ï>M'Ionneérancf 5TiflT liMiïdk HOEKTE VOOS T7* H O TT Hl (ienteenteraaa. Christelijke Jeugdbe° weging op Flakkee. UNIVERSAL' V erkoopingeu. Marktberichten. Voor de Vrouw. ¥oor de Jeugd. ten deele geslaagd, want millioenen zijner vol gelingen konden zich niet opwerken tot de hoogte van dit verheven ideaal en bovendien gingen tal van vooraanstaande Indiërs, waar onder de beroemde schrijver Rabindranath Ta- gore, met de verwerping der moderne Wester- sche cultuur niet mede. Welke houding nu nam de Engelsche regee ring aan tegenover deze Indische beweging Aanvankelijk nam zij de beweging van de „non- coöperation" en van de „non-violence" niet ernstig op, doch toen zij bemerkte, dat er gevaar voor haar gezag dreigde en het maatschappelijk leven ontwricht werd, poogde zij de gevoerde actie, te onderdrukken. Zij deed dit nu juist altijd niet op tactische wijze. Vaak greep zij op on handige wijze in, waardoor zij het verzet in kracht deed toenemen. Al vulden de gevangenis sen zich met duizenden Hindoes en Mohamme danen, die hun lijdelijk verzet niet wilden opge ven, de Indische beweging nam voortdurend in omvang toe. De veroordeeling van enkele Mo- hammedaansche leiders in November 1921 voer de een nieuwen factor in den strijd in. Het Co mité van het Al-Indische Congres, dat in Dehli vergaderde, verklaarde n.l. ieder gewest gerech tigd om op eigen verantwoordelijkheid tot „bur gerlijke ongehoorzaamheid" over te gaan door in de eerste plaats geen belasting te betalen. Tevens besloot dit congres den Prins van Wales' die aan Indië een bezoek zou brengen, te boycot ten. Het Nationaal Indisch Congres, dat een maand later bijeenkwam, hechtte zijn goedkeu ring aan deze besluiten en wees het district Bar- doli in de provincie Bombay aan om het eerst tot weigering van belasting over te gaan. Gandhi die meende, dat het beslissende oogenblik voor de Indische beweging gekomen was, gaf aan den onderkoning kennis van de beslui ten van het Nationaal Indisch Congres. Een on verwachte gebeurtenis schiep evenwel plotseling een keerpunt in den stand van zaken. Tijdens een Hindoeprocessie kwam het n.l. tot een ern stige botsing tusschen de volksmenigte en de gewapende machteen politiepost werd in brand gestoken en de daarin aanwezige agenten wer den vermoord en verbrand-. Hoewel Gandhi noch een zijner volgelingen aan deze wandaad schuldig was, nam hij de verantwoordelijkheid er van op zich als wilde hij de zonden van zijn volk dragen. Hij kwam tot het inzicht, dat In dië met z n millioenenbevolking nog niet rijp was voor de „non-voilence" en daarom trok hij dan ook het bevel tot de burgerlijke ongehoorzaam heid in. Deze politieke daad van Gandhi oefen de in zijn vaderland grooten invloed uit. Slechts met de grootste moeite kon hij in het Indische Comité, dat kort daarna bijeenkwam, een meer derheid voor zijn besluiten vinden en tal zijner volgelingen keerden hem den rug toe. UITKIJK. VERSLAG van de vergadering van den. Raad der gemeente SOMMELSDIJK, op Donderdag 13 Juli, des voor middags elf uur. De Voorzitter, Burgemeester Den Hollander. Afwezig de heeren Slis, Korteweg en M. Joppe. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed. Daarna wordt door de heeren Roetman, le Com te en van d en Doel een onderzoek in gesteld van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer J. Knape. Deze worden in orde bevonden, «waarna de commissie van onderzoek tot toelating advi seert. Met algemeene stemmen wordt daarna tot toelating besloten. Daarna worden de notulen der laatste ver gadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken De goedkeuring van Ged. Staten over de begrooting der gasfabriek, dienst 1933. Van Ged. Staten een ontwerp besluit, rege lende de salarissen van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. B. en W. stellen voor dit ontwerp alzoo goed te keuren, waartoe wordt besloten. De heer SCHUT vraagt den Voorzitter waarom Ged. Staten nog een uitzondering maken voor dien ambtenaar, die de huwelijken voltrekt. De VOORZITTER zegt dat dit traditiege trouw zeker zoo gehandhaafd zal blijven', een positieve verklaring weet spr. daarvoor ook niet te geven. Wel is het natuurlijk logisch dat die ambtenaar altijd niet hier aanwezig is, om dat de ambtenaar die de huwelijken sluit als regel geen ambtenaar ter secretarie is. Van Ged. Staten is nog ontvangen de goed keuring over de Verordening, regelende de hef fing van opcenten op de gemeentefondsbelas ting en de goedkeuring over het afstaan van grond in erfpacht. Proces-verbaal van de kasopname bij den ge meente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas was een bedrag van 7594.— overeenkomstig boe ken en bescheiden. Van den voorzitter van het Centraal Stem bureau dat benoemd verklaard is tot lid van den Raad in de vacature van den Doel de heer J. Knape. Van de Gezondheidscommissie een specifica tie over de reiskosten voor het bezoeken van den gemeente-opzichter is, zoodat in de volgen de vergadering twee rapporten tegemoet gezien kunnen worden. Deze vergadering was eigenlijk alleen belegd om te beslissen inzake de bezol diging van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, waar Ged. Staten gaarne voor 15 Juli bericht oo hadden. De heer SCHUT meent dat die zaak van het rapport nu al lang hangt en behandeling noodzakelijk is. De heer LE COMTE vraagt of het waar is dat de heer van Es een klacht heeft ingediend bij Ged. Staten over de E.M.G.O. en of hij daar als vertegenwoordiger van de gemeente iets meer van mocht weten. De VOORZTTER zegt dat daarover wel een uitvoerig rapport zal verschijnen, doch dat dit nog niet ontvangen is. Daar verder niemand meer het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. HOOGSTRAAT 223 ROTTERDAM een congres in Amsterdam, waarover in de vo rige raadszitting opmerkingen werden gemaakt. De VOORZITTER las deze voor, waarna de raad tevreden was. De heer LE COMTEIk begrijp nu hoe ze tot die bedragen gekomen zijn. Aangeboden wordt de rekening van het Weeshuis en het Algemeen1 Armbestuur. Deze sluit met een nadeelig saldo van 819.52J^. Goedgekeurd wordt de begrooting van de Gezondheidscommissie voor 1934, welke in ont vang en uitgaaf sluit met een bedrag van 1376.46. Van D. Blokland te Middelharnis is een ver zoek ingekomen om verlenging van de conces sie tot exploitatie van een Radio-centrale. B. en W. stellen voor die consessde voor dit jaar op de oude voorwaarden te verleenen. Daarna zal door B. en W. een voorstel worden gedaan tot het heffen van een kleine belasting voor die concessie. B. en W. stellen voor een regeling tot aflos sing van schuld t. z. aan Gebr. K. Th. en J. le Comte onder hypothecair verband verstrekte gelden voor met premie gebouwde arbeiderswo ningen aan te gaan over een tijdvak van 7 jaar. Alzoo wordt besloten. Vastgesteld wordt de begrooting van de N.V. E.M.G.O. met een ontvang van 136.000.—- en een uitgaaf van 120.959.—. De heer VAN ES vraagt of er voor het per soneel van de N.V. EM.G.O. al een regeling is getroffen voor pensioen. De VOORZITTER zegt dat daaraan nog ge werkt wordt, thans zijn echter allen nog in tij- delijken dienst. De heer VAN ES Wanneer er eventueel wel toe besloten wordt, zou ik er voor zijn dat de premie wordt verhaald. D VOORZITTERDat kan nader worden bezien. Men wil echter met die afdoening wach ten tot het rapport inzake de combineering van de lichtbedrijven is verschenen. De heer VAN ES vraagt of bij de EtM.G.O. ook geen salaris-verlaging kan plaats vinden. De VOORZITTER zegt dat die ook nog tij delijk zijn vastgesteld en eerst later een defini tief bezoldigingsbesluit genomen zal moeten worden. Va.n de Obligatieleening 1920 wordt uitge loot No. 13. De gemeente-begrooting wordt met af- en overschrijvingen gewijzigd. De VOORZITTER deelt mede dat het de gemeente niet is mogen gelukken de familie Stoop te bewegen tot verlaging van een even- tueelen koopprijs voor het land. B. en W. stel len mitsdien voor het stuk land in zijn geheel te koopen. Daartoe werd met algemeene stem men besloten. In de rondvraag zegt de heer SCHUT, dat 'hij verwacht had dat het rapport van de Ge zondheidscommissie ter tafel gebracht zou zijn door B. en W., zooals de notulen, zooeven gele zen, aangeven. De VOORZITTER zegt dat B. en W. dit hebben bestudeerd, dat het echter thans nog bij Maandag j.l. was het omstreeks 6 uur onge kend bedrijvig op de Voorstraat te Melissant. Een 20-tal leden van de Christelijke Knapenver- eeniging „Samuel" aldaar werd uitgeleide ge daan door hun familieleden en kennissen. Zij mochten velen van hen waren nooit langer dan één dag van huis geweest onder leiding van hun Voorzitter Ds. P. Bouw en vice-voorzitter den heer J. A. Kleijnenberg, en den heer M. v. d. Bosch een tweedaagsche fiets tocht beginnen over Schouwen en Duiveland. 't Vooruitzicht dat zij aan den avond van dien dag niet onder het ouderlijk dak en niet op de veeren of kapok zouden slapen, maar in een Zeeuwsche bouwschuur op den grond in het stroo, schrikte hen niet af, maar had hen reeds weken toe gelokt. Nauwelijks op het zadel leefde in veler hart de onuitgesproken gedachte dat de leiders veel te langzaam reden op den weg naar het onbe kend eiland. Maar overtuigd, dat deze het beste met hen voor hadden zij hadden toch ook voor hun nog magere kas met succes weten te pleiten bij verschillende ingezetenen toomden zij hun sterken drang naar het nog nooit geziene. Met groot genoegen vertrouwden zij weldra zichzelf en hun zwaar bepakte fietsen toe aan den veerman te Herkingen. Deze was volkomen het vertrouwen waardig. Daarvan zouden de vrouwen van Dreischor en Schuddebeurs kun nen getuigen, die door het luid gepraat en het gerinkel van het heele stel bij de Maandagsche waschtobbe vandaan werden gehaald. Maar spijt zullen er weinigen van gehad hebben. Want de begroeting van den kant van de jongelui was altijd allerhartelijkst, en het gezicht van al die opgewekte jongbloeden moest wel aanstekelijk werken. Het voorstel van één der leiders om bij de nadering tot één van de oude Zierikzeesche poorten te zingen„In naam van Oranje doet open de poort" leed schipbreuk. Zeker de baard in de keelBeter ging het met het voorstel om er dan maar een glaasje melk door te gieten. Op hun eigen plaats niet gewend aan het eeuwenoude werd hier vol bewondering gezien naar menig gebouw en huis dat aan de hand van den slooper honderden jaren was ontsnapt. Ook was ieder onder het besef van het volhar dingsvermogen van de voorvaderen, toen men de spiraal trap van 279 treden opklom, die toe gang gaf tot den omloop van den Zierikzeeschen toren. Van deze hoogte moest ieder neerzien op eigen dorp wat een dorpsjongen anders nooit doet, integendeel. Van die hoogte sprak me nigeen de groet uit tot hun torentje in de verte, maar geen één met een traan in het oog. Ook werden de witte duinen vandaar reeds begroet met handgewuif. Dat die handwuif welgemeend was, bleek 's middags toen men achter het mooie dorp Haamstede de duinen betrad en de zee voor zich zag. De eenige moeilijkheid was toen Waarvan zou men nu het erest genieten van het hooge duin dat volop gelegenheid gaf tot allerlei spelen of van de zee Tot geruststelling van den lezer zij medege deeld, dat zij niet deden zooals van dien ezel verhaald werd die zoolang op en neer liep tus schen 2 schelven heerlijk hooi, zonder te kunnen besluiten van welke hij nu het eerste zou eten, totdat zijn etenstijd voorbij was. De Mjelissantenaars waren verstandiger en genoten van beiden. Het leek wel of iedereen het de jongens wilde aangenaaid maken. De wind had 's middags de regenwolken, die een uurtje van haar weinig begeerde inhoud uitdeelden, weggejaagd, en nu waren het 2 vliegeniers die hen verrasten door voor hun oogen te dalen en op te stijgen op het vliegveld' bij Haamstede. En als een derde van die groep die absoluut scheen te willen bijdra gen tot hun vraangenaming, maakten zij tegen den avond kennis met een hier liever ongenoemd blijvende Dame in Eikerzee. Deze bereidde voor de heele schare in groote schalen dikke rijst met suiker en haar zoon verschafte allen een zacht strooien-bed. Zoo zacht, dat een jongen 's mor gens de opmerking maakte „Waarom koopen de menschen toch zulke dure ledikanten en bed den, als je zoo fijn in een deken gerold op een bos stroo kunt slapen Toch veel goedkooper Allerhartelijkst was het afscheid van de gast vrouw en haar gezin, die zoo'n groote groep gastvrijheid wilde verleenen. Ongetwijfeld zullen de gedachten van de jon gens nog gedurig teruggaan naar de oogenblik- ken daar gesmaakt. Naar de oogenblikken van groote vreugde maar, ook van geweldige ernst, b.v. naar het oogenblik dat allen zaten rond het licht van een oude stallantaarn, en een van de leiders aan het gemeenschappelijk avond gebed een kort woord deed voorafgaan over de mogelijkheid van het altijd rusten in den Heere God, niet alleen in den slaap, maar ook zelfs in de branding van het leven, ook in de branding van het jongensleven, waarin het toch ook zoo kan bruisen en stormen. De Dinsdag bracht niet minder een rijke verscheidenheid aan goede dingen. Zee en duinen verveelden ook toen niet. Het kasteel Moermond in Renesse leidde hen terug naar den riddertijd, die voor de jeugd nog altijd z'n bekoring behoudt. De prachtige Hervormde Kerk van Brouwershaven sprak tot een ieder van de welvaart van de Gouden eeuw en van de milddadigheid van menigeen ook na dien tijd. 91 doodt de rat maar niet de kat verpakkingen van 35, 45, 50 c., voor muizen en ratten. Onschadelijk voor menschen en huisdieren nrsr Lrkende wederv«rkoop«rs gevraagd. Ondanks de geweldige eisch'en, die de jonge lui bij het vertoeven in de duinen aan hun bee- nen gesteld hadden, en die de leiders weieens bezorgd maakten voor de fietstocht terug, leg den allen opgewekt ook den terugweg af naar Dreischor en over Herkingen wederom naar huis. Ieder lid van deze Vereeniging zal dien avond en lang nadien dankbaar geweest zijn aan een ieder, die tot deze blijde dagen (die niet be stonden in groote en kostbare maaltijden, maar in genieting van Gods gaven daarbuiten) mee werkte, maar bovenal aan den Heere God, die het zoo heerlijk wel maakte in allerlei op zichten. De gedachte daaraan moet wel temeer ver oorzaken; dat zij zeggen willen met Samuel Spreek Heere uw dienstknecht hoort. Op Donderdagen 13 eD 20 Juli 1933, beide dagen des namiddags 3 uur, (o.t,) in Hotel van den Berge te Ooltgensplaat, bij Veiling en in Hotel Hobbel aldaar, by afslag, open. bare verkooping van een stuk kostbaar bouwland, aan den Langeweg te Ooltgens» plaat, in den polder Het Oude Land, nabij het dorp, groot ongeveer 191.25 H.°t, of 3 Gem. 248 R. (P. M) Ten verzoeke van den heer D. van Kempen Lzn., te Ooltgensplaat. Betaaldag 1 September 1933. Notaris AKKERMAN. Zaterdag 15 Juli, 's avonds 6 uur zomertijd te Ouddorp in het Logement Akershoek, van diverse perceelen erwten, haver en rogge, was< sende onder Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 19 Juli 1933, 's voorm. 10 uur (zomertijd), te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, van 79 perceelen Tarwe, Haver, Erwten en Blauwmaanzaad, wassende op landen onder Stellendam, in kavels 6, 12, 25, 31, 37 en 45 van den Eendrachtspolder, en in kavels 6 en 7 van den Halspolder, ten verzoeke van den Heer D. Goekoop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUYS. Op Dinsdag, 18 Juli 1933, des avonds 8 uur (zomertyd) in het hotel Spee te Som» melsdijk. VanHaver en erwten in den Christoffel. polder en Everdina'Schapengors te Sommels. dijk. Ten verzoeke van Mej. Wed. P. van der MeidcVerweij te Sommelsdjjk. Notaris VAN BUUREN. Doos 30 en 60ct. Centrale VelHng te Mlddelharnla. Veiling van Woensdag 12 Juli. Bloemkool f 6,50 tot f 17,50. Per 100 stuks. Savoye kool f 6,70 Roode kool f 6,— tot f 9.20 Komkommers f 4,60 tot f 7,10. Perziken f 1,70 tot f 7,—. Sla f 1,20 tot f 1,60. Per 100 krop. Andijvie f 1,60 tot f 1,80. Kroten f 2,- tot f 2,70 Per 100 bos. Selderij f 2,80 Peen f 4,70 tot f 5,70 Snijboonen (stik) f 32,— Per 100 K.G. Dubbele princessen f 28,— tot f 32,— Wagenaars f 24,— tot f 25,—. Boterboonen f 23,— tot f 25.— Peulen f 13,— Doppers f 13,50 tot f 14,50. Tuinboonen f 2,— tot f 4,—. Postelein f 8,50 tot f 11,—. Kruisbessen f 2.— tot f 6,20. Appels (val) f 5,60 Roode bessen f 4,30 tot f 12,—per 100 pond Druiven f 28,— Framboos f 17,— tot f 21.—. Zwarte bessen f 12,70 tot f20,10. per 100 K.G Aanvoer 894 K.G. AARDAPPELEN. Blauwputten f 3,50 tot f 4,70. Eigenheimers f 1,20 tot f 2,—. Vroege Bonte f 3,— tot f 3,10. EIEREN. Veiling van Donderdag 13 Juli Kipeieren 49-55 kg. f 1,75 tot f 2,— idem 57-60 kg. f 2,15 tot f 2,45 idem bruin 58 kg. 2.20 tot f 2,40 Eendeieren f 2,85 tot f 3,35 Aanvoer 13500 eieren. AARDBEIEN. Jecunda (zonder dop) f3,70 tot f6,— p. 100 p. Velen onzer weten misschien niet eens dat er een eenvoudige bibliotheek voor Bijbelsche opvoedkunde bestaat. Het is een zeer eenvoudige en ook goedkoope uitgave der Stichting Hoenderloo. Zes maal per jaar ontvangt men een bescheiden brochure voor slechts 90 cent. 'lc Heb er heel wat van deze uitgaven gelezen in den loop van den tijd en steeds weer ver- j wonder ik mij er over hoe goed de verschillende medewerkers er telkens in slagen om dien een- voudigen toon te treffen, welke zich gaarne lezen laat, en waardoor men ook binnen het geeste lijk bereik van velen blijft. Dat is een aparte gave en 't eischt dat men voor zichzelf goed beslagen op 't ijs komt. In den loop van den tijd is in deze serie ver schenen „De gezinsopvoeding ën hare geva ren" door Ds. Vunderink. Het zal velen ook wel zoo gaan, dat ze even verbaasd den titel lezen. Gevaren verbonden aan de opvoeding in 't gezin, daar denken we haast nooit aan, omdat het gezin de meest natuurlijke plaats is voor de opvoeding der kinderen daarom kunnen er toch wel gevaren aan verbonden zijn. Wat is in dit leven zóó, dat het volmaakt is, of dat het kwade er niet uit zou kunnen voortvloeien. De schrijver handelt in één brochure over de gevaren in de opvoeding door de vaders en in een tweede werkje over de gevaren welke er kunnen zijn in samenleving met de broers en zusters. Over dit laatste geval wil ik het in ons hoekje eens hebben. Er is al heel wat geschreven over de opvoe dingsgevaren, welke het eenigst kind bedreigen, maar dat er ook gevaren zijn in groote gezin nen, daar wil men zoo gauw niet aan. Ds. V. weet dat ook wel en hij begint daar om ook op te noemen al het goede wat er, zeer terecht ook, van de groote gezinnen gezegd wordt. Doch daarnaast komen de gevaren. Die zijn er zeer zeker ook. Het is goed dat er op gewe zen wordt, dan kan veel kwaads voorkomen worden. Ds. V. toont met voorbeelden uit den Bijbel aan hoe bepaalde karaktertrekken door de le vensomstandigheden thuis worden verscherpt en ontwikkeld. Ején voorbeeld trof mij, omdat we zien dat zooiets in t leven nogal eens voorkomt. En het gevaar te weten is het al tot op de helft verminderen. De schrijver heeft het er over hoe moeilijk het kan zijn als een jongen niet is opgewassen tegen de oudste. Schrijver zegt„wanneer hij meer dan eens een pak „rammel" heeft gehad, of door de oud ste is afgemaakt op een manier, waar hij niet tegen op kan, dan zoekt de ziel een anderen uitweg, om toch haar doel te bereiken. Geweld en kracht kunnen het niet doen de jongste moet het tegen den oudste afleggen. Maar hij wil het niet afleggenkunnen zijn vuisten en zijn mond hem niet helpen, dan zal list het doen. Het karakter ondergaat nu langzamerhand een verandering. Het wordt onoprecht, zoekt de zelfverdediging in list en leugen. Ik denk aan de Bijbelsche figuren. Ezau en Jacob. Behalve verschil van aanleg heeft ook de verhouding van deze twee op de ontwikke ling van het karakter invloed gehad. Ezau, de sterkere verreweg, kon Jacob maken en breken. Hoe moest, hoe zou Jacob zich verweren tegen de aanmatigende en onverschillige houding van Ezau, anders dan door list? En, nog eens, al moge het waar zijn, dat Ja- cob's aanleg in deze lijn lag, ook is waar, dat hij naast zijn sterken en brutalen broer in de richting van list en onoprechtheid werd gedre ven. En 't is eigenaardig om te zien, hoe deze karaktertrek Jacob is bijgebleven, totdathij het zelf als zonde leerde zien, en bovenal, tot dat hij zijn vertrouwen en geloof in God vond. Wij lezen in Gen. dat Jacob terugkeert van Laban. Maar weer is hij bang voor zijn broer Ezau en weer is hij de oude Jacob, die met vriendelijke woorden en geschenken Ezau's gunst wil winnen. Daarom zendt hij knechten verschil lende kanten uit om Ezau te vinden en als zij hem ontmoeten, dan vooral te zeggen, dat zijn knecht Jacob, aan zijn heer Ezau deze geschen ken aanbiedt. Er zit ongetwijfeld een Ooster- sche beleefdheidsvorm in de manier waarop Ja cob zich als knecht wil buigen voor Ezau maar er zit ook meer dn, er z.t ook in de vleierij en listig overleg van Jacob, om op deze wijze zijn broer gunstig te stemmen. Het is dan ook zoo in-fijn in de Heilige Schrift ge teekend, dat als Jacob daar bij de Jabbok met God worstelt en zijn zonde beleden heeft, bo venal daar zijn God heeft gevonden dat hij dan den volgenden dag moedig 'en rustig zijn broer tegemoet trekt, zonder kruiperige en glui perige aanbiedingen. De angst, het gevoel van de mindere te zijn, welke eerst in list en huichelarij sterkte zochten zijn verdwenen. Rust en vertrouwen in den God zijner vaderen is gekomen en Jacob's karakter is daardoor gelouterd. Van nu aan zien wij hem oprecht en gaaf wandelen voor des Heeren aangezicht. Trouwens, over het algemeen is het waar, dat onoprechtheid, leugenachtigheid en list vooral door de zwakkeren worden aangegrepen om zich dn den strijd om de onafhankelijkheid en zelfhandhaving te helpen. M)en prijst zoo dikwijls de sterken, omdat zij zoo prachtig oprecht en royaal zijn. Maar vergeet dan niet, dat het voor de ster ken ook heel gemakkelijk is om oprecht en eerlijk te zijn. Zij zeggen alles, zij mogen ook alles zeggen, zij durven ook alles zeggenwie maakt hen' wat En veel oprechtheid is niet an ders dan een bravourstukje van den sterke en brutale. Hij weet dat niemand hem aandurft. Zoo groeit, ook in huis menig kind in de richting van onoprechtheid, omdat het zich zóó alleen kan verdedigen en iets kan redden van zijn zelfstandigheidomdat het zoo alleen kan ontkomen aan de dwinglandij van den oudste. Want die dwinglandij is er en bedreigt de jongeren. Lees eens uit 1 Sam. 17 die mooie geschiede nis, als David in het legerkamp van koning Saul komt, waar de oudere broers als soldaten dienen 'en met welke hooghartige en voor Da vid vernederende woorden ontvangt hem de oudste broer (vs. 28), die hem toebijt: „wat doe jij hier Blijf bij de schapen." Zoo worden de jongeren bijna altijd door de ouderen afgemaakt. En wij hebben respect voor David, dat hij niet met een scherpen uitval ant woordt, doch vriendelijk zijn broer te woord staat. Dat doen alle jongste broers niet, wanneer ze zoo in 't openbaar worden afgemaakt. Maar alle jongste broers zijn ook geen Davids I" Wat fijn heeft Ds. V. op dit gevaar in het gezinsleven gewezen. Als de ruimte het mij toe liet, zou ik gaarne nog meer uit dat werkje overnemen. Nu kan ik niet anders doen, dan ieder raden een abonnement te nemen op deze bibliotheek. Reeds verschenen jaargangen zijn ook nog te krijgen. Ik weet wel dat velen bedachtzaam op de portemonnaie zullen wijzen, mompelende iets over dezen tijd. Het is alles waar, maar er wordt voor zoo heel weinig geld veel goeds gegeven, waarmede we in onze gezinnen onze geestelijke winst mee kunnen doen. M'n beste nichtjes en neefjes. Zoo daar kom ik met onzen vacanlie-wed- strijd. Jullie zijn zeker echt nieuwsgierig wat het worden zal van dezen keer. Nu, ik dacht het is vacantie, we zullen de neefjes en nichtjes, dan maar eens op reis stu ren. 'k Heb daarom voor dezen keer een AARDRIJKSKUNDIGE WEDSTRIJD. Maar dan een waarbij je toch nog kiezen kunt. We zullen den wedstrijd verdeelen in opgave A. en B. We beginnen natuurlijk te praten over Op gave A. Jullie moeten (op papier natuurlijk) twee rei zen maken. De eerste reis van MIDDELHARNIS naar DELFZIJL. De tweede reis van MIDDELHARNIS naar MAASTRICHT, Je kunt wel zien dat het reizen goedkooper geworden is ihé, want we hebben een fiksche reis voor den boeg. Wat moeten jullie nu doen voor deze op gaven Wel denken dat we in Middelharnis in de tram stappen naarja verder zeg ik het niet, want anders help ik al mee aan den wed strijd. Eln dat doe ik vast niet hoor. Nu dan, we zijn in de tram gestapt. Doch met de tram komen we heusch niet naar Delf zijl of naar Maastricht Jullie moeten nu vertel len, hoe je de reis zoudt maken. Je moet met de tram of trein reizen, en als 't noodig is, natuurlijk met de boot. Doch dat mag niet of je moet niet anders kunnen. Dan moet je vertellen langs welke plaatsen je komt. We denken maar dat we heel die reis met een boemel tram of trein maken. Jullie weten wel, een boemeltrein is een trein, die bij elk sta tion stopt. Een sneltrein stopt alleen op de groote plaatsen. Welnu, wij reizen dus alleen per boemel, dus overal stoppen, nu dan heb je meteen gelegen heid om even de naam van dorp of stad aan te teekenen. Je begint dus Instappen te Middelharnis-dorp. We komen op de reis langsen dan vol gen de dorpen of steden. Als je moet overstappen in den trein moet je dat vertellen. Zoo maken jullie in gedachten dus de reis naar Delfzijl. Daar aangekomen moeten we maar in een vliegmachine, want we moeten direct terug zijn in Middelharnis, om de tweede reis te beginnen. Middelharnis-Maastricht. Als we daar zijn, moeten we maar weer vlug in een vliegmachine, want je moet dan gauw aan mij schrijven, hoe de reizen gedaan worden. Dat wordt een pracht werkje voor regenda gen in den vacantietijd. Je haalt er je oude atlas maar bij. Dan opgave B. Die is zooals we dat al eens meer gedaan hebben, het opzoeken van plaatsnamen met een bepaalde voorletter. Nu moeten jullie opzoeken plaatsnamen in ons land, welke beginnen met de letter L. Denk er om, je moet de namen nummeren, anders moet ik ze allemaal tellen en dat kost zooveel tijd Jullie mogen zelf kiezen of je aan opgave A of B wilt meedoen. Denken jullie ex weer goed aan, dat op alle inzendingen, voornaam, naam, leeftijd en adres vermeld wordt, anders loop je gevaar dat je werk in m'n prullemand terecht komt, en dat zou heel, heel erg zijn. Jullie mogen inzenden tot VRIJDAG 25 AUGUSTUS. Nu over de prijzenDat is ook een belang rijk punt hé Welnu 'k geef voor elke opgave drie boeken. Dat is bij elkaar weer een heel stapeltje. Ter wijl ik jullie schrijf over dezen wedstrijd, tegent het danig. Het is dus nu al een prachtgelegenheid om voor onzen wedstrijd te werken Eigenlijk is het maar te hopen, dat het alsdan zulk heerlijk weer is, dat jullie aan geen wed strijd denken. Als dat zoo is, geef ik nog wel wat uitstel met den tijd van inzenden. Maar zooals het weer zich nu laat aanzien, vrees ik dat er aardig wat gelegenheid zal zijn, om te werken aan onze opgave. Doch als je prettig werk hebt, hoef je niet te klagen hoor. Dan is 't binnen ook goed. Wie er nog iets te vragen heeft, mag dat natuurlijk altijd doen. Gaan jullie nu maar gauw flink aan den slag. Allemaal nu heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS,

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2