S] n n fltflfl BIJ Ie rand. 1 L Land- en Tuinbouw. Kerk en School. Buitenland. Binnenland. (iemengd Nieuws. Marktberichten. V er koopingen. Burgerlijke Stand 2E lA laan 't Ha- Jvoor voelde las. Spr. is In de begin- Js, niet eens. lij op onder- Jen. En een ISpr. gelooft It water zal pn paedago- esteld. Daar or Isluis is het I een school - interessant Ijuicht werd. (kanten mo- onderwer- fen gaan lie- pich nog de Was daar hr lagen ze pt niet waar estemmend |het geheele hier is en Ikheid). Ian een uit- Isplaat zoo, beste bewijs heel weinig vanmiddag, j/eel scholen (vergadering. de Herv. Is leden van |en zullen de Heuvel I met Voor- samenwer- |rgadering te nmissie kan J onderzoekt. Idering wor- ff beslist zal en Putten Inkgebed. 3ver de itrie. en gulden lieerend tus- werden dan che havens: jedirigeerd. Jek zeer mooi pi um-gehalte orden tijdens fn. beheel onder |n de eischen ca. 50,000 I van kainiet en kali- in Holland ^cht, en de t met leede |en hetzelfde lelijk gering, importeurs, [anden reeds |n de Spaan telling kon lisse-garantie verliezen op /aarde, t einde van et Syndicaat ^ien bij de [harden. De aat was ech- ïgsjaar 1933- lit Spanje te te breiden, id begon te Ie Viska en is, begonnen hetzij recht- iet de Viska ireffen. e productie- ans er werd onden, daar laar gunstige in den afzet concurren- Spaansche n, zich naar voegen en zeer sterke de wereld- kingen ook markt, een looals reeds gen tijd aan n was. Het e Spaansche staan. Hun at het hen iestrijd met Syndicaat mijnen in een kleine 250 mijnen :erde en het drijf. De beide vrije Spaansche mijnen daarentegen 1 werken op volle capaciteit en beschikken over een veel minder kostbare verkoops-organisatie als het Syndicaat. Een vergelijking van de al- gemeene onkosten per ton geproduceerde kali zou een enorm vërschi) töonen ten gunste van de Spaansche mijnen. Een zeer gunstige omstandigheid daarenboven is het feit, dat het kalizout in Spanje gewonnen wordt op een diepte varieerend van 50300 M. terwijl in den Elzas en in Duitschland men 600—800 M. diep de kali moet weghalen. On- noodig te zeggen, welk een groot verschil dit in de exploitatiekosten uitmaakt. Buitendien zijn de Spaansche mijnen, welke gelegen zijn in een gebied 80 K.M. van Barce lona verwijderd, buitengewoon gunstig geplaatst voor zee-verschepingen naar Amerika, Japan, Italië, Scandinavië, Engeland Holland kan v/^L; iswaar vanuit den Elzas zeer goedkoop bedieikL worden, doch niettemin ligt ook ons land voor Spanje niet ongunstig; de zeevracht toch -van Barcelona naar de Hollandschë 'havens is B.v. niet hooger als de knaaalvracht van de Duitsche verladings-centra (Hannover, Hildesheim e.a.) naar Holland. Daar komt nog bij, dat de ex ploitatie- en transportkosten in Spanje zelf, ten gevolge van de lage loonen en de gedepriceerde valuta, in vergelijk met Duitschland en den El zas, aanmerkelijk minder bedragen. De beide vrije Spaansche mijnen, welke thans met het Syndicaat in concurrentie zijn getreden, zijn buitendien finantieel zeer sterk gefundeerd. De Uinon Espanola de Explosivos toch is -een zeer groote Spaansche Mij., welke groote be langen heeft in pyriet- en phosphaatmijnen in Spanje en nauwe betrekkingen onderhoudt met het Nobel-concern. Deze Spaansche millioenenfirma heeft in de laatste jaren geregeld dividend uitgekeerd en beschikt over groote reserves. De P. I.. een Spaansche Mij., is feitelijk een dochtermaatschappij van de groote Fransche Maatschappij, Compagnie de Produits Chimiques et Electrométallurgiques Alais Froges Camar- gue, afgekort beter bekend als Pechiney. De finantieele draagkracht van deze Maatschappij is boven eiken twijfel verheven. Het Syndicaat heeft hier dus met twee zeer ernstige concurrenten den strijd aangebonden met kalimijnen, welke practisch gesproken den laag- sten kostprijs hebben van de geheele wereld en welke een kwaliteit zout leveren van een prach tig gehalte. Vooral de zoutlagen van P. I- te Salient zijn van een buitengewone regelmatig heid en bevatten kalizout van zelfs 95 zuiver heid, overeenkomende met 50/60 KsO. Het gemiddeld gehalte van de zoutlagen van de mijnen van Explosivos te Cordana bedraagt on geveer 25 K2O. Deze Mij. bezit reeds een chloorkalifabriek, waarin door oplossing, indamping en uitcrys- talliseering de hoogprocentige zouten, welke men hoofdzakelijk naar overzeesche gewesten levert, gefabriceerd worden. Het belang van deze mijn voor levering van kalizout van lagere gehaltes 14 en 20 welke hier in Holland speciaal gevraagd worden, is dan ook niet zoo groot als van P.I., welke over speciale kali- lagen beschikt, waaruit gemakkelijk 20 kali kan worden gesorteerd. Hoewel de P. I. nog geen chloorkali-fabriek heeft (deze zal waarschijnlijk in het begin van het volgend jaar voltooid zijn), kan men toch op grond van de formatie der zoutlagen, reeds zeer behoorlijke hoeveelheden hooggradig zout in natuurlijke formatie, dus zonder dat con- centiatie van lagere gehaltes noodig is, leveren. Aan uitbreiding der productie-capaciteit van de beide Spaansche mijnen wordt momenteel met spoed gewerkt, daar men tot nu toe zoowel naar Holland als naar andere landen nog feitelijk steeds niet genoeg heeft kunnen leveren. De tweede schacht van Explosivos is nu omstreeks voltooid. «r* Door het delven van kalizout uit een oyde gewone zoutmijn beschikt Explosivos sinds kort zelfs over een derde gelegenheid om kalizout te winnen. 77" De P. I., welke het vorige jaar October Juist haar eerste schacht in werking stelde, is met een tweede schacht, waarmede einde Jariuari werd begonnen, reeds op t/s van de noodzake lijke diepte gevorderd. KEURINGSDIENST ZUID HOLLAND (K.Z.H.) HET GROEN ROOIEN VAN POOTGOED. In verband met de groote verschillen in ge zondheidstoestand tusschen nakomelingen van groen en rijp gerooide pootaardappelen en de aanpassing der keuringseischen aan den ge zondheidstoestand der velden, waarvoor groen gerooid pootgoed werd gebruikt, is de kans, dat velden, waarvoor rijp gerooid pootgoed werd gebruikt, voor goedkeuring in aanmerking ko men, zeer gering. De ervaring leert ook, dat het meerendeel dezer velden worden afgekeurd. Indien men met kans op succes aan de keuring wil deelnemen, is het beslist noodzakelijk, dat groen gerooid pootgoed wordt gebruikt. Elke pootgoedteler op de Zuid-Holl. eilanden kan in zijn eigen behoefte aan. goed pootgoed voorzien, indien hij nauwkeurig selecteert en het voor eigen gebruik bestemde, pootgoed zoo vroeg mogelijk groen wordt gerooid. Bij het groen rooien voor eigen gebruik gaat het niet over de vraag, hoe hoog de gewichts opbrengst per H.A. is, doch heeft men alleen te letten op het aantal pootbare knollen per plant en dit bedraagt al vroeg in den zomer 12 a 15 stuks per plant. Op 26 Juni j.l. waren reeds eenige telers bezig met het rooien van Eigenheimers, terwijl wij op 30 Juni van een groot aantal rassen, waar onder ook vrij laat rijpende, hebben gerooid, waarvan een voldoende aantal knollen per plant werd verkregen. Dit jaar zijn de aardappelen zeer vroeg' ont wikkeld, zoodat vroeg kan worden gerooid. Bovendien waren de ziekte planten in de maand Juni goed zichtbaar, zoodat een nauwkeurige selectie kon worden toegepast. De deelnemers aan de keuringen te vejde zouden wij in ernstige, overweging willen geven, indien zij bij het verschijnen van dit artikel hun pootgoed nog niet hebben gerooid, dit alsnog zoo spoedig mogelijk te doen. Voor late soorten als Roode Star, Industrie enz. kan nog tot einde Juli of begin Augustus worden gewacht. De Hoofd-controleur v. d. K.Z.H. G. A. VAN DER WAAL. Klaaswaal, 1 Juli 1933. het oogsten van zaalerwten. De verbouwers van te velde goedgekeurde zaaierwten ondervinden in den winter meer malen moeilijkheden bij de keuring der erwten op partij. Sterke aantasting door wormstekigheid of het voorkomen van vlekken op het zaad kan aanleiding geven tot afkeuring, of na veel extra moeite en kosten' van oversorteering, goedkeu ring met lage cijfers. In vele gevallen speelt ook de kleur van het zaad een' belangrijke rol bij den verkoop. Bleek gekleurde erwten laten zich minder gemakkelijk verkoopen dan erwten met een frisch groene kleur. De sterke wormstekigheid en bleeke kleur van het zaad is in vele gevallen een gevolg van het te rijp zichten en/of het niet tijdig op ruiters zetten der erwten. De ervaring heeft ons geleerd ,dat men door de erwten zoo vroeg mogelijk, meer groen dan rijp, te zichten' en ze direct na het zichten goed droog op de ruiters te zetten, erwten oogst met een mooie frisch groene kleur. Doordat de wormpjes, welke de wormstekig heid veroorzaken, alleen schade aan het zaad aanbrengen, zoolang dit niet hard is geworden, wordt door vroeg zichten de wormstekigheid ook eefiigszins tegengegaan. De Hoofd-controleur v. d. K.Z.H., G. A. VAN DER WAAL. Klaaswaal, 1 Juli 1933. aardappels en uien. De met consumptieaardappels beplante opper vlakte voor geheel Nederland bedraagt dit jaar 128000 h.a. Het vorige jaar was dat 148000 h.a. Het gemiddelde der laatste 10 jaar was 139000 h.a. De aanplant is dus thans ruim 13 minder dan het vorige jaar. De uienaanplant is dit jaar 4600 h.a. voor 't geheele land. Het vorige jaar was dat 4100 h.a. en het gemiddelde van 10 jaar bedraagt 3800 h.a. Er is dus dit jaar aanmerkelijk meer gezaaid. Het Hoofd der Landbouwschool, M. B. SMITS. 25-JARIG JUBILEUM VAN MEJ. N. VIS. groote belangstelling. vele geschenken. Zaterdag vierde Mej. N. Vis haar 25-jarig jubileum als vroedvrouw voor de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk. iHet heeft deze vrouw, die allerwege bekend en geacht wordt, dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Reeds vroeg in den morgen kwamen de gelukwenschen in den vorm van bloemstuk ken, fruitmanden, geschenken en kaartjes binnen. Uit de burgerij had zich een huldigingscomité gevormd, bestaande uit de heeren Theo Schip pers, C. van der Meide, P. H. Boekhoven, C. Buth. J. van der Valk en H. Noordijk, die haar half twaalf Zaterdagmorgen een prachtig ge schenk aan kwamen bieden. De gelden daartoe waren door middel van een inteekenlijst door de burgers van beide gemeenten verzameld. Dat dit een groot bedrag moet zijn geweest, blijkt uit het aantal cadeaux, dat het comité bij monde van den heer C. van der Meide aan de jubi- laresse overhandigde: twee crapeauds, vier stoe len en een vloerkleed. Van het gemeente-personeel van Middelharnis en Sommelsdijk ontving Mej. Vis een prachtig tafelkleed. Des middags kwamen Burgemeester Den Hol lander en de wethouders Struik en Dijkers haar namens de beide gemeentebesturen gelukwen schen, waarbij een gesloten couvert werd over handigd als geschenk. De ju'bilaresse, die in den loop der jaren in totaal 3487 Flakkeeënaars geholpen heeft bij hun komst op deze wereld, mag met vreugde en dankbaarheid op dezen voor haar zoo prachtigen dag terugzien. Ook wij wenschen haar nog vele gelukkige jaren in haar werk SOMMELSDIJK. Met ingang van 1 Juli 1.1. is tot onderwijzeres aan de Bijzondere lagere school alhier benoemd Mej. P. van der Poel. Bij gunstig weder hopen de leerlingen der bijzondere lagere school alhier a.s. Donderdag eenuitstapje te maken naar Ouddorp en a.s. Vrijdag de leerlingen der openbare lagere school een uitstapje naar Rotterdam. MIDDELHARNIS.* Tot ouderling der Geref. Gemeente is in de vacature ontstaan door het overlijden van Ph. Vijfhuize benoemd de heer J. H. Koppelaar. Tevens werd bij de Geref. Gemeente tot predikant beroepen cand. Honkoop van Rotterdam. Onze dorpsgenoote Mej. M. Vermaas, leer linge aan de Chr. Kweekschool te Dordrecht, is geslaagd voor het examen van onderwijzeres. Onder geleide van hun onderwijzers zullen Vrijdag a.s. de leerlingen van de Groen van Prinstererschool een reisje maken naar Rotter dam en aldaar verschillende bezienswaardig heden bezichtigen. DIRKSLAND. Op Zondag 16 Juli a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier Doopsbediening worden gehouden, waarvan de aangifte a.s. Zaterdagavond 8 uur in de consitoriekamer zal moeten plaats hebben. HERKINGEN. Onze dorpsgenoot de heer H. Witvliet heeft dezer dagen met gunstig gevolg eindexamen afgelegd aan het Gymnasium te Doetinchem. Door Mej. P. F. den Boer is ontslag ge vraagd uit haar betrekking als helpster bij de nuttige handwerken aan de Ned. Herv. School. Mej. den Boer heeft zich gedurende 21 jaren met volle toewijding aan dit werk gegeven, eerst vele jaren aan de O. L. School en gedurende een 3-tal jaren aan de Herv. School. Zij was dan ook bij de leerlingen een zeer geziene per soonlijkheid en zullen deze zeer zeker veel aan hahr missen. ZENDINGSFEEST TE WASSENAAR. Allen, die in de Zending meeleven, gaan op naar het Zendingsfeest op het landgoed „Raap horst" te Wassenaar op Woensdag 5 Juli 1933. Openingsrede door Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar; slotrede door Prof. Dr. F. W. 9. Korff te Leiden. Tal van goede spre kers. Bovendien des middags een Jeugddienst op spreekplaats III. Voor versterking van het gesprokene wordt door een nieuwe geluidsinstallatie zorg gedragen. DE ZOMERCONFERENTIES VAN DEN ZENDINGSSTUDIE-RAAD. In den mooisten tijd van het jaar, als heel de natuur den lof des Scheppers zingt, komt de uitnoodiging van den Z.S.R. tot ons om deel te nemen aan de zomercönferenties. Welk een uitgezochte gelegenheid om een week door te brengen in een heerlijke boschrijke omgeving en te genieten van opgewekt, gees telijk leven'. Is zoo'n Zendingsconferentie niet als een Zondagsweek, geestelijke verfrissching en gees telijke kracht over ons uitgietend Welke con ferentieganger bewaart er niet de heerlijkste vacantieherinnering aan Wij studeeren er niet, als waren we op school, maar leeren als ongemerkt de zending kennen in haar wezen en werken. Wij worden geheel in de zendingssfeer verplaatst. De om gang met broeders en zusters, die zelf uit het geloof leven, doet ons den rijkdom des geloofs verstaan, of ook wel onze armoede, als dat vast geloof ons nog ontbreekt. En we onder vinden', dat we niet een week lang in de zen dingssfeer kunnen leven en samen voor de uit breiding van Gods Koninkrijk bidden, zonder zelf als een door God gezegende heen te gaan. Wat ligt het er heerj^jk, een kwartier gaans van Lunteren, dat mooie plekje, uitgekapt in het dennenbosch, aangeleund tegen een kleinen heuvel en van alle zijden warm en knus om sloten door het bosch. Een stukje natuurgrond. Hei overalKuilen en ibulten bieden verrukke lijke hoogten en dalen om er op of in te liggen. Hier komt men stellig tot rust. Hier wordt het hart vanzelf heengetrokken naar Hem, die alles zoo wonderschoon heeft gemaakt. Over het terrein verspreid liggen een zestal houten gebouwen, het hoofdgebouw met confe rentiezaal en conversatiezaal enz.; de ruime eet zaal met keuken; de groote fietsenhal en, ter weerszijden van het terrein de groote logies gebouwen, hier voor dames, daar voor heeren. Al deze gebouwen met hun wit-groen-roode lui ken en groote ramen, schilderachtig over het terrein verspreid, geven kleur en leven aan de dorre heide. Op deze plek groeit nog iets anders dan het nederige heidekruid, want Gods Geest doet het leven opbloeien in velen Zijner kin deren, die daar samenkomen. 's Morgens na Schriftlezing en ontbijt zijn wij leerlingen. In cursus of studiekring leeren we het werk der zending beter begrijpen en ver staan, hoe wij elk persoonlijk met onze krachten en gelegenheden daaraan mogen en moeten mee- doen. Wij worden rondgeleid in den wijngaard des Heeren en zwerven met onze gedachten ver weg, in vreemde landen, onder vreemde vol keren, en zijn getuigen van strijd en overwin ning. Wij leeren, dat God ook van ons wil, dat wij zullen bidden en strijden, opdat zijn Konink rijk kome. 's Morgens 8 uur, 's middags 1 uur en 's avonds 6 uur komen we samen in de eetzaal. De maaltijden worden gekruid met vroolijke kout. We zijn daar als blijde kinderen Gods. De voorzitter moet wel eens nadrukkelijk stilte verzoeken om aan tafel mededeelingen te doen, o.a. over uitstapjes, die 's middags gedaan zullen worden. Heerlijke fietstochten of een verkwik kende wandeling. Oud en jong gaat mee. De wandeling wordt vaak spoedig onderbroken, want 't is dikwerf niet zoozeer te doen om het wandelen als wel om eens gezellig bij elkaar gegroept te zitten rond een spreker of verteller. Wat genoten w, als er een, pas van het zen- dingsveld teruggekeerde broeder-zendeling ons deed inleven in zijn werk. Of als ons daarna, in het theeuurtje, iets werd voorgelezen of ver teld uit een brief van een bekende zendeling broeder of zuster, alsof werkelijk een uit het huisgezin aan de familie schreef. Na de thee oefent het zangkoor. Wie doet niet gaarne mee, als de heerlijke zendings- en geloofsliederen vierstemmig worden aangeheven en juichend of smeekend opklinken en onze ziel medezingt. Hoe heerlijk klinken ze over het landschap en spreken ze ons van vrede en rust. Ook in de ziel is het stil, als in de avond uren zendelingen ons vertellen hoe ze met eigen oogen hebben mogen ,zien, dat God in de hei denwereld alle dingen nieuw maakt; als God in Zijn groote daden wordt verheerlijkt. Wat vertolkt dan beter wat er in ons omgaat, dan het zoo graag op onze conferenties gezongen lied uit den zendingsliederenbundel: „God is tegen woordig, God is in ons midden Laat ons diep in het stof aanbidden Lieve vrienden, allen, die in de dingen van Gods koninkrijk belang stellen, bezoekt een Luntersdie Zendingsconferentie. Gij berooft U zeiven van iets zeer kostelijks, als ge aan dezen oproep geen gehoor geeft, terwijl ge er voor in de gelegenheid zoudt zijn. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Boodschap van President Roosevelt. Hull, de Amerikaansche secretaris van Staat, heeft Maandagochtend in een openbare mede- deeling gezegd, dat hij <#n Roosevelt een be richt heeft ontvangen, waarin hij de houding van de Amerikaansche regeering ten aanzien van de voorgestelde monetaire internationale maatregelen uiteenzet. Hij maakt deze mede- deeling van den president openbaar in zijn kwaliteit van secretaris van staat en niet als voorzitter van de Amerikaansche afvaardiging ter conferentie, daar deze afvaardiging nooit zeggenschap heeft gehad ten aanzien van dit onderwerp, dat zuiver en alleen het departement van financiën aangaat. De boodschap van Roosevelt zegt „Ik zou het een ramp achten, die met een wereldtragedie gelijk staat ,als de groote ver gadering der naties, bijeengeroepen om een waarachtiger en duurzamer financieele stabiliteit te bewerken, en grooter welvaart voor den groo- ten hoop aller naties, alvorens ernstige pogingen te doen ter bestudeering van deze vraagstukken op zijwegen zou worden geleid door voorstellen, van zuiver kunstmatigen en tijdelijken aard, die slechts den wisselkoers van het geld van enkele naties betreffen. Een dergelijke handeling en een dergelijke afwijzing toont een merkwaardig gemis aan begrip van verhoudingen en een in gebreke blijven van het zich herinneren der grootere doeleinden, waarvoor de oeconomische confe- rentie bijeen is geroepen, Ik wil niet aannemen, dat het blijven aandringen op een dergelijke actie zou moeten dienen als excuus voor het voortzetten van de oeconomische grondfouten, die zooveel bijgedragen hebben tot de huidige groote depressie over de geheele wereld. De wereld zal niet lang in slaap gesust worden door den schoonen' schijn van het bereiken van een tijdelijke en waarschijnlijke kunstmatige sta biliteit in den wisselkoers van niet meer dan enkele groote landen. Het binnenlandsche her stel van het oeconomisch bestel van een natie is een veel grootere factor voor haar welzijn dan de prijs van zijn geld en de wisselkoersen ten opzichte van dat van andere naties. Vandaar dat een vermindering van regeeringsuitgaven behoorlijke staatsinkomsten en het vermogen om den dienst van de staatsschulden te dekken, van zoo groot belang zijn voor de definitieve sta bilisatie. Ook dienen de oude stokpaardjes de z.g. internationale bankiers vervangen te worden door pogingen om de nationale betalingsmidde len aldus te vestigen, dat deze een blijvende koopkracht verschaffen, die niet ver afwijkt van de gewoonten en behoeften van de moderne beschaving. „Sta mij toe, zoo vrij te zijn te zeggen, dat de Ver. Staten een soort dollar zoeken, die als wij een geslacht verder zijn, dezelfde koopkracht en betaalkracht zal hebben als de waarde van den dollar, die wij eerstdaags hopen te bereiken. Dit doel zal meer tot het welzijn van de andere naties bijdragen dan een vaste wisselkoers voor een of twee maanden in ponden sterling of francs. Ons al gemeend doel is een duurzame stabilisatie van de betaalmiddelen van alle na ties. Goud of goud en zilver kunnen dienst blij ven doen als metaalreserve ter dekking van het geld, maar dit is niet de tijd om alle goud reserves op te heffen. Zoodra de wereld een overeenstemmende politiek zal hebben uitge werkt en de meerderheid der naties haar begroo tingen in evenwicht zal hebben gebracht en niet meer zal uitgeven dan waartoe zij in staat is, zullen wij behoorlijk kunnen spreken over een betere verdeeling van de wereldreserve aan goud en zilver om de plaats in te nemen van de reserve in nationale betaalmiddelen. Het herstel van den wereldhandel is, wat middelen en re sultaten betreft, van even groot belang en ook hier is het vaststellen van een tijdelijken' wissel koers niet het ware antwoord. Wij zouden beter doen de bestaande belemmeringen te verzach ten om de uitwisseling van producten, waarover het eene land beschikt en waaraan het andere gebrek heeft, te vergemakkelijken. „De conferentie is bijeen geroepen om de fundamenteeie oeconomische kwalen te verbete ren en zoo mogelijk te genezen. Zij mag niet van dezen weg worden afgeleid." De verklaring van de landen met gouden standaard. Men meldde Maandagavond uit Londen De landen met gouden standaard, n.l. Neder land, Frankrijk, België, Italië, Zwitserland en Polen hebben zoo juist de verwachte Verklaring gepubliceerd inzake de kwestie der handhaving van den gouden standaard. De verklaring luidt aldus: In de overtuiging, dat de handhaving der valuta's voor het oeconomisch en financieel her stel der wereld, voor de hervatting van het credietwezen en voor het waarborgen van den in hun landen bereikten socialen vooruitgang van principieele beteekenis is, en onder officieele bevestiging van hun wil, om een onbelemmerd functioneeren van den gouden standaard in hun landen op de thans geldende goudpariteiten en in het kader van de bestaande geldkoersen te handhaven, verzoeken de ondergeteeken'de regee ringen hare centrale banken, in nauw contact met elkaar te blijven en aan de onderhavige verglaring een zoo effectief mogelijke werkzaam heid te verkenen. DE ITALIAANSCHE WATER VLIEGTUIGEN. Een der vliegers verongelukt. Zaterdag zijn de 25 Italiaansche watervlieg tuigen op Schellingwoude bij Amsterdam geland. Bij het dalen is een vliegtuig over den kop ge slagen, omdat de vlieger te snel daalde. Een korporaal werd met de machine in den modder geboord en verdronk. Door een duiker is de verongelukte boven water gebracht. De overige inzittenden konden zich nog red den, de kapitein-vlieger werd ernstig gewond. Zondagmorgen zijn de Italianen weer vertrok ken voor hun tocht naar Engeland, vanwaar ze den Atlantischen Oceaan over zullen steken naar Amerika. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN GEcINDIGD. Het voorstel van den rijksbemiddelaar aangenomen. De uitslag van de stemming over het voorstel van den rijksbemiddelaar voor de leden van de IJmmuider Federatie is als volgt; te IJniuiden 948 voor en 577 tegen en 26 blanco ,te Egmond aan Zee 275 voor en 24 tegen. Katwijk aan Zee 59 voor en 21 tegen, Scheveningen 57 voor en 15 tegen, Vlaardingen 6 voor en 3 tegen, Haarlem 10 voor en 7 tegen. Hierbij komen nog eenige stemmen uit Noordwijk aan Zee, welke echter geen invloed uitoefenen. De totale uitslag is thans 1355 stemmen vóór het voorstel en 657 tegen. Hiermede heeft dus de staking, die precies een half jaar heeft geduurd, een eind genomen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DORDRECHT EN OMSTREKEN. De naamlijst van kiezers afdeeling kleinbedrijf voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken ligt tot 14 Juli a.s. ter secretarie van alle gemeenten ter inzage. in het ruim gevallen. Werkman gedood. Maandagmiddag is op de scheepsslooperij van de N.V. Frank Rijsdijk's Industrieele onderne mingen te Hendrik Ido Ambacht, de 38-jarige J. de Wit, uit Hendrik do Ambacht, in het ruim gevallen van een te sloopen stoomschip. Hij was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en vier kinderen na. INBRAAK TE NIJMEGEN. Te Nijmegen is Zondagmiddag bij afwezigheid van de bewoners ingebroken in een woning aan den Groenewoudscheweg. Bij hun thuiskomst bleken alle kasten' en laden opgebroken te zijn. Vele voorwerpen van waarde en een groot be drag aan geld zijn gestolen. De zwaarste, maar meest dankbare taak is zelfopvoeding. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS. Aardbeienveiling van Zaterdag 1 Juli. Jecunda (zonder dop) 12,80 tot 14. Madam Matot (met dop) 1 Otot 14,80. Alles per 100 K.G. Aanvoer 2200 K.G. Veiling van Maandag 3 Juli. Bloemkool 6,70 tot 15,50 per 100 stuks. Komkommers 6 tot 8,50 per 100 stuks. Perziken 4,60 tot 8 per 100 stuks. Sla 0,75 tot 1 per 100 krop. Kroten 3 tot 3,40 per 100 bos. Peen 5 tot 7,70 per 100 bos. Doppers 8 tot 14 per 100 K.G. Peulen 23 per 100 K.G. Postelein 14 tot 15,40 per 100 K.G. Eerstelingen 3,20 tot 3,30 per 100 K.G. Kruisbessen 11,50 tot 13 per 100 K.G. Druiven 30 per 100 pond. Framboos 21 tot 22 per 100 pond. Roode bessen 8,50 tot 9 per 100 pond. Jecunda (zonder dop) 13,50 tot 15,20. Madam Matot (met dop) 14 tot 19, per 100 K.G. Aanvoer 1500 K.G. lederen dag (behalve Zaterdag) n.m. 6 uur (n. t.) zwarte bessenveiling. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, v.m. 9,30 uur (n. t.) aardappel veiling, MARKTOVERZICHT DER VORIGE WEEK Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, télef. 81431, Amsterdam. De prijzen' der nieuw€ aardappelen bleven de afgeloopen week hetzelfde. De regeering neemt op de veilingen in Noord-Holland de nieuwe Muizen voor 75 cent per 100 K.G. en worden dan te Amsterdam door het Leger des Heils caedau gegeven, waardoor men zoodoende de Amsterdamsche groot- en kleinhandel nekt. Beter was 'het deze alleen voor veevoeder te gebrui ken, want de kleinhandelaar, die in zoo'n wijk woont, waar het Leger des Heils gratis geeft, is zijn debiet kwijt en wij gelooven, dat de Regeering hier meer kwaad dan goed mee doet. Westlandsche aardappelen zijn naar verhouding weinig aan de markt en ziet men slechts hier en daar een mooi blank kistje Muilen staan, welke een extra prijs op kunnen brengen, maar groote aanvoer bestaat er niet, en zoo verdwijnt de Westlandsche aardappel uit Amsterdam. Zeeuwsohe soorten zijn hier rechtstreeks niet aangevoerd, wel een klein partijtje door iemand die te Rotterdam kocht. Muizen, welke in het land voor 0,75 regeeringsprijs verkocht wer den, kunnen hier met goede vraag 1,60 tot 2 de 100 K.G. opbrengen, dus behoeft onze re geering de aardappelen niet via het Leger des Heils cadeau te doen. Deze week werd het eerste ziek ontdekt in de Noord-Holl. Muizen. Het ziel zal wel de grootste opruimer zijn en zullen de Muizen wel weer spoedig van onze Markt verdwijnen. Nieuwe Malta blijven nog gevraagd, vooral nu de ziekte in de Muizen valt en voor export geen Muizen geleverd kun nen worden door de lange reis. Bovengenoemde makelaar heeft nog 250 vaten Malta af te geven.. Heden 3 Juli werden de volgende prijzen 'gemaakt per 100 K.G. Andijker Muizen 1,60 tot 3; idem kleine 1,60 tot 2; idem BI. Eigenh. 5 tot 5,60; Zeeuwsche BI. Eigenh. 4,50 tot 5; Westl. Muizen 3 tot 4; idem kleine 2 tot 3; Zeeuwsche Eigenh. 2 tot 2,50; idem kleine 1,60 tot 2; Nieuwe Malta 9 tot 10; idem witvleeschig 6 tot 7. Op Woensdagen 28 Juni en 5 Juli 1933, telkens 's avonds 7 uur (zomertijd) te Dirks' land, resp. in de zaal »Odeon« en hotel Regter v.h. Keuvelaar, veiling en afslag van Het Woonhuis met Erf en Tuin te Dirksland aan den Parallelweg van de Rott.Tramwegmaat* schappij, kad. Sectie B, nummer 1845, groot 3 Aren 91 ce. tiaren. Te bezichtigen op Maandagen 19 en 26 Juni 's middags van 3—4 uur (zomertijd). Direct te aanvaarden Op Woensdagen 28 Judï en 5 Juli 1933, telkens 's avonds 8 uur (zomertijd) te Melis, sant, ter herberge van M. van der Werf, veiling en afslag van Het Woon. en Winkelbuis, met schuur, erf en grond te Melissant, op den hoek van de Voorstraat en den Molendijk, kad. Sectie A, nummer 1218, groot 2 Aren 25 centiaren. Tot 1 Augustus 1933 verhuurd aan A. van der Spaan voor f 4,50 per week Op Donderdagen 29 Juni en 6 Juli 1933, telkens 's avonds 7 uur (zomertijd) te Som melsdijk in hotel Spee, veiling en afslag van 191.10 H.A. (4 gem. 215 roeden S.dijksche maat), bouwland en rietland te Sommelsdijk, in den polder Het Oudeland nabij Langen, "dim, kad. Sectie C, nos. 669 671, en 677. Tot herfst 1936 verhuurd aan Gebr. C en G. van Driel te Sommelsdijk voor f 250,— per jaar. Ten verzoeke van de Erven van Mej. de Wed, M. van der Baan te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Verkooping van een huis met erf te Mid. delharnis. Op Woensdag 5 Juli 1933 bij inzet, op Woensdag 12 Juli 1933 bij afslag, telkens des avonds 7 uur Zomertijd, in het Hotel Meijer te Middelharnis. Voor de Erven van den He r J A. van Delft. Notaris VAN BUUREN. Aangiften voor de verkoopi gen van veld. vruchten te Ouddorp en te Stellendam worden ingewacht vóór of op Woensdag 5 Juli, ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdagen 13 en 20 Juli 1933, beide dagen des namiddags 3 uur, (ot) in Hotel van den Berge te Ooltgensplaat, bij Veiling en in Hotel Hobbel aldaar, bij afslag, open. bare verkooping van een stuk kostbaar bouwland, aan den Langeweg te Ooltgens. plaat, in den polder Het Oude Land, nabij het dorp, groot ongeveer 1 91.25 H.A. of 3 Gem. 248 R (P. M Ten verzoeke van den heer D. van Kempen Lzn te Ooltgensplaat. Betaaldag 1 September 1933. Notaris AKKERMAN. SOMMELSDIJK. Geboren: Leenderf, zoon van Jan den Boer en Johanna Koster; Marinus, zoon van Abra. ham Peekstok en Adriaantje van den Broek, STAD AAN T HARINGVLIET. Geboren Martijntje, dochter van Christof. fel Maliepaard en Adriaantje Trommel. Ondertrouwd: Jan van Broekhoven (Dirks land) en Francina Donkersloot 24 jaar, alhier. Getrouwd Pieter Marirus Struijk 21 jaar en Adriaantje Wilhelmina Visser 20 jaar Wouter Adrianus van Rossum 23 jaar en Ja- coba Jannetje Kamerling 24 jaar; Cornelis Kornet 26 jaar en Maria Jacoba Holleman. 21 jaar. OOLTGENSPLAAT. GeborenDirkje Elizabeth, d. v. Jobannis van Putten en Maria Hokke OndertrouwdCornelis Hokke 22 jaar en Neeltje Scheurwater 21 jaar. DIRKSLAND. Gehuwd: Dirk Keuvelaar j.m. 22 jaar en Wilhelmina Ardon j d. 19 jaar. OverledenJannetje van Marfcenstein 91 j. weduwe van Klaas Zoon, GOEDEREEDE. GeborenPieter, zoon van Jan Bakelaar en Pieternella van Hulsi. GetrouwdJohannes van Wezel 23 jaar, te Middelharnis, en Arentje Adriaantje Temmink 22 jaarHendrik van Huizen 28 jaar en Josina Tanis 26 jaar; Willem Flohil 20 jaar, te Ouddorp en Susanne Kastelijn 18 jaar. Wat we lazen in het kantoor van een Am- sterdamsch zakenman „Wanneer u niets te doen hebt, doe dat dan niet hier." 4

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3