V De Flabéla-Tentoonstelling geopend. 33 Tiv HOC'SIGNO WSES Zaterdag 19 Aug. 1933, No. 3982 De eerste op land-, tuinbouw- en bloemengebied. Buitenland. KOOPDAG. t or de i;ge le te Orc- i en de iltijd iv. nut kl avl- ge- nn en ge- ere .ilo, :ile iar 100 sfuks rr De heer A. A. MIJS spreekt het openingswoord uit. GAAT U OOK? Donderdagmiddag begaven wij ons naar het veilingsgebouw te Middelharnis, waar de ope ning plaats zou hebben van de Flabéla-tentoon- stelling. De eere-poort stond voor den ingang, waarop twee Hollandsche vlaggen waaiden en de Emgo in de gebiedende wijs met haar lichtreclame zei: Sluit U aan bij de Epngo Neem electrisch licht Richt uw bedrijf electrisch in En bij gebrek aan dreigement keken wij al rond of er soms een meneer van de Emgo met handboeien klaar stond om ons naar de ge vangenis te brengen. We hadden geen rekening van de electriciteit bij ons, dus hadden we niet kunnen bewijzen, verbruikers van dit prima- beste licht te zijn. Vervolgens kwamen wij bij het hek, dat toegang verleende tot het tentoonstellingster rein. Ondanks het zeer onvriendelijke bordje Streng verboden toegang". Art. 361 Wetboek van Strafrecht", werden wij zonder dralen toe gelaten Gaat uw gang, meneeren plots stonden we dan midden in de Flabéla Boven? Overal vlaggen en vlaggetjes, lam pions en andere versieringen'. Beneden? Een bonte mengeling van kleuren, bloemen, gewassen, reclameplaten, bussen enz. enz. Hier is wat te zien, dachten we, en jawel. We kwamen al ras tot de overtuiging, dat elk mensch van jong tot oud zijn hart op kan halen. Een tentoonstelling met zooveel verschei denheid trekt een ieder en kan goed georgani seerd genoemd worden. Het publiek zal onge twijfeld in deze dagen hierheen trekken. De organisatoren zullen succes en pleizier van hun werk hebben. Al deze overwegingen kwamen bij ons op, toen wij een wandeling langs de keurig ingerichte stands deden. De jury-commissie bleek zich reeds van haar taak gekweten te hebben, want de onderschei dingen prijkten reeds op deze en gene producten. Hier had men de salade een prijs toegekend, daar de perziken, ginds de peren en achter ons de meloenen. Het fruit was om van te water tanden De oud-leerlingen van de tuinbouwcursussen waren op het idee gekomen om het eiland Flakkee nu eens niet uit te schilderen, maar uit te tomaten. De dij ken, die ons eiland tegen het zeewater bescher men, had meni uitgebeeld in tomaten, terwijl het product van Flakkee, de „juun", dorpen aan gaven. Een mooie inzending. Geen wonder, dat de jury hier een gouden medaille noodig achtte. Toch waren er niet alleen vruchten- of plan- teninzendingen. Zoo was er ook de uitgeverij C. Misset te Doetinchem, welke met zijn vele en prachtige tuinbouwbladen een stand had gevormd. Ook Witvliets radiohandel demon streerde met zijn artikelen en liet zoo nu en dan een pittige marsch door de zaal „marchee- renOok zijn stand was keurig verzorgd. Na tuurlijk waren ook de kali-maatschappijen enz. naar Middelharnis gekomen om de Flabéla met hun producten op te luisteren. Kortom, alles wat men maar verlangen kan, wordt getoond. Flabéla zal een prettige herinnering voor ons blijvep en zal het ook voor iedere bezoeker ongetwijfeld zijn. Om half drie verdreef de heer Van Heest de genoodigden, die de opening bij kwamen wonen, naar het consumptie-paviljoen, waar allen plaats namen en de heer A. A. M ij s, de eere-voorz., de openingsplechtigheid voltrok. Allereerst verwelkomde de heer Mijs de belangstellenden, de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen en land- en tuinbouwver- eenigingen en de pers. In 't bijzonder begroette spr. de medeleden van het eere-comité en de leden van de jury-commissie, welke laatste het meest belangrijke, maar niet altijd dankbaarste werk te verrichten hebben. Vervolgens sprak de heer Mijs als volgt Dames en Heeren 1 Vertegenwoordigers van Gemeente-besturen, Land- en Tuinbouwvereen., van de pers en me deleden van het Eere-Comité, namenls Bestuur en Tent.-comité heet ik U welkom. Speciaal wel kom roep ik toe aan de leden van de jury, die de moeizame reis naar ons eiland wel hebben willen maken om een moeilijke, niet altijd dank bare taak, de beoordeeling der inzendingen te vervullen. De uitnoodiging om deze tentoonstelling te openen, heeft mij, laat ik het eerlijk bekennen be zwaard, ja, meer nog toen er plannen werden geopperd om deze zaak op touw te zetten, had ik ernstige bedenkingen, omdat ik vreesde dat het op een mislukking zou uitloopen, en ik dat de jonge vereeniging, die zoo zeer mijn sympa thie heeft, liefst bespaard wilde zien. Intusschen kan ik tot mijn vreugde verklaren, dat mijn vrees ongegrond is geblekenwant deze bescheiden opgezette tentoonstelling mag er zijn! De tijd gaat razend snel en het schijnt wel of de wereld om ons heen, na iederen volgenden dag een ander aanzien heeft. In eenuiterst kort tijdsbestek is op land- en tuinbouwgebied alles radicaal uit de voegen geslagen en op zijn kop gezet en men kan zich moeilijk meer indenken, dat we nog slechts enkele jareni verwijderd zijn van een tijd, dat de tuinbouw den landbouw het terrein fel be twistte, dat tuinbouw troef was en men als landbouwer geacht werd, niet met zijn tijd mee te gaan, als men in zijn bedrijf niet eenige plaats aan den tuinbouw inruimde, door zich te inte resseeren bij kassenbouw (druiven, tomaten), vruchtenteelt, bloembollenkweekerij of grove groententeelt als nabouw. Ook op Flakkee ging het zoo en het stond er naar, dat ook hier binnen enkele jaren de tuinbouw een belangrijke plaats zou innemen. Enhoe is het nu Zoowel land- als tuin bouw zullen slechts door diep in het geheele maatschappelijk leven ingrijpende maatregelen van overheidswege, voor algeheele ineenstor ting kunnen worden behoed. De geweldige beperking van export-mogelijk heden, makc.i maatregelen tot steun voor den tuinbouw nog moeilijker dan voor den landbouw. Teeltbeperking allerwege, hoe onnatuurlijk ook, is voorshands de dringende eisch, ook van regeeringswege, zullen' de crisismaatregelen niet op algeheele mislukking uitloopen. Verschillende dezer maatregelen zijn er op gericht, overgang van landbouw in tuinbouw te voorkomen en waar grove tuinbouwproducten op landbouw bedrijven werden geteeld, dit te beperken, zoo noodig geheel te verbieden, opdat de zoo sterk geïntensiveerde tuinbouw wat meer lucht zal krijgen En nu deze tentoonstelling. Het zou onder omstandigheden als zooeven geschetst, mis plaatst zijn voor uitbreiding van den tuin bouw voor de naaste toekomst propaganda te maken. Allerminst is dit dan ook de bedoeling. De vereeniging van oud-leerlingen der land- bouwcursussen, wier leden met zooveel vrucht de cursussen onder leiding van de heeren Pen en Van Asperen hebben gevolgd en het geleerde voor een deel ook in de praktijk hebben pro ductief gemaakt, willen een beeld geven van hetgeen in betrekkelijk korten tijd hier op het gebied van den tuinbouw is bereikt. Zij willen demonstreeren, dat onder normale omstandig heden zeer zeker ook op Flakkee plaats is voor den tuinbouw. Het werk, dat hun liefde heeft en waarin ze weten gelukkig te kunnen zijn, willen deze jongeren trouw blijven. Zij willen toonen, dat ze moed hebben, dat zij het ver trouwen in een betere toekomst ook voor den tuinbouw niet hebben verloren en niet zullen verliezen. Zij blijven paraat en willen, zoodra de zon weer eens even door de wolken mag breken, verloren terrein heroveren en nieuw terrein bijwinnen. Als deze geest de jongeren bezielt en vaardig over hen blijft, dan zal zeker weer wel eens de zon doorbreken en de omstandig heden' zich zoo wijzigen, dat zoowel land- als tuinbouw met kans op een bescheiden loon en met liefde voor het mooie bedrijf, mag worden gearbeid. Op bescheiden voet heeft de vereeniging van oud-leerlingen de tentoonstelling, die ik nu ga openen, opgezet. Ze heeft daarmede een goed werk gedaan en allen, die er aan mee hebben gewerkt, hebben dat met toewijding gedaan. Ik wensch de jonge vereeniging daarmede geluk en ben er zeker van, dat zij voldoening van haar werk zal hebben. Maar, dames en heeren), vol verwachting klopt het hart. En wat er dan achter de groote deuren op uw belangstelling wachtgij zult het binnen enkele oogenbliken zien. Ik hoop, dat gij niet teleurgesteld zult zijn. Ik begrijp, aldus spr., dat u weer naar de zaal terug zal verlangen en ik wil uw geduld niet langer op de proef stellen. Ik geloof, dat we deze vereeniging geluk kunnen wenschen. Ik hoop, dat het bestuur van de tuindersvereeniging genoegen van zijn werk, dat met alle toewijding tot stand is gebracht, zal mogen beleven. Ik hoop, dat het een spoorslag zal zijn om samen te blijven werken, schouder aan schouder, voor het algemeen belang en voor den tuinbouw. Het is de wensch van het bestuur, dat op dit oogenblik de tentoonstelling officieel is ge opend. (Applaus). Daarna sprak de voorzietter van het tentoon- stellingsbestuur, de heer H. van Heest, de aanwezigen als volgt toe Dames en Heeren Als voorzitter dezer tentoonsteeling rust op mij de taak, eenige woorden aan de openings rede van onzen geachten eere-voorzitter, den heer Mijs, toe te voegen. Allereerst wil ik mijn hartelijken dank uit spreken, dat de heer Mijs zich bereid heeft verklaard om deze tentoonstelling te openen. Ik heb het genoegen reeds 15 jaren met hem werkzaam te zi'n aan de Centrale Veiling. Uit hoofde van deze samenwerking is het mij be kend, dat de heer Mijs zich nimmer onbetuigd laat, wanneer een beroep op hem wordt gedaan, om zijn vele capaciteiten! in dienst te stellen van de gemeenschap. Niet alleen voor den land en tuinbouw, maar ook waar het de belangen van zijn gemeente en van ons geheele eiland betreft, is hij steeds bereid zijn beste krachten te geven. Ik zie er nog meerderen onder ons, die naast hun eigen bedrijf steeds het algemeen belang willen dienen en vele functies op het gebied van den land- en tuinbouw vervullen. Zeer zeker zijn ze er met mij van overtuigd, dat de waardeering van hunne werkzaamheden zeer miniem is, doch de dankbaarheid is nimmer hun richtsnoer geweest. Ze voelen zich blijkbaar geroepen enkel en alleen, om de belangen van onzen land- en tunbouw te behartigen. Toch mag men hen, wanneer de gelegenheid zich voordoet, onze erkentelijkheid niet ont houden, waarom ik hen van deze plaats gaarne mijn hartelijken dank betuig voor de vele werk zaamheden, die zij zich in het belang van den land- en tuinbouw getroost hebben enj wel in 't bijzonder voor hunne aanwezigheid op onze tentoonstelling. Ook de overige aanwezigen be tuig ik mijn oprechten dank voor hunne aan wezigheid. Men moet deze tentoonstelling bezien in het teeken van de jeugd. Ze is te beschouwen als een uitvloeisel van de Centrale Proeftuin. Van wege de Proeftuin zijn tuinbouwcursussen in het leven geroepen, waaraan vele jongelui hebben deelgenomen. Zij, die het diploma eenmaal heb ben behaald, hebben zich vereenigd in de Tuin- bouwvereeniging „Flakkeesche Belang", die nu ongeveer 32 leden telt. Op een excursie naar Zeeland het vorig jaar hebben ze te Zierikzee een tentoonstelling bezocht en dit is de aanleiding geweest tot het houden van deze tentoonstelling. Weliswaar moet de land- en tuinbouw thans kunstmatig op de been gehouden worden, doch dit deed hen niet terugschrikken om hun plannen te verwezenlijken. Het jeugdige vuur was eenmaal niet te blus- schenl. De op de cursussen opgedane theoretische kennis hebben ze in praktijk gebracht en nu willen ze op dez eten toonstelling laten zien wat ze hebben bereikt Ze begrijpen, dat de kracht van een land niet is gelegen in geld, doch uitsluitend in de kennis en de ijver van de bevolking. Een volk, dat bouwt op bezitting van geld en goederen, verliest alle energie en gaat ten gronde, doch een volk, dat tracht zijn kunnen tot het hoogste peil op te voeren, moet overwinnen. Men kan ons, zooals thans, door kunstmatige middelen in ons streven bemoei lijken, maar op den duur laten we ons niet in den hoek drukken. Onze Nederlandsche land en tuinbouw en wel speciaal de Flakkeesche landbouw staat op een zeer hoog peil, wat wij niet alleen moeten behouden, doch nog hooger moeten trachten op te bouwen. Straks bij het bezichtigen van al het mooie fruit, de heerlijke groenten en prachtige bloemen, krijgt u een idee, wat onze Flakkeesche jongens presteeren. Zooals U zult zien is de tentoon stelling zeer eenvoudig opgezet, doch ik hoop, dat U het in hen zult weten te waardeeren, wat zii U op hun eerste tentoonstelling, waarvan de voorbereiding aan de eenvoudige jongens heel wat hoofdbrekens heeft gekost, kunnen laten zien. Ik spreek de hoop uit, dat op deze tentoon stelling, in samenwerking met de oud-leerlin gen van onze landbouwschool, de vereeniging Ceres", de Flakkeesche Boerenbond, de afdee- lingen van de Holl. Maatschappij en andere landbouwvereenigingen, binnen niet al te langen tijd een grootere mag volgen, waarop men ook te zien krijgt, wat is bereikt met het paarden ras en de veestapel, welke plaats de moderne landbouwmachines innemen, enz. Ook wil ik niet vergeten onze standhouders hartelijk dank te zeggen voor de medewerking aan onze tentoonstelling en spreek daarbij de hoop uit, dat ze onze Flakkeesche land- en tuin bouwers na deze tentoonstelling tot hun cliënten mogen rekenen en door levering van prima kwaliteiten en prompte bediening mogen blijven behouden. Ook aan de pers mag ik mijn dank voor hunne aanwezigheid niet onthouden, terwijl de Maas- en Scheldebode in 't bijzonder een woord van dank toekomt. Deze is zoo wel willend en actief geweest om een speciaal blad aan onze ten toonstelling te wijden. Dit is een reclame, die voor ons Comité niet te betalen is, maar ik hoop, dat ze er haar voldoening in zal vinden, als ze de volgende week verneemt, dat de tentoonstelling door duizenden Flak- keeërs is bezocht geworden. Ook het Bestuur van de Centrale Veiling be tuig ik mijn oprechten dank voor het gratis af staan van hun uienloods, alsmede de Emgo voor haar mooie lichtreclame. En wat ik voor het laatst heb bewaard is, dat U door bemiddeling van de firma Kolff alhier door de firma Van den Heuvel te Rotterdam een heerlijk glaasje vruchtenbowl en door de Hero-fabrieken te Breda een verfrisschend glas Perl gratis zal worden aangeboden. Genoemde firma's zullen U laten proeven, dat onze heerlijke vruchten zich niet alleen in verschen, doch ook in geconserveerden toestand lekker laten smaken. Ik spreek dan ook de hoop uit, dat deze firma's er door deze aanbieding in mogen slagen, om hunne, uit onze heerlijke vruchten bereide dranken, bij ons Flakkeesch publiek zullen weten te plaatsen. Verder breng ik mijn hartelijken dank aan allen, die het ons, hetzij met geld, hetzij met medailles, hetzij met hun werkkrachten, mogelijk hebben gemaakt, om onze tentoonstellingsplan nen te verwezenlijken. Ten slotte verzoek ik U beleefd, om Uw familieleden, vrienden en kennissen te vertellen, wat zoo al op onze tentoonstelling is te zien en hen tot een bezoek aan te sporen. Alle inwoners van Flakkee, welk beroep ze ook uitoefenen, zijn aangewezen op het welzijn van onzen land- en tuinbouw en daarom ver- zuirne niemand, om onze tentoonstelling met een bezoek te vereeren. Ik dank U. De heer J. A. Slis D z., wethouder van Middelharnis, sprak, bij afwezigheid van den Burgemeester, die wegens familieomstandigheden op reis was, namens het gemeentebestuur van Middelharnis den wensch uit, dat deze ten toonstelling een prikkel mag zijn om de pro ducten op hoog peil te houden. (Applaus). De heer J. Barendse, voorzitter van de jury-commissie, wilde gaarne in die kwaliteit een kort woord spreken. Volgens het sierlijk en toch eenvoudig uitgevoerde programma is dit de eerste tentoonstelling, die op het gebied van den tuinbouw wordt gehouden. Overigens is van het eiland Flakkee bekend, dat het land bouwbedrijf overwegend beoefend wordt en de tuinbouw in opkomst is. Het zou dan ook dwaasheid zijn geweest mijn verwachtingen hoog te spannen. Toch doet het mij een genoegen dit pogen van de vereeniging van oud-leerlingen. Ik stel dit op hoogen prijs, aldus spr. De ten toonstelling is mij niet tegengevallen. Toch wil spr. een enkele practische wenken, waarmee misschien in het vervolg rekening kan worden gehouden, geven. Een tentoonstelling is aller eerst geschikt om de krachten van elkander te meten en van elkaar te leeren kennen. Daarom gaat er zoon opvoedende kracht van uit. De producten moeten ongeschonden en vrij van ziekte op de tentoonstelling komen. Wat men brengt moet af zijn. Nu weet ik wel, aldus spr., dat de keus hier veel kleiner is dan in het Westland. Maar het is nu eenmaal een zwak van mij en in alle streken met een opkomende cultuur zal ik wijzen op de mishandeling van de druiven. Tuinbouw is een vak van groote zorgen en de druif heeft het hart van den Westlander ge stolen Wij behandelen ze als een kleinood. De mooie dauw, die er op ligt, moet bewaard blijven'. Dan zag spr. nog een' hiaat. Wanneer men druiven kweekt, zorgt dan vooral, dat het zaad goed uitgehaald wordt. Dat zaad rijpt af voor de groote bes rijpt. Raakt het in de klem, dan gaat de tros van binnenuit schimmelen en is het product niet meer concurrentie-fahig. Spr. wees vervolgens op de cursussen, die alhier ge houden worden en| volgens spr. buitengewoon goed werk verrichten. In dit opzicht is men hier op den goeden weg. Als het Westland niet oppast, gaan de jongere cultures het boven het hoofd groeien. Mogen wij practische kennis hebben vergaard, het gevaar is daar, dat we de wetenschappelijke opleiding teveel verwaar- loozen. De tuinbouwwetenschap is onmisbaar bij de vervolmaking van onze cultuur. Dat de cursisten zooveel voeling met elkander blijven houden, daarvoor breng ik mijn eere-saluut, Wanneer in de komende jaren weer zulk eeni tentoonstelling wordt gehouden, moge het suc ces dan nog grooter zijn dan 't al is. (Applaus). De aanwezigen werden daarop een glaasje vruchtenbowl van de N.V. v. d. Heuvel Co. en een glaasje Perl van de Hero-fabrieken aan geboden. De fa. I. Verbrugge presenteerde den heeren een geurige sigaar. Om drie uur werden de deuren van de ten toonstelling geopend voor 'het publiek, dat al direct in grooten getale binnenstroomde om het uitgestalde te bezichtigen. Het was er direct een gezellige drukte en een ieder was druk in de weer om alles te bewonderen. Het oog van den kenner vooral zal zich in deze omgeving thuis gevoeld hebben, maar ook het gewone publiek, dat geen verstand van tuinieren heeft, doet er aardige indrukken op. Vooral de prach tige bloemenmanden, fruitschalen, tuinaanleg enz. is een genot voor het oog, dat van bloemen en planten geniet. Bent U al naar de Flabéla geweest Voor 30 cent kunt U van veel schoons en leerzaams genieten. U gaat dus allemaal RAPPORT VAN DE JURY belast met keuring van de fruit en groenten. Aid. Groenten. Vereeniging van Oud-leerlingen, le prijs, verguld zilveren) medaille. L. J. Buth, Sommelsdijk, 2e prijs, zilveren medaille. J. Kastelein, Sommelsdijk, 3e prijs, bronzen medaille. Afd. Augurken, komkommers, meloenen en tomaten. Vereeniging van Oud-leerlingen, verguld zilveren medaille. Joh. Mosselman, Nieuwe Tonge, zilveren medaille. Afd. Appelen. A. C. Nieuwenhuis, verguld zilveren medaille. Vereen, van Oud-leerlingen, zilveren medaille. G. Campfenis, Sommelsdijk, zilveren medaille. A. W. Keijzer, Herkingen, zilveren medaille. Afd. Peren. L. J. Buth, Sommelsdijk, verguld zilveren medaille. N. Wasserval, Middelharnis, zilveren medaille. Afd. Pruimen. J. Kastelein, Sommelsdijk, zilveren medaille. N. Wasserval, Middelharnis, zilveren medaille, Afd. Druiven en perziken. Vereen, van Oud-leerlingen, zilveren medaille, L. J. Buth, Sommelsdijk, zilveren' medaille. Extra-prijs voor moerbeziën. L. J. Buth, Sommelsdijk, zilveren medaille. Afd. Fruitmanden. K. J. Nipius, Middelharnis, verguld zilveren medaille. B. Viskil, Middelharnis, zilveren medaille. L. W. de Wachter, Dirksland, bronzen medaille. Afd. Bloemenmanden. B. Viskil, Middelharnis, zilveren medaille. Aid. Snijbloemen. P. D. Sieling, Melissant, verguld zilveien medaille. J. P Mast, Den Bommel, zilveren medaille. B. Viskil, Middelharnis, bronzen medaille. Afd. Cactussen. J. B. Buth, Dirksland, verg. zilveren medaille. Mej. W. J. Nijgh, Middelharnis, zilveren medaille. A. v. d. Velde, Middelharnis, zilveren medaille. STANDS. Diploma's voor een gouden medaille. Centrale Proeftuin, Middelharnis. A. v. d. Hoven, Alblasserdam, Stand 18. Kali-Maatschappij, Abiasserdam, Stand 8. Plantenziektenjkundigen Dienst, Wageningen Stand 1. Fa. Wed. Kolff Zn., Middelharnis, Stand 16, kleine gouden medaille. Hero-fabriek, Breda, Stand 17, kleine gouden medaille. Ver. Chem. Fabrieken, Utrecht, Stand 13, kleine gouden medaille. Pannevis Zaadhandel, Delft, Stand 7, kleine gouden' medaille. Diploma's voor verg. zilveren medaille. Mij. De Automaat, Stand 2. F. van Leeuwen, Middelharnis, Stand 19. I. Verbrugge, Middelharnis, Stand 14. K. J. Nipius, Middelharnis, Stand 15. K. Witvliet, Middelharnis, Stand 11. De Jury J. BARENDSE. J. O. D. PELS Pzn. Wij kunnen nog berichten!, dat in den wed strijd tot het maken van bloemruikers voor meisjes de volgende prijzen zijn toegekend Agatha Krijgsman, le prijs. Toos de Gans, 2e prijs. Zoetje Schilperoord, 3e prijs. Hendrika Schipper, 4e prijs. Betje Nelis, 5e prijs. Arentje de Gans, 6e prijs. Alzoo heeft Agatha Krijgsman de zilveren medaille met inscriptie verdiend. Alle kinderen, welke meegedaan hebben, ont vangen een foto. Het is zeer de moeite waard de keurige bou- quetten te komen bezichtigen. De Ieren staan over de geheele wereld bekend als ruziemakers. Op 't oogenlblik is het er een gespannen verhouding. De fascisten zijn daar eveneens geweldig in opkomst en de huidige regeering-De Valera is bevreesd voor de blauwhemden'. In tegen stelling met de fascisten van het vasteland, die zwarte hemden dragen, hebben zij blauwe hem den aan. De Valera is nu anderhalf jaar aan de re geering en heeft tot dusver nog niets anders gedaan dan de boel in de war schoppen. Met Engeland ligt Ierland door zijn toedoen ont zettend overhoop. Hij begon met de afschaffing van den eed van trouw aan den Koning van Engeland, die voor Iersche parlementsleden bij hun ambtsaanvaarding was voorgeschreven. Kort daarop volgde de staking van de betaling der annuïteit van drie millioen pond, die de Iersche „MAAS'-NYMPHEN Dat is nog eens een attractie Zoon verkoop van meubilair 1 Dan zijn onze vrouwtjes daad'lijk Met z'n allen in de weer. Op den kijkdag wordt eerest alles Naarstiglijk geïnspecteerd, Flink betast, secuur bekeken En zorgvuldig gewaardeerd. Spiegels, bedden, kasten, stoelen, 'n Trapleer en een kolenbak, Een paar kachels en wat borden» 'n Kandelaar, een voetenzak, 'n Kapstok en een vogelkooitje, Een dressoir, een schilderij Zijn dan, stuk voor stuk genummerd, Klaar voor de verkooperij. Eindelijk komt de notaris, Maakt de menigte bekend „Alles moet contant betaald en „Voor de kosten tien procent 1" Eén der heeren zoekt een plaatsje Ergens in een raamkozijn En begint: „Wie biedt er geld voor „Koop één is een waschiontein 1" In 't begin gaat het wat aarz'lend, Doet men niet zoo vlug een bod, Maar bij 't vierde en vijfde koopje Loopt het zaakj' al aardig vlot „Wie biedt meer nog dan een daalder Voor die fijne canapé „Eenmaal, andermaal, ten derde „Niemand niet Geluk er mee 1" Er komt stemming bij de wijfkes Als ook 't manvolk bieden gaat En een jonkman zielsblij met een Waterketel schuiven gaat. 'r Wordt geknipoogd als er eentje Op een kinderstoel gaat biên. Lachend gunt men, voor twee stuivers, n Andere haar soepterrien. Heusch, zoo'n^koopdag is wel aardig, En, bij zoo n gelegenheid Ligt de stof maar voor 't grijpen, Wordt een nymph een kleinigheid. (Nadruk verboden). HAKATE. boeren moesten opbrengen op grond van de met Engeland getroffen regeling over het landbezit in Ierland. Deze laatste maatregel heeft, naar men zich zal herinneren, Engeland bewogen tot heffing van bizondere rechten op Iersche pro ducten, waarop Ierland weer heeft geantwoord met een tegen Engeland gerichte verhooging van invoerrechten. Het gevolg is geweest, dat beide landen sedertdien op tariefgebied feitelijk op voet van oorlog staan. Thans heeft De Valera bij 't scheiden van het parlement, dat met zomervacantie is gegaan, bij de Daii nog <fhe wetsontwerpen ingediend, die van grondwetwijzigenden aard zijn en beoogen het gezag van de Engelsche kroon in Iersche aangelegenheden nog meer te beperken. Het eerste ontwerp strekt om den gouverneur- generaal als vertegenwoordiger van de kroon, het recht te ontnemen over het gebruik van credieten te beslissen en dit recht aan de Iersche regeering over te dragen. Het tweede voorziet de afschaffing van de bepaling, dat voor het bekrachtigen van wetten de handteekening van den koning, alsmede goed keuring van de kroon noodig is. Het derde wil het recht van beroep op den Privy Council tegen uitspraken van het hoog gerechtshof van den Ierschen Vrijstaat af schaffen. Sedert eenigen tijd is er in Ierland een be weging gaande onder leiding van generaal O'Duffy, het vroegere hoofd van de Iersche politie, die onlangs uit zijn ambt is ontzet. Na zijn ontslag heeft hij een „nationale garde van oud-strijders" gevormd, de blauwhemden, die zich als hoofddoel hebben gesteld De Valera ten val te brengen. Hun eerste zorg zal daarna zijn de betrekkin gen met Engeland weer te verbeteren. Zondag waren O'Duffy en zijn kornuiten van plan in optocht naar het gedenkteeken, dat te Dublin is opgericht voor de nationale helden Collius, Griffith en O'Higgins, te maken. De Valera had echter dezen opmarsch verboden en commando gegeven de regeeringsgebouwen en de stad Dublin door het leger te laten be zetten. O'Duffy is zoo verstandig geweest maar niet het gevaar te trotseeren, dat er dooden vallen en heeft den opmarsch afgelast. Dat de zaak daarmee voor De Valera van de baan zou zijn, is echter geen sprake van. De beweging van O'Duffy groeit sterk. Zaterdagavond zijn de Italiaansche vliegtuigen in hun vaderland teruggekeerd. Heel Italië stond overeind. Bij den landingssteiger stond Mussolini in het zwarte hemd, in gezelschap van den Kroonprins enj hooge vliegerofficieren, die in het wit ge kleed waren. Op het oogenlblik van de aankomst vertelde het lid van de Italiaansche Academie Marinetti voor de microfoon in geestdriftige woorden aan het heele Italiaansche volk, wat er gebeurde. Hij begroette „de heroïsche atmosfeer, die in deze hemelsmuziek der motoren wordt geuit" en brengt „aan den geest van het nieuwe door Mussolini geschapen Italië, die deze nieuwe, door de heele wereld bewonderde prestatie op luchtvaartgebied mogelijk gemaakt heeft, de eerste hulde van het jubelende vaderland. Generaal Balbo zegt heel bescheiden van zich zelf in een interview met persvertegenwoordi gers: „Ik ben geen groot man, doch een orga nisator; ik heb zeer gedisciplineerde en zeer geschikte soldaten. Dat is mijn eenige ver dienste." De Italianen steken hem echter huizen hoog en halen oude Romeinsche keizers er bij om de zaak maar luister bij te zetten. Ondertusschen is het een prachtige prestatie van de Italianen. Hun prestige wordt door der gelijke dingen wel verhoogd. Mussolini sprak zelfs van een politiek succes De Oceaanvliegers krijgen twee maanden vacantie. Op 't eiland Cuba is 't niet pluis geweest. De bevolking is compleet in opstand gekomen tegen den president Machado, die op het laatste mo ment per vliegtuig moest vluchten. De Ver- eenigde Staten hebben tot deze vlucht aanleiding gegeven, want de toestand op Cuba was on houdbaar. Cuba is blij, dat ze dezen meest gehaten man kwijt is. De nieuwe president Cespedes is onder het gejubel der bevolking het presidentieele paleis binnengedragen, nadat hij tevoren' de troepen had geïnspecteerd. Die geestdrift zegt daar echter weinig, want ook Machado is vroeger toegejuicht. De nieuwe president is van plan om Cuba te reorganiseeren. In de eerste plaats worden krachtige maatregelen genomen om een eind te maken aan de plunderingen en brandstich tingen), die nog steeds voorkomen, hoewel in minder ernstigen vorm dan tevoren. De politie heeft instructie om alle roovers en brandstich ters zonder pardon neer te schieten. Alles wijst er echter op, dat niet alleen in Havana, maar

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3