Mill rr k i U j A.D.OVER STRIJD m u HOESJE VOOR VEOX7W E De F1 i Gemeenteraad. Marktberichten. 0 3 Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Zaterda De eerste k Flf dat Ramsay Mac Donald moest heengaan. Voor de tweede maal trad Baldwin nu op als minister president van een Conservatief kabinet, tot het in 1929 moest plaats maken voor het tweede ministerie Mac Donald, dat tot op dit oogenblik Zich heeft weten te handhaven. Lloyd George heeft zich na 1922 niet uit het actieve politieke leven teruggetrokken: hij trad op als leider der Liberalen en als zoodanig toonde hij zich weer de staatsman, die niet alleen de kunst verstaat om te leiden, maar óók de staatsman, die de kracht en het talent heeft om te leiden. Ongetwijfeld is dat een) groote verdienste van hem, want 'hij behoort niet tot de diplomaten, die krachtens hun geboorte aan gewezen zijn om als leiders van het volk op te tredenl Voortgekomen uit den eerivoudigen burgerstand heeft hij zich het leiderschap moeten verwerven langs een weg van moeite en strijd. UITKIJK. Vergadering van den gemeenteraad van OOLTG%£NSPLAAT op Woensdag 16 Augustus, des nam, 4 uur Afwezig de heeren Van Nieuwenhuizen enj De Voorzitter, burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in gevolge art. 36 inzake het Middelbaar onderwijs en de rijksbijdrage over 1932 en 1931, die totaal 1830,08 bedraagt, welk bedrag voldaan moet worden bij de Bank van Ned. Gemeenten. Ingekomen is een schrijven van het Ministerie van Financiën namens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, waarin bericht wordt, dat de uitkeering inzake de gemeentefondsbelasting voor alle gemeenten over het jaar 1933 op 1934 1531,33 bedraagt. De voorloopige uitkeering over 1933 bedraagt per 1 Aug. 1933 7246,25. Ingekomen is een schrijven van de Provinciale Staten omtrent de jaarwedde-korting voor Bur gemeester, wethouders, secretaris, secretarie- ambtenaren en ambtenaren van den burgerlijken stand. Meegedeeld wordt, dat eerst in het najaar het standpunt inzake de tijdelijke korting be paald kan worden. Verwacht moet worden, dat voor 1934 minstens gelijke korting toegepast zal worden. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Onderwijs, dat het voorschot over 1931 inzake het lager onderwijs op 11,910 was vastgesteld. De uitkeering over 1931 heeft be dragen 9750,91, zoodat 2159,09 teveel was ontvangen. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, waarin bericht wordt, dat de werkverschaffing in den polder het Rietveld kan worden voortgezet tot 26 Augustus. Ingekomen is het verslag van den Keurings dienst van Waren te Dordrecht over het 2e kwartaal 1933. Alhier waren 51 inspecties ge daan, 45 monsters melk waren genomen, 35 monsters andere waren zijn geïnspecteerd, 2 par tijden waren afgekeurd, 6 waarschuwingen wer den gedaan, processen-verbaal werden niet op gemaakt. Ingekomen is een schrijven van het bestuur der Prov. Staten, waarin inzake de uitvoering van art. 13 der Warenwet bericht wordt, dat de bijdrage voor deze gemeente voor den Keu ringsdienst van Waren op 385,09 is gesteld. Ingekomen is een schrijven van den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en der ar beidsbemiddeling, waarin gemeld wordt, dat de gemeente-subsidie over het 2e kwartaal 1933 is bepaald op 6000. Door de generale thesau rie zal meegedeeld worden aan de Bank van Ned. Gemeenten, dat deze instelling voor in vordering zorg draagt. Deze stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarin gemeld wordt, dat het verzoek om ver lenging van den ontruimingstermijn inzake de woningen aan de Nieuwstraat wordt ingewilligd. Einde van den termijn is gesteld op 24 Oct. '33. De VOORZITTER merkt op, dat het advies van de gezondheidscommissie en van de inspec tie voor de volksgezondheid anders luidde. De heer HOBBEL: Ged. Staten denken er anders over dan de inspecteur van de volks gezondheid. De VOORZITTER: Neen. De inspecteur wil een' nieuwe woning door c(e gemeente voor deze menschen laten bouwen, hetwelk 2500 be draagt bij een huur van 4. De gemeente kan dit bedrag niet betalen en de menschen, waar het over gaat hebben nog nooit huur betaald. Ged. Staten hebben nog niet geantwoord op het advies van den inspecteur en de verlenging aangenomen. Spr. stelt voor Ged. Staten naar aanleiding van dit advies te berichten, dat de gemeente een nieuwe woning niet kan bouwen, gezien den financieelen toestand. Er zal dus een andere oplossng gezocht moeten worden,. De heer VAN GURP: Kan heel die griebes niet opgeruimd worden Er zal wel een kooper voor gevonden kunnen worden. De VOORZITTER: Mocht dat wezen, dan zullen wij dat gaarne in overweging nemen. De heer VAN GURP: Er zou een straat kun nen komen. De VOORZITTEjR: Een dood slop bijvoor beeld. In ieder geval we zullen opnieuw pro- beeren ontruiming tot stand te brengen. Het bericht van Ged. Staten wordt voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, dat de haven van Ooltgensplaat niet vanwege het Rijk onder houden kan worden. De VOORZITTER merkt op, dat dit ant woord niet erg duidelijk is. Wij hebben in ons schrijven niet over de haven gesproken, maar over den toestand voor de haven, het Volkerak. Het ligt op den weg der regeering om daar ver betering in te brengen. Besloten wordt den hoofdingenieur aldus in te lichten. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten inzake het honorarium van den ambtenaar van den burgerlijken stand. Ambtenaren van den burgerlijken stand, die na 15 Juli 1933 benoemd worden, moeten onbezoldigd blijven, indien zij tevens burgemeester, secretaris of ambtenaar ter secretarie zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. het niet wenschelijk achten, dat deze functie onbezoldigd wordt. Afgezien van de kleine 'be zuiniging, die dit besluit met zich medebrengt, heeft het ook geeni zin voor deze gemeente, omdat de ambtenaar hier toch zijn bezoldiging houdt. Het is ook van belang, dat de admini stratie van den burgerlijken stand op het secre tarie blijft en nauwkeurig geschiedt en dit zon der vergoeding twijfelachtig is. De ambtenaar is verantwoording verschuldigd aan de rechter lijke macht en vereischt dus groote nauwkeurig heid. B. en W. stellen voor afwijzend op het schrijven van Ged. Staten te beschikken. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van het college van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, om toe te staan, dat overgegaan wordt tot het bouwen van een derdeni uitgang in de kerk, op grond, die het eigendom is van de gemeente. Het is de bedoeling om een nooduitgang te maken aan den Noordelijken eindgevel. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. zeer sympathiek hier tegenover staan en den Raad adviseeren in het belang van de orde en de veiligheid diit verzoek in te willigen. De Ned. Herv. Kerk zal elk jaar voor 31 December voor de erkenning van het eigen domsrecht der gemeente 0,25 moeten betalen. De heer BRINKMAN wijst evenleens op de noodzakelijkheid van een nooduitgang. De hui dige toestand kan niet gehandhaafd blijven. De VOORZITTER merkt op, dat hij reeds vroeger hieroo aangedrongen had. Spr. adviseert eveneens de klapdeurtjes in de kerk weg te laten halen. Ten eerste maken ze lawaai en ten tweede zijn ze in geval van nood levensge vaarlijk. Het verzoek van de Kerkvoogdij wordt inge willigd. Aan de orde is de voorloopige vaststelling rekeningen gemeente en burgerlijk armbestuur over 1932. In de commissie tot het nazien van de reke ning waren benoemd de heeren Hokke, van Nieuwenihuizen en van Gurp. Daar de heer Hokke ongesteld was geweest, was de heer Hob bel tot plaatsvervangend lid aangewezen, die ook namens de commissie het woord voert. Allereerst is aan de orde de rekening voor de bewaarschool. De ontvangsten bedragen 2765,76, de uit gaven 2609,23, zoodat een batig saldo over blijft van 156,53. De gemeenterekening komt dan aan de orde. Gewone dienst. Ontvangsten 151,980,57, uitgaven 151,650,37; batig saldo 330,20. Kapitaaldienst. Ontvangsten 29,672,99, uit gaven 28,849,30; batig saldo 823,69. De commissie maakt er aanmerking op, dat de rekening voor de brandstoffen door het ge meentesecretarie, zijnde 69,85, te hoog is en acht minder kolenlverbruik mogelijk. Dan acht de commissie het noodig, dat de autobestuurders op hun nota's deni afstand en den tijd van den rit opgeven. Sommige reke ningen1 komen de commissie wat hoog voor. De heer HOBBEL merkt verder namens de Commissie op, dat de gemeente voor de gezond heidscommissie jaarlijks 106,01 bijdraagt. Den crisis in aanmerking genomen en gelet op het feit, dat de inwoners van de gemeente beter op de hoogte zijn van de toestanden dan buiten staanders, hoewel de adviezen van 'de gezond heidscommissie op hoogen prijs worden gesteld, toch in overleg te treden met andere gemeenten om tot opheffing van dit instituut te komenl De VOORZITTER Daar schuilt ironie in. Adviezen wojden op hoogen prijs gesteld, maar de Gezondheidscommissie moet toch maar opge ruimd worden. (Vroolijkheid). De heer HOBBEL 't Is te duur. De VOORZITTER merkt op, dat in 't alge meen gesproken de gemeenterekening er genadig afkomt. Wat de brandstoffen betreft. De secre taris zit er zelf bij en kan er dus rekening mee houden. Nu is het wel eens koud, maar spr. gelooft ook, dat er een beetje onoordeelkundig gestookt wordt. Met de opmerking over de rekening van de autoverhuurders zal rekening worden gehouden. Ook zal met andere gemeeniten onderhandeld HOOGSTRAAT223 ROTTERDAM worden' over de opheffing van de Gezondheids commissie. Vervolgens komt aan de orde de rekening 1932 van het Burg. Armbestuur. De ontvangs ten hebben bedragen 15.919.75. De uitgaven 16.818.33, zoodat een nadeelig saldo van 898.58 bleef. De oorzaak moet gezocht worden in de vermindering van pacht (420.79) en ach terstallige huur. De gemeente-subsidie bedroeg 28.00. De heer HOBBEL, rapporteur van de com missie, maakt er aanmerking op dat aan één gezin in de gemeente het groote bedrag van 817.44 in 1932 is verstrekt. Het armbestuur heeft 534.77 en de diaconie der Ned. Herv. Gem. 282.67 verstrekt, hetwelk niet juist is tegenover andere gezinnen. In de geheime zitting wil spr. hierover nader spreken. De VOORZITTER wijst er op, dat dit groo te bedrag te wijten is aan de familie, die niets voor het gezin gedaan heeft, maar wel beleedi- gende brieven geschrevenj heeft op een schan delijke wijze. Spr. had pas weer zoo'n brief ontvangen over den man en vader van de acht kinderen, die geen inkomen en geen steun zou hebben ontvangen. Zes kinderen moesten bij vreemde menschen in huis genomen worden. Dit staat in een' brief, die wij ontvingen/ van het Comité voor Rechtsbijstand, te Rotterdam, tot welk comité de vader zich gewend heeft. Wij hebben gezegd aan dit Comité, dat wij niet I verder konden helpen. Het gezin heeft reeds 800 steun ontvangen. Het is schandelijk, dat de familie brieven durft te schrijven, waarin de grofste beleedigingen staan, v.n.l. aan mijn adres, terwijl ze zelf goed gesitueerd zijn. Spr. wil er verder niets over zeggen en deze menschen nog voor de schande van een openbare bespreking bewaren. De rekeningen worden daarop vastgesteld. Besloten) wordt vervolgens het Burgerlijk Armbestuur een bedrag van 4500.— aan kas geld te verstrekken, met de bepaling dat dit bedrag voor 31 December 1933 terugbetaald is. Dan zijn aan de orde enkele begrootingswij- zigingen. De post werkverschaffing moet weer met 20.000 verhoogd worden. De wijzigingen1 worden goedgekeurd. Vervolgens gaat de Raad over tot de benoe ming van een lid in de commissie tot wering van schoolverzuim. De VOORZITTER deelt mede van de com missie bericht te hebben ontvangen, dat de heer Kleijn en Koppenaal niet in aanmerking wen- schen te komen en dat de heer van Oosterom thans weer wel voldoende tijd had om lid van de commissie te zijn. De commissie stelt voor den heer van Oosterom weer te benoemen». B. en W. bekkijken de zaak oppervlakkig en stellen eveneens voor den heer Van Oosterom weer te benoemen. Gekozen wordt de heer van Oosterom met 6 stemmen. De heer Kleijn ontvangt 3 stemmen. Tenslotte worden behandeld reclames i. z. het schoolgeld. De VOORZITTER deelt mede dat de heer Gebuijs er bezwaar tegen heeft, over 1933-34 in de 4e klasse te zijn aangeslagen en per week 20 ct. per kind te moeten betalen. Hij heeft ge reclameerd bij den inspecteur van belastingen. Hij heeft diens beslissing nog niet ontvangen, zoodat te zijner tijd hierover beslist kan worden. Dit geldt ook voor hetzelfde bezwaar van den heer Korteweg. De VOORZTTER biedt daarop gelegenheid tot rondvraag. De heer BRINKMAN vraagt naar de dem ping en de rioleering van de sloot, waarover in de vorige vergadering gesproken was. De VOORZITTER deelt mede, dat alles wacht op de beslissing van den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, die reeds bericht heeft mee te willen werken aan de demping en de riolee ring van de sloot tot aan het sluisje. Wat het verdere gedeelte betreft, heeft de gemeente opzichter gezegd, dat het niet ongerioleerd kan blijven. De gemeente kan dit echter niet betalen, gezien deni slechten finantieelen toestand. Spr. hoopt, dat de Ned. Herv. Kerk bereid zal zijn om dit stukje te laten rioleeren. Spr. krijgt zoo veel klachten. De oude v. d. Welle was pas nog bij hem geweest en zei, dat hij geen nachten had kunnen slapen tijdens het warme weer 's Morgens bij het opstaan hadden zij die sme rige metaalsmaak in den mond, ook ai waren de vensters gesloten. Het is er verschikkelijk. Jammer is het dat de deskundige in den Kerke raad er nog geen) oog voor heeft. We zullen maar hopen dat onze vertegenwoordiger in den Kerkeraad de noodzakelijkheid goed onder het oog kan brengen. De heer BFÜNKMAN vraagt of de brandsloot niet eens uitgediept kan worden. De VOORZITTER zegt dit toe. De heer VAN ES vraagt naar aanleiding van het feit, dat het Burg. Armbestuur 817.44 of 16 per week aan een bepaald gezin heeft verstrekt of het dringend is, dat de zaak in ge heime zitting behandeld wordt. De VOORZITTERMen moet altijd een hooger standpunt innemen dan zijn tegenstander. Ik probeer hooger te staan. Stelt de Raad het op prijs dan moet hij dat zelf weten. De heer VAN ES: Ik wil er geen voorstel van maken, maar het alleen maar in bespreking geven. De VOORZITTEjR: Wij hebben alles gedaan voor die acht kinderen wat we kunnen. De publieke opinie oordeelt dat wel. De heer - HOBBEL: Is die steunverleening in natura of in geld geschiedt De VOORZITTER: Neen, nooit in geld, altijd in natura. We zullen andere maatregelen moeten treffen. De heer Bol zorgt er voor, dat de kinderen alles op tijd krijgen, maar dat is een heel werk. Laten we de zaak echter in ge heime zitting bespreken. D heer BRINKMAN: Ik heb alle lof voor het burgerlijk armbestuur en de diaconie in deze zaak Er zijn menschen met 10 of 10Yi gulden per week in de werkverschaffing. Ik vind, dat er gedaan is wat er gedaan kon worden. De VOORZITTER: Dat is tenminste andere taal. Zelfs voor de begrafenis van de vrouw hebben wij gezorgd. In het begin zaten we met de handen in het haar. Niemand wilde het gezin hebben. Lof moet toegezwaaid worden aan hen, die ieder een kind in huis genomen hebben, zij het dan niet altijd belangeloos. En dan wordt je nog toegevoegd: dat beb je gedaan voor het oog van de menschen De critiek is gewillig. Het is mij best en het zal ons tot ernstig na denken stemmen, maar in deze zaak leggen wij met gerustheid de hand op ons geweten. Maar laten deze menschen eerst zelf hun plicht doen, voordat ze iets zeggeni. De heer BRINKMAN vraagt tenslotte of de orde bij begrafenissen niet beter gehandhaafd kan worden. De twee laatste malen was het treurig en moet het een troep geweest zijn rond om het kerkhof. De VOORZITTER: Bij de laatste doode ben ik niet op het kerkhof geweest. Bij de voor laatste wel en daar is alles ordelijk geschied. Wat er buiten het kerkhof gebeurt, laat de burgerij dat zelf gevoelen. Er moet werkelijk eerbied zijn voor de dooden en den dood en de orde moet gehandhaafd worden. De politie kan echter niet overal tegelijk zijn en de burgerij moet daarom meehelpen. Daarna gaat de Raad over in geheime zitting. DE INTERNATIONALE ALPENRIT, III. Grenoble. De vierde dag van Turijn naar Grenoble is wel de zwaarste geweest, die de rijders tot dus verre gehad hebben, een dag vol spanning, een ware revanche voor den gemakke lijken vorigen dag. Het begon anders zoo vreedzaam na het ver trek des 's morgens vroeg, bij heerlijk zomer weer uit Turijn, Over de mooie Italiaansche wegen) had niemand moeite zijn gemiddelde te houden, integendeel het leek een gezondheids ritje in den vroegen morgenstond door een prachtige natuur. Ook de twee bergpassen op Italiaansch gebied de Col de Sestrières en de Genevre pas leverden niet den minste moeilijk heid op, al klagen vele rijders ook over de dichte stofwolken. Men begrijpt niet goed wat zulke rijders op een zoo zwaren wedstrijd als de Alpenrit komen zoeken. De grensoverschrij ding was wederom schitterend gergeld, het ge- heele oponthoud duurde niet langer dan een paar minuten en in opgewekte stemming daalden alle rijders den breeden bergrug af, Frankrijk in naar de controle te Guillestro. Een 25 K.M. voor de controle echter, te Briangon, hielden alle Hol- landsche rijders stil. Behalve Schade op zijn Welseley, die in de lichte klasse in de achter hoede zat, reden nu alle Hollanders, die nog in den strijd waren, Ford. In een oogenblik waren alle zeven wagens met benizine gevuld, van enkele werd de olie ververscht en na een/ paar minuten oponthoud reden de rijders naar de controle te Guillestro. Maar toen begonnen de moeilijkheden. Voor eerst vlak na de controle de Izeard pas, een smalle, stoffige kronkelende bergweg, waarop twee wagens elkaar ternauwernood kunnen pas- seeren. En op dat geitenpad zat eem groote auvobus vol passagiers vast tegen een limou sine, die van de tegenovergesteld kant kwam en bestuurd werd door een dame, die bleek wel vooruit maar niet achteruit te kunnen, rijden. Zoo'n smalle, steile bergpas is nu niet bepaald het meest geschikte oefenterrein voor een be ginnelinge, maar de ongelukkige bestuursters zat nu eenmaal met haar mooien nieuwen wagen 'ld in aats pen- V.e- bijna op den' top van dén bergpas en tegenover haar stond de autobus vol zenuwachtige sagiers met achter zich een sleep van toetc:e en razende deelnemers, die in alle mog talen raadgevingen uitbraakten omtrent w "i gedaan moest worden. Er gebeurde natu 'i,k nies, de boel zat hopeloos vast. Jacques va i r Meulen, die vooraan zat, was een beroerte nr.bij, Sprenger van E)yk zat doodsbleek van kalmte rechtop in zijn wagen en gaf onmiddellijk Jast, dat geen der bestuurders van zijn team hun wa gens mochten verlaten. De reserverijders moch ten uitstappen en de verwarring vergrooten met al die rijders, die op den smallen weg door el kaar schreeuwden. Tenslotte werd dan toe' met vereende krachten de limousine achter li it ge duwd tot op een plekje waar de autobus kon passeeren en toen stormden alle deelnemers achter elkaar naar beneden; de autobus voorbij, wiens bestuurder van zenuwachtigheid niet meer wist wat te doen en ten einde raad zijn wagen met verschillende passagiers tegen den rotsw veiligheid bracht, om niet meer van zijr. te komen voordat de geheele stroom van ritrijders aan hem voorbij gevloeid was. 1 heele oponthoud 'had bijna een kwart duurd, en dat is veel, in de bergen, waar minuut telt. Toen kwam de Galibierpas, wedercv- cru gecontroleerde heuvel, niet lang ditmaal, s 5,5 K.M., maar steiler nog dan de Pordoi Stelvio. De weg was bovendien» stoffig, z iac de deelnemers, die sneller waren dan hun v or- gangers, geweldigen last ondervonden v, de stofwolken door dezen opgeworpen. Tot er- maat van' ramp waren een aantal nieuws.;-iige koeien uit een naburig weiland losgebroken en dartelden nu over den weg, waarop een hon derdtal wagens achter elkaar in het stof hun gemiddelde van 45 KM. per uur trachten te halen. Het was een toomelooze verwarring, waarbij zoo goed als niemand zonder strafptinten bleef. Hoe groot een ieders portie is, dat is nog niet bekend, maar de strafpuntenregen daalde kwistig neer. De deelnemers, die meenden; dat hiermede de misère van den dag voorbij zou zijn, kwamen wel zeer bedrogen uit. De Galibier moest nog afgedaald worden, er kwamen nog andere berg passen, waaronder de eindelooze Crox de Fer, met een gruwelijk wegdek vol steenslag en o<- 's met somtijds watervallen, die een uitweg c .r deze wegruïne zochten. Het einde naderde, de eindcontrole te noble kwam angstwekkend dicht nabij en de ders worstelden en zwoegden nog altijd n in de bergen, de meeste met vele minut terstand. Zoodra er maar even een kl deelte behoorlijk weg kwam, werd de g; opengezet en daverden de wagens naar hu om 'heel spoedig daarna weer in hun va stuit te worden door steenslag, gruis en ongerechtigheden. Tot dan eindelijk te 14 K.M. voor Grenoble, een groote m,. route zich voor de rijders opende. Wat er over dze 14 K.M. gejakkerd is! Men kdi net zich indenken. Vele rijders waaronder alle Hol landers wisten hier hun achterstand nog tot nul te reduceeren, maar tal van andere hadden in den gruwelkamer der Fransche Alpen te veel minuten verloren om nog op tijd binnen te kun nen wezen, zoodat zij na de strafpunten op den Galibier er te Grenoble nog weer enkele bij kregen. Turijn~Grenoble is voor vele deelnemers een zwarte dag geweest. Mr. P. H. L. LAMBERTS HURRELBRP aj.- ge- an en ge- ere .ilo, ale aar Centrale Veiling te Mlddelharnls Veiling van Woensdag 16 Aug. Bloemkool f 1.50 tot f 12,50. Per 100 stuks Savoye kool f 4,70 tot f 6,— Komkommers f 2,— tot f 4,— Andijvie f 2,20 tot f 2,60 Per 100 hop Sla f 0,50 tot f 1,- Stotsnijboonen f 7,— tot 12,— per 100 K G. Stamsnijboonen f 2,50 tot f 6,50 Dubb. Princessen f 4,20 tot f 7,— Enkele princessen f 5,50 tot f 8,50 Postelein f 2,— tot f 4,— Noord.Holl. suikerperen f 1,— tot f 6,8 Dirkjes peren f 2,— tot f 2,20 Claps Favorite f 10,50 tot f 13, Yellow Transparant f 6,50 Celline appelen f 2,— tot 8,40 Keswick f 7,80 Meloenen f 14,50 tot 30,— Pruimen f 10,— tot f 26,— Druiven f 42,— Abrikozen f 7,— Aardappelen f 2,— Poters f 0,85 tot f 0,90 EIEREN. Veiling van Donderdag 17 Aug. Kipeieren 46-55 kg. 2,65 tot f 3,40 idem 56-58 kg. f 3,50 tot f 3,95 idem 58—60 kg. f 4,— tot f 4,75 idem bruin 58 kg, 3.80 tot f 4,10 Eendeieren f 3,65 tot f 4,— per 100 stuks Aanvoer 8500 eieren. Hi Toen ik onlangs bezig was met een eenvoudig breiwerkje, werd me, zooals dat onder dames gaat, gevraagd waarmee ik 'bezig was. Het was een heel eenvoudig werkje, n.l. een gebreid randje maken voor de planken van m'n keukenkast. Een echte HoIIandsche huisvrouw stelt altijd prijs op een gezellig keukentje, en daarom breide ik er randjes voor, want die papieren randen sneuvelen natuurlijk ontijdig en de be kende zeildoeken randjes behouden na een waschbeurtje ook niet zoo lang meer hun frisch- heid. Daarom maar zelf breien. Het bleek me, dat de vraagsters het een aar dig idee vonden en daarom beloofde ik het patroontje in ons hoekje te zetten. We nemen) daarvoor indanthren breikatoen, in de kleuren, die het beste bij onze keuken past. Bij sommige kleuren verf doe je het beste in dezelfde tint te blijVen, bij andere is het leuker een contrasteeren/de kleur te nemen. En we weten het, indanthren garens kunnen ge- wasschen worden. Als dus na een poosje onze randjes de frischheid verliezen, dan geven we ize een flink sopje en ze zijn weer als nieuw. En we zullen zien) als de glazen ruitjes van onze keukenkast is zoo'n randje een leuk ge zicht. Zoo, we hèb'bën dus de kleur, die we hebben willen) en zetten op 12 steken. Alle even toeren worden gewoon recht ge breid. Van de omslagen breit ben slechts 1 r. Dit wordt nu niet meer vermeld. Alleen de itoer, dat is de laatste toer van elk patroontje, die is anders en die wordt natuurlijk ook be- beschreven. Ie toer1 afh., 3 r., omsl., mind., omsl,, mind., omsl., mind., omsl., mind. 3e toer: als toer 1. 5e toer als toer 1. 7e toer: als toer 1. 9e toerals toer 1. 11e toer: als toer 1. 13e toer1 afh., 4 r., omsl., mind., omsl., mind., omsl. mind., omsl., 1 r. 15e toer: 1 afh., 5 r., omsl., mind., omsl., mind., omsl., mind., omsl., 1 r. 17e toer: 1 afh., 6 r., omsl., mind., omsl., mind., omsl., mind., omsl., 1 r. 19e toer1 afh., 7 r., omsl., mind., omsl., mind., omsl., mind., omsl., 1 r. 21e toer1 afh., 8 r., omsl, mind., omsl., mind., omsl., mind., omsl., 1 r. 23e toer1 afh., 9 r., omsl., mind., omsl., mind., omsl., mind., omsl., 1 r. 25e toer 1 afh., 10 r., omsl., anind., omsl., mind., omsl., riiind., omsl., 1 r. 27e toer: 1 afh., 11 r., omsl., mind.omsl., mind., omsl., mind., omsl., 1 r. 30e toer afkanten tot men alles bij elkaar nog 12 steken over heeft. Weer beginnen bij toer 1. Laat men er om denken de omslagën steeds los te nemen, daardoor komen de gaatjes meer uit en krijgt het werk meer een open aanzien als van kant. Het is een prettig werkje, dat men1 gemakkelijk meeneemt en dat zoodoende ongemerkt afkomt. Voor elke plank afzonderlijk opzetten, dus niet op maat afknippen) en omnaai'en, dat is niet netjes. Met koperen punaises tegen de planken vastmaken, M'n beste nichtjes en neefjes! Hoe staat het met onzen vacantiewedstrijd Studeeren jullie ijverig Aardrijkskunde, of zijn jullie in werkelijkheid aan 't reizen? Van een paar uit onze raadselfamilie kreeg ik de vraag binnen, hoe lang er nog tijd van inzenden was. Ze waren de krant met de opgave kwijt geraakt. En van een paar anderen hoorde ik, dat ze graag een weekje langer tijd hadden, omdat ze laat vacantie hadden en dus net geen tijd had den om mee te doen als eind Augustus de inzendingen al binnen moesten zijn. Nu hoor, omdat het vacantietijd is, geef ik graag ieder zijn zin, daarom geef ik één week langer tijd en mogen we inzenden tot 1 Sep tember. Dan hebben de vraagsters van de ver loren krant meteen antwoord, wanneer ze klaar moeten zijn. Zoo, dat is weer afgedaan. De vacantie- gangers nog veel plezier. Veel groeten aan allemaal. Jullie TANTE TRUUS. DE RARE BUURMAN. Wij waren komen woneni in het stille laantje. Het huis waarin we kwamen had eerst een paar maanden leeg gestaan. De buren links en rechts waren vriendelijk en we kregen deni tijd om ons in het rustige laantje thuis te gaan vóelen. Doch één was er lang niet mee tevreden, dat wi) daar waren komen wonen. We woonden opg maar net éën dag in ons nieuwe huis, toen we hem zagen! staan bij het hekje van den ach tertuin. Hij bekeek heel hooghartig ons tuintje en1 huis, draaide zich zonder een kik te geven of te groeten om en wandelde statig weg. Den volgenden dag werd hetzelfde spelletje herhaald bij het hekje van den voortuin. En geen vriendelijk groeten van ons mocht baten. Zonder ons ook maar met één blik te verwaar digen wandelde hij weer weg. Daardoor ging ik op dien raren buurman let ten. En ik vond hem heel onvriendelijk. Hij ge droeg zich als de baas van het stille laantje. Als de kinderen eens wat te luiddruchtig naar zijn zin speelden, stoof hij er op af 'en snauwde ze heel boos af. Wat een rare buurman hoor ik jullie al zeg gen. Jullie hebben gelijk, maar weet je wie het was Het hondje van de burenDie had in den tijd dat het huis leeg stond den tuin ge bruikt als zijn wandelplaats en soms als het goed weer was deed hij er zijn middagdutje in. Daarom beviel het hem niets dat er vreemden baas werden op zijn erf. Timmy was ook heelemaal geen allemans vriend. Daarom keek hij niet eens naar ons toen wij hem vriendelijk bij ons riepen. Neen Timmy had bepaald heel hooge gedachten van zichzelf, want als iets hem niet aanstond kon hij zoo echt snauwend keffen alsof hij er danig veel over te zeggen had. O, wat kon hij mopperen tegen kinderen. Die trokken' er zich niet veel van aan. Ze kenden hem wel, en bang hoefden ze zeker niet te we zen, want het nijdige mopperaartje was maar een heel klein hondje. Soms zag je hem ook met bedaarde pasjes, heel rustig de straten in den omtrek bewandelen. Het spitse neusje in de lucht, dan zou ook wonder wat van het kleine heerschap d>. -en. Ja, Timmy deed als een deftig hondje. Maarwe hebben toch gemerkt da^ het geen echte deftigheid van hem was. Hij dcéd alleen maar deftig, want hij kon heusch he len. Ja, hoor, dat bemerkten we al gauw. Heel dikwijls liep hij langs het hek van i s achtertuintje en dan deed hij wel alsof hij keek, maar ik geloof dat hij terdege alles En toen hij na een poosje bemerkt had, at wij toch niet zoo kwaad bleken te zijn, Ir, ,nt hij zoo nu en dan weer eens binnen het hekje en wandelde eens rond. Dan deed hij wel net alsof hij ons niet zag, maar toen' we hem eens een biscuitje gaVen nam hij dat heel bedaard van ons aan, wel deed hij het op een manier alsof hij er ons een groot pleizier mee deed. Maar o wee toen kregen we gauw te zien, dat Timmy's deftigheid maar nagemaakt was, want hij kwam nu dikwijls zoo den tuin eens binnen loopen en nauwelijks hoorde hij 't bis cuitdoosje of Timmy was op zijn post. Ja het gebeurde wel dat Timmy met 'n veel- beteekenend snuitje wat voor het buffet kwam scharrelen. Dan bedelde hij heusch. En dat die deftige Timmy. Toch is hij daardoor eigenlijk ons niet tegen gevallen. Nee hoor, we hebben1 er nu ée hcvl gezellig buurtje aan, die ons een paar an< f dag vriendelijk goeden dag komt zeggen, c v soms z'n middagdutje weer bij ons in de nir. komt doen. r Wij vinden hem nu een heel aardige I ii". Maar o wee buiten in het stille laantje, da i hij zoo mopperen en snauwen. Daar blij."tij het deftige hondje dat denkt dat hij de b is van het stille laantje Dt Donderdagmidda g veilings gebouw te Iv ning plaats zou hebb stelling. De eere-poort ston twee HoIIandsche vl« in de gebiedende wij Sluit U aan bij Neem electrisch li Richt uw bedrijf En bij gebrek aa. rond of er soms een handboeien klaar si vangenis te brengen van de electriciteit i kunnen bewijzen, v beste licht te zijn. Vervolgens kwan toegang verleende rein. Ondanks het „Streng verboden tc van Strafrecht", wei gelatenGaat uw1 stonden we dan mi Boven Overal pions en andere ve: Beneden 1 Een bo bloemen, gewassen, enz. Hier is wat te We kwamen al elk mensch van jon 'halenj. Een tentoonst] den'heid trekt een seerd genoemd wor< twijfeld in deze dai De organisatoren van bun werk h< kwamen bij ons langs de keurig in; De jury-commissii taak gekweten te h< dingen prijkten reeds Hier had men' de daar de perziken, de meloenen. Het fi tanden De van de tuinbouwcu gekomen om het eil uit te schilderen, mq ken; die ons eiland men, had menj uitgebl product van FlakkeJ gaven. Een mooie inl de jury ihier een1 gouf Toch waren er nief teninzendingen. Zooi G. MÜsset te DoetinI en prachtige tuinbef gevormd. Ook Wit| streerde met zijn dan een pittige marsl ren". Ook zijn stand| tuurlijk waren ook naar Middelharnis hun producten op wat men maar verll Flabéla zal een pi| blijver^ en zal het ongetwijfeld zijn. Om half drie verq genoodigden, die de I naar het consumptie-] namen en de heer voltrok. Allereerst de belangstellenden, de gemeentebesturen eenigingen en de pel spr. de medeleden leden van de jury-cl meest belangrijke, werk te verrichten Vervolgens sprak Dames en Hel Vertegenwoordiger Land- en Tuinbouv deleden van het Eel en Tent.-comité heet I kom roep ik toe aarf de moeizame reis nl willen maken om eeq 'bare taak, de beooq vervullen. De uitnoodiging openen, heeft mij, laai zwaard, ja, meer nol geopperd om deze z| ik ernstige bedenkin, het op een mislukkirL de jonge vereenigingl thie heeft, liefst besp] kart ik tot mijn vr® vrees ongegrond is bescheiden opgezette I De tijd gaat razenj de wereld om ons dag een ander aanzid In een/ uiterst kortl tuinbouwgebied allej geslagen en op zijn I moeilijk meer indenl enkele jareni verwijdl de tuinbouw den larf twistte, dat tuinbouj landbouwer geacht te gaan, als men in zil aan den tuinbouw iiT resseeren bij kassen! vruchtenteelt, bloen groententeelt als nab| ging het zoo en het binnen enkele jaren plaats zou innemen. I Enhoe is het bouw zullen slechts

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2