te maken aan de moordende concur rentie, welke de bazen der garnalenpellerijen en de coöperatie „De Volharding" elkander aan doen ten koste van den visscher en zijn gezin De vorige week zijn we in Stellendam op onderzoek uit geweest, nadat we vernomen had den, dat er Woensdagavond een opschudding was geweest, waarbij enjkele pellersbazen bijna een pak slaag van de visschersbevolking opge- loopen hadden, om het zoo zacht mogelijk uit te drukken. Wij hebben gesproken met visschers, bazen en coöperatie-lieden en over het algemeen kun nen we dit zeggen, dat niemand verantwoorde lijkheid wilde dragen voor hetgeen er gebeurd was. De bazen wezen de coöperatie als de oorzaak van alle ellende aan en de coöperatie gaf weer de pellersbazen! de schuld. Ook de visschers dachten niet gelijk over de zaak. De een koos partij voor de bazen, de ander voor de coöpe ratie, in één woord, voor een buitenstaander was het bijzonder moeilijk om een juist oordeel te vellen. De redenatie vap de meeste visschers was aldus Tijs, de grootste en rijkste pellersbaas, had vorig jaar 16 visschers. Zeven er van wilde hij kwijt in verband met het feit, dat Engeland geen Hollandsche garnalen meer invoeren wilde en hij zooveel visschers niet noodig had. Hij werd toenóertijd meermalen gewaarschuwd: Tijs, als je ze bedankt, dan staan ze niet uit den weg, maar in den weg. De pellersbaas hield het zoo lang mogelijk tegen. Zeven/tienl weken lang echter dreigde hij met ontslag, hetgeen de visschers zeer onaan genaam vonden. Hij beloofde hen zelfs 25, indien zij ontslag namen en een coöperatie op richtten. Tenslotte besloten de visschers over te gaan tot de oprichting van een coöperatie. Zeven namen ontslag, maar ontvingen echter niet de door hun baas beloofde 25. Nu ontstond er een concurrentiestrijd tusschen de bazen! enl de coöperatie. De bazen trachtten de coöperatie den nek te breken. Zij gebruikten daarvoor echter niet eigen kapitaal, maar drukten de loonen van de vis schers zoo sterk, dat in den laatsten tijd voor 7Yl cent per kilo garnalen gevischt werd. De hoogste loonen, die vorig jaar verdiend zijn, bedroegen 400. Daarbij is niet gerekend het pelloon, dat door vrouw en kinderen ver- dienid wordt. De visschers geven) aan het laatste den ake- ligen naam van „bloedgeld": „Of het niet treurig is, meneer - zoo voegde een robuste visscher ons toe, toen wij in het armoedige voorka mertje van zijn huisje zaten dat de kleine kinderen vaak van 's middags vroeg tot 's avonds 10 uur, half elf, aan de peltafel zitten en 's nachts om half vier weer uit hun bed gehaald worden om weer garnalen te pellen, opdat deze maar op tijd in de pellerij van den pellersbaas zullen komen. Om half zes gaan ze dan weer naar bed tot vader terugkomt uit zee en dan weer van voren af aan Wij zwegen en behoefden slechts een blik te werpen op de arme vrouw van dezen visscher, die stom en strak voor zich uit zat te staren, zonder levenslust en afgestompt door het harde leven, dat dag in dag uit geleden wordt. Zij moet zich alleen maar tevreden stellen met een paar potjes en pannetjes op een! plank en een paar kleine smakelooze kamertjes, kaal en ongezellig. Deze vrouwen hebben geen levensvreugde, steeds maar weer pellen en nog eens pellen, want de pellerij is niet te verzadigen en vraagt en vraagt en vraagt „Verleden week, meneer, ging er een visscher met geborgd brood, bij gebrek aan boter in kar nemelk gedrenkt, naar zee. Wat de vrouw en kinderen dan zullen eten, zal wel niet veel min der zijn." Dergelijke tragische mededeelingen werden ons gedaan. Niet in alle gezinnen is de toestand zoo, maar in het bijzonder de kleine gezinnen hebbenl het zwaar te verantwoorden, omdat het aantal han den, dat tot pellen in staat is, veel te gering is en alles dus neerkomt op moeder de vrouw. De pe41ersbazen op hun beurt werpen alle schuld van zich af. Wij spraken den pellersbaas, die de touwtjes zoo ongeveer in handen heeft en die zich helaas niet in de gunst van de Stellendamsche bevolking mag verheugen. „Och, meneer. Ze kunnen hier moeilijk ver dragen, dat ik een beetje meer heb dan een ander", zoo gaf hij als verklaring op, toen wij hem in zijn kantoor opzochten. „Vraagt u maar aan eiken! visscherman, of hij niet steeds het prettigste gewerkt heeft voor mijn zaak U moet natuurlijk niet bij m'n persoonlijke vijanden gaan, want die hebben geen goed woord voor me." Wij beloofden hem dit, hoewel wij over de laatste opmerking een glimlach niet konden onderdrukken. De oorspronkelijke garnalenprijs varieerde tusschen 25 en 15 cenits per kilo. Toen de coöperatie opgericht is, beloofde zij den visschers 15 cents per kilo, maar zij betaalde van den eersten dag af 12 ct. per kili uit aldus begon de aan de touwtjes trekkende pellersbaas en vervolgde de coö peratie is allereerst de prijs gaan drukkeni, zoo zeer, dat ik mijn prijs moest laten zakkeni tot 10 cent in Februari en Maart. j De coöperatie is zoo den laatsten tijd door blijven werken en heeft in den handel een prijs laten betalen van ten hoogste 58 cent per kilo en ten laagste 40 cent per kilo. Dit zijn de cijfers, welke ik weet. Het feit, dat de coöperatie met zulke lage prijzen werkte, had tot gevolg, dat ik klanten, die reeds twintig of dertig jaren door mij be diend zijn, thans aan de coöperatie kwijt ge raakt ben. Wij verloren dus klanten en de coöperatie heeft momenteel een groot afzet gebied. De spreker gaf een korte schets van het laatste stakingsconflict en wees er op, dat hij geen bezwaar had om 15 cent per kilo aan de visschers te ge^en, mits de coöperatie zich er voor verantwoordelijk stelde, dat voor alle gar nalen inderdaad 15 cent per kilo zou worden betaald enl de verkoopsprijs op 90 cent gehand haafd bleef. Ik weet zeker aldus ging hij voort dat de visschers van de coöperatie acht wekenl lang geen loon hebben ontvangen en uitsluitend van pelloon hebben geleefd. Geen wonder dus, dat deze menschen. zulke lage prijzen hadden, Nu heeft de coöperatie getoond deze prijzen te zullen handhaven en daarom hebben' de pellersbazen den eisch der visschers ingewilligd. Wat is de oorzaak geweest, dat de coöpe ratie is opgericht? U hebt gezegd tegen de visschers, die bij U ontslag namen: als jullie bedankt en een coöperatie opricht, dan krijg je nog 25 van me toe. Zelf bent U dus mede de oorzaak geweest, dat de coöperatie er is gekomen en thans is het zoo, dat met de coö peratie rekening moet worden gehouden bij de vaststelling van de prijzen. Dat stem ik U toe. Inderdaad heb ik den visschers, die ik tengevolge van het sluiten van Engeland's grenzen voor mijn garnalen te veel had, aangeraden een coöperatie op te richten Het is echter gebleken), dat zij geen bestaans recht heeft, vooral zal dit duidelijk worden, wanneer bij de thans algemeen vastgestelde prij zen de concurrentie weg zal zijn. De coöperatie moet beneden de prijzen blijven, wil ze onze klanten kunnen behouden. Ze zal dus weer moeten zakken met den prijs en dan krijgen we weer hetzelfde als we deze week gehad hebben. De coöperatie moet dan ook verdwijnen wil de toestand gezond worden. Voordat de coöperatie er was, was er toch ook groote concurrentie tusschen de pellers- bazen zoo was onze vraag. O, ja zeker wel, maar toen was er niet zoo'n moordende concurrentie. Het is te betreuren, dat de arme visschers van dit alles de dupe zijn Ja, dat het in sommige gezinnen erg slecht is, zal ik niet ontkennen, maar er wordt maar al te veel overdreven. Loonen (het loon voor visschen en pellen) van 18 per week zijn normaal en vooral de groote gezinnen behoeven niet te klagen). Het pelloon wordt echter door de visschers maar „bloedgeld' genoemd. Ejr wordt wel beweerd, dat wij schat ten aan de garnalen verdienen en vooral ik moet het hier op Stellendam ontgelden. Men weet echter niet, dat ik niets op de garnalen verdien. Zooals U weet heeft men voor 1 K.G gepelde garnalen 3 K.G. ongepelde garnalen noodig. 1 K.G. gepelde garnalen kosten dus 3 X 15 45 ets. Daar komt bij 25 cent pel loon, te samen 70 cent. Dan is er een gewichts verlies van 7 de prijs wordt dan ongeveer 75 ct. Vervolgens zijn er emballege-, vracht- en, exploitatiekosten, zoodat één kilo gepelde gar nalen inkoop kost ongeveer 87 a 90 ets. Rekent men dan 1,05 per kilo als verkoopsprijs, dan is van een behoorlijke winst sprake. En de verkoopsprijs is thans 85 a 90 cenit Ja, u ziet dus, dat er momenteel niet op verdiend wordt en hoe moordend de concurren tie van de coöperatie is geweest, die 40 a 58 ets. heeft laten betalen. Is het juist, dat de Regeering een Centrale op wil richten en zelf voor den export wil gaan zorged Ja, dat zijn de plannen. Enkele weken geleden is er in Rotterdam een vergadering ge weest van alle pellersbazen, waar ook een re- geeringsvertegenlwoordiger aanwezig was, die echter een plan in elkander had gezet, dat in één woord belachelijk genoemd moet worden. Er bleef dan ook niets van zijn voorstel over. De pellersbazen zijn daarop zelf met voorstellen ge komen. De regeeringsvertegentwoordiger kon zich hiermede accoord verklarenj en zou er zoo spoedig mogelijk met deni Minister over spreken. Hij beloofde binnen enkele dagen maatregelen te zullen nemen. Ik heb enkele malen het departement gebeld, maar steeds tevergeefs en op het laatst geloof je het wel. Er waren technische moeilijkheden in den weg gekomen, werd mij geantwoord. Welke technische moeilijkheden1 dit echter zijn, is mij onbegrijpelijk. Ook hier hadden we dus ons licht opgestoken, maar de zaak van één kant laten zien zou on verstandig zijn 'en daarom trokken we naar den heer Holleman, den voorzitter van de coöpe ratie, welke door de pellersbazen als het zwarte schaap wordt gebrandmerkt. Dat de voorzitter niet in de gunst van pellers baas Tijs c.s. staat is te begrijpen, zelfs wordt hij door hen er van verdacht naar de hegenomie in het kleine visschersplaatsje Stellendam te streven en hem wordt verweten te zondigen tegen het bekende: schoenmaker, houd je bij je leestwant van beroep is hij bakker. Daarin mengen we ons echter niet. Wat wilde U van mij weten zoo begon de coöperatie-man. Ja, mijnheer Holleman, ik wilde met u spreken over den toestand in de garnalenvisscherij in Stellendam. De heer Holleman begon te vertellen Zooals u weet is het Woensdagavond bij de staking erg rumoerig geweest op Stellendam en het had maar weinig gescheeld of de visschers waren de pellersbazen Kees, Tijs en Cor Jansen te lijf gegaan. Als ik de gemoederen niet ge kalmeerd had, was het verkeerd geloopen. Dat is heel verstandig, want het lijkt ons toe, dat de visschers, wanneer zoo opgetreden wordt, aan het kortste eind trekken, vooral nu de Regeering de zaak in handen heeft. Kunt U mij wat vertellen over het ontstaan en) de werkwijze van de coöperatie Eind vorig jaar is ze opgericht, maar direct is ze ontzettend tegengewerkt door de pellersbazen. Toen wij in het begin van dit jaar in België offertes gingen mak'en van 1,25 per kilo, daalden zij direct 20 ets. beneden onzen prijs. Van dien tijd had men het er op gezet om de coöperatie in den grond te boren. Dit is hen echter niet gelukt, dank zij het feit, dat particulieren de visschers van de coöperatie met geld hielpen. Mijn schuur mogen ze gebruiken en op hun verzoek heb ik mij de benoeming tot voorzitter wel laten gevallen, maar ik wil LI wel zeggen, dat dit heel wat werk meebrengt. zou ontzettend veel gebrek geleden worden, indien door dezen of genenf niet geholpen werd. Is het Juist, dat de visschers acht weken lang geen loon hebben ontvangen Acht weken heeft het lang niet geduurd Graag wil ik u echter verklaren, hoe dat kwam De coöperatie is niet kapitaal-krachtig en leed in het begin een verlies van 1500 kilo garnalen, die wegens bederf niet meer te verkoopen waren,. De visschers wilden eerst dit verlies dekken en besloten daarom enkele wekenl lang hun visch- loon daarvoor af te staan. Dat wij de klanten van de pellersbazen inge palmd zouden 'hebben door lagere aanbiedingen te doen dan zij, is niet juist. Ik heb aan ver schillende groote afnemers een schrijven ge zonden, waarin ik den nood van de garnalen visscherij uiteen heb gezet en hen gevraagd 'heb om de arme visschers te steunen door van de coöperatie te koopen. Deze circulaire heeft gehad en heb ik ook aan de regeeringsvertegen- woordiger overhandigd als bewijsstuk tegen de pellersbazen. Is er niets te doen tegen het pellen door de vrouwen en kinderen. Zooals u weet zijn er verschillende misstanden. Daar zal weinig tegen te doen zijn. Er is wel eens een dame van de arbeidsinspectie ge weest, maar men laat het oogluikend toe. Vroe ger was het fabriekswerk, maar daar verlangt niemand meer naar terug. Wat denkt u, dat de regeering zal doen? Wij hebben voorstellen ingediend en1 deze zijn door de Regeering gunstig ontvangen en ik twijfel er niet aan of in deze richting zullen maatregelen worden genomen. Hieronder volgen de voorstellen van de coö peratie 1. De arbeidsvrede dient zoo spoedig mogelijk te worden! hersteld. 2. Hiervoor is noodig, dat de verhouding tusschen de pelbazen, Coöperatie en visschers, naar de hieronder vermelde punten contractueel wordt geregeld. 3. In verband met de beperkte afzetmogelijk heden, kan in Stellendam een hoeveelheid van plm. 970,000 K.G. garnalen voor de pellerijen) worden aangevoerd. 4. De hoeveelheid als volgt te verdeelen De 1ste vier maanden van het jaar 59,000 K.G. per maand. De 2de vier maanden van het jaar 98,500 K.G. per maand. De 3de vier maanden van het jaar 85,000 K.F. per maand. 5. De wekelijksche minimum taxe wordt be paald als volgt 53 O aj O M .2P» M 3 O *C a H 3 fl -C i o - 8 .SP O 3 O O a sa -2 S i M Es *3 2 5 a le vier maandenr 220 K.G. 260 K.G. 330 K.G. 2e vier maanden: 365 K.G. 440 K.G. 550 K.G. 3e vier maanden: 315 K.G. 380 K.G. 470 K.G. Afwijking van deze hoeveelheden naar be nederf, is niet geoorloofd. Het af te leveren aantal kilogrammen garnalen mag verdeeld worden over vijf vischdagen per week. Er mag door de visschers niet méér ge leverd worden, dan tegen den vastgestelden prijs in punt 7, tenzij met goedkeuring der in punt 8 genoemde commissie. 6. In de 2de vier maanden mogen per maand samen 4000 K.G. en in de derde vier maanden samen 7000 K.G. per maand aan gepelde gar nalen worden opgeslagen. 7. De prijs aan de visschers uit te keerenl per kilogram natte gekookte garnalen voor de con sumptie, moet gemiddeld minstens 18 cent per K.G. bedragen, als volgt verdeeld 1ste vier maanden 22 cent per kilogram 2de vier maanden 16 cent per kilogram 3de vier maanden 18 cent per kilogram. 8. Ten einde geschillen te beslechten en de hoeveelheden en prijzen geleidelijk te veranderen naar de bovengestelde regeling, wordt een com missie geïnstalleerd, bestaande uit 7 leden 1 Regeeringscommissaris, 2 pelbazen, 2 vis- schersleden, 1 bestuurslid Coöperatie, 1 lid van de Verkoopsorganisatie. 9. Het is deni visschers vergund een onge limiteerd quantum garnalen aan te voeren voor de drogerijen!, te regelen door de commissie van beschikbaarstelling van goedkoope garnalen, voor de daartoe geregelde prijzen. 10. Alle tijdens het conflict uitgesloten vis schers worden wederom door de pelbazen aan genomen. 11. Het pelloon wordt gefixeerd op 25 cent per K.G. gepelde garnalen. 12. Voor denl verkoop van natte garnalen voor de consumptie wordt een aparte regeling getroffen. 13. Voor den verkoop der gepelde garnalen dient een minimum-prijs astgesteld te worden voor het geheele gar- nalenbedrijf, aan de hand van de uit te betalen kilogramprijs aan de visschers, 'en wel als volgt: lste vier maanden 1,14 per K.G. 2de vier maanden 0,93 per K.G. 3de vier maanden per K.G. Daarbij moet controle zijn, dat zulks niet ver der strekt dan franco Rotterdam en geen te veel aan gewicht in de kistjes. 14. Verder den verkoop te regelen volgens af te sluiten) contracten en daaraan verbonden verplichtingen. 15. De controle-bepalingen klaar en duidelijk te omschrijven. De staking is nu ten einde, de visschers ontvangen 15 cent per kilo, maar hoe staat het nu met den verkoopsprijs. Wij meenen van de pellersbazen vernomen te hebben, dat u beloofd heeft uw prijs van 85 cent met 5 cent te ver- hoogen. Dit zou echter niet geschied zijn aldus vroegen wij den heer Holleman. Och, dat is waar, mijnheer, maar als ik u nu vertel, dat ik vandaag (Vrijdag 18 Aug.) uit Brussel opgebeld werd, dat aldaar door Stel lendamsche pellersbazen nog steeds garnalen werden aangeboden 2 centen1 lager lan onze prijs van 85 cent, dan behoef ik u niets meer te vertellen. Vindt u het erg noodzakelijk, dat de visschers door de Regeering geldelijk gesteund worden Garnalen zijn toch een luxe-artikel, dat alleen maar door den gegoeden stand gegeten wordt. De verkoopsprijs kan toch wel zonder groote nadeelige gevolgen verhoogd worden Zeer zeker is het onnoodig. De consumen ten kunnen gerust meer betalen dan 11 of 12 cent per ons, zooals de prijs thans is in de groote steden. De regeering zal echter maat regelen moeten nemen), waardoor de strijd tusschen pellersbazen 'en coöperatie opgeheven zal zijn. De heer Holleman bracht ons na ons uitvoerig van antwoord te hebben gediend bij de visschers in de schuur, die in druk gesprek waren toen wij 'binnentraden. Direct begonnen zij op ons verzoek te vertellen. Zoo nu en dan verscheen een groote bonkige visschersknuist voor onze neus, wanneer aan het betoog kracht bijgezet moest worden en we konden] ons voorstellen dat het niet aangenaam zou zijn deze met eenige kracht op ons journalistenhoofd te krijgen. In al zijn rauwheid schilderden zij hun leven van armoede, vooral wanneer beschreven werd de ellende die vrouw en kinderen mee moesten maken, kon men bemerken wat in deze men schen omging. Achter die ruwe kerels-gezichten, waarop alle merkteekenen te vinden zijn van een zeemansleven, schuilen harten van goud en het is niet louter egoïsme, dat deze menschen drijft in hun pogen naar meerdere stoffelijke welvaart. Op den achtergrond zien zij vrouw en kinderen, het liefst wat zij bezitten en waarvoor zij den plicht hebben te zorgen. Is het te verwonderen, dat het in de groote vis- schersknuisten wel eens kriebelt en ook in hun hart de boosheid binnensluipt om vermeend on recht te wreken Helaas moeten wij het bekennen, dat in Stel lendam slechts enkele vonken noodig zijn om de zaak in vuur en vlam te zetten. Laten de vis schers toch bedenken, dat ze daarmede een groot kwaad doen, dat elk revolutionair verzet de toestand nog ellenjdiger maakt. Laten zij den geordend en weg blijven bewan delen, zooals tot dusver gedaan is. Daarbij moet niet vergeten worden, dat de menschen in de werkverschaffing er nog slechter aan toe zijn. Hun loonen blijven vaak nog beneden de loonen door de garnalenvisschers verdiend. Uit het bovenstaande blijkt, dat de kwestie vele zijden heeft. De regeering heeft geen ge makkelijke taak, maar maatregelen, zullen er ge nomen worden. Dat staat vast. Zaterdag is de voorzitter van de pellersbazen vereenliging, de heer Jansen uit Brouwershaven, op het departement geweest. In Rotterdam waar wij hem even gesproken hebben, deelde hij ons mede nog niets van de plannen der Regeering mee te mogen deelen. Deze week zullen de pel lersbazen echter vergaderen en zullen zij nadere voorstellen bij de Regeering indien|en, zoodat in 't laatst van deze week de maatregelen der Regeering wel af zullen komen. Laat men in Stellendam vooral oppassen zich in socialistisch vaarwater te begeven. Dat de staking gewonnen' zou zijn door het werk van de coöperatie „De Volharding" is absoluut onjuist. Daarmede willen wij niet zeggen, dat de coö peratie een socialistische organisatie zou zijn, hoewel wij het betreuren, dat van officieele socialstische zijde hulp is gezocht en de vleie rijen van de „Voorwaarts" gevaarlijk genoemd moeten) worden. Trouwens de coöperatie-vis- schers deelden ons mede, dat zij absoluut geen socialisten zijn en over het algemeen volbloed anti-revolutionair zijn en blijven. Laten zij daarom de ontevredenheid niet aan wakkeren, maar mede de gemoederen kalmeeren. Ook de pellersbazen zijn gebaat met een hoogere prijs met het oog op hun eigen motorschepen en hebben geen be zwaren tegen de loonsverhooging van 15 cent per kilo. Wie nu de oorzaak van de ellende is geweest Mien zal het ons niet kwalijk nemen, wanneer wij zeggenallen hebben schuld. Elk onbevooroordeeld mensch zal tot die conclusie komen. Tenslotte het is te hopen, dat de Regeering vrede in Stellendam zal kunnen stichten, maar bovenal, dat men in Stellendam oude veeten tracht te vergeten en samen de hand weer aan den ploeg wil slaan. De tijden zijn te ernstig om als burgers van éénzelfde plaats op voet van oorlog te leven. DE INTERNATIONALE ALPENRIT, IV. Hollands succes op den Internationalen) Alpen rit is compleet. De Hollandsche deelnemers heb ben zich op dezen bergwedstrijd, die de zwaarste was, die ooit gehouden is, laten kennen op een wijze, die niemand verwacht had van rijders uit een land zonder bergen en bijna zonder heuvels. De Hollanders zelve hadden het zeker al even min verwacht en het behaalde resultaat is bijna ongelooflijk. Negen Hollandsche deelnemers zijn gestart en daarvan hebben er acht de finish bereikt. De eenige uitvaller was Staal op Bu- gatti, die 0 strafpunten had toen bij de be klimming van den| Stelvio een steen zijn radia- teur doorboorde. De andere acht Hollanders hebben allen de finish bereikt. Een dergelijk percentage kan geen enkel land aanwijzen, maar daarmede staan wij nog maar aan het begin van het Hollandsche succes. In de klasse van 1100 tot 1500 cm3 stond onze landgenoot Schade met zijn Wolseley tegenover 25 concurrenten. Hij eindigde op de vijfde plaats met 68 strafpunten. Dit is een zeer verdienstelijke prestatie, maar nu gaan wij over tot de zwaarste klasse, waarin de machines boven de 3000 cm3 ingeschreven wa ren. Daaronder bevind zich een team, het Ford team, bestaande uit de rijders Went, Dr. Spren- ger van Eyk en) Wieleman, allen1 op den nieuwen 8-cylinder Ford. Verder de individueele rijders Van Beek Calkoen, Van der Meulen en Van Abbe, eveneens alle drie op den nieuwen 8-cyl. Ford en Dr. Weys, die een ouden 4-cylinder Ford bereed. In deze klasse behaalde het Ford team den Alpencup, de hoogste onderscheiding voor een team, terwijl zoowel Vkn Beek Calkoen als Van der Meulenl ieder een Cletschercup be haalden, die de hoogste onderscheiding voor een individueel rijder is. Achter deze beide Hollan ders kwam wederom een landgenoot, Van Abbe, even|eens op den nieuwen 8-cylinder Ford, maar met gesloten carrosserie, die den tweeden prijs in deze klasse behaalde. Gaan wij de prestaties der afzonderlijke rijders in deze klasse na, dan zien wij tot onze blijde verrassing, dat de 6 beste plaatsen ingenomen worden door 6 Hollanders en wel Van Beek Calkoen (Ford) en Van der Meulen (Ford), die met een gelijk aantal strafpunten aan het hoofd van hunne klasse gaan. Daarna volgt Went (Ford) met 15, Dr. Sprenger van Eyk (Ford) met 16, Wieleman (Ford) met 23 en Van Abbe (Ford) met 28 strafpunten. En dan eindelijk een deelnemer, die geen Hollander is, aan de beurt, de Franscheman Guichenné, die met zijn Delage 35 strafpunten) opliep. Het is reeds verblijdend dit succes te mogen constateeren, maar belang rijker is het nog de oorzaken daarvan te ana lyseeren. Ik geloof, dat wel een der voornaam ste factoren geweest is, dat de Hollanders zoo verbazend met het hoofd hebben gereden en zich door niets van htm stuk lieten! brengen. Iedere rijder is gedurende den wedstrijd wel eens een paar minuten achter zijn tijd geweest in die onnoemelijk zware bergstukken, waar de wegen) somtijds op puinhoopen leken. Menig rijder be ging dan de fout om te trachten zoo spoedig mogelijk zijn achterstand in te halen, waardoor hij dan zijn machine over den kop joeg. De Hollanders hadden geduld, stukje voor stukje, minuut na minuut haalden zij den verloren tijd en kwamen tenslotte weer zonder strafpunten aan de controle. Na aflooo van den rit werden tenslotte alle machines der deelnemers gekeurd, waarbij nog verscheidene strafpunten voor me chanische fouten of beschadigingen uitgedeeld zijn. Van de zes Hollandsche Ford-rijders kreeg hierbij geen' een een enkele strafpunt en de con trolecommissie sprak zelfs openlijk hare bewon dering uit over den merkwaardigen goeden toe stand, waarin deze 6 Hollandsche Fords zich na een dergelijken moordenden rit bevonden. Tenslotte waren het juist de gecontroleerde bergstukken, waar het strafpunten regende, dat de Hollandsche Ford-rijders zoo bijzonder boven de andere deelnemers in hunne klasse uitblonken. H|r waren drie gecontroleerde bergstukken: de Pordoi, de Stelvio en de Galibier. Op den Por- doi waren Van der Mleulen en Van Beek Cal koen de eenige rijders in hunne klasse, die den top met 0 strafpunten bereikten. Op den Stel vio was er niemand in deze klasse, die den top met 0 strafpunten bereikte, maar het waren wederom 2 Hollanders, die hier den besten tijd maakten en wel Van Beek Calkoen, die 2 straf punten en Van der Meuleni, die 3 strafpunten kreeg. Toen kwam de finale der gecontroleerde bergstukken op den smallen, steilen Galibier en wederom bereikte hier eeni Hollander het mooiste resultaat in de zware klasse, n.l. Dr. Sprenger van Eyk, die met slechts een enkel strafpunt boven kwam. Deze zich lederen dag herhalende Hollandsche successen waren des te opvallender, omdat zij eigenlijk zoo geheel onverwacht kwamen) en groeiden tenslotte uit tot „de groote sensatie" van dezen vijfden Alpenrit. Toen het eindresul taat bekend was, leek het of men in Fordgarage te Nia dol was geworden. De Ford-dealers uit den omtrek waren telegrafisch opgeroepen en met de Hollandsche Fordrijders in hunne be stofte en bemodderde wagen/s voorop werd een rondgang door de stad gehouden. Onbekende Hollanders, die toevallig in Nia vertoefden, kwamen hunne landgenooten gelukwenschen, het was een complete Hollandsche triomph aan de Azuren Kust. Mr. P. H. L. LAMBERTS HURRELBRINCK FtAKKEESCHE BOERENBOND. Herkingen, 18 Augustus 1933. Betreffende ons schrijven van 11 dezer (zie ons j.l. Dinsdagnummer), inhoudende steun con sumptie-aardappelen oogst 1932, ontvingen wij van de Regeering navolgend antwoord ,,'s-Gravenhage, 17 Augustus 1933. In antwoord op nevensvermeld telegram heb ik de eer li te berichten, dat de steun- uitkéeringen ten behoeve van de consumptie aardappelen oogst 1932 plaats zullen hebben, zoodra de daartoe benoodigde gelden beschik baar zullen zijn." De Minister van Economische Zaken enz." De Secretaris van den Flakkeeschen Boerenbond, A. W. KEIJZER. TARWEPRIJS IN NOORD- EN ZUID-HOLLAND. De Tarwe-Organisaties voor N.-H. en Z.-H. hebben besloten de volgende prijzen voor oogst 1933 uit te betalen. Uit deze prijssohaal ziet U, dat er dit jaar 4 klassen zullen zijn, n.l. C, B, A en Prima, dus niet 3, zooals voor oogst 1932. Verder ziet u, dat het prijsverschil tusschen) iedere klasse niet meer zal zijn 75 cent, maar 50 cent. De C-prijs in September a.s. is b.v. 10,35 per 100 K.G., de B-prijs 10,85, de A-prijs 11,35 en de Prima-prijs 11,85. Heeft een teler een partij, welke in kwaliteit beter is dan C, doch slechter dan B, dan krijgt zijn partij de klasse C plus. De prijs dezer klasse ligt precies tusschen den C- en den B-prijs in, n.l. 0,25 boveni C-prijs. Zoo kent de Organi satie ook tusschenklassen B-plus en A-plus, die resuectievelijk 0,25 meer waard zijn dan de B en de A. De prijsschaal per 100 K.G. oogst 1933 luidt: 1933 C B A Prima Aug. en Sept. October November December Januari 1934 Februari Maart April Mei 10,35 10,45 10,55 10,65 10,75 10,90 11,05 11,20 11,35 10,85 10,95 11,05 11,15 11,25 11,40 11,55 11,70 11,85 11,35 11,45 11,55 11,65 11,75 11,90 12,05 12,20 12,35 11,85 11,95 12,05 12,15 12,25 12,40 12,55 12,70 12,85 Levert een teler na 31 Mei nog tarwe in, zoo blijft de prijs, zooals deze voor Mei is aange geven! De bedoeling is, dat op 31 Mei alle tarwe van de bedrijven af zal zijn. Nabetaling. De richtprijs voor oogst 1933 is 12,—. Uit bovenstaande prijsschaal blijkt reeds, dat de Organisatie niet direct naar dezen richtprijs uitbetaaalt. Er zal dus nabetaling plaats vinden. Deze nabetaling zal plaats hebben over de tarwe, welke door de telers aan de Organisatie is geleverd. Wordt eefi teler middelerwijl ge- chrapt, zoo vervalt zijn recht op nabetaling. Ook over tarwe, welke aan erkende hande laars wordt verkocht mits dit geschiedt vol gens de voorschriften zal de nabetaling ge schieden. Wordt de tarwe ongeschoond of on voldoende geschoond verkocht, zoo taxeert de controleur het uitschooningspercentage. De na betaling heeft plaats volgens het aldus te be rekenen geschoond gewicht. Beroep tegen deze taxatie van den' controleur staat niet open. De teler kan er zich aan onttrekken door de tarwe eerst te schoonen of te laten schoonen enl ze daarna te verkoopen. Over tarwe, welke niet als V.I.T.A,- of T.C.- tarwe wordt geleverd, zooals de tarwe, welke door den teler voor zaaitarwe wordt verkocht, heeft nimmer nabetaling plaats. De teler, welke zijn tarwe voor zaaitarwe verkoopt, behoort er voor zorg te dragen, dat hij den prijs krijgt, welke is genoemd. (Ontleend aan „Voorschriften tarwetelers'1933 Wie 't eerste bij de klanten is, Die loopt de minste orders mis. MIDDELHARNIS. Ouders, welke Zondag hun kinderen in de Ned. Herv. kerk wen. schen te laten doopen, moeten hiervan aan. gifte doen in de kerkekamer Vrijdag 25 Aug, des avonds 8 uur. HERRINGEN, De heer M. G Snel. be< noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijz. Lagere school (hoofd H. van Hekezen) hoopt 5 September in functie te treden. GOEDEREEDE. Zondag a,s. zal de gods' dienstoefening wederom in de kerk plaats hebben, en kunnen de kussens a.s. Zaterdag' avond van 7 tot 8 uur wederom op hun plaats worden gebracht.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2