Hollandia-Water ™HOCSIGN0WSES Zaterdag 29 Juli 1933. No. 3976 TWEEDE BLAD. Waar de boerentrots voor zorgt Algem. Vergadering Flakkeeschen Boerenbond. n SCHOOLREISJE. 99 De gezondste Drank. 100 °|0 Nederlandsch. Fa. Wed. C. Kolff Zn. te Middelharnis dat in stilte onnoemelijk geleden wordt en wanhopig naar eenige uitkomst wordt uitgezien Donderdagmiddag werd in hotel Spee te Sommelsdijk de algemeene vergadering gehouden) van den Flakkeeschen Boerenbond. De voorzitter, de heer G. C. van Schou wen, opende de vergadering, welke zeer druk bezocht was, met de volgende rede Mijne Heeren Op dezen mooi'en Juli-middag komt de Flak- keesche Boerenbond voor de 62e maal in alge meene vergadering bijeen en is het mijn taak deze vergadering met een enkel woord in te leiden. Het doet mij buitengemeen leed, dat ik in mijn openingswoord tot u, geeni opgewekten toon kan doen weerklinken, omdat helaas de toestand in den landbouw daar geen aanleiding toe geeft. De crisis, die zich thans in het gansche bedrijfsleven doet gevoelen, drukt buitengewoon zwaar op den akkerbouw, zooals die op ons eiland wordt uitgeoefend, met zijn speciale teel ten van uien, koepeen en aardappels. Drie producten, die in groot kwantum in onze streek worden voortgebracht en die in het vorige oogstjaar zulke bedroevende financieele resul taten hebben opgeleverd. De enorme verliezen) bij den teelt dier producten, die zoo geëigend voor onzen bodem zijn, geleden, zijn oorzaak geworden, dat van een catastrophal'en toestand gesproken moet worden. Steeds talrijker worden degenen wier betalingsmogelijkheden uitgeput raken, wier schulden als een loodzwarenl last hen neerdrukken, wier levensenergie aan het wankelen raakt en die met kunst en- lapmidde len door familie op de been worden gehouden. De boerentrots, die in ons allen is, zorgt er voor dat de ellende zoo weinig mogelijk naar buiten treedt, maar dat in stilte onnoemelijk geleden wordt en) wanhopig naar eenige uitkomst wordt uitgezien, staat wel muurvast, Ik meen, dat het een gelukkige greep is geweest, van den redac teur van „Onder de menschen" om in een der groote bladen, ook de stedelingen op den ernst van den toestand ten plattelande te hebben ge wezen. Te weinig toch is men buiten de betrokken groepen op de hoogte van den werkelijken toe stand en maakt onbekendheid, dat er onvoldoen de aandacht aan de zorgen ten plattelande be steed wordt. Het is aan de organisaties om de aandacht te trekken en van voorlichting te die nen, maar daartoe moeten zij juist in dezen tijd zeker, namens allen kunnen spreken en optre den en is vaste aaneen/sluiting meer dan ooit dringend noodzakelijk. Wij hebben te bedenken, dat wij zijn een standorganisatic, die voor de belangen van 't bedrijf opkomt, zon der aanziiens des persoons en met uitschakeling van wat op ander terrein des levens ons verdeelt of scheidt. Een verheugend verschijnsel is 't, dat de centrale landbouworganisaties elkander door der tijden nood gedrongen, gevonden hebben en ééndrachtelijk de belangen) van den geheelen Nederlandschen landbouw verdedigen en voor staan. Zoo heeft ook onze streekorganisatie haar beteekenis en haar bestaansrecht, omdat zij als centraal lichaam de belangen van het Eiland, met haar speciale teelten en haar uitzonderlijke belangen overeenkomst wil vertegenwoordigën en behartigen. Ook onze organisatie heeft van noode, dat zij zoo algemeen mogelijk het geheele Eiland achter zich heeft, en ik dóe dan ook een ernstig beroep op die vereenigingeni, die zich tot rusver afzijdig hielden, zich bij onzen bond aan te sluiten, haar kracht te versterken en haar werkingssfeer uit te breiden. Moge de regeering bij het voorbereiden van maatregelen tot leni ging van d'en ergsten nood, ook haar licht in de eerste plaats bij de centrale organisaties opste ken, de ondervinding heeft ons geleerd, dat die op hun beurt weer om advies komen bij de streekorganisaties, die de belangen voor bepaalde cultures beter kunnen beoordeelen en overzien, door de speciale interesse bij dien teelt. Zoo is ten opzichte van de uiencontrole, zoo dikwijls en zoo lang op de ongewenschte uitvoe ring door het U.C.B gewezen, dat de centrale organisaties, onze klacht als gegrond erkennende met steeds meer aandrang bij de Regeering op wijziging van de uitvoering zijn gaan aandrin gen en er aanleiding bestaat om te veronder- stellén dat binnen afzienbaren tijd ons streven met succes bekroond zal wordenl Ten opzichte van d? aardappel-ellende van vorig jaar, heb ben wij ons in vereeniging ïnet alle op het Ei land bestaande organisaties bezig gehouden met het uitwerken van een plan, dat verbetering in den toestand zou kunnen brengen wat den afzet betrof. Bij de persoonlijke aanbieding en ver dediging van het plan, werden wij door den Mi- mstel™n économische zaken op de vele moeilijkheden en bezwaién gewezen, maar kre gen) wij sterk den indruk, dat deze bewindsman doordrongen was van den nood der aardappel boeren en naar zijn beste krachten wilde mee werken om te redden wat er te redden viel. Helaas is de uitvoering van het plan niet tot stand gekomen en is er volstaan met de toe zegging van een premie over het nog onver- kochte deel, zoo gering, dat het geld aan het rooien besteed, daarmee nog niet betaald kon worden. De toezegging is tot heden nog niet ingelost en ondanks herhaalden aandrang is het bedrag, dat hoe klein dan ook, thans toch van beteekenis is voor onze boeren nog niet in hunne handen gesteld. De zich toen gevormd hebbende commissie was van oordeel, dat zij in tact moest blijven, om zoo^ noodig het volgende jaar tijdig op maatregelen tè kunnen aandringen. Helaas is zukls maar al be noodig geweest en staat een hernieuwde aardappeldebacle voor de deur indien niet tijdig door de Regeering wordt ingegrepen. De voorstellen in voorbereiding heb ben niet onverdeeld de sympathie der commissie en er wordt getracht daarin verbetering te krij gen. Mogelijk dat na aanneming der machti gingswetten ook door de Eerste Kamer meer schot in de aangelegenheid korp en een eenigs- zins bevredigende regeling kan worden tot stand gebracht. De buitengewoon slechten gang van zaken in den aardappelhandel is mede oorzaak ge weest, dat het bestuur den tijd nog niet ge komen achtte, om de oprichting van een telersvcreeniging krachtig te propageeren. Alle voorbereidingen zijn echter getroffen. Door de krachtige mede werking van den eere-voorzitter J. van der K o o g h zijn statuten en reglementen in con cept ontworpen, instructies en verder noodige zaken op papier gezetzoodat in behandeling neming met bekwamen) spoed kan volgen, in dien de omstandigheden zich ook maar eenigs- zins ten gunste wijzigen. Door één der afdee- lingen daartoe aangezocht, is aan de bonden der verschillende ambachtslieden verzocht hun tarieven te wijzigen en meer in overeenstemming te brengen met de thans geldende materialen- prijzen. Van vrijwel alle organisaties is ant woord ontvangen, waarin het frappeerende was, dat allen) op vluggere betaling der rekeningen aandrongen en daaraan als het ware verlaging van de tarieven vastkoppelden. Aan de Directie van de Rijksbelastingen werd gevraagd, om de aanmaningen tot betaling zoo mogelijk op één formulier te doen ter voorko ming van dubbele maningskosten, waaraan ech ter om administratieve redenen niet voldaan kan worden. Ten opzichte van het gelanceerde bericht, dat reeds garantiebewijzen voor de levering van suikerbieten waién' afgegeven, wendden wij ons tot de Commissie te Bergen op Zoom en; lieten het antwoord ter voorlichting in de plaatselijke bladen opnemen. Laatstelijk werd een bespreking gevoerd met de directie van het Centraal Bureau uit het Kon. Ned. Landbouwcomité, die onze voorlich ting vroeg over dc mogelijkheid en de wensche- lijkheid van oprichting van een centrale op slagplaats op dit eiland van kunstmeststoffen en veevoeders. Wij achtten deze zaak van dus danig gewicht, dat wij de directie verzochten om door één hunner eene uiteenzetting van doel en streven van het Sentraal bureau n deze vergadering te komenj geven, overtuigd als wij waren, dat niemand beter zijn zaak verdedigen kan dan de persoon in kwestie zelfte meer omdat eventueel te stellen vragen, zeker beter door een ter zake kundige kunnen worden be antwoord, dan dat ik zulks zou kunnen doen. Na afloop der huishoudelijke vergadering zal u dus op de hoogte gesteld worden omtrént de bedoeling van het Centraal Bureau door een in sider. Vervolgens zal de heer M. B. Smits een cau serie houden over den Gouden Standaard, een onderwerp, dat zooveel pennen en tongen in beweging heeft gebracht en nog steeds brengt en dat zoozeer in het middelpunt van aller be langstelling staat Ik zal mij ditmaal onthouden van het gevén van eenige verdere beschouwing van den algemeen en toestand, niet omdat daar niets meer over te zeggen zou zijn, maar meer omdat mijn inleiding tot deze vergadering al pessimistisch genoeg is geweest en ik den druk die den nood der tijden op ons legt niet nog wil verzwaren, waaraan ik mij zeer moeilijk zou kunnen onttrekken, ter wijl ik bovendien niet meer tijd van de ver gadering mag in beslag nemen. Gaarne heet ik welkom in ons midden de heer Smits, hoofd van de Landbouwschool. LI is, mijnheer Smits in de kort tijd van uw hier zijn, reeds zoo een goede kennis van ons ge- worcfen, dat wij ons moeilijk meer een vergade ring van den Flakkeeschen Boerenbond kunrien indenken waarop wij U niet tegenwoordig zoudenj Hen en nog minder, dat wij uwe stem, waar wij allen zoo gaarne en zoo aandachtig naar luisteren niet zouden hooren. Ook de heer van Bessum, directeur van het C. B.. die ik de eer heb hierbij aan u voor te stellen, heet ik hartelijk welkom in ons midden. Mijne heeren afgevaardigden van onze afdeelingen, persoon lijke leden en verdere aanwezigen, u roep ik het welkom boe in het vertrouwen, dat gij de be langen van den( Flakkeeschen Boerenstand ook op deze vergadering zult willen dienen en voor staan. Uwe aanwezigheid wordt op hoogen prijs gesteld. Ik verklaar de 62e algemeene vergadering voor geopend. Vervolgens kreeg de heer A. W. K c ij z e r. de secretaris, gelegenheid de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, welke zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. Aan de orde waren vervolgens de ingekomen stukken. Ingekomen was een schrijven van den Cen- tralen Boerenbond, dat door de ontbinding van de landbouwersvereeniging van Oude Tonge de leden ophouden lid te zijn van den Flakkeeschen Boerenbond. De voorzitter stelde voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Spr. hoopte, dat deze vereeniging zich op zal lossen in de andere vereenigingen en daardoor toch weer lid van den Bond zullen worden. Aldus wordt besloten. Ingekomen was een schrijven van den direc teur van den voorlichtingsdienst, dat hij ver hinderd was de vergadering bij te wonen. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen) was een schrijven van *de land- bouwvereeniging „Ons Belang" te Melissant betreffende den bietenteelt. De voorzitter stelde voor na de inge komen stukken den afgevaardigde van Melissant gelegenheid te geven tot nadere toelichting. Ingekomen was een schrijven van het Cen traal Bureau, waarin bericht wordt, dat in de plaats van den heer Derksen zal komen spreken de heer Van Bessum. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Sieling, de afgevaardigde van Melissant, kreeg daraop het woord. De heer Sieling wees er op, dat de nabetaling van de Centrale Suikermaatschappij over 1931- 1932 slechts énkele centen) had bedragen, ter wijl de agenten bedragen in uitzicht hadden gesteld van 2,50 a 3,50. De prijs is 9. Daarvan krijgt men nog 8,20 regeeringssteun. Dat er dan 70 of 80 cent overblijft, lijkt de vereeniging te weinig. Constractueel kan het juist zijn. Langs zedelijken weg is wellicht iets te bereiken. Indien dan niet van vorig jaar, dan misschien voor volgend jaar. Men kan een hoogere prijs trachten te krijgen voor de geleverde bieten. Als dat niet gelukt, dan stelt de vereeniging voor deze aangelegériheid den Minister bekend te maken. Het verlies voor de boeren wordt door deze zaak steeds grooter gemaakt. Gezien de werkelijke prijs is een 70 ct. per 1000 K.G. te weinig. De voorzitter gaf het woord aan den bietenspecialist, den heer Breen. (Vroolijkheid). De heer Breen deelde mede, dat de agenten met de schoone beloften voor den dag zijn gekomen. De winsten), die zij echter voorge spiegeld hebben, zijn uit de lucht gegrepen. Het is hun persoonlijke meening geweest. Dat het bijbetalen van 45 cent per 1000 kilo niet mee valt, is algemeen bekend. Volgenjs het contract is het echter juist. De suikerprijs wordt vast gesteld naar de noteeringen van Hamburg. De suikerprijs is daarop gebaseerd en van dien prijs is ook de commissie van Bergen op Zoom, die de regeering voor moest lichten bij het vast stellen van den regeeringssteun, uitgegaan. De prijs van 9,45 per 1000 K.G. is dan ook correct. En een hoogere prijs bedingen heeft geen kans van slagen. Spr. raadt een gang naar den Minister ten sterkste af, omdat daardoor maar verwarring werd geschapen. De voorzitter merkte eveneens op, dat de agenten hier de schuldigen' waren. De heer Breen: De gemiddelde suikerprijs, gebaseerd op de Hamburgsche noteeringen, was 5.76. dat nog afzijdig staande landbouwvereeiu- gingen bij dezen' Bond zullen aansluiten, te meer waar financieele bezwaren, welke in dezen gel- deloozen tijd dubbel geldén, hier geen gewicht in de schaal kunnen leggen. De contributiegelden werden op hetzelfde be drag vastgesteld als vorige jaren. Op verzoek van de vereeniging te Goedereede werd besloten de volgende algemeene vergade ring in Coedereede te houden). Aan het einde van de huishoudelijke ver gadering maakten enkele leden gebruik van de gelegenheid om vragen te stellen. De heer Sieling vroeg of het mogelijk was, dat stappen gedaan werden om te voor komen, dat een wielrijder, die een paard naar de wei wil brengen, verbaliseerd wordt als hij het paard achter de fiets laat loopen. Zou het niet mogelijk zijn, dat de motor- en rijwielwet in dit opzicht voor binnenwegen; en polderwegen een uitzondering maakte De heer Breen dacht, dat dit in de gemeen teverordening bepaald kon worden. De heer Struik merkte op, dat wanneer het paard getuigd is en van ooglappen voorzien is, er geen gevaar is. De voorzitter zegde toe, dat deze zaak op de eerstvolgende vergadering behandeld zal worden. De heer Geluk vroeg naar de toezegging van den Minister van 18 cent voor de onverkochte aardappelen. De voorzitter merkte op, dat reeds meer dere malen deze zaak naar voren is gebracht. Officieus was hem meedgedeeld, dat de ver rekening nog deze maand plaats zou vinden Deze zaak heeft stagnatie ondervonden door de wisseling van het ministerie. We kunnen echter rekenen op de volle medewerking van Minister Verschuur. De verrekening zal plaats vinden via de boerenleenbank, vermoedelijk binnen 3 of 4 dagen. De heer Geluk wilde de zaak meer kracht bijzetten'. Mén vraagt zich wel eens af, wat hebben we aan den boerenleenbank Niets als vergaderen en kletsen. Spr. wilde, dat kracht dadig werd opgetreden. De voorzitter: Herhaalde pogingen heb- „MAAS"-NYMPHEN We maken een reisje, we trekken er uitl We gaan fijn een dag spelevaren 1 Een boottocht met meester en juffrouw aan f boord, Wat kan zoo iets moois evenaren We denken vandaag niet aan „den' of „dt", Vergeten geschied'nis en sommen, De hoofdstad van China, de wortel van vier, Dat kan ons nu lekker niet bommen. Heel vroeg in den morgen, voor dag en voor dauw, Gestoken in Zondagsche kleeren, Bij voorbaat genietend van al wat ons wacht, Gaan w' opgewekt bootwaarts marcheeren. De kabels gaan los en het schip gaat vooruit, Het glijdt als vanzelf door het water, Wij jub'len en zingen ons vroolijkste lied, Bewaren de zorgen: voor later. We naad'ren het doel van den tocht: Rotterdam, Hier zullen we ons niet vervelen, Hier valt veel te leeren, hier is veel te zien, Hier kunnen w' ook heerlijk gaan spelen. Eerst gaan we naar 't vliegveld, bezien van nabij De vogels zonder snavel of veren, Dan gaan we de Bijenkorf-roltrappen op En dan naar de leeuwc.. en beren. We eten gebak in een theeschenkerij En drinken: een glas limonade, Hier hebben ze schommels, een rekstok, een wip, Zooiets komt de schooljeugd te stade. De meesters die spelen gewoon met ons mee, Ze schomm'len en springén en wippen, En komt er dan weer een glas ranja of zoo, Dan zijn z' er ook bij als de kippen. En 's avonds weer huiswaarts, tevreden, voldaan Zoon schoolreisje is toch je ware Dan gaan we in optocht en ieder loopt mee, Aan 't hoofd van den stoet de fanfare. Thuis doen we verhalen van Rotterdam's schoon, Van straten en havens en booten, Ejn zeggen aan 't slot van 't verhaal: „het was fijn „We hebben reusachtig genoten (Nadruk verboden). HAKATE. gepraat. Dat wil niet zeggen, dat genoegen wordt genomen met de bestendiging van deze zaak. Expres had spr. er niets over gerept, omdat de zaak door de centrale landbouworga nisaties in behandeling is genomen. Na afloop van de huishoudelijke vergadering werd allereerst een voordracht gehouden door den heer Van Bessum uit Rotterdam, directeur van het Centraal Bureau aldaar, over het onderwerp: „Het Centraal Bureau" en „Coöperatie". Spr. begon met in vogelvlucht de geschiede nis van het C. B. te schilderen. De zaak bestaat 33 jaren en de oprichting geschiedde niet, om dat men het van bovenaf decreteerde, neen zij was gevolg van de omstandigheden. De kali was de aanleiding daartoe. Het Duitsche kali syndicaat had 't monopolie en Holland kon kali betrekken van het handelaren-consortium te Zwolle, dat het gehalte van het kalizout be paalde, waaraan de boer maar moest gewennen. Dat kon zoo niet blijven. Men kwam tot een daad. Het Kon. Ned. Landbouwcomité stichtte het Centraal Bureau, dat in 1900 naar Berlijn trok, waar het syndicaat gevestigd was. Merkwaardig was, dat de han del niet in verzet kwam. Men ging van de ge dachte uit: de zaak bloedt dood. Het Centraal Bureau kocht evénwel van het syndicaat en het ging snel vooruit, ondanks het feit, dat het consortium van handelaren voor iedere wagon, die voor het C. B. de grenjs pas seerde, een zeker bedrag ontving. De organisatie omvat thans 500 coöperaties. Naast het Centraal Bureau zijn er drie katho lieke coöperatieve organisaties in Brabant en Limburg, waarmee het Centraal Bureau zuster lijk samenwerkt. De totaal omzet van deze vier organisaties (dus inbegrepen het C. B.) bedraagt 55 tot 60 aan meststoffen, die geleverd worden aan den georganiseerden boer. Van de voederartike len 47 tot 57 De totaal omzet van het C. B. bedraagt 800,000 ton of 53 millioen gulden, of 1 millioen per week. De financieele draagkracht is in den loop der jaren versterkt geworden. De gewone reserve bedraagt 400,000 en de reserve be staande uit het fonds voor prijsverschillen is 4^2 millioen gulden. Dat de reserves zoo groot moeten' zijn. komt omdat de voorraad in prijs soms zeer aanzienlijke schommelingen onder gaat. Dc onkosten voor het C. B. bedragen per 100 kilo 5 centen. Daarvan moet de geheele huishouding betaald worden. Wanneer de goe deren een daling maken, zoodat 5 cent niet ge haald kunnen worden, wordt het fonds van prijsverschillen aangesproken en het ontbrekende bedrag overgeheveld. Wordt meer dan 5 cent verdiend, dan komt die extra winst in dit fonds. Dat fonds van prijsverschillen neemt steeds toe, omdat het C. B. ge'en speculant is, maar regel matig koopt. Vervolgens liet spr. zien waar het C. B. de meststoffen koopt. De concerns, aldus spr., kunnen gemakelijk gemeenschappelijk optreden. Beter als de boeren. Hoe mooi zou het niet zijn, wanneer* er een groote boerenbond over het geheele land was. (Applaus). Eendrachtig optreden is de factor voor succes. De voorzitter van het C. B. heeft eens gezegd over den boerenstand: 't Is dikwijls met den boerenstand zooals met een wagen vol kikkers. Ze springen ieder eén anderen kant uit. Dat is te betreuren. Spr. deelde vervolgens mede, wat het doel van zijn tocht naar Flakkee was. Dit eiland, aldus sprker, is voor ons gesloten geweest tot nu toe. Daarvan zijt gij niet alleen de oor zaak, maar ook wij. Spr. liet tweeërlei coöperatieve vereeniging zien. De bestelvereeniging, zooals deze, en de vereeniging met magazijnruimten. Het C. TL is van plan om hier in Middelharnis binnen V/2 maand een magazijnruimte te plaatsen, waar bestellingen en nabestellingen kunnen worden gedaan Vooral stikstof zal daar opgeslagen lig gen. Het C. B. stelt dat magazijn ter beschikking van de vereeniging en achtte het raadzaam wan neer vroegtijdig werd gekocht. Spr. merkte tenslotte op: Probeert het met ons. Geeft ons uw vertrouwen De heer Den Boer wees op den intreurigen toestand van Flakkee wat de voedingsmeststoffen betrof. Gaarne wilde spr. daar iets over hooren. De heer M ij s vroeg of men lid moest zijn van het C. B. om grondstoffen te kunnen koopen. De heer Van Bessum diende de sprekers van antwoord door allereerst op te merken, dat het C. B. sinds korten tijd standaard-kippenvoer levert, dat op advies van den rijkspluimvee- 91 Voor Overflakkee en Goedereede uitsluitend verkrijgbaar bij de De heer Sieling noemde de bespreking een pover resultaat. Spr. stelde zich toch voor, dat bij een prijs van 45 cent voor de bieten in ieder geval de winst voor de Centrale te groot is. Spr. achtte het noodzakelijk, dat getracht wordt hier wat van af te krijgen. De heer Breen: Dat pover rseultaat is te wijten aan de lage suikerprijzen). De voorzitter besloot de discussie door te beloven, dat de kwestie nog eens in het dagelijksch bestuur behandeld zal worden. Aan de orde was vervolgens de rekening over het jaar 1 Juni 1932 tot 31 Mei 1933*. Het eindcijfer bedroeg 919,14, het batig saldo 367,61. De heer Mastenbroek deelde namens de commissie tot het nazien van de boeken mede, dat de rekening in orde was bevonden en adviseerde dan ook de rekening goed te keuren. De rekening werd hierop goedgekeurd. Vervolgens bracht de secretaris, de heer A. W. K e ij z c r, verslag uit over den toestand der vereeniging over het jaar 1932-1933. Het verslag luidde als volgt De samenstelling van dit verslag wijkt niet veel af bij die in vorige jaren. Het ledental bleef op ongeveer gelijke hoogte als het vorige jaar, en de klacht herhaalt zich, dat nog enkele landbouwvereenigingen mede profiteerën van de bondswerkzaamheden' en zich door niet aan te sluiten onttrekken aan eenige bijdrage in de onvermijdelijk daaraan verbon den kosten. Er werden gehouden 1 algemeene, 2 hoofdbe- stuurs- en 5 dagelijksche bestuursvergaderingen. Door de ontslagname van de heeren P. van Schouwen en P. D. Sieling verloor onze organi satie twee hoogstbekwame leden, waarvan de heer Van Schouwen ruim 20 jaar in verschil lende functies, zelfs gedurende eenige jaren als voorziteter, aan onzen Bond verbonden1 is ge weest. Hun degelijke adviezen en aangenamen omgang zullen bij ons in dankbare herinnering blijven. Ter zake klachten over het gebruik der Provinciale wegen met beladen oogst- en hooi wagens verzochten wij H.H. Gedeputeerde Sta ten om ontheffing van de voorgeschreven maten, waaraan dit College welwillend gehoor gaf en waarvoor wij ze op deze plaats gaarne dank betuigen. Op verzoe van de afdeeling Nieuwe Tongc werd in hunne gemeente de Zomervergadering gehouden', waar de heer Smits, het hoofd onzer Landbouwschool, een voordrachth ield over „Verschillende vormen van landbouw in de wereld", welke niet naliet op de groote ver gadering eén angstigen indruk te maken. Onze eere-voorzitter, de heer Van der Koogh te 's-Gravenhage, gaf op deze vergadering een uitvoerige toelichting op de bedoeling en de beteekenis van de Crisis-Zuivelwet. Inzake het verkeersvraagstuk bleef het bestuur permanent en verdedigde voor een commissie uit Gedeputeerde Staten de stelling, dat de ver betering der Provinciale wegen en veeren een eerste noodzaak is om Flakkee uit zijn achter- hoeksche positie te verlossen. Betreffende steun aan aardappelteelt werd onze medewerking met andere organisaties gevraagd en gaarne verleend. In verband met de tijdsomstandigheden werd door ons getracht de tarieven der ambachts lieden daarmede meer in overeenstemming te biéngen. De verhooging der onkosten bij waarschuwin gen voor niet op tpd betaalde Rijksbelastingen gaf aanleiding, dat wij ons tot de Directie te Rotterdam richtten me een verzoek om te willen terugkeeren tot den toestand als in vorige jaren. In het exploitatie-tekort van „Ceres" werd door ons een bijdrage verleend. Aansluiting bij het K. N. Landbouwcomité werd door ons in overweging en studie genomen. Onze jarenlange pogingen om gelijkberechti ging van den Landbouw in het U. C. B. zijn nog niet geheel geslaagd. Wij hebben goeden moed, dat op den duur ons billijk verzoek zal moetén' worden ingewilligd. Het initiatief-voorstel, beoogende intrekking van den Zomertijd, van de heeren Van den Heuvel en Bakker, werd door ons in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteund. Ons vertrouwen in de solidariteit van den Flakkeeschen landbouw in deze aan beroeringen rijke tijd blijft ongeschokt en wij zijn overtuigd, ben wij gedaan en niet moet uit het oog ver loren) worden, dat de regeering via de centrale landbouworganisaties haar Jicht opsteekt. We hebben echter de toezegging van den Minister. Eerst als de steunwetten door de Eerste Kamer aangenomen zijn, zal de zaak afgehandeld kun nen worden. De heer K o e s e vroeg welke plannen het bestuur had ten aanzien van de uienuitvoer-controle. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak bij de centrale landbouworganisaties aanhangig was gemaakt. De Minister heeft er ook al iets van gezegd, n.l. dat hij zou overwegen welke verandering er in de uitvoering van de uitvoer- controle van de uien zou kunnen worden ge bracht. In 't verschiet hebben we dus, dat aan 't eind van dit jaar de zaak wel voor elkander zou komen. De heer K o e s c Maar kan het bestuur niets doen De voorzitter: Het bestuur kan niets doen), omdat de zaak reeds bij de centrale or ganisaties is en de Minister zich daarmee alleen bemoeit. De heer Geluk stelde naar aanleiding van de toezegging van den Minister van 11 voor normale bieten de vraag, wat daaronder moest worded verstaan. De heer Breen zei hierop ook geen juist antwoord te weten, omdat de Mnister zich hierover niet verder heeft uitgelaten. De heer GelukWelke vruchten werpt dat dan voor ons af De heer Breen: De tijd zal het leeren Er zal onder verstaan moeten worden, dat de Minister de prijs tot 11 aanvult. De heer Both: Kimt U al iets zeggen over de nieuwe bieten De voorzitter: Nee, dat kan ik niet. Deze aangelegenheid is wel weer naar voren gebracht. t In verband metd en uitvoer naar het buiten land kan dit jaar weer van een aardappel- catastrophe gesproken worden). De centrale or ganisaties zullen de zaak bekijken, zonder wie bij de regeering ni^ts te bereiken is. Er is een kleine commissie <3oor deze organisaties be noemd, die de plannen uit moet werken. Ge lukkig maakt de heer De Wit uit Oude Tongc daar ook deel van uit, zoodat wij onze wenschen kenbaar kunnen maken en dit ook hebben ge daan. Er zijn in 't geheel 40 plannen bij de Regeering binnengekomen, die zelf ook reeds een plan heeft gemaakt. Het plan van het de partement heeft zeer weinig beteekenis voor ons. De minimumprijs is vastgesteld op 2 cent per kilo. En eerst volgend jaar zal met de uitvoering er van begonnen worden. In dien tusschentijd heeft de handel dus weer gelegen heid om te knoeien. De heer Struik van Melissant. Was het dan niet beter, dat er een protest uitging van deze vergadering, dat de Regeering wat op zal schieten. De voorzitter: Wij kunnen alleen via de centrale organisaties wat bereiken. De heer Smits deelde mij zoo juist mede, dat hij den heer De Wit gesproken had, die gisteren naar Den Haag is geweest. De heer De Wit deelde mede, dat het ministerie de regeling, zooals wij die hadden voorgesteld, in ernstige overweging zou nemen. Ejr bestond eert redelijke kans, dat ze zou worden overgenomen. Wat dus beteekent, dat de zaak in September voor elkaar komt en dus van toepassing is op den oogst van dit jaar. De heer Den Boer van Herkingen vraagt of oorspronkelijk alleen maar de aardappelmaten van 35 m.M. tot 60 m.M. en van 32 m.M. tot 55 m.M. in het plan voorkwamen. Dat be teekent voor Flakkee verlies van 't halve gewas. De voorzitter antwoordde, dat via de commissie reeds direct is geopponeerd. Inder daad is ons halve gewas beneden of boven deze maten. Dat is een onbillijkheid. Spr. vertrouw de, dat de zaak alsnog voor elkander zou komen. De heer Geluk wees er op, dat de sociale wetten loodzwaar drukken op de bedrijven). Straks komt er nog de ver plichte werkloosheidsverzekering bij. Moeten wij dit alles maar lijdzaam aanvaarden De heer Van Schouwen antwoordde, dat déze zaak reeds meerdere malen' ter sprake is gebracht. Men kan wel zeggen: ze is dood-

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3