Hol land Ia-Water Wat er in ons land gebeurde. Extra premie voor de lezers van ons blad1 Holland's S.A. marchiert? Elburg zeven eenwen oud. Alle burgemeesters naar A'datn. Land- ®n Toinbotiw. Uitslag Aanbesteding. Kerk en School, Gemengd Nieuws. HAAIEN. 99 De gezondste Drank. 100 °|0 Nederlandsch. Fa. Wed. C. Kolff Zn. te Middelharnis Burgerlijke Stand Bijzondere aanbieding „Uitkijk" een z.g.n. humoristisch artikel, naar aanleiding van hetgeen Albarda op de betoo ging te Antwerpen zei over Uilenspiegel, dien hij als symbool stelde „van het leed en de strijd van het Nederlandsche volk". Wat echter veel humoristischer is, is, dat „Uitkijk", die wekelijks een hoofdartikel in een krant te verzorgen heeft, en van wien men dus zou verwachten, dat hij althans eenigszins be lezen is, blijkbaar niet weet, dat er een andere Uilenspiegel bestaat, dan de legendaire Uilen spiegel uit de Lagere School-boekjes, die „Uit kijk" blijkt te kennen}. Ik mag de schrijver misschien daarom wel aanraden eens te lezen: „De legende en de held haftige, vroolijke en roemrijke daden van Uilen spiegel en Lamme Goedzak", door Charles de Coster (uit het Fransch in het Vlaamsch ver taald door Richard Delbercq en René de Clerq). Hierin zal hij dan ook het verhaal van „de assche van Claes" kunnen vinden, en zal hij hopenlijk hiervan de symbolische beteekenis be grijpen. Dan zal „Uitkijk" ook zien, dat Uilenspiegel en Willem van Oranje, die „Uitkijk" er als waarlijk historische held bijhaalt, beidem strij ders waren voor eenzelfde groote gedachte, n.l.: „Vrijheid van geweten", en dan zal hij hopenlijk ook begrijpen, waarom Albarda Uilenspiegel zag als symbool van „het leed en de strijd van het Nederlandsche volk". Misschien dat „Uitkijk" dan voortaan wat voorzichtiger is met grapjes maken over dingen, waarvan hij blijkbaar geen kaas heeft gegeten. U, Redactie, dankend voor de plaatsruimte. Roortugaal. Hoogachtend, J. W. DEj BONTE. Onderschrift Dat Uilenspiegel niet geleefd heeft, zouden wij niet graag willen ontkennen, in onzen „Uitkijk"-brief kwam dit ook duidelijk uit. Dat de schrijvers van verschillende tijden, zoo ook o.a. de door den heer De Bonte ge noemde Charles de Coster, de schrijver van „De legende en de heldhaftige, vroolijke en roemrijke daden van Uilenspiegel en Lamme Goedzak", van Tijl Uilenspiegel een legenda rische figuur hebben gemaakt, kan de heer De Bonte moeilijk tegenspreken. Dat men van het publiek kan verlangen juist het boekje van Charles de Coster te moeten lezen om de eenige goede kijk op Tijl Uilen spiegel te krijgen, zou daarom al een, onge rijmdheid zijn, omdat de één dit en de ander dat van hem verteld en ook Charles de Coster Uilenspiegel op zijn eigen wijze ziet. Dat Tijl Uilenspigel over de geheele wereld bekend staat als een grapjas, zal de heer De Bonte ook moeilijk tegen kunnen spreken. Wanneer de heer De Bonte Oosthoek s En cyclopaedic opslaat, dan zal hem duidelijk wor den, dat Tijl Uilenspiegel (Till Eulenspiegel) die in de He eeuw leefde, een boerenzoon was uit Kneitlingen, die in tegenstelling met andere „Schwankewaarin meest de boeren worden bespot, als boerenjongen de stedelingen fopt. Dit was het kenmerkende van Tijl Uilen spiegel. We laten het voor rekening van ir. Albarda om een dergelijk iemand den volke voor te houden als een vrijheidsheld. Mlen moet toch wel weinig historisch besef hebben, wil men Uilenspiegel en Willem van Oranje op één lijn kunnen stellen. Dit zegt Oosthoek over Till Eulenspiegel, een) held van de Duitsche „Volksbiicher", oorspronkelijk in het Neder- duitsch geschreven omstreeks 1500. Deze redactie is verloren gegaan; wij kennen haar slechts uit twee Hoogduitsche bewerkin gen, die in 15H5 en 151-9 te Straatsburg ver schenen. De held is een boerenzoon uit Kneit lingen (Brunswijk) en leefde in de 14e eeuw; hij is begraven; te Mölln (Lauenburg). In tegen stelling met andere „Schwanke", waarin meest de boeren worden bespot, fopt hier een boeren jongen de stedelingen!. De oudste bekende druk, die reeds vroeg in het Nederrijnsch, het NederJandsch en het En- gelsch vertaald werd, is voorbeeldig opnieuw uitgegeven door R. Benz. (1912), UITKIJK. KAPITAALVERNIETIGING tengevolge van fatale gemakzucht in verband met het voorstel tot inkrimping van den veestapel. Mijnheer de Redacteur! De hoogste economische wijsheid op land bouwkundig gebied schijnt thans te zijn inkrim ping van den veestapel, omdat men geen raad met de zuivelproducten weet. Is dit juist? Ik meen dit absoluut ontkennend te moeten beantwoorden. Men zegt: „Er is geen voldoend afzetgebied voor de producten". Heeft men echter op dit terrein wel alles gedaan wat mogelijk is Men leest advertenties over Blue Band en Perl. Hiervoor wordt een grootsche reclame campagne gevoerd en. men heeft succes. Ziet m'en' echter ooit een advertentie over melk, boter en kaas Zelden Waarin schuilt b.v. de groote kracht van Philips Daar heeft men groote laboratoria, waar tien tallen doctoren werkzaam zijn, die telkens nieu we artikelen' uitvinden. Alleen de nariumlarap b.v. heeft honderden! menschen werk bezorgd. Wordt het nu geen tijd, dat men op dit ge bied dezelfde methode gaat volgen Melk is toch de meest waardevolle voedings- en grondstof die er bestaat. Zij bevat eiwit, koolhydraten, vet, minerale bestanddeelen en vitaminen, kortom alle voedingsstoffen, die noo- dig zijn voor de instandhouding van ons leven. Het gemiddeld melkverbruik in Nederland is tusschen x/z en 2/r> liter per dag per hoofd der bevolking. Dit steeds ongunstig af bij andere landen. Daarom is het een dringende nood zakelijkheid, dat men een zuivellaboratorium op richt, 't welk zich uitsluitend bezig houdt met researchwerk voor het vinden van nieuwe kwa liteitsproduct, b.v. een drank geserveerd gelijk koffie en thee, worstkaas etc. Wanneer dan daarbij een geweldige intensieve propaganda voor deze artikelen zou worden ge voerd over de geheele wereld, twijfel ik niet of men zou een voldoend afzetgebied vinden voor die producten van ons kleine land. Wij hebben tenslotte toch maar 1,350,000 melkkoeien, ter wijl een' prima product, 't welk werkelijk aan de spits staat, altijd en zelfs in moeilijke tijden ingang vindt. Groote activiteit zal wel een eer ste eisch zijn. Men bestrijdt hierdoor echter werkloosheid, daar de veehouder dan geen ar beiders behoeft te ontslaan, terwijl bovenjdien niet ruw behoeft te worden ingegrepen in het veehoudersbedrijf en de veehouder zelf er zeer zeker beter van zal word'en. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, H. J. BONDA. Boompjes 45-46, Rotterdam, In deze dagen viert het stadje Elburg aan de Zuiderzee (of liever aan het IJselmeer) haar zevende eeuwfeest. Op 13 juli 1233 schonk Graaf Otto van Gelre aan Elburg de stedelijke rechten'. Voor een oudheidvorscher is Elburg om te likkebaarden, al zal hij toch herhaalde lijk zijn ergernis moeten bedwingen, wanneer hij ziet hoe met ruwe hand veel van het antieke is afgehouwen om er prullige versierselen voor in de plaats te stellen. De aanleg der stad is nog als in 1398. Vele gebouwtjes, poorten, mu ren, enz., zijn uit voorbije eeuwen overgebleven en maken Elburg ongemeen aantrekkelijk. Ook oude gebruiken leven) er voort. De bejaarde omroeper is daar een bewijs van Te betreuren is het, dat het jongere volk de kleederdrachten meer 'eri meer afschaft. Elburg heeft voorspoedige tijden gekend en ook tal van rampspoedige Thans wordt het aan gemerkt als een doode stad, hoewel de bevol king alle moeite doet deze kwalificatie kwijt te raken, wat men haar niet kwalijk kan nemen. De burgers hebben prachtige feesten georganiseerd enj zullen aan alle Nederlanders toonen, dat ze springlevend zijn. Velen meenen, dat de speeltafels alleen maar te vinden zijn in Monte Carlo. 'Het is echter gebleken, dat onze badplaatsen, als Schevenin- geh enz. een nieuw soort behendigheidsspel als attractie aanbieden, dat practisch op hetzelfde neerkomt: het straperlo. De regeering zal er binnenkort wel maat regelen tegen nemen. Een Monte Carlo zullen we toch maar niet van ons landje maken. Om op een geheel ander onderwerp te komen: de toestand van de visscherij in de Zeeuwsche stroomen. Zeeland is het land van de mosselen. Als schrijver dezes aan mosselen denkt, krijgt hij al kippevel op zijn linkerkuit. Nog ziet hij de ka pitein van een sleepboot zoo maar zoo'n glib berig ding naar binnen slikken, brrr. Er moet volgens een officieel rapport buiten de Westerschelde in geen district op de publieke banken of op de perceelen in het jaar 1932 geen mosselzaad voorgekomen) zijn. De publieke mosselbanken in de Westerschelde zijn op 13 September open gesteld. Op de Derrie waren toen 95 vaartuigen, doch de bank viel geducht tegen, omdat in de voorgaande week door het slechte weer veel zaad verloren was gegaan. Van de Zuiderzee is weer veel zaad aangevoerd. Te Yerseke is men dit seizoen met een nieuwe industrie begonnen, zijnde het knippen van mos sels. Bij deze bewerking ontdoet men de mos sels met een schaar van het spinsel, waarna zij worden schoongespoeld en in zakjes van 50 kg. voor verzending gereed gemaakt. In deze industrie werkten ongeveer 200 meisjes en jon gens, hetgeen voor Yerseke vooral in dezen tijd een opkomst beteeken/de. Een gevolg hiervan is geweest, dat groote partijen mossels uit an dere districten zijn aangevoerd. In het drukste gedeelte van het seizoen zijn vanuit Yerseke ongeveer 2000 ton per week van deze aldus behandelde mossels vervoerd, in de meeste gevallen rechtstreeks per auto naar Frankrijk. We zouden ons moeten vergissen, maar het schijnt, dat de buitenlanders meer verzot zijn op onze mosselen dan wijzelf, vooral de Franschen. De Duitschers schijnen meer verkikkerd op onszelf dan op onze mosselen. In de Osna- brückcr Zeitung van 2 Augustus staat een ar- titel met als opschrift: „Hollands S.A. marchiert!" j Men denkt in Duitschland, dat de nazi-be- weging hier enorm groeit. Een ondertitel boven dit artikel luidde: „Reusachtige vooruitgang der nationaal-socialisten in Nederland." We vertalen, een stukje uit deze krant „Het is een verKeugend feit, dat het natio- naal-socialisme zich in een groot deel van Eu ropa openbaart. Oostenrijk, Ierland, Engeland, Scandinavië, Spanje, Portugal, ja zelfs in Frank rijk en Rusland, maar vooral in onzen nabuur- staat, het Koninkrijk der Nederlanden, gaat de nationaal-socialistische beweging met reuzen schreden vooruit. In bijna alle steden en dorpen bestaan groepen. Om de in Duitschland levende landgenooten te organiseeren, besloot „partij- i genoot" van den Heuvel in Mülheim a. d. Ruhr, een buitenilandsche afdeeling van de Nationaal- Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partij in het leven te roepen. Zijn voornemen werd met succes bekroond. E(r werden eerst in het indu striegebied plaatselijke afdeelingen opgericht; in I den laatsten tijd is ook het eigenlijke grensland, vooral het Munster-, Ems- en Bentheimerland be,werkt. Hen is van plan, juist hier,* waar t zooveel Hollandsehe staatsburgers hun tweede vaderland gevonden hebben, in de naaste toekomst een groot aantal propaganda- vergadeningen te beleggen. Van Duisburg uit zijn alle afzonderlijke gebieden flinke en be trouwbare nationaal-socialisten tot voorioopige i leiders benoemd." j Dan lezen we ook nog „Tot leider van de N.S.D.A.P. is dezer dagen uitgeroepen partijgenoot Kruyt, gepensioneerd Nederlandsch officier te Heemstede. Partijge noot Kruyt is 60 jaar en een bedaarde, doel bewuste persoon, die in Nederland de beste connecties heeft; hij is een waarborg voor het bloeien en groeien'van de partij in Holland. Zoo- als reeds vermeld, is partijgenoot van den Heu vel oprichter van de buitenlandsche afdeeling in Duitschland. Deze laatste is een gloeiende voorvechter van de nationaal-socialistische idee, in den waren zin van het woorcï nationaal-socia- list. Van beroep is hij scheepsbevrachter 45 jaar." Ook kennissen, die in Duitschland zijn ge weest, vertelden ons, dat de Duitschers mee nen, dat Holland zoo ongeveer al voor Hitier gewonnen is. De arme Duitschers moesten eens weten, wat i hier voor menschen wonen. Voordat hier 100,000 Hollanders „Heil Hitier roepen, moet er toch nog heel wat water door den Rijn stroomen Er is een burgemeester geweest, die deze week het plan heeft geopperd, dat bij de natio- nale huldiging, welke Zaterdag 9 September in het Stadion te Amsterdam ter gelegenheid van het 35-jarig regeerings-jubilcum van de Koningin zal gehouden worden, alle bur gemeesters aanwezig zullen zijn met ambtsketen j om. Dit plan is door de commissie van advies en het uitvoerend comité van het nationaal hul- digingsdéfilé Stadion 9 September 1933 goed gekeurd, zoodat men zoo spoedig mogelijk een aanvang zal maken met het treffen van de voorbereidingen, noodig voor de uitvoering van het plan. Reeds is, in overleg met de directie van het Stadion, het benedengedeelte van de eeretribune voor de Nederlandsche burgemees ters gereserveerd. Dus alle Flakkeesche burgemeesters gaan op Zaterdag 9 September naar Amsterdam. We zullen maar hopen, dat de burgers, die ze dan achterlaten, „zoet" zullen zijn FLAKKEESCHE BOERENBOND. Heden werd het volgend telegram verzonden aan den Minister van Economische Zaken te 's GraVenhage „In opdracht der Algemeene Vergadering van den Flakkeeschen Boerenbond, dringt het Bestuur met den meesten klem aan op spoe digste uitbetaling der toegezegde steun con sumptie-aardappelen, oogst 1932. Momentcele geldnood bij oogstwerk vraagt onmiddellijke voorziening." KEIJZER, Secretaris. Herkingen, 10 Aug. 1933. DIRKSLAND. Uitslag aanbesteding van een Woonhuis voor den heer 1. A. v. Nieuwenhuijze te Melissant, gehouden te Ditksland op 9 Augus, tus 1933 J. Both, Dirkslandf 14,300- I. Mosselman, Rotterdam f 13,850,— P A Duhen, Dirkslandf 14,446,— Wed. A. Gestel en D. Gestel Pm. Dirksland f 13,994,- I Mosselman, Nieuwe Tonge f 14,187,— H. M Roodzand, Rotterdam f 15,990,— C. Spee, Sommelsdijkf 14,185,— J. Gestel, Dirkslandf 14,340,— Gréve en Groeneboom, Rhoon f 14,800,— Groencweg, Rhoonf 14,995,— Gunning in beraad. SOMMELSDIJK. De heer W. B, van der Stoep slaaede dezer dagen te Den Haag voor de akte Handteekenen L O. MIDDELHARNÏS*. De heerM Holleman. onderwijzer aan de Openb JU L O. School alhier, slaagde te Utrecht voor de akte L. O. Engelsche taal. DIRKSLAND. O ze vroegere dorpsgenoot, de heer B. J Mooijaart, slaagde voor de akte Fransch L. O en de heer M Holleman voor de akte Engelsch L. O. HERKINGEN. Tot tijdelijke onderwijzer aan de Bijz. school op G. G. is benoemd de heer Snel van Rotterdam. ^0°r cen onbekende is een gift groot f 10.— bij den kerkeraad der Herv. Gem. ter hand gesteld, ten bate der kerkvoogdij. GOEDEREEDE. Vanwege het verven in de kerk, zal er Zondag 13 en Zon dg 20 Augustus in de Zondagsschool worden gepreekt. Door het Bestuur der Bijz. School aan het Havenhoofd is tijdelijk tot onderwijzer benoemd, de heer A. de Blois, thans in ge» lijke betrekking te Dirksland. EEN GERUCHT, DAT LINDBERGH VERONGELUKT ZOU ZIJN. Echter nog niet bevestigd, Reuter meldde in den nacht van Donderdag op Vrijdag uit Kopenhagen, dat daar het ge rucht loopt, dat Lindbergh op Groenland met zijn vliegtuig gevallen eni gedood zou zijn. Men doet pogingen om nauwkeurige inlichtingen te verkrijgen!. STRAATPOLITIEK IN ZANDVOORT. De badgasten vereenigen.' zich. Den laatsten tijd venten op de boulevards te Zandvoort geregeld leden van fascistische par tijen met propagandistische lectuur, terwijl het zelfde terrein ook door jeugdige communistische colporteurs als operatiebasis pleegt te worden gekozen. Natuurlijk blijven dan relletjes niet uit. Van welke zijde de eerste klap gegeven wordt, valt meestal niet meer uit te makeni, doch een feit is, dat zoowel zwarthmeden als roode broe ders met animo aan de scheld- en kloppartijtjes deelnemen, zoodat de politie herhaaldelijk krach tig moet ingrijpen. Ook j.l. Vrijdagavond is het weer „feest" geweest en de politie en mare- chaussée hebben zelfs het verkeer eenigem tijd geheel moeten stopzetten, omdat de straatpolitici den boel op stelten hadden gezet. Dat dit den badgasten, die gekomen zijn, om van de zee en met van relletjes te genieten, begint te verdrieten, spreekt als een boek. Daarom heeft zich, zoo lezen we thans in de Opr. Haarl. Crt., Vrijdagavond na de toen voorgevallen herrie, eem groot aantal badgasten zich vereénigd. Een commissie werd gevormd en het ligt in de bedoeling, zoo spoedig moge lijk een deputatie te sturen naar den burge meester van Zandvoort, teneinde er op aan te dringen, dat maatregelen zullen genomen wor den om te bereiken, dat het rustige zomerver blijf aan zee niet langer verstoord wordt door politieke agitatie, van welke richting dan ook. Intusschen is het Zaterdagmiddag opnieuw tot relletjes gekomen, waarbij nationaal-socia listen zijn mishandeld. Drie communisten wer- denl deswege gearresteerd. MAN DOODGESTOKEN. Te Nijmegen. Wóensdagavond omstreeks 7 uur heeft de 30- jarige broodbakker R. uit Rotterdam, die tijde lijk te Nijmegen woont, den 30-jarigen Coenen na een woordenwisseling in het huis van mej. J. in de Bottelstraat, met een mes in den rug gestoken en gedood. Het slachtoffer is per politie-brancard naar het ziekenhuis overge bracht, De dader heef zich naar het politie bureau begeven, waar hij het gebeurde heeft verteld. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE KATWIJK AAN ZEE. Een meisje doodgereden; een jongetje gewond. Woensdagmiddag om 4 uur is op den hoek van de Varkevisserstraat en de Annastraat te Katwijk aan Zee een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een auto, bestuurd door dén heer F. J. B. uit Noordwijk, kwam met een vaart van 40 tot 50 K.M. den' hoek van de Varkevisserstraat om, juist op het oogenblik, dat het driejarige meisje G. Quyt met haar vijfjarige broertje C, Guyt de straat wilde oversteken. De kinderen werden aangereden en het meisje werd op slag gedood, terwijl het jongetje een hersenschudding en eenige beenbreuken kreeg. Uit een onderzoek is gebleken, dat de remmen van den auto niet in orde waren. Het lijk van het meisje is op last van de justitie in beslag genomen en naar het acade misch ziekenhuis te Leideni overgebracht, waar een sectie zal worden verricht. Ook het jongetje is daarheen vervoerd. De auto is eveneens in beslag genomen. DOOR EEN SPROEIWAGEN DOODGEREDEN. Woensdagmiddag is te Nijmegen op den Groes- beckschendwarsweg een 9-jarig zoontje van den heer Willems door een sproeiwagen overreden en gedood. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO. Eén doode. Woensdagavond heeft op den rijksweg onder de gemeente Maasbracht een ernstige botsing plaats gehad tusschem een auto, afkomstig uit Den Helder en een motorrijwiel, dat uit Maas- bracht kwam. De bestuurder van het motor- rijwiel, zekere M„ werd met zware verwondin- J gen naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd, waar hij in den loop van den avond is over leden. De duorijder heeft een arm- en een been breuk opgeloopen. BESTRIJDING VAN WILDE DIEREN. In Siberië zijn volgens de Prawda speciale brigades van jagers opgericht om de toeneming van het aantal wilde dieren) tegen te gaan. De groote troepen hongerige wolven en beren ver oorzaken Sowjet Rusland een jaarlijksch verlies van 30 millioen roebel. De reden voor de toe neming van het aantal wilde dieren wordt toe geschreven aan het feit, dat sedert de bolsjewis tische revolutie geen particuliere jachtpartijen meer gehouden worden en dat de boeren geen wapens mogen bezitten). „MAASn-N YMP HEN Terwijl de familie K. uit Dirks land aan het baden was te Oud dorp, heeft een dief kans gezien drie gouden ringen benevens eera portemonnaie met f 7,50 te stelen. Alles bijeen was het een waarde van f 50,Een verlovingsring, zegelring en het geld behoorde aan den heer G. v. B. aldaar. Als, in Juli of Augustus, 't Zonnetje zoo heerlijk brandt, Trekken de Flakkeenaars gaarne Ouddorpwaarts en naar het strand. Fietsen, vracht- en luxe^wagens Miaakt men vaardig voor een tocht Naar de duinen, waar men nimmer Tevergeefs verkoeling zocht. En dan neemt men vrouw enj kind'ren Badpak en gazeuse mee, Om een' dagje te vertoeven Aan de „hemelsblauwe" zee. Rustig ligt men te genieten Ergens in het blonde duin En de zomer zonnestralen Kleuren ons kastanjebruin. Als de vloed komt gaan we baden, Liefst een flink eind uit den kant. En zij, die niet kunnen zwemmen Drijven op een autoband. Alles dartelt, alles spartelt, Ouden, jongen, arm en rijk, In het zilte zeenat voelen Alle menschen zich gelijk. Als men zoo met volle teugen Van het frissche bad geniet. Denkt men meestal niet aan wat men In de duinen achter liet. Aan z'n kleeren, z'n bagage, Achter 'n helmbos neergelegd „Straks, als wij het zwemmen staken „Komt dat zaakje wel terecht En toch zwerven daar personen Van een zeer verdacht allooi. Monsters, die, als haaien, loeren, Speuren, hunk'ren naar een prooi. Wat de argelooze zwemmer Onbeheerd in 't helmgras lei, Is daar, blijkenjs dit berichtje, Blootgesteld aan dieverij. Schand'lijk is het, minderwaardig - Zulk bedrijf is gansch in strijd Met de eeuwenlang bestaande Zwemmerssolidariteit. I (Nadruk verboden). HAKATE. 99 Voor Overflakkee en Goedereede uitsluitend verkrijgbaar bij de Familiedrama te *a*Gravenhage. Woensdagmiddag heeft de Haagsche politie bericht gekregen, dat in het perceel Joan van Hoornstraat 31 te 's-Gravenhage, bewoond door den heer J. W. A. A H., zich een drama had afgespeeld. Gebleken is, dat daar een dubbele moord en een zelfmoord hebben plaats gehad Daar* van zijn slachtoffer geworden de heer H zijn vrouw en een zesjarig zoontje. De waarnemende commissaris der politie in afd. C, de heer Paré, Mr. J iU. Polman, subs.* officier van justitie en Mr. Polis, rechter' commissars, zijn naar het perceel gegaan tot het instellen van een onderzoek. De aanleiding tot het gebeurde moet in een familie.aangelegenheid worden gezocht. De lijken zijn naar het ziekenhuis over» gebracht AFSCHUWELIJKE MOORD. Het zwaar verminkte lijk van een joegen man in de buurt van Oas gevonden. Woensdag heeft men in een greppel op de zooge aamde Gement onder de gemeente Berghm op de gre s van de gemeente Oss het lijk gevo' den van den 20 jarigen werkloozen kistenmaker G de B e uit Oss. Woensdagochtend bidden de oud r- "an De Bic bij de politie aangifte gedaan, dat hun zoon Dinsdagavond niet op den gewoner tijd was thuisgekomen en nog steeds niet in bet ouderlijke buis wjs teruggekeerd Ormiddel» lijk stelde de politie een uitgebreid onderroek in, dat echter niet tot opsporing van den ver» miste leidde. Aanvankelijk zag men het geval niet zoo ernstig in en verwachtte men, dat de vermiste weer wel terecht zou komen Een zekere van Uden was Woensdagmiddag met zijn vrouw cn twee kinderen omstreeks vier uur am het braambessen zoeken in de Gement te Berghem, toen eensklaps tijn hond hevig begon te bhffen. Toen van Uden naderbij kwam om te kijken, wat cr aan de hand was, zag hij een met bloed bedekt lijk voorover in een greppel liggen. Hij slaagde er niet in, in het lijk iemand te herkernen. Onmiddellijk waarschuwde hij de plaatse lijke po'itie die met den brigadecommandant van de marechaussee te Oss op de plaats van het misdrijf verscheen. Spoedig kon worden vastgesteld, dat men te doen had met het lijk van den 20 jarigen vermisten de Bie. De jonge man bleek het slachtoffer te zijn geworden van een afschuwelijken moord Het lic^aa-o vertoonde diepe snijwonden en steekwonden in de hartstreek en aan den hals. De politie heeft met speurhonden den om* trek afgezocht, doch dit heeft geen resultaat opgeleverd. Het parket uit 's Hertogenbosch is Woens* dagmiddag te Oss gearriveerd Het lijk van den vcrslagene is naar het St. Anna»zieken* huis te Ose gebracht, waar de sectie zal wor» den verricht. De Bic was ongehuwd. Als een bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat in November van het vorige jaar op dezelfde plaats het lijk werd gevonden van den 30"arigen caféhouder J. v. Jd. Pas, die door revolverschoten was gedood. Dit misdrijf is tot nog toe onopgehelderd gebleven. Men meldt nader uit Oss In den loop van Woensdagavond heeft de politie den 28 jarigen de B uit Oss gearres* teerd, een neef van den verslagene Hij werd met het lijk geconfronteerd en is naar 's Her» togenbosch gebracht. De grootste fortuinen zijn verdiend met de meest ahedaagsche objecten. SOMMELSDIJK. OndertrouwdL Robijn, 26 j.f te Dirks» land en M. Vogelaar, 21 jalhier. Getrouwd: J. Vis, 26 j, te 's«Gravenhage en D. A J van As, 26 j., alhier; J. C van den Doel, 28 jte Rotterdam en T. Kieviet, 25 jalhier. OOLTGENSPLAAT. GeborenCornelia Litwina Maria, d. v. Gerardus Machiel van Oorschot en Anthonia Maria de Wit; Anthonette, d v. Franciscus van Hooff en Adriana Guddens. OndertrouwdCornells de Vos, 23 j en Jannetje van Dam, 18 j. Overleden Antje Zuiddijk, 38 jechfgc» noote van Hendrik van Gent; Arie Kievit, 45 j., echtgenoot van Geertrui van Dam. NIEUWE TONGE. Rectificatie. In de Burgerlijke Stand van Dinsdag j.l., stond Overleden Antje van der Veer, wed. van Jac. Breur, dit moet zijn, echt» genoote van Jac. Breur. Wij hebben nog een beperkt aantal exemplaren in prachtband gebonden van het boeiende werk „HET HUISJE AAN DEN ZEEDIJK", dat wij voor de lezers van ons blad tegen sterk gereduceerden prijs aan bieden. Voor zoover de voorraad strekt stel len wij de lezers van ons blad in de gelegenheid dit werk te koopen voor den geringen prijs van 2,per exemplaar, gebonden in prachtband. Wij leveren het op onderstaanden bon geheel franco thuis. Profiteer van deze extra aanbieding en wacht niet te lang met inzenden van den bon. Wie het eerst komt, het eerst maalt 1 Gelieve mij als abonné van Uw blad ex. .Huisje aan den Zeedijk" voor f 2,franco thuis te zenden aan onderstaand adres Naam Straat Woonplaats

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 5