If I a'n I y i u tl M 1 r*s Tuinbouw. Teraardebestelling C. Warnaer. Groote belangstelling. Van Kerk en School. •f I 1 een punt vereenigd, paspoorten en carnets wer- den afgegeven en na een paar minuten weer aan de eigenaars uitgereikt. Het geheele op onthoud duurde geen 2 minuten. En toen lag Italië voor de rijders open, Italië met zijn prach tige wegen en hartelijke bevolking, die overal in steden en dorpen langs den weg geschaard stonden om de deelnemers toe te juichen). Alle zijstraten waren door de politie afgezet, het heele verkeer, auto's, trams, wielrijders, voetgangers, was stopgezet om de deelnemers te laten pas- seeren, die met een 100 K.M. vaart door dorpen en steden vlogen, onder toejuichingen van het publiek, dat tot steeds sneller vaart aanspoorde. Zoo staan in Italië de autoriteiten en het publiek tegenover het wedstrijdwezen. De groote snelheden, die ontwikkeld werden) in de snikheete temperatuur, veroorzaakten tal van lekke banden. Maar wat deed het er toe, een( ieder had een zee van tijd. Meer dan een half uur te vroeg kwamen de meeste rijders aan de controle te Veralli en later aan de eind controle te Turijn, waar de halve bevolking uit- geloopen was om de eindelooze rij van wagens te zien, die stond te wachten op hun officieelen tijd van aankomset. Het was een gemakkelijken dag in den Internationalen Alpenrit geweest, een verpoozing tusschenl de twee zware eerste dagen en tusschen wat nog komen zal. Want morgen gaan de rijders weer de bergen) in en zullen zij weder een gecontroleerde bergpas, de Galsbier op hun weg naar Grenoble ontmoeten. Mir. P. H. L. LAMBERTS HURRELBRINCK Eenvoud het kenmerk van het ware Maandagmiddag vond op de begraafplaats te Dirksland de teraardebestelling plaats van den heer C. Warnaer G.Lz. De belangstelling voor deze gebeurtenis was zeer groot. Behalve talrijke officieele persoon lijkheden warteri er ook vele burgers uit alle c^eelen van het eiland nahr Dirksland gekomen om den overledene de laatste eer te helpen) be wijzen. Om twee uur vertrok de begrafenisstoet van hefe sterfhuis, waar Ds. C. van der Wal, Ned. Herv. pred., een toespraak had gehouden. In den stoet merkten wij behalve de familie oaÊj op: Prof. H. Visscher van Huis ter Heide, den heer W. Warnaar van Sassenheim, lid van de Prov. Staten; den heer Th. Heukels, lid van Ged. Staten; den heer J. C. Diepenhorst, lid van de Prov. Staten; den heer R. A. den Ouden, adj.-secretaris van het Centraal Comité van de Antirevolutionaire Partij; den heer A. A. Mijs uit Sommelsdijk; ir. Royer van denj Prov. Wa terstaat. Voorts den Burgemeester van Middel- harnis en Sommelsdijk, den heer L. J. den Hol lander, vertegenwoordigende de waterleiding commissie op Goeree en Overflakkee; Burge- komt Hem de dank toe. God alleen is groot. Hij roept ons hier bij dit graf weer toe: Alle vleesch is gras en alle bloem valt af. Wat blijft van den Christen is van Hem, alleen zijn Koning, alleen) diens Woord, dat blijf in eeuwigheid. Dan is de dood voor hem geen koning der ver schrikking, maar een doorgang om Hem te leeren kennen, den Levensvorst. Voor h'en alleen is er sprake van dat leven), dat blijft in eeuwig heid, zij die deel hebben aan dien eenigen Naam.' Den Christen is de groeve der vertering geen verschrikking, omdat hij zich geborgen weet bij Hem, die der wereld zonde schuld draagt, bij het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt. In Hem is de dood geen nood, maar een ingang ten eeuwigen leven. Daarna trad te heer W. Warnaer van Sassenheim naar voren, die sprak namens de antirevolutionaire Statenfractie. Het is met grooten weemoed, aldus spr., dat wij ons hedenmiddag naar Dirksland begaven, om den heer Warnaer ten grave te brengen. Een oogenblik wilde spr. spreken namens de Anti revolutionaire fractie der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ik meen dat reeds in de groo- FLAKKEESCHE BOERENBOND. Het bestuur van den Flakkeeschen Boeren bond zond onderstaand stuk aan de Regeering Herkingen, 11 Augustus 1933. Aan Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken. - 's-Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het dagelijksch bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond, goedgekeurd bij Koninklijke Be sluiten, laatst van 24 December 1924, no. 24 dat in zijne vergadering van gisteren ook ter tafel kwam de aardappeloogst en handel 1933 en de overtuiging werd uitgesproken, dat wanneer niet op een of andere wijze, 't zij door export, 't zij door steun van de Overheid iets werd gedaan, de toestand minstens even) treurig zou zijn als in 1932; dat evenwel door Uwe Excel lentie eenigen steun was toegezegd en daarover overleg wordt gepleegd met de Centrale Land bouworganisaties, waarvoor zij U zeer erkente lijk is, doch dat de tijd voortsnelt en de aard appeloogst aanvangt zoodra de graanoogst ge ëindigd is, hetwelk binnen zeer enkele dagert het geval zal zijn en dat nog niets over den vorm, $iet bedrag of het tijdstip, waarin deze steun zal worden verleend, bekend is; waarom wij ons de vrijmoedigheid veroorloven Uwe Ex cellentie eerbiedig te verzoeken met eenigen spoed te willen bepalen, waarop de aardappel verbouwers mogen reken'en of waarmede zij rekening hebben te houden, 't zij voor het be waren, hetzij voor het afzetten van hun gewas, 't Welk doende, enz. Het Bestuur voornoemd De Voorzitter, (w. g.) G. C. VAN SCHOUWEN. De Secretaris, (w. g.) A. W. KEIJZER. AFNAME TARWE OOGST 1933. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland 'en Zuid-Holland deelen mede, dat ook van den tarwe-oogst 1933 weder zoo spoedig mogelijk tarwe zal worden afgenomen voor opslag door de Organisaties, inzonderheid van kleine telers. Het wordt zeer op prijs ge- steld, indien de grootere telers geen haast ma ken met het dorschen. Ook dn het komenlde seizoen zal de tarwe-prijs met minstens 10 cent per maand stijgen, zoodat bewaren tevens beteekent een hoogeren prijs prijs per 100 K.G. Ernstig waar sic huwen de Organisa ties tegen te spoedig dorschen. Dit geeft in veel gevallen, zooals reeds thans blijkt, zoo danige vochtige tarwe, dat ze geweigerd moet worden voor levering aan de Organisaties en voor verkoop aan erkende handelaars. Men waarschuwe het district als men gaat dorschen en men levere direct na het dorschen een goed doorsnee-monster bij het district in. De Organisaties wijzen er de telers nogmaals nadrukkelijk op, dat bij verbranden van tarwe, ieder recht op betaling der Organisaties ver valt. Zij zullen verstandig doen' hun tarwe voor 12 per 100 K.G. te verzekeren. NEDERLANDSCHE AARDAPPEL CENTRALE. Een eerste vergadering. Gisteren is te 's-Gravenhage, naar het Dagbl. van Noord-Brabant meldt, de eerste vergadering van de Nederlandsche Aardappelcentrale ge houden. Stichter en) voorzitter van deze centrale is de Zeeuwsche rijkslandbouwconsulent ir. Ste vens, terwijl eeni aantal landbouworganisaties bestuursleden hebben aangewezen. Voorts zullen in het bestuur nog twee heeren uit kringen van den aardappelhandel zitting nemen. Er zal steun verleend worden door vaststellen van minimumprijzen van consumptie-aardappe len, die verdeeld zijn in drie kwaliteiten. Tot de laagste kwaliteit behooren o.m. industrie-aard- appelenl, tot de midden kwaliteit eigenheimers en tot de eerste kwaliteit Zeeuwsche blauwen en bonte aardappelen, die veel verbouwd worden op de Zeeuwsche eilanden. De minimumprijzen voor consumptiegoed, dat aan bepaalde maten moet voldoen, zullen vari eer en van ongeveer 1,50 tot 3 per 100 K.G. Hèt vervoer van consumptie-aardappelen zon der vervoerbewijs zal verboden worden. Voor deze vervoerbewijzen zal betaald moeten wor den. Uit de opbrengst van deze vervoerbewijzen zal eeni fonds gevormd worden om het verlies te bestrijden, dat geleden wordt op consumptie aardappelen, die niet als menschelijk voedsel verbruikt en als veevoeder verkocht moeten worden. De handel in aardappelen, die niet voor con sumptie dienen en de buitenlandsche aardappel- handel zullen waarschijnlijk vrij zijn. Of voor dezen handel gratis vervoerbewijzen worden ver strekt, kon het blad niet mededeelen. In de verschillende gewesten zullen gewes telijke organisaties tot stand moeteni komen, die belast worden met de uitvoering van de aard- appelsteunwet. De bona fide aardappelhandel zal de uitvoering van de steunregeling erkend en ingeschakeld worden. De groote moeilijkheid bij deze aardappel steunregeling is, aldus het blad, gelegen in de vraag wat er beuren moet als het fonds van de opbrengst der vervoerbewijzen onvoldoende blijkt te zijn om de verliezen te dekken van de niet als consumptiegoed verkochte aardappelen. Op weg naar het kerkhof meester Donkersloot van Öoltgensplaat, ver tegenwoordigende de Hulpcentrale van A. R. Kiesvereenigingen op Goeree en Overflakkee; Burgemeester Sterk van Nieuwe Tonge en dén heer Tiemens van Miiddelharnis, vertegenwoor digende de Ring Haringvliet van de Vrije Uni versiteit; Burgemeester D. J. Visscher van Dirks land; Notaris van der Sluys van Dirksland, vertegenwoordiger van de polderbesturen, waar van de overledene voorzitter was; de heeren J. van der Waal van Middelharnis en Verheul van Den Bommel; den heer J. H. Dijkers, secre taris van de Hulpcentrale, en de haeren J. Aut- sema~en Van Rumpt namenls de Centrale A.R. Propaganda club. Op het kerkhof was de belangstelling vooral van de zijde van het publiek zeer groot. Toen het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, trad Ds. C. van der Wal, daartoe uitgenoodigd door den begrafenisbe zorger dén heer Mans, naar voren om enkele woorden te wijden aan de nagedachtenis van den! heer Warnaer. We worden wel plotseling geroepen voor de teraardebestelling van den heer Warnaer, zoo plotseling en zoo onverwacht, dat we het ons nauwelijks kunnen realiseeren, dat we den heer Warnaer voortaan zullen missen. Dit overlijden is wel zeer spoedig. Weliswaar was de heer Warnaer den afgeloopen winter meerdere malen ongesteld, maar zijn herstel in het voorjaar gaf hoop, dat hij nog lang bij ons zou blijven. Plot seling is de heer Warnaer van ons heenge gaan, we moeten ons realiseeren, dat we hem voortaan zullen moeten missen. Zeer veel zullen we in hem missen in aller lei kringen, maar ook in ons persoonlijk leven. Ook voor mij persoonlijk is dit heengaan een zeer groot verlies. Als jong predikant hier ge komen, heeft menl behoefte aan den raad en de ervaring van ouderen. Meerdere malen heb ik dan ook en niet vergeefs zijn woning opgezocht. Steeds had hij een open oor voor mij. Steeds vond ik er e'en groote mate van bereidwilligheid, zulk een groote mate van bereidwilligheid, dat het mij eed behoefte is mijn groote waardeering uit te spreken. Niet alleen heeft hij vele jaren de Kerk ge diend in den Kerkeraad en als Kerkvoogd, ook wanneer de Kerkeraad een beroep op zijn mede werking deed bijv. om zitting te nemen in het Bestuur van het Van Weel-ziekenhuis, dan nam hij gaarne die taak op 'zich. Ook voor het oprichten van de Chr. Leeszaal en! Bibliotheek heeft zijn steun dén doorslag gegeven. Ik meen, dat anderen 'hem wel gekend zullen hebben en in dankbare herinnering zullen houden) wat 'hij op velerlei ander gebied gedaan heeft. In 't algemeen kan gezegd worden, dat voor geen arbeid, die verricht moest worden in het Koninkrijk des Heeren, vergeefs een beroep op den heer Warnaer werd gedaan. Zeer zeker zul len' we hem daarin missen. We staan hier echter niet om den heer War naer als menfsch te verheerlijken. Daarmede zou den wij tegen de geest van den overledene handelen. Het hoofdkenmerk van zijn leven was, een zeer groote mate van bescheidenheid wat zijn persoon betrof en een schuchterheid wat eigen godsdienstig leven betrof. En als er op één plaats geen mensch groot is, dan is het op een kerkhof, en bij een) ge opend graf. Dan is geen' mensch groot. Neen, maar dan is ook de dood niet groot. Het is een voorrecht voor den Christen, dat de groeve der vertering, die voor zoovelen de schrikwek kende macht is, troost biedt en dat hij in de kracht van Christus kan wij'zen op Hem, die alleen groot is. God alleen is groot en dank baarheid vervult ons hart in de eerste plaats jegens Hem, die den heer Warnaer met zulke groote gavenl bedeeld heeft. Gaven, die hij gebruikte ten nutte van de kerk, van de plaats zijner inwoning en van ons eiland' Daarvoor 1 te bladenl en in de lokale pfes is meegedeeld wat de heer Warnaer is geweest voor Kerk en School, Staat en Maatschappij en ik meen, dat dit gedaan is op e'en wijze die hem eeren en die het gedaan hebben. In den heer Warnaer wordt het woord van onzen God wel bewaarheid, dat Hij het einde van Zijn knechten eere geeft Spr. begint mee te deelen, dat hij vier weken geleden, den twaalfden' Juli een brief van den heer Warnaer ontvangen had, waarin hij o.m. schreef, door 's Heeren) hulp vrijwel hersteld te zijn. Zijn gezondheid was veel beter dan ze in jaren) was geweest. Hij berichtte in datzelfde schrijven, dat hij in de toekomst de wegencom missie weer kon bezoeken en stelde voor een excursie te maken naar de wegen op Flakkee en naar de Groene-Kruisweg, om te zien hoe deze wegen geconstrueerd waren. Dit schrijven ademt den persoon. Allereerst spreekt daaruit het principieele 's Heeren hulp. Dan het accurate, het zorg vuldige het werk in de Staten, dat hij zoo nauwgezet behartigde. Dat hij de onderwerpen bestudeerde en zijn plicht zwaar nam, werd reeds duidelijk wanneer men( de agenda van den heer Warnaer nazag, vele punten waren aangestreept en zij was steeds vol aanteekeningen. Wanneer deze eenvoudige man over polder- aangelegéniheden, dijkaanleg, land- en water wegen sprak, had hij ons aller oor. Meer dan één ding van groot belang is in de Staten en bij Gedeputeerden tot stand gekomen, omdat het de heer Warnaer was, die het zei. Zijn groote kracht lag., daarin, dat hij was een man van beginselen. Die waren de inzet van zijn arbeid, daarmee heeft hij zijn taak voortgezet, die beginselen bleven hem tot het einde toe dierbaar. 25 jaren lang heeft hii de belangen van de eilandbewoners in de Provinciale Staten behar tigd tot eere van de Antirevolutionaire partij. Kort nadat de Staten rechts werden deed hij zijn intrede. Menige commissie-vergadering en groote vergaderingen heeft hij bijgewoond en zijn ledige plaats zal nog jaren lang in de Pro vinciale Staten als een groot gemis gevoeld worden. Hij was een man, die de Antirevolutionaire beginselen op zijn eenvoudige bescheiden wijze liefhad. Hij putte zijn kracht uit Schrift en Historie en met alle liefde van zijn hart heeft hij die beginselen! uitgedragen. In onze herinnering blijve de groote trouw, waarmee hij de Antirevolutionaire partij diende. Dat was zijn eenvoudige krachtdienen. Dat was de charme van zijn-leven, in alle stilte. Hij was niet ongewapenld, omdat hij Jezus lief had en bij Hem verzoening van zijn zonde vond. Dan gaat het lichaam wel in het graf maar de ziel gaat opwaarts naar den hemel. Dan zeggen wij niethet graf is zoo diep en den hemel tzoo ver, maar met Gods goed heid zeggen wij: „Ik geloof in de wederopstan ding des vleesches" en daarop volgt„Ik ge loof in het eeuwige leven." Dit gelooven) wij echter, omdat aan dit alles voorafgaat„Ik geloof in de vergeving der zonden." Zoo hebben wij den heer Warnaer gekend en zoo zullen! we aan hem blijven denken. Wij danken God, aldus besloot spr., dat Hij Zijn eer in hem heeft willen grootmaken. Hij blijft in onze herinnering een man van groote nederigheid 'en eenvoud, die God in waarheid heeft gekend en1 die al Zijn werk be gon en eindigde met's Heereni hulp Daarna sprak de Burgemeester van Dirksland, de heer D. J. Visscher, die den over ledene schetste als een man, die voor deze gemeente en) het eiland van bijzondere 'be- teekenis is geweest. Hij genoot, aldus spr., ook van andersdenkenden het volle vertrouwen. Warnaer heeft zeer veel voor deze geheele streek gedaan. Steeds stond hij voor onze be langen op de 'bres. Dat zoovelen 'hier op het kerkhof aanwezig zijn, wijst wel uit, dat hij zeer geacht en gewaardeerd werd. Inzonderheid de gemeente Dirksland is grooten dank aan den overledene verschuldigd. 27 Jarten was hij lid van den raad, waarvan 7 als wethouder en in al die jaren) heeft hij zijn beste krachten aan de gemeente gegeven. Namens de gansche gemeente dankte spr. hiervoor den heer Warnaer. Ik hoop, aldus spr. dat God aan den) heer Warnaer Zijn rust zal schenken, die Hij beloofd heeft aan Zijn trouwe knechteen, Moge de Heere de diepbeproefde weduwe sterken in deze droeve jaren. De heer J. C. Diepenhorst uit Strijen trad naar voren om te spreken als voor zitter van de Statensectie Ridderkerk, namens het Provinciaal Comité van Antirevolutio naire kiesvereenigingen in Zuid-Holland en als medevertegenwoordiger voor de Zuid Holland- sche eilanden in de Provinciale Staten. Gaarne wenschte spr. als zoodanig aan dit graf een laatste woord te mogen spreken. In 1909 heeft de evenredige verte gen woordi ging de heer Warnaer met mij in kennis ge bracht. Kennismaken met Warnaer beteeken de hem leeren waardeeren. Hij was een man, die in zich droeg liefde en een schat van kennis en wetenschap, die hij dienstbaar maakte aan de zaak, die hij liefhad Gods Koninkrijk. Voorloopig van zijn aanvankelijke ongesteld heid genezen had de heer Warnaer spr. voor enkele wekens eveneens een brief geschreven, waarin hij schreef„aanvankelijk tot 'hiertoe hersteld. Soli Deo Gloria." Dat was het kenmerk van den heer War naer. Zoo heeft hij gearbeid. Zoo vatte hij ook zijn taak op in de Statensectie, Soli Deo Gloria en in de Staten. Bovtenal heeft spr. hem leeren kennen als een vriend, die hij hem met vaderlijke trouw en hulp ter zijde gestaan heeft. Wij danken God voor al hetgeen hij in die hiervoor reeds genoemde corporaties gedaan heeft er< spr. persoonlijk voor al hetgeen hij in den heer Warnaer mocht ontvangen. Een ieder, die Warnaer kende wist hoe zijn werk het stempel droeg van eenvoud het kenmerk van het ware. Spr. hoopte tenslotte, dat God Zijn gade die hem zoo liefhebbend terzijde heeft gestaan, troosten zal. Moge zijn gedachtenis in dankbare herinnering bij ons achterblijven. Burgemeester L. J. Donkersloot van Öoltgensplaat sprak daarop namens de Hulp centrale van Antirevolutionaire kiesvereenigin gen op Goeree en Overflakkee. Wie kan, aldus spr., op Flakkee de laatste 30 jaren gedenken, zonder den) heer Warnaer in het oog te komen. Hij was onzen voorzitter, onzen leider, een man van beteekenis op Flak kee, maar ook buiten Flakkee, ja zijn invloed reikte in geheel ons Nederland. De Antirevolutionaire Partij in Nederland heeft met het overlijden van den heer Warnaer éen gevoelig verlies geleden. Voor Flakkee beteekend dit heengaan, ware het niet, dat ons oog hooger blikte, een onher stelbaar verlies. Dertig jaren lang nam hij e'en belangrijke plaats in in de politiek. Twaalf jaren lang was hij onzen voorzitter. De heer Warnaer was niet de man van het woord. Eenvoud en ernst sier den) hem. Thans is hij niet meer. Het vaandel is uit zijn handen gegleden Mogen wij die achterblijven daarom getrouw zijn en in Godes kracht den arbeid voortzetten God geve genade en sterkte aan zijn diep bedroefde weduwe. Vervolgens sprak Notaris L. van der SI u y s naméns de polderbesturen, waarvan de heer Warnaer voorzitter was. Ook in dit werk aldus spr. dat zich op neu traal gebied bevindt, bezat de heer Warnaer de plaats, die hem toekwam. Sinds 1906 was hij lid van het polderbestuur en sinds 1918 voorzitter en de heer Warnaer heeft daarin getoond te zijn de rechte man op de rechte plaats. Groote bewondering hadden wij voor zijn ijver ten voor zijn onpartijdige leiding. Een vergadering van een polderbestuur gelijkt vaak op een Poolschen landdag, maar de heer Warnaer, hoewel hij vrijuit de gelegenjheid liet tot gedachtenwisseling, wist toch steeds de touwtjes in handen te houden. Hij betoonde zich daarin een ge boren leider. Het is spr. dan ook namens de polderbesturen een 'behoefte hier een woord van dank te brengen voor al hetgeen de heer War naer in dit werk geweest is. Spr uitte woorden van deelneming tot de weduwe, die alles in hem verliest; evenle'ehs tot de familie, wier belangen hij steeds op het hart droeg. Ook bij ons rijst de vraag: wie zal den heer Warnaer vervangen Zijn assche ruste in vrede Zijn nagedachte nis zal steeds in hooge herinnering blijven. De heer Jan Warnaer uit Driebergen, de oudste broeder van den heer Warnaer, dankte namens de familie voor de belangstelling en de eer aan den overledene bewezen en be sloot met de volgende woorden: Broeder, be minde broeder, rust in vrede Diep onder den indruk verlieten allen, die Cornelis Warnaer ten grave hadden gebracht, het kerkhof. NED. HERV. (GEREF.) JEUGDBEWEGING OP FLAKKEE. Vanwege het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. 'Herv. (Ger.) Knapenvereenigingen was dit jaar een Jongensdag georganiseerd, te houden in de duinen bij Oostvoorne, nabij de speeltuin „Vreewijk", op Dinsdag 8 Aug. j.l. Ook van Flakkee de afd. Herkingten en Öolt gensplaat met een| 25-tal leden en eenige leiders present. Aan den dag was voor onze afd. een kleine fietstocht verbonden. Des morgens om 7.20 vertrok men van de haven] te Middelharnis per R.T.M. naar Helle- voetsluis. Na aankomst aldaar werd eerst een rondgang door deze plaats gemaakt, ter be zichtiging van de verschillende verdedigings werken, wat voor onze jongens de moeite waard was, daar velen van hun, nimmer zooiets ge zien hebben'. Het plaatsje zelve biedt door zijn vele leegstaande woning'en, een doodsch en troosteloozen aanblik. Vervolgenjs werd de tocht voortgezet naar Brielle. Hier werden de reeds hongerig gewor den magen rijkelijk voorzien. Weer werd het zadel bestegen en ging het naar de overblijfselen van de oude poort, waar door in 1572 op den roemruchtigen len April, de Geuzen de stad binnenkwamen. Ook werd' het aldaar opgerichte en door H. M. de Koningin op 1 April 1922 onthulde gedenktee- ken bezichtigd. Daarna werd een bezoek ge bracht aan de kerk met torten, welke door al len werd beklommen). Het beklimmen van den toren met zijn 324 trappen eischte voor velen een heele inspanning. Vandaar had men een schitterend gezicht over den) omtrek met zijn bosschen en duinen. Beneden gekomen werden de mooie ramen bezichtigd en verschillende in die kerk aanwezige graven. Ook werd een; wijle vertoefd bij een gedenksteen, aangebracht in een der zijmuren ter gedachtenis van den laatsteu ridder van 't Metalen Kruis, Corstiaan Hagens, overleden 6 November 1915 in den ouderdom van 104 jaar 1 maand en 2 dagen. Daarna werd gereden naar Oostvoorne. Bij aankomst aldaar werden de rijwielen opgebor gen 'en toog men naar het aanlegsteiger, waar een) boot met een 5 a 600 jongens, vergezeld van ouderen en hoofdbestuur van den Bond, arriveerde. Gezamenlijk werd toen opgemar cheerd naar den) speeltuin, waar de inwen dige mensch weder versterkt werd en door de jeugd vooral genoten werd van schommel en wip e. d. Nadat eenigen tijd hier vertoefd was, ging men de duinen in, waar de eigtenlijke samenkomst zou worden gehouden. Nadat op de gebruikelijke wijze was geopend, zong de heele schare het bakende Psalmvers: „Het ruime hemelrond" enz. (Ps. 19 1). Plech tig en indrukwekkend klonk dit schoone lied temidden van de ongerepte natuur. De heer Willemse gaf te genieten van eeni 'boeiende vertelling uit den tijd der geloofsver volging, waarna de heer Ooms de jongens ook nog toesprak en hun wees op den ernst des levens, terwijl Ds. Vroegindeweij een slotwoord sprak ten eindigde met dankzeggingg, nadat nog was gezongen Ps. 68 vers 10. De voorzitter heeft tenslotte allen hartelijk dank gezegd voor hun belangstelling en) mee leven. Het was een schitterend geslaagde bijeen komst. Het weder werkte op uitnemende wijze mede, een frissche zeewind en eenigszins be dekte lucht, af en toe wat zonnig, doch niet zoo warm. Bij den uitgever J. BOUT te Huizen (N.-H.) is verschenen een brochure van Dr. J. Severijn over „De Gezangenkwestie." In dit geschrift toont de geleerde schrijver aan, „dat het vrije lied in de kerk feitelijk niet anders kan zijn dan belijdenis, dus uiting van het geloofsleven niet van een persoon, maar van de Kerk. „Reeds als zoodanig moeten derhalve de psalmen en lofzangen uitnemender worden) ge acht. Doch zou men -zoo iets wenschen de geloofsbelijdenis der Twaalf Artikelen werd van ouds bij den Psalmbundel gevoegd dan ware het te doen. Men zou een keur van geloofs liederen kunnen verzamelen en, geordend naar de hoofdstukken der leer, voor liturgisch ge bruik kunnen bestemmen). Mits dit alles naar eisch werd betracht, zou daartegen weinig be zwaar kunnen worden gemaakt. Alleen wij kun nen niet zien, dat zulk een bundel aan een nood zou tegemoet komen en evenmin, dat zij, die gaarne gezangen wentschen, daarmede zouden be vredigd zijn. „Doch hoe men de zaak ook keert en wendt, zij, die op den) bodem der belijdenis staan_in de Hervormde Kerk en zulke gezangen zouden be- geeren, zullen kunnen begrijpen, dat de kerke lijke toestanden een hinderpaal zijn om hun zulk een bundel te bezorgen. De Hervormde organi satie toch zou zich heel wat moeten wijzigen, vooraleer zij dat kon doen. Zij izou eerst recht een kerk moeten worden en ernst maken met de belijdenis. En als zij dat deed, zou er zooveel te zuiveren) en te re formeer en vallen, dat zij voorloopig wel wat anders te doen had dan gezangenbundels in te voeren. In ieder geval zou zij de gebruikte afschaffen. Onmogelijk ware het niet, dat men tenslotte aan de „Eenige Gezangen" achter de Psalmen nog enkele gezangen zou toevoegen, die daar toe door inhoud en gebruik geschikt en als aan gewezen mochten worden geacht." De schrijver wijst er vervolgtens op, dat de behoefte aan gezangen), die sommigen zoozeer schijnen) te gevoelen, geen levensbehoefte der kerk is. „Integendeel, de historie bewijst, dat zij veiliger zal gaan zonder die weelde. ,Doch de gezangenkwestie is daarom van meer dan formeel liturgisch belang. Het geldt inderdaad een principieele aangelegenheid. En dit niet in dien: zin, alsof de kerk geen gezang zou mogen toelaten. Zoo staat de zaak niet en zoo hebben de gereformeerde vaderen het ook niet gesteld. Maar de kerk kan niet ieder gezang toelaten. Een religieus lied is daarom niet geschikt tot gebruik in d'en Dienst des Woords, omdat het geestelijk wil zijn en) als zoodanig aandoet. „Het moet het getuigenis van het leven v^n Christus' gemeente dragen en( dus lied der Kerk kunnen zijn en die waardigheid bewijzen. Boven dien moet het naar orde en recht door de kerk als zoodanig worden aangenomen. Persoonlijke gevoelens en individueele voorkeur komen hier niet in aanmerking. Het is een zaak der kerk." Dit geschrift laat op eenvoudige wijze de gezangenkwestie zi'en in het licht van beginsel en historie. Na deze bijeenkomst trokken onze jongens den speeltuin weder in en andereten brachten nog een kort bezoek aan 't strand, totdat ook hier het uur van scheiden weer aanbrak en) ieder zich gereedmaakte tot vertrek. De jonge vrienden van uit Holland som migen kwamen tot zelfs uit Maarssen (Utr.) werden uitgeleide gedaan naar de boot, waarna de rijwielen werden bestegen en weder terug gereden werd naar Brielle Hier werd nogmaals een eenvoudige maaltijd genuttigd en reed men verder naar Hellevoetsluis. Met de laatste boot kwam het gezelschap weder behoud'en te Mid- delharnishaven aan. Hier scheidden de afdee- linger^ en reed ieder huistoe, vol aangename herinneringen aan dezen schoonen dag. We kunnen niet anders zeggen, dan dat allen rijkelijk hébben genoten. Niet het minste ongeval heeft met een van allen plaats gehad. Ten slotte past ons dank aan God, die ons allen ook dien dag deed beleven en op e'en gepaste manier ook van Zijn gaven in het rijk der natuur deed genieten. Bovenal, dat hij Zijn zegenenfde eni b warende hand over allen uitbreidde. Het was voor allen, zoowel leiders als knapen, een dag die lang in dankbare 'herinnering zal voortleven. Hkg. de G. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tijdens de beide spreekbeurten van den heer De Wilde uit Nieuwesluis, heeft de collecte, ten bate van de Evangeliesatie op Voorne en Putten, de Som van f 25,39 opgebracht. In den collectezak voor de kerk is een bankbiljet van f 25,- gecollecteerd. DIRKSLAND. De extra maandelijksche collecte voor de Ned. Herv. Kerk bracht ruim f 44,— op. HERKINGEN. De vacantie op de Bijz. Lagere School op G.G. is vorige week Vrijdag aangevangen en zal duren tot 5 Sept. a s. A.s. Zondag des avonds 6 uur (o.t.) zal D.V. voor de Herv. Gem. op treden Ds. J Polhuis van Stad aan 't Haringvliet. In dirn dienst zal er gelegenheid zijn voor de be diening van den H. Doop. Doopvaders wor. den verwacht tot het doen van aangifte a.s Woensdagavond 8 uur in de consistoriekamer. Ook aal as. Zondag een extra collecte worden gehouden voor Chr belangen. SOMMELSDIJK. Bij de bemiddeling stonden 1.1. Za 11 landarbeiders, 7 transq selaar, 1 pakhuisknecht, 1 bouwersknecht, 1 machinist) waarvan op Zaterdag 16 1 Het zoontje van J. V[ 'het spelen zoodanig te vq dige hulp moest worden Onze dorpsgenoot is dezer dagen naar het te Rotterdam vertroken, vatie te worden opgenomeil MIDDELHARNIS. DorJ des avonds 6,30 uur, za van den gemeenteraad agenda luidt: Bespreking 1 De heer J. Goudswaa| hands een tuin gekocht, nenpad, om aldaar woning terrein voor kolen!erf, vaij indeweij Wz. Woensdagavond 30 zangvereeniging „De Volk koor een zanguitvoering tij tent op het Burgemeester De afgeloopen weel aan de Kaai en 'het Ha4 19000 kratten aardappeled De timmermansbaas vorige week, terwijl hij aa het ongeluk, dat een geda ned'en schoof en tegen) zijl Nadien begon zijn knie tel onderzoek bleek, dat zijn en hij genoodzaakt is eenid Woensdagavond 7 club F.C.Z. alhier een haven gehouden worden I 2 K.M. Zaterdagmiddag F.C.Z. I alhier een wad Mierwede I uit Dordrecj Merwede I won met 4— F.C.Z. II een waterpolcj wede II uit Dordrecht, door Merwede II met 2-J STAD AAN 'T deze gemeenlte werden kisten aardappelen vervd Bij den agenit der al den vorige week 12 wd Een 11-tal personen is te werk gesteld. Werkzaamheden van waren over het 2e I ties van winkels, bakker! aantal genomën monstej nomen monsters van ad schuwingen/ aan fabrikal Door de geme'entd een ingezetene proces-vj het rijden op een1 motorfl Vorige week hebbd n.l. C. van Ni erop en DJ vliet overgezwommen, 1 terug en de tweede del Zaterdagavond j Melissant om M.V.V. a| een nederlaagwedstrijd. DEN BOMMEL. des v.m. half twaalf, meenteraad. A g e| 1Notulen. 2. Ingekomen stukken' 3. Voorloopige vastst| over 1932. 4. Vaststelling rekeninj over 1932. I 5. Bespreking werkver] 6. Rondvraag. ÖOLTGENSPLAAT van den Raad dezer ged Augustus, nam. 4 uur A g c 1Ingekomen stukken 2. Voorloopige vastd P meente en Burgerlij] 3. Verstrekking kasgej 4. Begrootingswijziginl 5. Benoeming lid van] van schoolverzuim.] 6. Reclames Schoolgel Vorige week zijl aardappelen en 25000 I Volgens schrijve! Registratie en' Domein waarts" alhier pachten telijk gedeelte der gr] Fort Prins Frederik, doende ijssterkte ijsbaj De verhuring wordt taling der huur som d| opzegging toe. De Herv. Knapel maakte Dinsdag een Per fiets ging men na] per boot naar Hellevd J. Buscop en K. C. werden de Kerk en ziichtigd. Vervolgens waar men zich kon Vreewijk of in bosch I men behouden terugI zelligen dag terugzie] OUDE TONGE. J had het ongeluk auto op den MblendiJ het gevolg, dat hij slingerd. Hij geraak] appelten' beladen wag scheuring en een verj liep. Dr. Parree vej handeling. De landbouwer! zieh aan zijn hand s: M. van Noord evene] hamer In beide geva medische hulp. Een zoontje v] geraakte met zijn riji hierbij zijn sleutelbe] heelkundige hulp. De Postduive] Vrienden" hield een| (Frankrijk) afstand volgt Jonge duiven: Get] R. K. Brands, 2 en C. Luijendijk, 9. Oude duiven: Ge] Luijendijk, 2; Th. Veen, 5. Gedurende de| zich bij den agent I werkloos aan: 19 knecht, 1 transports] in datzelfde tijdvak] verschaffing werdej J.L Donderd

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2