w fm m k m ■I «tl !K§P W% |®g SP I i ÜP^ iüp a Él iü Wat er in ons land gebeurde. EEJ&T HOEKTE VOOR VROUW SIsT SEI3STX0 Wijnkoop of de Visser Vragen-Minister Wie gaat er mee naar Nieuw-Guinea Gemengd Nieuws Doos 30 en 60cf. nTE---»/ SCHAAKRUBRIEK. Verkoopifijjgen. ¥oor d© Vrouw. ¥oor de Jeugd. BANG OM UIT TE GAAN. Hevige aanvallen van rheumatiek. Nu alles vergeten. Het moet wel geruimen tijd geduurd hebben voordat de rheumatiek van dezen man zoo ern stig werd. Daarover zegt hij niets. Maar hij maakt het duidelijk, dat slechts vier of vijf maanden van Kruschen Salts-gebruik noodig waren om hem alle geleden pijnen te doen ver geten. Dit is wat hij zegt: „Ik heb vaak Kru schen advertenties in de bladen gezien en ik vindt, dat het niet anders dan mijn plicht is, dat ook ik een kleine getuigenis zou geven. Voordat ik begon Kruschen te gebruiken, had ik heel ergen last van rheumatiek, voorname lijk in mijn beenen. Ik had het zoo erg, dat ik herhaaldelijk op straat neerviel. Ik heb nu meer dan twee jaar Kruschen Salts gebruikt. En de laatste 18 of 20 maanden heb ik in 't geheel geen pijn meer gehad. Inderdaad, ik heb het allemaal vergeten. Terwijl ik toch vroeger altijd bang was om uit te gaan. Kruschen Salts is goud waard." I. L. Elke „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een wetenschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al Uw afvoer-organen aansporen nieren en maag en deze ge regeld aan 't werk houden, zooals de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van deze inwendige zuiverheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Giftig urinezuur, dat Uw rheumatische pijnen veroorzaakt, wordt langs natuurlijken weg verwijderd en de pijnen houden op. En als U voortgaat met „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts, zal Uw ge- heele wezen lichaam en geest van deze zuiverende verfrisschende werking den welda- digen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon en wordt gefabriceerd in Engeland door de fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester gevestigd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) en hij verwacht veel succes van de deelneming van het Nationaal Indisch Congres aan de Ronde-Tafelconferentie te Londen, waaraan Gandhi zelf heeft deelgenomen. Zooals hij on langs zelf gezegd heeft, ziet hij in de toekomst de dag, dat niet meer Londen, doch Dehli het centrum der Indische natie zal zijn. De tijd zal het leeren of deze zienswijze juist is. Veel heeft hij door zijn optreden weten te bereiken, hoewel hij als staatsman zijn politiek niet in alles heeft kunnen doorzetten. Zijn be- teekenis ligt dan ook niet in dé eerste plaats op staatkundig gebied, maar in den zedelijken en godsdienstigen invloed, dien hij heeft uitge oefend in de bestrijding van maatschappelijke misstanden en in het groote persoonlijke aan zien, dat hij in Indië wegens zijn menschelijke zuiverheid en reinheid geniet. In den grond der zaak ligt de wezenlijke kern van zijn persoonlijkheid in een uitermate streng- Hindoesche godsdienstigheid. UITKIJK. ZWEMONGELUK TE KATWIJK AAN ZEE. Vier personen in levensgevaar. Een 20-jarige dame verdronken. Dinsdagmiddag was te Katwijk aan Zee een vijftal personen aan het baden in zee, ongeveer bij de uitmonding van het Rijnlandsche uitwate ringskanaal. Men waagde zich te ver in zee, waardoor op een gegeven oogenblik vier van hen zich in levensgevaar bevonden. De politie agent J. van Duivenvoorde en vier Katwijkers sprongen onmiddellijk in zee en wisten drie personen behouden aan het strand te brengen. E|en dame was bewusteloos geraakt, doch kwam spoedig weer bij. De vierde personen, mej. H., oud 20 jaar, woonachtig te Delft, kon men niet tijdig genoeg meer bereiken. Het slachtoffer is verdronken. Het lijk is omstreeks acht uur des avonds aan het strand aangespoeld. Het is naar het lijken- huisje op de begraafplaats gebracht. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Oss is door tot nog toe onbekende oor zaak brand uitgebroken in de kapitale boer derij van de kinderen Roovers, Bergeinde-Geffen. De brand, ontstaan in het woonhuis, breidde zich snel uit, waar Joor ook het achterhuis werd aangetast. Spoedig sloegen de vlammen ook over op een voorraadschuur. Aan blusschen viel niet meer te denken. De geheele inboedel, 10,000 K.G. hooi, eenige karren en landbouw gereedschappen, gingen verloren, terwijl 3 var kens en e'en' kalf in de vlammen omkwamen. Bij het redden van een zestal koeien liep een der buren brandwonden op. Een belangrijk be drag aan geld ging mede verloren. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. N a n n i n g, Gerard uslaan 15 Eindhoven. No. 302. De sleutelzet van probleem no. 351 is I. Te5 dreigt 2. c4 mat. Een drievoudig torenoffer. Probleem voor den wedstrijd. No. 357. J. P. COPPENS - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (7). Wit (10). Wit: Kd2, Tg5, La7 en g6, Pa3 en f4, pi. c5, d5, eö en f2. Zwart: Kd4, De8, Tc8 en d7, Lb5, pi. a4 en e4. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossingen inzenden vóór Zaterdag 19 Aug. VERBETERING. In de- vorige rubrièk stondmaar toch niet gemakkelijk. Hiervoor moet men lezen maar toch gemakkelijk. In Augustus zal de rubriek niet of ongeregeld verschijnen. In ieder geval zullen geen proble men voor den wedstrijd geplaatst worden. Daar om zullen over Juli twee prijzen beschikbaar gesteld worden. Oplossing Eindspel no, 471. 1. Dg2, Kf5; 2. Lh7, Ke5; 3. De4, Kf7; 4. Dd5, Kf8; 5. Dg8, Ke7; 6. Dd8, Kf7; 7. Dd7, Kf8; 8. Kd8, De3; 9. Lg6! Db3; 10. De7, Kg8; 11. Dh7, Kf8; 12. Dh8, Dg8; 13. Df6 enz. Na 1Kf4; 2. Dd2 en na 1Kh4; 2. Dh2, Kg5; 3. Dg3, Kf5; 4. Lh7, Ke6; 5. Dd6, zie le variant. Eindspel no. 472. K. A. L. Kubbel. Wit: Kfl', Dd7, Lc7. Zwart: Kh5, Db4, pi. d5, d6, f2, f5. Wit begint en wint. Oplossing: 1. Dh7, Kg4; 2. Dg6, Rf3; 3. Df2, Ke4; 4. De2, Kd4; 5. Lb6, Kc3; 6. La5 enz. Eindspel no. 473. E. H. de Waal. Wit begint en wint. y Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd i toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht i (minimum aantal punten is nul). Voor de maan. delijksche prijs van 2,50 moet men de meestt punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel tezamen kunnen opzenden. Dinsdag 25 Juli, des voormiddags 10 uur (zomertijd), te Stellendam in het logement Kaashoek, van Erwten en Haver te velde. Notaris VAN DEN BERG. Op Dinsdag 25 Juli 1933 te Dirksland, in de zaal Odeon, veilingen Op Dinsdag 1 Augustus 1933, te Dirksland, ter herberge van Regter (voorheen Keuvelaar), afslagbeide dagen 's avonds 7 uur (zomertijd) van a. 1.18.30 HA.. (2 Gem. 173 R. V. Maat) Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland, nabij den Philipshoofjesweg, kad. Sectie B no. 526, Rlootschoof 1933 uit de huur. Thans in huur bij Abr. van der Wekke Dzoon. Het is eigenaardig, dat de communistische Kamerleden zooveel aan de verschillende mini steries te vragen hebben. Als alle menschen hun mond houden, beginnen zij. De laatste da gen is het wel erg bar. Dan vragen zij iets over margarine, dan weer over een gemeente, die „gemeen" behandeld wordt, dan weer, dat er een buitenlander „leelijk" behandeld is, enz. We zullen eerstdaags een Minister aan kun nen stellen om de vragen van de communistische Kamerleden te beantwoorden. Misschien was het dan maar het beste als Wijnkoop of Loutje zelf daarvoor genomen werden Donderdag is de Tweede Kamer bijeenge komen om enkele minder belangrijke wetsont werpen af te handelen. De heeren zullen wel spoedig met vacantie gaan. Met September be ginnen zij dan met frisschen moed. We zullen hopen, dat het land er mee gebaat is Iets wat ons allen verheugt is, dat de werk loosheidscijfers blijven dalen. De Minister van Sociale Zaken heeft eenige nadere gegevens verstrekt inzake de werkloozen- zorg. Bij de organen der Openbare Arbeidsbemid deling waren in 1933 als geheel werkloos inge schreven op 28 Januari 403,697, 25 Februari 384,030, 25 Maart 347,310, 29 April 312,119, 27 Mei 294,249 en 28 Juni 270,936 personen. Op de gemelde datums waren respectievelijk als gedeeltelijk werkloos ingeschreven: 24,349, 23,401, 26,631, 19,913, 20,077 en 16,408 per sonen. Einde Juni waren er bij de werkverschaffingen geplaatst 43,498 personen. Op dit tijdstip be droeg het aantal gesteunden volgens een steun regeling 129,296 tegen 139,795 einde Januari en 155,479 einde Maart. Deze cijfers stemmen hoopgevend, hoewel rekening gehouden moet worden met het gunstige seizoen. Des zomers is de werk loosheid altijd minder 1 Wij kennen allen het verhaal van dien jon gen, die een bosch hooi van een hooiwagen trok en toen het been van een Spanjaard greep. Den 20en Augustus zal het zevenhonderd jaren ge leden zijn, dat het stadje Lochum, waar die Spanjaard te pakken genomen werd, gesticht werd. Er zal dan gefeest worden en deze oude historie zal dan ook wel weer op de proppen komen. In Amsterdam werd de 18e conferentie voor Inwendige Zending gehouden, waar over aller lei onderwerpen gesproken werd, zoo b.v. over „De 'Christen in het volle leven van onzen tijd", „Geloofsbezit", enz. Eén van de sprekers merkte o.a. op, dat men zich als Chri'sten niet op moet sluiten, veilig voor de wereld, maar open moet staan voor het leven in al zijn uitingen. Indien ons geloof aangevochten wordt, zich terugtrekt en den strijd niet aanvaardt, kan het nooit zijn waarde bewijzen. Den Christen wordt vaak terecht conservatisme verweten. De oorzaak ligt, naast waardevolle motieven, dikwijls in angst zijn geloof te ver liezen. Wat echter waarachtig geloofsbezit is, zal niet wegvallen, omdat geloof niet een eigen, schap van den zneasch is, maar antwoord op een daad Gods. Naast gebruik in de wereld is echter ook onderhouding van ons geloofsbezit in de stilte noodig." In deze tijden van arbeidsvermindering zijn er natuurlijk allerlei menschen met allerlei op lossingen. Iedereen zegtze moesten dit of dat doen en dan kreeg je dat of dat, enz. Zoo is in Amsterdam een vereeniging op gericht: de Nederlandsche Emigratievereeniging Nieuw-Guinea. De leden van deze vereeniging hebben kortgeleden in Utrecht een vergadering gehouden, waarin den geheelen avond zwaar geboomd werd over de prachtige oplossing van het werkloosheidsvraagstukHollanders naar Nieuw-Guinea zenden en daar kolonies stichten. In het kort kwam het gesprokene hier op neer: „Een afzetgebied te vinden voor de vele menschen, die thans niets te doen hebben, én waarvan velen, ook als de crisis voorbij is, geen werk zullen vinden." Den geheelen avond zat men elkander warm te maken voor Nieuw-Guinea. Men was zoo en thousiast, dat het geen verwondering had be hoeven te verwekken, indien al die menschen zich hadden aangemonsterd voor het Papoea- land. Gelukkig was er* een meneer, Klop ge naamd, die de adspirant-emigranten tot de wer kelijkheid „terugklopte". De heer Klop, die in 1925 met een expeditie mede geweest is in het bedoelde gebied, ont raadde n.l. ten' sterkste deze kolonisatie, daar er geen bestaansmogelijkheid is en het ldimaat voor een Hollander ongeschikt is. Waarom zei die meneer dat niet in 't begin van den avond 't Is geen manier om die arme menschen zoo van streek te maken b. 4.32.09 HA. (9 Gem. 123 R. V. Maat) verhuurd Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland, aan den le Stoofweg, kad. Sectie A nos. 309, 419, 422 en 606. In 3 perceelen en combinatie. In huur bij Adrs. Grootenboer, W. Zorge en T, Markus. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 26 Juli 1933, te Dirksland, in de zaal Odeon, veilingen Op Woensdag 2 Augustus 1933, te Dirks land, ter herberge van J. Vermeulen, afslag bedde dagen 's avonds 7 uur (zomertijd), van: 2.26.65 H.A. (5 Gem. 178 R. Somm. Maat) Bouwland en halve dreef te Sommelsdijk, in den polder „De Oude Plaat", in den hoek van de Blinde dreef en den Oudelandschen Dijk, kad. Sectie D nos. 446, 1030 en 1031. In 2 perceelen. In eigendom toebehoor end aan den heer J. P. Nieuw! and te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 10 Augustus 1933, des mor' gens 9,30 uur, oude tijd, te Oude Tonge pu» blieke verkooping van 3 paarden, 2 boeren' wagens, wielslee, wentelploeg, melotte ploeg, aanaardploeg, aanaardmachine, gareelen met tuigen, eggen en verdere landbouwinventaris, alsmede een partij slaghooi, kanthooi en het» geen verder ten verkoop wordt aangeboden, ten verzoeke van den heer C. van Peperstraten Fz. aldaar, voor diens schuur aan den Zuid» dijk aldaar. Betaaldag 1 December 1933. Notaris AKKERMAN. Voor de zoo lang verbeide vacantie er is, hebben velen van onze jéugd, (jeugd dan in zijn wijdste beteekenis) nog een boozen tijd. Eindexamens, overgangsexamens, rapporten en wat niet al, maken vaak, dat er van den mooien zomertijd niet veel genoten wordt. En onderschat het aantal van zulke „slachtoffers niet, want zie maar eens wat lange lijsten da gelijks onze kranten publiceeren, van de ge lukkige geslaagden. En voeg dan daarbij nog maar een flinke lijst van niet-geslaagden, want van de week las ik, dat ergens op een Gymnasium, vier en dertig candidaten niet tot de volgende klas werden toegelaten. Nu van al die niet-geslaagden, zal er toch ook wel een deel zijn, dat althans den laatsten tijd wel zal hebben aangepakt, om, zij het met den „moed der wanhoop", nog te trachten het zoo begeerde diploma te halen, of toegang te verkrijgen tot de volgende klas. En dan zijn we wezenlijk nog niet aan het eind van de rij der slachtoffers, want meestal is het geheele gezin er een tijdlang de dupe van, als er zoon eind- of overgangsexamen- slachtoffer in hun midden is. En welk gezin heeft dat tegenwoordig niet Als ik tenminste zie, welke reeksen er eiken dag gepubliceerd worden, dan Is 'het moeilijk te bedenken, dat er nog iemand in ons land vrijkomt van directe of indirecte examenzorg. En was men met die candidaten die aan 't eind van de studie zijn, of liever gezegd, die de school, welke dan ook, met goed gevolg doorloopen hebben, want aan 't eind van de studie komt men nooit, was men met zulke geslaagden dan maar aan 't eind van de zorg, dan kon men zich troosten, het eind komt in 't zicht, maar helaas, dan beginnen soms de echte zorgen pas. Voor sommigen rijst de vraag: verder stu- deeren of niet, en in welke richting. Anderen, die „klaar" zijn, moeten wat zien aan te pakken wat levenstoekomst heeft. Men heeft de dubbele moeilijkheid: waar heeft de jongen, het meisje, aanleg voor, en in hoe verre is daar in dat beroep of vak ook kans van slagen in het leven. Nu, welk probleem het zwaarst is weet ik niet, want al weet men een richting voor den arbeid, die goede kansen geeft en de jongen heeft er geen zin in, wat dan nog Of ook, al weet een jongen eens precies wat hij wil, wat zal dat voor toekomst geven Dat is vooral in dezen tijd ook een vraag, die groote zorgen geeft. Ik kan mij best begrijpen, dat onlangs een moeder tegen mij verzuchtte„Ik weet niet wat het worden moet. Zelf weet de jongen nog heelemaal niet wat hij wil en wat zal je hem dan tegenwoordig nog aanraden." Neen, vooral in dezen tijd is het geen ge makkelijke taak in dit opzicht leiding te moeten geven, of verantwoording te hebben. In schier alle beroepen is een overcompleet. Het eenige .wat men nog kan raden is: maak niet in de eerste plaats ernst met deze vraag; wat zal het meest loonend zijn, doch: wat ligt meest in de lijn van onzen jongen Begin niet met een vooropgezet plan. Vader is dominé, dokter, boer, zakenman, de jongen j moet hetzelfde worden. We kunnen z'n op- j leiding, z'n zaak wei betalen. Dan gaat het zeker mis. Wie met tegenzin z'n levensarbeid moet beginnen, vooral als er kansen j zijn voor iets anders, zal niet van zijn arbeid maken wat er van te maken is. En zulke worden in dezen tijd overvleugeld door zoovele anderen, omdat op elk gebied de levensmarkt overvoerd is met arbeidskrachten. Begin dan met te zien wat de jongen graag wil of waarheen zn interesse ligt, en indien ge dat gewaar kunt worden, het gaat wel niet in één dag of maand, probeer dan te zien in hoeverre dat door eigen levensomstandigheden mogelijk is, om den jongen dien kant uit te laten gaan. Als een jongen met groot animo steeds in z'n tuintje werkt en hij weet, hoe dat weet ge zelf niet, steeds op tijd te zaaien en te planten en er iets aardigs van te maken, als daar dan bij komt, dat hij van school niets hebben moet, dan zijn er toch in de richting van zijn interesse nog wel kansen genoeg om hem vooruit te helpen, wat nog niet zeggen wil, dat alle lessen der school dan maar op eens gestaakt moeten worden. Van een jongen, die een wonderlijke handig heid heeft om met alles, wat motor of machine is, om te gaan, wel daarvan maakt men niet gauw een toegewijde kantoorklerk. Als een jongen iets kan doen wat met z'n belangstelling strookt, dan zal hij dat met heel z'n hart doen en aan zulken is, ook nu nog, behoefte in 't leven en als er één kans van slagen heeft, zijn het ook zij, die van hun arbeid iets weten te maken. Dat daarmee nog lang niet alle moeilijkheden overwonnen zijn, och, dat weet ieder wel. Het eischt ook langen tijd toegewijde aandacht van de ouders. Want men beloopt kansen, dat een jongen, die geroepen heeft om „meester" te willen worden, opeens vader en moeder komt verrassen met dé heugelijke tijding, dat hij liever chauffeur wordt, dat is zoo fijn, dan kun je altijd in een auto zitten. Of dat een ander na een logeerpartij bij een bakker, direct z'n timmer manskeuze laat varen voor 't bakkersberoep vanwege de lekkere koekjes. Dat zijn van die verrassingen, die men niet ernstig tellen moet. Als een jongen ook aanleg heeft voor leeren en het is financieel mogelijk om een opleiding te betalen, dan moet men ook op 't eerste klagen of slechte rapport nog niet direct van school afnemen. Hartstochtelijke studenten zijn die rak kers van een jaar of veertien meestal niet, daarvan komt vaak later veel terecht, en ieder zijn wel veel gevallen bekend, dat later de jon-' gens, als ze zoo een jaar of twintig worden, meestal is er dan wel een meisje in 't spel, dat dan het berouw komt om de niet gegrepen kans voor verdere studie. Ja, moeilijk is 'het en blijft het, doch niet onoverkomelijk voor hem, die bij het goede eind Dat is, z'n kind, dat voor het leven moet worden klaargemaakt, te kennen. Dan begint men dus niet: wat is het voordeeligst beroep, wat het meest safe is in dezen tijd, doch wat is voor onzen jongen, die zóó z'n aard heeft, het beste werk waarvoor wij hem in onze levensomstandigheden kunnen laten opleiden. M'n beste nichtjes en neefjes I Zooals jullie zien, geef ik dezen keer geen nieuwe raadsels op. Het is nu raadselvacantie. De meesten van jullie gaan toch uit en dan heb je geen- krant bij je, dan komt er van schrijven toch niets. En al bleven jullie thuis, dan werd het schrijven toch vergeten, want in de vacantie heeft een mensch het vaak drukker dan anders. Is 't niet waar Welja, ik weet er zelf alles van als ik uit ben. Maar jullie weten het, al geef ik raadsel vacantie, 'k hoop toch steeds met ons hoekje weer present te zijn. Vrijdag 1 September hoop ik weer nieuwe raadsels op te geven. Dan gaan we na de va- qantie weer frisch aan den slag. Maar nu nog iets. Al hebben we nu raadsel vacantie, wie mij schrijven wil, mag dat na tuurlijk toch altijd doen en die krijgt antwoord ook. Het zou kunnen zijn, dat er nichtjes of neefjes waren, die zooveel vacantienieuws had den, dat ze 't heusch niet alles kunnen bewaren tot September en die daarom wat eerder een deel van hun vacantiepret willen beschrijven. Nou, ik vind dat best, dat begrijp je. En dan is er ook altijd nog onze vacantie- wedstrijd. Wie is er al op reis gegaan naar Delfzijl of Maastricht? Of wie zit al de L's op te zoeken*? Wie de inzending eerder klaar heeft dan 25 Augustus, kan die natuurlijk ook eerder op zenden als altijd aan 't gewone adres aan het Bureau van onze krant. Nu moet ik nog vertellen, dat dezen keer JAN WAGNER te Stad aan 't Haringvliet den prijs gewonnen heeft. Zoo, nu wensch ik jullie allemaal van harte een heel prettige vacantie toe. Jullie TANTEj TRUUS. Nelly K, te Sommelsdijk. Hé, wat een ge zellige lange brief was dat van jou. Het is nu net of ik dat Ouddorpsche dagje zelf heb mee gemaakt. Ouddorp heeft een prachtig strand. Jij hebt dan een goeden verjaardag gehad. Nog geen vacantie Marie K. te Sommelsdijk Omdat zus zoo goed zorgde voor een brief, krijg jij nu ook een brief terug. Jij bent dan al vroeg aan het uitgaan. Maar ik kan me zoo heel goed begrijpen, dat Moe die reis zoo graag nu wilde doen. Wat een leeftijd, hé? Gefeliciteerd met die lieve oude jarige. fcnnte van D, te Beverwijk, O. o, wat een I uitgaanster ben jij eigenlijk, jij weet tenminste van heel wat mooie tochtjes te vertellen. Ik vind het leuk, dat ik daar ook overal geweest ben, nu kan ik me je reis dubbel zoo goed voor stellen. Dat dierenpark is ook mooi. Hebben jullie ook nog door die .gekleurde glaasjes ge keken toen je zoo hoog stond Jij kunt gemak kelijk zeggen: een mooie weg, als je in een auto zit, maar heb je nog gezien hoe de fietsers trappen moesten. Een fijne lange brief van jou. Daar doe je goed aan, hoor. Cornelia A, R. te Nieuwe Tonge. Die bos- schen rondom B. zijn prachtig. Met zoo'n club een dagje uit is ook echt gezellig, 't Is anders nog een heele reis om er te komen. Ben je in Brabant nog omgereden of in eens naar de bos- schen gegaan? Riek P. te Numansdorp. Ik kan me best be grijpen, dat je om die reden een keertje moest overslaan. Fijn, dat je nu weer tijd had. 'k Ben blij, dat je me van den zieke nu goed nieuws kunt vertellen. Zooiets duurt altijd lang en nog wel een heele poos zal oppassen de boodschap blijven, maar dat is niet erg, hé, er is goede vooruitgang. Blijf jij maar trouw Moeders flinke hulp 1 Bram P. te Numansdorp. Hoe staat het met de zwemkunst Wees maar voorzichtig, hoor In de vacantie, dan spartel je zeker den heelen dag in 't water om te leeren? Ja, bessen pluk ken, als 't tenminste niet is om ze zelf zoo direct op te eten, is niet zoo'n erg leuk werkje. Maar ja, allemaal wat doen. En dan straks die lekkere jamnu daar zal je zeker ook je best op doen. Ik zou het zeker ook doen. Nu, plezierige pluk dan. Pietje K, te Stellendam. Jullie hebben dien' dag goed besteed. O, wat hebben jullie veel ge zien. Als je in dezelfde kamer komt, waar onze Prins van Oranje gezeten heeft en op die trap loopt waarop hij vermoord is, dat leert ons meer nog dan een lange geschiedenisles, k Ge loof graag, dat je dit nooit meer vergeet. Je hebt dus al in een vliegmachine gezeten. Wel dat overkomt ook niet alle menschen. Ida J. te Stellendam. Vertel ons maar eens, wanneer je in S. ben, dan schrijf ik wel of we thuis zijn, het zou kunnen dat we ook net uit waren, anders wordt het een vergeefsche reis voor je. Maar ik 'hoop dat het goed treft, dan reken ik op bezoek. Wat hebben jullie een fijne dag gehad in Rotterdam en Delft Doe je ze thuis allemaal de groeten. Des de S. te Stellendam. Wat gezellig dat jullie met elkaar zoo fijn zijn uitgeweest. Je was zeker 's avonds wel moe van al dat moois te bekijken. Toen je de vliegmachines zoo dicht bij zag, wilde je zeker wel een tochtje maken. Nu over dien prijzengeschiedenis, wel dat is geen raadsel hoor. P. heeft vijftien keer achter elkaar al meegedaan en jij nog maar 6 maal en ook nog tweemaal in dien tijd overgeslagen. Als je vorige maal niet overgeslagen had, dan was het toen net je beurt geweést. Ja, dat boek van mij, met al jullie namen en beurten is een secure piet. Jam L, P. te Ouddorp* Zoo, daar doe je goed aan, dat je weer present ben* 'k Kan nte best begrijpen, dat je 't daardoor druk had. Een heel werk hoor. 'k Ben blij dat je prijs zoo naar je zin was. Is 't boek al uit? Sara B. te Den Haag. Een fiets is nog eens een schitterend cadeau. Daarvan kun je ge nieten van den zomer. Dat wordt dan een heel gezelschap op de fiets als jullie met z'n allen opstappen. Kun je al fietsen Wat een verjaar dagen in 't zicht. Van harte gefeliciteerd met de jarige van den 27sten. Bram W. te Stad aan 't Haringvliet. Al plan nen klaar voor de vacantie 'k Hoop ook, dat 't beter weer zal zijn. Je raadsel neem ik liever niet op in ons hoekje, 'k Houd niet erg van dat soort raadseJs met Bijbelsche namen. Nog tijd over om te voetballen of, druk in repe tities Jaap W. te Stad aan 't Haringvliet. Wel jongen daar doe je goed aan dat je weer eens in ons hoekje komt kijken. Maar ja als je ziek ben is er in 't brievenschrijven niet veel ple zier. Is Keesje altijd zoet? Als hi} eens op 't portret gaat, stuur je er ook maar een aan mij hoor, want nu is Keesje de eenige van de club, die ik niet ken. Aiïe W. te Stad aan 't Haringvliet. Zoo kom, daar is onze thuisblijver, ook weer pre sent. Nu 'k kan me begrijpen, dat het toen niet gemakkelijk was om te schrijven. Hoe heb je het gehad op je schoolreis Dat gebeurt niet ieder, dat hij Iran kiezen uit twee zulke leuke reizen. Ik zou het bepaald moeilijk ge vonden hebben om te kiezen. Jan W. te Stad aan 't Haringvliet. Het is wel laat, maar toch nog gefeliciteerd met Pa's verjaardag. Ja die prijzen, dat is een lastige geschiedenis voor me, want ik gaf jullie alle maal graag elke keer een prijs, maarwat zouden we dan voor een portemonnaie moeten hebben, maar nu doe ik het toch 'heel secuur, wie een poos achtereen trouw meedoet, krijgt vast een prijzenbeurt. Hoe oud dat ik ben, wel dat moet je zelf maar uitrekenen hoor, precies drie jaar jonger dan Moe. Nellie W, te Stad aan 't Haringvliet. Er gaat van jullie een heel clubje mee met de schoolreis. Vertel me maar eens, hoe jullie het gehad hebben. Zeker wel braaf pret gehad, en een flink nat pak. Is zusje niet jaloersch meer op klein broertje? Jozientje S. te Ouddorp. Die rapportentljd hé? Enfin als 't voorbij is, dan heb je ook meteen vacantie. Dat vergoed veel. Schrijf me nog maar eens hoe het met je rapport staat. Is de prijs al uitgelezen? De oplossingen zijn* I. Atlas, Annie, school, cent, a. Atlantische Oceaan. II. Aster, roos, anjer, lelie. III. Bok, Fok, hok, sok, nok. Voor de wedstrijd-inzendingen en voor alle vacantiebrieven blijft het adres als altijd TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK,

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2