■Hl Van Ouddorp tot De Plaat MM Brieven uit Amerika. Gemengd Nieuws Kerk en School. proclamatie, die Koningin Wilhelmina op den 31 sten Augustus 1898 tot het Nederlandsche volk richtte Mijne innig geliefde Moeder, aan wie ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verhevene op vatting der plichten, die nu op mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel dat voorbeeld na te volgen, te regeeren zooals van een Vorstin uit het huis van Oranje wordt verwacht." Bij het neerleggen van het R,gentschap liet Koningin Emma blijken/, dat haar werk voor het Nederlandsche volk niet afgeloopen was. Bij de aanvaarding van een geschenk, dat haar namens een huldigingscomité aangeboden was, sprak de Vorstin: „Ik hoop eerlang de vrije beschikking te krijgen over het landgoed Oranje Nassau's Oord te Renkum en dit af te staan voor het doel, dat mij lief is. Door des kundigen voorgelicht stel ik mij voor op dat landgoed het eerste Nederlandsche Sanatorium te stichten." Dit sanatorium is er inderdaad gekomen en ook daarbij is het niet gebleven. Het zou te ver voeren om al het werk der weldadigheid van onze oude Vorstin te releveeren. Zij heeft zich een plaats veroverd in het 'hart van 't Neder landsche volk door haar m'enschenliefde. (Dankbaarheid jegens God vervulle ons hart Hij heeft ons volk met zulk een Koningin-Moeder willen zegenen Beste V ar i e (n d Op mijn schrijftafel ligt een brief van Broek op Langendijk:, welker inhoud mij interesseert, omdat de schrijver mijn brieven leest in „De Geuzenbode", een blad, dat reeds bestond toen ik een kind was en ook bij mijn ouders gelezen werd. Later werd het door Ós. Knol geredi geerd. Deze zeer begaafde predikant stond in het dorp, waar ik geboren men. Uit mijn kinder jaren heb ik een geval meegemaakt, dat ik ont houden heb, al is het ca. 48 of 50 jaar geleden, en dat ik eerst even wil mededeel'en, eer ik mijn lezer te Broek op Langendijk ga antwoorden. Bij mijn ouders was een baby geboren. Ds. Knol als getrouw herder kwam ons een bezoek bren gen. Het wajj juist etenstijd. Allen zaten we geschaard om de groote tafel. Ds. Knol werd een stoel gepresenteerd aan het bed van mijn moeder. Mijn kleinere broertje kon het oog niet van Ds. Knol afhouden. Wel nam hij ar en toe een hapje eten, als de baker hem hiertoe aanmaande, oi als vader eens hoestte en hem goed aankeek, maar ieder oogenblik draaide hij zijn hoofd om Ds. Knol goed in oogenschouw te nemen. Toen dat dan eenjs eten en dan weer kijken zich enkele malen herhaald had, en vader zich wat meer met hem bemoeide, werd het hem te machtig langer te zwijgen en riep hij uit W at een neus, wat een neus!' Moeder kleurde van schaamte. De oude be jaarde en altijd opgeruimde baker ging naar 't achterhuis, omdat ze haar lachspieren niet kan bedwingen, en Ds. Knol troostte mijn ouders met de volksuitdrukking. „Kleine kinderen 'en dron ken menschen zeggen de waarheid", 't Was een pijnlijk oogeriblik voor mijn fijngevoelige moe der, maar Ds. Knol nam de zaak niet heel ern stig op Mijn lezer uit Broek op Langendijk schrijft mij het volgende Geachte Vriend! Als belangstellend lezer van uw brieven in „De Geuzenbode'' ben ik zoo vrij U te vra gen of ge ook bekend zijt met Dr. Henry Beets en de nu zalige Johanna Veenstra, en zoo ja of ge over hun wat wilt schrijven. Wat Dr. Beets betreft, die is in ons dorp bekend en bemind, doordat hij bij zijn be zoeken aan ons land altijd hier komt pre eken. De kerk, die altijd best gevuld is, is dan stampvol. De laatste keer trad hij ook Zondagsavonds nog eens op voor dc Jongelingsvereeniging met een lezing over de Indianen]. Toen was het kerkgebouw bij wijze van spreken tot den nok gevuld. De reden, dat hij graag hier komt is, dat hij afkomstig is van en geboren op het hier dichtbij liggende dorp Koedijk. Hij is als jongen van 14 jaar (of 16) naar de V. S. gegaan. Als hij hier is en zijn familie te Koe dijk bezoekt, laat hij zich ook altijd met een schuitje naar een akker brengen, waarop hij voor zijn vertrek een boompje heeft geplant. Koedijk is als de meeste dorp in Noord- Holland geheel modern. Het is met Dr. Beets gegaan als met meer Nederlanders, die naar Amerika gingen; hij kwam onder den invloed van het Evangelie en werd predikant. Hij heeft ook wel eens den geestelijken nood van Koedijk aan onze gemeente op het hart gebonden. Of er nadien vanuit onze gemeente getracht is iets te doen tot leniging van dien nood, is mij onbekend. Tot zoover mijn belangstellende lezer. Ja, beide zijn mij van nabij bekend, Henry Beets 'en Johanna Veenstra. Dat Dr. Beets uit het moderne Noord-Holland afkomstig is, was ook mij bekend. Hij is hier tot ander inzicht gekomen en heeft zijn opleiding als predikant aan onze inrichting genoten. Het komt nog al eens voor in Amerika, dat emigranten' van on- geloovige of moderne afkomst hier tot inkeer komen. Ook helaas andersom, dat bondelingen hier afdwalen en de paden der wereld kiezen. Drie gemeenten heeft hij hier als predikant be diend, één in den Staat Jowa en twee in Grand Rapids. Sedert 1920 is Dr. Henry Beets zen- dingsdirector van de Ghr. Geref. Kerk. Hij heeft éen' voorspoedige loonbaan gehad. Zijn doctors titel, waar anderen twee en drie jaar hard voor moeten werken, heeft hij van een] inrichting als eere-titel gekregen, iets wat veelvuldig in Ame rika gedaan wordt. Jammer is 't echter, dat Dr. Beets een Geref. jeugd gemist heeft, zijn rijke gave, die God hem schonk, zoude ontegenzegge lijk met een goede Geref. opvoeding onze Geref. beginsel in zijn breedere vertakkingen meer ge diend hebben. Daaraan is het m.i. te wijten, dat broeder Beets geen steun gaf aan de voorstan ders van de vrije Ghr. School en zijn eigen 'kinderen naar de publieke school zond. En nu over Johanna Veenstra. Johanna Veenstra is 9 April dit jaar aan een blindedarm-ontsteking overleden. Zij was ook van Hollandsche afkomst. Haar grootvader was een Groninger en] haar grootmoeder kwam van het eiland Flakkee. Zij was in 't Oosten van ons land geboren, maar haar vader, die op lateren leeftijd predikant werd, is naar Michi gan gekomen om te leer en en is ook zeven maanden in mijn onmiddellijke nabijheid predi kant geweest. Toen werd hij opgeroepen in de triomfeerende kerk. Bij Johanna ontwaakte de begeerte om zendelinge te worden op 16-jarigen leeftijd. Zij moest daarom aankloppen bij een zendingsvereeniging, die wij als Chr. Geref. niet hebben. Deze vereenjiging heeft een1 opleidings instituut in Hoboken, vandaar is zij op 25-jarigen leeftijd naar Afrika uitgezonden en heeft in die 13 jaar, dat ze daar geweest is, veel van zich laten hooren. Zij schreef zoowel in 't Hollandsch als in de taal des lands. Een paar keer is zij over geweest en dan genoot zij alle gastvrijheid in onze kerken. Zij trad op voor kerken vol menschen en verzamelde langs dien weg heel wat geld om haar arbeid in het donkere Afrika voort te zetten, wat ik haar ook gaarne gunde. Maar toch vond ik het wel wat vreemd, dat zij langs dien weg kon doen, wat langs den' officieelen) weg niet kon. Wij hebben zelf geen vrouwelijke ambtsdragers in onze kerk, maar Johanna Veenstra scheen zelf wat voor te heb ben. Toch moet het mijns inziens dien kant niet op. De zending moet van de kerk uitgaan en dan moeten de zendingslustige meisjes zien, dat zij een zendeling als man krijgen, dan kunnen op die manier naar orde en1 recht ook de zen dingscapaciteiten van de vrouw tot hun recht komen. Dr. van Lonkhuizen heeft over haar geschre- ven| en hij was niet de eenige. Soms komt de vraag in mij op: nemen wij als Geref. wel een goed standpunt in Het is op die manier geen wonder, als er straks op onze Synode een voor stel komt om vrouwen en meisjes op te leiden voor den dienst des Woords. Dit is wel echt Amerikaansch, maar is daarom nog niet in de Geref, lijn. Johanna Ve'enstra heeft gearbeid in de Chr. Geref. kerk onder leiding van wijlen Ds. Groen. Daar was zij op haar plaats als lid van de Chr. Geref. Kerk. Ook heeft zij in de „Star of Hope' 'onder leiding van br. Stam eenigen tijd mee gearbeid. En dan kunnen zulke vrouwen in de zending tot groote zegen zijn. Maar als het waar is, wat Dr. Henry Beets en anderen over haar schreven, dat zij van God tot dien zelfstandigen arbeid geroepen is, dan moet er ook plaats zijn voor dergelijke vrouwen in onze Geref. Kerk. En dit is juist het punt waar uw briefschrijver vast raakt. Hij staat ten volle op het standpunt van onze Geref. Kerken, die het predikambt bepalen tot den man. Met broederlijke groeten, Je GEREF. VRIEND IN AMERIKA. ZWAAR WEER BOVEN ONS LAND. STRATEN EN KELDERS BLANK GEZET. Bliksem ingeslagen. Boven verschillende plaatsen in ons land hebben Zaterdag zware onweersbuien gewoed, Op tal van plaatsen is de bliksem ingeslagen. Veel vee werd gedood. Het noodweer ging in de meeste gevallen gepaard met zware regenval, zoodat op verschillende plaatsen landerijen en tuinen onder water werden gezet, waardoor nog al wat schade veroorzaakt is. Na de heete dagen van de vorige week is een sterke afkoeling gevolgd. Reeds in den nacht van Donderdag op Vrijdag trokken onweers buien over ons land. Daarna scheen de lucht weer wat op te helderen. Doch in den loop van Zaterdag bleek, dat het mooie weer aan het veranderen was. Vooral in den middag en avond zijn zware onweersbuien over ons land getrokken. De hoofdstad onder water. Amsterdam vooral heeft van het zware weer nogal wat te verduren gehad. Omstreeks 3 uur in den middag begon het al te gieten. Een half uur later stonden vele straten blank, doordat de riolen den stortvloed niet konden] verwerken. Vele kelders en garages kwamen onder water te staan. De brandweer werd onnoemelijk vela malen opgebeld, maar kon in He meeste ge vallen geen hulp verleenen. Daarom, moesten velen zelf de hand aan het „droogleggen' slaan. Het verkeer ondervond nog de ergste stagna tie. In de Platage Middenlaan sloeg da bliksem in het tramnet, evenals op het Frederiksplein. Het tramverkeer naar en van de Indische buurt moest geruimen tijd worden] gestaaxt. legen vijf uur klaarde de lucht op. Toen was spoedig alle leed geleden en brak de zon door. Het noodweer heeft zich echter 's avonds herhaald Om 10 uur brak een nieuw onweer los, gepaard met zwaren regenval. Toen hebben zich echter geen stagnaties meer voorgedaan. Hoeveel regen er viel. De filiaalinrichting van het Kon. Ned. Met. Instituut te Amsterdam meldt, dat bij het onweer van Zaterdagmiddag 4 tot 6 uur aan de filiaal- inrichting aan de Handelskade 33 mm. regen is gevallen 'en in den Hortus Botanicus 31 mm. Dit is een buitengewone hoeveelheid, als men in aanmerking neemt, dat de „waterval slechts een paar uur heeft geduurd. Noodweer in Friesland. Ook in Friesland heeft het Zaterdag erg ge spookt. Op tal van plaatsen werd vee in de weide door den bliksem gedood. Het onwedcr ging gepaard met hevigen regenval, terwijl ook Zaterdagmiddag zoo veel water is gevallen', dat op verschillende plaatsen landerijen en tuinen onder water zijn gezet, waardoor nog al schade veroorzaakt is. Verder is de bliksem ingeslagen in de boer derij, bewoond door K. Dijkstra te Oosterzee bij Lemmer. De boerderij brandde geheel af. Hooivoorraad en lanbouwwerktuigen werden mede e'eh prooi der vlammen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De schade wordt door verzekering gedekt. Op tal van andere plaatsen in ons land heeft verder zwaar weer gewoed. Ongelukken zijn daarbij echter niet voorgevallen!. Onweersschade in de tuindersbedrijven. Tijdens het onweer te Berkel en Rodenrijs is Zaterdag door een hevige windhoos zeer veel schade aangericht in de tuindersbedrijven. Bij vele tuinders werd éen groot aantal éénruiters opgenomen en vernield. Duizenden ramen/ zijn stukgeslagen. Bij één persoon zelfs ongeveer 800 stuks. Veel huizen zijn beschadigd en een paard en wagen zijn een eind meegesleurd. Voor de vele kweekers, die hier wonen, is dit alles, vooral in dezen tijd, een zware slag, daar velen niet verzekerd Zijn en de producten, die onder de ramen stonden, ev'eneens zijn vernield. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Te Hellevoetsluis reed Zaterdagmiddag een auto uit Nieuw-Helvoet langs het kanaal van Voorne, waar woonwagens gestationneerd staan. De chauffeur week uit voor eenige kin deren, die aan de rechterzijde van den weg aan het spelen waren. Plotseling stak het driejarig dochtertje van K., dat uit een woonwagen kwam, den1 weg over en werd door den' auto gegrepen. Het kind was onmiddellijk dood. De auto is door de politie in beslag genomen. SOMMELSDIJK. Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden 1.1. Zaterdag ingeschreven: 47 landarbeiders, 2 los werklied'en, 9 trans portarbeiders, 2 metselaars, 1 timmerman, 1 machinist, totaal 62 personen, waarvan 47 werkloos. In het afgeloopen kwartaal werden ter gemeenfte-secretarie 6 huisslachtingen aange geven. Door den gemeente-veldwachter is tegen een leurder proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. - De paardenpeen maken in deze gemeente een goeden prijs. Sommige landbouwers hebben hun gewas te velde verkocht voor 300 per gemet. Eén landbouwer maakte zelfs voor 225 roeden 600. De peen moeten gerooid worden geleverd. Het zoontje van J. v. G. had het ongeluk bij het spelen zijn arm te breken. MIDDELHARNIS. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling hebben zich als werkloos opgegeven: 45 landarbeiders, 4 letterzetters, 4 timmerlieden, 15 diepzeevisschers, 8 trans portarbeiders, 2 opperlieden, 1 kabelmonteur, 2 boekdrukkers, 2 boekbinders, 1 borstelmaker, 1 handelsreiziger en 4 zeelieden groote vaart. Totaal 88 personen]. Vrijdagmiddag kreeg de huisvrouw van den landbouwer D. Vroegindeweij van haar buur vrouw een slag met een klomp tegen haar hoofd, met 't gevolg, dat zij bloedend verwond werd en zij in bewusteloozen toestand geraakte. Men was genoodzaakt medische hulp in 'te roepen. Nadat de echtgenoot uit het land gehaald was en kennis genomen had van het gebeurde, werd op zijn verzoek door den gemeenteveldwachter proces-verbaal opgemaakt. Wegerijs vertrek naar Meppel als leeraar aan de ambachtsschool, is door den heer P. de Vries zijn ontslag ingediend als lid van den gemeenteraad. Na een verblijf van 3 weken in het zieken huis „Eudokia" te Rotterdam is het zoontje van A. de Man, na aildaar een operatie te zijn onder gaan, weder genezen in de ouderlijke woning teruggekeerd. - De transportarbeider J. van Wezel is Maandag naar het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam vervoerd om aldaar een blindedarm operatie te ondergaan. Maandag werd alhier aan de Kaai een partij aardappelen geladen, welke zijn gekocht voor 1,40 de 100 kilo, en een partij kratten' aardappelen van 25 kilo voor 30 cent de 25 kilo. Heden Dinsdagmorgen! vertrok de tramboot uit de buitenhaven geladen met de verhuiswagen van den heer Campfens, die gevuld was met huismeubelen van den heer Kieviet uit Som melsdijk. Daar de boot door den hevigen wind tegen een der meerpalen terecht kwam, werd de verhuiswagen aan het achterste gedeelte ver brijzeld en viel een groot gedeelte van het meu bilair in het water, zoodat dit nog al schade veroorzaakte. De oorzaak was, dat de verhuis wagen gedeeltelijk buiten de boot uitstak. t Behoudens goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot leeraar aan de Ambachtsschool al hier ter vervulling van de vacature van den heer P. de Vries, de heer F. Kater te Roermond. -f Aan den Burgemeester dezer gemeente is verlof verleend om zich buiten dé gemeente op te houden tot en met 19 Augustus a.s STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week 600 kis ten aardappelen vervoerd. Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston den de vorige week 8 werkloozen ingeschreven. Tegén een tweetal personen uit deze ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Visscherijwet (peuren), ter wijl tegen een persoon uit Leiden] proces-verbaal is opgemaakt wegens het venten langs de huizen zonder vergunning. Bij het zwemmen waagde mej. A. H. zich te ver in het water. Waar ze de zwemkunst nog niet goed verstond, kon ze zich niet meer boven water houden Twee zwemmers, die het gevaar bemerkten, begaven rich ter 'hulp en brachten de koene zwemster aan wal, waar ze van den schrik kon bekomen. Ev'enals het vorig jaar belast de heer L. Toppers, kapper alhier, zich gaarne met het inzamelen van oude belastingplaatjes, waarvan de opbrengst ten bate komt voor de bestrijding van T.B.C. Een) ieder deponeere dus zijn plaatje aan zijn adres. Aan den Molendijk bij de brug van J. G. Born is vorige week een auto van den dijk ge reden. Gelukkig werd de auto tegengehouden door het hekwerk van genoemde brug, zoodat hij niet in de sloot terecht kwam. Aan het hek werk werd materieel schade aangericht. DEN BOMMEL, Vorige week werden van deze haven vervoerd 650 H.L. aardappelen. Door den keuringsdienst van waren zijn in het afgeloopen kwartaal de volgende werk zaamheden verricht: Aantal inspecties van win kels, pakhuizen enz. 16; aantal genomen monsters melk 11; aantal genomen monsters van andere waren 11; aantal waarschuwingen aan fabri kanten of verkoopers toegezonden 1. Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston den vorige week 70 werkloozen' ingeschreven, daarvan waren er 67 bij de gemeentelijke werk verschaffing geplaatst. Heden Dinsdag zal een aanvang worden gemaakt in deze gemeente met het afgraven voor de buizen der waterleiding. Tengevolge van het trekken van een/ num mer zijn de volgende ingeschrevenen van de lichting 1934 tot gewoon dienstplichtige be stemd: C. van Es, D. Hermans, J. A. Janse, P. Mast, J. A. van Nieuwenhuijzen, M. Osse- weijer en D. Ras. Tot op heden werden ter gemeente-secre tarie alhier 2 groote vischakten uitgereikt, ter wijl gedurende de maand Juli 2 jachtakten wer den uitgereikt. Het zoontje van C. Bakelaar moest heden voor e'en operatie naar het ziekenhuis te Rot terdam worden vervoerd. Het dochtertje van D. v. d. M. alhier had het ongeluk van een) zolder te vallen en wel zoodanig, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Van den landbouwer C. v. V. stierf dezer dagen een zijner paarden. Het cadaver is onder politietoezicht begraven. OOLTGENSPLAAT. Zaterdag zijn dc eerste 100 balen nieuwe uien vervoerd door beurt schipper Waling en waren afkomstig van den landbouwer Joh. van Nieuwenhuijzen. Door de landbouwvereeniging „Landbouw belang" is een musschengilde opgericht. De inlevering van musschen heeft plaats bij J. Crezee. OUDE TONGE. Onze plaatsgenoote Zuster T. Verwoerd slaagde te Rotterdam voor het examén' T.B.C. bestrijding. In de afgeloopen week meldden zich bij den agen)t der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 49 landarbeiders, 3 Jandbouwknechts, 2 transportarbeiders, terwijl er in genoemde week 59 personen in de werkverschaffing werden te werk gesteld. Op last van den burgemeester van Den Bommel is alhier aangehouden zekeren S., ver dacht wegens schaking. Na door de Rijks- en' gemeentepolitie van Ooltgensplaat en van Oude Tonge gehoord1 te zijn, is ihij weder op vrije voeten gesteld. Tot gewoon dienstplichtigen der lichting 1934 dezer gemeente zijn aangewezen de na volgen/de personen: Alphosius Hendricus Jose- phus Akkermans Hermanns de Been Adrianus DierkxJohannes van DrielNicolaas Joost van EsAbraham Fase Pieter van Maurik Pieter MJarinus van de Noord. Tot buitengewoon dienstplichtigenEliza Arensman Leendert Hugo Blaak Cornelis Buscop Christianus BuijsJohannis Aris Ha- gensPieter HartogWillem JonkerPieter Dirk KnopsAdrianus van Peperstraten1Hen- drikus Sala Hendrikus van Veen Michiel VersavelAlphonsus Petrus Bartholomeus de WeerdPetrus van WezelCornelis Johan nis Winkels. Aan den dienstplichtige Jan Klomp der lichting 1927 is uitstel van opkomst voor de herhalingsoefeningen verleend tot een nader te bepalen datum in 1934. NIEUWE TONGE. Loop der bevolking over de maand JuliIngekomen Pieternella Polder van Brielle. Vertrokken] geen. De heer D. B. had het ongeluk een kan kokende koffie over zijn arm te krijgen, zoodat hij zich onder geneeskundige behancjeling stellen moest. Bij den Agent der Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 49 werkloozen inge schreven. De Ged. Staten der Prov. Zuid-Holland, overwegende het Kon. besluit van 23 Maart 1933 (Staatsblad No. 1-16) o.m. voor de Pro vincie Zuid-Holland eenige schattingscommis sies zijn ingesteld, welker gebied zich over meer dan eene gemeente uitstrekt Besluiten voor het tijdvak 1 Mei 1933 tot 1 Mei 1937 te benoem'en tot lid van de schattingscommissie met stand plaats Oude Tonge, de heeren J van Vliet en L. Nelisse, beiden alhier. De bestemming der dienstplichtigen, lich ting 1934 is als volgt Buitengewwoon dienstplichtigenJ. Bakker, J. Breur, C. Bijdevate, S Dekker, F, H. Kievit, P. Looij, A. L. v. d. Made, A. Melissant, KI. Visbeen, J. J. van Weenen en W. J. Wesdorp. Gewoon dienstplichtigenF. van Erkel, C. A. van Gelder, M Holster en Chr. Tieleman. De vorige week werden van hier ver voerd 700 balen peen. DIRKSLAND. De gemeente-rekening 1932 is thans door B. en W. aan den Raad aangebo den en ligt geduren/de 14 dagen ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing en is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar ge steld. Zij sluit in den gewonen dienst met een ontvang van 135550.48 en met een uitgaaf van 126523.72. Goed slot 9026.76 'en in den a- pitaaldienst met een ontvang van 145297.24 en een uitgaaf van 145939.09. Nadeelig saldo 641.85. Vanuit deze gemeende werden verscheept 3200 H.L. aardappelen en 5300 H.L. peen Gedurende het 2e kwartaal van 1933 werden door den keuringsdienst van waren in deze gemeente gehouden 61 inspecties over win kels, enz., 41 monsters melk genomen, 25 mons- sters van andere waren, 1 partij afgekeurd, 3 waarschuwingéri verzonden en 1 procesverbaal opgemaakt Bij de Arbeidsbemiddeling stonden als werkzoekenden ingeschreven 6 landarbeiders, 5 metselaars, 3 schilders en 1 metaaldraaier Aan den heer R. van Putten is vergun ning verleend tot het bouwen van 2 woningen aan de Wilhelminalaan. MELISSANT. Tegen het dagelijksch bestuur der Landbouwvereen. „Ons Belang" is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der hin derwet. Dnsdagavond werd D. S. met zijn rijwiel op de Heul aangereden door den melkwagen van J. M. Aan zijn rijwiel werd nogal schade aan gebracht. Doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. -- Door Mej. E. Kleijnenberg zullen evenals vorig jaar weder oude rijwielplaatjes in ont vangst genomen) worden, ten bate der T.B.C.- bestrijding. HERKINGEN. De rekening der Gemeente, dienstjaar 1-932 ligt tot en met 4 Augustus voor belangstellenden ter gemeentesecretarie ter in zage. - Door den heer A. de Geus zullen gaarne oude rijwielplaatjes in ontvangst worden1 ge nomen De .opbrengst hiervan komt ten bate der T.B.C. bestrijding. A.s. Donderdagavond zal de Afd. Her- kingen van den B.V.L. van half zeven tot half negen op het plein der Bijz. Lagere School haar maandelijksche schietoefeningen houden. Trouwe opkomst gew'enscht, Tot gewoon dienstplichtige der lichting 1934 zijn bestemd M. Goemaat, A. H. Noor- dijk en D. Soeteman, tot buitengewoon dienst plichtige Joh. de Geus, W. J. Kareis, Jac. Me- (lissant, J. W. Witvliet, J. van Wageningen. Vorige week werden de volgende voetbal wedstrijden gespeeld H. V. VBruinisse 2-0 H.V.V. II—Stad aan 't Haringvliet 0—7, Zwaluwen—H.V.V. I 3—2. Dat een plezierreisje per motorboot, niet altijd naar wensch slagen kan, bleek vorige week Donderdag. Een gezelschap van plm. 170 personen was een daagje naar Middelburg ge weest en hadden gerekend ook 's avonds weer in de kaai aan te landen!. Men had echter buiten den waard, (in dit geval, het water) gerekend. Het was niet mogelijk om de haven binnen te Üoopen waarom men genoodzaakt was, de pas sagiers buiten af te zetten, die allen zich van kousen en schoenen moesten ontdoen. Door verschillende personen werd hierbij assistentie verleend, die de reizigers aanpakten) en door het water naar wat meer ondiep terrein geleid den. Het was tot tegen middernacht een ge- .plons van je welste. Dat rich hierbij vermakelijke incidenten voordeden valt te begrijpen. Geluk kig was het weer zeer warm, zoodat niemand van deze nachtelijke baadpartij eenig nadeel zal hebben ondervonden. GOEDEREEDE. De 7-jarige K. Roos viel al spelenderwijze en' verwondde daarbij zijn knie zoodanig, dat de geneesheer de wond moest hechten. Visscherijbericht, De vorige week besom- den de Noordzeevisschers van 40 tot 80. De garnalenvisschers vingen per dag en per vaartuig van 60 tot 80 kilo. De Noordzee- visscher G 't Mannetje verloor een geheel visch- net, wat een schade beteekent van ongeveer 150, en T. v. d. Houten maakte een schade aan zijn net van plm. 50, doordat er een berkenboomstam in zijn net was geraakt. Vrijdagavond had er aan de Zuid-Haven zijde een botsing plaats tusschen twee auto's, De één was een vrachtauto van de Wed. H. Troost te Pemis, en de andere een luxe auto van den heer Gouswaart te Sommelsdijk, die zoodanig werd beschadigd, dat ze door een an dere auto op sleeptouw werd genomen naar de plaats van zijn bestemming. Persoonlijke ongelukken) kwamen gelukkig niet voor. Het waterleidingbedrijf in de Oostduinen wordt Zondags door veie personen bezocht, hoe wel het loopen in de duinen verboden is, maar Zondag a.s. zal dat bezoek zeer gering zijn, daar Zondag jl. verscheidene personen zijn be keurd door den veldwachter A. de Boer- van Ouddorp. Maandagmiddag reed C. Melissant van Herkingen met een auto, geladen met zand, in de sloot langs den Galgeweg in den Rooklaas- plaatpolder. Na gelost te zijn werd hij door een andere vrachtauto oo den kant gesleept. Zaterdag j.l. werd in het hotel „De Gou den Leeuw" aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor den heer J. den Eerzamen. Ar chitect de heer A. van Oostenbrugge te Stel lendam. Metselwerk: P v. d, Nieuwendijk te Ouddorp 3070*; P. Mackloet te Sommelsdijk 3575; K. en J. de^Ronte alhier 3233; J. van Es te Stellendam 3200; P. Ie Comte en L. Klink te Sommelsdijk 3375. Timmerwerk: D Kievit te Stellendam 2089; A. van Wijk alhier 1915*; J. Kleijn alhier 2174; Wed. J. Mierop te Ouddorp 2105; G. Pijl te Ouddorp 2080. Lood- en zinkwerk: W. de Jong te M)iddelhar- nis 300,70; J. A. de Jong te Dirksland 293,70. Lood- en zinkwerken electriciteit, in massa: T. Renaud te Goedereede 555,55. Het schilderwerk is ondershands aanbesteed aan A. van Asperen voor 690. Aan de laagste inschrijvers, gemerkt met is het werk gegund, zoodat in totaal de aannemingssom bedraagt 6230,55. De begrooting was 6977. OUDDORP. De vorige week zijn van hier ruim 1000 balen sjalotten!. Jammer, dat de prijs zoo laag is. De kinderen der O. L. School aan den Dorpsweg hebben onder geleide van het onder wijzend personeel een reisje gemaakt naar Rot terdam en hebben daar heerlijk genoten. Het aantal dienstplichtigen dezer gemeente voor de lichting 1934 is vastgesteld op 38. Door de hevige warmte zijn van K. Akers- hoek Lz. vier raskonijnen bezweken, wat een schade is van 40. Van L. Breen in het Oude land zijn ongeveer 100 konijnen bezweken. Door de weinige vangsten en lageren prijs hebben de garnalenvisschers de afgeloopen week niet veel verdiend. Bij de Wed. P. Emaus zijn door ratten ruim 40 jonge kippen dood gebeten, wat een groote schade is. Van den landbouwer M Tanis had een 3-jarig zoontje het ongeluk door spelen van een wagen te vallen en] een sleutelbeen te breken. Aan den onderwijzer J. Verhoef alhier is voor een tijdvak van 1 jaar vrijstelling voor den dienstplicht verleenld. De aanleg van electrisch licht in de Ned. Herv. Kerk is thans gereed gekomen. Een 40- tal lichtpunten zijn aangebracht. Dezer dagen 'had nabij de Kaai een alhier handelende eierenkoopman het ongeluk met zijn fiets, welke geladen was met plm. 200 eieren, omver te slaan, waardoor deze inhoud geheel verloren ging. Dat onze gemeente meer en meer als bad plaats onder de vreemdelingen bekend wordt, blijkt wel hieruit, dat de meeste pensions en] zomerverblijven reeds zijn bezet. Maandagmorgen had op 'het strand alhier door den sterken wind een ongeval plaats met een vierwielige fiets, toebehoorende aan den pensiongast den heer Schram. Genoemde heer reed met zijn dochtertje en kwam omver te slaan; door toegeschoten' hulp werden beiden uit hun benarde positie verlost en liep dit incident vrij wel goed ati. alleen de fiets was gedeeltelijk beschadigd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk des voorin, en 's avonds op te treden de heer De Wilde, evan gelist te Nieuwersluis. In beide diensten zal een collecte worden gehouden ten bate van de evan gelisatie op Voorne en Putten. Onze dorpsgenoot C. Helms slaagde vorige week te Rotterdam voor het M.U.L.O. diploma. OOLTGENSPLAAT. Cand K. Reendert te Leens heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. OUDE TONGE. Vrijdagavond tusschen 7 en 8 uur (o. t.) zal in de consitoriekamer der Ned. Herv. Kerk voor doopouders de gelegen heid worden opengesteld tot aangifte voor den H, Doop. Onze dorpsgenoot Jan Hartog, leerling der Ghr. LT.L.O. school te Middelharnis, is geslaagd voor het toelatingsexamen der Rijks kweekschool te Hellevoetsluis. NIEUWE) TONGE. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden maandelijksche collecte heeft opgebracht de som van ruim 33. Aan de kinderen der O L. school alhier is vacantie verleend van 28 Juli tot en met 29 Augustus a.s. DIRKSLAND.* De jongeheer Frans Nieuw- land J.Pz. slaagde voor het toelatingsexamen tot de le klasse der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Hellevoetsluis. HERKINGEN. Onze dorpsgenoote Mej. D. den Boer A.Jd. slaagde vorige week voor het toelatingsexamen tot de Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Hellevoetsluis. GOEDEREEDE. Zondag a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot het be dienen' van den H. Doop. Aangifte Zaterdag avond 8 uur (n, t.) in de pastorie. OUDDORP. Bij het te Arnhem gehouden M.U.L.O. examen is onze dorpsgenoot G. Tanis Pz. geslaagd voor diploma A. JUBILEUM Ds. G. VAN MONTFRANS. Ds. G. van M o n t f r a n s, Ned. Herv. predikant te Barneveld viert heden Woensdag 2 Augustus zijn zilveren ambtsjubileum Ds. van Montfrans werd geboren in 1882 en candidaat in 1908 in Overijssel. Op 2 Augustus 1908 deed hij intrede fce Rouveen en stond vervolgens te Bruchem 191-1, Ouderkerk aan den IJssel 1915, Sommelsdijk 1921 en nu sinds 29 Augustus 1926 te Barneveld.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2