enHeerenhleediiyi FNAR Luilten A li, i, Üeiüari ERK BOER Uitg. v.h. Zonen OOFHEIO irant „GERARD" IER Ham QIÜKSLfltlD ïrs, Palen enz. B FOURfllTUREH Instraal 28, Rotterdam L« *aineerbuizen, jingpalen, Ruiters puitingsartikelen (Steenhouwerij - Rotterdam I INGEN lUIME TOIffiE °769?6* »ch gebruik lijk rfïjk Zaterdag 5 Aug. 1933 No. 3978 TWEEDE BLAD. Buitenland. Van Ouddorp tot De Plaat Ingezonden Gemengd Nieuws. ir»uizfD, ook ouderdoms lid, oorverkalking, loopen. freo, brommen, suizen, geraas in bet hoofd, enz. kosteloos brochure No 1 omtrent genezing. S. WYNBERG Ipark 45 Amsterdam >INERS 40 CENT ■smakelijk en goedkoop eten Ir bij ons. Wij zijn ingericht Ir groote gezelschappen, consumptie. 3e klas prijzen, PROTTE 116 - HANG 8 ÏOTTERD AM IN NAAR MAAT SUiÖNTFOORT, lOMPSTRAAT 18» |rdam«Zuld by de Wolf phaertsbocht. ten behoeve van de EN' EN ZADELMAKERIJ RJASLEDER zwart en bruin hen. Riemen, Zweepen, UITENB )GAART, UW VEE MARKTEN JTAXEEREN DOOR EEN lEDIGD MAKELAAR TAXATIE EN II E E LMISSIEVAN W t C ADRES loedegebuur Je, fDIGD VEEMAKELAAR Dn Ouddorp Tel. 28 ïIGAREN Jgbaar voor Winkeliers: PASTA, voor h®t verdelgen JttcD, enz. OH5. LEURE* BLAN» - TELEF, 162 TELEF. 11005 «n 11946 sommeisdijK, lanoeuieg B 8 Telel. 231. lorkomende lotirioolbulze», (tegels enz, ■ende prijzen I kRONGAS In van diep te graven putten I d e r 5, enz, TELEFOON No. 12 en, Advocaat, >erenmeisjes. 4CURREERENDE PRIJZEN ™Wnr, SWNOWSES OVERZICHT. Het probleem van Centraal Europa is wel één van de moeilijkste, waarmee de menschheid mo menteel worstelt. Er worden in Rome allerlei besprekingen gehouden. Mussolini ontvangt telkens weer an dere Europeesche staatslieden1 en gelukkig mag men van hem verwachten, dat hij orde wil stich ten in nog altijd onordelijke zaken van het Eu ropeesche vasteland. Zoo is er enkele dagen geleden weer de Hongaarsche minister-president Gomboes ge weest, die zijn nood kwam klagen bij den Duce over het onhoudbare van «het vredesverdrag van Trianon, dat volgens de Hongaren dringend herzien moet worden. Frankrijk is echter ook sterk geïnteresseerd bij Hongarije 'en inmenging van Italië met de Hongaarsche zaken zou een gespannen toestand veroorzaken tusschen deze beide landen. Mussolini is een verstandig man en zal geen overijlde stappen doen. Hij is een vijand van conferenties, loopt zeer weg met het pact van vier, dat op instigatie van hem tusschen Frankrijk, Duitschland. Italië en Engeland gesloten is en den vrede voor een tiental jaren waarborgt. Kortgeleden) heeft hij het volgende gezegd „Zooals ik in mijn rede dn den Senaat op 7 Juni zei, moet men zelfs ten aanzien van het vier-mogendhedenverdrag geen te groote illu sies koesteren. De beteekenis van dit verdrag bestaat in het feit, dat het de vorming van elkaar vijandig gezinde groepen in Europa uit schakelt en dat het den vier West-Europee- schen mogendheden, die met hun koloniën een derde van de wereld-bevolking vertegenwoordi gen, de mogelijkheid heeft geschonken, samen te werked voor den vrede. Deze samenwerking zal niet altijd gemakkelijk zijn. Zij zal echter steeds bijdragen tot elke werkelijke en oprechte ontspanning, waardoor, zooals men thans reeds heeft kunnen waarnemen, de atmosfeer in Europa sedert twee maanden veranderd is. Het denkbeeld, dat gedurende tien jaar Europa rustig zal zijn, is een prikkel voor verbetering van den geheelen toestand Er zullen geen twee duizend afgevaardigden komen), die om een tafel zullen gaan zitten om te onderhandelen, doch verantwoordelijke vertegenwoordigers van vier mogendheden, wier werk van tevoren in de kanselarijen en door officieele onderhande lingen is voorbereid. „Ik geloof, dat het in 't belang van het moree- le en politieke prestige der naties goed zou zijn, geen conferentie meer te organiseer en. Dit woord moet gedurende eenige jaren uit het woordenjboek der moderne internationale politiek worden geschrapt. Slechts door onthouding corrigeert men het misbruik. Ik heb reeds op dat gebied eenige politieke er varing. Thans is het begrip conferentie in mis- crediet gekomen. Binnen eenige jaren zal het nieuwe beteekenis hebben en nuttig gebruikt kunnen1 worden, op voorwaarde, dat men het tot bepaalde problemen en bepaalde landen beperkt 'en' dat een eventueele conferentie er naar streeft, de op zich genomen) verplichtingen zoo nauwkeurig mogelijk uit te voeren. Doch zelfs hiervoor zal het noodig zijn, het misbruik en de dwalingen van een verkeerd begrepen democratie te corrigeeren, die niet toelaat dat een stuurman het schip bestuurt, doch onweten den, die zelfs geen kompas kunnen lezen." Er schuilt veel waars in deze opmerkingen. Mussolini moge er in slagen de verhoudingen tusschen Frankrijk en Duitschland beter te ma- tón, Tot dusver is nog niemand daartoe in staat geweest. De eene verdachtmaking na de andere volgt enj het wantrouwen tusschen deze staten wordt steeds grooter. Het experiment van president Roosevelt heeft de algemeene belangstelling. De twijfel aan het welslagen er van groeit echter met den dag. Op de New-Yorksche beurs betwijfelt men zeer, of de politiek van ïoonsverhooging en verkor ting van den arbeidstijd, welke in een versneld tempo bij de tenuitvoerlegging van het pro gramma van openbare werken zal worden door gevoerd, den index der werkloosheid in de komende zestig dagen sterk zal doen dalem Men verwacht, dat wel spoedig tot inflatie zal moeten worden overgegaan. Dit zou wel een nederlaag beteekenen voor Roosevelt, die lak meende te moeten hebben aan de Euro peesche economen Roosevelt heeft zijn meening over de moge lijkheid tot herstel van de wereld neergelegd in tien geboden, die aldus luiden 1°. Gij zult niet boven uw middelen levén. 2°. Gij zult niet het vertrouweni in uzelf ver liezen. .3°. Gij zult niet Mammon tot uw God maken, ■evenmin zult gij echter het monetaire systeem rnegeeren, opdat het u niet vernietige. 4°. Gij zult niet vergeten, dat indien uw goe deren den juisten prijs opbrengen, stabilisatie de volgende stap tot welvaart is. 5 Gij zult van het goud niet uw God doch uw dienaar maken. 6 Gij zult de werkloosheid van uw volk niet toestaan. 7 Gij zult niet verzuimen uw zaak goed te besturen en uw industrie te rationaliseeren1 en omhoog te werken. 8 Gij zult de paradox van armoede temid den van welvaart niet toelaten te bestaan 9°. Gij zult uw eigen huiselijke zuinigheid niet verwaarloozen, evenmin moet gij echter als een kluizenaar uzelf afzonderen. 10°. Gij zult uw problemen niet overschatten, doch evenmin te klein .achten. Niemand, die tal durven ontkennen, dat deze raadgevingen waardevol zullën zijn. Een ieder kan zich deze regelen' tot maatstaf stellen. Eén van de belangrijkste gebeurtenisseri van deze week is wel, dat Gandhi, de Britsch-Indi- sohe Mahatma, weer gearresteerd is en voor de vijfde maal in hongerstaking zal gaan. Merkwaardig is de tegenstelling tusschen Gandhi's arrest van nu en van drie jaren ge leden. Toen had de regeering het hoofd te bieden aan een algemeene volksbeweging, die de schatkist en de oeconomische positie des lands groot nadeel berokkende, thans arresteert zij een leider, wiens beleid door velen afge keurd wordt. De omstandigheden zijn echter dusdanig ge wijzigd, dat de groote meerderheid der bevol king de noodzaak van een hernieuwde actie (Gandhi wilde nu de individueele ongehoor zaamheid inluiden) niet inziet, terwijl de meest vooruitzi'endenj begrijpen, dat het optreden van den Mahatma het verzet in Engelsche lezing, die vooral de laatste jaren in elk opzicht ge matigd is, kan aanwakkeren. Het huidige Britsch- Indische bestuur heeft wijs geregeerd en heeft juist gezien Gandhi te arresteeren voordat hij de gelegenheid kreeg om de bewe ging, die grootendeels verioopen is, weer nieuw leven in te blazen. Of Gandhi echter den invloed op de massa niet terug zal winnen Wij betwijfelen het GROOTE BOSCHBRANDEN IN FRANKRIJK. Uit Parijs wordt dd. 2 Augustus gemeld De boschbranden in de buurt van Saint Cyr, die reeds verscheidene dagen duren, en waar aan men aanvankelijk slechts weinig aandacht schonk, hebben zich dn de laatste 24 uur zoo danig uitgebreid, dat groote afdeelingen mili taire troepen naar de plaatsen van den brand zijn gedirigeerd, om een ernstige ramp te voor komen. Men heeft gaten gegraven; en tegeribranden aangelegd om het vuur te bestrijden. De groote verkeersweg van Toulon naar Marseille is voor het verkeer gesloten, en het verkeer wordt over secundaire wegen omgeleid, LUCHTBOMBARDEMENT IN ENG.-INDIE. 'De Engelsche luchtmacht heeft bij de grens van Engelsch-Indië en Afganistan bommen ge worpen op dorpen der Bajauri, welke stam ageert tegen Afganistan. De Bajauri weigerden agitators uit te leveren, waarop de Engelschen overgingen tot het bombardeeren van Kotkai. FRANSCH STOOMSCHIP IN BRAND. Op den Stillen Oceaan. Uit Parijs wordt dd. 2 Augustus gemeld Te Marseille is bericht ontvangen, dat het Fransche s.s. „Recherche", dat den dienst on derhoudt tusschen Marseille Nieuw-Caledonie, en op 23 Juli uit Tahiti is vertrokken, in den Stillen Oceaan in brand is geraakt. Het schip moest bij de Marquizen eilanden voor anker gaan. Het vuur brak uit in één der ruimen en het leven der opvarenjden zou geen gevaar loopen. Verdere berichten omtrent het schip ontbreken. SOMMELSDIJK. Door den Rijksveldwachter M. van Es te Middelharnis is proces-verbaal opgemaakt tegen een slager in deze gemeente wegens slachting zonder voorafgaande keuring. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd 10 personen, afge schreven 14, aantal geborenen 4, aantal over ledenen 5, aantal voltrokken huwelijken 2. - Door den Burgemeester zijn in de maand Juli 10 kostelooze vergunningen afgegeven tot het schieten van schadelijke vogels. De landarbeider J. S. had het ongeluk met een pik zoodanig zijn voet te verwonden, dat geneeskundige hulp noodig was. Onze dorpsgenoote mej. D. C. van der Velde Jd. slaagde dezer dagen te Rotterdam voor de akte Nuttige* Handwerken. Daartoe in staat gesteld door giften uit de burgerij, zoowel in geld als in natura, heb ben Woensdag 2 Augustus j.l. de ouden van dagen uit deze gemeerite hun jaarlijksche rondrit over het eiland gemaakt. Een twaalftal auto's, waarvan een tiental be langeloos waren afgestaan, waren noodig om dit gezelschap te vervoeren. Opgesteld op het plein der O L. S. aan den Binnenweg, reden ze te ongeveer 1 uur af, en na een rit door de gemeente vertrokken ze in de richting Nieuwe Tonge. Op den Langeweg, tegénover de Landbouw school, werd even gestopt, om van het geheel, cfat door de met vlaggen versierde wagens een aardig effect gaf. een opname te maken Daarna werd de reis vervolgd over Nieuwe Tonge, Battenoord, Herkingen, Melissant enz. naar het strand te Ouddorp, waar ze te ongeveer 3 uur arriveerden. Natuurlijk werd die rit niet in zijn geheel gemaakt zonder dé noodige verfrissing. Daarvoor werd 'het eerst gestopt bij café Van der Werff te Mielissant, die voor deze gelegen heid zijn bovenzaal keurig in orde bad gemaakt. Na de noodige verfrissching aan het strand te hebben gebruikt en een aangename tijd aldaar te hebben doorgebracht, een tijd waarin ieder kon gaan waarheen hij wilde, werd te ongeveer half zes vandaar weggereden 'en daarmee een; aanvang gemaakt met de groote rit door het achterland van Ouddorp. Velen keken vreemd op, dat ons eiland nog zoo groot was, omdat plaatsen werden bezicht, waar de ouden, ten minste velen van hun, nimmer geweest waren. In de keurig voor dit doel ingerichte eetzaal van het hotel „De Gouden Leeuw" te Goede reede werd te 6 uur de koffietafel gebruikt. Een woord van hulde aan het adres van den heer Nederveld is hier wel op zijn plaats, gezien het vele, dat deze hotelier heeft gedaan om het de oudjes zoo gezellig en intiem mogelijk te maken. Vandaar ging het in één rit huistoe. Het was bij velen „uit het hart gegrepen toen bij monde van den heer H. Boom de Com missie in Hotel Spee dank werd gebracht voor alles wat hij met zijn medeburgers dien dag heeft mogen genieten. Met een driewerf hoera met de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder werd het samenzijn beëindigd en, vertrok ieder naar huis. Gedurende^den rit werd namens de ouden van dagen aan H)ivï. de Koningin Moeder te Soestdijk het volgende telegram verzonden „De ouden van dagen uit Sommelsdijk op een rondrit over het eiland Flakkee, feliriteeren U met dezen dag eni wensch'en U Gods rijken zegen op Uw verderen levensavond" MIDDELHARNIS. Deze week slaagde de heer D Mans voor het mondeling examen „Nij verheidsonderwijs Acte Nb. Om gezondheidsredenen is deze week de jongeheer P. Homburg naar een Sanatorium ver trokken. Alhier zijn aangebracht ter verzending 950 kratten aardappelen en 700 H.L. aardap pelen. STAD AAN T HARINGVLIET. Loop der bevolking t Iman van Biert naar Wieringen Francina Johanna Donkersloot naar Dirksland en Adriana Kasteleijn naar d'eri Bommel. Voor de lichting 1934 zijn bestemd tot gewoon dienstplichtigenJ. L. Braber, M. L. Hen|driksef H. Keijzer en M. Schuurman. Tot buitengewwoon dienstplichtigen A. Arensman, A. J. Arensman, T. Arensman, J. v. d Boogert, L Diepenhorst, E. Donkersloot, J. van de Mee berg, K. v. d. Meide, A. J. Trommel en H. Trommel. Aan den dienstplichtige L. Toppers is voor een1 jaar uitstel verleend voor het doen van herhalingsoefeninglen. Tijdens het 2e kwartaal zijn ter gemeente secretarie 3 vergunningen voor huisslachting verleend. - 25-jarig dienstverband Mej. Z. Snijder. Dinsdag 1 Augustus j.l. herdacht mej. Z. Snij der alhier, den dag waarop zij voor 25 jaar in dienst trad bij de posterijen. Uit de gemeente had zich een comité gevormd, n.l. de heeren F. Nie- borg, Ds. J. Polhuijs, P. J. Kardux, M Koppenaal Azn. en L. Huizer Johz. om dezen dag niet on opgemerkt voorbij te laten gaan en de hoogst bekwame en welwillende postbeambte een bewijs van erkentelijkheid aan te bieden. Den geheelen. dag werden persoonlijke blijken van belangstel ling getoond. Des avonds had een drukbezochte feestavond plaats waar o.m. tegenwoordig waren genoemd comité, vele collega's van naburige gemeenten, familie en vrienden. Bij monde van burgemeester Nieborg werd in hartelijke woor den de jubilaresse namens de gemeentenarén een modern eikerihouten dressoir aangeboden. Spr. prees mej. Snijder als een hoogst bekwame amb tenares, die voor alle menschen even welwil lend is, hetgeen algemeen gewaardeerd' wordt. Hij hoopt dat zij nog vele jaren met evenveel opgewektheid op ons dorp werkzaam mag zijn De heer J. de Valk uit Middelharnis sprak naméns den Centralen Bond Flakkee van post beambten en bood haar eeni prachtig theemeubel aan. Van familie, vrienden en bekenden werden vele mooie cadeaux aangeboden, nog niet sproken van de vele bloemstukken die waren ontvangen. Zoowel van in als buiten de ge meente waren zeer vele schriftelijke gelukwen- schferi ingekomen. Namens den Directeur-Generaal der Poste rijen was van den directeur van het kantoor Middelharnis.een schriftelijke gelukwensch ont vangen, alsmede van den Centralen Bond op Flakkee De feestkamer was geheel gevuld en den ge heelen avond heerschte een gezellige stemming. Alvorens dit verslag te beëindigen mogen we niet nalaten* den' wensch uit te spreken dat mej. Snijder nog vele jaren met dezelfde bekwaamheid en welwillendheid het kantoor mag bedienen. NIEUWE TONGE. Bij het verrichtten zijner werkzaamheden had den heer Van der H. het ongeluk zijn hand zoodanig te bezeeren dat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. Voor de koepeen wordt alhier 1.75 tot ƒ2.— per H. L. besteedt. De heer B. had met zijn auto het ongeluk de heer v. V. zoodanig aan te rijden, dat het rijwiel van den heer v. V. flink beschadigd was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DIRKSLAND. Tegen 4 personen werd hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 21 der Motor- en Rijwielwet. (Het houden van wedstrijden, met rijwielen op we- gen.) De rekening van het algemeen armbestuur over 1932 sluit met een totale ontvang van 11488.90H en met een uitgaaf van 8848.13. Goed slot 2640.77M- Bij de arbeidsbemiddeling stonden als werk zoekenden ingeschreven 6 landarbeiders, 5 met selaars, 2 timmerlieden, 1 metaaldraaier en 1 opperman. - Naar wij vernemen zijn hier koepeen ten velde verkocht voor den prijs van 550— per gemet, de aardappelen daarentegen voor 110.— tot 140.— per gemet. Voor koepeen levering OctoberNovember a.s. besteedde men op de beurs 1.— per H.L. MELISSANT. Als e'en zeldzaamheid kan wor den gemeld dat van den landbouwer M. van der Baan al zijn tarwe en haver met de sikkel ge sneden is. Hiervoor zijn negen losse arbeiders aangenomen. Was dit voorbeeld door meerderen gevolgd, dan waren er deze week niet zooveel werkloos geweest. Wegens overplaatsing als Kantonnier aan den provincialen! weg heeft de heer D. Tol ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Zijn opvolger op de lijst is de heer J. van Vliet. Vorige week lagen bij den landbouwer P. D. S. eenige varkens dood. De diereni waren niet verzekerd. HERKINGEN. Vorige week werden van hier de eerste uien van den nieuwen oogst per schip verzonden. Aan den Burgemeester dezer gemeente is gedurende enkele weken verlof verleend zich buiten de gemeente op te houden. Als loco-bur gemeester fungeert thans Weth. J. M. van Eek. GOEDEREEDE. Het verzoek aan B. en W. door den molenaar C. J. Bergers tot het plaatsen van een| 2 P. K. electromotor in zijn korenmo len is ingewilligd. Onze dorpsgenooten Johanna Everaers en Pieternella Tanis, leerlingen aan de U. L. O. te Middelharnis zijn geslaagd om toegehten te worden met 1 September aan de Kweekschool te Hellevoetsluis. r Van de lichting der Nat Militie over 1934 zijn bestemd tot gewone dienstplichtigenC. J Everaers, C. Krijger, C. 't Mannetje, W. Mannetje, Fl. Soeteman en J. Tanis Kz. en tot buitengewoon dienstplichtige P. Groenendijk, G. van Heest, J. Lokker, J. Orgers P. Struijk en Fr. Tanis Zaterdag jl. stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos ingeschreven 16 landarbeiders, 1- timmerman eni 1 schilder. Loop der bevolking ijover de maand Juli VertrokkenJ. C. H. Breton van Lidt naar Rotterdam, A. C. Temmink naar Dirksland. S. Kastelijn naar Ouddorp en H. J. 't Mannetje naar Ouddorp. Ingekomen A. Tanis van Ouddorp, P. Redert van Ouddorp en K. Rameijs van Avereerst, OUDDORP. Woensdagmorgen werd door schipper J. Sperling alhier binnengebracht een Engelsch plezierjacht de „Meheu III', afkomstig uit Southampton, bemand met twee Engelsche studenten, de heeren R. Rad-Cliffe en S. Hill. Zondag was het jacht van Lowestoft vertrok ken met bestemming naar een andere Engelsche haven. Ook spoedig geraakte de motor defect, de zeilen scheurden aan flarden, door de over slaande golven, zoodat het vaartuig door den Noord-Westerstorm naar de Hollandsche kust werd gedreven. Dinsdagavond ongeveer 9 uur stampte het jacht driemaal op de zandbank de Ooster, ten W. van het eiland Goeree, doch werd er overheen geslagen). Een der beide in zittenden roeide met een jol naar h£t strand, om hulp te vragen. Op den vuurtoren werd hem voedsel en nachtverblijf verstrekt. De andere opvarende bleef aan boord. Inmiddels was door de kustwacht de havenmeester van Ouddorp gewaarschuwd, waarop schipper Sperling met zijn motorblazer uitvoer. Eerst wilde de student, die intusschen voor anker was gegaan, niet vast maken, omdat hij zijn makker terug verwachtte. Sperling keerde toen weer naar de haven hier terug. Nadat van den vuurtoren nadere inlich tingen werden verstrekt, voer Sperling om 11 uur opnieuw uit en bracht zooals gezegd, het jacht behouden in de haven. Hier bleek wat een verwoesting de golven hadden aangericht Alles in de kajuit was door elkaar geslingerd en was drijfnat. De radio was ook totaal stuk. Het scheepje was ook een weinig lek. De over slaande golveiK waren tot half in de mast ge komen. De achtergebleven jol werd van het strand door den landbouwer K. Meijer aan de haven gebracht. Vanmiddag 1 uur werd het jacht door Sperling naar Brouwershaven ge bracht ter reparatie. Ons vroeger hoofd der O L. School alhier, de heer C. Tiggelman, thans woonachtig te Leiden, is te 's-Gravenhage geslaagd voor Handelsarbeid. Van S. van Poortvliet is een zwaar varken bezweken van de vlekziekte, die hier nog al heerscht, wat voor hem een groote schade is. De gemeenterekening over 1932 ligt tot 15 Augustus op het secretarie voor een ieder ter inzage. Mej. A. Mastenbroek Wd. is te Rotterdam geslaagd voor het examen in de nuttige hand werken. Dezer dagen werd alhier tegen een land bouwer proces-verbaal opgemaakt wegenis over treding der Boterwet (boter vervoeren' zonder te zijn voorzien van een merk). Het 8-jarig dochtertje van Joh. Hameete man werd zoodanig door een hond in een der beenen gebeten, dat geneeskundige hulp noodig was. Voor de lichting 1934 is voor deze ge meente het aantal buitengewone dienstplichtigen vastgesteld op 24. Voor bloemenkweekers is de gelegenheid opengesteld, wanneer zij bij de Ned. Centrale willen aansluiten, daarvaar formulieren op het secretarie te verkrijgen. Mej. W. J. H. Smidts alhier slaagde te Denl Haag voor de akte L. O. Hoogduitsche taal ODE AAN DE WIELRENNERS. Naast het populaire zwemmen, En de mooie voetbalsport Krijgen wij het „rijwiel-rennen", Dat ook hier beoefend wordt. Zie ze rennen, zie ze snorren, Langs de wegen, langs de straat. Zoo gelijk, zoo op de maat zelfs, Kijk, hoe prachtig of dat gaat. d' Eiene zegt: „wat mooi dat rennen", d' Ander noemt „ze" niet goed snik", Zegt er tevens nog veel meer bij En verWenscht ze op de prik. Wat is eigenlijk de opzet Van dat „jagen" op de fiets Is het: „Kijk, wat kan ik rijden", Is het waarlijk anders niets Ja, dat zijn de „peddelaren", Zden in 't „jagen" nu de sport, Die op de Flakkeesche wegen Niet genoeg beoefend wordt. Als dat fietsen dan geen sport is En wel kanibaal-gedoe Draag je fietsje naar Oom Jan heen 1 Zeg hem ookje beenen toe. Stoffel, Arie, Cor en Willem, Raak niet in den' knoop daarvan Laat je willen, kunnen worden, Breng je fiets niet bij Oom Jan. Ridders van de stalen rossen, Houdt de beenen op 't pedaal, Rijdt desnoods een straatje om dan, Anders maak je weer „schandaal". Want, wanneer je in de dorpen De gezagslijn overschrijdt, Als je met je peddel-beestje Min of meer te hard soms rijdt Jadan trek je aan het einde, Meestal aan het kortste end Als de diender je een bon geeft, Waarvan jij de dupe bent. Renners, als ik U mag raden En dien raad valt toch wel zoet.... „Neem je stelten? of je krukken. Ren daarop in overvloed". Neen je hebt gezonde leden Aan je onvervalschte lijf, Houdt ze soepel, houdt ze lenig, Stel ze daag'lijks in bedrijf. Van Meneersche tot de Plaete, Van de Plaat tot aan Goeree R'en den renners ren en ren dan Zelfs tot Ouddorp aan de zee. Hoog de rensport, hoog de renners Wien 't gegeven is den wil Voorwaarts jongens, op de wielen Voorwaarts jongens, zit niet stil. Mochten meer bezwaren drukken Op je rijwiel-rijderij Dan blijft er één raad nog over, En 'k besluit dan ook hierbij ,,'fc Zou me bij den mol vervoegen), Die een tunnel voor je wroet Of, spant anders door het luchtruim 'n Kabel die het ook wel doet." B L G Dirksland, 31 Juli 1933, „MAAS"-NYMPHEN WRAAK De verwikkelingen te Hellevoet- sluis, ontstaan na bet besluit van den gemeenteraad van 26 Juni j.l. tot bet aangaan van een overeen komst met de gemeente Rotterdam inzake de levering van elctriciteit voor kookdoeleinden, in verband waarmede de N.V. „Gasfabriek Hellevoetsluis" de gelegenheid is ontnomen om van 1 October a.s. af gas binnen de gemeente te le veren, zijn aanleiding geweest voor een eigenaardig voorval. Gistermiddag vervoegde zich bij een tandarts, aanhanger van t gas, een lid van den. gemeenteraad, dat aanhanger is van de electriciteit, en dan ook zijn stem aan 't boven genoemde besluit heeft gegeven. Het raadslid had hevige kiespijn en kwam de medische hulp van den tandarts inroepen, boewei deze reeds eerder had te kennen ge geven, dat hij niemand van de pro- electriciteiters hulp zou verleenen. Dit dreigement heeft de tandarts gisteren inderdaad ten uitvoer ge bracht. Hij weigerde bet raadslid te behandelen en ontzegde hem bet verblijf in zijn huis. Het raadslid wilde hieraan aanvankelijk niet voldoen, doch toen de tandarts weigerachtig bleef, is hij in arren moede maar vertrokken. Buiten gekomeru gaf hij zijn toorn lucht als een raadslid, dat kiespijn heeft. 'k Hoor, dat bij de overburen Onlangs licht'lijk heibel was. 't Draaide naam'lijk om het vraagstuk Electriciteit of gas. Rotterdam kwam concurreeren Met een billijk stroomtarief, Wat de gascentrale voelde Als een schrikk'Iijk ongerief. Want als men een aanslag pleegde Op 't gebruik van 't gasfornuis, Werd het voortbestaan bedreigd der Gasfabriek van Helvoetsluis. 't Spreekt vanzelf, dat zulk een kwestie De gemoederen beroert En den vóór- en tegenstanders Ook veel op den zijweg voert. 't Laatste bleek mij overduid'lijk Uit 'n berichtje, dat ik las Tusschen tandarts en patiënten Ging 't om „electriek" of gas 'n Zeker stopcontact-aanbiddend Lid van den gemeenjteraad Kreeg het op een kwaden middag Hevig met z'n kies te kwaad. Hij verlangde naar het tijdstip, Dat des tandarts spreekuur was, Dochvergat dat deze heer juist .Pleitbezorger was van 't gas. Toen het raadslid aan de beurt kwam, Zei de tandarts: „Hoor eens vrind ,,Ik help slechts dien kiespijnlijder, „Die waarachtig 't gas bemint „U.koos 't stopcontact, m'n waarde, „In den raad stemde U vóór ,,'k Leen aan zulke tegenstanders „Noch mijn tangen, noch mijn boor Ik laat nu maar onbesproken Of het door den beugel kan, Of die tandarts in z'n recht "was 'k Weet daar veel te weinig van. 'k Vraag alleen: „Is het menschlievend „Als men zoo de menschen plaagt?" Maar ook: „Is 't verstandig als^men „Klantenl uit z'n winkel jaagt?" 'k Wou toch, dat dit stelsel doorging, Ook al lijkt het scheef en fout Stel je voor, dat je zoo'n mot had Met den geld-minister Oud 1 (Nadruk verboden). HAK ATE. DE LAND-, TUINBOUW- EN BLOEMENTENTOONSTELLING „FLABELA", De tijd, waarop deze tentoonstelling gehouden wordt, 17, 18 en 19 Augus tus, nadert snel. Reeds is men druk bezig aan de voorbereidende werk zaamheden. Het geheel belooft iets zeer moois en leerzaams te worden, schitterende stands zullen zich afwisselen met de mooiste landbouwgewassen, groenten, fruit en bloemen. Alleen het bezichtigen der bloemen zal reeds een bezoek aan onze tentoonstelling waard zijn. Wij zullen niet vooruitloopen met op te sommen wat alles voor moois en leerzaams te zien zal zijn. Wij raden alle bewoners van ons eiland aan op genoemde datums eens een kijkje te komen nemen. Wie nog iets moois heeft voor deze tentoonstellingland-tuinbouwgewassen of bloemen, kan dit nog opgeven bij den Secr. H. v. d. Meide, Sommelsdijk, VREESELIJK DRAMA BIJ PURMEREND. AUTO MET VISSCHERS TE WATER GEREDEN. In de diepte verdwenen. ZEVEN INZITTENDEN VERDRONKEN. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus heeft een' vreeselijk drama plaats gehad nabij de sluizen in het Noord-Hollandsch Kanaal te Purmerend. Een auto met zeven personen, welke Maandagnacht naar Andijk was vertrokken, is daar te water gereden. De zeven inzittenden zijn verdronken. Eerst in den. nacht van Woens dag op Donderdag is men er in geslaagd de auto uit het kanaal op te halen. De lijken van de zeven on gelukkigen bevonden zich nog in dén wagen. Zij zijn opgebaard in het gemeente lijk ziekenhuis te Purmerend In den nacht van Maandag op Dinsdag is van uit Amsterdam in de richting Andijk vertrokken een zwarte gesloten personenauto, gemerkt G 74436, waarin 7 personen gezeten waren). Eerst in den loop van Dinsdagavond en Woensdag morgen is men! tot de ontdekking gekomen, dat deze auto spoorloos verdwenen was. In alle richtingen werd geïnformeerd, doch het bleek,

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 5