Gemeenteraad. Van Ouddorp tot De Plaat Lmnd- en Tninbonw. ook in de provincie de toestand thans weer normaal 'begint te worden. Duizenden stakers keeren naar hun werk terug en het aantal win kels, dat heropend wordt, neemt voortdurend toe. De hoop is dan ook gewettigd, dat over enkele dagen de levensmiddelenvoorziening reeds zoodanig zal zijn verbeterd, dat het ergste leed voor de hongerlijdende bevolking zal zijn ge leden. Verwacht wordt, dat de V. S. zoo noo- dig levensmiddelen naar Cuba zullen zenden. Alleeni de loonactie onder de autobuschauffeurs is nog niet tot rust gekomen. De chauffeurs hebben 60 autobussen', uit wraak over nog niet uitbetaalde loonen, omgeworpen en in de asch gélegd. Volgens een te Havana verschijnend blad heb ben de gebeurtenissen der laatste dagen op Cuba in totaal aan 350 menschen het leven ge kost, terwijl niet minder dan 750 personen ge wond werden. Het blad voegt er aan toe, dat het nog steeds niet mogelijk is het aantal slacht offers precies op te geven, zoodat de mogelijk heid bestaat, dat de voorloopige raming nog te laag blijkt. Hoewel er ontspanning in den toestand is gekomen, moet het vechten op het schoone eiland nog steeds niet afgeloopen zijn. Ghandi heeft deze week ook weer de aan dacht getrokken. Hij weigert voedsel tot zich te nemen, omdat hij volgens de nieuwste Bom- baysche wet thans als gewoon misdadiger wordt behandeld en hij daardoor niet in staat is zijn werk ter verbetering van het lot der paria's voort te zetten. Verleden week Maandag had men hem nog toegestaan den redacteur van de Harijan (het blad voor de paria's) te ontvan gen om hem een artikel te dicteeren. Deze week was hem dit geweigerd. Vandaar zijn besluit te vasten tot den dood als hij niet anders be handeld wordt. Hoewel Gandhi, toen hij weigerde de ver klaring te onderteekenen, dat hij zich van po litieke actie zou onthouden), wist wat de ge volgen zouden zijn, is niettemin de Indsche re geering hem in zooverre tegemoet gekomen, dat zij hem gunsten heeft toegestaan om de politieke leiding van de Harijan in handen te houden. Deze bestaan hierin, dat de gevangene cor respondenten van dag- en weekbladen mag ont vangen, maar geen interviews mag verleenen; dat hij ten hoogste twee bezoekers per dag mag ontvangen; dat hij driemaal 's weeks op drachten of bijdragen mag zenden aan de redac tie van de Harijan en| een beperkt aantal 'brie ven mag verzenden; dat hij de beschikking krijgt over de boeken, dagbladen enz., die hij voor zijn werk noodig heeft. Het schijnen deze gunsten te zijn, die Gandhi verworpen heeft. Vergadering van den Raad der gemeente DEN BOMMEL op Woensdag 16 Au gustus, des v.m. half 12 uur. Afwezig wegens ziekte de heer Buth. De Voorzitter, burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering, dat de gemeente wordt belast voor het 2e kwartaal met 345 gulden. Idem, Keuringsdienst van Waren te Dordrecht met 225,92. Geraamd was 275. Een mee vallertje dus. Van Ged. Staten eenige wijzigingen begroo ting 1934. Verzoek van den heer M. van St. Annaland om algeheele tap ver gunning. Adressant voert aan, dat hij veel tegenslag heeft gehad en verzoekt daarom volle mede werking van den Raad. De VOORZITTER zegt, dat hij van St. An naland op het secretarie heeft gehad, en drukt zijn spijt uit, dat B. en W. dit niet kunnen toestaan. Nu heeft deze man een verlof-loca- liteit zonder vergunning. Indertijd is gevraagd aan Hare Majesteit de 4 vergunningen terug te brengen op 3. Hierin kan om de 5 jaar veran dering worden gebracht, wat nu 2 jaar is ge leden, dus dat kan ook niet. Bovendien mogen er ook maar 2 zijn op den Oostdijk, en nu zou den er 3 vergunningen komen. Spr. ziet persoon lijk liever een gevangenis meer dan een verlof- localiteit. Dat is zijn persoonlijk standpunt. Nu vraagt adressant om een doorloopende ver gunning, wat niet kan worden toegestaan, omdat er geen „buitengewoon maatschappelijk verkeer" is volgenfs de wet. Hoe gaarne B. en W. deze persoon wil helpen in zijn maatschappelijk be staan, kan B. en W. hieraan niet voldoen. De heer MASTWat het inwonertal betreft zijn we er nog niet. Dan kan er wel een bij. Spr. vraagt wie die 3 vergunningen bezitten. De VOORZITTER deelt mee, dat het Sta tionscafé ook meetelt. De toestand is voor 5 jaar van kracht. Daar is niets aan te doen. De heer MiAST vindt het jammer. Meer drankgebruik zou er niet door komen, meent spr. De VOORZITTER Omdat dat ding er toch eenmaal is zou het mij niet geven het zou ont duiking voorkomen. Voor 1935 kan er niets aan veranderd worden. In Ooltgensplaat mogen er ook niet meer dan 4 zijn. Spr. ziet nu echter geen kans het te verleenen. Met a'lgemeene stemmen; wordt dit verzoek echter afgewezen. Een verzoek om ontheffing schoolgeld van L. A. Wolfert is pas ingekomen, en derhalve niet in B. en W. behandeld. Dit verzoek wordt toegestaan, daar dit op een abuis berust en adressant aangezien is, voor een andere L. Wol fert. Van den heer W. C. van Kempen een derge lijk schrijven dat hij aangeslagen moet worden naar een belastbaar inkomen van 1250.wat juist blijkt, waarom vermindering wordt verleend. Voorloopige voststelling gemeenterekening. en rekening Burg. Armbestuur 1933. De heeren Mast, Hokke en Houthouizen die de rekening hebben nagezien, rapporteeren bij monde van den Secretaris tot goedkeuring, ech ter met de volgende bemerkingen. 1. Dat niet door a'lle huurders van de wonin gen Tuindorp de waarborgsom van 50.is gestort. 2. dat de inning haven en kaaigeld niet de gewenschte manier is, maar met registers met doorslag en stok. 3. dat aan de bevelschriften nota's zijn ge hecht, welke zelf ter secretarie zijn getypt, wat niet wenischelijk wordt geacht. 4. dat eenJ te groot bedrag aan sigaren is gekocht, welke op vergaderingen niet kunnen zijn verbruikt. Op vermindering wordt aange drongen. 5. dat op onverantwoordelijke wijze politio- neele verteeringen zijn gemaakt, en de kosten bewaring arrestanten abnormaal hoog was, en ook de Burgemeester hooge rekeningen indiende. 6. dat een bevelschrift tot betaling schilderen dokterswoning, groot 110.— de mededeeling bevatte dat de dokter zijn portie had betaald. Hiervoor was ruimte open' gelaten op de reke ning, wat echter niet was ingevuld. 7. dat de opruiming peeaarde door twee ge- meentewerklui is gedaan, waarvoor elk 25 gul den belooning is gegeven, wat beter aan par ticulieren was gegund. 8. dat het niet noodig wordt geacht zegels te plakken) voor de schoonhoudster, Mej. I. van Zanten' 9. dat op last van den Burgemeester aan ie mand in Juni 1932 volle jaarwedde is uitbe taald wat de commissie afkeurt. 10. dat wenschelijk wordt geacht een betere arbeidsverdeeling voor ambachtslieden in de gemeente. Tenslotte adviseert de commissie de rekening voorloopig vast te stellen. De VOORZITTER geeft hierop het vol gen- de antwoord Punt 1. De heeren van St. Annaland en Kwa- kernaak en de Rijksveldwachter hebben' de waar borgsom niet gestort. Die menschen) zijn in vas ten dienst, dus zit hier niet zooveel risico in. Punt 2. Eenl nieuw register tot inning haven gelden zal worden aangelegd. Punt 3. De nota's der ambachtslieden zijn mee- rendeels zoo onduidelijk, dat deze ter secretarie worden overgetypt. Hierin wordt geen fraude gezien. Punt 4. Het valt op, dat het verbruik van si garen hoog is. Spreker vat de laatste alinea aan, en zegt vermindering in gebruik toe. Het is ge beurd onder spr. voorganger. Gedane zaken ne men geen keer. Punt 5. De politioneele rekeningen zijn ook te hoog. Er is nu niets aan te veranderen'. Onder spr.'s voorganger waren er blijkbaar veel arrestanten. Spr. zal hiervoor voortaan het Rijkstarief aanhouden. Kan de veldwachter ze daarvoor niet houden, dan zal spr. het wel weer in den) Raad brengen, om die post te verhoogen. De heer MASTHet was schandalig hoog. Neem b.v. het lichtgebruik der arrestanten, ge rekend is 13 cent per uur en dat rekende men de totaal uren die de heeren hebben gezeten. Dat is toch niet af, zegt spr. Het is daar bo vendien toch niet altijd donker. De VOORZITTER zegt dat het een gebrek is dat voor het arrestantenlokaal geen aparte meter is. Momenteel valt er niet veel aan te doen, zegt spr. De heer MAST Geen arrestaties (Gelach). De VOORZITTER Dat kan ik U niet toe zeggen. Als U zich misgaat, dan moet ik kunnen! zeggen meneer Mast, ik arresteer U (Groo- te vroolijkheid). In ieder geval is het een dure rekening, van eventjes 129 gulden. Schouderophalend wordt van dit punt afge stapt. Punt 6 blijkt een administratieve fout te zijn. De rekening schilders was 334.—-, de dok ter heeft 224.— bijgedragen, blijft dus 110. voor de gemeente. Punt 7 behelst de opruiming peeslijk. Weth. JONGELING licht deze zaak toe en zegt dat het heel vroeger door particulieren' gebeurde en maar half geschiedde. Toen heeft men gezegd, laten, wij het de gemeentewerklui laten) doen in hun eigen tijd en hun daarvoor een gratificatie geven. Dat is goed bevallen en feitelijk zou spr. dat willen bestendigen. De VOORZITTER Maar dan zonder ver goeding. In mijn gemeente heb ik ook maar 2 werklui en' hier in deze kleine gemeente zijn er ook 2. Spr. meent dat het werk zoo verdeeld kan wor den. dat de menschen het in den tijd der ge meente kunnen doen. Punt 8 wordt geheel juist beschouwd enj ook de opmerking punt 9 is adrem. Punt 10 betreft de metselaar in Achthuizen die nooit geen werk uit de gemeente Den Bom mel kreeg. B. en W. zal zorgen dat de am bachtslieden door elkaar werken en ieder zijn portie krijgt. De cijfers der gemeenlte-rekening zijn Gewone dienst Inkomsten81372.51 Uitgaven82523.62 Nadeelig slot 1141.11 Kapitaaldienst Ontvangsten14861.74 Uitgaven16736.31 Nadeelig slot 1874.57 De VOORZITTER Met eenl sluitende reke ning begonnen, zijn de uitgaven volgens deze cijfers sterk toegenomen. Een en ander maant tot groote voorzichtigheid. B. en W. stellen tot goedkeuring voor, waartoe algemeen' wordt besloten. Rekening Burgerlijk Armbestuur. De commissie heeft gerapporteerd en stelt derhalve een enkele kleine opmerking voor deze rekening goed te keuren. De opmerking 'betrof een dubbel mandaat van 2.30 betreffende vervoer van een arm lastige, de heer Venneman. Dit zal worden onderzocht en) tot een oplossing gebracht. De rekening wordt voorts voorloopig vast gesteld a'ls volgt Inkomensten 12582,93 Uitgaven11499,26 Batig saldo 1083,67 Van pachten nog te ontvangen 1585,62 Bespreking werkverschaffing. In de vorige vergadering is besloten de werk verschaffing een poosje op te heffen en daartoe de beslissing van den Raad te vragen. Momen teel zijn er nog 29 menschen aan 't werk. B. en W. hebben geen voorstel, dus stellen zij voor den 18eni dezer de werkverschaffing stop te zetten. De heer HOKKE merkt op, dat er toch voor die 29 menschen iets gedaan moet worden, als zij geen werk vinden. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. van de gedachte uitgaan, dat door opheffing der werkverschaffing, meer menschen in het vrije bedrijf zullen worden genomen. De heer HOUTHUIZEN informeefb of de Burgemeester d'e circulaire aan de landbou wers nog verzonden heeft, om tarwe met de hand te snijden. De VOORZITTEjR bevestigt dat. Spr. heeft zelfs met een aantal werkgevers een onderhan deling gehad Spr. meende, dat 'het er goed voorstond, maar al zijn illusies zijn hem ont vallen. Spr. laakt de houding der werkgevers eenigszins. Vanmorgen! zag spr. aardappelen del ven, waaraan een groot kwantum vrouwen bezig waren. Medewerking is er al heel weinig. Ik gun, zegt spr., al die vrouwen de verdiensten wel, maar als er zoovéél mannen leegloopen, ds deze handelwijze onverklaarbaar. De heer HOKKE prijst den heer David Mijs, die tegen een goed loon (voor de haver 21 per gemet) met de hand heeft laten snijden. Voorts was er niet veel van de boeren te ver wachten. De heer HOUTHUIZEN: De menschen vra gen tenjminste bij mij in de buurt: Is de oogst nu al voorbij of niet De VOORZITTER: Toch zullen we het volgende keer weer probeeren. Weth. LOKKER meent als straks de aard- appelrooiperiode aanbreekt en! de menschen gaan werk vragen bij de boeren, dat ze 't dan wel zullen krijgen. Zoolang de werkverschaffing bestaat, doen ze het vanzelf niet. De heer HOKKE hoopt, dat de heer Lokker gelijk krijgt, maar betwijfelt het. Als ze er alle maal over dachten als de heer Lokker zou het wel gaan. Spr. zegt: we hebben 62 werkioozen gehad, nu 29, en als de oogst voorbij is, reken ik ,dat er nog meer los komen. En wat'dan Weth. LOKKER houdt zijn meening vast, dat ze bij herhaald vragen) wel werk krijgen. De VOORZITTER frappeerde het, dat hij zooveel vrouwen1 in 't land zag Spr. erkent de vrijheid van de landbouwers daarin, maar be treurt het, dat er zoo weinig samenwerking is. De heer MAST vraagt aan den heer Hokke of hij als werknemer wel weet, waarom er zoo veel antipathie is bij de werkgevers om men schen uit de werkverschaffing te nemen, De heer HOKKE zegt daarop geen antwoord te weten. De heer MAST: Je weet wat Luiendijk zei: Je best doen, uitstekend je 'best. En dan nog wat. Dan nog 'beter je best. En weet je wat de menschen uit de werkverschaffing nu zeggen Ik héb liever, dat nooit eenig werkgever me vraagt. Spr. kenmerkt dit als sabotage. De VOORZITTER: Als dat waar is, zijn ze uit gemeente- en Rijkskas geen cen|t waard. Weth. JONGELING zegt die ervaring niet te hebben. Spr. wijst echter op het tekort in de rekening 1932 1141,—). Nu is het nog tamelijk gegaan. Maar de rekening 1933 zal erger raak zijn Steeds zijn dit jaar de posten werkverschaffing verhoogd. Alle meevallertjes zijn dien post toegewezen. We weten bovendien niet wat we van het Rijk krijgen We hopen van 75 pet., krijgen' we maar 60 pet., dan zijn we weer achteruit 't Is voor ons ook niet plezierig de menschen te laten) staan. Maar we kunnen haast niet meer. Spr. deelt mee, dat ingewijden weten, dat in September de steunregeling voor aardappelen intreedt. De minimumprijs zal van dien aard zijn, dat de boeren in ieder geval wat verdienen. Laten ze dan ook meewerken de werkloosheid te bestrijden. De VOORZITTER: Het is van alle kanten bekeken. De financiën zijn moeilijk en samen werking is hoogst noodzakelijk. Klassestrijd mag vooral in dezen tijd niet voorkomen. Sabotage mogen we niet tolereerenl. Spr. zegt, dat B. en W. geen voorstel hebben en dat de werkver schaffing 18 dezer automatisch zal moeten wor- den stopgezet. De heer HOKKE: Buiten de werkverschaffing zijn er toch ook nog werkioozen De VOORZITTER zegt, dat er zich slechts 2 melden. Dom van de menschen, dat ze het melden nalaten1. Wij moeten iedere week opgave doen, hoeveel we er hebben. Komt niemand zich melden, dan denkt men in Den! Haag: het gaat daar goed. De heer MAST deelt nog mede, dat de be palingen in de werkverschaffing de menschen dikwijls noopt, dat ze liever niet 1 of 2 dagen particulier werken. Daar hebben ze 'hoegenaamd geen voordeel bij- De VOORZITTER: Dat zijn dingen, die ellendig zijn. Maar dit is eenmaal zoo. Laten we de werkverschaffing stoppen en probeeren hoe het gaat. De heer HOUTHUIZEN: Hoe lang probee ren Als 't niet lukt De SECREfTARIS: Dan moeten zij zich hier meldenl. De VOORZITTER: Dan moeten we weer andere maatregelen treffen. Wordt algemeen besloten tot opheffing der werkverschaffing, ingaande 18 dezer. Voor de rondvraag was geen ambitie. Dan sluiting. L FLAKKEESCHE BOERENBOND. Het volgende adres werd door den Flakkee- schen Boerenbond verzonden Herkingen, 14 Augustus 1933. Aan Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken. - 's-Gravenhage. Het dagelijksch bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond, goedgekeurd bij Koninklijke Beslui ten, laatst van 24 December 1924, no. 24 kennis genomen hebbende van de actie van de vereeniging van Zuid-Nederlandsche cicho- reidrogers, gevestigd te Ouddorp verklaart bij deze volkomen adhaesie te be tuigen met het streven van genoemde vereeni ging, zooals dat is vastgelegd in het dd. 4 Aug. 1933 aan Uwe Excellxtie gezonden verzoek schrift en spreekt mitsdien den wensch uit, dat deze adhaesiebetuiging door Uwe Excellentie wel willend zal kunnen worden aanvaard. Namens het Dagelijksch Bestuur, De Secretaris, A. W. KEIJZER. De Flakkeesche Boerenbond verzond het vol gende schrijven Herkingen, 11 Augustus 1933. Aan de Centrale Suiker-Maatschappij, AMSTERDAM. Op de algemeene vergadering van 27 Juli 1933 werd een klacht geuit over de uitbetaling Uwer Maatschappij van de suikerpeen oogst 1932, gezien) het hoogere bedrag, dat door de cooperative fabrieken was uitbetaald geworden. Van de bestuurstafel is er op geantwoord, dat die uitbetaling formeel wel juist zal geweest zijn, zoodat het niet in hun weg lag om in een motie of een adres aan de Regeering van hun onte vredenheid te doen blijken, doch dat het dage lijksch bestuur deze aangelegenheid nog eens zou doorpraten. Deze bestuursvergadering is nu gisteren ge houden en daar is deze uitbetaling vergeleken met die aan de Coöperatieve en dan is het ver schil inderdaad zeer hoog, hetwelk te meer op valt en wordt gevoeld in dezen treurigen, tijd, nu tal van onze leden in de grootste ellende en armoede verkeeren en zich tot hun bestuur wen den met verzoeken van allerlei aard, welke voor een groot deel niet voor inwilliging vatbaar zijn. Met hun klacht ten opzichte de uitbetaling van Uwe Maatschappij kunnen wij ons vereenigen, waarom besloten werd zich tot U te wendem met het beleefd verzoek Uwe bietenleveranciers in Goeree en Overflakkee eenigen) toeslag te willen verleenen. Wij kunnen U de verzekering geven, dat de landbouwers U dankbaar zullen zijn en dat nog nooit geld zal zijn verstrekt, dat zoo te juister tijd te pas kwam als dit. Wij houden ons er van overtuigd, dat gij hun nood kent en vleien ons met de gedachte, dat U aan de leniging daarvan wilt medehelpen. Het Bestuur voornoemd De Voorzitter, (w. g.) G. C. VAN SCHOUWEN. De Secretaris, (w. g.) A. W. KEIJZER. SOMMELSDIJK. Door den Rijksveldwachter M. van Es is tegen/ een inwoner dezer gemeente proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Visscheriiwet (visschen zonder akte en zonder vergunning). - Van den landbouwer B. sloeg een wiel- slede omver. Het ongeval liep met eenige mate- rieele schade af. MIDDELHARNIS. Toen de gemeentereiniger De Boet Woensdagmorgen in de vroegte zijn paard uit) de weide zou halen, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat het dier niet in de weide liep, maar in de aldaar aanwezige moddehsloot terecht was gekomen Het dier kon zijn kop net boven water houden. Nadat De Boet een ander paard gehaald had, trok men het beest op den kant. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos opgegeven) 35 landarbeiders, 3 letterzetters, 5 timmerlieden, 11 diepzeevisschers, 9 transportarbeiders, 1 op perman, 1 kabelmonteur, 2 boekbinders, 1 boek drukker, 1 'borstelmaker, 1 handelsreiziger en 2 zeelieden groote vaart. Totaal 72 personen. Dinsdagavond reden twee vrachtauto's tegen elkaar. Daar van de eene auto de lading wat breed was, konden zij -niet heen of weer. Dit geval bracht heel wat consternatie teweeg. Tenslotte moest een aldaar staande paal stuk gereden worden' om voorbij elkander te komen, wat zoodoende gelukte en' kon het rijverkeer weer gewoon doorgaan. De houthandelaar Theo Schipper had het ongeluk tijdenis zijn werkzaamheden met zijn voet in een spijker te trappen, wat tengevolge had, dat de geroepen' geneesheer genoodzaakt was, ter voorkoming van bloedvergiftiging, den voet te snijden. De Rijkskeuring van dekhengsten in het najaar van 1933 zal alhier worden gehouden op Zaterdag 26 Augustus voor het type trekpaard. —In de vergadering van commissionnairsver- eenigingen van het eiland Flakkee werd besloten als lid toe te treden van de Centrale van Ver- eenigingen' voor den aardappel-, groenten- en fruithandel te 's-Gravenjhage. Tevens werd be sloten zich te centraliseeren met de vereeniging West-Brabant, Zeeuwsch-Vlaanderen, Nieuwen- hoorn en Hoeksche Waard. Door het langdurig droge weer hebben de meeste landbouwers de kans gekregen hun oogst op een voordeelige manier binnen te halen'. De kwaliteit laat niets te wenschen over. Het be schot is over 't algemeen ook niet tegenge vallen. Doch zooals bekend zijn de prijzen laag. Terwijl B. Vis bezig was werkzaamheden in 't land te verrichten!, viel een bos stroo tegen zijn hoofd, waardoor hij zijn aangezicht ernstig verwondde. Hij was genoodzaakt zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Een paar dagen heeft hij vreeselijke pijn geleden, wat nu gelukkig verdwenen1 is. Burgemeester L. J. den Hollander is bij Kon. Besluit wederom 'herbenoemd tot plaats vervangend Kantonrechter bij het Kantongerecht te Sommelsdijk. Zwemwedstrijd F. Z. C. Onder groote belangstelling van het publiek hield de zwemclub F.Z.C. van hier op Woens dagavond 16 Augustus haar jaarlijksche zwem wedstrijd in de haven, over een afstand van 2 K.M. De uitslag is als volgt Dames1 M. van der Valk, 43 min. 24 sec.; 2 P. de Mooij, 44 min., 08 sec.; 3. L. Onder- delinde, 46 min. 02 sec.; 4 W. v. d. Meide, 46 min. 52 sec.; 5 S. v. d. Nieuwendijk, 46 min. 53 sec.; 6 M. Dijkers, 47 min. 46 sec.; 7 L. Ie Comte, 49 min. 46 sec.; 8 L. v. d. Meide, 101 min. 34 sec. Heeren1 W. Wijnhof, 34 min. 3,5 sec.; 2. MJej. van Berkel, 35 min. 17 sec.; 3 Joh. Boomsma, 35 min. 22 sec.; 4 M. van Driel, 36 min.; 5 S. Jongejan, 36 min. 48 sec.; 6 H. P. Waling, 41 min. 11 sec.; 7 C. Tiemens, 41 min. 30 sec.; 8 G. Wijnhof, 44 min. 10 sec.; 9 M. v. d. Sluis, 44 min. 18 sec.; 10 C. Jonge jan, 44 min. 27 sec.; H L. Bruggeman, 45 min. 08 sec.; 12 M. Blok, 46 min. 15 sec.; 13 A. Sarelse, 46 min. 23 sec.; 14 C. Noordijk, 46 min. 54 sec.; 15 A. Boogerman, 48 min. 04 sec.; 16 I. C. Zaaijer, 48 min. 47 sec.; 17 J. van Nieuwenhuizeni, 49 min. 31 sec.; 18 C. Hoog- zand, 51 min. 11 sec.; 19 M. Boomsma, 51 min. 42 sec.; 20 G. Boogerman, 52 min. 20 sec. Daarna had de prijsuitreiking plaats in het hotel Meijer, waarbij de voorz. dokter Arends de volgende toespraak hield Dames en Heeren Allen hier hartelijk wel kom, die nieuwsgierig zijt naar den uitslag, want de groote strijd werd weer gestreden' en dan zijt ge altijd benieuwd wie in deze de sterkste is geweest Ook mijn dank aan de ge holpene leden der jury voor de zware taak, die ze hadden te verrichten. Dank aan Mej. Meijer voor het afstaan van haar hotel en ook dank aan Mej. van Berkel uit Rotterdam, die als kampioenlzwemster ook dezen avond haar kracht in de zwemsport heeft getoond. (Daverend applaus) De volgende prijzen werden toegekend Dames: Ie prijs M. van der Valk, een zil veren medaille; ;2e prijs P. de Mooij, bronzen medaille; 3e prijs L. Onderdelinde, bronzen medaille. Heeren-: le prijs W. Wijnhof, gouden eere- kruis met wapen; 2e prijs Mej. van Berkel, zil veren medaille; 3e prijs Joh. Boomsma, bronzen medaille; 4e prijs M. van Driel, bronzen me daille; 5e prijs S. Jongejan, bronzen medaille; 6e prijs H. P. Waling, bronzen medaille. De heer Saers uit Sommelsdijk had een baro meter beschikbaar gestéld, die als troostprijs werd toegekend aan Mej. W. v. d. Meide. Daarna kregen nog enkele leden eeniga insig nes, die verleden jaar geen prijzen hadden ge had. De heer Boomsma besloot hierna deze samenkomst. F. Z. C. mag op een goed geslaagden' wed strijd terugzien. De kortste tijd was vroeger gemaakt door J. Boomsma dn 37 min 12 sec. Wenschelijk is het, dat er beter gezorgd wordt voor de zwemmers, die achterblijven. Im mers we zagen M. Boomsma een 'grooten achter stand krijgen, omdat hij bij een zwemmer, die met kramp zwom, bleef. STAD AAN 'T HARINGVLIET.* Dezer dagen heeft de 16-jarige D. Hoogewerf van hier met een collega uit Rotterdam een) zwemtocht gehouden vanhier over het Haringvliet naar het aan den overkant liggende eiland Tien Gemeten. Deze afstand bedraagt circa 2 Yi K.M. DEN BOMMEL. Vorige week werden van de haven dezer gemeente vervoerd 2000 H.L. aardappelen. Tot plaatsvervangend secretaris dezer ge meente is door B. en W. aangewezen de heer A. J. van Buuren, werkzaam ter secretarie alhier. Door B. en W. is aan C. Rommelse ver gunning verleend tot het bouwen van een woon- en/ winkelhuis te Achthuizen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 28 werkioozen ingeschreven. Door B. en! W. is aan het Leger des Heils vergunning gegeven om in October in deze gemeente haar nationale aanvrage te houden, Tot volontair ter secretarie dezer ge meente is toegelaten onze ingezetene W. H. Verheul. De regenval gedurende de afgeloopen maand bedroeg 87,2 en gedurende Juli 1932 77,7 m.M. OOLTGENSPLAAT. Mej. M. M. Paasse Ld. alhier is tegen 1 September a.s, aangesteld als leerling-verpleegster in het Diaconesserihuis te Rotterdam. A.s. Zaterdagavond van 6 tot 8 uur zullen in de Openbare School de schietoefeningen van den B. V. L.worden gehouden'. Uitslag verkooping woonhuis van wijlen M j. M. Mijs door Notaris Akkerman. Ingezet door Joh. Korteweg Lz. op 2730. OUDE TONGE. De heer J. Pulleman reed met een tractor aan den Langeweg in de sloot. Met een kraanwagen is de tractor op vasten wal gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het café Terhoeve is bij afslag gemijnd door J. M Sala Jr. op 4100. De inzet bedroeg 3190 door den heer C. L. de Wit. Een zoontje van Mej. P. E. Heestermans had het ongeluk op zijn hoofd te valleni, waarbij de kleiné. bloedend werd verwond. Dr. Parree verleende geneeskundige hulp. Autotocht ouden van dagen. J.l. Donderdag maakten de ouden van da gen, onder leiding van Mej. Muller en den heer Van den Tol een autotocht over het eiland, daartoe in staat gesteld door dertien) autobezit ters, welke voor dit doel gratis hun wagen had den afgestaan, 's Morgens acht uur werd vanaf de Kaai via Achthuizen en,' Langstraat naar Ooltgensplaat gereden, waar de oudjes door den heer Vinke op koffie werden onthaald. Nadat hier nog een consumptie was gebruikt, werd over Den Bommel en Stad aa n't Haringvliet naar Middelharnis gereden, waar bij Reijngoud werd aangeland. Door den heer Rotsma werd 'bij de H.B.S. een kiekje van het gezelschap ge maakt. waarna Dirksland werd bezocht en al daar bij Polderman in Odeon de inwendige menjsch werd versterkt. Verder -ging de tocht over Melissant, Stellendam, Goedereede naar Ouddorp, waar duinen en' ook het strand wer den bezocht. Geen der oudjes waagde zich ech ter aan een. bad. In „Strandzicht" bij Kaashoek werd tweemaal geconsumeerd en om half vijf werd de terugtocht aanvaard. In één etappe ging liet terug naar Polderman, waar nogmaals werd gegeten. Op den terugweg werd nog één maal aangeland bij Osseweijer te Nieuwe Tonge, om vervolgens te 7 uur weer in Oude Tonge aan te komen. Bij de Oude School stond de muziek opgesteld en met volle muziek werd een rondgang door het dorp gemaakt. In afwijking van het vorige jaar bleken de oudjes niet zoo danslustig. Misschien waren ze te vermoeid,, omdat ze te Ouddorp in „Strandzicht" de ver leiding niet konden weerstaan op de muziek van de Jazz-band hun oude beenen aan een| dansje te wagen. Het is een in alle opzichten zeer goed geslaagde dag geweest. Aan den tocht namen 37 oudjes deel met een totaal aantal jaren van 2675, dus een gemiddelde van ruim 72. Een woord van dank aan den E. A. Heer Burgemees ter voor dienis medewerking, autobezitters, milde geefsters en gevers, leiders, leden van de muziek vereeniging en voorts allen, die heb ben bijgedragen dezen) dag voor de oudjes tot een onvergetélijken te maken, is hier zeker op zijn plaats. NIEUWE TONGE. De prijs der uien is al hier 1 per H.L. Over 't algemeen is er weinig 'handel. Op den hoek van den St. Maartensweg kwam een luxe auto in botsing met een fiets rijder, waarbij het achterwiel van den fiets ge heel beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De P.V. „Gevleugelde Bode" hield een wedvlucht uit Neuvilles, afstand 128 K.M. Los sing 7,30 uur. Aankomst eerste duif 9,45,19 uur: laatste duif 10,38,1 uur. De uitslag is als volgt: Joh. de Wilde, le, 2e, 13e, 22e en 24e prijs; Jac. van Alphenl, 3e, 4e, 10e, 14e, 16e, 21e en 23e prijs; Jac. Verseput Az. 5e prijs; Joh. No- teboom 6e, lie en 25e prijs; P. van Schouwen 7e en 17e prijs; A. Meelissant 8e. 9e, 15e, 18e en 19e prijs; C Kievit 12e prijs; K. Noteboom 13e prijs; ;B. van Zielst 20e prijs en Jac Ver- weij 26e prijs. Het zoontje van A. H. had spelenderwijs het ongeluk in de z.g. Breede weg in een sloot te vallen. Door toegeschoten' 'hulp was het spoe dig op het droge. DIRKSLAND. Verleden week werdén van hier verscheept 4500 H.L. aardappelen en 8000 balen peen. Zaterdagavond zal de voetbalvereeniging D.V.V. II een wedstrijd spelen tegen de ver eeniging N.T.V.V. I van Nieuwe Tonge. D.V.V. III gaat een wedstrijd spelen te Me lissant tegen M.V.V. I. Bij de arbeidsbemiddeling stonden als werkzoekenden ingeschreven: 2 landarbeiders, 5 timmerlieden, 6 schilders, 6 metselaars en 1 metaaldraaier. Terwijl het zoontje van den heer W. Pol der alhier aan het spelen was, had deze het ongeluk met zijn hand zoodanig bekneld te ge raken, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. r->* Dezer dagen reden een tweetal fietsrijd- sters over den Stationsweg alhier, toen! eenige jongens de aardigheid hadden om deze in hun tocht te storen en met 'het gevolg, dat de fiets- rijdsters kwamen te vallen' en eenige lichte ver wondingen opliepen. Dcor den gemeente-veld- wachter is naar deze zaak een onderzoek inge steld; de dader (s) zijn niet onbekend. MELISSANT. Deze week lag van den heer B. N. aan den Bouwdijk een best varken, we gende plm 300 pond, dood in het hok. Voor den) eigenaar een! schadepost Bij de Woensavond gehouden aanbeste ding van het vervoer per as van diverse pro ducten van de Landbouwvereeniging „Ons Be lang" was A. van Dongen uit Dirksland de laagste inschrijver. HERKINGEN. De Rijkskeuring van dekheng sten type trekpaard zal dit jaar worden gehou den te Middelharnis op 26 Augustus a.s. Voor de koepeen besteeds men hier thans 1,35 per H.L. STELLENDAM. De door B. en W. aan den Raad aangeboden gemeenterekening over het

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4