Buitenland. Van Ouddorp tot De Plaat UNIVERSAL" WIEIHOUWER Ingezonden Stukken. teeltconsulent Fokker is samengesteld. Sinds 14 dagen levert het C. B. eveneens standaard-varkensvoeder, waarvan de samenstelling vastgesteld is door den veeteeltconsulent. Dit voer is uitstekend en is dringend gewenscht, omdat de kwaliteit van onze varkens op de export-markt achteruit ge- loopen is tengevolge van de minder goede ven ding. Varkensvoeder, kip pen voeder, lijnmeel enz. zal aangevoerd worden door het C. B. en be schikbaar worden gesteld in de loods. Een malerij zal indien dit noodig is door het C. B. hier geplaatst worden. Spr. merkte op, dat er geen! bezwaar tegen was aan niet-leden te leve ren, onder deze restrictie, dat er ernstig over nagedacht wordt lid te worden. Het C. B. heeft een nivelleerenden invloed op den prijs, waarvan ook niet-leden profiteeren. De preventieve wer- king van het C. B. is zeer groot. Het is dan ook billijk, dat men er lid van wordt. Het lid maatschap legt geen groote verplichting op, De heer De Bonte vroeg welke kali door het C. B. omgezet werd. De heer Van Bessum antwoordde, dat de Fransche en Duitsche kalifirma's samengaan, zoodat het C. B. Fransche of Duitsche kali gebruikt, hetgeen niet met zekerheid te zeggen is. De Spaansche kali heeft niet die bestanddeel'en, die de andere kalisoorten hebben en) is daarom niet geschikt. Wij hebben onze leveranciers al 25 jaren en die laat men niet zoo gauw in den steek. De heer De BonteOf wij nu Fransche of Duitsche kali krijgen, laat ons onverschillig, maar waarom willen de Franschen en Duitschers in ruil daarvoor onze aardappels niet hebben (Vroolijkheid). De heer Van Bessum wees er op, dat dit reeds tal van malen geprobeerd is. De directie van het Duitsche kalisyndicaat heeft het met man en macht bij de Duitsche regeering gepro beerd. Maar men weet hoeveel daar op het oogenblik te bereiken is. Deze zaak te behan delen ligt echter meer op den) weg van de regeering. Het C. B. heeft de belangen van de leden te behartigen en koopt daarom Fransch-Duitsche kali. De heer Geluk vroeg tenslotte ol de be talingsvoorwaarden ook soepel zijn. (Vroolijkr held). De heer Van Bessum: Het C. B, i§; natuurlijk geen boerenleenbank. Vervolgens kreeg heer M. B. Smits het woord om zijn causerie over den gouden stan daard te houden. De laatste maanden heeft dit onderwerp sterk de aandacht getroken. Engeland, de Scandina vische landen en Noord-Amerika hebben) d'eri gouden standaard opgeheven en vele artikelen en vooral ook de landbouwpers hebben er over gehandeld. De Maatschappij voor Landbouw te Gronin gen heeft bij de regeering aangedrongen op ver^ laten van den gouden standaard. Ook Henry Deterding heeft op de Economische vereeniging daarop aangedrongen. Dit was minder gelukkig, omdat de belangen van de Koninklijke nauw bij dit vraagstuk betrokken zijn. Deze maat schappij immers heeft nogal gespeculeerd met Engelsche fondsen en is dan ook gebaat met den val van den gulden, welke een stijgen van het pond sterling tengevolge zou hebben. Men moet altijd oppassen wanneer dergelijke adviezen van groote lichamen komen of van personen, die nauw bij een groot lichaam betrokken zijn! De Nederlandsche delegatie heeft krachtig gestreden voor het handhaven van den gouden standaard. In vroeger tijden) was het zoo, dat de munten, onderling een vrij vaste waarde hadden. De dollar, het pond sterling en de gulden verkeer den onderling in een vaste verhouding en hun waarde werd in goud bepaald. Kleine afwijkin gen waren er altijd. Zoo was de gulden bijv. wel eens 98 ct., de dollar 2,47, het pond 11,10. Dat wisselde regelmatig, maar nooit veel. Waardoor kwamen die afwijkingen Dat lag er aan hoe de afrekeningen van het eene land met het andere land voor geleverde of gekochte goederen plaats vonden. Spr. gaf hiervan een klein voorbeeld. In werkelijkheid is de zaak veel ingewikkelder. Er is een land A en een land B, A is door geleverde goederen aan B 800 k.g. goud schul dig, B omgekeerd aan A 1000 k.g. goud. Ill werkelijkheid wordt dit goud niet aan elkander gezonden. Er worden wissels aangeboden. B heeft echter 200 k.g. goud te betalen aan A wanneer de wissels voldaan moeten worden. Men kan dit goud verzenden, maar men kan ook met wissels, die men op een land C heeft, betalen. Heeft land B dus meer invoer van dan uitvoer naar land A, dan wordt zijn po sitie zwakker. Heeft Spanje bijv. meer invoer uit Amerika dan uitvoer naar Amerika, dan wordt zijn po sitie zwakker. Spanje moet aan zijn verplich tingen voldoen. Het zal betalen in buitenland* sche wissels, aandeelen enz. en ten slotte zal hej goud gaan verzenden. In Amerika nu, waar men zooveel peseta'^ ontvangt, zal de Spaansche munt, de peseta* in waarde verminderen. In Spanje echter zal dé dollar in waarde stijgen. Die schommelingen houden dus verband met de handelsbalans. De munt van elk land heeft een bepaalde gouddekking. In vroeger tijden, zooals reeds gezecjd werd, stonden de munten in vaste verhouding. Wal wil echter het loslaten van den gouden standaard zeggen? De verplichtingen tegenover het buitenland worden zoo groot, dat de gouddeking van de munt aangesproken moet worden. Men kan niet meer betalen in wissels, buitenlandsche aan deelen, effecten enz. en men komt langzaam maar zeker aan den goudvoorraad, die noodig is om de munt in vaste verhouding tot de andere muntsoorten te doem staan. Zegt de Regeering nu: de uitvoer van goud is verboden, dan beteekent dat, dat de gouden standaard is losgelaten. t j Wat dat beteeent voor den handel, laat zien verstaan. In het buitenland zakt het vertrouwen. De munt zakt snel in waarde. In het binnenland brengt het ook veranderingen te weeg. Spr. liet zien, dat de nadeelen grooter zijn dan de voordeelen. Het wordt wel eens zoo bezien, alsof het een daad van staatsmanswijsheid is, dat de gouden standaard wordt losgelaten,. Het beteekent echter nooi anders, dan dat men niet aan de verplichtingen kan voldoen. Tijdelijke, zij het dan ook zeer kort durende voordeelen zijn er aan verbonden. De uitvoer zal stijgen, omdat men in het buitenland door het dalen van de munt kan coucurreeren. Dé industrie zal een opleving krijgen. De werkloos heid zal verminderen. De prijzen zullen stijgen. Dit zijn echter lapmiddelen, want spoedig daarop komén' de gevolgen. Groote loonconflic- ten. Roosevelt 'beweegt hemel en aarde om.de loonen in Amerika omhoog te krijgen, omdat j&nders communistische woelingen te verwachten zijn. Gebrek aan geld om de herleefde industrie te financieren. Het 'buitenland verstrekt geen crediet meer en als 't crediet verstrekt, dan tegen enorme renten. Zie maar naar Duitschland, dat na de inflatie in het buitenland alleen maar tegen zeer hooge rentén geldleeningen kon sluiten en thans mede tengevolge van den ontzettenden rentelast reeds jaren lang financieel ontzettend gebukt gaat. Daarbij, als de uitvoer toeneemt, kan men ver wachten, dat het buitenland invoerrechten zal gaan heffen, zoodat het resultaat van nul en geenerlei waarde zou worden. Het is te begrijpen, dat vooral in landbouw- kringen voor een loslaten van den gouden stan daard gevoeld wordt, omdat het tijdelijk even verlichting kan schenken. Toe te juichen is het, dat de Nederlandsche delegatie op de Londensche conferentie vooruit gezien heeft en alles in het werk heeft gesteld om den gouden standaard te handhaven. Voor al voor ons land is deze absoluut noodzakelijk, aldus besloot spr. zijn met groote aandacht ge volgde rede. De voorzitter dankte dén heer Smits voor zijn van deskundigheid getuigend referaat en sloot daarna onder dankzegging voor de belangstelling van de vele aanwezigen de ver gadering. OVERZICHT. Deze week heeft de verkiezing plaats ge vonden voor de Evangelische kerken in Duitsch land. Dat de nazi's hier hun invloed zouden laten gelden, spreekt vanzelf. Toch is het opmerkelijk, dat zij slechts twéé derde van het aantal stem- r men op hun candidaten vereenigd konden krij gen. Eén derde gedeelte, gezien de staatkundige constellatie van het Duitsche rijk is dit zeer veel, moet niets van Hitier hebben in het ker kelijk leven. Door velen worden de zaken dus nog juist onderscheiden. De Duitsche Christen'en", de aanhangers van Hitier, zullen voortaan in alle kerkeraden en in de synode de baas spelen. De politiek is de kerk binnengedragen, en wat er van terecht moet komen is voor velen een raadsel. Zij, die onder de leuze „Evangelie en Kerk" den kerkelijken verkiezingsstrijd binnen zijn ge gaan eenigen tijd geleden tot het hoofd van de Evangelische kerk den bekenden Von Bodel- schwing gekozen hebben, vorm'en gelukkig een sterk blok tegen de absolute „Politisierung" van de kerk. Tot dusver waarborgt de staat de innerlijke vrijheid van het godsdienstig leven en stelt er dus blijkbaar prijs op, dat niet alle schakeeringen op geestelijk en zedelijk gebied door gelijkschakeling verdwijnen. Tot hoe lang, vragen wij ons ech ter af. De politiek van de-stok-achter-de-deur is tot alles in staat. Zelfs de katholieke kerk heeft het hoofd voor Hitier gebogen. Het valt niet mee om te mogen leven) bij de gratie van Hitier. Vermoedelijk zullen vele Duitschers dit met ons eens zijn of in ieder geval worden. Donderdagmiddag heeft de slotzitting plaats gehad van de economische wereldconferentie. Natuurlijk zocht men allemaal nog even naar „belangrijke" resultaten. Ook wilde men liefst niet al te veel laten merken hoe men er eigen lijk wel over dacht. Het was veel gemakkelijker om onzen minister-president een: pluimpje te gevén'. Wat zal dr. Colijn blij geweest zijn toen Runciman op welsprekende wijze hem hulde bracht en hem schetste als „den grooten voor zitter en hoogst ervaren en hoffelijken heer" Dr. Colijn bezorgde de economische confe rentie „wat beroering", zoo meldde Reuter, met zijn redevoering, die hij hield. Hij was de eerste, die uit begon te pakken. Ziet hier wat onze minister-presid'ent o.a. gezegd heeft Geen enkel lid, zoo sprak de heer Colijn, zal bevestigend antwoorden op de vraag of eenigerlei practiscbe maatregelen genomen zijn voor de verwezenlijking van het doel der con ferentie, dat oplossing van de economische en financieele moeilijkheden was. De vraag of er kansen zijn, dat mettertijd iets nuttigs gedaan zal worden), meent de heer Colijn op een minder pessimistischen toon te kunnen beantwoorden. Die vooruitzichten zijn niet schit terend, maar toch niet geheel afwezig. Kijkt mén naar de rapporten der economische commissie, dan schijnt er meer overeenstemming in beginsel te zijn dan tot nu toe. Er was een algemeen gevoel ten gunste van geleidelijke afschaffing van beperkingen van invoer. Ook was er een algemeene overeenstemming, dat het noodig is de tarieven te verlagen, hoewel aangaande de beste methoden daartoe verschillen aan het licht kwamen. Verder hebben verschillende delegaties den wensch uitgedrukt, dat de meestbegunstigings- clausule minder onplooibaar zal worden toe gepast. Dit is meer dan wij in langen tijd gehad hebben' en als het geen schijnvertoon, maar werkelijkheid is, dan geloofde de heer Colijn, dat het recès der conferentie geen definitieve scheiding zal zijn, maar dat het werk hervat kan worden, wanneer de hinderpalen uit den weg geruimd zijn. Wij zullen moeten afwachten tot er opnieuw eenl redelijke stabiliteit op het gebied van geld bestaat, voordat overeenkomsten tusschen de regeeringen betreffende handelspolitiek mogelijk zullen zijn, tenminste op een meer uitgebreide schaal. Of verdere actie op het gebied van oecono- mische politiek het gevolg zal zijn van een tweede vergadering dezer conferentie, dan wel uit gedetailleerde onderhandelingen tussch'en af zonderlijke landen of een groep van landen zul len voortvloeien, is betrekkelijk onbelangrijk. Het voornaamste is resultaten te bereiken en) ze vlug te bereiken, aldus dr. Colijn. We zullen dus maar niet al te pessimistisch zijn. De arme economen hebben al heel wat spot moeten vernemen. Zoo meldde een Engelsch blad onder 't kopje .Resultaten van een wereldconferentie" Gedurende 38 werkdagen der economische wereldconferentie heeft men 8 ton memoranda SOMMELSDIJK. De werkzaamheden aan dén nieuwen Provincialen1 Langeweg zijn thans voltooid. Het is een mooie weg, die voor het verkeer in alle opzichten zal voldoen. Jammer, dat tengevolge het beëindigen der werkzaam heden verschillende arbeiders werkloos zijn ge worden. De dienstbode J. v. D. had het ongeluk met kokend water haar voet zoodanig te bran den, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Tenjgevolge de warmte zijn gisteren ver schillende arbeiders door de warmte bevangen, tengevolge waarvan zij hunne werkzaamheden moesten staken. Door de majoor der rijksveldwacht is pro ces-verbaal opgemaakt tegén een persoon we gens overtreding motor- en rijwielwet. Door rijks- en gemeentepolitie tegenj een slager in deze gemeente wegens overtreding der Vleesch- keuringswet (het niet doen van tijdige aangifte voor keuring) en door den rijksveldwachter Van Es tegen een 9-jarigen jongen wegens bal dadigheid (het gooien ot> een auto). Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston den' Zaterdag als werkloos ingeschreven: 41 landarbeiders, 2 losse werlieden, 1 landbouwers knecht, 6 transportarbeiders, 1 timmerman en 1 machinist. Totaal 52 persionen, waarvan 40 werkloos. Met ingang van 3.1. Maandag is de steun regeling weer in werking getreden, t. w. voor werklooze landarbeiders en haventransportar beiders. De aanvragen om steun moeten bij den agent worden gedaan, die daartoe eiken Maan dag, des avonds ten 7 uur, zitting houdt in het stempellokaal. L.l. Woensdagavond hield de geitenfok- vereeniging Mliddelharnis-Sommelsdijk haar jaar- liiksche geitenkeuring op het terrein bij café Huisman aan den Langeweg. Veel geiten waren aangevoerd. Aan het bestuur komt alle hulde toe voor de keurige organisatie. De uitslag was als volgt Klasse I (1-jarige geiten, zeer goede groep): Koosje, eig. S. T. Koote, medaille; Truusje, eig. M. van Assen, le prijs; Zoetje, eig. M. Schilperoord, 2e prijs; Marie, eig. J. Groenen dijk, 3e prijs. Klasse II (oudere geiten, vrij goede groep) Hanna, eig Jac Slui, medaille; Kaatje, eig. J. Koolberg, le prijs; Jans, eig. J. Groenendijk, 2e prijs; Janna, eig. A. Vroegindeweij, 3e prijs. Klasse III (lammeren, goede groep). De prij zen werden toegekend aan de lammeren van W. Kievit, W. de Boet en J. Born. Op de keuring was aangevoerd de bok Maar ten, de moeder van dezen bok gaf als 2-jarige geit 967 K.G. melk met 4,48 vet. Voorts dient nog als bijzonderheid te wor den vermeld, dat J. Holleman te Denl Bommel niet minder dan 5 stuks ter keuring aanwezig was. Voor de lichting 1934 is de bestemming als volgt Tot gewoon dienstplichtige zijn aangewezen: Jan Beket, Willem de Bruin, Pieter le Comte, Mattheus van den- Doel, Cornelis Edewaard, Izak Mackloet, Pieter Mans, Willem Polder, Pieter van der Veer, Dirk Vroegindeweij, Klaas Vroegindeweij. Tot buitengewoon diénsfcplichtige zijn aange wezen: Abraham den Boer, Jan Breur, Adrianus van den Doel, Pieter de Gast, Arie Grooten- boer, Mattheus Hollaar, Jacobus Hoogzand, Hendrik Kamerling, Krijn Kieviet, Arij Korte- weg, Cornelis Lodder, Simon van de Polder, Izak Roetman, Jacobus Schellevis, Maarten Vogelaar, Leendert Wielaard. doodt de rat maar niet de kat verpakkingen van 35, 45, 50 cvoor muizen en ratten. Onschadelijk voor menschen en huisdieren Lekende wederverkoopers gevraagd. MIDDELHARNIS. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling hebben zich als werkloos opgegeven: 47. landarbeiders, 15 diepzeevis- schers, 8 transportarbeiders, 4 letterzetters, 4 timmerlieden, 2 opperlieden, 1 kabelmonteur, 1 electricien, 2 boekdrukkers, 1 boekbinder, 1 borstelmaker, 1 handelsreiziger, 1 pakhuisknecht, 4 matrozen groote vaart. Totaal 92 personen. Ten huize van den heer A. Smitshoek had Mej. Jo van Driele het ongeluk van den trap te vallen en kwam beneden in den kelder op een aldaar staand brandend petroleumstel terecht, waarop e'en' pot kokende thee stond, welke zij over haar been kreeg en dit lichaamsdeel met brandwonden overdekt werd, wat hevige pijnen veroorzaakte. Medische hulp was noodzakelijk. Nadat zij per auto naar den dokter was ver voerd werd zij aldaar behandeld. -- Onze dorpsgenoot M. Blok, machinist bij de R. T. ML, had het ongeluk tijdens het ran geeren met een locomotief over de tramrails te vallen. Hij geraakte met zijn been tusschen de locomotief bekneld en bezeerde zich ernstig. Hij was genoodzaakt zich onder geneeskundige be handeling te stellen. Donderdag vertrok het zoontje van den heer H. Dubbeld Az. wegens gezondheidserede- nen voor eenige weken naar het Vacatiekolonie- huis „Ons Genoegen" te Oostvoorne voor reke ning van de vereeniging „Draagt elkanders lasten". Onze dorpsgenoot de heer D. Mans slaag de te Rotterdam voor het diploma A Handels- nijverheid-. OOLTGENSPLAAT. Tot gewoon dienst plichtigen voor de lichting 1934 zijn aange wezen de volgende personen: Cornelis van den Bos, H. G. J. Dapper, Jan van Drongelen, Leen dert van Gent, Hendrik Holleman, Johannis Huijer, F. J. Janssen), Johannis J. Kroon, Jo hannis Pollemans, Abraham Jacobus Risseeuw, Hijmen L. Schilperoort. Tot buitengewoon dienstplichtigen1: Paulus I. en in totaal 2 millioen gedrukte exemplaren geproduceerd. De totale kosten, die voor de Engelsche regeering door de Londensche con ferentie zijn ontstaan, bedragen ruim een .half millioen. De stad Londen! heeft ongeveer een kwart millioen gulden uitgegeven alleen voor ontvangsten 'en dergelijke. Alles in totaal geno men zullen de onkosten echter heel wat meer zijn. Wat Is het leven toch akelig cynisch, voor al voor menschen, die hun best doen l Dorsman, Jac. Groenendijk, Marinus Huibrecht- se, Jan Huijer, Hugo Pieter van Kempen, Koen- raad J. van Kempen, Hendrik C. Landheer, Daniël Langeweg, Job van der Veer, Kommer Cornelis Verkerk, IJsebrand van der Vliet, Gijsbert de Vos, Wouter de Vos, Franciscus de Waal, Marinus de Waal en Cornelis Winkels. OUDE TONGE, Van den landbouwer G. Verweij alhier is een paard gestorven en onder politietoezicht begraven. Aangezien het dier niet verzekerd was, beteekent dit voor den eige* naar een flinke schadepost. De heer C. Meijer alhier had tijdens zijn werkzaamheden het ongeluk zich in zijn voet te hakken. Hierdoor ontstond een zoodanige wond, dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. ARBRITRAGE TE OUDE TONGE. De grondslagen. De grondslagen voor de arbitrage, die thans door werkgevers en werknemers te Oude Tonge aanvaard is, zijn le. voor Oude Tonge en Achthuizen zal één contract gelden 2e. de eischen der hoeren zijn, dat er een periode 0,25 en een periode 0,27 per uur betaald zal worden 3e. de eischen der arbeiders zijn, dat er een periode 0,26 en een periode 0,29 per uur betaald zal worden 4e. den rijksbemiddelaar zal worden verzocht een arbiter aan te wijzen. NIEUWE TONGE. Op Woensdag 2 Aug. a.s., des 's av. 7 uur (o.t.) zal door de muziek- vereen. Apollo" alhier een concert worden gegeven in de tent. Programma is als volgt Alte Kameraden, marsch, C. Feike; Leo Sa- bots de Saron, Ouverture, Popij; Amicitia, wals, H. van Balen; Jubileum-marsch, H. van Balen; De Lauwerkrans, H. van Balen; La Buche, ouverture, Aug. Tack; En treu an Fest, marsch, C. Feike; Petite Tambour, marsch, J. Morks; Le Chef de Corps, marsch, V. Burri. -Bij de gehouden geitenkeuring werden de volgen|de prijzen uitgereikt 1-jarige geiten M. d* Korte, le prijs; J. van Vliet, 2e prijs; G. v. d. Werf, 3e prijs; Joh. Bakker, 4e prijs; J. van Dreunen, 5e prijs. 2-jarige: J. Noteboom Pz., le prijs; G. v. d. Werf, 2e prijs; H. J. Vreeswijk, 3e prijs; J van Eek, 4e prijs. Lammeren: J. Noteboom Pz., le prijs; T. van Noord, 2e prijs; L. Bruggeman, 3e prijs; H. Vreeswijk, 4e prijs. DIRKSLAND. Bestemming dienstplichtigen der lichting 1934. Tot gewoon dienstplichtige: Cornelis Zoon, Pieter Both, Jan van Dijk, Jb. van Eek, Machiel van der Ham, Joost de Jong, Lambertus de Jong en Laurens Stolk. Tot buitengewoon dienstplichtige: Maarten Zoon, Paulus van Bodegom, Leendert Groenen dijk, Jan Leendert Guldemeester, Leendert Wil lem Hagens, Hermanus van 't Hof, Jan Florus Koedam, Teunis van Okkenburg, Joris Olivier en Teunis WoJfert. Van de 24 ingeschrevenen werden er 6 voor goed ongeschikt verklaard, 2 tijdelijk ongeschikt verklaard, 10 vrijstelling verleend wegens broe- derdienst (de bovengenoemde buitengewone dienstplichtigen), 8 ter inlijving bestemd. Voor deze gemeente is er niemand vrijgeloot. De in deze gemeente gehouden collecte voor het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolphezen bracht ruim 28 op. Tegen een persoon van Sommelsdijk (Kra lingen) werd hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Visscherijwet. Een kruisnet werd in beslag genomen. Zaterdagmiddag waren eenige jongens in den Boezem aan het zwemmen. PJotseling ver dween een hunner in de diepte. De andere jongens waarschuwden direct den voorbijganger A. G., die zich gekleed te water begaf en wien het na enkele moeite mocht gelukken den jongen weder spoedig op den kant te brengen. Hij kwam weder spoedig bij. Thans is een begin gemaakt met het leg- gén van de waterleidingbuizen van hier naar Herkingen. Het hoofdbuizénnet zal na dit ge deelte in deze gemeente dan gereed zijn. Naar wij vernemen wordt thans hier met een lijst gecirculeerd voor het inzamelen van gelden, om de ouden van dagen een autotocht door het eiland aan te bieden. - Door den Commissaris der Koningin is aan den Burgemeester tot 20 Augustus a.s. verlof verleend. Wethouder van der Poel zal als waar nemend Burgemeester optreden. HERKINGEN. Donderdagavond speelde de Voetbalclub H.V.V. I tegen Flakkee I. Uitslag van dezen wedstrijd was, gelijk spel II. Enkele landbouwers hebben .deze week reeds eenj begin gemaakt met het maaien van koren en erwten pikken. Door het opnieuw aanstellen van eenige werkrachten bij het graafwerk voor de water leiding, is er weer wat minder werkloosheid, hoewel voor dezen tijd van 't jaar het aantal nog ongekend groot is. Een boot met plm. 170 passagiers maakte Donderdag een reisje naar Middelburg en om*- streken. Te ongeveer 5 uur in den morgen ver trokken, was men te 10 uur nog niet alhier aan gekomen; hoewel het water later binnenkomen niet toeliet, tenizij men met sloepen aan dé haven wordt aangezet. Te ongeveer 12 uur in den nacht schijnt het toch gelukt te wezen vasten voet aan wal te zetten. Of deze reis wel geheel naar wensch geslaagd is, wagen we in twijfel te trékken. MELISSANT. Door enkele landbouwers is een begin gemaakt met het maaien van tarwe met de machine. Door enkele ingezetenen' is tegen een foto graaf van elders een aanklacht ingediend we genis oplichting. OUDDORP. De heer C. Breen, eerste wet houders, zal tijdens het verlof van den Burge meester fungeeren als loco-burgemeester. Volgens beschikking van den Minister zal met ingang van 1 Augustus a.s. voor het merken van boventallige biggen 10 per stuk betaald moeten worden. Volgens het voorgeschrevene in art. 23, le lid van het Zeeuwsdie Stroomen-reglement zal tot wederopzegging tot en met 31 December géén mteat op schar of schol gesteld zijn. Het 3H-jarig zoontje van C. Grinwis ge raakte door spelen in de haven. Zijn 7-jarig broertje Piet had de kloekmoedigheid hem bij tijds te redden. De jongeheer C. Hameeteman is op de H. B. S. te Middelharnis overgegaan van de eerste naar de tweede klasse en/ Mej. D. Ha meeteman van de tweede naar de derde klasse. Bij den landbouwer L. Akershoek is onder zijn vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Oe copie van Ingezonden «tukken, de «tiet ge plaatst zijn, wordt «tiet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Melissant, Juli 1933. Mijnheer de Redacteur! Wilt U s.v.p. het volgende opnemen Ik dank U. Mij is bekend, dat er plannen bestaan tot invoering van 't leesboek „Bijbelfragmenten" op de Openbare School te Melissant. Dit feit verdient ons aller aandacht. Melissant's openbare school staat in deze niet alleen. Dit verschijnsel in 't schooilevén móet nader bezien. Melissant's geval is slechts 'n aanleiding voor mij om te schrijven. Niemand meene dus, dat ik deze zaak niet aan B. en W. en (of) gemeenteraad toever trouw Wat wil dit boekje Antwoord, samengesteld uit 't voorbericht na lezing van het tweede stukje I. Voor de jeugd, de oorspronkelijke gedach- tenwereld van den Bijbel toegankelijk maken, tot opvoeding. II. Geven wat iedereen minstenis weten moet van Joden- en Christendom, de meeste feiten der Évangeliën, Handelingen. Enkele stukken uit brievén der Apostelen en Openbaring. Een les kerkgeschiedenis en een geschiedkundig over zicht, die beide de brug slaan van den tijd der Apostelen naar de Vad. Geschiedenis en naar 't heden. III. De stof objectief behandeiem Van dit boekje is goeds en kwaads te zeggen, als van véle boeken. Maar daar wil ik het niet verder over hebben. Alleen dit: a. Waarom, mijnheer Flipse, schrijver van 't boek, neemt ge uit de brieven van Paulus iets over de liefde en enkele wenken voor 't Chris telijk ilevén, en slaat ge eenvoudig over wat Paulus schrijft over: verkiezing, verwerping, roeping, rechtvaardigmaking, 'kortom alle léér des Christendoms Waarom citeert ge uit Johannes' brieven niet: „Wie niet gelooft in Jezus Christus, Gods Zoon, is uit de Anti-christ" Houdt U niet van dogma's Is het soms niet noodig, dat de kinderen die weten Dan leze U de Catechismus, die ook op scholen geleerd kan worden: Wat is dep Chris ten noodig te gelooven En welke drie stukken zijn den Christen noodig te weten)? Ik wil maar zeggen: Uw boekje geeft d e gedachten des Bijbels niet, maar een ver minkte gedachtengangIk begrijp wel waarom. Lees slechts verderAlleen weet het wel, dat we de h e e 1 e Schrift tot- het kind moeten bréngen, b. U wenscht een objectieve behandeling. Wat objectief in Uw mond beteekent, weet ik niet precies. Daarom zeg ik slechts wat Gods Woord eischt. Het Woord Gods, door den Geest in gegeven, eischt voor zich op, dat het alléén waar is en dat het onvoorwaardelijk door onderwijzer en kind zal geloofd worden. Iedere behandeling van den Bijbel in school moet zóó zijn, dat ze onderwijzer en kind op- wekke tot gelooven van het Woord, met ver stand en hart, en aanvaarden van 't Woord voor ieder moment1 des leVens, ook ieder moment in school. Die behandeling kan niet plaats hebben dan biddend, mèt en voor de kinderen, biddend om Geestes licht. Zóó wil U 't niet. Dus daarmee is Uw „objectiviteit" geoor deeld. Over de invoering van dit boekje en de be handeling en verklaring er van (dat moet, zal 't begrepen worden en opvoedend werken) het volgende I. De Openbare school is overheids- school. De Openbare onderwijzer is over heads dienaar en voedt op, op last der overheid. Welnude Overheid mist het recht Gods Woord te doen onderwijzen/. Dat recht komt dén ouders toe. Die ouders hebben den onderwijzer tot hulpe. Die onderwijzer voedt op last der ouders het kind op in de „voorzeide leer" (zie Doops- forinulier) De ouders, de onderwijzer der bijzondere school heeft tde plicht 'het Woord Gods te onderwijzen. 'De openbare onderwijzer mist elk récht daartoe. 'k Weet wel, vele voorstanders der Christe lijke school denken er anders over. Daarom zal ik nu bezwaren noemen, die alle voorstanders van 't Christelijk onderwijs hebben, en waarin S.G.P.'ers, A.R. en C.H. één zijn. II. Er zijn Roomsche, Protestantsche, Roode, Communistische Openbare onderwijzers, man nen van karakter. (Karakterloozen, d.i. „dwepers met neutrali teit" blijven buiten beschouwing). Die mannen van karakter zullen toch zeker wel den/ Bijbel onderwijzen naar hun i n zicht, hun overtuiging. Daarom mogén we het Bijbelsch onderwijs niet aan hen toevertrouwen^ vooral niet aan een ongeloovig onderwijzer. II. Ten opzichte van de leerlingen zij opgemerkt Niemand mag volgens de wet, gekrenkt in zijn godsdienstige overtuiging. Maar van twééën één Of de Bijbel wordt góéd behandeld, dan „krenkt" ze iedere dwaling. As t kind leest: Jezus Christus is Gods Zoon, dan krenkt dit Jood enModern. As 't kind leest: vul maar inkrenkt dit óf Roomsch óf Pro testant, óf Atheïst óf Communist. Of moet 't kind die heerlijke waarheden maar „voor kennisgeving aannemen". Is de objectivi teit soms dat? Wie, die waarlijk gelooft, dat Jezus Christus Gods Zoon is, zal 'bij de behandeling dier les, als Onderwijzer, niet moeten aandringen op ge loof in Hem, vooral als hij kinderen voor zich heeft, die thuisf zulks niet hooren? Of wil men een) Christendom boven geloofs verdeeldheid Wij zeggen dan: Zulk „Chris tendom" is leugen, dwaling, mag geen Christen dom heeten. Dus staat vast, dat in de openbare school goede behandeling, zelfs van Bijbel fragmen ten onmogelijk is. We kunnen alleen niet begrijpen hoe men in 1933 nóg met dit pogen kan aankomen. En toch, we gissen naar de bedoeling dezer plannenmakers 1 't Kan zijn we zullen 't beste eerst noem'en. dat de heeren) 't willen uit liefde tot Christus en behoud der kinderen des volks bij Gods Woord. Maar als die liefde tot Christus zóó groot is, waarom steunt ge dan niet t Christelijk onderwijs? Daar hebt ge volle vrijheid om niet alléén 't leesuurtje, maar alle uren, den

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4